ARTISTIEK GENOEGEN WORDT PROBLEEM VOOR SIJBRANDS'' Dammen moet uit koffiehuissfeer Secondant Ed Holstvoogd TWEEKAMP WAS EVEN IN GEVAAR Hockeywedstrijden blijven gratis MAANDAG 1 OKTOBER 1973 A6 Andreiko: Sluw en onberekenbaar Ed Holstvoogd treedt als eerste se condant van een wereldkampioen op. I ben er een beetje trots op", zegt hij eerlijk en openhar' BERKEL EN RODEN RIJS Nieuw voor dammen is een secon dant. Ja, misschien was deze functie ook al in discussie toen de Rus sen jaar in jaar uit on derling de dienst uit maakten in de strijd om de wereldtitel en bij het schaken is ze na tuurlijk allang een in geburgerd begrip maar de vandaag geopende dammatch Ton Sir brands—-Andris Andrei ko (start van elke speeldag om half vier) belooft in dat opzicht toch een doorbraak te ontketenen. De Neder landse profdammer heeft als eerste in de geschiedenis de spel technische en analyti sche waarde van een secondant hoog aange slagen en vroeg RDG'er Ed Holstvoogd ook mee te doen. Een maand lang zal deze daarom evenveel spanning als Ton Sijbrands doorma ken. De 30-jarige beleidsambte naar van Economische Za ken is terecht trots op deze keuze. ..We spelen welis waar bij dezelfde club, maar Ton had natuurlijk net zo goed een ander kun nen vragen". Na deze histo rische belangrijke beslis sing liet Andreiko onmiddel- wedstrijdharde en daarom zelf nooit zo bijzonder suc cesvolle dammer uit, „is variabel. Ik zal terug moe ten grijpen op oude partijen of variaties als hij dat no dig vindt. En ik zal afge broken partijen moeten analyseren. Dat laatste kan een inspannende zaak wor den. Want als Ton moe is of naar bed wil, moet ik doorgaan. Dat houdt een nachtje doorwerken in. 's Morgens als ik ga slapen kan hij dan verder gaan en beslissingen nemen". Daarnaast kan er voor een secondant nog een belang rijke taak zijn weggelegd. „Wat ik ook als belangrijk zie is namelijk de begelei ding in het psychologische vlak. Van Andreiuo zijn na melijk nogal wat staaltjes van een psychologische oor logsvoering bekend. Toen Ton samen met Koeperman vochten om het recht An dreiko als wereldkampioen uit te dagen kwam de Rus spoorslags naar Italië gevlo- lijk weten het voorbeeld te volgen en Koeperman mee te nemen. De vraag waar om vroeger de betekenis van een secondant werd on derschat houdt verband met geld. „Er is voor een tweekamp om de wereldti tel nog nooit zoveel geld op tafel" gekomen. Daarom zocht men in het verleden altijd een oplossing in een begeleider van de bond. Dat was goedkoper, je ving dan twee vliegen in een klap". Professioneel Maar Ton Sijbrands als een bohemen levend zon der het besef van financiën in het oog te houden wil de dat niet meer. Professio neel als hij is streefde hij de perfectie na en met de overweldigende steun van het Nederlandse bedrijfslei ven kreeg hij alle gelegen heid daartoe. Want denk nou niet dat aan deze dammatch niets voor af is gegaan. Ton Sijbrands prefereerde wel rust en be zinning in de laatste maan den maar werkte achter de schermen toch hard. Se rieus hard, zeggen mensen, die erbij waren, zoals Ed Holstvoogd en Kees Varke- visser. Beiden zijn een maand lang met de training van Ton Sijbrands bezig ge weest. Dag in dag uit, uur na uur bijna. „Dat was ge woon nodig. Er komen bij elke voorbereiding bepaalde dingen aan het licht, die je nog niet weet. Dat kom om- lat theorieën en openingen ran partijen sterk evolue ren. Het is gods onmogelijk om alles te kunnen onthou den". Dat zal ook de komende maanden blijken. Als Ton (nu 24) even twijfelt hoeft hij slechts met zijn vinger te knippen om Ed Holst voogd in actie te brengen. „Mijn taak", legt de weinig ton Sijbrands start als favoriet voor de wereldtitel en zal een maand lang in de belangstelling zijn. gen om gedurende de match aan een stuk ijsbe rend rond te stappen". Risico's Dat is Andreiko: sluw en onberekenbaar. Op deze ei genschappen berust de eni ge vrees in de Nederlandse kolonie Holstvoogd: „An dreiko is gemakkelijk tevre den met remises. Hij kan bij wijze van spreken tot het eindeloze wachten voor hij wat doet. Daarmee hoopt hij Ton uit zijn tent te lokken". Dat gevaar ls dus gesigna leerd en de risico's kent hij. „Toch moet Ton misschien nog afgeremd worden", verwacht de uit Berkel en Rodenrijs afkomstige secon dant, die in de voorberei ding al op dit aspect de na druk legt. „Zijn probleem is simpel: deze afwachten de taktiek is eigenlijk strij dig met zijn aard. Hij damt nog steeds voor zijn artis tiek genoegen en hij wil er daarom bijna altijd iets moois van maken. Andreiko niet. Hij speelt omdat het moet. Het is zajn vak, ook al zegt hij zelf van niet". Toch moet de Russische uitdager in de aanval gaan als Sij brands onverhoeds ook als remiseschuiver voor de dag mocht komen. Bij een gelij ke stand blijft de wereldti tel namelijk in ons land. Holstvoogd: „Dat het zo gaat kan ik me echter niet voorstellen. Het zou voor Ton, het publiek en de or ganisatoren dan op een enorme teleurstelling uit draaien". Onwaarschijnlijk Nu men middenin deze tweekamp zit lijkt zo'n triest afloop onwaarschijn lijker dan ooit. Alles op of rond het evenement heeft bewust allure meegekregen. Het ultramoderne Congres gebouw is een ruimte, waar deze dammatch thuishoort. De service aan de bezoe kers lijkt optimaal met voortdurende uitleg van aa. Piet Roozenburg, Harm Wiersma en soms Ed Holst voogd en ook bij de onder brenging in het Bel Airhotel mag het aan niets ontbre ken. „Alles is zo professio neel mogelijk opgezët met een begroting van ongeveer drie ton. We hopen het dammen daarmee eindelijk een stukje uit de koffie huissfeer te trekken. Want verrekte veel mensen den ken nog zo over deze sport. Ton Sijbrands, die ongeveer twintig zetten vooruit kan denken het dubbele van een gemiddelde Nederland se topdammer hoor je daar niet over. Holstvoogd: „Dat heeft hij bewust gedaan. We hebben bij mijn thuis met alle be trokkenen over de voorbe reiding zitten praten en zijn manager Ebbo de Jong kwam zelfs met het voor stel een stunt te bedenken. Ton wees dat echter af on danks zijn uitstekend gevoel voor publiciteit. Hij wou geen onnodige drukte ma ken. Het op het spel staan de belang van de titel en de daaraan verbonden finan ciële voordelen staan bij hem primair. Hij is tenslot te professional, hij moet er van leven". Ernst De ernst van Sijbrands ls vergroot na zijn huweüjk met de Russische Irena Shapiro. „Ton is daarna rustiger, stabieler misschien gewor den. Dat zeggen andere mensen van de club trou wens ook". Al blijft hij daarbij een bohemen. „Dat komt wellicht door zijn vak. Hij is bijna altijd op stap en kan zodoende niet het leven van een nor male huisvader leiden, af gezien van het feit dat hij het zou willen". Sijbrands schijnt te vrezen als een damgek versleten te wor den, zoals men van Fischer bij het schaken zei. Daar om leest en praat hij veel over film, literatuur en cul tuur. „Godsdienstig is Ton niet", zegt Ed Holstvoogd. „maar hij is wel gek op li turgische muziek". HANS DE BRUYN Niet correcte begroting leidt tot aftreden DEN HAAG Drs. W. Visser, secretaris/penningmeester van de Koninklijke Nederlandse dambond (KNDB) zal zijn functie als lid van het hoofdbestuur per 1 december neerleg gen. Hij doet dit in verband met een principieel zakelijk ver schil met de meerderheid van het bestuur van de KNDB rondom de organisatie van de wedstrijd om het wereldkam pioenschap tussen Ton Sijbrands en Andris Andreiko, die morgen in Den Haag begint. Het doorgaan van de wedstrijd om het wereldkampioenschap dam men tussen titelhouder Ton Sijbrands (Nederland) en uitdager Andris Andreiko (Rusland) blijkt de afgelopen week zeer dubieus te zijn ge weest. Het aftreden van drs. W. Visser als secretaris/penningmeester van de KNDB is daar een rechtstreeks gevolg van. Volgens drs. Vis ser was de begroting voor de wedstrijd Sijbrands—Andreiko op ver- schillende punten niet correct. ,Een niet correcte begroting weiger ik als penningmeester van de bond goed te keuren', aldus de heer Vis ser. Een van de berwaren die de secretaris/penningmeester van de KNDB tegen de begroting had was het feit dat de dambond de kosten van twee van de drie leden van het organisatiecomité zou moeten dragen. .Vorig jaar op de algemene vergadering is besloten dat de wedstrijd Sijbrands—Andreiko in Nederland zou kunnen worden gehouden. Voorwaarde was dan echter wel dat dit geen enkel gevolg zou heb ben voor de bondskas. Dat is nu wel het geval. Het bestuur van de KNDB is afgelopen week door de sponsors van de wedstrijd benaderd met de vraag of de KNDB de kosten voor de toernooileiding wilde be talen. Zo niet dan zou de wedstrijd niet doorgaan. Wij zouden binnen acht uur op deze ultimatieve vraag moeten antwoorden', aldus de heer Visser. ,De meerderheid van het bestuur is voor dit dreigement door de knieën gegaan. Ik echter niet. Daarom heb ik dan ook beslo ten per 1 december bij de najaarsvergadering in Arnhem mijn functie neer te leggen'. Volgens de scheidende secretaris/penningmeester bedroegen de kos ten die de KNDB zou moeten betalen enkele duizenden guldens. De sponsors hebben in de wedstrijd Sijbrands—Andreiko een bedrag van 250.000 gulden geïnvesteerd. In de negende en laatste ronde van het toernooi om het Nederlands kampioenschap dammen voor dames in Amsterdam, heeft Barbare Graas, die al zeker was van de titel gewonnen van mevrouw Veen- boer. De uitslagen van de laatste ronde zijn: Mej. v.d. Ruit—Mej. Nieuwen- huizen 1-1: Mevr. v. SettenMevr. Nobach 2-0: Mevr. SüaansMej. Kokshoorn 0-2; Mevr. Veenboer—Mej. Graas 0-2. Mevr. Poepjes was in de laatste ronde vrij De eindstand is: 1. Graas 14 pnt 2/4, Nieuwenhuizen, Poepjes en v. Setten allen 10. 5. Veenboer 9; 6/7. Kokshoorn en v.d. Ruit belden 7. 8. Nobach 5. 9. Spaans O. Dick Jellema meldde zich toch bij Raak DEN BOSCH Nog juist op de valreep is Raak IJshockey erin geslaagd een opmerkelijk spe ler, een Hollandse Canadees te contracteren. Het is DIck Jelle ma van Pouwell Rlver (Brits Colombia) die 20 jaar geleden in Hengelo werd geboren. Zijn komst naar Raak is lange tijd onzeker geweest, omdat Dick werd uitgenodigd voor het trai ningskamp van de beroemde New York Rangers. Er waren twee plaatsen beschikbaar voor 80 kandidaten. De eerste week waren er veertig over. De twee de week vijftien. Daar hoorde Jellema nog steeds bij. Zater dag echter kwam het bericht dat hij uiteindelijk alsnog was afgevallen. Zondagmorgen stond hij op Schiphol cn zondagmid dag trainde hij al mee met Raak in het trainingskamp In Den Bosch. DIck Jellema speelde zijn twee junior-jaren als rech- terwlnger bi) de Medicine Hat Tigers in Alberto, waar hij in één lijn stond met Canada's top- junior Tom Lazlak, die als eer ste werd gekozen In de „draft" van de profs. AMSTERDAM Hockeywedstrijden blijven hoge uitzonderingen daar gelaten, maar de club moet daarvoor dispensatie vragen aan het bonds- bestuur een gratis kijkspel. Het bondsbestuur van de 75-Jarige Koninklijke Nederlandse Hockey Bond had op de In Amsterdam gehouden algeme ne ledenvergadering een voorstel op tafel gelegd om het de verenigingen toe te staan voor het bij wonen van wedstrijden entreegelden te heffen volgens in het bondsreglement nader vast te stel len regels. Van verschillende kanten in de bond was hierop aangedrongen. Er waren pro's (elke club immers kan best wat meer kasgeld gebruiken) en con tra's (een toegangsprijs wijst erop, dat de toe schouwers meer dan voorheen als vreemden, wellicht als klanten worden beschouwd en de sfeer om het hockeyveld zou er door kunnen wor den beïnvloed), die op de vergadering door enke le sprekers naar voren werden gebracht. De heer Visser van de Delftse studenten noemde het een verkapte contributieverhoging. De heer We ver van Schaerweyde vond het een onsympathiek voorstel en vroeg daarom stemming. Dit laatste gebeurde dan ook en hen het voorstel werd ver worpen met 372 tegenstemmen, 184 voor en 46 onthoudingen. Het was het belangrijkste agen dapunt op de vriendelijk gestemde jaarvergade ring, waarop bondsvoorzitter mr. Idenburg in zijn openingswoord in 't kort de activiteiten in verband met het 75-jarig bestaan de revue liet passeren, wees op de geweldige groei in het le dental (thans 60 000), hetgeen problemen schept op het punt van de velden (in 1964 zeventig leden per veld, in 1972 ruim 78 per veld), en meedeel- dè, dat er in de nabije toekomit een intensieve samenwerking zal komen met de grondtechnische dienst van de KNVB, voor o.a. de keuring van de terreinen, waarb j het reeds bestaande apparaat van de consuls van de KNVB zal kunnen worden ingeschakeld. Een waarschuwend woord liet de heer Idenburg horen in verband met de ook in de hockeysport afnemende tolerantie, niet alleen op het veld, maar ook op het organisatorische vlak. In het bestuur deed zijn intrede als commissaris de heer M. van Dijk uit Drachten, die de plaats gaat Innemen van de aftredende ir. F. P. Marcells. Tot lid van verdienste van de KNHB werden op de vergadering benoemd de heren E. J. Eshuls, de afgetreden voorzitter van de technische com missie, Rolf van der Foer van het district Til burg, C. de Jong, voorzitter van het district Noord-Holland en van de vereniging Bloemen- daal alsmede Nico Spits, de aanvoerder van het nationale elftal, die na 86 interlandwedstrijden (hij debuteerde in Oranje op 7 april 1963 en keer de na een afwezigheid van vier jaar la april 1969 in het Nederlands elftal terug) een streep onder zijn internationale carrière heeft gezet. De algemene ledenvergadering werd gevolgd door een buitengewone algemene vergadering, die slechts drie agendapunten vermeldde: de opening (door de voorzitter), een rondvraag (met uitslui tend feestredenaars) en de sluiting (door de voorzitter). Daarin voerden het woord drs. J. van Gorssel nis vertegenwoordiger van het ministerie van CRM, jhr. mr A. Feith als voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, Frans Jutte namens het Nederlandse Olympisch Comité, die de 75-ja- rige KNHB de zilveren legpenning van het NOC aanbood, drs. H. Grijseels «Cricketbond), mr. H. E. A. M. van Zinnicq Bergman (Wielrenunie), Wim van der Vlugt (Batavieren). Salomons van do Vereniglmg van Hockeyscheidsrechters en Cees de Jon<* d e namens alle Nederlandse hoc keyers de KNHB een bedrag van -1000 gulden aanbood, te besteden voor het nieuwe bondsbu-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17