Ton Sij brands en bondsvoorzitter Van de Vreugde: gewapende vrede Thomas Keller: „Olympische Spelen leugenachtig en een modeshow" Grote vergunning voor sportvissers Israel weer last van knie Geen Rus Andreiko begint strijd om wereld titel met zwart Lord Killinan: „Graag positieve kritiek"' VARNA Thomas Keiler, de president van de Internatio nale Roeibond, heeft gisteren op de openingszitting van het Olympisch Congres in Varna de Olympische Spelen een leugenachtige vertoning, een forum voor politieke Sarcastisch propaganda en een modeshow genoemd. Keliel toonde weinig respect voor het IOC, dat de omvang van de Spelen wil terugbrengen U i RECHT - De vijfden regionale overkoepelende organisa ties van hengelsportverenigingen, die in september van het vorige jaar met de Algemene Hengelaarsbond de stichting ter voorbereiding van de landelijke hengelsport organisatie hebben opgericht, hebben tijdens een verga dering in Utrecht besloten hun viswater, waarvan de re creatieve waarde van regionale of zelfs landelijke beteke nis wordt geacht, waar mogelijk via een onderling uitwis selingssysteem van hun vergunningen per I januari 1974 te bundelen in één grote vergunning. bijeen zullen komen om een de- (inifeve beslissing te nemen. De invoei ing van de grote ver- gunn.ng kan gezien worden als hel doortrekken van een ontwik keling in verschillende delen van ons land. daai de aangeslo ten hengelsportfederaties reeds gedeeltelijk hun vergunningen uitwisselen. Keiler, die erom bskend staat dat hij geen blad voor de mond reemt. oefende scherpe kritiek u;t op de regels voor de deelne ming aan de Spelen en op de gang van zaken bij de openings plechtigheden. Lord Killman. president van het Internationaal Olympisch Comi té. had het vierdaagse congres gisteren geopend met een rede waarin hij vroeg om positieve en opbouwende kritiek. Keller, die het woord voerde na mens de Internationale Sport Federatie, antwoordde op een wijze die blijkbaar hard aan kwam bij vele leden van het aristocratische gezelschap dat het IOC nog altijd is. Hij be- scbu'digde het IOC ervan nog altijd de fictie te handhaven dat de Olymüische Spelen amateur- speler. zijn. Keiier had weinig goede woorden over voor het beruchte artikel 26 var. de Olympische code. dat bepaalt dat atleten zich slechts dertig dagen, in speciale geval len zestig dagen, volledig mo gen wijden aan hun training in htt Jaar voorafgaande aan de Spelen. [„Iedereen die in sport is gelnte- „De leden van het IOC hebben niet de noodzakelijke technische kennis die vereist is om uit te maken welke sporten in het pro gramma van de Spelen moeten worden opgenomen", aldus Kei ler. „Indien de Olympische Spe len hun plaats als het belang rijkste internationale sportge beuren willen behouden, moet het aantal sporten op het pro gramma niet worden beperkt". Keiler opperde dat het IOC het aantal deelnemers zou kunnen beperken en met de Sportfede raties overleg moet plegen over hec programma. De federaties moeten zich ook duidelijk uit spreken over de amateurbepa- lingen en de algemene regle menten. Thomas Keiler deelt regelmatig medailles uit. In Varna deelde hij ook eens wat anders uit. Lord Killinan: „Straks wil geen enkele stad meer de Spelen". resseerd", aldus Keiler, „weet dat de inschrijving voor de Spe len een openlijk vertoon van leugenachtigheid is, geheel en al in strijd met de ethiek van de sport en de geest van baron de Coubertin". Over de openingsplechtigheid van de Spelen sprak Keiler in zulke sarcastische bewoordingen dat vele aanwezigen de wenkbrau wen optrokken. Keiler concludeerde dat het IOC zich zou moeten scharen aan de kant van de moderne wedstrijd sport en bereid zijn alle conse quenties daarvan te aanvaarden ot de Spelen zou moeten beper- Skisport ken tot echte amateurs. noeg van de onoprechtheid, de enorme kosten en het ceremo nieel dat met de Spelen gepaard gaat". Gevaar Kii'ir.an zei geen voorstander te zijn van open Olympische Spe len aangezien dit zou kunnen leiden tot „chantage door pro motors". „Maar", zo vervolgde hij, „ik heb er niets tegen dat de staat of particulieren als sponsor optreden indien dit ge beurt via de nationale Olympi sche Comité's of de sportbon den". Ten aanzien van de omvang der Spelen zei hij dat met de huidi ge groei van het aantal sporten dat in het programma is opge nomen het gevaar dreigt dat na 1980 geen enkele stad de Spelen meer zal willen hebben. Hit stelde voor te gaan praten over het spreiden van de Spelen over een „Olympisch gebied", dat de pit.f-ts zou moeten innemen van een Olympische stad. Montreal zal de Spelen van 1976 huisvesten, Moskou heeft zich kandidaat gesteld voor 1980. Ook Teheran wil de Spelen 1980 hebben. De Zwitser Philip Henchoz voerde het woord namens de Interna tionale Ski Federatie (FIS). Hij legde een plan voor dat behels de de sportbonden de volledige verantwoordelijkheid te geven voor het selecteren van atleten die in aanmerking komen voor de Spelen. Henchoz verklaarde, dat de individuele bonden zou den moeten kunnen beslissen hoeveel trainingstijd aan de be-' trokken atleten moet worden ge-1 gund en hoeveel geld aan hen j mag worden uitgekeerd wegens verlies van inkomsten ten gevol-1 ge van hun training. „De FIS", aldus Henchoz, „wenst ook dat de bonden zelf regels mogen opstellen over de toege stane commercie, bijv door het gebruik van namen van Olympi sche deelnemers voor reclame doeleinden". Mier dan enige sport heeft de skisport bloot gestaan aan kri- tieh wegens haar commerciële insrelling. Veel leden van het IOC hebben zich in het verleden zelis uitgesproken voor verban- "nir.g van de skisport uit de Spe len. Dankzii deze onderlinge uitwisse ling zullen met ingang van het volgend jaar 220.000 sportvissers zonder extra kosten in circa 50.CCO hectaren viswater, onge veer eenderde van het totaal in Nederland, buiten het IJssel- metr. met de nieuwe grote ver gunning kunnen vissen. Zij wor den hiertoe in staat gesteld door hun lidmaatschap van hun hen- geisportvereniging, die is aange sloten bij een der overkoepelen de hengelsportfederaties, ver enigd in de stichting. Er is gekozen voor de naam „gro te vergunning" ter vervanging van de tot dusver gebruikte be naming landelijk vispaspoort omdat deze laatste naam aanlei ding gaf tot begripsverwarring. Einddoel hengelsportorganisatie, de heer K. J. Vrijling, noemde de instel ling van de grote vergunning „een belangrijke stap naar het einddoel" van do stichting, die de oprichting van een nieuwe landelijke hcngelsportorganisa- tie voorbereidt met als belang rijkste oogmerk zoveel mogelijk sportvissers in zoveel mogelijk waver tegen redelijke kosten te ia'en ivissen. lil de grote vergunning zullen on der meer zijn opgenomen de Deltawateren, hei Brielse Maas complex, gedeelten van dc Maat, water in en om Amster dam, de Lauwers en water in Grop.ngcn, Drente, Overijssel, Gelderland en Limburg. Ten aanzien van de inbreng van de Randmeren (17.000 ha) in de grote vergunning is de beslis sing opgeschort tot 13 oktober, wanneer de vier federaties, die dit water gezamenlijk huren. Koersen op Duindigt en Nootdorp (Van onze sportredactie) Rotterdam De genezing van de rechterknie van Ri- nus Israel, die onlangs aan de meniscus is geope reerd, verloopt minder voorspoedig dan aanvanke lijk werd verondersteld. Na de oefenwedstrijd tegen Blauw-Zwart heeft Israel opnieu wlast gekregen van zijn knie. Zaterdag zou hij met het c- elftal van Feyenoord een halve wedstrijd tegen Telstar spelen, maar moest te elfder ure we gens een opkomende pijn verstek laten gaan. Manager Guus Brox van Feyenoord acht het verstand ger Israel voorlopig niet in competitieverband in zijn ritme te laten komen maar In vriendschappelijke wedstrijden. Israel heeft overigens de training wel hervat. DEN HAAG - Woensdagmiddag twee rennen en acht draverijen op de baan van Duindigt en vrijdagavond acht draverijen op de baan van Nootdorp. Eerst* start resp. om half twee en zo- i ven uur. De tips: DUINDIGT: Hattumprijs: Lnrice Quick, Ka- ramba en Kid Maaldrift; Hcme- lumprijs: Lido, Loes Areta en Joris Haghewcyde; Hoogland- I prijs; Jewtlprise, Jan de V cn Jumilla; Amateurrijders (1): Ina Z, Ivoor S en Ida de Mer- celle; Hoevclakcnprijs: Foxtrot. Fletcher D en Hardy ReRina; Amateurrijders (2): Intrepid Girl, Goalgettcr en Heidepark: Harderwijkprljs: Kwikzilver, Komtesse D cn Kamiel; Haas- trechtprijs: La Petite Belwin, Linda Bulwerk en Lya D; Eas ter Le Brefprijs: Stol Geran, Ebeltoft en Lndv Wicpke; Prin ce Balboprijs: Melisse, Gaily cn Funchal. NOOTDORP: Hengeloprijs: Lee Rodney, Lady Wilkis en Kwikstaart A; Herten- prijs: Larens Abaka, LuAey Careless et. Lana V; Hcnnlar- derodeelprijs: Lucie RoodAot, Killing Feet en Jnnita P; 5er- wijnenprjs: L.fe Pigh H. Lento- ni Quick en Karme Buitenzorg: Heterenprijv Josje W, Higgens en Gay; Heusdenp.ijs; JoJjrnda Z, Ico R en Indus Thrr; ffeuke- lurr.prljs: Jungfrau, K.one Bui tenzorg en learnsHeumen- n-"' Jolly Jumper, Jungfrau W co Ideal Buitenzorg. De heer Vink, kamerbewaarder van burgemeester Marijnen. Dankzij de medailles aangezien voor lid van de Russische ambassade. DEN HAAG. Een kwartiertje voor aanvang van de officiële openingsceremonie van de tweestrijd om de wereldtitel dam men ontstond er hevige opwinding in de gelederen van het co mité van ontvangst. Terwijl iedereen zich voorbereidde op de komst van de Russische ambassadeur Romanov, maakte een met onderscheidingsteken „behangen" man zijn opwachting. Aangezien voor een van de leden van de ambnssade van de USSR werd hij met alle mogelijke egards ontvangen. Tot men achter zijn vergissing kwam. De man in kwestie was de heer Vink, kamerbewaarder van burgemeester Marij- nen LEIDSE COURANT DEN HAAG Alleen de oplettende insider in de damwe- reld viel het geprikkelde gedrag van Ton Sijbrands en bondsvoorzitter Van de Vreugde ten opzichte van elkaar op. Tijdens de officiële opening van de tweekamp om de wereldtitel tussen Sijbrands en de Russische uitdager An- dris Andreiko gaven zij elkaar geen hand, vermeden zij elke begroeting. Voorzitter Van de Vreugde liet in zijn welkomstwoord voor een zaal vol genodigden niet een maal het woord Sijbrands val len. maar wendde zich slechts tot de beide „hoofdrolspelers van de match", die hij niets an ders dan „een goed toernooi, met belangwekkende en aan dachttrekkende partijen, welke door geen enkel incident ont sierd zal worden", toewenste. Ton Sijbrands reageerde ook ui terst laconiek. Terwijl hij voor de overige sprekers (de heer J. van der Velden, president van de raad van bestuur van Natio nale Nederlanden, dr. J. Ver hoeve, directeur generaal volks ontwikkeling en recreatie van het ministerie van CRM, de Russische ambassadeur Z. E. A. J. Romanov en burgemeester Marijnen) applaudiseerde. liet hij op geen enkele wijze zijn in stemming blijken met de woor den van de heer Van de Vreug de. Coach Ebbo de Jong later: „Ik moet bekennen, ik heb ook niet geklapt. En met mij nog een heleboel andere dammers. Maar ik kan niet anders zeggen dan dat de heer Van de Vreugde zich verstandig heeft gedragen. Het zou voer hem geen zin heb ben. om pontificaal te gaan staan gebaren. Dat zou alleen maar uiterst pijnlijk zijn, niet in de laatste plaats voor hem zelf." Nadat burgemeester Marijnen, na twee keer drukken op de knop, de tweekamp officieel had ge opend door het laten vallen van de gemeentevlag en daarmee het embleem van dit wereld kampioenschap te onthullen, werd de lcting verricht. Dit met veel shew omgeven gebeuren eindigde tenslotte met het feit dat Ton Sijbrands de witte schijf trok en vandaag dus de eerste zet doet. Ebbo de Jong: „Een belangrijke meevaller. Ton speelt al liever met wit en dit geeft in ieder geval een psy chologisch voordeel. Vanavond kunnen we nu zelf de eerste partij voorbereiden. Jc bent in eerste instantie tenminste niet afhankelijk van je tegenstander. Het enige waar ik een beetje bang voor ben is dat als Ton onverhoopt een partij mocht verliezen Ardreiko het voor de rest van het toernooi op remise aanstuurt. Maar ik ben voi goe de moed." De openingsceremonie sleepte zich voort. Verreweg het leukste deel was nog de film met flitsen uit de respectievelijke carrière van Sijbrands en Andreiko. Een uitspraak van Sijbrands na het behalen van de Europese titel in 1967: „Dammen, nee ik denk niet dat daar een goede boter ham mee te verdienen is. Ik dam zuiver voor het spel." Communiqué Na afloop van het officiële gedeel te deed de heer S. Zuiderbaan op een inderhaast belegde pers conferentie namens het organi- satiecommité nog enige medede lingen. Naar aanleiding van de door de penningmeester van de KNDB. drs. Visser, gedane uit latingen waarin hij Je sponsors min of meer van chantage be schuldigde door te stellen dat zij weigerden hun verplichtin gen na te komen, las de heer Zuiderbaan het volgende commu niqué voor: „1. Dat het bestuur van de KNDB de aanvankeliik goedgekeurde begroting wilde wijzigen door nieuwe kostennos- ten in te brengen voor een uit Sijbrands en Andreiko hebben hun lot getrokken. Voorzichtig opent Andreiko zijn capsule om tot de ont dekking te komen dat hij met zwart zal moeten starten. Rechts hoofdarbiter Picard. breiding van de toernooileiding; 2. dat voor de toernooileiding zelf wél een kostenpost werd uitgetrokken en mede door de KNDB afgevaardigden werd goedgekeurd: 3. dat het organi- satiecommité bij zijn weigering om een grotere kostenpost voor de toernooileiding op te nemen alleen en uitsluitend de overwe ging heeft laten gelden dat de prijzenpot onder geen beding mocht worden aangetast.; 4. dat de secretaris van de KNDB ge heel ten onrechte de sponsorts van de chantage beschuldigt; afgezien van de onjuistheid van deze beschuldiging dient hier uitdrukkelijk te worden gesteld dat de besluitvorming in deze plaats heeft gevonden door het plenaire organisatiecomité, waarin alle participanten zijn vertegenwoordigd." Ton Sijbrands en Andris Andreiko hadden van deze gebeurtenissen geen weet. Zij waren al weer bezig met de laatste voorberei dingen voor hun strijd. PAUL HOVIUS. Andris Andreiko en Ton Sijbrands, applaus voor het optreden van de goochelaar. Speel data en reglementen DEN HAAG De wedstrijden om het wereldkampioenschap dam men, alle in het Congresgebouw, zullen worden verspeeld op 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 20, 21, 23, 24, 26, 27, 29 en 30 oktober. Vaste aanvangstijd is half vier. Ton Sijbrands zal in alle oneven partijen met wit uitkomen. Hoofdarbiter is de heer R. Picard uit België assistent-arbiter de heer A. Agliardi uit Monaco. De duur van een zitting is zes uur. In het overigens onwaarschijnlijke geval dat een partij dan nog niet beslist is, wordt de partij afgebroken, waarvoor een sluitzet in couvert wordt afgegeven. Per speler is het speeltempo 50 zetten in de eerste twee uur, daarna 25 zetten per wereldkampioenschap dammen sijbrands andreiko Winnaar is diegene die 21 heeft verzmeld (gewonnen partij telt voor twee punten). Bij de stand 20—20 prolongeert Ton Sijbrands zijn wereldtitel. Per gewonnen partij ontvangt mep duizend gulden. Daarnaast is de verdeelsleutel van de prijzenpot van 50.000.-: 5/8 voor de winnaar, 3/8 voor de verliezer.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11