Voorzitter De Doelder bijna naar hamerrecord Voetballer stompte, zeven dagen vast Raad v. Kerken ruilt Utrecht voor Amersfoort Protesten in VS en Duitsland tegen abortuswetgeving Snelle en matte jaarvergadering HVB Cees Smit beste man Raak/Punch Straf van Geesink verlicht Twente geplaagd door blessures KERK EN WERELD KORTE METTEN PRIESTERS IN W-.DUlTSLAND NIET ACTIEF IN POLITIEK DINSDAG 2 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Van onze sportredactie DEN HAAG Tijdens het uurtje-aan-de-bar, usance na afloop van vergaderingen van de Afdeling Den Haag van de KNVB, was het een drukte van belang. Niet alleen door verzamelde droge kelen, maar nog meer door de stemmen in vele octaven. Iedereen wilde graag wat zeggen. Het was in flagrante tegenstelling tot de eerder gisteravond in de Sweelickzaal van het Congresgebouw gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Haagse Afdeling. Toen hielden de vele afgevaardigden hun mond waardoor voorzitter Nico de Doelder in de hem overbekende sneltreinvaart de veertien stuk ken van de agenda weghamerde. Even leek het erop dat LENS de zwijgende meerderheid zou om turnen toen het voorstelde de kosten, verbonden aan strafza ken, te verminderen. Er waren voor dit voorstel dat voorzit- ter Van der Kleij met elan trachtte te verdedigen maar niet aan de kern van de zaak geraakte slechts 278 stemmen voor verlaging. winnen, maar de bittere pil zat in de 819 tegenstemmen. Geen verlaging dus van de aan straf zaken verbonden kosten, wat voorzitter De Doelder een glim lach op het gezicht toverde. De vergadering had hem weer niet in de steek gelaten. Droef Bij zijn inleiding had De Doelder gewezen op de neergaande lijn van de sporttoto in de Afdeling Den Haag. „Het beeld is tame lijk droef. Als we uitgaan van het getal 100 dat we vier jaar geleden hadden, zijn we nu ge zakt tot 58. De Lotto is aan deze gang van zaken uiteraard niet vreemd." Nadat met enig feestelijk gedruis de heer C. van der Starre tót erelid van de Afdeling was be noemd, kwam in de rondvraag een ernstige zaak aan de orde die werd aangesneden door de heer Molier, voorzitter van de Haagse scheidsrechtersvereni- ging- Hij merkte onder meer op: „Het aantal strafzaken is erg hoog, maar wij allen kunnen eraan medewerken dat deze verminde ren. Als we eens beginnen uit onze clubbladen te strepen als we een wedstrijd verloren heb ben „we waren te lief", komen we al een heel eind". Uiteraard verzuimde de heer Mo lier niet van de hem bij deze rondvraag geboden gelegenheid gebruik te maken om scheids rechters te „ronselen". „De af deling komt ontstellend veel scheidsrechters tekort. De groei van het scheidsrechterscorps houdt geen gelijke tred met de groei van de voetbalverenigin gen. Ik wil bij deze gaarne een dringend verzoek richten tot de hier aanwezige clubs om ons in ons werk te steunen en jonge mensen, die met voetbal stop pen, te interesseren voor de functie van scheidsrechter". Nog voordat de zeer kleine zweet druppels op des voorzitters voorhoofd grotere aanmetingen dreigden aan te nemen, kwam het dankwoord van de nestor van de voorzitters, de heer Ger- rit Versteegh van VIOS. Na anderhalf uur hamerde De Doelder de vergadering af en spoedde bijna iedereen zich naar de verkoelingen, waar een Zege op Delta Lloyd Van onze basketbalmedewerker Raak/Punch, Transol RZ, BS AMSTERDAM Geheel volgens Leiden en Levi's n i /r. u Topscorers: Raak/Punch: Strong de verwachtingen .s Raak/Punch £_,0 Smi( I6_,0 Vo„ Tuy„ er in geslaagd ook de tweede Nico de Doelder: ..Droef beeld van de sporttoto" even lange tijd op grotere gezegd, durven of willen zeg- schaal werd nagekaart over wat gen. men op de vergadering niet had BART HOOGDUIN competitiewedstrijd in winst om te zetten. Gisteravond wonnen de Delftcnaars in Amsterdam noord met 10572 van Delta Lloyd. Gezien het goede spel van Raak/Punch en het slechte op treden van Delta Lloyd afgelo pen zaterdag werd min of meer rekening gehouden met een spelletje tussen kat en muis. Niets was echter minder waar en het publiek kreeg toch nog een aantrekk-lijke wedstrijd te zien. Via 10—18, toen Delta Lloyd van zone overschakelde op man tot man, en 1624, op welk moment Raak/Punch dc verdediging straffer organiseer de, werd bij 3753 de rust be reikt. In de tweede helft spaarde coach Dolf Pouw al spoedig zijn beste man. Bij 42—55 riep hij Cees Smit naar de kant. Desondanks raakte Raak/Punch niet uit haar ritme. Regelmatig speelde men zich naar de overwinning. (62—87, 72—105). Door dit resultaat staan nu vier ploegen met vier uit twee aan de kop van de ranglijst: Df.N HAAG De commissie van beroep van de Budohond heeft de straf verlicht, die op 1 de cember 1972 uitgesproken was over Anton Geesink. Geesink werd door de bond ge straft naar aanleiding van zijn publikaties In het Utrechts Nieuwsblad, onder andere over het sterfgeval van een jeugdige judoka te Zaandijk. In plaats ven de oorspronkelijke en reeds lang voltooide schorsing plus een proeftijd van een jaar werd Geesink nu „gestraft" met een berisping. De uitspraak is overi gens om nog 'n reden voor Gee sink niet meer belangrijk. Hij heeft zijn lidmaatschap van de Nederlandse Budo Bond opge- legd. ENSCHEDE De kans is groot dat FC Twente mor genavond zwaar gehandi capt de voorsprong van 3 —1 tegen Dundee FC moet verdedigen. Behalve Piet Schrijvers zullen wellicht ook de andere leden van de huidige Oranjeselectie, Epi Drost en Jan Jeuring, ont breken. Drost bleek gisteren, tijdens de training, nog vrij veel hinder te ondervinden van een tegen Sparta opgelopen blessure in het rechterdijbeen. Jeuring, die weer klaagde over pijn in de lies, trainde zelfs helemaal niet. Omdat verschillende andere spelers Van Ierssel, Van der Vall en Notten worden ge plaagd door ogenschijnlijk min der ernstige blessures wil trai ner Kohn tot het laatst wachten met het bekend maken van de opstelling. Vooral ten aanzien van Jan Jeuring was Kohn gis teravond uiterst pessimistisch. Prinsenhof Trimloop DEN HAAG Op zondag 7 okto ber start om 14 uur de derde Prinsenhof Trimloop onder aus piciën van de Haagse atletiek vereniging Haag '68. Om 14 uur start de jeugd (8 t/m 14 jaar) voor een trimloop over 2000 m.; om 14.30 wordt het startsein gegeven voor begin ners en gezinnen (3500 m); om 10 uur vertrekken de geoefen- den voor een loop van 7000 m. Start nabij houten gebouw Prin ses Caroiinaiaan/hoek Gravin Juliana van Stolberglaan in Delft. Parkes nieuw in Engelse selectie LONDEN Phil Parkes, doel man van Queens Park Rangers en Jong Engeland, is de enige nieuweling in de Engelse selec tie voor de wedstrijd tegen Po len in de voorronden w.k. Verd?r nodigde coach Alf Ramsey voor de kwalificatiewedstrijd op 17 oktober dezelfde spelers uit die deel uitmaakten van de se lectie voor de vriendschappelij ke wedstrijd tegen Oostenrijk. |Dc selectie bestaat uit de volgen de 23 spelers: Peter Shilton (Leicester). Ray Clemence, Emlyn Hughes en Kevin Kee- gan (Liverpool), Phil Parkes (Queens Park Rangers), Paul Madeley, Norman Hunter en Al lan Clarke (Leeds), Peter Sto rey en Allan Ball (Arsenal), David Nish, Roy McFarland, Colin Todd en Kevin Hector (Derby), Bobby Moore en Tre vor Brooking (West Ham), Da vid Watson (Sunderland), Tony Currie (Sheffield United), Mar tin Peters en Martin Chivers (Tottenham), Colin Bell (Man chester City), Mike Channon (Southampton) en Peter Osgood (Chelsea). ARNHEM De 21-jariRe voetballer J. van Mourik uit Geldermalsen, die de scheidsrechter na een wedstrijd van zijn elftal een harde stomp in het gezicht had gegeven omdat deze hem vroegtijdig van het veld had gestuurd, is gisteren door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven dagen. De officier van justitie had drie weken gevangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk, geëist. „Ik pak jou nog wel een keer", zou de voetballer de scheids rechter hebben toegevoegd toen deze hem op 3 maart tijdens de wedstrijd GVV-3 Buren 2 van het veld stuurde wegens natrap pen. De verbolgen voetballer hield woord. Toen de scheids rechter na het laatste fluitsig naal van het veld stapte, gaf Van Mourik hem zo'n harde klap in het gezicht dat zijn neus cp twee plaatsen brak. De voetballer vond dat hij al zwaar was gestraft omdat hij tien weken niet op het terrein van zijn club had mogen komen. „Al die tijd liep ik met m'n ziel on der mijn arm. Van armoe ben ik toen maar gaan vissen", ver telde hij tijdens de zitting. Poli- t erechter mr C. Verkuy! wilde hiermee rekening houden. De zeven dagen gevang werden on voorwaardelijk opgelegd omdat Van Mourik al eerder voor mis handeling veroordeeld bleek te rijn. Wijngaarde en Dnsbaba in Jong Den Haag Den Haag Jong FC Den Haag het betaalde Jeugdelftal - speelt vanavond (aanvang 20 uur) in het Zuiderpark tegen de amateur le klasses Unitas een oefenwedstrijd, De Zuiderpar- kers komen als volgt binnen de lijnen: Doel, Louwerens; ach ter: Wijngaarde, Ouwehand. Dusbaba, De Caluwé; midden: Van Vliet, Van Spronsen, Ber- ckenkamp; voor: Bres, Storm, Var. Hijkoop. Prof. dr. H. Berkhof, her vormd hoogleraar te Leiden die, zoals gemeld met ingang van 1 januari 1974 benoemd is tot voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland volgt dr. A. Kruyswijk op, wiens zit tingsperiode als voorzitter op 31 december eindigt. De Raad van Kerken gaat in het najaar verhuizen van Utrecht naar Amersfoort. Het gebouw aan de Maliebaan 88 te Utrecht is te klein gewórden voor de activiteiten van de huidige raad, die in Amers foort huurder zal worden van een aantal ruimten in het oud- kathliek seminarium. Voorzitter dr. A. Kruyswijk zei dat de Raad van Kerken een historische band met de stad Utrecht gaat verbreken. Sinds de oprichting van de vroegere oecumenische raad van kerken in 1946, die in 1968 werd omge vormd tot de huidige raad. waarbij toen ook de rooms ka tholieke kerk en de gerevor- meerde kerken in Nederland zich aansloten, was het secre tariaat in Utrecht gevestigd Over de'te houden kerkencon- ferentie '74 onder het thema „bevrijding" een conferen tie die grote aandacht op plaatselijk en regionaal vlak in de kerken zal krijgen voer de de raad een intensieve werkbespreking met ds. J. Monteban van bet organisatie comité. De nadruk viei op het grote belang van deze oecumenische kerkenconferentie, waarbij de Raad van Kerken zeer grote geledingen uit het Nederlandse kerkvolk hoopt te betrekken. De komende conferentie kan ook worden gezien als een in tensieve Nederlandse voorbe reiding voor de in 1975 Djakar ta te houden assemblee van de Wereldraad van Kerken. De raad van kerken zal zoveel mogelijk ondersteuning aan de komende kerkconferentie ge ven, afhankelijk van de vraag of de bij de raad aangesloten kerken voldoende vrijgesteld krachten tijdelijk kunnen af staan ten behoeve van de plaatselijke en regionale acti viteiten in de kerkenconferen tie. Aan de werkgroep „kerk en ontwikkelingssamenwerking" van de raad werd gevraagd op zo kort mogelijke termijn een landelijke braad te organiseren over het beschikbaar stellen van twee procent uit de kerke lijke inkomsten voor ontwikke lingswerk ten behoeve van de derde wereld. De raad van Kerken besloot adhesie te betuigen aan de handtekeningenactie van Am nesty International in het ka der van het jaar ter bestrij ding van het martelen van po litieke gevangetien. De kerke lijke gemeenten en parochies zullen worden gevraagd deze handtekeningenactie te onder steunen. Enige honderden Hongaren in de Verenigde Staten ver welkomden de 81-jarige kardinaal Mindszenty toen hij aankwam op het Newyorkse vliegveld Kennedy Airport voor zijn eerste bezoek aan de Verenigde Staten sinds 1947. Hij heeft in de V.S. onder meer de pas gerestau reerde Hongaarse kerk van St. Ladislas ingewijd in New Brunswick in de staat New Jersey. Moer dan tweehonderd ab ten en priors uit de hele wereld congresseren momenteel In Rome. Thema van het congres is de Godservaring. Aan het congres nemen ook deel twaalf Benedictinessen en twaalf or thodoxe en protestantse monni ken als waarnemers. De 74-jarige apostolisch ad- min'st'ator von Praag. r.i?r. Franktisek Tomasek wil zijn ambt neerleggen, omdat he; hem te zwaar wordt In ka;ho '!eke kringen -n Praag is dit met teleurstelling .ntvangen. Men heeft mgr.Tomasek ge vraagd zolang mogelijk aan te blijven. Het regeringsbureau voor kerkelijke zaken in Praag is echter al bezig een opvolger ter voordracht aan t« wijzen, in de persoon van een geënga geerd lid van de vredesbewe ging voor priesters. Vooral profane gezangen, die wegens hun ophitsend, agressief en lawaaierig ritme het rustige verloop van de ere dienst verstoren, dienen te worden vermeden, zo heelt kardinaal-staatssecretaris J. Villot gezegd in een boodschap aan het Italiaanse congres voor kerkmuziek in Genua. Zij zijn niet in overeenstemming met de geestelijke doeleinden van de mis. De kardinaal vraagt de congressisten zich in te spannen om in alie landen de gregoriaanse gezangen van gloria, credo, sanctus, onze va der en agnus dei te behouden. Van 26 tot 28 oktober wordt in Düsseldorf het eerste West- duitse „sacro-popfestival" ge houden. Aan dit festival van moderne kerkliederen zuilen ten minste twintig katholieke en protestantse koren en .aur- giegroepen deelnemen Doel van de samenkomst is de grop- pen, die tot nu toe meestal naast elkaar werkten, initiatie ven te laten u'tw'sse'en Tij dens het festival wordt de mu sical „7oon des mensen" van de katholieke componist Peter Janssens uitgevoerd en ock is er, een hearing over „pop in de kerk". Medewerking aan het festival wordt ook verleend door de priester-dichter Ernes to Cardenal uit Nicaragua. Het werelddiakonaat van de gereformeerde kerken in Ne derland wil in eerste instantie een kwart miüoen gulden ter beschikking stellen van de ker ken in Pakistan voor de hulp programma's die deze kerken hebben opgesteld na de over- strom»ngsrairo. d'e Pakistan vorige maand heeft getroffen en waarbij onder m-er acht milioen mensen werden ver dreven. De Pak:staa.-«se kerken willen onder me-r helpet- b:l het h'rb«"-'n van t"bo,,",ei voor dr zoals klinieken en scholen, waarvan er viifentwintlgdui- zend zijn verwoest. Met het oog op de „desastreu ze wettelijke situatie" inzake de abortus in de Verenigde Staten heeft de bestuursraad van de Amerikaanse bisschop penconferentie in een verkla ring aangedrongen op een „grondwettelijke amendering ter verdediging van het onge boren menselijke leven". De zevenendertig bisschoppen tellende bestuursraad ver zoekt de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardig den om de hangende constitu tionele amendementen, die de uitspraken van de Amerikaan se Hoge Raad inzake de abor tus ongedaan willen maken, zo spoedig mogelijk te behan delen. De hoogste rechtbank in de Ver. Staten besliste in ja. nuari van dit jaar dat de be staande wetgeving in de Ver, Staten de arbortus niet ver biedt. Ook in West-Duitsland wordt actie gevoerd tegen de abor tuswetgeving. In Bonn hebben meer dat 25000 katholieken ge. demonstreerd tegen het wets voorstel dat abortus tijdens do eerste drie maanden van de zwangerschap niet langer strafbaar wil stellen. De demonstratie werd gehou den op initiatief van het ver bond van katholieke organisa ties van West-Duitsland. Kardi naal J. Doepfner, voorzitter van de Westduitse bisschop penconferentie, zei daar, dat „alle menselijk leven, ook het weerloze en het schijnbaar nutteloze, het gebrekkige en voor het ongeboren leven een oneindige waarde heeft en on voorwaardelijk beschermd dient te worden". Sprekend over het voorstel om abortus vrij te geven tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap, zei dr. P. Hof- facker, voorzitter van het ver bond van Katholieke organisa ties. dat he' voor niemand dui delijk is waarom een daad tot negentig dagen mag en daarna strafbaar woHt. „Wie een der gelijke opvatting van recht en rechtsorde heeft, loopt gevaar willekeurige wetten te ma ken", aldus dr. Hoffacker. Het is aan priesters in West- Duitsland verboden zich „pu bliekelijk binnen een partij, voor een partij alsmede voor de keuze van een partij" in te zetten. Dit hebben de Duitse bisschoppen besloten tijdens de bisschoppenconferentie in Ful- da. De bisschoppen hebben er geen bezwaar tegen, wanneer een priester lid is van een poli tieke part j, zolang deze partij maar geen onmenselijke of an ti-christelijke doeleinden na streeft. Naar de mening der bisschoppen bestaan er geval len. waarin de priester stelling moet nemen, omdat de waar heid dat vereist. Wanneer het echter om vraagstukken gaat, waarin de katholieken met be houd van hun geloof van me ning kunnen verschillen, dan moet de priester geen partij kiezen. Anders bestaat het r •- vaar, aldus de b «schoppen, dat de priester de pastorale toegang verliest tot een deel van zijn gelovigen. De Westduitse bisschoppencon ferentie sprak zich ook uit over het geweld en de terreur in de wereld. In hun verkla ring zeiden de bisschoppen, dat de sociale wantoestanden en de massale onderdrukkings praktijken in grote delen van Latijns Amerika grote onrust teweeg brengen. Zij w'jzcn ook op de geweldda digheid in Oóst-Duitsland. JÜiJ 1 i dat <le O-r'.du tsprc het zelfbeschikkingsrecht wordt geweigerd en dat er on danks nauwe famili'-banden geen contact mogelijk is. Ook tegenover deze vorm van ge weld mag de kerk niet zwij gen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13