Magistrale uitvoering La danse des morts" Stadsgehoorzaal twee dagen lang kattenparadijs KVP ZAL PAS NA HARD ONDERHANDELEN SAMEN GAAN MET ARP EN CHU Schrale oogst van LDG-teams stad Programlijst m fractie één KVP-fractie niet zonder Kritiek op conf. partners 55 Kat-Expo rekent op 10.000 bezoekers Commissie vraagt meer ruimte voor publiek bij raad OOK Wat u moet weten PAGINA 3W0ENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT üÜI I.EIDEN De afdeling Leiden van de KVP wil in de ge meenteraadsverkiezingen volgend jaar als eenheid op trekken met de ARP en de CHU: één programma, één li/st en één fractie. Een duidelijke stap vooruit ten op zichte van de huidige situatie waarin weliswaar geope reerd wordt met een gemeenschappelijk programma, maar waarin spraken is van verschillende fracties, die in de verkiezingen met verschillende lijsten werden geko zen. Sinds een jaar worden overigens wel gemeenschap- Elnl r pelijke fractievergaderingen gehouden. De Leidse afdeling liet zich in overgrote meerderheid - slechts 1 man was tegen, omdat hij groot stemmenverlies vreest in de richting van de PvdA en de VVD - overtuigen door fractievoorzitter mr. H. Driessen, die betoogde, dat het gescheiden optrekken niet meer te verkopen zal zijn bij de jeugd. „Het gavaar zit er levensgroot in, dat we op deze weg (gescheiden) voortgaande afsterven :hl De vorming van een gezamenlijke fractie zal volgens de heer Driessen ook nodig zijn om de rafili fractie goed te bemannen met een goede verdeling van specia listen voor de verschillende sec toren van het gemeentelijk le ven. Op het ogenblik is het zo, dat de kleine fracties alles moe ten „doen". Zware belastingen voor de individuele leden zijn er het directe gevolg van. et is nog zeer de vraag of de verregaande bereidheid van de KVP door de andere confessio- i ne e partijen zal worden aange- 'gu grepen. De AR heeft zich on langs in een besloten vergade- doci ring niet erg positief opgesteld. Vrees voor stemmenverlies had daar de overhand. De uitspraak van de KVP-afdeling zal echter binnenkort weer in bespreking komen. Van de Leidse CHU is tot nu toe bekend, dat de leden verder willen gaan dan het be stuur. Een besluit is daar ech ter nog niet genomen. Helemaal zonder reserve nam de KVP-afdeling toch ook weer niet Voorzitter J. Werter, die met zijn flink in politieke moeilijkheden geweest (door ir. Houtman van de SGP, die de Tour de France uit Leiden weg had willen hou- den-red.). Bovendien vind ik, dat het in de prot. chr. fractie te vaak heeft ontbroken aan een Het werd allemaal aangehoord frisse uitdraging van ideeën." door een afvaardiging van de Met instemming nam de afdeling daarentegen ook een raadslid die als het op sociale bewogen heid aankomt vaak gunstig af steekt bij andere prot.chr. frac tieleden... de zijde van de huidige opposi tie in de raad. ,,De Leidse be volking wordt vermalen tussen de tanden van de partijpolitiek en het urenlang gezwam in de gemeenteraad, waarin gejaagd wordt op een goed betaalde baan als wethouder of waarin men een afronding van een be paalde studie ziet", zo fulmi neerde hij in zijn openings woord. Belangrijk besluit, dat nog werd genomen is de reglementswijzi ging, die de groslijststemming voor de gemeenteraad voortaan verplaatst naar de ledenverga dering. Een amendement van mevr. Nota om de leden schrif telijk thuis te laten stemmen haalde het niet. De afdeling sprak zich voorts in motie aan het adres van de Tweede Ka merfractie uit tegen de voorge nomen prijsverhoging van het aardgas, die bijv. via de zwak ke tuinbouw nog eens extra doordrukt op de het besluit om de CDA-richting in te slaan. Mr. Driessen voor ziet zeker enig stemmenverlies en mr. Cornel issens (nog raads lid, maar volgend jaar kandi daat voor prov. staten in de va- kature Menken) drukte het be stuur op het hart vooral scherp te onderhandelen met de chris telijke partners. „Door een be paald gedeelte van de christelij ke fractie ben ik de laatste tijd bestuur bij acclamatie werd herkozen, verzekerde, dat er be slist nog beslissingen zijn geno men. De onderhandelingen moe ten nog beginnen en wat hem betreft zal de KVP zich niet on voorwaardelijk overgeven. Ter illustratie van de KVP-reserves nog dit: De kritiek op de politie ke opstelling van ir. Houtman werd gedeeltelijk gedeeld door mr. Driessen. Hij noemde hem AR-afdeling... en een deputatie van het PAK onder leiding van fractieleider mr. In 't Veld, die gisteravond met een ingezonden stuk in ons blad op de KVP een beroep deed programmatische samenwerking met de PvdA in een programcollege te verkiezen boven samengaan mert de con fessionele zusterpartijen. Voor zitter Werter liet er weinig twij fel over bestaan, dat zijn sym pathie vooralsnog niet ligt aan kennis van de uiteenzettingen van fractievoorzitter Driessen en de wethouders Ham (openba re werken) en Lijten (economi sche zaken) over hun beleid en werk in de raadsperiode, die i de laatste fase ingaat. Men maakte tenslotte ook dankbaar gebruik van de aanwezigheid van het Leidse kamerlid mevr. Gardeniers om wat toelichtin gen te krijgen op de Troonrede en de miljoenennota. LEIDEN Wethouder Ham van Volkshuisvesting heeft gisteren de sleutel uitgereikt aan de eerste be woners van de Paramaribohof. Tijdens een officiële bijeenkomst in de Petrakerk sprak de voorzitter van de Prot. Christelijke Woningbouwvereniging over de woningproblemen in Leiden. „Wanneer de ge meente op het standpunt blijft staan dat alleen aan Leiden gebondenfin in Leiden mogen wonen, blijft de flat voor een deel leegstaan". Deze dreigende leegstand is mede een gevolg van de hoge huur van de flat (f 350 per maand). Wethouder Ham zegde toe dat hij ten spoedigste besprekingen zou voeren over een eventuele wijziging van de regeling. Namens het bestuur van de woningbouwvereniging werd de nieuwe bewoners (de heer en mevrouw Esderts) bloemen en een geschankenbon aangeboden. Op de foto: mevrouw Esdert opent haar nieuwe woning nadat zij van wethouder Ham de sleutel heeft ont vangen. GELEIDEN Het Leids Damge- nootschap heeft een zeef teleur- Dc stellend weekeinde achter de rug. De drie teams wisten in to taal slechts twee punten te ver garen. Het eerste tiental leed zaterdag in de tweede ronde van de nationale competitie een verpletterende nederlaag tegen Excelsior uit Den Bosch. Met maar liefst 16-4 werden de Lei- denaren naar Huis gestuurd. De punten werden gescoord door E. Bronstring, W. Heemskerk, A. v. d. Kwartel en C. Tazelaar, die allen remise speelden. Dat het tweede tiental vrijdag avond met slechts acht spelers tegen HDC 2 speelde,.was toch wel erg beschamend. Ondanks de reglementaire 4-0 achter stand. wisten de Leidenaren toch nog gelijk te spelen met 10-10, waarmee HDC nog goed weg kwam, omdat S. Mandi van LDG een remise uit handen gaf en verloor. Het derde team, dat in de 5-itaUencompetitie van de LDDB uitkomt, speelde vrijdag met 5-5 gelijk tegen Lisse. Al met al geen bijster succesvol weekeinde voor LDG. A.s. za terdag speelt het eerste tiental van LDG in de derde ronde van de nationale competitie tegen Monster, in het clubgebouw in de Pieterskerkstraat 1 te Lei den, aanvang 13.00 uur. LEIDEN Honegger's „La dan se des morts" is een magistraal hoogtepunt geworden bij het af scheidsconcert van Herman Strategier, die dinsdagavond voor de laatste keer zijn Madri gaalkoor heeft gedirigeerd. Be houdens een wat aarzelende koorinzet bij het begin, bewoog zich het geheel naar een cli max, waartoe vooral Bernard Kruysen met een suggestieve récitant veel heeft bijgedragen. Zijn prachtige stem en zijn formi dabele dictie moeten hier in de eerste plaats genoemd worden. Daarbij voegden zich de muzi kale bijdragen van Elisabeth Cooymans en Ank Reinders eveneens met grote inzet. In dit moeilijke werk leverden het koor en een levendig reagerend Utrecht Philharmonisch orkest een topprestatie, die Herman Strategier veel voldoening moet hebben geschonken. De eerste presentatie van „Mors Responsora", een compositie van de dirigent, en van de Can tate l'Homme désarmó van Jan Strategier geridderd bij afscheid Madrigaalkoor Mul droeg daarvan nog wel eni ge kenmerken met foutieve in zetten, maar dit wordt het koor graag vergeven, omdat er zo veel goeds tegenover stond. Ons troffen vooral de instrumentale vondsten van Strategier* werk en de vaak schrijnende harmo nisatie. Dramatisch en van grote schoon heid was ook het werk van Jan Mul. dat indrukwekkend werd geïnterpreteerd. Van de solisti sche bijdragen in „Mors respon sora" in de eerste plaats hulde aan de alt Elisabeth Cooymans en grote lof ook voor de so praan Esther Hillinga. Van het solistisch vocaal kwartet, in het tweede werk, dat opviel door grote homogeniteit, onderscheid den zich in het bijzonder Ber nard Kruysen, Jan Waayer en Elisabeth Cooymans. De stem van Ank Reinders heeft geen groot volume, maar haar bij drage was toch bijzonder muzi kaal waarmee zij zich in het ge heel passend aansloot. Aan het slot van dit concert be zorgde pastoor Groenen uit Zeist dc dirigent de verrassing van zijn leven: de onderschei ding tot Ridder in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote. Mevrouw Strategier werd in dit huldeblijk betrokken: zij speld de haar man deze roemvolle on derscheiding op de borst. Namens de gemeente Leiden was het wethouder Elsgecst. die als eerste Herman Strategier zijn gelukwensen en een bloemstuk aanbood. B. RUNDERS de kerkelijke onderscheiding op LEIDEN De Nederlandse Kattenfokkers Vereniging or ganiseert dit weekeinde voor de tweede maal een Kat-Ex- po in Leiden. Nadat vorig jaar bij wijze van experi ment een nationale expositie werd gehouden, die maar liefst 5000 bezoekers trok, heeft de vereniging besloten om dit jaar wederom naar Leiden te komen. Nu niet met een „kleine" nationale expositie, maar met een in ternationale, groots opgezette Kat-Expo. De Nederlandse Kattenfokkers Vereniging - volgens de heer Lauwers (organisator) een foutieve benaming, omdat het merendeel der leden „liefhebbers" zijn - heeft de tentoonstelling vanwege het doorslaande succes van ver leden jaar, ditmaal groot scheeps opgezet. Deze keer heeft men de hele Stadsge hoorzaal afgehuurd, zijn er exposanten van ver over de grens (Amerika!), worden er zo'n 500 katten tentoonge steld, is er een wereldpri meur en zijn er allerlei in formatieve stands. Zes inter nationale keurmeesters zul len de „tentoongestelden" stuk voor stuk bekijken en er hun oordeel over vellen, terwijl er vier dierenartsen aanwezig zijn om de 50 huis katten onder de loep te ne men. Gedurende die twee da gen kan het Leidse (en re gio) publiek het hart ophalen aan de meest uiteenlopende raskatten-variëteiten. Er zijn Birmezen, Perzen, Siamezen, Abessijnen, Tonkanezen, Ca meos, Silver Tabbvs, Rus sen, Oostersen, Heilige Bir- manen, Europese kortharen en wat dies meer zij. Zeker vermeldenswaardig is, dat er zo'n 130 kittens zijn, want voor juist die „bolletjes wol" zal de grootste aandacht zijn. Voor een Kat-Expo is dit trouwens een recordaan tal. De aanwezigheid van een „schildpad witte" kater van het ras der Europese kortharen is met recht een wereldprimeur. Het één jaar oude beestje is de enige schildpad-witte kater ter we reld en wordt door zijn eige nares uit Ede voor het eerst tentoongesteld. (Voor de eventuele kitters die de ka ter voortbrengt zijn nu al be dragen van tussen de twee- en vierduizend gulden gebo den! Om de tentoonstelling heen wordt er verder door allerlei fabrikanten, verenigingen en instellingen informatie ver strekt over katten, katten voer etc. etc. Verschillende bekende Nederlanders zullen de prijzen aan de mooisten en besten uitreiken. Onder meer Henk van Ulsen, Alice Oppenheim, Ronnie Tober. Joop var Dacle. Dolf del Prado en Bueno de Mesquita zullen de bekers overhandi gen aan de eigenaren van de best verzorgde huiskat, de kampioenen, de „Best in show", de sportkat, de stu- dentenkat en de favoriet van het publiek. Tenslotte nog enkele feiten. De begroting van de Kat-Expo is 20 mille, men verwacht 10.000 bezoekers en speelt dan quitte. Burgemeester Vis (zelf een fervent kattenlief hebber) opent op zaterdag 29 september om 11.00 uur de expositie, die op zondag om 18.00 uur weer sluit. Bezoe kers moeten niet schrikken van namen als Akasha Sus- humma Adita of Ch. Rhapso dy in blue van Hoog-Moers- bergen, want dat zijn „dood gewone" namen van poesjes. De entree bedraagt 3 voor gewone mensen, terwijl kin deren, studenten en 65 plus sers de helft betalen. Als laatste nog dit: De show wordt niet in de Groenoord- hal gehouden, vanwege de onzakelijke houding van de autoriteiten aldaar, ten op zichte van de organ satoren. Laatstgenoemden vonden dit wel jammer, omdat de ruim te en mogelijkheden van de hal hen erg aanspraken. LEIDEN Het college van B en W zal een onderzoek instellen naar de kosten van een tv-clr- cuit en een vaste geluidsinstal latie in de Burgerzaal van het Stadhuis om een antwoord te hebben op een meer dan norma le belangstelling van de zijde van het publiek bij raadsverga deringen. Daarnaast zal beke ken worden of het mogelijk is de perstribune voor het publiek te reserveren. De pers zou dan iraar de ambtenarentribune ver huizen, terwijl de laatstgenoem den elders in de zaal een plaats zullen krijgen. Deze voorstellen uit de Commissie voor dc Algemene en Bestuurlij ke Aangelegenheden leken bur gemeester Vis gisteravond de moeite van het onderzoeken waard, hoewel hij persoonlijk net in het eerstgenoemde voor stel geloofde. De commissie kwam tot aanbeve lingen in deze richting naar aanleiding van een motie van Herman Amptmeijer (PSP) van IS juni jl.„inzake adekwate voorzieningen ten behoeve van bezoekers van raadsvergaderin gen". Aan dit voorstel van Ainptmeijer was de raad van mevr. V. d. Blom (CPN) gekop peld om stoelen in de raadzaal te zetten De commissie was unaniem wel van mening, dat er wat voor het publiek gedaan moest wor den. Ondanks het voorstel om een geluidsinstallatie in de Bur gerzaal aan te brengen hield mevr. V. d. Blom vast aan haar eiget. voorstel: „Alleen maar liorer in de Burgerzaal is niets. De mensen willen er bij zijn, daar gaat het om. Het gebeurt maar een enkele keer, dat er zoveel mensen komen en over het algemeen luisteren ze rus tig. Ik ben niet bang voor ze als ze in de zaal zitten". Dat zou burgemeester Vis ook niet zijn. maar voegde hij er aan toe „ik zou me onvrij voelen". Daar mee doelde hij op het onderling kontakt van raadsleden tijdens de vergadering, waarbij het pu bliek dan in de weg zou zitten. Hij voelde dan ook meer voor het voorstel, dat de heer Wes- seis (WD) deed. om de pers naer beneden te halen en de perstribune open te stellen voor het publiek. Veel minder voelde hij (evenals de overige commis sieleden) voor het idee van de heer Kuyper, om een tribune te bouwen boven de gang in het stadhuis, die grenst aan de raadzaal. Kuyper wilde er een soort lege laten bouwen, die ook voor andere doeleinden gebruikt zou kunnen worden. De heer V. Aken tekende namens zijn fractie een protest aan te gen de politieconcentratie op een vergadering waar veel pu bliek was. Hij meende dat politie elders meer gewenst was: „Als de politie ergens niet nodig is, dan is het in de raad zaal". LEIDEN In het gebouw „Staalwijk" wordt vanavond een dahlia-avond gehouden door de Leidso tuiniers bloemistenvereniging „Door eendracht verbonden". Een jury zal de inzendingen van dahlia's en fruit beoordelen. Aanvang 19.30 uur. LEIDEN Op 6 oktober wordt er weer een Hutspot wandeltocht gehouden. Ge start wordt vanaf de Roma- nuszaal van 10.00 tot 10.30 uur. Het inschrijfgeld 1,50 per persoon. LEIDEN De Vereniging Oud-Leiden organiseert zaterdag een excursie nanr Deventer. Vertrek om 8.30 uur vanf molen De Valk. Zaterdag 20 oktober maakt de vereniging een excursie naar de St. Janskerk in Gou da. Aanvang van de rondlei ding 14.00 uur. LEIDEN Het gemengd zangkoor van de St. Lode- wijkparochie herdenkt a.s zondag de dag dat het 20 jaar geleden werd opgericht. De dag zal gevierd worden met een H. Mis, waarin het jubilerende koor o.a. dc Mis- sa brevis in c dur van Mo zart ten gehore zal brengen. Hierna wordt er een koffieta fel gehouden in restaurant .Groenéndijk" in Hazers- woude. LEIDEN Dhr Kuyper heeft B. en W. gevraag! naast een psycholoog ook een hand schriftkundige in te schake len bij de benoeming van een organisatiedeskundige.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3