Sociale gelijkheid en v rechtvaardigheid bleef weg Anti-Chinese toon wordt in Moskou steeds scherper Een jaar staat van beleg Filippijnen LEIDSE COURANT PRESIDENT MARCOS hervormingen laten op zich wachten (Van ome correspondent) Manilla Net als de asfaltweg, houdt ook de nieuwe orde die door president Marcos een jaar geleden is ingesteld op de Filip pijnen op bij Ibona een bananen plantage aan de Fillippijnse oostkust. De discipline, de bege leider van de Nieuwe Orde, is weliswaar opgelegd, maar de so ciale gelijkheid en rechtvaardig heid die Marcos beloofde, zijn slogans gebleven die de kinde ren van Ibona op school opdreu nen. Zelfs in de meest gunstige om standigheden, als geen overstro mingen of aardbevingen het pad, over de Sierra Madre ber gen dat Ibona met de rest van de wereld verbindt, onbegaan baar gemaakt hebben, gaat het nieuws maar langzaam naar binnen en naar buiten. Als ge volg van de staat van beleg, zijn de media verstoken van alle in formatie die in strijd is met de loflijke idealen van de nieuwe samenleving. Zelfs door op de markt van een naburig dorp te roddelen over wat er gebeurd is in Ibona in juni en juli, zou de wet op de geruchtenverspreiding overtreden worden zo is de boe ren van Isona verteld en dat zal gestraft worden met onvoor waardelijke gevangenisstraf. Eind mei werd een legerofficier in een hinderlaag gelokt en vlak bij Ibona vermoord door, naar men aanneemt, elementen van de maoistische guerrillabewe ging, het Nieuwe Volksleger. Dus kwamen er drie vrachtwa gens met troepen het dorp bin nenrijden. Deze sloten het pad af en begonnen de hutten van de boeren te doorzoeken. Tegen de tijd dat de „operatie" voorbij was, eind juli, waren er twintig dorpelingen gearresteerd en acht anderen vermist. De fami lie gelooft dat ze gedood zijn door de soldaten. Volgens het le ger zijn de mannen ontsnapt uit y. j hoofdstad M anilla: soldaten houden de wacht voor belangrijke de gevangenis. Wat zeker is dat de boeren van Ibona wekenlang door de soldaten geterroriseerd werden en dat verscheidene fa milies wegvluchtten zodra het pad weer open was. Door deze vluchtelingen kwam de priester van een naburige gemeente op het idee om uit te zoeken wat er nu eigenlijk gebeurd was. De operatie onthulde geen guerrila- strijders maar Ibona werd wel gezuiverd van boeren die weer stand geboden hadden tegen de pogingen van de plantageeige naar, een vriend van Marcos, om de staat van beleg ook hier door te voeren, en arme neder- zetters die het maagdelijke oer woud hadden ontgonnen en dus de waarde van het land ver hoogden, werden verdreven. Klandestiene linkse publikaties melden geregeld zulke inciden ten als in Ibona, maar er wordt nooit nagegaan of het waar is. Een groepje bezorgde bisschop pen vroeg zich kort geleden in een ondergronds verspreide brief af: Verdenking „Waarom wordt er bij de min ste verdenking van „onder grondse akties" gearresteerd en waarom worden er nog steeds zoveel mensen gevangengehou den zonder hoop op een proces in de naaste toekomst?" De kritici van Marcos zeggen dat de enige rechtvaardiging om ongeveer 6.000 mensen zonder proces in de gevangenis te hou den niets anders is dan de ver- deking dat zij eens wel eens lid zouden kunnen worden van een oppositiebeweging. Dezelfde mensen zeggen dat de onder- drunking op het platteland de angst van het léger over een on zichtbare vijand weerspiegelt. De regering beweert dat ze het probleem van de rebellie opge lost heeft. Sedert de staat van beleg heeft het Nieuwe Volksle ger zich verspreid naar de Que- zonprovincies. In de afgeloDen drie maanden hebben de moslim guerrillastrijders duidelijk hun controle op de eilanden in de Su- luarchipel en delen van Minda nao versterk.. Marcos mag wèl beweren dat hij de wet en de orde hersteld heeft in een land dat geteisterd werd door mis daad. Officiële statistieken tonen aan dat dat het misdaadcijfer met 42 procent gedaald is onder de staat van beleg, hoewel een persbureau een slag om de arm hield door vast te stellen dat „de statistieken voor misdaden dat er in het decreet van de onmiddellijk beschikbaar wa- Waarschijnlijk zijn er zoveel minder moordenaars omdat 600 000 vuurwapens in beslag zijn genomen. De landhervor ming., een ander onderdeel van Marcos Nieuwe Orde, laat een wat minder groot, maar toch waarneembaar resultaat zien. Terwijl ze de bedoeling goedkeu ren. zeggen sommige experts dat er in het decreeet van de president over de verdeling van het land, nogal wat foute bere keningen gemaakt zijn. Het pro gramma van Marcos staat een bezit toe van zeven hektaren rijst- en graanvelden suiker sinaasappels en andere planta ges zijn niet bij de hervorming inbegrepen op voorwaarde dat de eigenaar het gewas zelf verzorgt. Het probleem is dat het groorste deel van de pachters voor kleine landeigenaars werkt, die tien of minder hektaren be zitten. Als een landeigenaar met tien hektaren en vijf pachters 7 hektaren voor zichzelf houdt, blijven er nog maar drie hekta ren over om onder de pachters te verdelen. Ontevredenheid Een andere hindernis is de weerstand van kleine landeige naars— beroepsmensen, zaken mensen, legerofficieren die hun appeltje voor de dorst in een stukje land geïnvesteerd hebben en nu gekonfronteerd Filippijnen lezen een bevel van president Marcos om de wapens in te leveren en zich te houden aan het uitgaansverbod dat voor 's avonds geldt. Wie zich niet houdt aan de bevelen riskeert gevangenisstraf of de dood. worden met het verlies van hun investering. De hervorming die met de grote landgoederen is begonnen, heeft nu de landerijen van minder dan 50 hektaren bereikt. Drie kwart deel van de landgoederen zitten in deze kategorie. Het programma wordt steeds langza mer uitgevoerd, uit angst voor een massale oppositie van de kleine landeigenaars. De moei lijkste taak van Marcos zal ech ter zijn het in bedwang houden van de stijgende ontevredenheid over de hoger wordende prijzen, speciaal de prijspriizen. De toe stand is nu zo slecht dat een on-, derwijzer met vier kinderen en een salaris van honderd en tien gulden in de maand nog minder verdient dan het bedrag dat twee zakken rijst die hij nodig heeft om zijn gezin te voeden, kosten. De gemiddelde Fillrpijn heeft 3,4 kinderen en verdient aanzienlijk minder dan 110 gulden per maand. Met de verdubbeling van de rijst, prijs probeert de regering de „groene revolutie" te bevorderen, om de mensen aan te moedigen bonen, cassave en zoete aardappelen te eten in plaats van rijst. De Filippijnen klagen er over dat de rijst door het leger ach tergehouden wordt en noemen de Nationale Graan Instantie de Nationale Honger Instantie. Dit is het cynisme dat door dringt in het commentaar dat de Fillippijnen zelf op de nieuwe samenleving hebben. Terwijl ze het doel prijzen, mer ken ze vaak op dat „voor de staat van beleg alle politici dik werden ten koste van het volk, nu is het alleen Marcos en een paar mensen om hem heen. „Veel Filippijnen beschouwen dit als een vooruitgang. De men sen waarmee ik heb gesproken in plaatsen als Ibona, die de sterke hand van het leger heb ben ondervonden, klaagden dat de onrechtvaardigheden van de oude samenleving omkoping, afpersing, geweld geprolon geerd zijn door de handhavers van de nieuwe Orde. Een man zei dat hij de voorkeur gaf aan de tijd vóór de staat van beleg toen je tenminste nog een geweer mocht hebben, zodat jc kon ho pen dat je op een dag al het slechte dat je meegemaakt had, kon verf reden. (Copywright the Guardian) Op de foto duwen Russische grensbewakers Chinezen terug in de buurt van het eiland Kirkinski (Van onze correspondent) MOSKOU De Sovjet-Unie be weert steeds vaker dat China niet langer socialistisch is, maar intussen is het niet ongelukkig met de uitkomsten van het laat ste Chinese partijcongres. In de drie weken na het Chinese par tijcongres hebben de Russische propaganda-uitzendingen in het buitenland niet alleen volgehou den dat het gedrag van China niet langer dat van een socialis tische staat is maar ook dat de grondvesten van het socialisme in China ondergraven zijn. Hoewel de verhouding tussen de twee communistische machten nu slechter is dan ooit, verwacht Moskou dat China toch terug zal keren naar de kudde, natuurlijk op de voorwaarden van Moskou. De propaganda die er op dit mo ment gevoerd wordt schijnt twee dingen ten doel te hebben. Voor op staat het in diskrediet bren gen van China's beweringen dat het een socialistisch land is. Het tweede is om de politieke ver- deeltmeid in China en Indo-Chi- na uit te buiten en om de „warfe" socialisten aan te spo ren de leiding van het land over te nemen van de „Maoïstische kliek," Een prtikel in het ekonomische blad „Sotsialistiches Kaja Indu- strija" legde uit hoe de „anti-so cialistische koers van de Mao- komt ook veel commentaar op het recente verzoek van China in de vergadering van de UNC TAD in Genève om niet als een socialistisch land behandeld te worden maar als een ontwikke lingsland. Hoewel de kritiek van Moskou op de buitenlandse politiek van China duidelijk bedoeld is om China internationaal in diskre diet te brengen, lijkt de huidige aanval op het niet-socialistische karakter van het binnenlandse systeem een belangrijker ont wikkeling te zijn. Moskou hoont duidelijk dat in de nasleep van het laatste partijcongres in Chi na de pro-Moskou socialisten, die nu overal opduiken, veel aanhang zullen krijgen. Een recente radiouitzending van Moskou was getiteld: „Is China socialistisch?" Het was de he- doeling om kritiek te leveren op Mao's idee dat er een spe ciaal Chinees socialisme is on op Mao's theorie over een ..nieu we demokrat e" waardoor het oobouwen van social !sme in Ch;- na een voortgezet proces -nu werd vert-'d. drt - r vo'vfona're ontw l.ke'ng he>- v!o~d vamn do"- d- -n het sncirlsme, n~: -Is in and-re larden gebe ••d". Ti - dens de oorlog tegen Japan ..ra- dat het Sovjet leger noord-oost China had bezet, werd de zware industrie genationaliseerd en „het socialistische systeem van bezitten" deed zijn intrede in China. Dit toonde aan dat de ob- jektieve voorwaarden voor het socialisme in China werden ge schapen, maar na 1956 begonnen de hervormingen. Juiste methoden Het grappige van deze serie uit zendingen en artikelen over de achteruitgang van het Chinese socialisme is dat waarnemers uit Rusland gezien hebben dat China weer overgaat tot wat meer „juistere" methoden, ten minste in de ekonomie. Een artikel van eind-mei in ..Problemen van het Verre Oos ten", de meest invloedrijke Sov jetkrant. schreef goedkeurend over het feit dat China de cen trale planning en leiding begint te herstellen, dat de kostenbere kening en het gebruik van de winst als een wijzer voor onder- nemingsefficiëntie herleven, dat de eerste roekeloze bestemmin gen van investeringsfordnen ge- kontro'eerd worden en dat de n ngen bekritiseerd worden. „De Chinese le'ders bedwingen r? --o±''-.t:-e1,~os d;e uit de cul- t revoiu ie 's ontstaan." het art ke'. hoewel er aan toegevoegd wordt dat de „Maoistische belangen en bedoe lingen nog steeds ver van het socialisme afliggen." Copyright The Guardian Chinezen die de Russisch-Chinese grens hebben overschreden verbergen hun gezicht voor fotografen Tse-toeng groep" tot ernstige ekonomische problemen heeft geleid. Deze problemen werden veroorzaakt door de militarise ring van de ekonomie, het ver keerde gezichtspunt dat uit de landbouw en de ekonomie voort gekomen is, en de politiek van zelfvertrouwen door eerder voor rang te geven aan produktie op kleine schaal dan aan zware in dustrie. Deze politiek heeft tot ekonomische fragmentatie en een gesloten ekonomie geleid, vertraagde de ontwikkeling van de moderne industriële produk tie, en isoleerde de arbeiders klasse door ze op te splitsen in kleine collektieven. Diskrediet China wordt er voortdurend van beschuldigd dat het overtredin gen maakt in zijn buitenlandse politiek zijn poging „om de socia listische eenheid in tweeën te splitsen", het verplaatsen van de handel van de socialistische landen naar de kapitalistische landen, zijn steun aan de NAVO. zijn banden met de „meest wraakzuchtige krachten in Ja pan", zijn aanval op de SALT besprekingen, en het verwerpen van een voorstel van de Sovjet- Unie om een conferentie te be leggen tussen de vijf grote kern machten van de wereld en een voorstel voor een gezamenlijk Aziatisch veiligheidssysteem. Er Russen demonstreren in de straten van Moskou tegen China. Op de spandoeken is te lazen: Schande aan de Chinese provocateurs

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6