Het grote revaluatieverschil in de Bijenkorf. Lukas Vischer: Heilig Jaar kans voor oecumene KERK EN WERELD KORTE METTEN Kerkvernieuwing in Zuid Amerika na vijf jaar nog slecht op gang De kleine verschillen zijn het grote verschil in de Bijenkorf WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Wanneer het Heilig jaar niet gebruikt gaat worden voor be klemtoning van de volle aflaat en voor verklaringen, die de andere kerken tegen de haren instrijken, maar wanneer het zou worden gevierd volgens oud-testamentische traditie, dan zou het een positieve uit werking kunnen hebben op de oecumene. Dan zouden ook alle kerken aan dit jaar van bezinning kunnen deelnemen. Aldus dr. Lukas Vischer, di recteur van de afdeling .ge loof en kerkorde" van de We reldraad van Kerken in de jongste editie van „Réforme", het te Parijs verschijnende pro testantse weekblad. Naar de mening van dr. Vi scher zou het beter zijn. wan neer men van de idee afstapte, dat de oecumenische ontwikke ling alleen maar mag gaan in de richting van Rome. Het zou beter zijn. zo schrijft hij, wan neer men voor het Heilig jaar terugreep naar de oud-testa mentische betekenis ervan, die bindend is voor alle christelij ke belijdenissen. ,,Het Heilig jaar zou direct een zeer diepe zin krijgen en het zou een veel mensen aanspre kende viering worden, wanneer het consequent zou worden op gezet volgens de Joodse wet". Dr. Vischer herinnert aan het iedere zeven jaar terugkerende Heilig jaar van het Oude Tes tament. het jaar van verzoe ning. Wanneer men die oud testamentische opvatting in ere zou herstellen, dan zou het Heilig jaar een voor deze tijd geldige betekenis kunnen krij gen. Dan zou het begrepen kunnen worden als een oproep aan de mensen om de verlei ding te weerstaan de aarde te beschouwen als een manipu leerbaar eigendom, aldus dr Vischer. De Zwitserse theoloog ver volgt: ..Worden wij er ons niet steeds duidelijker van bewust, dat wij te onnadenkend met de goederen van deze aarde om gaan?"- Het Heilige jaar zou een jaar van bezinning kunnen worden en een werkelijk ant woord aanreiken op de ecologi sche crisis. Het kan aldus het menselijk denken over produk- tie, bevolkingsgroei, ontwikke ling en vooruitgang verande ren. een diepingrijpende veran dering van de mentaliteit be werkstelligen, die slechts kan groeien op de bodem van gees telijke vernieuwing. Een oud-testamentische viering van het Heilig jaar zou aanlei ding voor alle kerken kunnen zijn zich gezamenlijk in te zet ten voor meer sociale recht vaardigheid. Het zou ook een jaar van bezinning kunnen worden voor de kerken over wat vrijheid is en wat de gren zen ervan zijn. Dr. Vischer besluit zijn artikel met de opmerking, dat een oud-testamentische viering van het Heilig jaar onmiddellijk het gemeenschappelijk karak ter voor alle christenen duide lijk zou maken en daarmee neteen de vraag actueel ma ken: waarom het Heilig jaar niet gezamenlijk vieren? De anglicaanse bisschop van Chester, Gerald Ellison, heeft zijn zetel verruild voor die van Londen. Onderdeel van de ceremonieën bij het in bezit nemen van de zetel was het driemaal bonzen van de kromstaf tegen de westelijke deur van St.-Paul's cathedral ten teken, dat hij binnengelaten wilde worden. De politieman op de achtergrond behoefde in dit geval géén tegenmaatregelen te ne- De Osservatore Romano heeft de volledige tekst gepu bliceerd van de brief, die de bisschoppen van IVIozambique op 3 maart hebben gestuurd aan de gouverneur-generaal van het land, naar aanleiding van de massamoord in Wiriya- mu. Het blad noemt de brief een „waardig getuigenis van de pastorale ijver van de bis schoppen tot steun en verdedi ging van de aan hun zorgen toevertrouwende bevolking". Zoals gemeld werden drie bis schoppen van Mozambique on langs door de paus ontvangen. De werkplaats Sjaloom in Odijk is omgedoopt tot „volks ambassade van Chili", omdat de Chileense ambassade in Den Haag zich achter de junta heeft geplaatst. Naar Sjaloom meedeelt heeft het „Strijdfonds Chili" in vier dagen tijd meer dan dertigduizend gulden bin nengekregen. In dit bedrag zijn niet meegerekend de aan het fonds aangeboden aandelen van het Amerikaanse ITT-con- cern. en de Nederlandse onder nemingen Unilever en Philips, die alle in Chili werkzaam zijn. De nu bijna twee jaar in Wenen verblijvende primaat van Hongarije, kardinaal Josef Mindszenty (81) brengt mo menteel een bezoek aan Cana da. waar hij Hongaarse vluch telingen en de bisschoppen van Canada bezoekt. Daarna wil hij naar New York gaan en naar Brunswick in Zuid Caroli na, waar hij een Hongaarse 'terk zal inwijden. In Toronto zei hij, dat hij het communis tisch systeem geen vergiffenis kon schenken. Ieder der be trokken personen behoort vergiffenis te worden geschon ken, zei hij, maar het systeem niet. Ook op de tweede zitting van de conferentie voor veilig heid en samenwerking in Eu ropa zal het Vaticaao met een delegatie aanwezig zijn. Zij wordt geleid door de nuntius in Zwitserland, aartsbisschop Ambrogio Marchioni. Behalve enkele deskundigen van het Vaticaan maakt ook mgr. Achille Silvestrini van de raad voor de openbare zaken van de kerk, deel van de afvaardiging uit. Het totaal aan bijdragen voor de vastenactie van het Duitse bisschoppelijke hulp werk Misereor had eind augus tus 60,3 miljoen mark bereikt. Dat is een record. De collecte op Misereor-zondag lag drie procent hoger dan vorig jaar en de giften per giro en bank rekening zelfs vijftig procent hoger. In de Julianahal te Utrecht belegt zaterdag de Stichting Nederland ICCC (internationa le Raad van Christelijke Ker ken) een tweede „dag van re formatorisch getuigenis". Het thema is „Christus en zijn kerk". Een van de sprekers is de president van de internatio nale organisatie dr. Carl Mcln- tire. Oostenrijk stelt biecht eerste communie uit De Oostenrijkse bisschoppen conferentie zal zich dit school jaar nog houden aan de huidi ge regeling, volgens welke do biecht vóór de eerste commu nie niet algemeen is voorge schreven. Kardinaal König heeft na ruggespraak met de bisschop pen aan Rome het verzoek ge daan om de uitvoering van het nieuwe decreet voor Oostenrijk uit te stellen. Daarom is het al in mei door Rome verstuurde decreet nog niet officieel gepu bliceerd. Een belangrijk belet sel voor het ten uitvoer leggen ervan is het feit, dat in de godsdienstleerboeken de biecht nog rviet is verwerkt. De secretariaten van negentien Zuidamerikaanse bisschoppen conferenties zijn het erover eens, dat in vijf jaar van kerk vernieuwing en maatschappij hervorming in Zuid-Amerika weinig bereikt is voor de ver betering van het lot der meer derheid van de bevolking. „De kerk staat onder druk van extreem rechts en extreem links, en dit blokkeert haar in spanningen", aldus de verga dering, die bijeengeroepen watt door de Celam, de conferentie van Zuidamerikaanse bisschop pen, in Medellin (Columbia). Alle Zuidamerikaanse bis schoppenconferenties zonden haar afgevaardigden naar deze vergadering, die onder leiding stond van de secretaris-gene raal van de Celam, bisschop Alfonso Lopez Trujlllo. Alleen de bisschoppenconferenties van Cuba, Guatemala en Haiti wa ren op de vergadering in het hoofdkwartier van de Celam niet vertegenwoordigd. De vergadering was bijeenge roepen voor een evaluatie van de pogingen, die zijn gedaan om de richtlijnen voor vernieu wing en hervorming tot uitvoe ring te brengen, die waren uit gegaan van de tweede algeme ne vergadering der Zuidameri- kaanse bisschoppen in Medel lin in 1968. De discussies over het voor naamste onderwerp „evangeli- sering en bevrijding" leidden ertoe, dat de vergadering toe gaf, dat „het erg moeilijk ia de privileges af te breken, die het gevolg zijn van de concen tratie van rijkdom in de han den van weinigen". Waarnemers van de kerkelijke situatie in Zuid-Amerika zijn van mening, dat de plaatselij ke bisschoppen over het alge meen voorzichtig manoeuvre ren. Maar de vergadering in Medellin wees erop. dat ver nieuwde pogingen tot hervor ming spoedig worden onderno men. De bisschoppelijke vergadering constateerde onder meer, dat de kerk in Zuid-Amerika „steun geeft aan de oplossingen, die de mensen in elk afzonderlijk gebied geschikt vinden". Meestal zijn die oplossingen socialistisch geïnspireerd. In een uiteenzetting voor de oers verklaarde hulpbisschop Ivo Lorscheiter van Porto Ale- gre in Brazilië naar aanleiding van de vergadering in Medel lin, dat deze „een weerspiege ling was van de verantwoorde, lijkheid der kerk voor de be vordering van de algemene ontwikkeling der mensen, zon- der enige uitzondering". Hij voegde eraan toe, dat „dit be sef onder de kerkelijke leiders geleid hec-ft in verschillende landen tot botsingen met dc re gering. Maar de kerkelijke lei ders blijven de rechten van de mens verdedigen". - r- 10-15 goedkoper. U heeft 't in uw krant kunnen lezen: na overleg tussen de Bijenkorf en de minister artikelen. Want alleen dan geldt het effekt van de gaan een aantal artikelen in ons assortiment duurdere gulden. in prijs omlaag. Blijft uw vraag: wélke artikelen en hoe- Ten tweede gaat 't om min of meer nood zakelijke artikelen. Om dingen die u veel omlaag? Dat laatste is het makkelijkst. werkelijk nodig heeft, zoals kleren. 10 tot 15%. Het andere is iets ingewikkelder. Ten eerste gaat 't om geïmporteerde En ten derde gaat 't om artikelen die we nu al in voorraad hebben. We kunnen immers moeilijk artikelen afprijzen die we zelf nog geschreven prijskaarten. niet gekocht hebben, 't Is dus een kwestie van: zolang de voorraad strekt. Al met al gaat 't om een deel van onze kollektie Hieronder een willekeurige greep. P.S. In de zaak herkent u de afgeprijsde artikelen aan de (inderhaast) met de hand Damesmode. T- .ti i rtCestrc ronde hals. Wit Af dPamestrico 9.50. cage. Oude prijs 10.50. sschoenen. I.eren ;^\^!951!o!1J^3!nNun34^\n59J5. lanesmui1tjeOude prijs 17.95. Nu |4.75. chevreau nappa en leer. Effen en i kleurig. Oude prijzen van 49.95 tc 98.75. 42.50Cot 84.75. Hollandse kapjes, etagemode 1lcn. Out prijzen 24.95 tot 32.50. Nu 21." tol 27.50. India zijde (ontwerp Cardin), mousse In alle kleuren en heel veel dessins Oude prijzen van 6.95 tut 29.95. Nu 11 24.95. Vesten. Chenille met lurex on oversl model in mohair. Oude prijzen 39.95 .12.50-24.95. Shetlandpullovers, too: wol. O.a. in de aktucle highlanderkleuren als midden- Met V-hals of ronde hals. Oude prijzen 34.95 en 27.-. Nu JO.- 23.'. i.eruite blouses. In marine, oranje, rood en groen. Maat 36-<i4. Oude prijs 18.95. ichthcmd r hloen n-cognac. Oud. prijs 75.-. Nu 6.1.75. Chemisier. Sportief model i jersev. Bruin, Rroen. camel Maat 18-46. Oude prijs 99.- 2.19. 269. 15.25. tjes op ruitdessin. Katoen-polyester. Oude prijzen: nachthemd 22.95. Nachthemd Plus duster 4'..95. Nu 20." 44.95. or^s'l^'Nu 99? Huisjurk. Gestreept synthetisch velour Oude 23.. 5. 20. lyescer-katoen. Oxfoi Oud. prij23.95. Nd 21.". Nachtkleding. Nachthemden en pyjama's (o.a. judomodel). In effen en dessins. Polyester-katoen of tricot gebreid. Alle maten. Oude rrijzen 29.95 en 39.95. Nu 26.95" 35.95. Sokken. Effen in twaalf kleuren. Orlon- nylon. Oude prijs 4.93. Nu 4,-. India shirts. Handgeweven, handbedrukt. In ruiten, strepen, bloemen en takken. Afd. Number One. Oude prijs 34.90. Nu :rde kleuren. Oude prijs Kinderkoren. Boxpak. Badstofstretch. Goed wasbaai Oude prijs 17.50. Nu 15.-. Kleuterpullovers en slipover.. Het pand is in Schotse ruit. Gord wasba. acryl. Oude prijs 29.-. Nu 25.% Kinderbrock. Echte Schotse ruit, courtelle jersey. Oude prij. 55.-. iey. Oude pfijs 50.-. 32.-. Nd 3ft- .n 28.". Meisjespyjama. Oude prijs 19.95. Nu 17.95. longenspyjamaOude prijs 23.95. Nu 21.55. \ixirin huis. Bloemetjes bedgoed. Lakens en bedover- trekken in diverse maten. Rose en blauw Al of niet met bijpassende slopen. Oude pri j zen van 29.95 tot 85.-. Nu26.50™ '.estreepte baddoek. In drie kleurstel lingen. Oude prijs 6.95. Nu 6.. Zweedse wollen dekens. Met streep. In meer dan 10 kleuren. Kcn-persot lits-jumcaux. oudc prijzen 93.- en 14 ,vi. 134» bruin. 1' lus snoer. Oude prijs 32.30. Oude prijs 62.50. Nu bovenbed los verkrijgbaar. Oude prijzen: "iider 172».- bovcn 196.35. Nu: |gg. en Ift.-. Open weave gordijner Flannel stoffen. In 10 kleuren, o.a. imelgrijs en groen. 855 wol, 13". nylon. 130 cm breedOude prijs 19.95,. 17.95. itoffen. Polyester-wol. In ,a. flcssegroen, V-hals. Halve 1 1(1.85. L-'----- 5,59.75. 0.50 0.90. ■1ont.ll, Odd, prij. v.n .inonti U.ulo 1.33, v.n p.u dry 3.95. Nd 3.85 3.50. cocktailworstje*. Oude prijs 1.40. Nq

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7