fieidae (Soimmt ermg moet met bedrijfsleven tot een akkoord komen Paspoort wordt duurder Oostenrijk: besluit niet herroepen „Bij mislukking dreigt chaos" Jeukpoeder als wapen tegen maatschappij DATSUN Nederlanders vieren Leidens Ontzet in KS. 65c JAARGANG No. 19624 DINSDAG 2 OKTOBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Ned. I: 19.05 uur Stratemakerop- zeeshow; 20.21 uur Onediin-lijn; 21.10 uur Zoen van de juffrouw; 21.25 uur Gerard Cox en Frans Halsema; 21.55 uur Achter het nieuws met interview Golda Méir. Ned. II: 19.05 uur Piste, kinder show; 21.10 Oorlog en vrede, 1; 21.55 uur Waar gebeurd, serie. ZONNIGE PERIODEN Wolkenvelden, maar ook perioden met zon en op de meeste plaat sen droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwak ke tot matige wind uit richtin gen tussen noord en oost. MKin. temp. van 12 graden op de Wad den tot 4 graden elders met kans op nachtvorst Max. temp. omstreeks 16 graden. Morgen zon: 06.4418.14, maan: 11.11—21.56. Scheveningen: hoogwater 6.50— 19.09, laagwater: 2.3814.48. Beestenbende Voor menig dier blijft de wereld een beestenbende en met al onze goede be doelingen zullen we daar donderdag 4 oktober, feestdag van Sint Fransicus en werelddierendag, niet veel aan kun nen veranderen. Een Amerikaanse universiteit in Co lumbia is bijvoorbeeld een koe rijk, die de krant niet kan missen, geen dag. Althans volgens zuiveldeskundige Fred Martz (links) en landbouwspecialist Neil Meodor. De kranten zijn eerst ge bruikt om wier uit water te zeven, waarna er voedzame koeken van wor den gemaakt, die volgens beide Ameri kanen uitstekend geschikt zijn als vee voeder. De sabelantilope heeft een hoorn be schadigd tijedns e ntransport van Tsje- choslowakije van alluminium strips en slangklemmen hoopt men de hoorn weer in de juiste stand te krijgen. En het in de hete zon voortsjokkende paard neemt in het Ciskei-gebied in Zuid-Afrika de plaats in, die in grote steden wordt ingenomen door de taxi om zakenlieden naar hun besprekingen te voeren. Prof. dr. D. B. J. Schouten, voorzitter van de com missie economische deskundigen van de SER, tijdens een persconferentie over het rapport van zijn commissie. DEN HAAG De rijkspaspoortleges moeten met 15 pro cent omhoog. Dit heeft minister Duisenberg van Finan ciën meegedeeld in zijn toelichting bij het voorstel aan de Tweede Kamer tot regeling van alle inkomsten van het rijk in het volgend jaar. Rekening houdend met de tariefsverhoging zullen in 1974 de paspoorten 26,7 miljoen opbrengen en de identiteits kaarten 1 miljoen. Het voorstel omvat onder meer de volgende verhogingen van tarieven: Transacties in handen van de politie de direkt betaalde boeten); griffierechten bij de rechterlijke macht; heffingen op de door de nederlandse vertegen woordigingen in het buitenland te verstrekken handelsin- Lichiingen; vergoedingen voor het verlenen van diensten bij het vervoer van gevaarlijke stoffen; octrooitarieven, te berekenen door de Ootrooiraad; onderzoek van bestrij dingsmiddelen; keufingen van vlees en vleeswaren; be- roepskeuzevoorlichtifrg; fotocopieën; examengelden bij examens op het gebied van de volksgezondheid; onder zoekingen, biologische ijkingen e.d. van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid. Winkeldiefstul Wellicht beschouwt u winkeldiefstal als een onrendabel tijdverdrijf voor amateurs, maar ik wil uw aandacht vragen voor een leerzaam en interes sant aspect van dit verschijnsel. Ja, de oplettende lezertjes raden het reeds het gaat inderdaad weer om het berekenen van de risicofactor. Zelden ziel men dit abc van de misdaad zo koelbloedig en cynisch ten grondslag gelegd aan enige be drijfsvoering als juist in het groot winkelbedrijf. Onder ons worden lei ders van warenhuizen en groot winkelbedrijven daarom wel gere kend tot de meest uitgekookte gan neven die er zijn. Zij hebben het in elk geval verder gebracht dan dc LEIDEN - "Lsd in de thee van de majoor, jeukpoeder in het bed van de kolonel hasj in de sigaren van de generaal". Dit zijn enige ideeën van het anarchistisch lolfront om via grappen en grollen de maatschappij te veranderen. Een andere grap werd zondag-ochtend ön Leiden uitgevoerd. Uit de vi trine van uitgeverij Sijthoft' werd de proefdruk van het "Groot Jat boek" gestolen door de loQfronters. Hoewel er twee surveillance-wa gens van de politie voorbijkwamen, was het de loflanarchisten mo gelijk "op perfecte wijze" het "Jatboek" te ontvreemden, boor het Groot Jatboek te stelen wil het front ,,de uitgeverij confron teren met zijn eigen niets ontziende winslust" omdat de uitgeverij ..meende zijn omzet te vergroten door middel van het uitgeven van 100 vakkundige tips hoe je snel rijk kan worden", be lolf-ronters zien geen heil in het veranderen van de maatschappij door theorie of geweid. Ook de sabotage acties in het leger zoals het losdraaien van vleugelmoeren en het doen van suiker in de taks zegt het front niet zo veel "omdat de vernielde legerattributen met j belastinggeld weer worden vernieuwd", aldus de ludieke anarchis- ten. in onze krant van gisteren meldden wij dat het boek niet gestolen was, om te bewijzen dat zij de proef wèl hadden, kregen wij de hier afgedrukte pagina toegezonden. Vanzelfsprekend zal deze na pübli- katie aan Sijthoff teruggezonden worden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De strijd van het kabinet-den Uyl tegen de inflatie, kan volgens profes sor dr. D. B. J. Schouten alleen maar gc lukken, wanneer iedereen er zijn mede werking aan verleent Wanneer echter het bedrijfsleven hetzij werkgevers, hetzij werknemers of beiden niet volledig wil len meewerken, dan mislukt deze strijd en zit er voor het kabinet-den Uyl niets anders op dan af te treden. Met alle kracht moet daarom, voor 1974 gestreefd worden naar een zodanige loon- en prijs ontwikkeling, dat de reële inko-mensstij ging ongeveer 2 procent en de prijssti] ging beneden 6 procent blijft, liever tot 5 procent daalt. Professor dr. D. B. J. Schouten, voorzitter van de commissie van economische deskundigen van de Sociaal-Economische Raad stelde gisteren vast. dat de stijgende prijzen en lonen teveel druk uit geoefend hebben, waardoor de werkloosheid is blijven stijgen. Hij vreest, dat ook in 1974 de werkloosheid niet zal dalen naar het dringend ge wenste minimum. Ook meent zijn commissie, dat het ondernemersklimaat verbeterd moet worden door het investeringsgebied te verbeteren. De commissie van economische deskundigen uit de S.E.R. die een rapport moet opstellen, waaruit een advies van de Sociaal Economische Raad aan de regering ontleend wordt, meent verder, dat geen enkele regering kan blijven doorgaan met het blijven verhogen van de belasting- en premiedruk. Ook het kabinet-Den Uyl heeft dit gedaan met een verhoging van 1,2 procent van het nationale inkomen. ,.Dit kan zo niet door gaan", aldus gisteren professor Schouten „op ge vaar af, dat de particuliere sector steeds sterker zal gaan protesteren". De regering is intussen begonnen met oriënterende besprekingen met het bedrijfsle ven, ook met categorale bespre kingen met het bedrijfsleven, ook met categorale organisaties en leden van de vrije beroepen. Donderdag vindt het eerste ge sprek tussen regering en Stich ting van de Arbeid plaats. Professor Schouten vindt, dat dit gesprek moet gelukken en dat partijen elkaar moeten vinden. De strijd tegen de werkloosheid acht de commissie-Schouten een van de grootste zorgen voor dit kabinet en voor dit ogenblik. In de strijd tegen de inflatie en de daaruit voorvloeiende werk loosheid zijn dringend noodza kelijk: En strak prijsbeleid, waarbij de prijzen met minder dan 6 procent omhoog gaan, een goed loonbeleid, waardoor de loonkosten met minder dan 10 procent stijgen. Dit betekent een reële loonveihetering van ongeveer 2 procent, f Een ombuiging van het prijsbe leid naar een gelijkblijvende winstmarge in procenten en niet in centen. Beteugeling van d estijgende overheidsuitgaven. De stijging van de rijksuitgaven bevorderdt de inflatie te sterk. Hogere lonen en prijzen doen wel de werkloosheid stijgen, maar niet het reëel beschikbaar inko men, aldus de commissie-Schou ten. Zij stelt bij dit alles vast dat geen enkele partij meer tonoom kan optreden op gevaar af een totaal beleid te laten mislukken. Het thans geopende overleg tussen regering en be drijfsleven in zijn meest uitge breide zin zal daarop antwoord moeten geven. „Mislukt dit, dan dreigt een volledige choas", al dus gisteren professor Schouten, Tenzij de regering ingrijpt met een algemene loonmaatregel, die echter de allerlaatste beslis sing moet zijn (zie verder el ders in deze editie. ker die tol dan toe sluimerden. Dat risico is door de lieren berekend en in de prijzen verdisconteerd: ER WORDT OP GEREKEND DAT U FLINK JAT, een ander betaalt er Een leger van goed opgeleide recla mejongens en vcrpakkingsspecialisten heeft uitgedokterd hoe onze heb zucht tot onweerstaanbare hoogte kan worden opgezweept. Zij welen letterlijk alles aan de man en de vrouw te brengen, zelfs doodgewoon drinkwater (nadat de samenzwering van fabrikanten er eerst voor heeft gezorgd dat drinkwater niet dood gewoon meer is. Zij zitten niet stil, deze fabrikanten, binnenkort zal ook lucht te koop worden aangeboden én worden verkocht). Terwijl de druk op Oostenrijk toeneemt om terug te komen van het besluit het opvangcentrum voor joden in Schönau te sluiten, komen er no g steea's joden uit Rusland in Oostenrijk aan op doorreis naar Israël. Een politieman in burger, bewapend met een machinepistool, houdt hier op een perron van het station in Wenen een oogje in het zeil in verband met mogelijke Arabische activiteiten bij de aankomst van een trein uit de Sovjet-Unie. WENEN (AP) De Oos tenrijkse kanselier, Bruno Kreisky, heeft gisteravond de beschuldiging, als zou zijn regering zijn ge zwicht voor de Arabische terreur, van de hand ge wezen. Hij benadrukte dat hij het Oostenrijkse standpunt zal toelichten aan de Israëlische pre mier Golda Melr, die van daag in Wenen arriveert Kreisky herhaalde da' Oostenrijk niet op de he slissing, het doorgangs kamp voor joodse emi granten in Schönau te slui ten, zal terugkomen. Hij zei wel dat emigranten me» een doorreisvisum in de toekomst geen strobreed in de weg zal worden ge legd. Nederland zal voorlopig geen actie ondernemen, ten aanzien van het vraagstuk van de Rus sische emigranten. In een ge sprek van de minister van bui tenlandse zaken, Van der Stoel, m;t de Oostenrijkse ambassa deur in Nederland, dr. Johan nes Coreth, is gebleken dat De Oostenrijkse ambassadeur in Nederland, dr. J. Coreth, die gistermiddag de Neder landse minister van buiten landse zaken, mr. M. van der Stoel heeft geïnformeerd over het standpunt van de Oosten rijkse kanselier Bruno Kreis ky in verband met het sluiten van het opvangscentrum in Schönau voor uit de Sovjet- Unie naar Israël emigrerende joden. Oostenrijk het plan voor da sluiting van het kamp in Schtt- nau opnitziw zal bestuderen. In afwachting van deze studie zal Nederland geen actie onderne men en ook geen overleg ple gen met andere landen. De drie christen-democratische fracties in de Tweede Kamer hebben in een brief aan de Oostenrijkse ambassadeur aan gedrongen op herroepen van het besluit tot opheffing van het kamp in Schönau. Het Israëlische parlement nam gisteren In een buitengewone ziting een motie aan, waarin op Oostenrijk een beroep wordt gedaan op zijn besluit terug te komen. Ook het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde het oneens te zijn met de beslis sing van dj Oostenrijkse rege ring. Gisteren zei mevrouw Golda Meir in een toespraak tot het Europese parlement, dat d« Westeuropes» landen zullen worden overgeleverd aan de eerste de beste gek of gang sterbenden, als zij ge n reso luut standpunt innemen tegen het Arabische terrorisme. 7.e noemde het Oostenrijkse optre den de grootste bemoediging die de terroristen ooit hebben gekregen. (ADVERTENTIE) HJTo Officieel Datsun-dealer voor Lelden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 RoeloforendHvecn e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 Op Cyprus is Peter Sellers op het ogenblik bezig met de opnamen van zijn jong ste film „Ghost in the Noon day Sun". Sellers, die at meer vreemde rollen heeft gespeeld is in deze filmko medie 'n scheepskok, die de hele bemanning van zijn schip vermoordt en zo als enige overblijft, die weet waar een schat verborgen ligt. Prof. Verjaar overleden LEIDEN Prof. dr. A. Verjaal, gewoon hoogleraar in de ge neeskundige neurologie aan de Leidse universiteit en hoofd van de afdeling neurologie van het Acad. Ziekenhuis is zondag avond op 63-jarige leeftijd over leden. Prof. Verjaal werd in 1910 In Gouda geboren. Hij studeerde in Groningen. In 1938 promoveerde hij in Utrecht p het proefschrift „amnaesie natrauma capitis". Hij was achtereenvolgens werk zaam in Heemstede, Haarlem en Den Haag. In 1970 werd hij tot hoogleraar in Leiden be noemd. De begrafenis zal in alle stilte plaatshebben. Weer strobr.-inden in veenkolonies EMMEN (ANP) Ondanks con- trole en speurwerk van politie zijn gisteravond in het gebied van de Drentse en Groningse veenkolonies weer twee stro- branden geweest, waarbij 3030 pakken stro in vlammen opgin gen. Door de vele strobranden in de laatste weken zijn de an dere werkzaamheden van de po litie nogal in het gedrang geko- LEIDEN „Vanuit Leiden, dat zich opmaakt voor een groot scheepse viering van 3 oktober 1973 zend ik dc leden van de Nederlandse Club in New York mijn hartelijke groeten. Ik wens u een daverend feest toe." Dit schrijft burgemeester A. J. Vis van Leiden aan ongeveer tachtig Nederlanders in New York. die morgen aan de andere kant van de „Grote Plas", het Leidens Ontzet gaat vieren. Het schrijven van de burgerva der wordt morgen samen met een pak Leidse Couranten door de KLM naar Kennedy Airport gevlogen. Aan de hand van het 3 oktober programma in onze krant, die daarvoor spe ciaal werd aangepast, willen de Nederlanders het Leidens Ont zet zoveel mogelijk in stijl vieren. Gistermiddag overhandigd^ burgemeester Vis voor het stadhuis de brief aan chef-rcdjik- teur van de Leidse Courant,jde heer H. P. M. Heruer. Hij zal ervoor zorgen dat de 3 oktober vracht (die door douane-moei lijkheden niet kon worden aangevuld met haring en witte brood) zo snel mogelijk op zijn bestemming komt. Dat de moed van burgemeester v. d. Werff. 399 jaar na „zijn" ontzet, zover buiten de stadswallen zou reiken, zal waarschijnlijk de meest rechtgeaarde Leidenaar niet hebben kunnen vermoe den.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1