RIJVERS: „HET IS MIJN SCHULD Vroege treffer doorkruist taktiek PSV Ajax voor derde keer in successie fortuinlijk '1 II mm wmmmmmmmm HAARLEM Kees Rijvers haalde berustend de schou ders op. „Het is mijn schuld", verklaarde hij deemoe dig. „Ik kan mijn spelers niets verwijten." De kleine oefenmeester van PSV maakte een verslagen indruk, maar helemaal terecht was zijn boetedoening niet. Zijn ploeg was zelf zeker voor een groot deel debet aan het minder geslaagde optreden tegen Haarlem. Maar Rij vers liet geen woord van kritiek horen. „Er is te veei gejaagd na het vroege doelpunt van Haarlem", was het enige dat hij zijn spelers voor de voeten wierp. dubbelzinnig gedemonstreerd. Rijvers had getracht zijn spe lers bij te brengen dat ook zonder de twee Scandinaviërs een optimale prestatie geleverd zou moeten kunnen worden. „Tenslotte", vertelde Rijvers, „moeten we op 11 november in de eerste bekerwedstrijd ook zonder Edström en Nordqvist spelen. Het team moet dat kunnen opvangen". PSV kon het niet. Terwijl er na de Haarlemse treffer nog 86 mi nuten resten om de gelederen te reorganiseren en overleg te brengen in de acties faalden de Eindhovenaars hopeloos. PSV grossierde in foutieve passes, waardoor de Haarlem se verdediging met een groeiende Marijt en een be trouwbare Van der Berg eigen lijk zonder al te veel moeite voor cpluchting kon zorgen. Vooral het individualistische optreden van René van der Kerkhof (na rust vervangen door Nordqvist, waarna er eni ge omzettingen in de ploeg van PSV kwamen) stagneerde de Eindhovense aanval. „Van der Kerkhof speelde te rommelig", Maar daarmee was wel met een de situatie bij PSV gety peerd. Ondanks ontbreken van steunpilaren Nordqvist en Ed ström (beiden zaterdag in ac tie in de interland Italiè—Zwe den) veranderde de miljoenen- formatie uit Eindhoven al na vier minuten (doelpunt van Bob Vosmaer voor Haarlem) in een onzekere, gejaagde équipe die nerveus de gelijk maker nastreefde. Dat streven dwong Haarlem weliswaar ge durende de hele wedstrijd in defensieve stellingen, maar niet tot capitulatie. Het opdringen de PSV kreeg ijort voor het einde de nekslag toen Ton Nieuwenhuys zelfs nog voor de tweede Haarlemse treffer zorg de 2—0. Kees Rijvers laadde na afloop, zoals gezegd, alle schuld op ei gen schouders. „Aan het begin van de week", vertelde hij, „had ik al de beslissing geno men Edström en Nordqvist uit de basisopstelling te laten. Het leek me voor die twee niet verantwoord na zo'n interland onmiddellijk weer een hele wedstrijd te spelen. Ik heb er naar gestreefd zonder hen toch een ploeg in het veld te bren gen die erin zou slagen in ie der geval de eerste helft zonder schade door te komen. Dan had ik in de tweede helft met de twee Zweden wél in de ploeg kunnen proberen Haar lem op te rollen". In duigen Dit plan viel al na vier minu ten in duigen. Haarlem scoor de al kort na het begin en die slag is PSV niet meer teboven gekomen. „In mijn tactiek", deelde een glunderende Barry Hughes na afloop mee, was ik ervan uitgegaan dat er in het eerste half uur veel pressie moest worden uitgeoefend. Daarin moest geprobeerd wor den te scoren. Als dat dan ook lukt door Vosmaer (wat is dat een speler he?) dan is dat natuurlijk wel bij zonder plezierig. Dat je met vele tonnen geld nog geen zelfvertrouwen kunt kopen heeft PSV gisteren on- De drufe van PSV op het doel van Haarlem was wel frequent maar zelden gevaarlijk. Dit is een van de weinige keuen dat doelman Lelieveld handelend moet optreden. Hij is sneller bij de bal dan Van der Kuylen. Rechts Wentink, gereed om eventueel alsnog in te grijpen. Troetelkind Tegenover het massale ongeor dende aanvalsspel van PSV stelde Haarlem levensgevaar lijke uitvallen. Daarbij kwam Hughes troetelkind Vosmaer na gedeeltelijk mistasten van Willy van der Kerkhof in kans rijke positie, maar Pleun Strik kon ten koste van een hoek schop redden. Ook na de rust, toen iedereen Edström in de Eindhovense ploeg verwachtte („Ik had ei genlijk vanaf het begin van de wedstrijd al op hem gerekend", deelde Hughes later mee) maar Norqvist opdraafde, kon PSV geen lijn in het spel bren gen. PSV was weliswaar op nieuw sterker, maar het veldo- verwicht leverde geen rende ment op. De uitbraken van Haarlem waren opnieuw ge vaarlijker. In de twintigste mi nuut had Bob Vosmaer zijn ploeg op fluweel kunnen bren gen, maar zijn scherp inge schoten bal ketste via de paal het veld weer in. Eindelijk Kort tevoren had Ralf Ed ström dan eindelijk zijn op wachting mogen maken. Na hem tien minuten te hebben la ten warmlopen stuurde Rijvers de Zweed als vervanger van Eef Mulders binnen de lijnen. De druk van PSV nam door deze wijziging nog toe, maar het overleg hield daarmee geen gelijke tred. De pogingen bleven chaotisch en de groeien de wanhoop van PSV bleek uit het toenemende aantal hoge ballen in het Haarlemse straf waar de verdedigers het hoofd koel hielden en achtereenvol gens Lubse, Schmidt Hansen, Edström en opnieuw Lubse koelbloedigheid misten. De ont luistering van PSV werd com pleet gemaakt door Nieuwen huys, die een hoge voorzet van Vosmaer benutte om eerst Van der Kerkhoff en vervolgens Jan van Beveren voor onoplosbare problemen te stellen: 20. Barry Hughes vertelde na af loop nog dat er voor het duel tegen PSV geen extra-premie op het spel had gestaan. „Voor wedstrijden tegen Ajax en Feijenoord is die er wel. Maar is PSV een topclub?" Dat zul len zich na gisteren velen met hem afvragen. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 4. Vosmaer 1-0; 89. Nieuwenhuys 2-0; Scheids rechter: Boosten. Toeschou wers: 10.000. Haarlem: Lelieveld, Wentink, Marijt, Van den Berg, v. Dui- venbode; Nieuwenhuys, eys (De Haan), osmaer, eUc', Fernan dez (Feteris-, oszhardt. PSV; Van Beveren, W. v. d. Kerkhof, Van Kraa/, Strik, Dey- kers, Krijgh, Mulders (Ed- stroem), Lubse, Schmidt-Han- sen, Van der Kuylen, R. v.<L Kerkhof (Nordqvist). ALKMAAR Het imperium begint lang zaam af te brokkelen. Ajax is een gewo ne ploeg geworden, weliswaar met een reputatie, maar niet meer met de pure klasse. Door een blunder in de Alkmaar- se defensie slaagde Ajax erin nog naast AZ te komen. Daarmee kwam Ajax voor de derde achtereenvolgende week goed weg. Tegen NAC redde scheidsrechter Pijper de Amsterdammers door af te fluiten op het moment dat NAC gelijk maakte. Tegen Feyenoord kwam Ajax tot meer dan het verdiende en AZ maakte de fout die Ajax nog één punt opleverde. Bijna was Ajax een nederlaag toegebracht, ook al hadden de Ajacieden een groot overwicht en ook al kwamen er kansen. Doelpunten bleven echter uit aan Amsterdamse zijde na de treffer van Nygaard in de tiende minuut van de eerste helft, dankzij een strafschop die de goed leidende Keizer toekende nadat Wolf gang Frank, na twee wedstrijden weer terug, door Schilcher onderuit Ajax startte in de opstelling tegen Feyenoord met Piet Keizer in de spits. Wira Kabel belastte zich met de uitschakeling van Piet Keizer, die later maar uitweek naar de linkervleugel. Ajax begon ook met een fèl offensief. Keiharde schoten van Keizer en Suurbier werden door doelman Vooys gekeerd. AZ had in zijn achter hoede moeten switchen. Vonk bleek na de war- ming-up niet te kunnen spelen. Hans Mol kwam daardoor op de rechtsachterplaats en Kees de Vries speelde op links. In de tiende minuut liet Hans Mol de bal in het strafschopgebied neerdalen. Frank snelde er met Schilcher op af, probeerde om de Ajacied heen te draaien, maar werd prompt onderuit gehaald. Scheidsrechter Keizer aarzelde geen moment en legde de bal op de stip. Nygaard schoot de bal keihard in de linkerhoek (10). Meer lef De uitwerking van deze snelle treffer was niet gering. De Alkmaarders kregen nog meer lef, tikten op het middenveld dat het een lieve lust was. Haan, Neeskens en Gerrie Milhren schit terden ditmaal eens niet. Die rol was in de eer ste fase voor de ijverige Nygaard, de felle Kees Kist en de beheerst opererende Joop Wildbret. Ajax kwam behoorlijk onder druk te staan. George Knobel riep Schilcher naar de zijlijn om Horst Blankenburg in te zetten. Knobel: „Ik wilde Horst wat laten rusten, want hij had last van een enkelblessure". Hulshoff, die zich met Schilcher aan zijn zijde weinig naar voren waagde, durfde dat toen wel te doen en dat re sulteerde in de 36e minuut bijna in een doel punt. Een voorzet van Keizer kon Vooys niet goed onderscheppen. Hulshoff probeerde de los gelaten bal van dichtbij in te schieten, maar Vooys kon zich nog net herstellen. Eerst in de slotfase ontstond enige paniek in de Alkmaarse ploeg toen Ajax bleef drukken en Vooys zich meermalen verkeek op hoge ballen. Gebroken neus „Ik moet steeds zorgen dat ik met mijn rechter arm uitkom, met afzetten en opspringen. Ik loop nu al acht weken met een enkelblessure", aldus Gerrit Vooys. Ajax profiteerde er niet van, zoals het dat ook niet in de beginperiode deed toen AZ vijf minuten met tien man speelde omdat Nygaard moest worden opgeknapt nadat hij in botsing was gekomen met Rep. Nygaard liep een gebroken neus op maar speelde later toch verder, en benutte de strafschop. Trainer Brands: „Nygaard heeft karakter getoond. Hij wilde niet uitvallen, we hebben hem voor de keus gezet en hij koos voor blijven. Maar dan wel voor honderd procent, heb ik gezegd". Ajax zette na de rust een hevig offensief in. Toch kwam Ajax nog een keer goed weg. In de 14e minuut nam AZ een hoekschop. Schaafstra plaatste de bal haarscherp voor het doel, Vre- denburg kopte door en Frank haalde om. Stuy kon met een gestrekt been de bal nog net uit zijn doel weren. Ajax counterde snel, AZ was ver opgedrongen. Een verre pass van Suurbier op Rep bracht AZ grote moeilijkheden. Rep kon ongehinderd oprukken en de gelijkmaker scoren (1-1). Maffen Brand: „Als je met 1—0 voorstaat, mag je dat niet uit handen geven op deze manier. Dat doel punt was een blunder. Kabel en Suurendonk stonden te maffen en zo'n moment kan beslis send zijn, dat zie je maar". Ajax scoorde nog eens in de 35o minuut door Rep, maar Keizer keurde het doelpunt af omdat Rep geroepen zou hebben. Hevige protesten om dat de grensrechter naar het midden wees, deerden J an Keizer niet. TON DE WIT Scoreverloop: 12 Nygaard (strafschop) 1—0, 59. Rep 1—1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 17.500. AZ'67: Vooys; De Vries, Kabel, Suurendonk, Mol; Nygaard, Wildbret, Kist; Vredenburg, Frank, Schaafstra. Ajax: Stuy; Krol, Schilcher (Blankenburg), Hulshoof, Suurbier; Gerrie Mühren, Neeskens, Haan; Arnold Mühren, Keizer, Rep. Toch maakte Ajax nog een tweede doelpunt. Johnny Rep heft de armen, want hij was de maker. Rechts steekt Suurendonk protesterend zijn hand op. Doelman Vooys richt zijn blik op scheidsrech ter Keizer. En Jan Keizer keurde de treffer af omdat Rep zou heben geroepen en daardoor de Alkmaarse de fensie beïnvloed. Alsof het 'zwaan-kleef-aan' was storm den de Ajacieden op Keizer af: voorop Neeskens, vervol gens Keizer en Rep. Het bleef 1-1. (SsMH Hl «BwaSflBaSSII M» 993." secundair Basketbalclub Bona Stars wordt sinds dit seizoen fi nancieel gesteund door het Leidse bedrijfsleven en heet als gevolg daarvan BS Leiden. Op financieel gebied kreeg BS Leiden ruimere armslag, hetgeen resulteerde in een sterke spelerskern. Het Leidse bedrijfsleven verzuimde echter tot dusver "secun daire" maatregelen te ne men. Zo zijn er in de Leidse 5-meihal geen be hoorlijke spelersbanken, ontbreken een elektronisch scorebord en -klok en heeft het publiek - als het wil - vrij toegang tot het speelveld. Dat is om moei lijkheden vragen. Tot dus ver zijn die uitgebleven, maar indien de geldschie ters van BS Leiden deze facetten niet regelen, zijn excessen niet denkbeeldig. Niet haalbaar De organisatie der races om de Trophy of the Du- nes had gisteren voor de zes races op het program ma slechts vijf uur tot zijn beschikking. De plan ning was zeer scherp op gesteld en bleek niet haal baar. Door allerlei rede nen liep het programma fors uit, zodat de organisa tie tenslotte nog blij mocht zijn dat de laatste finish voor de invallende duisternis plaats vond. Men kan zich afvragen waarom de organisatie zich in zo'n nauw keurslijf heeft gewrongen, terwijl de mogelijkheid aanwezig was zaterdag al een aan tal races te verwerken. Dat zou misschien zelfs meer toeschouwers heb ben opgeleverd dan de slechts 5000, die gisteren acte de présence gaven.. Want van dit aantal heeft een groot deel de laatste races niet eens meer ge zien. Meest biedend Tussen de „verklarende bijeenkomst" van 26 sept. en de algemene verga dering van 10 november ligt voor de betalende voet balclubs 'n periode waarin druk overleg zal worden gepleegd en intensief zal worden gestudeerd op de nieuwe transferregeling, die vorige week in Zeist naar vpren werd gescho ven. De commissie van "wijze buitenstaanders" oordeelde dat het thans gehanteerde transfersys teem inderdaad in strijd is met het arbeidsrecht en het uit de pen van mr. Tri pels gevloeide systeem in elk geval waterdichter is, hoewel het ook arbeids rechtelijk enige lekken be vat, bij nadere bestude ring. Het staat al vast dat het "normensysteem een struikelblok kan zijn. Dat is het systeem waarnaar de overgangssom wordt vastgesteld indien partij en het niet eens kunnen worden over het bedrag* Overigens, hoe men het keert of wendt, de kapi taalkrachtige clubs blij ven in het voordeel. Bij het oude systeem moeten eerst de clubs het eens worden over het transfer- bedrag. Bij het nieuwe kan de speler een nieuwe baas kiezen, waarna de transfersom wordt vastge steld. Maar het is duide lijk dat de club die het hoogste salaris kan bie den, de ruimste keus heeft op de transfermarkt. Wat dat betreft, verandert er weinig. Immers, vroeger was dat de club die de hoogste transfersom kon betalen, nu de club die de speler het meest kan bie den.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18