Rinus Israel vierde in Wassenaar zijn rentree Nieuwveners moeten zelf vuilniszakken zorgen voor de Bejaarden kantjes er lopen vanaf Hans Vink zorgt voor exclusiviteit in z'n winkel stad en streeknieuws Dapper Blauw Zwart met 0-9 tenonder Leiderdorpse katholieken bhj ven noodkerk gebruiken Bondsbestuurder Mansveld: PAGINA 4 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT WASSENAAR Rinus Israel heeft gisteravond zijn rentree gemaakt in het eerste team van Feyenoord. Toch ziet het er niet naar uit dat Rinus, die al enkele maanden met zijn rechterknie tobt, weer helemaal de oude is. Hij be perkte zich, zoals hij het zelf uitdrukte, tot wat „spiele rei" en gaf zich nog niet voor de volle honderd procent. „Van de week barstte ik nog van 't zelfvertrouwen, maar vlak voor de wedstrijd had ik er toch weer een hard hoofd in", aldus Israel, die een vrij pessimistische indruk maakte. „Er zit nog wat vocht in mijn knie en het is een kwestie van kalm aan doen voordat dat er uit is". Als Ri nus Israel nog een keer keer geopereerd moet worden, dan houdt hij op met voetballen: „Waarschijnlijk word ik dan trainer. Als je aan het begin van de competitie dan nog geen baan hebt, hoef je toch niet bang te zijn dat je niets meer krijgt in de loop van het seizoen". Volgens dokter Abarbanel ,Feyenoords clubarts, kan Rinus Israel over drie vier weken weer op volle kracht meedoen Dat Blauw Zwart tegen een Feyenoord op volle oorlogssterkte weinig kans zou maken kon de grootste optimist natuurlijk voorspellen. Toch gaven de Wassenaarders hun „grote broers" vooral voor rust af en toe behoorlijk partij en het was jammer voor de 5000 toe schouwers (onder wie oud-burgemeester Geertsema) dat Paul Matla en Pieter Donath er niet in slaagde een goaltje te scoren. Met name Paul Matla was twee keer —in de 22e en de 36e minuut dicht bij een doelpunt, maar Wim Rijsbergen en doelman Reitsma wisten het „gevaar" te keren. Gevaar tussen aanhalingstekens want Feyenoord liet de score in de eerste helft soepel oplopen tot 0—4. Vooral Willem van Hanegem trok de trukendoos weer eens wijd open en men kan dan ook rustig stellen dat als Blauw Zwart gis teravond de beschikking had gehad over aVn Hanegem, een gelijk spelletje tot de mogelijkheden had behoord. De Feyenoord-goals in die eerste helft waren van Van Hanegem, Lex Schoenmaker uit een penalty, weer Schoenmaker na subliem aangeven van Van Hane- De goals waren van Van Hanegem, Schoenmaker, Ressel, De Jong Beek. Toch konden ook zij niet verhinderen, dat Feyenoord waar Rijsbergen en Israel na rust gewisseld werden voor Schneider en de jeugdige Van Til uitliep tot 0—9. gem en Ressel, die vermeend buitenspel goed uitbuitte. Bü Blauw Zwart werd na rust doelman Pieterse vervangen door Takx, die behalve door het verrichten van enige knappe saves op viel door zeer ver uit te schieten. Verder moest Pieter Donath met een lichte blessure het veld verlaten en vervangen worden door Van nog eens Ressel. Bij Blauw Zwart viel verder het spel op van Toli- do. die zich door het Feyenoordgeweld niet van zijn stuk liet bren gen en een gave partij speelde. De baten van deze wedstrijd Feyenoord speelde evenals Ajax vorig jaar geheel gratis zijn be stemd voor het verbeteren van de jeugdkleedkamers, waarmee de aotieve Wassenaars© tweede klasser zijn aocommodatie binnen en kele jaren tot een der fraaiste in de regio heeft omgetoverd. A.s., donderdagavond vindt er op het Blauw-Zwart terrein een wedstrijd) plaats tussen de zaterdag -en zondag amateurs van het district Westi H. RON POLANE LEIDERDORP In januari van en 10.30 uur door gereformeer de jaar hebben de parochianen den en hervormden wordt ge- van de Menswording de nota bruikt. Kerkruimtè ontvangen. Daarin Wel blijkt uit de voorlopige werd het wel en wee beschreven van de sinds 1966 bestaande plannen en gevoerde akties om te komen tot een een eigen defi nitief kerkgebouw in Leider dorp. De conclusie in genoemde nota luidde: de enige momen teel haalbare kaart is: medege bruik van de centraal gelegen gereformeerde Scheppingskerk. Bij wijze van proef heeft men vanaf maart j.l. iedere zaterdag daar de avondmis gehouden met de belofte, na enkele maan den in een opiniepeiling erach ter te komen hoe het gebruik van de Scheppingskerk was be- vallen. Deze in juni gehouden opiniepeiling wees uit, dat van de 591 antwooden 345 parochia nen positief reageerden; 140 reageerden negatief; 106 gaven geen mening. In de nota Kerkruimte was ge steld: „Bij positieve waardering zal men overgaan tot het hou den van alle diensten in de Scheppingskerk. Met als gevolg het opgeven van de Noodkerk. Dit laatste gebeurt in ieder ge val voorlopig niet. Immers, dit zou betekenen, dat men 's-zon- dagsmorgens tot 12.00 uur ner gens anders terecht kan dan in de zogenaamde "Kapelzaal" (naast de Scheppingskerk), om dat de kerkruimte zelf om 9.00 quête duidelijk, dat de meer derheid er voor is door te gaan met het experiment. Dit bete kent dat men ingaande septem ber ook 's-zondags om 12.00 uur in de Scheppingskerk de Eucha ristie gaat vieren. Samenvat tend betekent het de tweede fase van 't experiment met de Schep pingskerk; een meer-capaciteit van 325 plaatsen; het terugbren gen van 4 Eucharistievieringen naar 3; het blijven gebruiken van het noodkerkje op zondag morgen om 10.00 uur; Zaterdag avond 19.00 uur en zondag 12.00 uur in de Scheppingskerk; de H. Missen van 9.00 en 10.30 uur vervallen. LEIDERDORP Het echtpaar Van Teylingen van het Van Leeuwenpark viert dezer dagen zijn 60-jarig huwelijksfeest. Ter gelegenheid daarvan bracht burgemeester Van der Have met zijn echtgenote giste ren een bezoek aan het echtpaar. hij, „we moeten meer en meer voor onze positie knokken". Tijdens deze lustrumviering werd nog veel meer duidelijke taal gesproken. Zo onder meer door de heer Ruyssenears, die de be- jaardenbesturen uit Leiden Alphen aan den Rijn „Veel met de pet naar gooien, plaatselijke afdelingen lopen er de kantjes vanaf. Het hoofdbe stuur maakt zich ernstig zorgen over deze gang van zaken. We moeten oppassen dat we als or ganisatie na twintig jaar be staan niet worden weggescho ven". Sombere woorden giste ren van de voorzitter van de Ka tholieke Bond van bejaarden en gepensioneerden in de bisdom men Haarlem en Rotterdam, de heer J. H. Macsveld. tijdens de tweede lustrumviering van deze bond in hotel Cenfraal in Alphen aan den Rijn. De heer Mansveld had er geen goed woord voor over dat er nog zoveel bestuurders onder de bejaarden zijn die er in feite „We jaardenverzekering en de verho-j moeten niet alleen aan klaver- ging van de vakantieuitkering, i jassen en biljarten denken", zei Met gebalde vuist riep de heer Ruyssenaars de vergenoegd kij kende bejaarden tenslotte toe „dat het maar eens uit moetj zijn" met dat bemoederen, be voogden en onder curatele stel len. „We moeten inspraak heb ben". er bij de regering op tafel zul len worden gedeponeerd. Want ook deze krasse bejaarde voor vechter is er rotsvast van over tuigd dat er meer uit moet ko men dan er tot nu toe is be reikt. „Gloeiende spijkers" noemde hij onder meer de om roep en telefoonkosten, de be- Schooljeugd ziet slaan laatste paal Oegstgeest Gisterenochtend werd met de „laatste paal" een omvangrijk stuk heiwerk op de Hazenboslnan - hoek Lange Voort afgesloten. Het betreft hier de voorbereiding voor de bouw van een nieuwe school te Oegstgeest ten behoe ve van het Jer.aplanonderwijs. De R.K. Jenaplanschool „De Kring" zal eind komend jaar, na een lange periode waarin het vaak behelpen was. eindelijk gevestigd worden in een perma nent schoolgebouw. Dat gisterochtend het afsluiten van het heiwerk door de jeugd van de school enthousiast werd gadegeslagen, bleek wel uit de bijvalsbetuigingen. Vooral toen de laatste klap gepaard ging met een daverend stuk vuur werk... De nieuwe school wordt gemaakt naar een ontwerp van architect Blaauwhof. Het gebouw omvat een zevental lokalen van V/2 bij V/2 meter, de hal wordt iets kleiner dan de huidige in de oude school aan de M.H. Tromplaan. In ieder lo kaal komt een zgn. „werknis". Aangezien het nieuwe gebouw grenst aan de vijver langs de Hazenbosloan komen er boven het water een aantal bordessen. Een nieuwigheid is dat de klas- lokalen worden voorzien van 1 vaste vloerbedekking en tevens i zal toepassing van dik venster glas de geluiden van buitenaf decimeren. Men streeft ernaar het nieuwe schoolgebouw volgend jaar 16 september op te leveren. ..VICTOR" IN LAK-THEATER LEIDF.N In het Lak-theafer wordt morgen en overmorgen „Victor, of de kinderen aan de macht" van Vitrac ODP0voerd. I Het geheel staat onder Ieid-ne van Roe' Po'ak, doeen» regie aan de Ac?dnm'e voor Expres sie in Utrecht. Ro«e- V:'rac. d e :n '95° •—rr leed. scVcf d'- *t-k een vr-hulde f-or.taanva' op d° butgel'ike men'a,;teit :n het Franse gez:ns!even. Kaarten ziin te krijgen aan de zaal of op het secretariaat, Le vendaal 150. Telefonisch kan ge reserveerd worden onder num mer 24890. Voor de gemeente worden op deze wijze de kosten van de reinigingsophaaldienst terugge bracht tot 26.400, waarop we gens inkomsten van rechten op NIEUWVEEN De heffing van <<e itamiglngsmchten zal niet wordetn verhoogd, on blijft 35 per jaar, maar de inwcSiers moeten vanaf 1 jamuaun 1974 zelf voor hun vuilniszakken gaan zorgen. Dit betekent voor de ge meente een besparing van 9.600. Een pluspunt vormt in deze rege ling, dat bejaarden en alleen- Bepaald is, dat de zakken moeten staanden, welke uiteraard min- zijn voorzien van Komo-keur en der huisvuil hebben aan te bie- goed gesloten aan de straat den, niet voor een zo grote ver- moeten worden neergezet. Het hoging komen te staan. Bij ophalen van grof huisvuil zal zelf-aankoop werd door enkele volgens de normale regeling raadsleden een bedrag van blijven doorgaan, pl.m. 1-11 ct. per zak genoemd. In principe heeft die raind zich ak koord verklaard met het verle nen van medewerking aan de oprichting vaji een afdeling Streekmuziekschool in konnektio met Uithc»rn. 600 ?'n be.clrag Hoewel er relaties zijn met de re- van i 01 flfïfl u/m-Hf t-Artiorvntvan- van 21.000 wordt terugontvan gen. Een bedrag van ruim 5 mille blijft dus nog altijd voor rekening van de gemeente. gio Alphen in velerlei opzichten, ligit hierbij Uithoorn gunstiger te bereiken en gaf men hieraan de voorkeur. Het initiatief hier voor werd via een enquête ge nomen door de dames v.d. Klein en Hpgervorst, die zestig handtekeningen van ouders kortgeleden ter gemeente aan boden. Echter zal medewerking alléén worden verleend voor de leerlingen van de plaatselijke basisscholen, en wel voorlopig voor een cursus algemeen vor mend muziekonderwijs. Over verdergaande medewerking zal door de raad te zijner tijd nog nader worden beslist, wanneer besprekingen me, de betreffen- waarvoor de wegbedekking eerst in zijn geheel zal moeten worden verwijderd. Hierna kan tot nieuwe voorzieningen en be tegeling worden overgegaan. de instanties hebben plaatsge had. De Molenkade zal met in gang van 1 oktober a.s. voor alle verkeer worden gesloten wegens het verbeteren van het wegdek en wel het gedeelte, ge legen in de polder Zevenhoven, dat niet zal behoeven te worden omgelegd in verband met de uitbreiding van Huize Ursula. De kade zal worden verbreed, mogelijk was. dat de schoolkin deren met de fiets aan de hand wellicht nog zouden kunnen pas seren. Echter acht men hieraan te grote gevaren verbonden en om tot solide afwerking te ko men, is het nodig het pad over de gehele breedte in éénmaal te bewerken. De werkzaamheden en afsluiting van het gedeelte zullen plm. 3 weken in beslag nemen. Verbreding gedeelte van Molenkade bijzonder duidelijk sprak eerder op de dag pastor Wortelboer uit Le den oer de zielzorg onder de bejaarden. Een groot deel van z;jn toespraak ging over de hui dige belevenis van de liturgie. Hij wees erop dat er wat de misviering betreft de laatste ja ren veel is veranderd. „Ik kan me levendig voorstellen", zo zei hij. „dat zoiets soms pijn doet. Maar, zo vroeg hij zich af, komt hier ook niet een soort ro mantische heimwee naar vi die zeker in onze jonge jaren goed en mooi waren maar waar toch echt ook veel bijkomstigs bij zat. De lustrumdag van de bejaarden werd besloten met een toe spraak van mevrouw Garde- niers-Berendsen, lid van de 2e Kamer, over het sociaal-econo misch rapport. LEIDEN Jouck Duker, Therèse van Etten en Hans Vink, drie namen, die verbonden zijn aan het nijverheids zaakje op de Breestraat tegenover het Stadhuis. Ongeveer vijftien jaar gele den betrok Hans Vink het winkeltje, waar hij deze weken de wandkleden van Therèse van Etten exposeert. Jouck Duker spinde het wol, dat The rèse in haar wandkleden verwerkt. „We zijn eigenlijk met de wandkleden begonnen om de mensen een idee te geven van wat zij met de wol van Jouck kunnen doen", zegt Hans Vink. Tol het moment dat Hans zijn intrek nam in de winkel, die onder monu mentenzorg stoat, werden er meubels verkocht. Hans wilde zich echter meer richten op de kunstnijverheid. „In het begin was het niet zo moeilijk om ar tikelen te krijgen, omdat er toen nog veel handwerk geleverd werd. Langza merhand werd het werk door de fa briek overgenomen, wat natuurlijk de exclusiviteit van je artikelen aantast", zegt hij. O mdeze toch voor een groot deel te bewaren, schakelt Hans Vink vrienden en vriendinnen in om allerlei voorwerpen te vervaardigen. Zo heeft hij in zijn winkel handgemaakte das sen, en tassen. Een andere kennis maakt voorwerpen uit droogbloemen. Veel aftrek heeft hij ook met zijn in Voorschoten vervaardigde paapjesstof- fen, waar hij jurken van laat maken. Therèse werd door Hans gestimuleerd zich toe te Eggen op het maken van wandkleden. „Ze werkte hier eersr halve dagen in de zaak. maar ze gaat zich nu meer en meer met wandkle den bezig houden". En met succes. „Gelijk de eerste dag dat hier een wandkleed van haar hing was hij ver kocht". vertelt Jouck Duker, die een van de weinige beroepsspinsters in ons land Is. „Hans verkocht al enige tijd ïtiijn wol in zijn zaak, maar telkens vroegen de mensen wat ze daar nu eigenlijk mee konden doen, vandaar de wandkle den". Toch is de wol van Jouck Duker ook op vele andere manieren te ge bruiken. In haar „wolkamertje" aan de Schoutenstraat in Leiderdorp, too zij ons de vreemdgevormde strengen wol, die nu eens de vorm van een poppetje, dan eens de vorm van een ketting aannemen. „Mensen gebruiken mijn wol, ook vaak a's decoratie op een Jurk of in hun kam Behalve schapewol. werkt deze wol'am- stenares ook vaak net hond> en ka meelhaar. Opvallend z jn haar trossen wol van Peruviaanse lama's. Naast het vormen, wordt er ook uitermate veel werk besteed aan de kleuren, het verven van de wol. Het wolkamertje geeft een bonte schakering van de meest fantastische kleuren te zien. „Ik heb wel eens Iemand hier gehad, die in tranen uitbarstte, zo was zij ge troffen door de verschillende kleu ren". Jouck Duker, die al dertig jaar achter het spinnewiel zit, heeft goede en slechte woltijden meegemaakt. Aan vankelijk deed ze het gewoon voor haar plezier, maar langzamerhand kwam er zoveel vraag dat zij van ne gen tot zes met haar wollen bezig was. „Je merkt het ook aan de vraag naar spinnewielen. Hoevaak ik al niet opgebeld hen me', de vraag of ook spinnewielen verkocht De f-b- - konten kunnen de vraag - m nri: Niet alleen jongeren mn - m I r^n voor handgesnonnen wol. Ha c Vjnk: „Je z et het hier in de zn k. V-or-l oudere dames, wier kinderen het huis uit zijn vragen naar de wol van Jouck. Meestal om wandkleden mee te maken, maar ook om mee te weven." NIEUWVEEN Teneinde de r®- konstruktieoverkzaamheden uit te voeren tot verbreding van het gedeelte Molenkade, gelegen in de polder Zevenhoven, nat niet zal worden omgelegd ter behoeve van de uitbreiding van Huize Ursula, zal het noodzake lijk zijn dit gedeelte gedurende plm. drie weken voor alle ver keer te sluiten. De oude wegbe dekking zal in zijn geheel wor den verwijderd, waarna de nieuwe betegeling kac worden gelegd. Transaktie tussen gemeente en Huize Ursula betreffende ont trekking eerste deel Molenkade aan het verkeer" wordt in de raad van 30 oktober aan de orde gesteld. Er worden plannen opgemaakt om eveneens tot verbetering te komen van het laatste gedeelte Molenkade, gelegen in de Bui tendijkse Oosterpolder, zodat het er wel naar uitziet, dat in 1974 de verbinding van de Am- I OEGSTGEEST De heer J. G. M. stel naar het dorp tot een goed begaanbare weg zal zijn gerea liseerd, welke uitsluitend mag worden gebruikt door voetgan gers en fietsers. Vergunningen aangehouden Noordwijkerhout —Drie burgers h-'bben bij de gemeenteraad ho ger beroep aangetekend tegen door B en W geweigerde bouw vergunningen. En alle drie ver zoeken werden op voorstel van Mr. van den Bosch voor lopig aangehouden. De heer C. Q. H. Pennings van de Herenweg wil op een klein perceel bou wen, dat echter in verbinding staat met een ruimschoots vol doende groter bouwperceel. De heer G. Geerlings van de Ruigenhoek wil naast zijn perceel een garage bouwen, maar stuit op een verbod van het uit 1943 stammende „plan in hoofdzaak" De heer N. S. Disseldorp werd ge weigerd.wat zijn collega-agra riërs aan de overzijde van de Kraaierslaan door da gemeente Noordwijk wel wordt toege staan. Geen bouwvergunning, omdat de Kraaierslaan niet openbaar is. Betoccn m o-.d. meer wethouder P. r van de raad bes r stel van mr. van den Bosch eerst eens op het gemeentehuis van Noordwijk zijn licht te gaan opsteken. v. d. Helm (30). tot voor kort le assistent bij de Rabo-bank (Boe renleenbank) aan de Lijtweg, is thans benoemd tot directeur. De benoeming is geschied door de raad van toezicht en het bestuur van de bank in overleg met de 1 centrale bank. De heer v. d. Helm is twboren in Zoeterwoude. be haalde het eerste en tweede deel SPD en kwam via het bedrijfs leven in 1967 bij de Boerenleen bank in Oegstgeest. waar hij naast zijn werkzaamheden een aantal banktechnische op/eidinj gen volgde. Op 22 oktober zal de heer v. d. Helm tijdens de alge mene ledenvergadering de Ra bobank voor het eerst in zijn nieuwe functie vertegenwoordi 33 mille meer nodig voor verkeerslichten Zoeterwoude Anderhalf jaar geleden stelde de gemeenteraad 69.400 beschikbaar voor het plaatsen van een verkeerslich teninstallatie voor de kruising OranjelaanHoge Rijndijk. Het indusrrieschap „De Grote Pol der" dat zeer wel gebaat is bij deze voort'hoeft toéci '3gd 1/3 van de kosten voor ..Ne: 1 ltcstrn land" °'ik«9W? conform pran ran 102,' ~eeds vers rekte krediet nodig is van 33.000. B:j het Industrie- schap zal er op aangedrongen worden ook hieraan 1/3 bij dragen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4