LUISTERRIJKE VIERING VAN 20-JARIG LODEWIJKKOOR „Francesco Furioso" 10.000 liefhebbers Kat-Expo trekt itaar Stadsgehoorzaal Waarschijnlijk geen postkantoor Hoge Rijndijk PAGINA 3 MAANDAG 1 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT stad en randgemeenten Mgr. M. A. Jansen genodigde |Het jubilerende koor ÉGv- LEIDEN Ha- gel-, regen en onweersbuien (rokken het al gelopen weekein de 10.000 katten liefhebbers naat de Kat-expo toe. Vijfhonderd poe ren, kortharige, langharige, sia mezen, nbessij- nen. Tonka ne ren, Cameos enz. lagen In wat nauwe kool tjes uitgestald. Nadat burgemees ter Vis de show I had geopend met een toe spraak, waarin hij zei, verheugd 2? mi e*D Bueo de Mesqulta met de twee „Favorieten van het publiek", de langharige Viviênne van Ghir- landojo en de kortharige „Vlek". dergelijke mani festatie in Lel den gehouden werd, kon het „katje-kijken" beginnen. Grote attracties op de Expo waren de Feeynoorder Joop van Daele, die de prijs ui treikte aan de beste sportkat, t v -presentatrice Alice Oppen- heim. Ronnie Tober en Bueno de Mesquita. De laatste had niet al te veel geluk toen hij naar Leiden kwam om de prij zen uit te reiken aan de „favo riet van het publiek". Hij reed bij het achteruit in parkeren te gen een hek waardoor de ach terkant van zijn auto behoorlijk ingedeukt werd. De organisatie die op rolletjes liep, kon niet verhinderen dat er voor exposanten een domper op de feestvreugde gezet werd. Bil het uitladen van hun harige vriendjes, liepen zij allen een parkeerbon op. Ook de twintig kamers die door de eigenares van „Nieuw Minerva" voor de exposanten waren toegezegd, werdem later ingerokken. „Omdat Patrick Scmldtgall (een Leidse modeontwerper) een persconferentietje organi seerde met zijn poezen en daar bij enkele poezenharen achter had gelaten", aldus organisator Rob Lauwere. LEIDEN Stijlvol, intiem en toch luisterrijk was het feest waarmee parochie en zangkoor van de H. Lodewijk gistermor gen het 20-jarig bestaan vier den. Het zangkoor ^chonk zich zelf en de meevierenden in de kerk tijdens een plechtige Hoog mis een hoogstaande uitvoering van een Mozartmis, waarover onze muziekrecensente hierna nog enkele gedachten zal ont wikkelen. In een rijke entourage van liturgie, klanken en het goud en roodbruin der herfst bloemen werd de Eucharistie viering geleid door pastoor A. Saers, met assistentie van rector drs. A. Vreeburg en emertius- deken, tahns rector, W. P. M. Haring. Voor iedereen was het een grote voldoening, dat de op richter van het koor, tevens eer ste herder van de destijds nieuw opgerichte parochie, mgr. M. A. J ansen, aanwezig' was. Uiteindelijk was het ook „zijn" feest. Pastoor Saers herinnerde ln zijn predikatie aan een getuigenis van deken Jansen, m de Leidse Courant van 10 maar '56, toen hij op het punt stond te vertrek ken naar Rotterdam als bis schop van het in het leven ge roepen diocees. U zei toen: Ik vind het heel erg Leiden te moeten verlaten. Vandaag zeg gen wij: wij vinden het heel erg fijn, dat dit lustrum van uw oude parochie wil meevieren, waardoor u ook het 20-jarig be staan van het koor onder streept. Even dankbaar mogen wij u ervoor zijn, dat u toen ook- Jan van der Meer aanstelde". Na de H. Mis in „de Lodewijk" Mgr. M. A. Jansen, die als speciaal genodigde de Hoogmis in de Hoogmis in de Lodewijkkerk volgde. (een niet geregelde bezoeker krijgt toch wel de stellige in druk, dat het in dit prachtige kerkje met zijn eigen sfeer heel goed toeven is) werd door koor, bestuur en genodigden een kof fiemaaltijd aan de Groenendijk te Hazerswoude alle eer aange daan. Pastoor Saers overhandig de het bestuur een enveloppe met een welkome inhoud. Een koor en een dirigent, die 20 jaar hun parochie trouw blijven, en zich bij alle gelegenheden daaraan dienstbaar stellen, mo gen wel eens in het zonnetje ge zet worden. Woorden van dank baarheid en van (terechte) trots klonken daarom door in de pre dicate van pastoor Saers tij dens de Echaristieviering in de Lodewijkskerk, waarin hij wees op de betekenis van het koor, dat zich ook aan de nieuwe op vattingen heeft moeten aanpas sen. Wijzend op de muzikale bij drage in deze hoogmis met de Missa Brevis in C gr.t. K.V. 259 van Mozart, merkte hij op dat ook het oude nieuw kan zijn, als men daarin steeds weer op nieuw bezieling vindt. „Het had, wat mij betreft, deze keer een Missa Longa mogen zijn," woorden van pastoor Saers, waarbij wijj ons maar al te graag aansluiten, want dit kleine, selecte kerkkoor heeft onder leiding van Jan van der Meer aan deze hoogmis een in tens m—zikale bijdrage gele-, verd. En ofschoon het bepaald niet onze bedoeling is, hierover een recensie te schrijven, moet het ons toch van het hart, dat wij er bewondering voor heb ben. Juist aan een klein koor moet men aan de leden indivi dueel hoge eisen stellen naar stemmateriaal en naar muzika liteit, wil het een representatief niveau bereiken. Jan van der Meer heeft zijn mensen goed gebundeld en geleid naar meer dan alleen een verantwoorde presentatie. Wij spreken tevens onze bewonderende instemming uit met het prachtig gezongen Gregoriaans, en vooral niet te vergeten met de solistische vo cale en instrumentale bijdragen. LEIDEN Harmonie Kapel schoolgebouw aan de Boom- Wermans Wilskracht" heeft za terdag op feestelijke wijze het markt in gebruik genomen. Na dat mevrouw Den Haan-Groen de officiële opening had ver richt, was er tijd voor verschil lende toespraken onder het ge not van een borreltje aan de nieuwe aangelegde bar in het oude schoolgebouw. ZOETERWOUDE Vier van de vijf leden van de woonruimte-ad viescommissie werden vrijdagavond direct herkozen. De heer M. J. Kraan werd vervangen door de heer J. Hulsbos. Voordat het zover was had de heer O. Rijsdijk gezegd veel antipathie te hebben tegen het beleid van de commissie. De heer C. Straver, die in de commis sie zit was hierdoor ernstig teleurgesteld en verzocht de heer Rijs dijk zich ter beschikking te willen stellen. Rijsdijk bleek hieraan echter geen behoefte te hebben. LEIDEN - „We zijn nog niet klaar met de Oostvlietpolder en hoewel ik nog niet veel kan zeg gen, hoeft u niet somber te zijn voor de toekomst. Wie hebben namelijk het gevoel een heel klein gaatje te vinden voor de tuintjes". Dit zei burgemeester A. J. Vis zaterdagmiddag bij de Opening van de tentoonstelling van bloemen, pjanten, groenten en fruit, producten van tuui- groepen Oostvliet, Roomburg en O.Ï.V. De expositie die in het afgelopen weekend werd gehouden in de kantine van Vakopleiding voor Volwassenen aan de Roosevelt- straai, was georganiseerd in sa menwerking met Mater Spren- ger. Burgemeester Vis zei verder: j,Dè volkstuinen zijn nodig, zo wel voor het kontakt met de na tuur als voor do recreatie. Als een stad als de onze echter gaat uitbreiden, moeten we de ver schillende belangen afwegen en Burgemeester Vis: .Heel klein gaatje voor volkstuinen in Ooetvliet- polder" beslissingen nemen. Het is met de Oostvlietpolder onvermijde lijk oat de volkstuinen in de verdrukking komen. We kunnen alleen maar hopen, dat ze niet plat gedrukt worden". De burgemeester sprak deze wooiden, nadat voorzitter H. Cairifcier in zijn welkomswoord Burgemeester Vis op de bloemen- zijn vrees had geuit t.a.v. de tentoonstelling aan de Roose- toekomst van de volkstuinen. straat. In het algemeen was er veel waardering voor het ondankba re en moeilijke werk van de commissie. De heer Straver had bij het begin van de vergade ring zijn excuses gemaakt wethouder Duindam welke hij in een vorige vergadering een uitspraak had verweten in zake de woningnood in Zoeter- woude. Strkvoorts Bouwbureau heeft nog geen vergunning voor het bou wen van huizen aan het Water tje, zo kreeg de heer Straver op een desbetreffende vraag geant woord. Het college overweegt wel deze te verstrekken maar er zijn nog problemen over de rooilijn. Een hulppostkantoor aan de Hoge Rijndijk blijft nog altjjd een vrome wens maar de kansen daarop zijn zeker niet groter. Veel kansen schijnen er ook niet te zijn voor het maken van een busverbinding tussen de Hoge Rijndijk en het Dorp maar het college zal toch een onderzoek instellen. KVP en PCC Zoeterwoude met één lijst verkiezingen in Zoeterwoude Het voorstel van de besturen van de K.V.P. en P.C.C. om bij de a.s. gemeente raadsverkiezingen met èèn lijst uil te komen is met algemene stemmen door de belde leden vergaderingen aanvaard. De bijeenkomsten vonden gelijktij dig, afzonderlijk, pluals in Ons Huis. Dat hield ook dat men In stemde met de volgorde van de kandidatenlijst welke overigens In afzonderlijke groslijststem mingen zu len worden samenge steld. Als voorlopig bestuur van het Christen Democratisch Appèl, onder welke naam men naar buiten zal treden, zullen de da gelijkse besturen van twee or ganisaties fungeren. Er zal een alternere voorzifter zijn. De K.V.P-bestuurders G. v.d. Hoe ven en A. v.d. Wildenberg zijn resp. om studieredenen en ver trek uit de gemeente, afgetre den. In de vakatures is nog niet voorzien. De combineerde besturen zullen het contact Intensiveren en gaan werken aan een gezamen lijk programma wat men voor het eind van het jaar aan de .eden za voorleggen. Universitair Nieuws Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam zijn geslaagd voor het doctoraal Rechtsgeleerdheid: H. J. E. Bruins Slot, Alphen a.d. Rijn (cum laude) en mej. E. Hemrika, Badhoevedorp. Arts N.C.: R. H. v d. Glessen, Den Haag. Doctoraal Klassieke Ta len: P. de Jong, De Lier. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen Rechtsge leerdheid: J. C. Anneveld, Ber- kel en R. J. Fonteljn, Den Haag. Voor het kandidaatsexa men Tandheelkunde: A. Jansen, Hillegom. Marktberichten Marktberichten. Boelofarcndxveen, Blonnanvaltlnf 29 nepte 197S. Anjers Rose, Rood. Keefer, Lena, Harvest Moon. Carnaval, Nora. Tel- ■tar. Tommy. Le réve 25 -39. Char- meur 49 - 54. Wil, Arthur. Eaperen- ce. Alice. Shocking, Tangerine 24 - 31. Rozen Garnetto. Carol, Zorina, Mnrlmbn. Annabcll* 8 14. Belinda 16 - 29, Son In 25 - 41. Evergold. Pro- Leiden - "Niemand mag zich boven de mensen stellen door uit te leggen", aldus een van de personages in "Francesco Furioso", dat afgelopen zaterdag in het Rijnlands Lyceum zijn wereldpre mière beleefde. Deze ene zin, uitgesproken door de troubadour- verteller Divine, die in één adem daarmee zegt dat wie wel uit legt zich aan pretenties en hoogmoed schuldig maakt, is in meer dan één opzicht de kernspreuk waar het hele stuk om draait. Niet alleen is het een van de hoekstenen van de "leer" van Franciscus van Assisi, maar door zich er vierkant achter te stel len legt auteur Mark Alexander zichzelf, de uitvoerenden en zelfs de criticus de nodige beperkingen op. Interessant is allereerst hoe de auteur de moeilijkheden, die de dramatische weergave van het leven van een heilige onwillekeu rig met zich mee brengt, het hoofd heeft weten te bieden. Om te beginnen heeft Franciscus nog steeds het aureool om zich heen van de zoetelijke heilige van de bloemetjjes, de vogeltjes en de visjes, maar daar staat tegenover dat de rol die Franciscus bin nen de r.k-kerk gespeeld heeft, het de consciëntieuze hagiograaf onmogelijk maakt deze elementen volledig te elimineren. Het resultaat van de maandenlange samenwerking tussen het Me- chels Miniatuurteater en de Nederlandse Mark Alexander mag zonder enige restrictie een groot succes worden genoemd. De heldere dramatische ontwikkeling, die van een vrolijk en luchtig eerste bedrijf, werd geheel in de geest van zowel Franciscus els van de doelstellingen van het MMT verpakt ln teksten die uit muntten van de (historische) feiten nergens een poging tot uitleg waren en ook totaal geen uitleg behoefden. Men zou zelfs kunnen aanvoeren dat ze iets te duidelijk waren. Alexander laat name lijk een troubadour-verteller als verbindende schakel tussen de diverse scènes optreden en met name in het eerste berd jf ont komt men niet aan de indruk dat deze troubadour misschien wel iets te veel vertelt en dat sommige dingen beter door het toneel- gebeuren getoond zouden kunnen worden. Storend is dit echter zelden of nooit daar auteur en regisseur er samen in geslaagd zijn nergens de grens met het infantiele te overschrijden. Hoog uit zou hier en daar een enkele herhaling geëlimineerd kunnen worden, o.a. de herneming van "fFrancesco is dood" na de slot zang. De wijze waarop „Francesco Furioso" door het Mechels Minia tuurteater op de planken wordt gebracht, getuigt van een mee slepende en van begin tot eind imponerende combinatie van heilig vuur en aan perfectionisme grenzend vakmanschap. De regie van Eddy van der Auwera liet aan duidelijkheid niets te wensen over en muntte uit door een geweldige vaart en precisie. De di verse scènes, die stuk voor stuk uitermate suggestief geênscè- neerd waren, vloeiden volkomen natuurlijk in elkaar over en ook de realisatie van de liedjes vormde op geen enkele manier een inbreuk op de dramatische ontwikkeling. Zijn grootste troeven speelde Van der Auwera uit in het derde bedrijf, dat als geheel een scherp contrast vormde met de luchtige sfeer vóór de pauze en waarin een geweldige intensiteit voelbaar werd. Van de spelers hadden er twee het voordeel dat zij door het stuk heen slechts één rol te vertolken hadden. Tuur de Weert gaf een overtuigende en naar het einde toe steeds meer aangrijpende vertolking van de titelrol, maar had als de losbol in het begin misschien nog Iets spiritueler gekund. De troubadour van René Verreth was een beetje gezapig en daardoor net niet kernachtig genoeg. De overige spelers stonden voor de taak om met tien man onge veer veertig verschillende rollen te vertolken en kweten zich stuk voor stuk met een verbluffend gemak en een maximum aan pre cisie en differentiaties van deze zware opgave. Het grootste succes was hierbij weggelegd voor Raymond Bossaerts als een subliem geïnterpreteerd dorp.*.pastoortje en een ontroerende Jan de Simpe le. Van hetzelfde niveau maar in iets minder dankbare rollen was het aandeel van Jaak van Assche, die als Bernardo het eer ste bedrijf volledig beheerste. De muziek van Raf Deckers paste voortreffelijk ln dit geheel. Zijn melodieën en instrumentatie sloten volledig aan bij de sfeer van het toneelgebeuren zonder ooit hinderlijk op de voorgrond te tre den. Paul Korenhof

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3