Charles Aznavour ziet in Edith Piaf een kop van Jut Veel nieuwe informatieve programma's van de NOS bij Dokter tweemaal op visite bii de AVRO TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK PI LEIDSE COURANT MAANDAG 1 OKTOBER 1973 NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 Toppop 19.30 Het Ziekenhuis NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Alexander de Tweede (1) 21.35 Mash 22.00 Televizier-magazine NOS 22.50 Journaal TELEAC 22.55 Dammen NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 In de soete suikerbol (4) 19.10 Vis (1) 19.30 Follyfoot NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Tussen salon en souterrain 21.10 Hier en nu 21.50 Muziek in uw straatje 22.40 Geestelijke liederen NOS 22.50 Journaal 11.00-11.30 en 11.45—12.15 Schoolte levisie. 18.00 Reg. Nvvs. 18.05 Kin- derprogr. 18.15 Julia. 18.40 Act. 10.20 Dass (K)einer des anderen Sprache verstehe. 19.48 Weeroverzlcht 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Rep. analyses meningen. 21.00 Muzikaal amusem. progr. 20.00 Filmrep. 22.45 1 Wetensch. en techn. 23.50 Journaal DUITSLAND 11 1825 Teker Gt mag Journatal. 21.15 Die Grain vanX BELGIë NEDERLANDS 18.00 Fabeltjeskr. 18.05 De Woudlopers. 18.30 Tsjln-sjln. 18.40 Cursus Neder- lands. 19.10Sport. 19.33 Zoeklicht. 19.38 Med. en weerber. 19.45 Jour- i m naai. 20.10 Doe. Progr. 20.40 De uur. Engelse speel- 22.40 joï Chansonnier Charles schrijft: „Denk niet dat artiesten liegen. Ze vervormen alleen de waar heid om zichzelf niet uit de droom te helpen, om zich zeif te overtuigen, om moed te putten, terwijl ze op betere dagen wach ten. Bijna altijd ontstaat er vij andschap met een andere ar tiest. Dat is belangrijk ,want die antipathie heeft een vreemd ver schijnsel als oorzaak: Je houdt niet van en spreekt kleinerend over dat wat je eigenlijk diep bewondert. Het is voor een ar tiest van vitaal belang om tegen iemand te vechten, om een vij and te hebben, die je veraf schuwt. Ik heb dat allemaal ge kend. Ik heb mijn koppen van Jut gehad." Chansonnier Charles zingt op niauwe teksten en melodieën Van onze radio- en tv redactie HILVERSUM - Bellevue, diagno se, werkwinkel, een consumptie programma, een rubriek over Suriname en de Ned. Antillen, zijn enkele van de nieuwe infor matieve programma's die de NOS-tv in het komende winter seizoen regelmatig zal uitzen den. Verder wordt een aantal programma's, zoals Dokter ja, Dokter nee, Zienswijze, Panöra- miek en Europa 1973 voortgezet. De programmering van de NOS-programma's op de zondag avond Ned II is volledig veran derd. Studio sport wordt vanaf 1 oktober als één blok van 19.25 tot 20.40 uur uitgezonden. Daar na volgen de nieuwe program- NOS bepleit sterkere radiozender (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De raad van de NOS heeft bij minister van Doorn van CRM versterking van de radiozender Hilversum 1 en 2 bepleit. De NOS beoogt daarmee een betere ontvangst mogelijk te maken. De verhoging van het vermogen van de zogeheten AM-radiozen- ders is gericht op het voorko men van storingen bij de ont vangst. Ook het bereik van de zenders zal door het grotere vermogen een weinig worden uitgebreid. Voorts werden met de minister de mogelijkheden besproken van eventuele studio-tf chnische hulp van de NOS aan de experimen- tele kabeluitzendingen. De NOS stoat open voor overleg met de ze gemeenten, waar experi- n r.'.sle kabeluitzendingen mo- t g .r. worden gemaakt. lellevue, afgewisseld door Bellevue is de naam van een se rie studio-interviews, die recht streeks worden uitgezonden uit studio Bellevue in Amsterdam. De programma's zullen gesprek ken of filmportretten met ge sprekken bevatten, met mensen die een sleutelpositie innemen in de maatschappelijke ontwikke ling van deze tijd. Tot de inter viewers behoren W. L. Brugsma, H. J. Neuman en acht bekende vrouwen, onder wie Netty Ro- senfeld en Ageeth Scherphuis. Door middel van een speciaal ontwikkelde telefoonapparatuur kan tijdens de uitzending con tact worden onderhouden met mensen in het land, die op die manier in het vraaggesprek kun nen worden betrokken. In Diagnose wordt in een onge veer twee uur durend geva- rièerd programma informatie geboden over een actueel vraag stuk. De informatie-explosie van deze tijd schept vaak een dusda nige verwarring, dat velen zich dreigen af te wenden van de he dendaagse ontwikkelingen, die mede ons lot bepalen. Daarom wordt in Diagnose een poging gedaan om inzicht te verschaf fen in de betekenis en de sa menhang in gebeurtenissen. Voor het tweede seizoen van Dokter ja, dokter nee zijn in het piogramma enkele wijzigingen aangebracht, die de overdracht ven dc informatie ten goede moeten komen. Dit seizoen wor den de volgende thema's behan deld: het kind, de huid, voeding, alcoholisme, terug van ziek ge weest, vroege herkenning van ziekte, de overgang. De Europese achtergrondinfor matie in de rubriek E 73 wordt ock dit jaar voortgezet. De uit zending is verplaatst van woens dagavond naar de zondagavond, eenmaal per maand. Bovendien zal een aantal Europese uitzen dt nger. op de zondagmiddag wor den uitgezonden. Deze openhartigheid van Charles staat bijna aan het eind van zijn boek als een oplichtende vlek tussen het overvloedige, grauwe geweeklaag over anderen, die het zo slecht met hem hebben voorgehad. Zijn Kop van Jut heet Edith en die wordt in dit boek dan ook vrijwel afgemaakt. Met erkenning van haar vocale kwaliteiten doet hij op zijn beurt een boekje over haar open, vrij wel geen goed woord over haar vloeit uit zijn pen; een kleine bloemlexing: Edith wil naar willekeur over de mensen beschikken. IJc ben niet haar eigendom. Zij houdt van de nacht en haat de dag. Ze is tiranniek tegenover haar om geving. Niets verandert bij haar, behalve de man waar ze van houdt en van tijd tot tijd een secretaresse die instort, een slachtoffer van nerveuze depres sie. Plotseling barstte ze los: „Wat heb je nou aangetrokken. Je kunt alles wel wegsmijten. Er is zelfs geen voddenkoopman die jouw rotzooi per pond wil ko pen. Je lijkt wel een clown op tournee in de provincie. Dacht je dat we hier op jou zitten te wachten." Ik slikte. Dat was al les wat ik deed. De boze buien van Edith moest je maar laten betijen. Ze begon opnieuw: „Als je een Franse artiest bent, bouw je je carrière in Frankrijk op en niet ergens anders. Vergeet die flauwekul." Telkens opnieuw zoekt Charles het gezelschap van Edith, telkens opnieuw laat zij zich op mateloze wijze gaan en telkens opnieuw doet Charles daar uitvoerig Verslag van. Op een nacht, na het betrekken van een nieuw appartement .trom melt Edith Charlies op met de mededeling, dat zij in dat nieu we vertrek niet kan slapen en dat hij haar mee moet helpen om de slaapkamerinhou dte ver huizen naar een ander vertrek, een verdieping hoger. Charles laat het zich aanleunen en gaat In „Kort Geding" kwam giste ren het probleem van de werk gelegenheid aan de orde. Met name de vraag of onze huidig» maatschappij dat probleem aan kan. In de discussie kon niet erg diep gegraven worden. De uit zending (en de uitslag) bleven nogal vrijblijvend. Het programma was overigens illustratief voor de situatie waarin ds (luid)sprekende min- derheid het gesprekspatroon be paalt in onze massa-media. In onze welvaart is het passend dat werklozen niet gedwongen kun nen worden tot „minderwaar dig" werk. Zij krijgen een uitke ring en het „minderwaardige" werk wordt opgeknapt door „gastarbeiders". Sociaal gezien is dat eigenlijk onverteerbaar, maar de luid- sprekenden verwijten die onver teerbaarheid aan de maatschap pij die zo welvarend is dat ze zich èn werklozen èn gastrabel- ders kan veroorloven. Eigentijdse complicatie die zich ook voordeed in de NOS-rubriek Werkwinkel. Daar werd gepro testeerd tegen de kerncentrale in Kalkar. V'.orhecn .;wam onze energie van mi. werka. s. Toen NEDERLAND I Trio dat opzien baarde in Parijs: Eddie Constantine, Edith Piaf en Charles Aznavour onder de voortdurende verwen singen van Edith aan het sjou wen. Als alles in het andere ver trek staat en Charles zich weer te bed heeft begeven, komt Edith hem opnieuw storen. Het bevalt haar toch niet in het an dere vertrek. Alles moet weer terug. En Charles laat zich weer om ringeloren. Zo krijgt Char les er maar niet genoeg van le lijke dingen over Edith te ver tellen. Omdat het zo geen leven is en omdat vrienden hem ervan we ten te overtuigen, dat hij genoeg talent en bekendheid heeft om op eigen benen te staan, besluit Charles tenslotte zijn eigen ge luk te beproeven. Ook dan be klaagt hij iich over Eith. Overal gaan deuren voor hem dicht. De wraak van Edith. Ook vele an deren met wie hij contact zoekt worden door hem beschreven als mensen die het niet goed met hem voor hebben. Op enkele uit zonderingen na. Als er dankzij hun invloed toch mogelijkheden komen op succes, dan schrijft hij dit in eerste instantie toe aan zijn stemvermogen. Charles Aznavour is overigens tweemaal van naam veranderd. Hij werd uit een naar Parijs ge vlucht Armeens echtpaar gebo ren en heette Shahnour Azna- vourian. De Parijse verloskundi ge maakte daar echter Charles van. Later, toen Charles' naaan op de aanplakbiljetten ver scheen, iets waarvan hij altijd heeft gedroomd, verkortte hij zeilf zijn achternaam tot Azna vour. Zijn ouders waren hard werkende, arme mensen met oen wonderlijke vitaliteit om z!ch van tegenslagen te herstel len. Hieruit verklaart Aznavour zijn artistieke inslag. Chansonnier Charles maakt zich momenteel zorgen over zijn stem. Houdt zijn stem het vol? Soms is hij sterk. Soms laat hij Charles midden in een lied in de steek. „Het lijkt wel of ik een stuk gatenkaas in möjn keel heb", schrijft hij. Een geraad pleegde keelarts deeflt hem mee: „U hebt een stemband die bijna niet werkt, die niet wil trillen, omdat hij haast geen spieren heeft." Een zangpedagoog zegt hem er beter aan te doen een ander beroep te keizen. Chansonnier Charles gaat daar verder niet op in. Hij blijft chansons schrijven. En nu dan dit boek,.- dat is verlucht met (vrij vertaalde) chansons en dat het einde aankondigt van een vi tale zanger. Van die stem, dat kan niemand helpen. Maar waarom is altijd iedereen zo te gen hem geweest, terwijl hij tenslotte toch Parijs bij zijn strot kreeg, zoalls hij schrijft? TON OLIEMULLER NOS/NOT 10.45 Schooltelevisie 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 De Stratenmaker- opzeeshow 19.25 Daar komen de schutters NOS 20.00 Journaal VARA 20.21 De Onedin-lijn 21.10 .en een zoen van de juffrouw" (1) 21.25 Even lekker zingen met Frans en Gerard 21.55 Achter het nieuws NOS 22.45 Journaal TELEAC 22.50 Dammen NEDERLAND II KRO 20.21 Een lied voor Allende 21.10 Oorlog en Vrede (1) 21.55 Waar gebeurd NOS 22.20 Den Haag vandaag 22.30 Journaal TELEAC 22.35 Spaans (les 12) kleur DUITSLAND 1 (Reg. prcrgr.NDR: 9.30-10.00 Se&arri- strasse (105), 18.00 Filmrep. 18.30 Alct. 1.45 Zandlmann. 18.55 Reg. Ma gazine. 19.25 Hamb. Transit. 19.59 Progr. overz.WDR: 8.20—S.50. 8.55—9.15, Schooltelevisie. 9.30—10.00 Sesamstrasse (105), 10.3011.00. 11.00—11.30 en 11.45—12.15 Schoolte levisie. 18.00 Reg. Nws. 18.05 Kln- derprogr. 18.15 Muzikaal amusem. Journaal en weerber. 20.15 Amusem. progr. 21.00 Famillenleben. 22.30 Journaal, comm.en weerber. 22.50 TV-kritlek. 23.50 Journaal. CS) Jazz Spectrum. NOS: 19.00 (S) Harmonie en Fant. In Neder! en Eur. 19.30 Muzlbas: progr. over het muz. onderwijs aan de basis. 20 00 (S) Vrijspraak: Iwterv. 21.50 Uit- gebr, rep. 22.15 Voor blinden en slechtzienden. 32.35 Bond zonder Naam. NOS: 212.30 Nws. AVRO: 32.40 Radiojournaal. NOS: 22.50 (S) Vanavond wordt door de AVRO het eerste deel van Het Zieken huis uitgezonden, dat gaat over de belevenissen van artsen, ver pleegsters en patiënten in een Brits ziekenhuis, naast momenten van menselijk verdriet ontbreekt gelukkig ook het menselijk ple zier niet. De medische aspecten worden zo feitelijk mogelijk be naderd en alle nieuwe ontwikke lingen op medisch gebied volgt men op de voet. Ned. 1, 19.30 uur. Alexander II Tussen de ziekenhuisperikelen in het spannende verhaal, Alexan der do Tweede, van de Duits-A merikaanse wetenschapsman Mike Friedberg, die geconfron teerd wordt met de geheimzinni ge omstandigheden, waaronder zijn vader om het leven is geko men. Zijn leven wordt dan plot seling gevuld met een sinistere dieiging. Ned. I, 20.21 uur. M.A.S.H. Ook in de zeven delen tellende serie M.A.S.H. gemaakt naar de gelijknamige film gaat hel om medische zaken, al wel op een iets andere manier M.A.S.H. vertelt over het hoogs merkwaardige veldhospitaa achter het front. Elke recht geaarde mlitair krijgt er grijze haren, omdat men alles doe wat volgens de krijgstucht ver boden is. Alleen als er écht ge werkt moet worden, is men se rieus. Ned. I, 21.35 uur Vis De NCRV strat vanavond met de nieuwe filmserie Vis met als hoofdpersoon het Jongetje Ja- mer Barnes, die door iedereen Fish genoemd wordt. Deze vierdelige Engelse serie werd in Zuid-Wales opgenomen en ge schreven oor Alison Morgan en voor de televisie bewerkt door Anna Home. Ned. II, 19.10 uur. Upstairs ltvisieserie, die zich in Londen afspeelt en dertien delen telt. Het draait om het deftige huis houden van de vooraanstaande familie Bellamy, die door haar kijk op het standsverschil en strikte moraal nogal eens in aanraking komt met conflicten en beroeringen. Ned. 11, 20.20 uur. Muziek Voor het eerst vanavond ook het 14-daags-programma Muziek in uw straatje, waarin Gerard van den Berg de rol van gastheer vervult. Tal van Nederlandse ar tiesten op het terrein van opera, operette, volksliedjes, ever greens, musicals, cabaret en top hits, zullen hieraan meewer ken. Verwacht worden in dit programma Marco Bakker, The Cats, Gebroeders Brouwer, Ma- rie-Cécile Moerdijk, Het Cocktail Trio en Rob de Nijs. Ned. II, 21.50 uur. AVRO: 7,00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7,20 (S) Dag met een gaatje, met 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Klass. gramm.muz. met comm. (9.35-9.40 Waterst.). 10.00 (S) V. d. kleuters. 10.10 (ged. S) Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws.; 11.03—11.05 Radiojour naal). 11.30 (S) Rondom twaalf een uur allerlei voor ledereen, met: De groenteman; Paris vous parle en 11.55 Beursber. Overheldsvoorl. 12,30 Ultz. v. d. landb. AVRO: 12.40 (S) Knipperlicht radloverkeersma- gazlne. 13.00 Nws 13.11 Radiojournaal 13.21 (S) Pianorecital: klass. muz. 13.50 (S) Barokflult-recltalkiass. muz. EO: 14.00 Het woord der waarheid: theologie naar de Heilige Schrift. 14.15 (S) Over en weee- ra diomagazine. 15.15 (S) Licht zicht: gewijde muz. 16.00 Nws. 16.03 Klankbord: act.. Inf. en comm. 16.10 (S) V. d. kinderen 16.30 (S) Jeugd- toer. AVRO: 17.00 (S) Mobiel -- be- weegl.^progr. voor beweegl. mensen. stierven elk jaar tientallen kom pels door bedrijfsongevallen en vele honderden door silicose. d» als normaal aanvaarde bedrljfs- ziekte. Kernenergie brengt eigen risl co's mee. Voorlopig lijken die gering, minder althans dan de risico's waaraan de „kompels" werden blootgesteld. Maar „pro test" is „in". Derhalve werd ge protesteerd. Overigens: Ruud Jans, de man die „Werkwinkel" presenteerde, bleek opnieuw zo t.v.-geniek dat hij een grote (welbetaalde) t.v.- carrière tegemoet lijkt te gaan. Wars van alle maatschappij-kri tiek was zaterdag de BB-kwis. Lekker kijken naar mensen die kolossale prijzen kregen zonder er veel voor te hoeven doen. Met die mensen kunnen we ons identificeren. In de grond van ons hart hunkeren we naar for tuin. Vanwege dat hunkeren hebb n we ons een maatschappij gebouwd waarin dat fortuin tot de mogelijkheden blijft behoren. Is dat kapitalistisch? We gelo ven van niet. Het is gewoon de wens om eigen leven op eigen wijze te beleven- Vg.. Ministerie subsidieert kabel-t.v. DEN HAAG Minister Van Doorn van cultuur, recreatie 'en maatschappelijk werk heeft de gegadigden voor experimenten mei lokale kabeltelevisie-uitzen dingen laten weten, bereid te zijn de exploitatiekosten het eer ste jaar voor honderd procent en het tweede jaar voor de helft te subsidiëren. Ze kunnen elk voor de aanloopkosten en voor de frequentie van de uitzendin gen verder rekenen op een be drag van 350.000 en op nog eens 100.000 voor de aanschaf van eenvoudige apparatuur. Mi nister Van Doom heeft dit mee gedeeld aan de zes gegadigden voor de exoerimenten. waaron- dtr Zoetermeer. 11111 Nee, een opgewekt boek heeft Charles Aznavour niet ge schreven over zijn leven onder de titel Aznavour over Az navour. In de vertaling van Maartje Bijl verscheen het dezer dagen bij J. H. Gottmer te Haarlem. Van een be- zinger van leven en liefde verwacht men een joyeuze vi- ssie op de dingen en de mensen om hem heen, en dat mag dan best een beetje droefgeestig zijn, want dat is de aard van chansonnier Charles en wie het leven een tikje in zijn diepte poogt te doorschouwen komt licht nostalgisch te denken over wat zoveel mooier had kunnen zijn. Char les heeft dat ook, maar hij zoekt de schuld altijd bij een ander. Uit het boek komt hij dan ook te voorschijn als een man vol zelfbeklag. Hij heeft zijn eigen boek van een eigenhandig voorwoord voorzien. Hierin schrijft hij, dat hij de vrouwen altijd boven alles heeft gesteld en dat ze hem hebben bemind, bedrogen, aanbeden en verworpen. Vaak heeft hij ze hetzelfde aangedaan, omdat hij ook maar een gewone man is: „Ik heb ze in tranen op mijn beurt verlaten. Ik ben de bedrogen bedrieger geweest. Ik heb me in mezelf en in anderen vergist. Dat is het leven, dat is de liefde." Na deze zelfbekentenis, waarin hij nog even duidelijk stelt, dat een ander geen haar beter is dan hij zelf, neemt hij een boek lang de gelegenheid te baat om te vertellen van zijn eigen wor steling om zijn talent te laten doorbreken: „Ik heb honger ge had, dorst; Ik ben moe geweest, uitgeput"; en tevens om vegen uit de pan te verkopen aan hen die naar zijn wijze van zien hem daarin hebben gedwarsboomd. Uit de biografie die enige jaren geleden verscheen over het le ven van de chansonnière-straat- madelief Edith Piaf weten we, dat Charles, toen hij nog een hongerige tourneetjes-draaier was, alles in het werk heeft ge steld om In het gevlei te komen bij Edth Piaf, die toen al voor hoge gages voor volle zalen stond. Edith heeft zich in dat boek niet zo gunstig over Char les uitgelaten Zij leefde mate loos in allerlei opzichten en stel de hoge eisen aan haar directe omgeving. Terwille van zijn car rière is Charles voor haar door het slijk gekropen, totdat zijn reputatie gevestigd was en hij Edith zonder verdere plichtple gingen verliet. Het boek Azna vour over Aznavour draagt er alle schijn van, dat de schrijver er behoefte aan had om wat Edith betreft postuum alsnog wraak op haar te nemen voor haar openharitigheid over Char- fles.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2