Agnew wil beslissing van het Congres ijmaker Gezondheid van Skylab astronauten bevredigend AFKOOP RENTEZEGELS IS OPNIEUW IN STUDIE ze zeggen. Nederland zal de ontwikkelingshulp gaan verdubbelen Ontslag Goodrich- directeur Voor het laatst broederlijk bijeen Ook pater Welling uit Chili terug verdien 'n echte ficidac @ou%a/nt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27,76;jaar ƒ108,20. - Losse nummers 35 cent. 64e JAARGANG No. 119618 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned I: 18.45 uur Kiri de clown; 20.31 uur Drie maanden heen, comedie; 21.55 uur Een van die dagen, doc. met Marte Röling. Ned. II; 19.05 uur Wildspoor, doe.; 19.30 Beter samen; 21.00 uur De avonturier, serie; 21.25 Beestenkwartet, muziek. TIJDELIJK ENIGE REGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, morgen van het westen uit opklaringen. Min. temp. van 11 graden aan zee tot 7 graden in het oosten van het land. Maxima rond 17 graden. Zwakke tot matige wind. eerst zuidelijk, later wes telijk. Morgen zon 6.3418.27, Maan 7.47—18.13. Scheveningen hoogw. 3.17—15.37, laagw. 11.23—23.41. Wel of niet steekpenningen? WASHINGTON (Reuter-AP) De voor zijn politieke leven vechtende Amerikaanse vice-president Spiro Agnew, die ervan be schuldigd is, dat hij destijds als gouver neur van Maryland steekpenningen van bouwondernemingen zou hebben aangeno men. heeft het Huis van Afgevaardigden ge vraagd het met hem eens te zijn dat het Congres en niet de rechter de internatie is de beschuldigingen te beoordelen. Daarmee keert hij zich tegen Nixon in de persoon van diens minister van justitie Richardson, die aangekondigd heeft dat hij het bewijsmateriaal te gen Agnew aan de grand jury in Baltimore ter be schikking zal stellen. President Nixon, die naar verluidt zijn vice-president kwijt wil, heeft geen veto over Ricfhardsons besluit uitgesproken en bo vendien een verklaring uitgegeven, waarin hij Ag- news verdiensten als vice-president prijst en de Amerikanen vraagt hem onschuldig te beschouwen, tenzij zijn schuld bewezen wordt. Eerder al had hij te kennen gegeven het eens te zijn met Richard son. Deze verrassendt ontwikkelingen begonnen gisteren, toen Nixon onverwacht een gesprek met Riohardson had en daarna met Agnew. Kort daarop kondigde Richardson zijn beslissing aan. Agnew lijkt nu geheel van de regering geïsoleerd en het ziet er naar uit dat het Huis er weinig voor voelt betrokken te raken bij de affaire Agnew. Er zijn stemmen opgegaan, dat het hooggerechtshof over de zaak maar een beslissing moet nemen. HOUSTON (AFP/UPI) De gezondheidstoestand van de astro nauten van de SkyIab-2-missie is bevredigend. Dit blijkt uit een voorlopig medisch rapport van de dokters die Alan Bean, Jack Lousma en Owen Garriott hebben onderzocht na aankomst aan boord van het vliegdekschip New Orleans. De astronauten heb ben een recordverblijf van 59 dagen, 11 uur en 9 minuten in de ruimte achter de rug en keerden gisteravond om half twaalf via een perfecte landing in de Stille Oceaan terug binnen de zwaartekracht van de aarde. De dokters zijn „zeer tevreden over de lichamelijke toestand van de bemanning" zo stond er in een medisch bulletin dat vanmorgen in Houston werd gepubliceerd. De drie mannen had den bijvoorbeeld geen tekenen van zeeziekte vertoond hoewel zij in een vrij ruwe zee waren neergeplonst en daar met hun cabine meer dan een half uur bleven ronddobberen voor ze aan boord van de New Orleans werden gehesen. Bovendien was hun bloeddruk van hun hartslag normaal. De astronauten hebben een grote hoeveelheid films, magneti sche bandopnamen en verslagen van experimenten mee naar de aarde teruggebracht, die de mensheid wellicht belangrijke nieuwe kennis zullen verschaffen over de zon, de aarde en de mens zelf. De astronauten Lousma, Garriott en Bean zitten op de lorrie na hun veilige aankomst aan boord van het vliegdekschip New Orleans. Minister Duisenberg in Nairobi Van een onzer verslaggevers. ENSCHEDE De heer E. A. Jonker, managing-director mar keting van de Europese banden- groep van het Amerikaanse Goodriehconcern, heeft besloten zijn functie per 31 december van dit jaar neer te leggen. Volgens de heer Jonker heeft zijn voorgenomen ontslag niets" te maken met de moeilijkheden in een ander Goodrichbedrijf, de Hevea-fabrieken. Daar is de huidige directeur, de heer Hey- nemanns, door de Amerikaanse hoofddirectie ontslagen omdat men meent, dat hij het vertrou wen op ernstige wijze heeft ge schonden. Inmiddels is als nieu we directeur van het Hevea-be drijf benoemd de heer A. Zwar- tepoorte, momenteel bedrijfslei der van Vredestein (een andere Goodrich-dochter) in Loosdui- VS-Senaat voor minder troepen in Europa WASHINGTON (Reuter) De .Amerikaanse Senaat heeft gis teravond met 84 tegen vijf stemmen een voorstel aangeno men dat de vermindering van de Amerikaanse trolepen sterkte in Europa beoogt, tenzij de Eu- ïopese bondgenoten van de Ver enigde Staten hun medewerking verlenen om het nad'elige effect van deze Strijdmacht op de Amerikaanse betalingsbalans te verminderen. Het door Jackson ingediende amen dement is bedoeld ais alterna tief voor een veel krachtiger voorstel van senator Mike Mansfield, de fractieleider van de democraten, die een drasti sche vermindering van Ameri kaanse troepen in Europa wilde. (ADVERTENTIE) Nu liggen ze nog broederlijk naast elkaar, het gaande en komende station, Staats spoot en Den Haag Centraal. De komst van het nieuwe Haagse spoorweg-middel punt zet echter het oude vertrouwde Staatsspoor op een dermate dood spoor dat het met de grond gelijk gemaakt moet worden. Zo snel mogelijk na de feestelijke opening, die donderdagmiddag verricht wordt door de Haagse burgmeester Marijnen, wil men hiermee beginnen. De komenende jaren ka nalleen richting Utrecht worden gereden, maar in 1976 verwacht men reizigers te kunnen vervoeren naar Rotterdam Hofplein, Rotterdam Centraal en Leiden. In 1980 komt de verbinding met Schiphol tot stand, waarbij ook Leiden wordt aangedaan. NAIROBI (AP) Minister W. F. Duisenberg van Financiën heeft In Nairobi op de bijeenkomst van het Internationaal Monetair Fonds aangekondigd dat Neder land in 1976 1,6ft van het bruto nationale produkt zal uittrekken voor buitenlandse hulpverlening. Dit betekent een verdubbeling van de Nederlandse hulp aan het buitenland in drie jaar tijd. Mo menteel is dat percentage na melijk 0,6% van het bruto natio nale produkt. Minister Duisenberg verklaarde. „Binnen de officiële ontwikke lingsuitgaven zijn wij van plan een hogere voorkeur te geven aan multilaterale hulp, daar dit meer doeltreffend is en minder afhankelijk van politieke voor keuren zowel in landen die ge ven, als die welke ontvangen." Door deze vergroting van de ont wikkelingsbijdrage voor het bui tenland gaat de Nederlandse bijdrage tot de hoogste van de wereld behoren. Nederlandse boeren krijgen 65 miljoen uit EEG-kas BRUSSEL (AP) De ministers van landbouw der EEG hebben gisteren bepaald dat 6,5 miljoen dollar uit het gemeenschappelij ke landbouwfonds zal worden gebruikt om de Nederlandse boeren schadeloos te stellen voor verliezen geleden als ge volg van de recente revaluatie van de gulden. Dit bedrag staat gelijk aan 15 percent van de bijdrage van Nederland tot het fonds. De re cente opwaardering van de gul den met 5 percent zou anders de inkomsten der Nederlandse boeren met het genoemde be drag verkleinen. De prijzen in de EEG worden vastgesteld in „rekeneenheden" die een con stante waarde hebben. Bijna 6 min subsidie voor Alphen a.d. ALPHEN A/D RIJN - Minister Westeraerp van Verkeer en Wa terstaat heeft aan de gemeente Alphen a/d Rijn een subsidie toegekend van 5.910.000,-. Deze subsidiesom wordt als volgt onderverdeeld: 3.650.000,- voor de bouw van een tweeklaps bas- culebrug over de Oude Rijn. Deze brug heeft 'n totale breedte van 27.5 meter en is nodig om de Prins Bernhardlaan te kun nen doortrekken tot over dit vaarwater. Voor deze wegwer ken, met inbegrip van de recon structie van een groot deel van de Prins Bernhardlaan en voor de reconstructie van het kruis punt Willem de Zwijgerlaan-Ka- rel Doormanstraat verleent de minister een bijdrage van 1.210.000,-. Voorts wordt een subsidie van 750.000,- ver strekt voor de aanleg van een dubbelbaans weg door het be stemmingsplan Ridderveld. Al phen krijgt daarbij nog 300.000,- als bijdrage in de verwerving van gronden en op stallen. Al deze subsidies worden ver strekt In het kader van „Be schikking bijdragen voor voor zieningen ten behoeve van het wegverkeer en openbaar ver voer in en om de steden." Pater Welling, die werkzaam was als pastoor in een parochie van San tiago, was maandag in Rio de Janeiro achtergebleven, omdat er in het toestel slechts plaats was voor de zeven Nederlandse missiona rissen, die maandag op Schiphol zijn geland. Het Chileense persbureau „Orbe" meldt nog dat elk ogenblik de uit wijzing uit Chili kan worden verwacht van twee Canadese missio narissen. Het betreft Patrick Donovan, hooglerarar in de sociologie, en pater Maurice Hebert, vice-rector van de universiteit van Cau- tin. Beiden zouden zich schuldig hebben gemaakt aan extremisti sche activiteiten. dat je bij Waals wel moét slagen, anders zeggen je vriendinnen dat je geen smaak hebt Staking in Argentinië BUENOS AIRES (RTR) In Argentinië is gisteren een staking van 24 uur uit gebroken uit protest tegen de moord op vakbondsleider José Rucci, een aanhanger van de zondag gekozen pre sident Peron. José Rucci, secretaris-generaal van de machtige Argentijnse Pero- nistische vakbond, de Alge mene Confederatie voor de Arbeid (CGT), werd gister middag tijdens een vuurge vecht door onbekenden op straat in Buenos Aires doodgeschoten. Het maandag verboden ul tra-linkse Revo'u. tonaire Volksleger heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. Ook werd aangekondigd dat het vol gende slachtoffer de minis ter van Sociale Zaken, Lo pez Rega, zal zijn. DEN HAAG A.N.P. De kans is aanwezig dat binnen niet al te lange tijd de regeling voor de afkoop van de invaliditeifswet uitgebreid wordt. Op het ogen blik kan dit in het algemeen af gekocht worden, wanneer een deel van de verzekerden bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd minder dan 60 gulden per jaar aan ouderdomsrente zou den ontvangen. Tegen deze regeling hebben Twee de Kamerleden en ook de Socia le Verzekeringsbank bezwaren gemaakt. De bank heeft minis ter Boersma reeds op deze pro blemen van de afkoopregeling gewezen. De mensen ontvangen namelijk niet meer dan 5 gul den per maand uitkering en DEN HAAG —Het bericht van gisteren „Extra uitkerink v<>or ambtenapen", dat ontleend was aan het Algemeen Neder- landsPersbureau, heeft de in druk gewekt als zouden de ambtenaren een extra uitke ring ontvangen hebben. Deze indruk is onjuist. De uitkering van in totaal rond 290 miljoon gulden voor de Nabetaling ambtenaren ambtenam bestaat voor een groot deel uit de nabetaling sinds juli 1972 en voor een an der deel uit de teruggave van de teveel betaalde pensioenpre mies. Tegen de destijds ver hoogde pensioenpremies heb ben de ambtenaren massaal gedemonstreerd, waarnade re- kering deze verhoging voor een deel ongedaan gemaakt heeft. Er is derhalve niets ex- tra'saan de hand, alleen het eindelijk uitbetalen van het be drag, waarop de ambtenaren al ruim een jaar recht hadden. „dit zet zelfs voor bejaarden met lage inkomens weinig zoden aan de dijk", aldus het Tweede Kamerlid Wilbers van D'66. Minister Boersma is het hiermee drag enkele honderden guldens aan geplakte zegels is geworden afgekocht zou kunnen worden, dit meer profijt voor betrokke nen oplevert. is. Hij onderschrijft ook de De mogelijkheid van een verho- mening, dat wanneer het be- grig van de afkoopregeling is echter afhankelijk van de finan ciële consequenties, aldus minis ter Boersma in zijn antwoord aan het kamerlid Wilbers. De vraag is namelijk of deze af koopsom aanvaardbaar is voor de regering. De moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonne ment wordt door ons goed beloond. Met een origineel boeren Goud se kaasje bijvoorbeeld. Een smaakvolle 'blijmaker', verpakt in luxe doos. waarbij ingesloten vele heerlijke kaasrecepten. Noteer m.l.vQQ|| als nieuw-kwartaal-abonnee: Stuur deze bon In open envelop, Neem: zonder postzegel, nanr; Adres: antwoordnummer 349, Lelden. Woonplaats: Stuur het kaasje naar: LEIDSE 1SL: COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1