Christendemocraten bespreken troonrede Toon heeft ïi grammofoon- Geen zwaardere straf voor buitenlander Helft studenten TH-Delft niet ingeschreven AANSLAG VELSEN: FAMILIE-DRAMA IJsland blijft bij standpunt Wie verbrast er nou zijn eerste salaris? DINSDAG 2 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 In de Beekse Bergen is gisteren de eerste paal geslagen voor een via- dukt dat de verbinding Safari-Strandpark tot stand gaat brengen. Olifantje Laila zout een handje helpen, maar het dier begreep niet waar het precies om ging en deed een verwoede aanval op de paal. Amsterdam - (ANP) - In tegen stelling tot de rechtbank is het gerechtshof te Amsterdam van oordeel dat de Nederlandse rechter er niet toe mag over gaan ten aanzien van vreemde lingen een minder milde straf- politiek te volgen dan ten aan zien van landgenoten. In een uitspraak tegen een 31-jari- ge Algerijn, die door de recht bank tot drie jaar met aftrek was veroordeeld wegens negen Inbraken gepleegd in twee maanden tijds, verwierp het hof dit motief met de overweging "dat de omstandigheden dat vreemdelingen herhaaldelijk hebben gezegd dat zij naar Ne derland zijn gekomen om mis drijven te plegen onder meer wegens de hier te lande opge legde lage straffen en dat roof overvallen herhaaldelijk door buitenlanders blijken te zijn ge pleegd, geenszins rechtvaardi gen vreemdelingen strenger te straffen dan landgenoten." Het hof was van mening, dat de strafmaat voor landgenoten zo wel als vreemdelingen behoort te beantwoorden aan de maat staven die bij de streftoemeting erkenning hebben gevonden: de ernst van het feit, de omstan digheden waaronder het is be gaan en de persoon van de da der. Derhalve dient gelet te Den Haag - De tweede Kamerfracties van KVP, ARP en CHU hebben gisteren een gemeenschappelijke fractiever gadering gehouden ter bespreking van de troonrede en de miljoennota. Dit, ter voorbereiding op de algemeen poli tieke en financiële beschouwingen die volgende week in de Tweede Kamer worden gehouden. De Tweede Kamerfracties hebben hun standpunt over de beleids voornemens van de regering nog niet vastgesteld. Daar zal deze week verder over worden vergaderd, eerst in de afzonder lijke fracties, later in de fractie besturen met de financiële des kundigen. Gisteravond hebben de fractiebesturen van de drie christen-democratische partijen ook overleg gevoerd met het be stuursorgaan van het christen democratisch appèl, dat nauwe re samenwerking van de drie partijen moet voorbereiden. De gemeenschappelijke fractie vergadering had een vrijblij vend karakter. Iedereen kon een duit in het zakje doen- Er werden geen conclusies getrok ken of gemeenschappelijke standpunten geformuleerd. Bij de behandeling van de rijks begroting zullen de drie fracties afzonderlijk opereren. Het is te verwachten, dat de fracties ook bij de behandeling van de be grotingen van de verschillende departementen eveneens apart zullen optreden. Tijdens de gedachtenwisseling van de drie fracties is gisteren ondermeer gesproken over de belastingplannen, het beleid voor het midden- en kleinbe drijf, het milieubeleid en de on derwijsvraagstukken. worden op de persoonlijke genschappen en levensomstan digheden van de dader, de bele ving van het door de straf te weeggebrachte leed en het te verwachten effect van de straf. Uiteraard kan de buitenlandse na tionaliteit van een verdachte in individuele gevallen voor de be paling van de strafmaat van be tekenis zijn, met name wanneer duidelijk is, dat de verdachte is opgegroeid in een samenleving waar andere normen heersen, 'maar die omstandigheden zullen niet steeds strafverzwarend maar vaak zelfs strafverlich tend werken. De buitenlandse nationaliteit van de verdachte geheel buiten beschouwing la tende. maar wel in aanmerking nemende, dat hij in Frankrijk herhaaldelijk is veroordeeld, waarop hij zijn werkterrein naar Nederland verplaatste, legde het hof de Algerijn, de textielarbeider Tohar B. (Bel- had), tweeëneenhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek op, dus een half jaar minder dan de rechtbank had gedaan. (W. V.) DELFT (ANP) Aan de Techni sche Hogeschool in Delft heeft zich per 1 oktober een aantal van ongeveer 4.100 studenten la ten inschrijven of registeren. De TH-Delft verwacht het lopende studiejaar rond 10.000 studenten te tellen. Van de 4.100 hebben er 3.250 op enigerlei wijze aan hun plicht tot betaling van collegegeld vol daan. Voor het overgrote deel is dit gebeurd door het Bureau voor de Rijksstudietoelagen. On geveer 850 zullen voorlopig geen collegegeld betalen, daar zij zich hebben laten registreren als examenstudent. De bursalen kunnen niet tot de boycotters noch tot de betalen- den van collegegeld worden ge rekend. Als hen een studietoela ge is toegekend, krijgen zij een inschrijvingskaart, die zij op hun universiteit nf hogeschool moeten inleveren. VELSEN (ANP) De aanvankelijk raadselachtige aanslag op het De vrouw die verschillende keren echtpaar K.-van der W. in Velsen in de nacht van 23 op 24 juli blijkt een echtelijk drama te zijn geweest. Dit heeft het hoofd van de recherche der Velsense politie, hoofdinspecteur J. W. van Buu- ren, op een persconferentie medegedeeld. De 48-jarige man en zijn even oude vrouw werden in de vroe ge morgen van dinsdag 24 juli beiden zwaar gewond aan het hoofd in hun woning aan de Wij- kerstraatweg aangetroffen door de politie. Tegenover de recherche heeft de man verklaard dat hij maandag avond, terwijl zijn vrouw al in bed lag, naar de schuur is ge gaan en daar een zogenaamd snij-ijzer heeft gehaald, waar mee hij zijn vrouw een paar tik ken op haar hoofd heeft gege ven. De aanleiding daarvoor schijnt een twist te zijn geweest over de vraag of de man al dan niet zou voortgaan met het ne men van rijlessen, zo vertelde hoofdinspecteur Van Buuren. De diepere oorzaak is echter niet naar voren gekomen bij het on derzoek. De man, hartpatiënt, is al enige jaren thuis. De man heeft zich daarna uitge kleed en is op bed gaan liggen. Volgens zijn verklaring hebben hij en zijn vrouw teen weer woorden gehad. Nogmaals gaf hij haar toen een paar tikken. De man heeft volgens zijn le zing van het gebeurde daarna zelf een paar nogal hard aange komen tikken van zijn yrouw gekregen. Wat er daarna ge beurd is, weet hij niet meer. Hij kwam weer bij bewustzijn, toen hij op een stoel op de overloop zat. Een handvat van het snij-ij zer dat er aan moet hebben ge zeten, is niet gevonden. laatste verklaring gezegd, dat j als haar man verteld heeft dat zij hem heeft geslagen, dit wel j zo zal zijn, maar dit dan in een schemertoestand meet zijn ge beurd. De vrouw is aangehou den geweest en aan de officier van jsutitie voorgeleid, maar weer vrijgelaten. REIKJAVIK (Reuter) IJsland blijft bij zijn besluit dat het morgen de betrekkingen met het Verenigd Koninkrijk zal ver breken als niet voor die tijd de Britse oorlogsschepen zijn ver dwenen uit de 50-mijlszone rond IJsland. Dit heeft premier Olafur Johan- nesson in een persoonlijke brief aan premier Heath laten weten. De brief was een ant woord op een persoonlijk schrij ven van do Britse premier waarin een minnelijke schikking was voorgesteld. De Britse 5entpen zouden verdwijnen als de IJslandse patrouilleboten de yissc-nde Britse treilers met rust zouden laten. Johannesson heeft het voorstel van Heath van de hand gewezen. Hij blijft er bij dat de vloot eerst moet verdwijnen en dat dan over een regeling onderhandeld kan Braziliaanse politieagenten voor het gebouw van de Chileense luchtvaartmaatr schappij in Rio de Janei ro, waar gisteren een bomaanslag werd gepleegd Aanslag op Chileense luchtmij. RIO DE JANEIRO (AFP- AP) Bij de ontploffing van een bom in het kan toor van de Chileense luchtvaartmaatschappij Lanchile in het centrum van de Braziliaanse stad Rlo de Janeiro zijn giste ren vijftien personen ge wond. De bom was neergelegd door een onbekende blan ke man die in accentloos Portugees had gezegd: „Ziehier een geschenk voor de Chileense rege ring". Hij verliet het kan toor gehaast en reed snel in een auto weg. De Chileense militaire junta heeft bekend gemaakt dat negen mensen wegens linkse activiteiten zijn te rechtgesteld. In de bekendmaking werd gezegd dat zes mannen zonder vorm van procea werden doodgeschoten toen zij tijdens een speur tocht van het leger naar wapens in de Bidonville Las Barrancas bij Santia go een soldaat aanvielen en daarna probeerden te vluchten. Lord Snowdon ontwerpt t.v. voor verlamden LONDEN (AP) Lord Snowdon, echtgenoot van princes Marga ret en zwager van koningin Eli zabeth II, heet een televisietoe stel ontworpen da' met de mond kan worden bediend door nage noeg geheel verlamde patiënten. Het toestel is met do patient ver bonden via een slang op het ein de waar een microfoonachtig apparaatje zit. De patient, die plat op zijn rug bed ligt een koptelefoon draagt kan het toestel aan en uitz^ttin, het ge luidsvollume regelen en van sta tion naar station overschakelen door in de siang blazen of eiop te zuiger. Sovjetgas in Beieren WAIDHAUS (APJ met een druk op de knop hebben de Weslduitse huisvrouwen maan dag voor het eer6t de beschik king gekregen over Russisch aardgas. Het gas wordt via een 20G0 km langepijpleiding uit de Oekiaine naar Beieren aange voerd. (ADVERTENTIE) Gewonnen in het Bio-tex Vlekkenfestival. Stuur ook 'n gekke vlek naar postbus 8272, Amsterdam. Spelregels op Bio-tex verpakkingen. Die eerste weken bij je eerste baas zijn lastig genoeg geweest. Dus wil je er nu wel even van genieten. Je hebt 't tenslotte wel verdiend. Even al die toestanden van je afzetten. Tegenwoordig kun je tenminste met je eerste salaris wat extra's doen. (En dat was vroeger wel anders.) Bovendien heb je alles piekfijn geregeld. Je ontvangt je salaris op je rekening bij de Amro Bank. Zo gaat dat tegenwoordig. Daarmee kun je bijvoorbeeld auto matisch gaan sparen, met de Zilver vloot misschien. Trouwens, zie je je al rijden op je nieuwe brommer? Je bromfietsverzekering heb je ook van de Amro Bank. Je haalt er vreemd geld voor je vakantie en je sluit er een reisverzekering Nee, die jeugd van tegenwoordig bekijkt het niet zo slecht. 't Is een heel probleem minder, als de Amro Bank je geldzaken verzorgt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7