Revaluatie van gulden kost bloembollenexporteurs 15 milj. Dorpskern onder de loep Zeskamp wordt hoogtepunt in Lisser Najaarsfeesten BURGEMEESTERS WENSEN GEEN GRENSWIJZIGINGEN r. streeknieuws Watertje weer onder de loiipe Parkeren voor Wassenaar geen eenvoudige zaak Van Tri«t is favoriet in wielerronde OOK Wat u moet weten PAGINA 5W0ENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT BOLLENSTREEK De op waardering van de gulden kost de Nederlandse sier teelt handenvol geld. Aan onmiddellijke schade voor de exporteurs wordt al ge dacht aan een bedrag in de orde van grootte van twin tig miljoen gulden. Met name de bloembollenexpor teurs moeten het gelag be talen. Hun winstderving wordt geschat op plm. vijf tien miloen, die van de bloemexporteurs op drie miljoen, terwijl de boom kwekers er met twee mil joen afkomen. Maar hier mee is de kous niet af. Ook de kwekerij zal het kind van de rekening worden. Want onze bollen worden te duur. De eerste annule ringen van gladiolenor- ders die waren geboekt in Duitsland en Italië, zijn al binnengekomen. Dat deel personeel AVG) zei ook zijn me ning en het kabinet Den Uyl had geen betere pleitbezorger kunnen vinden. dnt i zal doen de drs. P. Vermeulen, de directeur van de Bond van Bloembollenhandelaren, dinsdagmiddag mede in de openbare bestuursvergade ring van het Produktschap voor Siergewassen. Ook PVS-voorzitter H. J. Hylke- ma ging uitvoerig op deze voor de sierteeltsector zo onverkwik kelijke geschiedenis. De rentabi liteit van de bloembollenexport bedrijven is toch al niet zo flo- Ook kwekerij o a at oftlaa 8^ aÖ betalen rssant, maar die krijgt door deze revaluatie opnieuw een knauw. De opwaardering had voor de bloembollenexporteur niet op een ongunstiger moment kunnen komen, nu alle nota's van de zomerleveranties de deur uit zijn en er eenvoudig geen mogelijkheden zijn correc ties te gaan aanbrengen. Dat men pogingen doet de inflatie tegen te gaan, is natuurlijk prij zenswaard. maar als dat moet gebeuren over de ruggen van de exporteurs heen. dan is dat toch een allesbehalve elegante zaak. Dit klemt des te meer omdat voor landbouwprodukten wel een bepaalde vergo.ding in het vooruitzicht is gesteld, maar over de sierteeltsector, die al tijd kans heeft gezien zelf zijn eigen broek op te halen, wordt met geen woord gerept. De ver ontwaardiging is overal groot, aldus de heer Hylkema. Het PVS heeft dan ook al een brief-op-poten geschreven naar de Ministers van Landbouw en Economische Zaken. Men wil op korte termijn een onderhoud Eerste annuleringen al binnen met de bewindsmannen om de zaak uiteen te zetten- Ook ande re sierteeltorganisaties hebben al gereageerd. De heer Hylkema deelde verder nog mede dat men hem juist vorige week in Spanje had meegedeeld dat de produkten uit Holland nu te duur zijn geworden om vanuit Spanje geëxporteerd te worden. Dat geldt trouwens ook voor de USA. De he?r Hylkema was het volkomen met de heer Vermeu len eens dat straks ook de kwe kerij de gevolgen van de reva luatie zal gaan voelen. De heer Van Leuven (Kath. Bond van BOSKOOP De plannen voor de verbetering van de dorpskern passeren nogmaals de gemeen teraad. De uitgangspunten waarop het bestemmingsplan zal worden opgebouwd zullen wederom worden besproken en definitief vastgesteld. Na over leg met de planologische werk groep worden de volgende uit- Zoeterwoude De verkeersmaat regelen welke op 1 augustus voor het Watertje en omgeving van kracht werden, schenken in het algemeen veel voldoening. Toch zijn er ook enige wanklan ken o.a. van de heer H. J. v.d. Meer Zuidbuurtseweg 74 t.a.v. •moeilijkheden voor het gedeelte van de Zuidbuurtseweg tussen Nieuwewegbrug en Bakkers- brug. Het college erkent de be zwaren van het invoeren van éénrichtingsverkeer in omge keerde richting waardoor van belemmering van een zo econo misch mogelijke bedrijfsvoering sprake is. Aan de raad wordt daarom voorgesteld: a. het inrijverbod van de hoek Nieuweweg—Zuidbuurtseweg te verplaatsen naar de Bakkers- brug waarbij het huidige ver bodsbord kan worden gehand haafd met als onderschrift ,,na 200 m." b. het bord, aangevende een ver bod tot rechtsafslaan op de hoek Nieuweweg-Zuidbuurtse- weg wordt verwijderd: c. de beperkte parkeertijd met verplichte parkeerschijf blijft gehandhaafd en het éénrichting- verkeer op de Korte Miening tussen Jan van Banningstraat en Zuidbuurtseweg wordt omge draaid. Het bestemmingsplan voor de dorpskern zal betrekking heb ben op zowel het gedeelte van de kern aan de oostzijde van de Gouwe als op dat, gelegen aan de westzijde van de rivier. De Gouwe zal, behalve over een klein gedeelte aan de westzijde, niet worden verbreed. De huidi ge provinciale hefbrug over de Gouwe wordt gehandhaafd. In de zeer naaste toekomst zal er een nieuwe oeververbinding moe ten komen tussen Boskoop en Waddinxveen met een goede aansluiting op de Zuidkade, de Noordkade, het Noordeinde en de provincialeweg 25. Het kruis punt Zijde/Burgemeester Colijn- straat/Koninginneweg dient te worden vrijgemaakt van invoe gend en afslaand gemotoriseerd verkeer vanaf en naar de B.C. straat en de Koninginneweg. Met name voor het gedeelte van het centrum, gelegen aan de westzijde van de Gouwe, be staat behoefte aan uitbreiding van de parkeermogelijkheden. Het winkelareaal in het cen trum behoeft geen uitbreiding. Om het externe verkeer beter te kunnen afwikkelen dient plaat selijk een gedeelte van de Zijde te worden vrijgemaakt van kruisend verkeer. Overigens verdient het aanbeveling aan de oostzijde van de hefbrug de af takking van en de invoeging op de provinciale weg 25 te verbe teren. Daartoe zou voor een gedeelte van de Zijde, zowel ten zuiden als ten noorden daarvan, een parallelweg moeten worden ge maakt voor het interne verkeer. Deze parallelwegen krijgen op één bepaald punt op de Zijde aansluiting. In de omgeving van het zwembad en op de overige daarvoor in aanmerking komen de plaatsen in het centrum zal parkeerruimte moeten worden gemaakt. Na realiseren van een en ander kan voor het gebied, gelegen onmiddellijk ten noor den en ten zuiden van het huidi ge kruispunt Zijde/B.C.straat/ Koninginneweg en de Gouwe, als centrum een domein voor voetgangers worden gecreëerd. DE ZILK Gistermiddag heeft mevrouw Bosma, echtgenote van de burgi?mester van Noordwijkerhout, de handwerkmiddag voor alleenstaanden geopend. Het ligt in de bedoeling van de organisatie, waar onder zuster Angelina, om op iedere dinsdagmiddag van 2 tot 5 uur een dergelijke middag voor de dames te houden. Mevrouw Bosma toonde haar vreugde ov,?r dit nieuwe stuk bejaardenwerk. Van de 15 dames die zich hadden opgegeven, waren er 8 aanwezig: ,,maar de anderen zullen de volgende keer ook wel komen", aldus zuster Angelina. Bij de opening gaven ook burgemeester Bosma en 4? heer Heynen, projectleider in Noordwijkerhout blijk van hun belangstelling. WASSENAAR De Commissie Midden- en Kleinbedrijf, aangevuld met een aantal andere middenstands-vertegenwoordigers uit de Langstraat, Schoolstraat, Achterweg en Luifelbaan heeft gister avond tijdens een openbare vergadering gelegenheid gekregen zich uit te spreken over parkeermaatregelen, die burgemeester en wet houders zich voorstellen te gaan nemen in het centrum van het dorp. B. en w. hadden voorgesteld, het aantal parkeermeters uit te breiden om het zgn. kort parkeren te bevorderen. Bij een vorige bespreking had een meerderheid van de commissie zich uitgespro ken tegen parkeermeters, omdat men vreesde dat de parkeerproble men in het centrum dan verschoven zouden worden naar de periic- rie. B en w hebben echter hun standpunt gehandhaafd, vooral op grond van adviezen van de politie. De politie meent, dat parkoer- maatregelen door middel van verkeersborden moeilijk controleer baar zijn. In de commissievergadering van gisteravond bleken de meningen weer sterk verdeeld te zijn. Er kwam aan het licht, dat een van dc kernproblemen is: waar la ten de winkeliers in het cen trum van het dorp hun eigen au to's? Lisse In het kader van de na jaarsfeesten 1973 wordt morgen een origineel zeskampspel ge speeld. Voor dit sportieve spel, dat uit 6 spelonderdelen be staat, zijn prijzen beschikbaar gesteld. Zes teams, die bestaan uit minimaal 6 mannelijke en 2 vrouwelijke leden, zullen uitma ken wie er met deze prijzen gaan strijken. Het totaal aan prijzen bedraagt 450. Aan dit evenement, dat gehouden wordt op het terrein naast het lunapark, zullen vele bekende personen uit de sportwereld hun medewerking verlenen. De ploe gen, die samengesteld zijn uit leden van de deelnemende ver enigingen zijn: Winkelvereni ging Tien in één, Zwemvereni ging De Watervrienden, Atle tiekvereniging De Spartaan: So-* ciëteit Artemis; Sociëteit Cheru bijn en het Gemeenschapscen trum Poelpolder. De proeven die zo zijn opgesteld dat het vele publiek een goed zicht heeft op dit unieke gebeu ren, bestaan uit: Touwklimmen. kruiwagenrace, touwtrekken: autorace, looprace met hindernissen en een zeep- hellingrace. De organisatoretn rekenen op een enorme belangstelling voor dit zo populaire spel. Morgenochtend start ook om half de R. en T.V ,,de Bollenstreek" op het parcours Sportlaan, Oranjelaan, Trompstraat deze ronde. Aan de start zullen voor namelijk renners (amateurs en nieuwelingen) uit de omgeving komen waaronder ook de ren ners van Swift Leiden en de Bollenstreek Lisse. Favorieten zijn o.a. Reth van Trigt uit Hil- legom en Gerard Looijenstein, Noordwijkerhout. Door de Lis ser Middenstand zijn veel pre mie's aangeboden. De finisch zal omstreeks kwart over 11 plaats vinden, de renners moe ten 70 km afleggen op een ge heel overzichtelijk parcours. Met deze ronde sluit de Bollen streek het wegseizoen van dit jaar af en gaat men zich toeleg gen op de cycle cross waarin de renners uit Leiden en de Bollen streek altijd weer uitblinkers zijn. 7 uur wordt de Trommeloptocht voor de jeugd gehouden met medewerking van een drum band. vertrek vanaf Vleeswa- renfabriek Persoon. De kinde ren mogen meedoen met la- waai-materiaal. Route: Ge dempte Gracht. HBG-plein, Tul penstraat, Beatrixstraat, Prin- sessenstraat, Nassaustraat, Hee- reweg, Veldhorststraat, Von Bonninghausenlaan en Stations weg. Vanhalf 9 tot 23.00 uut is er „Koekslaan" in het kader van de harddraverijfeesten in het lunapark. Vredestocht langs kerken in Wassenaar WASSENAAR De Wassenaarse Raad van Kerken organiseert in het kader van de vredesweek a.s. zaterdag 29 september een voettocht voor de vrede langs vier kerkgebouwen. Om half 3 verzamelen de deelnemers zich in de hal van de Messiaskerk. waar de heer P. C. Taal, her vormd jeugdvormingsleider, de tocht zal inleiden. Men trekt dan naar de kerk van de Nederlandse Protestanten bond aan de Lange Kerkdam waar de heer W. P. J. Keiler uit Rijswijk, politicoloog, infor maties zal verstrekken. Daarna gaan de wandelaars naar de St Willibrordkerk in de Kerkstraat, waar gesproken zal worden door de priester Jan Terlaak Tenslotte gaat de tocht naar de gereformeerde kerk aan de Zijl laan, waar als inleider optreedi Drs. A. van Buuren, godsdienst leraar van het Rijnlands Ly ceum. Omstreeks 17.15 uur keert men weer terug in de Messiaskerk, waar nog met de inleiders van gedachten gewis seld zal kunnen worden. HAZERSWOUDE De burge meester van Hatzerswoude. Zoe terwoude, Zevenhuizen en Bleis- wijk hebben GS geadviseerd niet in te gaan op een verzoek van de gemeenten Benthuizen en Mck-rkapel'e. De twee laatste genveenten hebben verzocht over te gaan tot wijziging van de grenaen met Bleiswijk. Hazers- wou.i?Zevenhuizen en Zoeter woude. ..Gemeentelijke herindelingen en grenswijzigingen zijn", volgens de vier burgemeesters „voorba rig, onbegrip, en niet in het al gemeen belang wanneer er ten aanzien van de gewestvorming geen duidelijkheid is. „Elke wij ziging in de status quo vande gemeentelijke territoria kan dan ook alleen maar een toekomsti ge ontwikkeling in de weg staar en de bestuurlijke onrust in de hand werken", stellen de burge meesters. Met deze grensuitbrelding hangt de samenvoeging van de ge meenten Moerkapelle en Bent huizen samen. Ook hierin heb ben de vier burgemeesters wei nig vertrouwen. Uit een onder zoek naar de maatschappelijke samenhangen in Benthuizen eir Moerkapelle blijkt dat de ge meenten duidelijk in verschil lende richtingen zijn georiën teerd. Het heeft dan ook weinig zin om twee gemeenten samen te voegen, die blijkbaar toch aan dezelfde kwaal (bestuurs kracht) zullen moeten overlij den. Warmonds secretaris te Wormer benoemd WARMOND De heer P. J. Ba-as, gemeentesecretaris van Warmond, is benoemd tot secre taris van de gemeente Wormer. Tijdens de gisteravond gehou den raadsvergadering wenste burgemeester W. F. de Vreeze de heer Baas geluk met deze promotie, die tegelijk een ver lies voor Warmond betekeni. „Uw werk voor Warmond in de afgelopen vier en een half jaar is van niet te onderschatten waarde geweest", aldus burge meester De Vreeze. Namens het gemeentepersoneel feliciteerde de heer M. J. Walraven, chef algemene zaken, de heer Baas met zijn nieuwe benoeming. WASSENAAR Gistermorgen heeft burgemeester mr. K. Staab in de Openbare Bibliotheek aan de Lu,felbaan het startsein gegeven voor de jaarlijkse verkoopactie van wenskaarten en agenda's voor UNICEF, het kindernoodfonds van de Verenigde Naties. De burgemeester kocht het eerste doosje wenskaarten van twee kinderen, Myra Monshouwer en Eert Zandvliet, nadat mevrouw S. Zijp-Hen driks een korte inleiding had gehouden over het doel van UNICEF en een aantal personen had be dankt en de burgemeester de dames van het plaatselijke comité veel succes had toegewenst. Dat be tekende tegelijkertijd ook de opening van een tentoonstelling in de bovenzaal van de bibliotheek van tekeningen en werkstukken over UNICEF, gemaakt door leerlingen van de Wassenaarse lagere scholen. Gevraagd werd waarom het par keerterrein van het kantoor van dc Centrale Boekhouding in de Schoolstraat in het week-end nog niet opengesteld is voor winkelende mensen. Burgemees ter Mr. K Staab zegde toe. dat die kwestie op korte termijn be keken zal worden. Gesproken werd ook over het verplaatsen van de markt en over de aanleg van een parkeerterrein aan de Duinrellweg, speciaal bestemd voor lajtgparkeerders. Ter sprake kam ook de eventuele wijziging van de verplichte hal- vedagsluiting en het eventueel instellen van een koopavond. Van de ledenmiddenstanders van de commissie bleek een meerderheid wel te voelen voor een koopavond. Tot het instellen van een koopavond kan door de gemeenteraad besloten worden zonder dat rekening gehouden behoeft te worden met het ad vies van de Kamer van Koop handel. Voor een wijziging van de verplichte halve dagsluiting is wel een gunstig advies van de Kamer van Koophandel no dig. Dat is echter vooralsnog niet te verwachten gezien de uitslag van een enqu.te. die door de Kamer onder de Wasse naarse middenstanders gehou den is. Men was het er wel over eens, dat een koopavond alleen zin heeft in winkelcentra, zoals bijvoorbeeld de Langstraat en de Luifelbaan. Veiling voor o Sint Jans Fanfare ZOETERWOUDE Vrijdagavond organiseert het comité dat in het leven is geroepen om dc Sint Jans Fanfare bij zijn 70-ja- rig bestaan een flinke financiële injectie te geven, een veiling in het Centrum. De Zoeterwoudse gemeenschap krijgt dan de kans om te tonen wat dit muzikale gezelschap, dat haar zo dikwijls len dienste staat en een belangrijk stuk cul tureel leven is, haar waard Is. Bij de inzameling welke veer tien dagen geleden is gehouden zijn een groot aantal waardevol le artikelen geschonken zodat een uitgebreide en aantrekkelij ke catalogus kon worden sa mengesteld. Onder de 252 num mers bevinden zich een aantal antiquiteiten zoals oude weeg schalen, houten karrewielen. waterpompen uit boerderijen, stenen kruiken, regentonnen met banden, oude pannen enz. welke zeker de grote trekpleis ters zullen zijn. Maar zeker zal er ook veel geld geboden worden voor de boeren kazen, flessen wijn, de taarten het krentenbrood en de karbo nade. Antieke kerkstoelen zullen worden verkocht alsmede oude gebonden Jaargangen van de Kath. Illustratie welk blad in de vooroorlogse jaren in vrijwel geen enkel gezin ontbrak. Het „voor elck wat wils" geldt ze ker voor deze veiling. Zi| die ue bijzondere sfeer nog kennen van dc z.g. kerkevedingen welke en kele jaren terug werden gehou den weten dat de kijkers en ko pers weer een zeer gezellige avond te wachten staa'. Meoc hiervoor staat de heer Van D"k uit Lisse borg welke als af ger zal fungeren. De zaal is vanaf 7 uur open om de koopjes tc bezichtigen waarna om 8 uur de veiling aanvangt. om de verliezen voor export en kwekerij zo veel mogelijk terug tc schroeven. Men hoopt dat de regering een open oog voor de be<angen van de sierteelt zal hebben. LISSE Het comité „afscheid Dokter Holl" deelt mede, dat op maandag 1 oktober a.s. aan dokter Holl een af scheidsreceptie wordt aange boden welke op verzoek van de scheidende dokter een so ber karakter zal dragen. De afscheidsreceptie wordt ge houden in gebouw Rehoboth aan de Achterweg en zal aanvangen om 19.00 uur. Toespraken zullen tot het ui terste worden beperkt. BOSKOOP Zaterdag 29 sep tember opende burgemeester G. W. baron van Dedem het nieuwe kantoor van 't coöpe ratief expeditiebedrijf Plan- tex, gelegen aan de Over slag. HAZERSWOUDE In dc nacht van maandag op dins dag is in de textiel- en wo ninginrichting van P. v. d. Linde aan do Hazerswoudse Dorpsstraat de complete voorraad dames- en heren- truien ontvreemd. De ver dwenen kleding wordt ge schat op een waarde van acht- tot negenduizend gul den. Het bedrijf moet zijn binnengekomen via een ach terdeur. HAZERSWOUDE De Ha- teur van de protestants- christelijke MAVO te Hazcrs- woude-dorp, de heer B. C. Poot, is in Hilversum ge slaagd voor de acte Engels M.O. (A) HAZERSWOUDE De Ha zerswoudse Tennis Club or ganiseert op zondag 7 okto ber. tussen 9.00 en 16.30 uur, voor haar leden een ge mengd dubbeltoernooi op de banen van het tenniscomplex aan de Ten Katestraat. Voor dat het zover is, staat oo vrijdag 28 september, vanaf 21.00 uur een bingo-avond in het clubhuis op het program- LEIDEN Harmoniekapel "Werkmans Wilskracht" neemt a.s. zaterdag het nieu we reptitielokaa! aan da Boommark officieel in ge bruik. Burgemeester Vis zal de officiële opening verrich ten. Aanvang 20.00 uur. KOUDEKERK Volgende week woensdag gaat de be- jaardeninstulf wer vun start. In de recreatiezaal Nieuw Poelgeest kan weer gesjoeld en gekaart worden vanaf 10.00 uur. KOUDEKERK De officier van justitie in Alphen is in beroep gegaan tegen een vonnis van de kantonrichter. Onlangs kreeg een verdachte een lagere boete opgelegd omdat hij geen herhalings- borden had gezien in De Hoogewaard, waardoor hij zijn snelheid had opgevoerd. Het is gebleken dat deze bor den er echter wel staan. ZOETERWOUDE De K.P.J. houdt vanavond een recreatie ve bijeenkomst in het Don Boscohuis. Op 't programma staat o.m.; leerbewerken. sieraden maken, schilderen en bloemschikken. Aanvang 20 uur. OUD ADE Handbalver. Jong Ade organiseert haar eerste kaartavond van het winterseizoen op vrijdag 28 september a.s. in het Café 't Lage Land te Oud Ade. Er wordt klaverjas en kruisjas gespeeld en dc aanvang is 20.00 uur. SASSENHEIM Gezien de grote belangstelling van de vorige, wordt door' de Deke nale Dienst voor Liturgie en Kerkmuziek „Bollenstreek" weer een kooravond gehou den in de Bisschoppelijke Nij verheidsschool te Voorhout. Behalve uiteraard koorzangers, zijn ook andere belangstellen den welkom voor de koren avond, die op dinsdag 2 okto ber a.s. wordt gkehouden. Aanvang 8 uur. LISSE - Lisse heeft zich bij de gehouden collecte door de Kankerbcstr'i-4 rvg wel van de goede kant laten zien door een bedrag van ruim 9000, bijeen te brengen, hetgeen voor het comité een verras sing genoemd werd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5