Pompeii uit de as herrezen Fons Jansen als bariton Malcoln Frager haalt concert uit motteballen amro-pierson fund 'Gelukkige catastrofelevert overbluffende tentoonstelling FEIKE ASMA carnation Sophia Bemiey: Scheveningen fraai orgel rijker amro-i -■•WOENSDAG 26 SEriKMBüR 1973 PAGINA O In het Haagse Gemeentemuseum De tentoonstelling omvat naast gen. is vanaf heden de tentoonstelling „Pompei uit de as herrezen" te zien. vele kunst- en gebruiksvoorwerpen onder meer tachtig wandschilderin- Overrompelend Orgelspel Feike Asma, vaste comparant in de concertenserie, georganiseerd in de kerk van Sint Antonius Abt, verblijdde gisteravond de hem getrouwen. dat zijn er steeds zeer velen! wederom met een programma, dat hun de vreugde der herkenning bood. Johann Sebastian Bach en César Franck kregen ze dus te horen, maar ook de componist Feike Asma, die een knappe, uitstekende koraalbewerking van Psalm 77 presenteerde, p» terkste indruk op de luiste^ raars maakte de Symfonie in klein van Alexandre Guilmant (18371911), destijds organist aan de St. Trinité te Parijs, een virtuoos stuk muziek, dat door Feike Asma op waarlijk over rompelende wijze werd ge bracht: zijn auditorium reageer de daarop dan- ook met een waarlijk ovationeel applaus. Het recital werd met een werk van de Nederlandse toonkunste naar Cornelis de Wolf (1880— 1935) besloten, die als hoofdle raar van de Conservatoria van Amsterdam en 's-Gravenhage een grote bekendheid heeft ge noten. Zijn Passacaglia, Koraal en Fuga, geïnspireerd op heta kerkelijk lied „Wie maar. de goede God laat zorgen" duidde er op, dat hierin het ambachte lijk kunnen de werkelijke inspi ratie de baas was.... B.R. Zuigkracht van De Doelen Rotterdam —Dat de concertzaal .De Doelen" sinds de opening in 1966 een enorme toeloop van muziekliefhebbers uit Rotter dam en directe omgeving heeft veroorzaakt, is afdoende be kend. Het Rotterdams Philhar- monisch Orkest zag zijn aantal abonnees verviervoudigd. Het is echter opvallend te constateren van hoe ver in het land de abonnees de laatste jaren naar Rotterdam komen. Nj het Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest, dat dit jaar naar verwachting meer abonnees dan vorig jaar zal tellen, treft men In het adressensysteem behalve vele malen Den Haag (enige honderden) ook abonnees aan (die dus tenminste zeven maal per jaar naar de Doelen ko men) uit de provincies Noord- Holland (Amsterdam, Haarlem. Heemstede). Noord Brabant (Breda. Tilburg. Eindhoven. Roosendaal), Utrecht (Biltho- ven, Jutphaas, Maarn), Zeeland (Middelburg, Vlissingen, Brui- nisse), Gelderland (Ede, Eiber gen, Doetinchem), Overijssel (Hengelo en zelfs Limburg (Geulle). (ADVERTENTIE) tsvS s-ï ibifi miSistïi msi likdoornpleisters waar je (zo) mee weg loopt..., pijnloos! Verkrijgbaar bij j apotheek of drogist. Den Haag Cabaretier Fons Jansen komt maandag 15 oktober in Diligentia met een bijzonder programma, dat hij zelf een „ongewoon recital" noemt. Het is een kruising van een echt klassieke liederenavond en een avond cabaret. Van huis uit is Fons Jansen al vroeg met de klassieke zang in aanraking ge komen. In dit ongewoon recital neemt hij zijn oude liefde voor Schubert, Schumann, Brahms en Mozart weer op door de geliefde melodieën van heel andere teksten te voorzien, onderbroken door toelichtende conferences. Voor de pauze brengt bariton Fons Jansen liederen, erna oratorium- en ope ra-aria's. Hij wil het zangrecital er mee uit zijn ivoren toren halen onder het motto, „waarom moet je voor nieuwe teksten nieuwe melodienën laten componeren wanneer de oude melo dieën nog goed zijn?" Het ongewoon recital wordt door Fons Jansen bestempeld als een try-out: „De pers nodigen wij graag later uit. Als het ooit zo ver komt. Als wij het zo lang kunnen uitzingen". Overigens: zijn cabarettournee gaat ongehinderd verder. (Van onze kunstredactie) Den Haag Onder overweldigen de belangstelling is gisteravond in het Gemeentemuseum de ten toonstelling „Pompei! uit de as herrezen" geopend door de Staatssecretaris van Buitenland se Zaken van Italië Cesare Ben- si. Deze wijdde in een toespraak uit over het belang van culture le betrekkingen tussen de lan den van Europa en prees Ne derland om de bijdrage die wordt gegeven op archeoloisch gebied. Er werd ook gesproken door de originator van de tentoonstel ling, prof. dr. A. de Franciscis en door de Italiaanse ambassa deur in ons land. Museumdirec teur Wijsenbeek meende dat deze Pompeii-expositie een der belangrijkste uit de geschiede nis van het museum was. Hij prees de opzet van prof. de Franciscis, die vooral het kunst zinnige element van de opgra vingen te Pompeii had willen benadrukken en de bedoeling had gehad de glorie van het kunstleven in een Romeinse stad Anno '79 te tonen. De tentoonstelling doet dat op over bluffende manier. Met beelden, mozaiekfragmenten en vooral met een tachtigtal fresco-frag menten waarvan sommige tot de beroemdste horen van de schatten van het museum te Napels. Daarnaast wordt veel getoond van het dagelijkse le ven in Pompei! en Herculanium, I zoals dat volop in gang was toen de „gelukkige catastrofe" van het jaar 79 beide steden door een vulkaanuitbarsting be dolf en het leven er bleef stil staan als een klok, waarvan de veer springt. We hopen binnen kort uitvoerig op de tentoonstel ling te kunnen terugkomen. meelijwekkend optreden Toen Beethoven In 1818 zijn grote concertsonate opus 106 naar zijn uitgevers stuurde, liet hij goed uitkomen dat WJ de klavierspe lers met deze muziek heel wat te verhapstukken had gegeven en dat het wel zo'n vijftig Jaar zou duren voor zij het werk on der de knie zouden hebben. In die veronderstelling was de componist nog te optimistisch: heel wat concertpianisten vertil len zich, materieel en geestelijk, nog altijd aan dit machtige stuk. Tot deze categorie behoort Sophia Benney, een Amerikaanse, uit Griekse ouders geboren, die het waagde de roemruchte Ham mer klaviersonate gisteravond in Diligentia ten gehore te bren gen. De aanpak was zo stuntelig dat het meelijkwekkend werd. Natuurlijk speelden de zenuwen een beslissende rol, maar de sondanks had in een enkele pas sage, in een paar maten nu en dan, moeten blijken dat de pia niste besefte waarmee zij bezig was. De volmaakte mislukking was overigens te voorzien geweest. AI bij de rommelige, oneven wichtige, van fouten wemelende klavecimbelsonates van Scarlat ti begon men het ergste te vre zen en in de laatste sonate van Mozart en in enkele korte stuk ken van Brahms bleken de tech nische tekortkomingen relatief nog minder erg dan de mentale en muzikale mankementen. Om toch nog iets lovends te zeggen: de pianiste was zuinig in haar pedaalgebruik maar door haar wankele vingercontrole en haar dynamisch onvermogen kon ze zich zelfs dat niet veroorloven. Ks. Heerde. Het is een getrouwe copie van het uit 1701 daterende orgel uit de kerk van Uithuizen. nieuw orgel, gebouwd door de heer Reil uit Eerbetoon aan Arp Seknitger dat men er een zo volledig mo- huizen als model heeft gekozen. heid van de Scheveningse Wijk gelijke copie van gemaakt gezien de omvang van het orgel V en VI van de Nederlands heeft, staande in de Prinses Ju- en de hier heersende situatie. Hervormde Gemeente! lianakerk te Scheveningen: de De artistieke adviseur verklaarde Klaas Bolt sprak nut alleen; hij Gebroeders Reil te Heerde in de Haarlemse organist Klaas Bolt zijn daarvoor technisch en ar- gen, het dorpje Uithuizen, bouw- tistiek verantwoordelijk. a»c-oL:.Waarmede ze een daad stelden, die wellicht in de historie der (Van onze muziekredactie) In het hoge noorden van Gronin- de de vermaarde Arp Schnitger, in 1648 te Schmalenfleth bij Geozwraden aan de Wezer gebo ren en in 1719 te Neuenfeld bij Hamburg overleden, een orgel, één van de honderd en vijftig, waarvan er, helaas, slechts en kele zijn bewaard gebleven. Dit instrument maakt op dit mo ment geschiedenis en wel op een heel bijzondere wijze, door- Nederlandse orgels van impor tantie kan zijn: zij distantieer den zich hiermede uitdrukkelijk van wat men een neobarok klankideaal zou kunnen noemen. niet onmiskenbare vreugde, dat men in die opzet wel geslaagd is „Zo is de hoge mixtuur zon der „bliktoon" echt mild en de windvoorziening is niet, zoals bij moderne orgels, star: het in strument heeft een weldadige, gezonde, lange adem. De stem ming? Ze „ligt bij de midden- speelde ook voor de aanwezige persmensen: daarmede aanto nend. dat zijn geluk was ge rechtvaardigd. Niet slechts de Scheveningse Julianakerk kan zich gelukkig prijzen, doch ge heel 's-Gravenhage, dat een or gel van heel bijzondere kwali teit is rijker geworden. stemming", wat ook aan het to- On hieraan meer bekendheid te tale klankeffect iets milds geeft. Want men copieerde niet om het De kosten: van het orgel all copiëren, „de uitsluitende be- 135.000,— met het front mede. doeling was een mooi instru- gezien het interessante snijwerk ment te krijgen", aldus Klaas J. 185.000.—. Hulde aan het en- Bolt, die vertelde, dat men Uit- thousiasme en de offervaardig- geven: vanavond geeft Klaas Bolt in de Prinses Julianakerk een recital en op twee zaterda- gen-29 september en 6 oktober- kan men de nieuwe aanwinst bekijken en beluisteren (ADVERTENTIE) Residentie Opera Koor gaat jubileren Den Haag Het Residentie Ope ra Koor viert op 10 februari 1974 het 25-jarig bestaan. Dat wordt niet alleen herdacht met de gebruikelijke receptie en een feestavond voor de leden, er zal ook een jubileumconcert worden gegeven en wel op dinsdag 23 april in het Circustheater. Er wordt een uitvoering in concert- vorm gegeven van 'I Puritani" van Bellini. De Zuider Orkest vereniging en een zestal be roepssolisten verlenen hun me dewerking. De leiding berust bij dirigent Nico Ringels die mede j zijn zilveren jub'leum viert. Operaliefhebbers kunnen meewer ken aan dit jubileumconcert door zich snel op te geven als lid op de wekelijkse repetitiea vond, vrijdags van 20.00—22.30 in het SCHAK-gebouw, Raam straat 28 Den Haag. Wereldelftal en Benfica gelijk Lissabon De wedstrijd tussen de Portugese kampioen Benfica en een „wereldelftal" die ter ere van Éu9ebio gisteravond in Lissabon werd gespeeld, is geëindigd in een gelijkspel: 2— 2. Bij de rust was de stand eveneens gelijk: 1—1. De doelpunten van het wereldelf tal werden gemaakt door Keita (Frankrijk) en Seeler (West- Duitsland). Voor Benfica scoor de Nene tweemaal. Er waren 30.000 bezoekers. Montreal kreeg boksstrijd niet MONTREAL De wereldkam pioenschappen boksen voor amateurs zijn voor 1974 toege wezen aan Cuba. Dit besluit is genomen tijdens een congres dat In Montreal is gehouden. Tij dens de Olympische Spelen in München werd door de Interna tionale Boksiederatie de organi satie aan Montreal opgedragen. Tijdens het congres dat in Mon treal werd gehouden stemden van de 39 aanwezige landen 20 voor Cuba. Canada wiMe de kampioenschappen organiseren op intercontinentale basis, maar de Oosteuropese landen waren hiertegen. Zij werden gesteund door Groot-Brittannië, Neder land, Zweden, Italië en Frank rijk. (ADVERTENTIE) Programmatisch leek het eerstel officiële abonnementsconcert dinsdag in De Doelen een routi nekwestie: allemaal romantiek, gemaakt door Johan Wagenaar. Carl-Maria von Weber en Tsjai- kovsky; actagedragen door Edo de Waart, liet Rotterdams Phil- onder de indruk van het enkele jaren oudere vijfde pianoconcert van Von Beethoven. Bepaalde klaviertechnische vondsten en klanktoepassingen doen daar in derdaad aan denken. De steer niet: die ligt dichter bij de kla vierconcerten van Saint-Saëns. harmonisch on pianist Malcolm Wel is de klavierpar tij de directe aanleiding tot briljant pianospel en zo iets kan men aan Mal colm Frager over laten. Teen- nisch wcergcloos, daarbij dan neg op diverse momenten een pc reiende toucher en bij de ca dens een ingeweven variatie ov de melodie van de meest-bc- roemde Freiscsutz-opera. alleen door zijn zogenoemde Jammer dat Edo de Waart de or- Concertstuk bekend is. kestrale partij behalve de om- Maar ook rvu reeds maakte De Carl-Maria's tweede concert, opus vang ook niet het volume van Warrt's vertolking indruk in de 32 en geschreven in het jaar een kamerorkest had gegeven; goed-bezette Doelenzaal. 1812, moet gecomponeerd zijn het Rotterdams ensemble miste G.v.L. Frager. Toch was het deze pia nist die voor de verrassing zorgde: dcor eert vergeten kla vierconcert uit de motteballen te halen. Malcolm Frager herintroduceerde het tweede concert voor klavier en orkest van Von Weber, die op dit terrein feitelijk nog maar de rankheid welke Frager wel opbracht. Trouwens ook in de met furore en virtuositeit ge speelde ouverture „Cyrano de Bergerac" had Edo de Waart het orkest af en toe iets meer mogen terugnemen. De Waart's grote daad deze avond werd de „Vijfde" van Tsjaikovsky; gespannen en or- kestraa'-briljant vertolkt. Bij het verder rijpen van zijn ta lent zal de Waart ongetwijfeld meer op de nuancer ngen gaan letten, bijvoorbeeld in het ver fijnen van de strijkersklank en het „beschermen" van een me lodie-uitwerking tegen het orkes traal geweld. de goeie nieuwe tijd in het PROMENADE HOTEL DenHaag Neen, zóver gaat on« dienstbetoon nu ook weer niet..,Trouwens, met honderd 2-pcrxoonskamcrs cn Vijf suites zou daar geen beginnen aan zijn. Wil omringt liet Promenade Hotel xijn gasten niet alle denkbaar modem comfort. Inclusief tv, radio cn balkon met onvergetelijk uitzicht. Plus uw privé Service Bar voor een tiaapmuujc anno 1972. f51l?l PROMENADE (gg) HOTEL Den Haag, v. Stolkwcg l, 070-574121 In zijn geboorteplaats Ede werd gisteravond de violist Herman Kr eb- bers gehuldigd in verband met zijn 40-jarig kunstenaarsjubileum. Het publiek bracht hem staande een langdurige ovatie. Kunst en kunstenaars Adrien Jans, voorzitter van do van Sweelinck en voorts werken Belgische Vereniging van Au- van Schütz en Hessenberg. teurs, is op 68-jarige leeftijd te In Groot Hoenlo, Sallands kasteel- Brussel overleden. Jans was dichter, romanschrijver en criti cus. Als literair criticus heeft hij bekendheid gekregen door zijn artikelen in het dagblad Le Soir. De stichting Conamus (Comité) voor Nederlandse Amusements muziek) gaat volgend voorjaar voorronden worden gehouden in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Antwerpen. De finale zaJ plaatsvinden in het Nieuwe De ia Martheater in Amsterdam en door radio en televisie in een Nederlands-Belgische coproduc- tie worden uitgezonden. Kunsthandel Martinus Liernur, Zeestraat 63 Den Haag, expo. seert van 29 september t/m 20 oktober 24 schilderijen van Hen- dri van der Putten onder de ti- tel ,Een reis naar Indonesië. Van 29 september-r-18 oktober wordt voorts keramiek van Eli sabeth Gerst en grafiek van Cees Vlag getoond. Pro Organo organiseert op vrij dag 5 oktober een concert in de Ev. Lutherse Kerk. Lutherse Burgwal Den Haag te geven door dr. Willem Mudde en het onder zijn leiding staande Utrechts Motetgezelschap. Het programma vermeldt orgelwer ken van Sweelinck. Scheidt en Buxtehude. Het koor zingt o.m. het grote 5-stemmige Te Deum tje te Olst waar een dependance is gevestigd van het Lettcrkun- dig Museum te Den Haag, wordt op 29 september een ten toonstelling geopend, gewijd aan leven en werk van Ed Hoornik (1910—1970). Gerrit Borger» verricht de opening, een Hoor- nik-discussie wordt ingeleid door Mies Bouhuys en Bernlef. Iharles Marowita den van het Open Space Thea tre Londen op 17 oktober in het HOT de wereldpremière van lijn bewerking van Bertold Brechts „Messingkauf" ooder de titel „Messingkauf Dialo- gus". De produktie wordt gepre senteerd door het Nederland» Centrum van het Internationaal Theater Instituut ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het Engels-Nederlands Cul turele Accoord. Verder voorstel lingen zijn er op 18, 19 en 20 ok tober. Een op researchfacilitciton en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogv. aardige, zorgvuldig geselektcerdc aandelen. solide vermogensbeheer. Met „protest honderd je" boek gekocht UTRECHT (ANP) - On 20-jarl- ge Utrechter heeft maandag avond getracht met een vals bil jet van 100 een boekje van 1,25 te kopen, om zich daarna met het wisselgeld in het feest rond de opening van Hoog Ca- tharijne te storten. Tijdens de rondwandeling van het Prinselijk paar. maandagmid dag in de binnenstad van Utrecht, werd vanuit een raam met goed gelijkende, valse hon derdjes naar het wandelende ge zelschap gegooid. Men wilde daarmee de „geldsmijterij" van het 'enteY-stuur tot uit- drukk n-g brengen. H- .1 de rol:: c haar best deed de biljetten te verzamelen, w'st d? i toch een honderdje 1» ireht -en. !n een kin-k k V hij een baek> en betaalde met het gevonden biljet. Na ont- an?,st van het wisselgeld van ƒ98,75 en het boekje ontdekte de winkelbediende de boze op zet, maar de klant had inmid dels de benen genomen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17