MAANSTEEN VAN LAATSTE APOLLOVLUCHT IN LEIDEN Subsidie aan openbaar vervoer zware dobber voor de Leidse raad ,Eigen Huis kan gaan beginnen met bouwen stad „Graag Gedaan" start in Leiden Karstens favoriet in 3 oktoberronde Wat u OOK moet weten PAGINA 3 DINSDAG 2 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Als „een geschenk van het ene onderzoekende volk aan het andere" heeft waarnemend VS-ambassadeur Charles Tanguy gistermiddag namens president Nixon een maansteentje ter grootte van een dobbelsteen overge dragen aan het Leidse museum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. De steen werd in december vorig jaar door de astronauten Cer- nan, Evans en Schmitt met de Apollo XVII naar de aarde ge bracht. Het was voorlopig de laatste bemande Amerikaanse maanreis. Veel geleerden van de meest uiteenlopende discijli- „Grenssteen die twee perioden afbakent"' nes buigen zich thans over de gegevens en het materiabl, dat de Apollo-vluchten hebben opge leverd. Museum-directeur A. J. F. Gogeleir. noemde daarom ook het steentje yan de laatste vlucht een grenssteen, een sym bool van het eind van de eerste exploratie-periode en het begin van de researchperiode. Dat is van meer betekenis dan de waarde van de steen, die waar schijnlijk heel wat hoger is dan een diamant als men de trans portkosten gaat rekenen. Het glinsterende zwarte steentje, -nei ap ui pja<\\ uapucAaS iep nus Littrow Valley is gevat in een bolletje doorzichtige kunst stof. Het museum was al eerder in het bezit gesteld van wat maangruis, dat op de Apollo XI-missie werd verzameld. Bij beide maanstenen werd door de VS een Nederlands vlaggetje cadeau gedaan van dezelfde af meting als destijds door de Apollo-bemanningen op de maan werd gedeponeerd. De overdracht van de steen werd o.m. bijgewoond door de heren drs. Chriet Titulaer, medewer ker voor astronomie en ruimte vaart van Teleac, en tv-com- mentator Rudolf Spoor, die z'jn j^et curieuze en waardevolle privé- verzameling tot 15 oktober aan het museum heeft afgestaan voor een expositie rond de maansteen. Men kan er veel ge signeerde unieke maanfoto's LEIDEN Een dezer dagen start in Leiden de actie „Graag ge daan", waarin mensen worden opgeroepen elkaar eens een handje te helpen bij bv. een karweitje, een tuintje doen, wat gezelligheid brengen enz. De actie, die bij wijze van proef in oktober 1970 in Rotterdam startte, is bedoeld voor de gehele bevolking van Leiden en geschiedt in samenwerking met reeds bestaande hulporganisa ties. De actie wordt gesteund door de Stichting Ideële Reklame, de Rijks voorlichtingsdienst en de Nederlandse Bond voor Sociaal en Cultu reel Vormingswerk. De actie verloopt als volgt: een dezer dagen zullen in de Leidse bla den advertenties verschijnen, met het motto „Help een handje". Deze advertenties die er opvallend en aantrekkelijk uitzien worden ontworpen, geplaatst en bekostigd door de Stichting Ideële Reklame (S.I.R.E.). Op deze advertenties komen bonnen voor die men kan invullen en opsturen indien men hulp wil bieden of hulp nodig heeft. Tegelijkertijd zullen pr 's avonds op de tv filmpjes gedraaid worden met zo'n zelfde inhoud als de adverenties; deze filmpjes worden verzorgd door de RVD en zijn te zien 8, 13, 23, 25 oktober, 5, 10 november op Nederland I, 10, 13, 23, 25 oktober, 7, 10 november op Nederland 2. handdruk tussen de waarnemend ambassadeur Gogelein werd de overdracht van het maansteentje bekrachtigd. VS Charles Tanguy (rechts) en dircteur zien, correspondentie met groot heden als Werner von Braun, deeltjes van hitteschilden, stuk jes goudfolie, voedsel, dat in de ruimte geconsumeerd wordt en andere artikelen of voorwer pen, die hij op Cape 1 of in Houston wist branden". LEIDEN Gistermiddag heeft mevrouw N. A. den Haan-Groen, wethouder van C.R.M.. op de Pauwbrug twee beeldgroepen onthuld, die. hoe kan het ook an ders, in totaal drie pauwen voor stellen. De beedhouwer, de heer Van Zanten, was hierbij zelf aanwezig. Hij kreeg de opdracht tot het maken van een toepas selijke versiering, in maart van het vorig jaar. Maar nu zijn de beide balustrades da ntoch ge tooid met twee prachtige bron zen pauwen-beelden. Leiden De Leidse gemeenteraad heeft gister avond informeel (burgemeester Vis hing zijn ke ten er voor af) uitgebreid hardop zitten denken over allerlei zaken het openbaar vervoer betref fende. Met name ging het om het subsidiëren van het openbaar vervoer, het buslijnennet (openbaar vervoer op korte termijn) en het we genbeloop rond molen De Valk. Miljoenenkwes ties, waarover genuanceerd werd gesproken, o.a. met functionarissen van de NZH. In een later stadium zullen beslissingen over een en ander moeten worden genomen. Gisteren stonden de te korten (bij gemeente en NZH) centraal. Erg op timistisch hoeft men hierover niet te zijn. De heer Jaspers, hoofd van de administratieve dienst van de NZH, wees hierop toen hij het had over de vraag: waar gaat het naar toe met het openbaar vervoer? De juiste weg kon niet worden ge geven. In elk geval wordt van de gemeente Leiden een "Subsi die van ongeveer 1.5 miljoen gulden gevraagd voor de jaren '71, '72 en '73; de resp. bedra gen bewegen zich uiteraard in brengen wat ze kosten", stijgende lijn. Deze subsidiever- lening heeft o.m. betrekking De heer Jaspers van de NZH be. we ook uit. Zeg dat maar eens, los van elke goedkeuring. Wat we nu doen is de lijst van inves- zijn", het onszelf moelijk; dat is trou wens alom in den lande zo het geval. De steden kunnen niet op- hse.r Stroing (KVP) noemde op het exploitatietekort op het zg. verlengde lokale vervoer, of wel de interlokale lijnen die in het belang van het lokale open baar vervoer ziin doorgetrokken van het station N.S.-Leiden naar resp. de Rivierenwijk (iijn 31). Zuid-West (lijn 41) en de Meren- wijk (lijn 60). De heer Jaspers legde de raad is, die gebukt gaat onder de looninflatie: 70 pet. van de kos ten bestaat uit lonen, die jaar lijks met 10 pet. stijgen. „Ta riefsverhoging in een -markt waar veel concurrentie is (van het particulier vervoer) is een moeilijke zaak. Als de ontwikke ling niet verandert, moeten we rekening houden met snel stij gende kosten". Niettemin zag de heer Jaspers de toekomst niet als uitzichtloos. Tal van raadsleden gingen op het probleem in. Zo dacht de heer Vink (PC), dat het betalen door de gemeente van gratis taxi's voor iedereen niet duurder zou zijn dan het subsidiëren van het openbaar vervoer. Ook verwees hij naar -Zweden, waar Volkswa genbusjes groepjes mensen ver voeren; „zou dit geen zinvol al ternatief zijn?" En zou het zo absurd zijn, de frequentie te verlagen", aldus de heer Vink. Van ambtelijke zijde werd hem medegedeeld, dat de bus taxi een te dure onderneming zou wezen; de mogelijkheid van hogere frequenties op de pieku ren zou her onderzoeken waard zijn. Vinks fractiegenoot de heer Houtman stond enigszins gereserveerd tegenover subsidië ring van het openbaar zondags- vervoer. Omdat steeds meer mensen vanuit de stad in de omgeving gaan wonen wilde de heer Vink nog de mogelijkseid laten nagaan om de omliggende gemeenten meer subsidie te la ten betalen voor het agglomera- tievervoer, „Leiden moet niet voor alles opdraaien", meende hij. /De heer Cornelissens (KVP) toon de zich een realist: „laten we geen besluiten nemen die toch niet worden uitgevoerd. De on tevredenheid neemt toch al toe. Er bestaat momenteel nog grote onzekerheid over de aanvullen de bijdrage die Leiden van het rijk moet ontvangen. We zullen echt prioriteiten moeten opstel len". zo riep hij uit. Wethouder Kret wisl, dat alle partijen in hun programma's bevordering van het openbaar vervoer heb ben staan „en zoiets kost nu eenmaal geld". „Dit is zwart wit, wat u daar zegt", stoof DS'70-er -underman op; „zeg liever: \.at we besluiten, voeren loonde de geringe subsidiërings gezindheid in de „collegepartij en" met een (noodgedwongen) dreiging: „Als u niet betaalt, zijn wij genoodzaakt de lijnen 31 en 60 te staken (in feite lokale lijnen) en de oude positie weer in te nemen: tot het station en geen druppel benzine verder". Daar had de raad even niet van terug. ing vo stemming in de PAK-kringen. De heer Ouwerkerk bepleitte beperking van de wegcapaciteit voor particuliere auto's, verho ging van de busfrequentie en busbanen overal waar een te grote vervoerstroom is. Ant woordend op opmerkingen van een fietsrouteplan ternatieg voor het particuliere autovervoer. Hij uitte bezwaar tegen 't feit, dat „de fietsroutes vaak gemangeld worden tussen rechts en links afslaand verkeer (Rijnsburgerweg)". Meer fiets- ruimte vroeg ook nog PvdA-er Ouwerkerk, die thans het mo ment gekomen vond om de Rijnsburgerweg voornamelijk voor bussen en fietsers te be stemmen. Het autoverkeer kan n.l. volop gebruik maken van do Oegstgeestrrweg en de Ples- manlaan. Z'jn fractiegenoot Van Dam voegde daar aan toe: geef een veel grotere uitbreiding aan de fietsroutes. Tijdens een for mele korte vergadering garan deerde de raad rente en aflos sing van een aan de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren te verstrekken geldlening. Wijziging plaatselijke busroutes LEIDEN - In verband met de feestelijkheden vandaag en mor gen heeft de NZH enige maatre gelen moeten nemen met be trekking tot het openbaar ver voer. Door de taptoe, die plaats vindt van 19.15 uur tot 21.00 uur, zal lijn 13/14 en lijn 60 tussen 18.45 en 20.00 uur niet via de Hooigracht rijden maar via Levendaal-Zijlsingel v.v. H.0.76 rijdt de avondrit de ge bruikelijke route t/m de Witte Singel, daarna via Rijnzichtbrug - Morsweg - Morssingel - Steen- rtraat - Beestenmarkt - Nieuwe Beestenmarkt enzovoort. Mor gen is de marktroute van 7.00 tot 13.00 uur niet berijdbaar. Gedurende deze afsluiting wordt de route: Geregracht - Oranje- boomstraat - Levendaal - St.Jo- rissteeg - Hooigracht - Pelikaan straat - Lange gracht - Lam mermarkt - Molenwerf - Schut tersveld - Stationsplein. De hal les Korevaarstraat, Vismarkt, Nwe.Beestenmarkt en Stations weg vervallen. Er zullen tijde lijk haltes geplaatst worden aan de St.Jorissteeg, Pelikaanstraat. Lammermarkt en Stationsplein nabij het GAK. Van 8.30 uur tot 13.00 uur wordt de Stationsweg - Steenstraat - Breestraat niet be- r:den. Vanaf 13.00 tot 16.00 uur is het centrum voor alle rijver- keer gesloten; de vervangende route Station-Korevaarstrant zal dan zijn: Plesmanweg - Vondel laan - Lage Morsweg - Riin- zichtbrug - Haagweg - Witte Singel v.v. Afsluiting i.v.m. 3 oktoberfeest Leiden - In verband met de festi viteiten ter gelegenheid van de 3-Octoberviering worden de vol gende wegen op 2 en 3 oktober a.s. voor alle verkeer in beide richtingen - behalve voor voet gangers - afgesloten: - de Haarlemmerweg, tussen de Maresinge! en de Willem de Zwijgerlaan op 2 oktober a.s. vanaf 9.00 uur en op 3 oktober a.s. de gehele dag; I.EIDEN Met het slaan van de eerste paal door wethouder Ham van Volkshuisvesting en auto-in-de-binnenstad-hater Amptmeijer zei de heer Kret. dat een lokaal bestuur wel het autogebruik kan beïnvloeden, doch niet het autobezit; „als er geen parkeerruimte is, koopt men toch wel een auto. Even tueel gaat men ergens anders wonen, waar wel plaats is". De heer Wessels -(VVD) achtte openbaar vervoer met de voor gestelde frequentie (10 minuten) door de eens voetgangersdo- meinzijnde Breestraat onge wenst. Ook wilde hij aandacht vragen voor tweerichtingver- keer over de marktenroute Wethouder Kret: „als de riole ringen in Breestraat en mark- tenroute werden vernieuwd krij gen we alle gelegenheid om er varingen in dit opzicht op to doen. Tijdens deze werkzaamhe den zal er n.l. gedurende een LEIDEN Een aantal zeer ster ke renners zullen morgen aan de start verschijnen in de 3 Ok- toberronde in de Leidse binnen stad. Naast favoriet ex-Leidenaar Ger- zomer, ben Karstens, die vanavond nog De start is op de Morssingel. Het in Nice rijdt, komen o.m. Klaas parcours is verder: de Mors- Balk, Hary Jansen, Tino Tabak, poort onderdoor, de Mors- Valentijn, nadat even eerder Gerben Karstens voor zijn ex- stadgenoten gehuldigd zal zijn voor het behalen van het Ne derlands kampioenschap deze Leo Duyndam, Kees Valentijn, Cock van der Hulst en Roy Schuiten (wereldrecordhouder achtervolging op de overdekte baan). In totaal een rennersveld van 70 man, die in totaal 80 ron den (80 km) zullen rijden. Het startschot wordt om 9.30 ge geven door schaatssprinter Jos straat. Beestenmarkt langs de rondvaartboten. Binnenvest gracht. Steebstraat. Morssingel. De finish is omstreeks 11.30 uur. De ronde is officieel een ont moeting tussen de zes wieler clubs Bataaf, Olympia, Westland W. V., Bollenstreek, De Kam pioen en Swiftcombinatie. Openbare Werken voor 408 een- g«'zins(koop)-woningen in de Mercnwijk heeft de stichting „Eigen Huls" gisteren bewezen dat er op het gebied van de huisvesting nog opmerkelijke dingen te bereiken zijn. De stichting „Eigen Huis" heeft met de eerste betonnen paal een periode van slechts 7 maanden onderhandelen en voorbereiden, wikken en wegon afgesloten. Het opmerkelijke van de huizen schuilt vooral in het feit dat de gemiddelde koopprijs van 85.000 guloen laag te noemen is en volledig beantwoord heeft aan het doel van de Stichting, n.l. de bouw van een betaalbare wo ning zonder winstoogmerk voor de middenklasse. Bij een aanbe taling van 10 procent hebben de bewoners, die een gemiddeld jaarinkomen hebben van 25 mil le, slechts een maandlast van 300 gulden te betalen. De lage kosten heeft de Stichting kunnen bereiken door scherp onderhandelen en speculeren en een intensieve vuoroereiaing. Bovendien hielp de Leidse Spaaroanx een handje mee door ze' r aantrekkelijke tinancie- ringssoorwaaraen te stellen. De ie eeuwen 4Uö eengezinswonin gen, waarvan 90 procent in de prein.esecior zullen liggen, zui len zich onderscheiden door het persoonlijke karakter. Uitge breide accessoiremogelijkheden, zoa.s pergola's, luitels, dakka pel, ruime tegelkeuze en diverse Keuxenuitvoeringen, zullen onge- twijleld ieders keuze kunnen be- vreaigen. Reeds in een vroeg ftaa.um neelt de toekomstige bewoner via enquête's en diver se voorlichtingsavonden het Stichtingsbestuur op de hoogte georacht van wensen en voor keuren. Dat er volop belangstel ling was bleek wel uit een aan tal var. U00 serieuze gegadig den. Het is te begrijpen dat het bestuur een strenge doch ver antwoorde selectie heeft moeten toepassen. Kandidaten die te veel of te weinig verdienden van het salaris van de werken de vrouw werd de helft bij dat van de man geteld werden Wethoud; afgeschreven. Ook woningspe culanten werden geweerd aan- gcz.en deze huizen op de vrije I markt heel wat meer zouden op- j brengen. De destillatie leverde tenslotte een kopersaantal op waarvan 85 pet. afkomstig uit of werkzaam in Leiden was. 6Ü procent hiervan is „doorstro mer" Qua beroepssfeer is er een opmerkelijk grote diversi teit waar te nemen. Overleg met de bewoners heeft er o.a. toe geleid, dat de achtertuinen het grootst mogelijke rendement vnn de zon krijgen, de blokken een gemiddelde lengte van 7,3 woningen hebben, er geen door gaande route's en veel speel plaatsen zijn. Over 4 of 5 maan den hoopt de Stichting, die ove rigens niet ontbonden zal worden na de laatste oplevering, 't eer ste huis klaar te hebben. Daar na zullen, als alles goed gaat, twee woningen per dag opgelc- veid worden. Hei volgend jaar omstieeks deze tijd zal dit unie ke initiatief dan beëindigd zijn. de Botermarkt, de Vismarkt en de Aalmarkt, op 3 oktober a.s. van 7.30 tot 17.00 uur; beide hoofdrijbanen van de Wil lem de Zwijgerlaan tussen de Marnixstraat en de Oegstgees- terweg, alsmede de aansluiting van de Florls Versterlann op de Willem de Zwijgerlaan van 3 oktober a.s. van 9.00 uur tot 4 oktober a.s. 01.00 uur; - do Morssingel, de Rijsburger- brug, de 2e Binnenvestgracht, de westelijke rijbaan van de Nieuwe Beestenmarkt, de langs het water gelegen rijbaan van de Beestenmarkt, de Morsstraat en de Morspoortbrug op 3 okto ber van 8.30 tot 11.30 uur. De aandacht wordt er op geves tigd, dat het parkeren op boven genoemde wegen tussen de aan gegeven tijden verboden zal zijn. .'lom slaat de eerste paal de grond In. LEIDEN - Prof.dr.W.K.H.Kar stens. hoofleraar in de alge mene plantkunde en direc teur vzn de Hortus Botani cus. is bij zijn afscheid op vrijdag 29 september J.l. be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. LEIDEN - Zoals gewoonlijk zal het Molenmuseum De Valk te Leiden op 3 oktober van 10 tot 12 uur gratis toeganke lijk zijn. I.v.m. de Nationale Molendag zal het museum op 4. 5 en 6 oktober geopend zijn van 10 tot 17 uur. LEIDEN - Met ingang van 4 oktober a.s. zal de Heren gracht aan beide zijden voor het verkeer worden afgeslo ten. De afsluiting zal onge veer twee weken gelden. Deze maatregel wordt geno men i.v.m. de aanleg van een riolering langs de land- hoofden van de Lourisbrug. LEIDEN - De muziekvereni ging "Nieuw Leven" en het majorettencorps "Ons Bul ten" zullen op zondag 7 okto ber a.s. om 14.00 uur op de binnenplaats van het leger museum een muzikale show ten beste geven. Het entree bewijs voor het museum geeft eveneens toeganR tot de show. LEIDEN - De heer F.Bischoff van Heemskerck, voorzitter van de Federatie Paardrij den Gehandicapten eveneens opperstalmeester van H.M, de Koningin, zal op zondag 7 oktober a.s. een pony in vangst nemen die geschon ken is door de Algemene Se naten Vergadering en Vrouwelijke Studentenvereni gingen. De overhandiging ge beurt op de manege "Moedig Voorwaart", Wassenaarse- weg 25 te Leiden. LEIDEN - In het groot Audito rium van de Leidse Universi teit, Rapenburg 73, zal op vrijdag 5 oktober prof.dr.R.F.Beerling, die dert 1958 hoogleraar in de wijsgerige sociologie is ge weest en daarnaast sinds eind 1970 wijsbegeerte der geschiedenis heeft gedo ceerd, zijn afscheidscollege geven. Aanvang 16.15 uur. LEIDEN - Aan de Leidse Uni versiteit is D.A. Zeilmaker uit Arnhem gepromoveerd tot doctor in de wiskunde natuurwetenschappen. Op de zelfde dag - woensdag 26 september promoveerde F.Molenaar uit Vught tot doctor in de Re- htsg«!«6rd* heid. LIDN Het eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband "De Burcht" loopt op 2 okto ber a.s. tijdens de taptoe voor het 15e jaar mee. ZOETERWOUDE - De b.v, Roerdamsche Industrie Maatschappij Rotim zal zijn vestigingen uit Den Hang en Nijmegen gaan centraliseren in Zoeterwoude. LEIDEN - De jaarlijkse Natio nale collecte voor de geeste lijk gehandicapten zal gehou den worden van 15 t/m 20 oktober a.s. De opbrengst zal worden gebruikt voor die voorzieningen die bulten de subsidieregelingen van de overheid vallen. Leiden hecfat nog een tekort an 200 col lectanten. Opgeven bij J.Th. Witte. tel. 01710—31525. LEIDEN De heer J.M.Bonnike uit Noordwijk en de heer Jhr.J.A.J.v.Eij- sing uit Oegstgeest zijn on langs benoemd tothoofdinge- geland van Rijnland. De heer mr. K.Staaf uit Wasse naar en de heer J.Ch.I. Nie- kerk uit Hillegom zijn be noemd tot hoofdingeland- plaatsvervanger. LEIDEN - Aan patiënten In het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp kan doorfamillle- den en kenissen op 3 oktober een muzikale groet worden gebracht Tussen 9 en 12 uur kan worden gebeld 01710— 41541 toeste 1203. LEIDEN - Bij een houthandela an de Hoge Woerd in Lei den is in de nacaht van znter- dag op zondag ingebroken en voor ongeveer 2000 gulden aan houtbewerkingsmachines ontvreemda. Gemist werd o.a. 4 boormachines en 3 blok schaven. LEIDEN - Het tijdstip van de vergadering van de commis sie personeelszaken is ver plaatst naar aanstaande don- derdug om 14.00 uur. WASSENAAR In het vor- kcersoverleg zal morgen avond de afsluiting van de Lrsterlaan 'en Koekoekslaar» ter sprake komen. Het iware vrachtwagenverkeer dut naar de Melkfabriek rijdt be zorgt de bewoners veel over last. B. en w. willen de raad voorstellen beide lanen voor, voertuigen die breder zijn dan 2.10 m. af te sluiten. WASSENAAR Het Nutsde-. parteimerrt opent het seizoen in het Astra-theater met een wijnavond op 18 oktober. Te-> vens staan er op het pro gramma twee lezingen over Toetanchamon, ln december zal er een middag voor de jeugd word n georganiseerd. LEIDEN Uitslagen van vis- college O A. S. E t in: 1. Levering 500 gr 3 st., 2. Hartman 450 gr. 5 st.. 3. Hil- levrand 450 gr .4 st, 4 Diaae- veld 250 gr. 2 st., 5. Com- mans l.W gr. 1 st., 6. Soffe- velt 100 gr. 1 st.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3