Heath en Rothschild oneens over toekomst Britse economie Dubbelagent tipte politie over Watergate - inbraak £eidoc Sotwctnt Commandant moorden in Mozambique van functie ontheven Schoolbestuur verbiedt program van school-t.v. In Chili 284 doden 3 ►OENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT Londen Lord Rothschild (62) hoofd van de groep func tionarissen die de regering-Heath deskundig politiek ad vies geeft is gisteren door premier Heath op de vingers getikt, omdat hij tijdens een toespraak over de economi sche vooruitzichten van Groot-Brittannië een pessimis tisch beeld opgehangen heeft van de toekomst terwijl pre mier Heath op hetzelfde moment elders verkondigde dat Groot-Brittannië's vooruitzichten nog nooit zo schiterend waren geweest. Deze tegenspraak viel automatisch uit in het nadeel van premier Heath. De gemiddelde Brit heeft het langzamerhand wel door, dat de conservatieve pnemier niet aan zijn eerste politieke leugen over leden is. Vooral de Britse huisvrouwen herinneren zich, dat de conservatieven aan de macht gekomen zijn dank zij Heath. Ondanks beloften dat hij verdere prijsstijgingen zou weten te voorkomen. Sinds hij pre mier werd, kost in Engeland (zoals overal elders) alles duurder dan ooit. Volgens Lord Rothschild zal Groot-Brittannië spoedig een van de armste naties van Europa zijn, tenzij het eindelijk gaat beseffen dat het niet langer een van de welvarendste, invloedrijkste en be langrijkste landen ter wereld is, „met andere woorden" aldus lord Rothschild „dat koningin Victoria niet meer regeert." Lord Rothschilds pessimistische voorspelling steunt op het feit, dat de gemiddelde lonen dn Groot-Brittannië nu al ongeveer de laagste zijn van de EEG, terwijl de belastingen en de algemene kosten van het levensonderhoud er, vooral wegens het nijpende gebrek aan wonin gen zwaarder uitvallen dan elders. De economie van Groot-Brittan nië stagneert, omdat de gemiddelde Brit te lui is om de handen uit de mouwen te steken en nog steeds in de mening verkeert, dat de wereld hem kost en inwoning verschuldigd blijft. Gromiko: 10 pet minder voor defensie NEW YORK (DPA) De Russische minister van buitenlandse zaken, Andre Gromiko, heeft tijdens het debat in de Algemene Vergadering der VN alle industrielanden opgeroe- industrielanden opgeroe pen hun defensiebegrotin gen met 10 percent in te krimpen. De op deze wij ze vrijgekomen gelden zouden ter beschikking van de Internationale ont wikkelingshulp dienen te Drie mannen stelen benzine RIJSWIJK Op aanwijzinken ven een bewoner van de Citer straat zijn vannacht in de Oca- rinalaan in Rijswijk drie man nen aangehouden verdacht van het stelen van benzine uit ge parkeerde auto's. Een 23-jarige Haagse lasser één 40-jarige nva- lide uit Leidschendam en een 25-jarige kleermaker uit Den Haag waren vanuit Den Haag met een bestelauto naar Rijs wijk gekomen en hadden met behulp vam een slang en een jerrycan getracht enzine te ste len. De driemannen werden in gesloten. Zinvolle suggestie VOOR DE AVRO hoeft een eventuele fusie met de TROS niet meer. Geen verrassende mededeling van voorzitter Keijzer op de jubi leum-jaarvergadering van zijn omroep. Er is een tijd, dat men bij de AVRO anders dacht: maar nu gebleken is, dat de TROS meer heeft geknabbeld aan het ledenbestand van andere omroepverenigingen dan aan dat van de AVRO. heeft de „Algemene" een paar andere wensen die meer urgent zijn. Bijvoorbeeld: de „stille" wens, dat de TROS geen omroepvereniging met de A-status wordt, aangezien er anders weer getornd moet gaan worden aan de zendtijd van andere omroepverenigingen; aan die van de qua radiozendtijd als „super A-klasse" erkende AVRO incluis. EEN WENS van de AVRO komt neer op een zinvolle suggestie: de wens dat een wetswijziging het mogelijk zal maken om slechts een maal In de 4 jaar wijziging in de zendtijdverdeling te brengen. Dat zou voor de omroepverenigige zelf een beter sociaal en economisch perspectief betekenen. We voegen hieraan onmiddellijk toe: en voor kijkers en luisteraars meer kans op een redelijk program en rede lijke coördinatie. Want al lijkt de huidige wet, die het in handen van de „volkswil" geeft om voor een nieuwe omroepvereniging binnen een jaar zend tijd te verwerven en voor bestaande omroepen promotie dan wel degradatie, het summum van democratie, de praktijk wijst uit, hoe deze toepassing van de democratie schaduwkanten heeft. DE OMROEP BEHOORT natuurlijk tot de bedrijven waarvoor geldt „rust roest" maar wat de zendtijdverdeling betreft, zou meer stabi lisering uiterst gewenst zijn. Nu bestaat reëel de kans dat elk jaar ee>n plotselinge opwelling onder de burgers een nieuwe omroep met recht op zendtijd gaat opleveren. Nu bestaat ook de kans dat be staande omroepverenigingen zich jaarlijks door luister- en kijkdicht- heidscijfers onder druk moeten laten zetten om hun program aan te passen aan de populariteitsdrang. Bij de termijn van vier jaar wordt tevens een parallel getrokken met ons politiek bestel. Daar zou het ook een trieste afloop hebben, wan neer tusstntijdse opiniecijfers steeds het afdwingen van vervroegde verkiezingen zouden moeten betekenen. Weeroverzicht Margriet heeft gisteren in Roermond een nieuw bejaarden tehuis geopend. Een van de inwoners van het tehuis, de gehandicapte heer J. Schagen, bood de prinses drie klok-poppen aan voor de drie prinjsjes. ladio Condor weer terug op oude plaats MUIDEN ANP Het radio schip Condor, dat vorige maand de haven van IJmuiden was binnengesleept omdat het van zijn anker was losgeslagen, ligt weer op zijn oude plaats 'voor de kust van Zandvoort. De eige- hoopt over een week weer proefuitzendingen t.b.v. idealistische groeperingen te kunnen beginnen, adat het schip vorige maand was binnengesleept, werd men, volgens de eigenaar, door de autoriteiten gedwongen het schip aan een sloper te verko pen, omdat het verkrijgen van een geldige zeebrief ongeveer 9 maanden zou kosten. Wel werd toestemming verleend de haven te verlaten om naar Dordrecht te worden gesleept. Eenmaal op volle zee kocht de eigenaar het schip terug en zij ligt nu weer, zwaarder verankerd, op de zelf de plaats als vroeger. WDM wil geen Outspan sinaasappelen TRECHT (ANP) In een giste ren uitgegeven verklaring signa leert de WDM dat er in vele kazernes in ons land Outspan-si- naasappelen worden verstrekt en dat er over deze kwestie bij vele dienstplichtigen „grote on vrede is gerezen", e WDM eist van het ministerie van Defensie dat zij deze si naasappelen van de boodschap penlijst schrapt. Van het inko men van de dienstplichtige wordt maandelijks een bedrag ingehouden voor de voeding, waardoor de VVDM-Ieden onge wild bijdragen aan de aankoop van Outspan-sinaasappelen. PRIN SES~ANNE KRIJGT MILITAIRE BRUILOFT ONDEN Het Britse ministerie vQn Defensie heeft bekendge maakt, dat prinses Anne van Engeland en haar verloofde, ka pitein Mark Phillips, een mill- Iaire bruiloft in optima forma bi/gen, waarvoor ongeveer acht honderd man troepen ingescha keld zullen worden. prinses, de 23-jarige dochter ran koningin Elizabeth, trouwt °P 14 november met kapitein Phillips in de Westminster Abdij. "i lid van de Labour-onpositie in het Engelse parlement, Willie Hameilton, heeft intussen ver klaard dat het huwelijk van prin ts Anne met Mark Phillips ■neer op een circus gaat lijken". :rn:.lton zei dat hij druk zal uit oefenen op het ministerie van Defensie om te weten te komen hoeveel deze „operatie" zal kos- Ien en wie hiervoor de toestem- De 84-jarige Salvadore Frisella (rechts) werd gisteren in New Orleans, na vijftig jaar te hebben doorgebracht in een psy chiatrische inrichting, ontslagen uit deze instelling. Hij was tot levenslang veroordeeld wegens moord. Cisteren vernietigde een rechtbank in New Orleans het vonnis. Salvador werd na zijn vrijlating begroet door 98-jarige broer Marion. Washington (RTR) - Howard Hunt, veroordeeld wegens medeplich tigheid aan inbraak in het Wa- tergate-gebouw, heeft gisteren voor de Watergate-commlssie verklaard dat de inbrekers aan de politie verraden zijn door Al fred Baldwin, een voormalige FBI-agent. Deze was op 17 juni tijdens de inbraak in het demo cratisch hoofdkwartier ter plaatse en had radiocontact met hen vanuit een hotelkamer aan de andere kant van de straat. Baldwin had kunnen waarschu wen maar deed dat niet, zei Hunt. Baldwin heeft eerder dit jaar ontkend de zaak verraden te hebben. Hunt zei nu dat Baldwin gezien moet hebben dat de politie het gebouw doorzocht. Baldwin bleek later in verbinding te staan met de democratische partij in Connecticut en had een vriendin die op het democrati sche hoofdkwartier werkte, zei Hunt. Hij zei ook te menen dat de rege ring bewijsmateriaal heeft achter gehouden en vernietigd dat ten gunste van hem tijdens het pro ces gebruikt had kunnen wor den. Toen hem dat duidelijk werd besloot hij schuld te be kennen. Hunt zei dat het doel van de in braak was, gegevens te verkrij gen die de loodgieters van het Witte Huis een groep die in- formatielekken moest opsporen en ter camouflage „loodgieters" op de deur van hun kamer had den staan in staat zou stellen na te gaan of leden van de de mocratische partij ln verbinding stonden met Cuba. Hunt, wiens gevangenisstraf van 30 jaar wellicht bekort zal wor den ais hij aan het onderzoek in de Watergate affaire meewerkt, kwam met zijn dubbelagent theorie toen hij door de republi keinse senator Edward J. Gur- ney werd ondervraagd. Sexuele voorlichting te slecht Van een onzer verslaggevers LUTJEBROEK Het schoolbe stuur van de katholieke lagere school te Lutjebroek heeft de onderwijzers verboden de kinde ren van de derde en vierde klas te laten kijken naar het sexuele voorlichtingsprogramma „vrij, vrijer, vrijster". Het schoolbestuur is tot zijn stap J gekomen na klachten over het programma van de zijde van I het Katholiek Vrouwengilde. Het bestuur van het KVG had de tweede aflevering van het pro gramma bekeken. De dames meenden, dat het programma ongeschikt was om gezien te worden door kinderen van de derde en vierde klas. De bezwaren van het KVG-be- stuur richten zich tegei wat het noemt de a-religieuze aanpak van de sexuele voorlichting en tegen het woordgebruik in het programma. De onderwijzers van da lagere school staan achter het televi sieprogramma. Zij hebben de leerlingen medegedeeld dat zij zien omdat het schoolbestuur dat niet wilde. Bij een recent onderzoek dcor het Instituut voor Toegepaste Psy chologie te Nijmegen is geble ken, dat in het onderwijs bijna niets gedaan wordt aan politie ke ontwikkeling, terwijl ook de kennis over sexualiteit bij veel jongeren te wensen overlaat. niet >rhtei SANTIAGO (AP) Het Chileense militaire bewind heeft bekend gemaakt dal bij de pevechten, die ontstonden bij het omver werpen van de regering-Allende. twee weken geleden, in totaal 284 mensen het leven hebben verloren. JOHANNESBURG (AP) Kolo nel Armindo Videira, de militai re gouverneur van de provincie Tete in Mozambique, is 14 da gen geleden van zijn funktie ontheven nadat burgerautoritei ten bewijzen zouden hebben ge vonden voor de Portugese mas samoord vorig jaar december in het dorp Wlliamo, aldus een be richt in de Johannesburg Star van gisteren. De eerste berich ten over deze slachting bereik ten de wereld via een in de Londense Times gepubliceerde brief van de katholieke pater Adrian Hastings. In zijn brief van juli beweerde pater Has tings dat Portugese militairen1 vorig jaar december 400 inwo ners van het dorp Wiliamo had den doodgeschoten. De autoritei ten ln Mozambique en Lissabon hebben het verhaal met klem ontkend. Een team burgeronderzoekers uit Lissabon zou bewijsmateriaal hebben verzameld dat aantoont dat Portugese militairen het vuur hebben geopend op 100 ih- woners van Wiliamo. Volgens de Star zouden 70 tot 80 mensen om het leven zijn geko men. De andere konden vluch ten en hun gruwelijke verhaal aan de missionarissen vertellen. De strafexpeditie zou het gevolg zijn geweest van een klacht door de piloot van een verken ningsvliegtuig. De piloot had ge meld dat hij in de omgeving van Tete war. beschoten. De Star schreef niet te weten waarom men juist Wiliamo had uitgekozen. Maar dezelfde dag waren Portugese commando's op weg gegaan in de hoop te zullen stuiten op guerrillero's van de Frelimo-beweging. Volgens het blad zouden de com mando's 100 inwoners van Wi liamo bijeen hebben gedreven. De dorpsbewoners moesten in hun handen klappen en de Por tugezen openden het vuur. Daar na werden de lijken en de hut ten met benzine overgoten en in brand gestoken, aldus het be richt in de Star. -Qr zonnig mist 19 temperaturen toto luchtdruk in minibaren opklaringen hagel ynr warmtefront H hoge-drukgebied £3? bewolking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied fept regen 2^5 onweer windrichting verplaatsingsrichting D E BILT Boven ons land en de ons imringende lande waren de luchtdrukverschillen vandaag klein zodat het rustig weer was. Op het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan daarentegen staat een kractige westelijke stroming die in stand gehouden wordt door een delressie in de omgeving van IJsland en het Azorenhogedrukgebied. Met deze westelijke stroming die zich langzaam nar het ooten uit breidt worden frontensystemen in de riebting van het Europese vasteland gestuurd. Een derge lijk front dat hedenmorgen bo ven de Ierse Zee lag zal in de nacht van vadaag op morgen ons land passeren. Ook morgen zal dit front waarvan de acti- vieit overigens maar gering is. diet bij ns liggen, zodat op vrij veel bewolking moet worden ge rekend. Vooruitzichten voor vrijdag, pge- steld door het KNMI op dinsdaR om 18.00 uur. Zonnige perioden, mogelijk later regen en meest normale temperature Weers vooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. WEERRAPPORTEN Zd. Limburg Aberdeen Alben* Berlijn Helsinki nnsbrueck Kopenhagen Lissabon Stockholm Wenen JCUrlch Cnsa Blanca SALT-gesprek in Genève hervat GENEVE —De tweede ronde van de Amerikaans-Russische be sprekingen over beperking van strategische wapens (SALT) is gisteren in Genève hervat. De besprekingen waren op 12 juni voor het zomerreces onderbro ken. Inmiddels is de Russische partij leider Brezjnjew tijdens zijn be zoek aan de Verenigde Staten met president Nixon overeenge komen dat in 1974 een akkoord moet worden bereikt over het afremmen van de nucleaire wa penwedloop. De in 1969 begonnen SALT-bespre- kingen hebben inmiddels een akkoord opgeleverd waarin bei de partijen zich verplichten niet meer dan twee raketbases met antiballistische raketten, met elk hoogstens 105 raketten, in te richten. AARDVERSCHUIVING IN JAPAN Een aardverschuiving heeft gisteren een groot deel van de Japanse vissersplaats Shiriuchi op het eiland Hokkaido vernietigd. De aardverschuiving kwam na dagenlang noodweer. Volgens de eerste berichten zijn zeker vijftien personen om het leven gekomen. Gevangenen in Z.-Vietnam mishandeld GENEVE De Italiaanse pas toor Tullio Vinay heeft gisteren na een reis door Zuid-Vletnam, de regering-Thieu ervan be schuldigd de politieke, gevange nen onmenselijk te behandelen. Hij schat dat er in Zuid Viet nam ten minste tweehonderd duizend politieke gevangenen worden vastgehouden, do mees ten zonder proces. Pastoor Vinay had de gevange nenkampen niet mogen bezoe ken, maar wel gesproken met ex-gevangenen, familie van ge vangenen en priesters. Hij was wel in gevangenishospita- len geweest waar ernstig zieken zonder matras op de grond la gen. Hij had gesproken met zie ken en verminkten die hem sa distische folteringen hadden be schreven. Veel gevangenen zit ten in groepen van zes tot veer tien mensen in kooien van drie bij drie meter; omdat ze slechts een keer in de week waswater krijgen wassen ze zich met hun eigen urine, aldus het rapport van de pastoor.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13