CNV verontrust door buitenlandse invloed op bedrijfsleven Nachtuitzendingen uitvoerig in debat Werkgevers niet zonder meer op pijnbank Jonge Chilenen terechtgesteld CeidóeSomatit Guinee-Bissau onafhankelijk Regeling langdurig werklozen gewijzigd J 1 Alain Delon ondervraagd )ONDERDAG 27 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Skylab-astronaut Jack Lousma op de „fiets", die gebruikt wordt voor het onderzoek in hoeverre de astronauten zich van ge wichtloosheid hebben aangepast aan de aardse zwaartekracht [an onze parlementaire redac tie) iLBURG Voorzitter mr. P. van Boven van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond voorziet voor de komende on derhandelingen over het Cen traal Akkoord slechts een smal le maTge. Regering en vakbe weging hebben hun standpunten al vrij vergaand bepaald, de re gering heeft zelfs reeds maatre gelen getroffen en zich daarbij ernstig met de prijzen bezigge houden. den ontkomt niet aan de beko ring om vanuit deze ongelijke positie de verantwoordelijkheid Voor lonen en prijzen geheel bij de regering te leggen. Het is nu eenmaal niet de opgave van een mens vrijwillig op de pijnbank te gaan liggen. Voorlopig zullen wij echter meewerken aan over leg op basis van redelijke argu menten". Sprekende tot de jaarvergadering van zijn verbond zeil de heer Van Boven onder meer, dat on dernemerschap niet meer zo'n prettig beroep is. Bij toenemen de winst is er kritiek, bij tegen vallende resultaten gaat men aan de schandpaal. Een recent voorbeeld is de revaluatie. Ter wijl volgens ihem van de minis ter van ecami'sche Zaken een zorgvuldige gelijkheid in de be- UTRECHT (ANP) Het Christelijk Nationaal Vakverbond meent dat op korte termijn een onderzoek moet worden I ingesteld naar de omvang van de buitenlandse invloeden j m het Nederlandse bedrijfsleven. Buitenlandse investerin gen in Nederland en fusies van Nederlandse ondernemin gen met buitenlandse bedrijven kunnen een bijdrage le-1 veren aan de uitbreiding van de werkgelegenheid. Maar het CNV is het ook eens met jaarbeursdirecteur drs J. H. D. van der Kwast, die zich enige tijd geleden bezorgd toonde over het feit dat steeds meer voor Nederland be langrijke beslissingen in het buitenland worden genomen. „Het is inderdaad een verontrus tend verschijnsel dat Nederland se werknemers steeds meer af hankelijk worden van directies die in het buitenland zitten", zegt het CNV in zijn officiële or gaan "De Gids". Die directies zijn op geen enkele manier be trokken bij het overleg dat in Nederland in allerlei instanties tussen regering, werkgevers en werknemers wordt gevoerd. Ervaringen van tal van Neder landse bedrijven met buiten landse directies hebben wel ge leerd, dat die directies de Ne derlandse spelregels vaak niet erg serieus nemen, Dat geldt volgens het CNV niet alleen voor het cao-overieg, maar ze ker ook bij belangrijke beslis singen over uitbreiding en in krimping, verplaatsing of ophef fing van een bedrijf. Het CNV meent dat er ook voor de werkgeversorganisaties en de regering redenen tot zorg zijn: allerlei nationale regelin gen, afspraken en plannen kun nen worden doorkruist door bui tenlandse directies die zich er niet aan wensen te storen. Bovendien staat het buitenlandse eigenaren vrij, winsten die dankzij de inspanningen van Nederlandse werknemers tot stand komen, in andere landen te investeren. De winsten vloeien dan weg uit Nederland, ten na dele van onze economie en onze werkgelegenheid. handeling van 'lonen en prijzen zou mogen worden verwacht, dat was immers de afspraak na het loslaten van de geleide loon politiek, bespringt de minis-- ter de ondernemers met een verscherpte prijsmaatregel. An der voorbeeld': terwijl men iln dit land uitgaat van het parti culier initiatief en de vrije on dernemingsgewijze produktie, wordt in de troonrede en bijbe horende staatsstukken „zonder blikken of blozen" gesproken van toetsing van investeringen o|p hun betekenis voor de maat schappij als geheel. „Dat is Igeen paradox meer, het is je reinste tegenspraak", aldus de heer Van Boven. De entree van de paus bij de gebruikelijke wekelijkse audiënties wordt nog altijd bepaald door de traditie: seda gestatoria, hoogwaardigheidsbekleders en ovaties. De toejuichingen waren gisteren langduriger dan gewoonlijk, als gevolg van het feit, dat paus Paulus gisteren zijn zesenzeventigste verjaardag vierde. #g: Steun voor Gerzon niet verantwoord n Haag (ANP) Overheids steun voior Gerzon was niet ver- intwoord aldu6 hebben de mi- risters Lubbers van economi- iche zaken en Boersma van so- llale zaken woensdag medege- I feeld in hun antwoord op schrif- lelijke vragen van hot Tweede Kamerlid De Ruiter (PvdA). een eerder stadium van de hoeilijkheden bij Gerzon kreeg Ie overheid een verzoek om een jrediet onder staatsgarantie ter j estrijdihg van de liquidatiepro-1 flemen. Na uitvoerige onderzoe- ten constateerden de bewinds- leden van economische zaken in van sociale zaken dat de Iroblemen bij Gerzon dusdanig ia-ren dat een krediet onder Itaatsgarantie niet verantwoord vas. SANTIAGO (RTR) Drie Chile nen zijn gisteren door een vuur- pelortc» terechtgesteld nadat zij door een militaire rechtbank ter dood waren veroordeeld. Het waren drij» jongemannen, die op 11 september de dag van de mi litaire staatsgreep, op een am bulance van de politie hadden gescoten en daarbij een pofitie* man haddein gedood. De junta heeft bepaald dat allen die sinds de s'.aategreep gevangen zijn genomen door militaire recht banken zullen worden bereht. ijpilberg mag uit Rusland JSKOU (UPI) Arkady Sipilberg 35) de Russische jood die afge- open zondag werd gearresteerd Jmdat hij protesteerde tegen de ieigering hem naar Israël te >ten vertrekken-, heeft alsnog fin de Russische autoriteiten en uitreisvisum gekregen. Dit helden joodse kringen in Mos- tiberg behoort tot een groepje fin drie personen, die aanvan- jslijk hun verzoek zagen afge- [ezen maar de laatste drie da- j jen toch nog een visum kregen. 1 Ondernemings raad Vredestein verontrust ENSCHEDE (ANP) Het out- slag van de heer E.A. Jonker uit de directie van Vredestein is bij de ondernemingsraad van de autobandenfabriek in Enschede hard aangekomen. In een brief, gericht aan de Raad van Bestuur, wijst de raad er op, dait de gekozen leden er ern stig over verontrust zijn, dat dit jar divershe hoggeplaatste func tionarissen hun dienstbetrekking met het moederbedrijf Interna tional B.F. Goodrich-Europe hebben verbroken. De onderne mingsraad vindt dat het vertrek van deze heren een groot ver lies is voor de onderneming en de leden willen daarom van de Ra-ad van Bestuur graag verne men welke inspanningen de Raad zich heeft getroost om deze heren voor het bedrijf te behouden. weging vrijgelaten die door de vroegere president Allende ge vangen waren gezet. De neo-fas- cisten waren in augustus gevan gen genomen op beschuldiging van deelneming aan een misluk te staatsgreep in juni. De bewe ging was ondergronds gegaan nadat op 29 juni' een staatsgreep mislukte en slechts vier tanks en 100 soJdaten het presidentiële paleis aanvielen. De junta heeft het Centrale arbei- dersverbond, het grootste vak verbond in Chili, verboden. Dit vakverbond was een van de steunpilaren van de regering Al- lende. Volgens een bericht uit Moskou zou de Sovjet-Unie Ne derland verzocht hebben haar belangen in Santiago te beharti gen nadat de diplomatieke be trekkingen tussen Moskou en de militaire regering van Chili op 21 september waren verbroken. Het Nederlandse ministerfe van buitenlandse zaken verklaarde vandaag dat het verzoek het mi nisterie nog niet had bereikt. Weer politieke moord in Argentinië Buenos Aires (Reuter) Nog geen vierentwintig uur na de j moord op de peronistische vak bondsleider Jose Rucci is in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires een leider van de peronis tische jeugdbeweging Enrique I Grinberg vermoord. Volgens de politie werd Grinberg vermoord toen hij de deur van zijn waning opende en vier mannen, iie bij b,em hadden aangebeld, tien ko gels op hem afvuurden. DEN HAAG (ANP) De zoge noemde 35-procentregeling opgezet om te bemiddelen naar vacatures door werknemers van 50 jaar en ouder is gewijzigd. Deze regeling is omgezet in een voorlopig voor twee jaar in het gehele land geldende subsidiere geling van dertig procent in de iloonkosten van moeilijk plaats bare werklozen van 45 jaar en ouder gedurende een ja-ar en van moeilijk plaatsbare werklo zen onder de 45 jaar, die min stens een half jaar ais werkloos staan ingeschreven. Herziening van de regeling was nodig omdat een beperking van de regionale werking van deze regeling niet langer wenselijk was en mede omdat aan de toe passing van de regeling niet al leen behoefte bestond bij oude ren» maar evenzeer bij werkne mers van middelbare leeftijd en bij jongeren die reeds geruime tijd werkloos zijn. Op alle fronten man-vrouw GAAT STRAKS OP ALLE FRONTEN een duel man—vrouw plaats vinden? Opdat mannen kunnen bewijzen dat enige discriminatie on der de geslachten onvermijdelijk is of dat vrouwen metterdaad aan tonen dat het feminisme de slag om gelijkberechtigdheid op alle wapens gewonnen? Wee de ongelukkige tennisspeler die even bevestigen zou, dat zelfs de wereldtop bij het damestennis niets in te brengen heeft tegen het sterke geslacht. Hij kreeg niet alleen een gevoelig pak slaag, maar lokte een tegenzet uit, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Reeds ziet een Amerikaans klavierfenomeen zich uitgedaagd door een strijdlustig pianiste om te bewijzen dat in het zware concert- werk de mannen inderdaad de vrouwen de baas zijn. Alain Delon bij het verlaten van de rechtszaal in Versailles, waar hij verhoord werd over de oude moordzaak Stefan Markovic, zijn lijfwacht. PARIJS (AP) De Franse film acteur Alain Delon is gisteren gedurende drie et» Gen half uur ondervraagd m Versailles in verband met de dood, haast vijf jaer geleden vatn de Joegotslaaf Stefan Markovic. Deze was De lons secretaris^ lijfwacht, chauf feur •en manusje van alles ge weest. De politierechter te Versailles heeft ook de broeder van Mar kovic, Alexander, en Pierre Ca- reau een medewerker van De lon verhoord, en tenslotte ook de vrouw van Careau. De rechter gebood allen geen en kele mededeling te doen over hetgeen zij te berde hadden ge bracht. Vijf dagen hechtenis voor agent AMSTERDAM )(ANP) De rechtbank in Amsterdam heeft een 33-jarige politie man uit Amsterdam tot vijf dagen gevangenisstraf ver oordeeld. De eis was: een geldboete van 300. Op 22 januari van dit jaar heeft de agent samen met een collega, die inmiddels naar Canada is geëmi greerd water gespoten in de benzinetank en het carter van de Lotus-Sport, waar mee een 30-jarige Surina mer getracht zou hebben een fietsende marechaussee omver te rijden. De politie man, die na het gebeurde was geschorst gaat in hoger Dakar/Abidjan (AFP) De be vrijdingsbeweging van Guinee- Bissau (Paigc) heeft maandag tijdens een vergadering van de eerste volksassemblee de onaf hankelijkheid uitgeroepen. Dit is bekendgemaakt in een commu niqué van de Paige dat gisteren in Dakar, de hoofdstak! van buurland Senegal, is gepubli ceerd. De assemblee die op 23 en 24 sep tember in bevrijd gebied in het oosten van Guinee vergaderde, heeft een staatsraad van vijftien leden gekozen waarvan het voorzitterschap is toevertrouwd aan de plaatsvervangend secre taris-generaal van de Paigc, Luiz Cabral. De assemblee heeft ook een grondwet voor de nieuwe repu bliek goedgekeurd. Op de topconferentie van niet-ge- bonden landen dn Algiers in be gin september had de secreta ris-generaal van de Paigc, Aris- tides Pereira, al aangekondigd dat voor het eind van het jaar de onafhankelijkheid zou wor den uitgeroepen. In augustus had hij verklaard dat de bevrij dingsbeweging driekwart van Guinee (ongeveer even groot als Nederland) onder controle had. In dit Westafrikaanse land wo nen bijna een half miljoen men sen, voor wie de landbouw het belangrijkste middel van be staan is. Portugese troepen zetten in 1846 voor het eerst voet aan land in Guinee-Bissau, maar het gebied kreeg pas een afzonderlijke ko loniale status in 1879, ten tijde van de grootscheepse Europese kolonisatie van Afrika. In tegen stelling tot Angola en Mozambi que, de twee andere en veel grotere Portugese kortonies in Afrika, i9 Guinee voor zover be kend arm aan grondstoffen. Een Portugese regerings-woordvoer- der dn Lissabon heeft verklaard dat het communiqué van de Paigc op fantasie moet berus ten. Er is geen gebied in Portu gees Guinee dat niet onder con trole van de Portugese autori teiten staat, aldus de woord voerder. WORDT DEZE HANDSCHOEN OPGENOMEN, dan zal het verder gaan. Willem van Hanegem zal dan straks zijn plaats in de Kuip wel aan Truus moeten afstaan, terwijl Dany van Ajax zal komen bewijzen dat het verlies van Johan C. ook op een andere manier te compenseren is dan door het leuren naar Duitse of Scandinavische spitsen. Daarna komt de politiek aan de beurt. En, omdat op dit terrein Ne derland tamelijk vooruitstrevend is geweest denk aan dr. Marga, freule Bob en aan de vinnige Haya zou het wel eens kunnen ge beuren dat Joop den Uyl de uitgedaagde partij wordt. Hij zal een vrouw de kans moeten gunnen om een maand minister president te zijn voor het bewijs, dat een man als hoofdbewoner op het Catshuis ook een anachronisme is geworden. Omdat onze socialistische premier zo van duidelijkheid houdt, moeten dan maar niet mevrouw Klompé of mevrouw Vorrink, ook niet de freule, als zijn tegenpartij geïnviteerd worden om te bewijzen dat zelfs op het hoogste niveau politiek geen exclusief mannenwerk is. Neen. mevrouw van Someren moet eerst de eer van de grote kans worden gegund, WAT EEN SCHOUWSPEL; zelfs Schaefer en Van Dam als secondan ten zal Den Uyl weinig kans hebben ,als VVD's Haya Wiegel en Van Riel meebrengt. De keuze van de jury wordt wel een beetje moeilijk. Misschien Wil lem Duys en voor de troostprijs Berend Boudewijn? Klui tje-in-het-rict VAN KAMERLID JURGENS was de vraag één zin ruim acht re gels lang die premier Den Uyl zelf te beantwoorden kreeg. „Is de minister-president bereid, als voorzitter van de Raad van minis ters te bevorderen dat de bewindslieden ook al in die zin blijk ge ven van de wil een nieuw beleid te voeren, bijaldien zij leden van de Staten-Generaal, die krachtens hun recht ontleend aan artikel 104 der grondwet en overeenkomstig de desbetreffende bepalingen in de reglementen van orde van de Eerste resp. Tweede Kamer in lichtingen van de regering verlangen, niet meer met een kluitje In het riet sturen? Den Uyl heeft, een maand later, zoals te verwachten viel, geantwoord met een zin die begon te vertellen dat „uiteraard alle bewindslieden zich tot taak stellen vrageai van kamerleden zo goed mogelijk te beantwoorden". Hij gaf daarbij te verstaan dat wat „sturen met een kluit in het rietgewas" lijkt, vaak het gevolg is van de vraag- trant van kamerleden. DE PREMIER MOET BELEEFD BLIJVEN en binnen de grenzen van zijn bevoegdheden. Anders had drs. Den Uyl gerust een tegen- brief naar de voorzitter van de Kamers vooral de Tweede mo gen sturen, luidend: ..Bent U bereid, als voorzitter van de volksver tegenwoordiging, te bevorderen dat Kamerleden ook al in die zin blijk geven van de wil om op een zakelijke manier hun politieke werk te verrichten, bijaldien zij van de regering slechts inlichtingen verlangen die voor het werk dat zij als Kamerlid verrichten noodza kelijk zijn en waarvoor een beroep op politieke bewindslieden de voor de hand liggende weg Is". Of beschouwt de heer Jurgens het ook een „blijk van de wil tot een nieuw beleid" wanneer hij (zoals zijn collega Coppes deed inzake de mening van de ministers over de aard van het regime in Brazilië) vragen stelt die op een kranten hoofdartikel of een radiopraatje lij ken? Of wanneer zij langs een omslachtige weg inlichtingen vragen over kwesties, waaromtrent met een enkel telefoontje opheldering kan worden verkregen? Zodat dan de enige verklaring voor het stellen van de officiële Ka mervraag is: van iets een kwestie maken wat al een kwestie is, of wat daartoe geen aanleiding geeft? Weeroverzicht Van onze radio- en televisiere dactie) HILVERSUM De onderne mingsraad van de NOS heeft het bestuur middels een motie gevraagd, de invoering van nachtuitzendingen uit te stellen. De ondernemingsraad is van oor deel, dat eerst de resultaten van de onderhandelingen bussen de vakbonden en de omroepleiding moeten worden afgewacht. Te vens wil men meer duidelijk heid omtrent de werktijden en secundaire arbeidsvoorwaarden. De ondernemingsraad is tevens van mening, dat men over de nachtuitzendingen en de daar aan verbonden consequenties ui termate slecht is geïnformeerd. Radio De NOS-radiorubriek Hebt u ge luisterd, die zondag 30 septem ber van 15.45 tot 16.15 uur via Hilversum 1 wordt uitgezonden, zal in het teken staan van de nachtuitzendingen op Hilversum 8, dile de nacht daarop zouden kunnen beginnen. Deelnemers aan het gesprek zijn mr. J. M. Landré, directeur van de TROS, de heer D. J. Geluk, lid van het NOS-bestuur en als zodanig niet overtuigd van de behoefte aan nachtuitzendingen, drs. L. J. M. van de Laar, voor zitter van de programmaraad radio van de NOS, de heer H. Meijers namens de vakbonden. Tom Nieuwenhuysen als voorzit ter van het college van pro grammaleiders radio, drs. J.A. P. M. Beekmans, lid van de Tweede Kamer voor D '66. die in het parlement voor nachtuit zendingen heeft gepleit, mr. J. Jolles, algemeen directeur van het ANP en drs. D. Mallon, hoofdredacteur van de radio nieuwsdienst van het ANP. Tevens bevalt het programma een Interview met minister mr. H. W. van Doorn van CRM. In het op dit programma aansluitende journalistenforum zal eveneens 'over nachtuitzending/en wonlen gesproken. Bij Marle Bignell wordt op 2, 3, 4, 5, en 8 oktober weer een gro te kunstveiling gehouden. De katalogus omvat bijna 600 schil derijen waaronder enkele be langrijke werken uit de roman tische school Pulchrl Studio te Den Haag houdt zijn najaarstentoonstelling van 7 tot en met 27 oktober. De ope ning zal plaats vinden op zater dag de 6de te 16.00 uur. De beeldhouwer Assen Peikoff die in Bulgarije geboren werd, is dood in zijn atelier in het cen trum van Rome aangetroffen. De politie stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak. Peikoff heeft o.a. het grote bronzen standbeeld van Leonarda da Vinei gemaakt dat vóór de in gang van de Romeinse luchtha ven staat. -fr zonnig mist 19 temperaturen nn luchtdruk m minibaren edï opklaringen hagel ■w-w warmtefront H hoge-dr»J<gebied .j^bewofcng sneeuw t-r kou-lront L lage-drtAgebied TJf. onweer windrichting verptaatstfigsnehting DE BILT Boven ons land en de ons omringende landen waren de luchtdrukverschillen vandaag klein zodat het rustig weer was. Op het noordelijke deel van d» Atlantische Oceaan daarentegen staat een krachtige westelijke stroming die in stand gehouden wordt door een depressie in de omgeving van IJsland en hel Azorenhogedrukgebied. Met deze westelijke stroming dis zich langzaam naar het oosten uitbreidt worden frontensyste men in de richting van het Euro pese vasteland gestuurd. Een dergelijk front dat hedenmorgen boven de Ierse Zee lag zal in de nacht van vandaag op morgen ons land passeren. Ook morgen zal dit front waarvan de acti viteit overigens maar gering is, dicht bij ons liggen, zodat op vrij veel bewolking moet worden gerekend. Vooruitzichten voor vrijdag, opge steld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur. Zonnige perioden, mogelijk later regen en meest normale temperaturen. Weers vooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. WEERRAPPORTEN terdam regen Zd.Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brusicl Frankfort Helsinki ParIJ» Rome Spilt

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13