CAO-lonen mogen niet meer dan 2 pet omhoog KYP, ARP en CHU: open dialoog met Zuid-Afrika SER-deshindigen: Ook overheid moet zich beperken Shell-personeel gedeeltelijk 0,5% verhoging Franse maand op NS-stations >INSDAG 2 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 commentaar op de miljoenenno ta en op de sociaal economi sche toestand in het algemeen. In zijn vergadering van 19 okto ber zal de SER nagaan of hij zich met de inzichten van haar kan verenigen. Schouten ,De teneur (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De commissie van economische deskundigen van de Sociaal Economische Raad meent, dat de cao-lonen bij con tractsherziening volgend jaar met hooguit 2 procent omhoog mogen gaan. Van die beperkte Voorzitter prof. dr. verhoging wordt nog een flink van de commissie: deel weggenomen door belastin gen en sociale premies, temeer omdat er bij die sociale premies ploteseling weer een tegenvaller blijkt te zijn. Omdat er in de komende maanden nog aanzien lijke prijsverlagingen worden verwacht zal men bij de con tractsvernieuwing er toch nog doppen, wil er van inflatie- en werkloosheidsbestrijding echt iets terechtkomen. Alles grijpt in elkaar, niemand kan meer autonoom optreden. Als één schakel wegvalt stort het hele systeem in elkaar". circa 2 procent in koopkracht De eerste conclusie van het rap- op vooruit gaan. De commissie vindt echter dat dit allemaal erg weinig is, gelet op de stij ging van de arbeidsproduktivi- teit en daat de „gewone man" met een geringe stijging geen genoegen zal blijven nemen. Deskundigen vinden dan ook dat de regering niet mag doorgaan met de stijging van belastingen en premies en in de toekomst een minder groot deel van de ruimte moet opeisen. De commissie van economische De recente revaluatie wordt ge- deskundigen heeft jaarlijks een zien als een belangrijke aanzet ROTTERDAM Na anderhalf jaar touwtrekken tussen de di rectie van de Shell en de drie industriebonden, heeft een op verzoek van partijen ingestelde arbitragecommissie uitspraak gedaan in een1 geschil over een indexeringsclausule. Het ruim 2000 man tellende man perso neel van Shell Raffinaderij en Chemie krijgt alsnog met terug werkende kracht tot 1 oktober 1972 een loonsverhogiing van 0-45 pet. de bonden vroegen een ver hoging van 0,9 pet. W esl-Duitsland bouwt weer onderzeeërs LONDEN (AP) Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog heeft West-Duitsland toestem ming gekregen om onderzeeërs tot 1.800 ton te bouwen. Een van de belangrijkste herbe- wapeningsbeperkingen die in 1954 door West-Duitsland wer den aanvaard toen het toetrad tot het Westerse bondgenoot schap, is opgeheven door de West Europese Unie, waarvan Engeland, Frankrijk, Italië, Bel- De paters Brinkhof, Schram, Bolk en Bastiaans waren bij hun terugkeer weinig mededeelzaam over hun gië, Nederland, Luxemburg en ervaringen in Chili, waar ze o.m. gevangen hebben gezeten in het stadion van Santiago. Door hun West-Duitsland lid zijn. zwijgzaamheid willen de paters de mogelijkheid openhouden, dat ze naar Chili terug kunnen gaan. voor een anti-inflatiepolitiek, omdat daardoor het invoerprijs- peil wordt verlaagd, maar die revaluatie verslechtert ook de concurrentiepositie en daardoor wordt een loon- en prijsmati- ging des te urgenter. Op deze wijze moet de revaluatie wor den terugverdiend, ons rapport is, dat niemand Volgens de commissie is het mo- zijn eigen boontjes kan- gelijk de stijging van de loon som per werknemer in 1974 te beperken tot minder dan 10 procent. Dat betekent dat de stijging van de cao-lonen bij contractsherziening tot iets be neden 2 procent met worden be perkt. Dat percentage zou in 'n moeten worden. Daarbij moet er centraal akkoord vastgelegd naar worden gestreefd, dat ook andere inkomensgroepen die niet onder een cao vallen en met name ook de vrije beroepen, op dezelfde wijze beperkt worden in hun inkomensstijging. „Mocht onverhoopt een sociaal ak koord op deze basis niet moge- lijk blijken", aldus de commis- Dec°m.n"s.s" verwijt de rege- sie, „dan dient de regering alles te doen wat in haar vermogen ligt om te bereiken dat de ge wenste nominale inkomensmati ging wordt geëffectueerd". In een toelichting zei prof. Schou ten, dat hij persoonlijk bij dat „alles doen" niet direk denkt aan het treffen van een loon maatregel, al zou dit wel moeten port is dan ook, dat een beleid, gericht op de beteugeling van de inflatie, een combinatie moet zijn van maatregelen op het ge bied van lonen, prijzen, inko mens, arbeidsmarkt, monetaire politiek en budgetaire politiek. De commissie acht het met de regering mogelijk, dat in 1974 de lonen en de prijzen zo wor den gematigd dat het reeel be schikbare inkomen er niet op achteruit gaat. vast, dat het bedrijfsleven min der investeert dan in het verle den verwacht werd. Omdat in vesteringen 't scheppen van nieu we arbeidsplaatsen, betekent, wil de commissie het investeren verder aanmoedigen. Niet al leen zou er een premie moeten komen op 't stichten van nieu we bedrijfsgebouwen (de door de regering voorgestelde investe ringsaftrek), maar diezelfde pre mie zou zich moeten uitstreken over de nieuwe outillage. Het verloop van de werkloosheid wordt trouwens teleurstellend genoemd. De werkloosheid is zo constant, ondanks de gunstige conjunctuur, dat bijzondere maatregelen nodig zijn. De voor de werkloosheidsbestrijding be schikbare middelen moeten vooral worden gebruikt om te bereiken, dat de werklozen (via her- en omscholing bijvoor beeld) kunnen gaan werken op de plaatsen waar wel vraag naar personeel is. Lichtere straffen in Watergate affaire WASHINGTON (UPI) De Ame rikaanse federale rechter John J. Sirica heeft gisteren ver klaard, dat hij de maximum straffen van 40 jaar die hij in maart voorlopig had opgelegd aan vijf mannen, die zich schul dig hadden verklaard aan de in braak in het Democratische hoofdkwartier in het Watergate- gebouw op 17 juni 1972, zal ver zachten. Sirica die de voornaamste rechter is van de federale rechtbank van het district Columbia, waarin Washington ligt, gaf geen aanwijzingen omtrent de definitieve vonnissen die hij zal opleggen. Toen hij in maart Howard Hunt, Bernard Barker, Frank Sturgis, Virgilio Gonzalez en Eugenio Martinez voorlopig tot de maxi- mum-straf van 40 jaar veroor deelde. deelde hij mee dat de definitieve strafmaat zou afhan gen van de mate waarin de be trokkenen zouden samenwerken ROME Met ingang van 1 ja nuari 1974 zullen buitenlandse toeristen, die met hun auto naar Italië gaan niet langer recht hebben op bonnen, waarop zij Galerie Centre de l'Art, Javastr. benzine tegen verlaagde prijs 106 Den Haag, exposeert van 5 kunnen krijgen. De intrekking 1 oktober weefsels van Pa- van de bonnen gaat gepaard tricia Gentenaar-Torleu en kleu- met een stijging van de benzine- DEN HAAG De fractievoorzit ters van KVP, ARP en CHU in de Tweede Kamer hebben de Zuidafrikaanse ambassadeur in ons land een brief gezonden, waarin zij - namens de drie christendemocratische fracties - hun teleurstelling en ongerust heid uitspreken over het intrek ken van het paspoort van Dr. Beijers Naudé, dir. Chr. Insti tuut in Zuid-Afrika. „Deze teleurstelling en ongerust heid zijn des te groter nu deze beslissing niet op zichzelf staat. Zij ligt in het verlengde van het eerder weigeren van een visum aan o.a. Dr. Klompé en Dr. H. Berkhof die een vooraanstaande plaats innemen in respectieve lijk Pax Christi en de Wereld raad van Kerken", aldus de fractievoorzitters. Zij wijzen erop grote waarde te hechten aan een open dialoog tussen Nederland en Zuid-Afrika. Naar hun mening is van een dergelijke dialoog geen sprake als de deelneming daaraan wordt verhinderd van vooraan staande personen, die vanuit hun christelijke geloofsovertui ging ernstige bezwaren hebben tegen het door de Zuidafri kaanse regering in gevoerde apartheidbeleid. Zendmast Caroline gebroken (van eon enzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Een krachti ge windstoot heeft gistermiddag de ongeveer 40 meter hoge zendmast van het radioschip „Caroline" gebroken. De mast van het schip, dat voor de kust van Scheveningen ligt, knakte op zes meter boven het dek af en bleef half op het schip lig gen. Bemanningsleden konden voorkomen, dat de zeker 3.000 kg. wegende mast in het zeewa ter viel. Gisteravond was er over verdere schade aan het schip nog niets bekend. Ook stond toen nog niet vaat v/at er gaat gebeuren om de pech te verhelpen. als i dient de overheid tot het uiter ste te gaan met overreden door duidelijk te maken dat alles wat de regering voor ogen staat in duigen valt als men wat de lonen betreft niet meewerkt. De commissie acht het voorts ring, dat het groeitempo van de overheidsuitgaven onvoldoende bijdraagt tot de inflatiebestrij- ding. De tegenvaller in de so ciale verzekeringspremies (0,3 procent) zal het kabinet niet nog eens exta van de werkne mers mogen afnemen, maar moeten inpassen in de totale drukstijging zodat er elders be zuinigd zal moeten worden. •n chaos dreigt. Eerder Voorts vjnd, de dal n, or o o o. stijging van de belas tingdruk noch de stijging van de sociale premiedruk op de be staande voet kan doorgaan. Er zal op dit punt een meerjaren- program moeten worden opge steld. gelijk dat de binnenlandse prijs- Tenslotte zegt de commissie dat stijging beneden de 6 procent blijft in 1974, wellicht zelfs be neden de 5 procent. Het te voe ren prijsbeleid moet daarop worden gericht. Zij vindt dat voorlonig wel kan worden vast gehouden aan een gelijkblijven van de winst in centen per een heid produkt, maar in de loop van 1974 zal het prijsbeleid moeten worden omgebogen in de richting van een gelijkblij vende procentuele winstmarge. De deskundigen stellen voorts een beleid gericht op matiging van lonen en prijzen en een be leid gericht op inkomensnivelle ring op hun eigen merites moe ten worden beoordeeld. Met an dere woorden: Het is voor de economie als geheel niet zo be langrijk hoe de ruimte moet worden verdeeld maar die ver deling moet niet zo'n twistpunt worden dat men ook de rest laat schieten. Overigens heeft nivellering wel neveneffecten tot gevolg. DEN HAAG Op zeventig over heel ons land verspreid liggen de stations van de Nederlandse Spoorwegen wordt deze maand oktober een zogenaamde „Franse maand" gehouden. Op deze manifestatie staan de twee Franse produkten wijn en kaas centraal. De Franse maand is gisteren in het nieuwe Haagse centraal station officieel geopend door de heer P. Rousseau, werkzaam op de Franse ambassade. In zijn openingsrede stelde de heer Rousseau onder meer dat Nederland op dit moment de vierde plaats inneemt op de ranglijst van landen d:e Franse kaas en wijn importeren. „Daarbij komt dan nog eens dat onze verkopen van wijnsoor ten aan Nederland per jaar met 40 tot 50 procent toenemen. Ieder jaar verkopen wij bovendien nog voor een bedrag van 25 miljoen gulden Franse kaas aan Nederland", aldus de heer Rousseau, die daar aan toevoegde, dat de Franse import van Hollandse kazen vooral in Parijs in een verhoogde belangstel ling staan. Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen deelde aan het begin van deze Franse' maand mee, dat de opzet van de manifestatie tevens enige verlichting moet gaan opleveren voor de zorgelijke positie waarin de NS-horeca verkeert. „Door deze manifestatie willen wij een deel van de sterk en snel stijgende kosten van de stationsrestauraties naar bene den drukken en dat moet gezien de billijke prijzen voor dit glaasje Franse wijn en hapje kaas zeker kunnen lukken", al dus deze woordvoerder. Dienstplicht in discussie KENNELIJK ZIJN DE JONGERENORGANISATIES die vrijdag In de vaste Kamercommissie voor Defensiezaken het rapport over ver laging van dienstplichtige leeftijd tot 18 jaar kwamen kraken, uitge gaan van een bekende en vaak succesvolle stelling: de aanval is meestal de beste verdediging. Want zij hebben niet alleen bezwaren ingediend tegen een systeem om jongemannen op 18-jarige leeftijd onder de wapens te roepen, maar tegelijkertijd gebruik gemaakt van de gelegenheid om te plei ten voor meer uitstel, meer eigen inbreng in het bepalen van het moment waarop men in dienst geroepen wordt en uitbreiding van de gronden, waarop vrijstelling van militaire dienstplicht volgen kan. We willen voorop stellen, dat we alleen maar zullen juichen als het financieel en organisatorisch mogelijk wordt door uitbreiding van het korps beroepsmilitairen de dienstplicht sterk in te perken, hetzij wat de duur van de opleiding betreft, hetzij wat het aantal jongeren aangaat, dat opgeroepen wordt. Tegen het oproepen van jonge mensen, zodra ze 18 jaar geworden zijn, zien we ook diverse bezwaren. Maar die zien we eveneens in de tegenvoorstellen van jongerenorganisaties. OM TE BEGINNEN VINDEN WE dat vrijstelling en uitstel vanwege de rechtsgelijkheid alleen verleend moeten worden aan hen, die werkelijk door hun particuliere omstandigheden of hun maatschap pelijke positie niet gemist kunnen worden. Jongemannen die daarvoor niet in aanmerking komen, voelen de gel dende praktijk van uitstel wegens studieredenen niet ten onrechte als een kans om via uitstel tot afstel te kunnen komen. Vanwege een gelijke verdeling van lasten vinden we bovendien dat iedereen, die niet voor militaire diensplicht opgeroepen wordt en dan zonder onderscheid tussen man en vrouw zich een periods van gelijke tijdsduur op gelijke financiële voorwaarden beschikbaar zou moeten stellen voor ander werk ten gunste van de gemeen schap. Onder deze noemer zou dan ook in gevallen waarin bepaalde jonge krachten inderdaad niet in de burgermaatschappij gemist kunnen worden vrijstelling en uitstel door plaatsvervangende diensplicht vervangen kunnen worden; bij voorbeeld: door jonge tandartsen in te schakelen in streken waar het tekort aan tandartsen groot is of door onderwijskrachten tijdelijk aan te stellen op scholen, waar va catures niet te vervullen zijn. EERLANG KAN DAN WELLICHT de militaire dienstplicht helemaal worden omgezet in een algemeen dienstbetoon ten gunste van de sa menleving, waarbij de jongeren naar vermogen bijdragen tot het voorzien in de behoeften van de samenleving, die ook de hunne ge worden is. Druk van bedrijfsleven HET IS BEGRIJPELIJK dat in de ogen van menig burger niet meer de volksvertegenwoordiging met de regering touwtrekt om de wetgevende macht, maar het bedrijfsleven. In het koor van reacties op troonrede en miljardennota overstemmen vakbeweging en werk geversorganisaties de politieke kritiek en adhesie-betuigingen; in de krant en Hilversum lijkt het vaak of de politici meer met de woord voerders van het bedrijfslevenfront in discussie treden, dan met de regering en met elkaar. Hoe komt dat? Beheersen lonen en prijzen dan zo ons aller leven, dat zij het alge meen debat over een regeringsverklaring en straks misschien wel de gehele begrotingsbehandeling gaan beheersen? LONEN EN PRIJZEN SPELEN INDERDAAD een hoofdrol in het proces van inflatie en inflatiebestrijding, zelfs zodanig dat een rege ring - ook het zittende kabinet - voor het slagen van een nieuw of fensief tegen de inflatie grotendeels van het bedrijfsleven afhanke lijk is. Alleen als de regering besluit tot een straf geleide loon- en prijspoli tiek, kan ze zelf terzake het roer helemaal in handen krijgen, maar een regering die dit overweegt, weet ook welke risico's ze neemt. Maar er is meer; het bedrijfsleven zet niet alleen de regering recht streeks onder druk door zijn betrokkenheid bij de loon- en prijspoli tiek, maar ook indirect door zijn medewerking afhankelijk te stellen van de teneur in het gehele regeringsprogram. De vakbeweging eist een bepaald regeringsprogram en als ze in de op Prinsjesdag gepubliceerde stukken een stuk van haar eis gereali seerd ziet, waarschuwt ze de Tweede Kamer in termen, die bijna ultimatief klinken. De werkgeversorganisaties aarzelen dan evenmin om de arena, waar in ze met de vakbeweging de tweekamp strijden, uit te breiden; ze ontwaren een maatschappijvisie die de politieke overheid onder druk van een der partijen in het bedrijfsleven tot ontplooiing zou helpen en daar wensen ze stelling tegen te nemen. ZO KOMT HET dat bijvoorbeeld in de opinievorming de "particuliere" bladen van vakbonden en werkgevers soms de hoofdrollen vervul len, terwijl de politieke partijen tot ensemblewcrk teruggedrongen schijnen te zijn. In hoeverre is ons parlement nog een echt-zelfstan- dige volksvertegenwoordiging? Hen die twijfelen, kan men formeel van hun ongelijk overtuigen, maar de schijn blijft, dat Binnenhof en S.E.R. erg in eikaars ver lengde liggen. Italië schaft reductie op benzine af De heer W. M. Reohorst is gisteren in de Lairessezaal aan het Binnenhof door de min ster mr. A. A. M. van Agt van Justitie geïnstalleerd als Algemeen Inspecteur van het korps Rijkspolitie. De heer Rehorst volgt de heer W. de Gast op, die in juni wegens het bereiken van de pen oen- gerechtigde leeftijd afscheid nam. In da tussen'iggende periode was de heer I. R. Hoogkamer plaatsvervangend Algemeen Inspecteur. De 56-jarige heer Reho.rl was tot nu toe comman'ant van het district 's-Gravenhage van het korps. Hij was bovendien lid van onder andere de Polit.e- Advies-Commissie ressort 's-Gravenhage en de Provinciale Commissie Mobile Eenheden. In zijn toespraak zei de heer van Agt, die vanuit zijn functie als minister de organisatie, het bestuur en de leiding van het korps in handen heeft, ,,dat de huidige verwachting is, dat de toegestane sterkte van Het korps binnen overzienbare termijn, kan worden bereikt". Vervol "fineren O O discriminatie in bars Amsterdam (ANP) Verdacht van rassendiscriminatie moeten drie Amsterdamse ba/eigenaars en hun portiers en een hotellier en zijn portier 13 november voor de Amsterdamse kanton rechter terecht staan. Overtre ding van het sinds 1971 bestaan de discriminatie-artikel van het wetboek van strafrecht is hun ten laste gelegd. Weeroverzicht Het is de eerste keer dat dit arti kel wordt toegepast dat straf baar stelt degeen die in de uit- oefening van zijn bedrijf of be- roep Iemand wegens zijn ras achterstelt. De maximumstraf I is een maand hechtenis of een! boete van f 1000.- Cr mist 19 temperaturen luchtdruk in millibaren opklaringen w warmtefront H hoge-dnAgebied .2^* bewolking •f* sneeuw ■v-r kou-front L lage-drukgebed 7yC onweer windrichting verplaatsingsrichting Naar aanleiding ge van discriminatie van Suri- r.c.r. ers-we.gering van toegang bij bars in Amsterdam, liet de Amsterdamse justitie e,en onder zoek instellen. Officier van jus titie mr. F. H. von Meyenfeldt vorderde tegen vier bareigena- ren en portiers een gerechtelijk vooronderzoek. Dit resulteerde tenslotte in een vervolging van twee eigenaars en hun portiers van bars uit het Leidse Plein luchtdruk bevinden, die ziel van Ierland naar het oosten uit strekt en waarin zonnige perio den worden afgewisseld mei wolkenvelden. Vooruitzichten voor donderdag op gesteld door het KNMI op maan deze vochtige lucht gevorderd dag om 18 uur: tot de Waddeneilanden en trekt Droog weer met zonnige perioden DE BILT Vochtige lucht met veel bewolking trekt over de Noordzee naar het zuiden, ge stuurd door een krachtig hoge- drukgebled bij Ierland dat maar I weinig van plaats verandert, een reporta- Vanmorgen was de grens Middellandse Zee-bckken ont- Weersvooruitzichten in cijfers voo. wikkelde zich een actieve de- donderdag: pressie die in Spanje en vooral Aantal uren zon: van 3 tot 11 uur Italië regen en onweer bracht. Min. temp. vtui J—9 graden. De invloed van deze depressie Max. temp.: omstreeks 16 graden breidt zich langzaam naar het Kans op een droge periode vai noorden uit. minstens 12 uur: 95 procent. Morgen zal ons land zich nog Kans op een geheel droog etmaal

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9