perquin SAAB komt met combi-coupé LADA nu ook als 1500 S Minimumsnelheid op snelweg 70 km/uur roest pantser Lancia Coupé Beter af met een valhelm op!!!... WALENKAMP 0 U D S H 0 0 R N B.V. SAAB-DEALER wSsssS' KOREVAARGARAGE B.V. Mogelijk al per 1 januari m OENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Alle soorten en kleuren GOEDGEKEURDE helmen voorradig bij Haarlemmerstraat 1 Leiden Tel. 23784. AUTOMOBIELBEDRIJF LEVENDAAL 136-138 voor Leiden e.o. plus Bollenstreek. MERCASOL HflamxnvTROwmo a Sla de roestaanval op uw auto af. Pas dan heeft uw auto een ZWEEDS ML-STATION Valkenburgseweg 15 Leiden - Tel. 69200 WEGWIJS ONDER REDACTIE VAN GUIDO HALLEEN F.en coupé met de passagiers ruimte van een sedan en de laad ruimte van een combi is in een notedop de beschrijving van het nieuwe driedeurs model dat Saab rond de jaarwisseling in produktie neemt. Saab meent met deze wagen het antwoord gevonden te hebben voor dege nen die menen dat een coupé achterin te weinig ruimte biedt en een combi niet willen hebben, omdat een dergelijke wagen te veel op een bestelwagen lijkt. Mtt de achterbank en de hoe- denplank op hun plaats is de passagiersruimte in dit nieuwe model gelijk aan dat van de vijfpersoons Saab 99 L. Sedan. Ook is er geen verlies in uitzicht naar achteren, vaak een zwak punt van coupé's. De bagage ruimte is 400 liter, tegen 347 li ter bij de 99 sedan. Een extra beigruimte onder een luik in de vloer is een uitermate gelukkige vondst, want deze ruimte is ge schikt om waardevolle dingen buiten zicht te houden. De grote achterklep gaat open tot aan de achterbumper zodat bij een laadhoogte van slechts 53 cm een laadruimte vrijkomt van 184 cm lengte. Het reserve wiel staat rechtop langs de wand in een gleuf aan de linker zijde. De achterveren zijn aan gepast aan het iets grotere ge wicht echter zonder het rijcom- fort nadelig te beïnvloeden. Het nieuwe model is voorzien van eer. 2 liter krachtbron, goed voor 95 DIN pk en te „stoken" met normale benzine. Zowel een handgeschakelde als automati- sche bak zal leverbaar zijn. Het nieuwe ontwerp is 11 cm langer cn 50 kg zwaarder dan de sedan uitvoering. Over de prijs is nog niets bekend. Wat de andere Saab-modellen voor 1974 betreft bestaan de wij zigingen vooral uit betere veilig-,; heidsvoorzieningen. Zo krijgen de nieuwe modellen nog veiliger voorstoelen met ingebouwde hoofdsteunen en betere bescher- mlng voor de achterpassagiers, veiliger stuurwiel, verbeterde sloten, efficiënter verwarmings- en ventilatiesysteem. De model len krijgen een nieuwe grille. NV Gremi te Groningen, importeur van onder meer Lada, Scaldia (Russisch) en Zastava (Zuidslavisch) heeft dezer dagen de eerste Lada's 1500 S ontvangen. Deze door de Russen in Togliattigrad volgens Fiat-recept gebouwde auto is een logische voortzetting van de in ons land reeds bekende Lada 1200, van welk model er dit jaar zo'n kleine 2P00 stuks verkocht zullen worden. De Lada 1500 S is niet alleen meer auto dan de 1200, maar cok duurder. De 1500 S is een goed ogende wagen, plaats Liedend aan vier of vijf personen. De viercilinder kracht bron met bovenliggende nokkenas en bovenliggende kruk as ontwikkelt een vermogen van 75 DIN pk, waarmee een topsnelheid kan worden bereikt van 155 km p u, terwijl slechts 15 seconden nodig zijn om met de 1500 S van 0—100 km p u te komen. De 1500 S heeft hetzelfde ver zwaarde koetswerk als de 1200. de wagen kreeg echter een af wijkende grille met dubbele kop lampen. Chroomstrips langs de flanken en rond de wielkasten plus ventilatieroosters in de achter- zijpanelen complemente ren het beeld van dit nieuwe model. Het interieur van deze op de achterwielen aangedreven auto ziet er zeer verzorgd uit. Voorin twee flinke stoelen, in een handomdraai te transforme ren in slaapstoelen. Achter een royale bank met uitklapbaio middensteun. Tapijt op de vloer, beklede portieren (met tassen) en handgrepen langs het dak. De zitpositie achter het stuur is goed. In het dashboard, een gro te toerenteller en een even grote snelheidsmeter, mot dag- en to taalteller. Links daarvan drie kleinere meters: benzine, water temperatuur en oliedruk, rechts een electrische klok met secon dewijzer. Metertjes en lampjes (aan de portieren zitten ze ook, zodat het achterop komende verkeer kan zien wanneer er een deur open staat) zijn in iedere auto onont beerlijk maar belangrijk is dat de Russen zich zeer veel moeite hebben getroost om de 1500 S zoveel mogelijk „veiligheid" te geven. De voorruit is van ge laagd (veiligheids) glas, een verklikkerlampje waarschuwt de bestuurder als de remolie niet op peil staat en de handrem is vorst-bestendig. Verder geschei den xemsysteem met voor schij ven- en acster trommels, rem- krachtverdelcr en rembekrachti- ger. Van huis uit staat de 1500 S op 165—13 radiaalbanden. De 1500 S motor is afgeleid van de krachtbron die bijhet 1200 model onder de kap ligt. De in houd is 1451 cc. Met het oog op de zeer koude Russische nachten kreeg de 1500 S een 1,3 kw start-motor en een zwaardere accu. Ook de verwarming is aangepast aan het Russische kli maat. Een korte kennismakingsrit met de 1500 S wees uit dat de wagen heel wat lichter stuurt dan de 1200. Het schakelen ging middels het korte pookje nog wat stroef, maar de wagen was met zijn 550 km op de teller ook nog wel erg nieuw. Gezien de belangstel ling die er vooral dit jaar be staat voor de 1200 ziet het er naar uit dat dezelfde en moge lijk nog grotere animo aan de dag wordt gelegd voor dit 1500 S model. Het prijsverschil tussen de 1200 (7995) en de 1500 S (975?) is 17» gulden. Voor dat gcid krijgt men ook wat meer auto, waar mee een caravan tot een ge wicht van 860 kg kan worden ge trokken. LANCIA INTRODUCEERT DE NIEUWE LANCIA BETA. superieure techniek hoogwaardige materialen puur vakmanschap geraffineerd van lijn en afwerking voorwielaandryving keuze uit S motoren vanaf 14.883,inel. b.t.w. vraag vrijblijvende, uitgebreide proefrit aan officieel LANCT A-DEALER Showroom: KOREVAARSTRAAT 19 LEIDEN TELEFOON: 01710-42146 Op de autotentoonstelling in Frankfort is de Italiaanse fa- briek Lancia, volle dochter van het Fiat-concern, aanwe zig met een wereldprimeur en wel in de vorm van de Lancia Beta Coupé. Veel bijzonderhe den zijn cr over deze slanke zeer goed ogende wagen nog niet bekend. Wel, dat de twee motorvers tos van de Beta ook voor deze coupé beschikbaar zullen zijn. Die motoren zijn de 1606 en 1800 cc waarmee de coupé dan snelheden kan beha len van respectievelijk 180 en 190 km per uur. De 1800 cc, goed voor een top van 190 km/u, wordt alleen op bestel ling geleverd. Over de prijs en leveringsdatum van dit Ita liaanse raspaardje Is nog niets bekand. Verzekeringen Financieringen Persoonlijke leningen Hypotheken naar Assurantiekantoor J. N. BURG Appelstraat 88 - Den Haag - Tel. 070-251991 Vater onder Oostzee tecente onderzoekingen hebben het voorkomen van water fckkens onder de Oostzeebodem heel animemelijk gemaakt. Er zou sprake zijn van drie bekkens. In de bovenste laag «vinden zich zoetwateropeenhopingen die zich in een keten an kleinere bekkens onder de Oostzee van de Finse zeeboe- «ms tot Königsberg uitstrekken. Zij zijn na de ijstijd ont staan. Een scheikundige analyse heeft het onderzeese water 'rinkbaar verklaard. Onder de eerste laag ligt mineraalhou- fnd water van wisselend zoutgehalte. Deze tweede laag rekt zich waarschijnlijk onder de gehele Oostzee uit en ook 'g verder onder bepaalde vastelandsgehieden. Mineraalge- 'lte en temperatuur nemen, zo is gebleken, met de diepte Op nog grotere diepte 1 gt het derde bekken met waar- -hijnlijk zeer oud water, dat broom, fluor, jodium, man laan, chroom en zink bevat. De onderzoekingen zij.» ver acht door het Instituut voor Zeebiologie en Geofisica te üga. Een koude schedel is ook niet alles In Israël is de verplichting tot het dragen van een valhelm voor berijders van motoren en bromfietsen sedert vorig jaar november verplicht, zowel bin nen als buiten de bebouwde kom. Men heeft er lang over gediscussieerd of een uitzonde ring gemaakt moest worden voor het rijden binnen de be bouwde kom. Uiteindelijk werd ook het dragen van een helm binnen de bebouwde kom verplicht gesteld, waarbij dan toch nog een uitzondering wordt gemaakt. Gedurende de warmste zomermaanden juli en augustus hoeft men binnen de bebouwde kom de helm ntot te dragen. Men kan zich afvragen wat be ter is: een warme en be schermde schedel, of een kou de en gebroken schedel. De minimumsnelheidsmaatregel zal weinig schokken teweeg brengen. Sneller tijden dan 70 km/uur doet vrijwel elke auto mobilist. De enkele bangerd zal echter gedwongen worden mits er tenminste goed word: gecontroleerd zich aan te passen. Meer effect zal deze maatregel hebben op de traag voortkru'- pende meestal oude vrachtwagens, en bestelauto's. De groep vrachtwagens wordt ondertussen wel tot een vrij con stante snelheid gedwongen, want voor deze groep geldt immers reeds een maximum snelheid van 80 km/uur. Met de invoering van een maxi mum snelheid op autosnelwegen voor het overige verkeer ligt het stukken moeilijker. In het ad vies dat is uitgebracht door de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) zou gesproken worden over een grens van 120 km/uur, maar daartegen zijn nogal wat bezwaren gemaakt. Die bovengrens van 120 km/uur zullen velen laag vinden. Maar dat zou de enige methode zijn om de snelheidsverschillen zo gering mogelijk te houden. Die verschillen in snelheid immers maken het verkeer onveilig. Snelheidslimieten op niet-snelwe- gen kunnen moeilijk vastgesteld worden. Die zouden per weg of weggedeelte moeten worden vastgesteld, omdat de onderlinge verschillen tussen deze wegen zo groot zijn. dat ze niet onder een noemer zijn te brengen. Bovendien kan het wenselijk zijn de snelheidslimiet al naar ge lang de omstandigheden te wijzi gen. Die omstandigheden kunnen zowel gevormd worden door liet weer ais door gerige of grote drukte. Op het ene moment zal op be paalde wegen een maximum snelheid van 100 km/uur veilig zijn, terwijl op een ander mo ment een limiet van 60 km/uur de meeste veiligheid biedt. Hier en daar kan men in ons land borden met adviessnelhe den vinden. Dit is nog maar een schuchtere stap op de weg naar een optimale verkeerssignale- ring. Op rijksweg 16 tussen Ridder kerk en de brug bij Dordrecht wordt gewerkt aan een experi ment met een automatische file beveiliging. Straks zal daar de toegestane max mum .snelheid aungepast kunnen worden aan de intensiteit van het verkeer. De snelheden worden op borden met verlichte cijfers aangege- Onlangs is uit de koker van het ministerie van Verkeer en Waterstaatt het plan ge komen om wellicht al op 1 januari aanstaande op de autosnelwegen een min;- mumsnelheid in te voeren van 70 km/uur. In sommige publicaties ging men er van uit dat dan levens een maximum snelheid inge voerd zou worden, maar de plannen hiervoor zijn nog niet rond.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9