mnni Ongelijke kansen bij onderwijs ongedaan maken Veronica sprak met Eerste Kamer over voortbestaan A-GRIEP DEFINITIEF ONDER DE KNIE MET NIEUW VACCIN In de gaten houden van prijsovertreders blijkt erg nuttig GDAGGVERS US 19» >08 Eenheid vakbeweging nodeloos op spel gezet Minister van Onderwijs en W etenschappen: K idnap-verzekerin g Diamant van Liz Taylor twee min dollar ivaard FRANSE AKTIE TEGEN RACISME WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 LEiDSb COURANT PAGINA U. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Gelijke kansen voor iedereen bij iedere vorm van onderwijs" is het beleid, dat minister van Ke- menade van Onderwijs en Wetenshappen zich tot doel stelt. Daarom moet, zo zei hij vanmorgen, „iedere onge lijkheid verdwijnen, wat de oorzaak of diepere achter grond ervan ook is". Zijn streven is, meer kanstn voor meer mensen te scheppen, zodat de nog steeds bestaande ongelijkheid verdwijnt. De minister van Onderwijs en Wetenschappen zei dit vanmor gen toen hij een brochure, ge schreven door de onderwijsdes kundige Leek Elfferich „Pas op de helft" openbaar maakte. Deze brochure is bedoeld voor de zesdeklas-leerlingen van de basisschool en voor hun ouders. ..Pas op de helft" betekent in dit verband, dat de zesdeklas- Jn Stockholm zijn gisteren de plechtigheden begonnen rond de begrafenis van koning Gustaaf Adolf van Zweden. Over de kist met het stoffelijk overschot lag de koninklijke mantel en de kroon. Te voet begaf de stoet zich van de koninklijke kapel naar de Kroningskerk. In de stoet liepen onder meer mee koningin Juliana met links van haar koning Olaf van Noorwegen en rechts koning Bou- dewijn van België. Geheel rechts president Kaunda van Zambia. Samenwerking Frankrijk en Arabië BEIROET (AP) Frankrijk en Saoedi-Arabië hebben volgens berichten in twee onafhankelijke Libanese weekbladen een ver drag ondertekend voor militaire samenwerking. Het verdrag omvat de verkoop aan Saoedi-Arabië van 36 lan- ge-afstands bommenwerpers van het Mirage type en een on bepaald aantal luchtafweer ra ketten. Een van de dagbladen schreef dat het militaire verdrag zal wor den gevolgd door speciale over eenkomsten die de leverantie van olie uit Saoedi-Arabië aan Frankrijk zullen garanderen. Van onze parlementaire redaktie. DEN ILAAG Gisteren hebben de leden van de vaste commissies voor Verkeer en Waterstaat, CRM en Justitie uit de Eerste Kamer een besloten gesprek gehad met vertegenwoordigers van Veronica. De senaatsleden hebben bij de Veronica-Vertegenwoordiger informa ties ingewonnen over de mogelijkheden tot voortbestaan van deze popzender als legale omroep. Van Veronlca-zijde waren aanwe zig, raadsman mr. Bordewijk, Rob Out (programmaleider), mr. Dubois (Buma), prof. Hijmans van den Bergh (transmissiedes- kundige) en de heer Mtihren van de popgroep The Cats. De commissies uit de senaat ston den er op dat het gesprek een be sloten karakter zou dragen. Der halve kon men noch van Veroni- ca-zijde, noch van senaatszijde enige mededeling doen. De heer Bordewijk wilde wel zeggen dat het een „vruchtbaar gesprek' ge weest was. Op 9 oktober zullen de commis sies uit dc senaat, die zich met de voorbereiding van de Veronica- wetjes bezig houden, een geza menlijk voorbereidend onderzoek naar de Veronlca-materie. Gould nieuwe ambassadeur WASHINGTON De commissie voor de buitenlandse betrekkin gen van de Amerikaanse senaat heeft gisteren de benoeming van Kingdon Gould jr. uit Ma ryland tot Amerikaans ambas sadeur in Nederland goedge keurd. Gould tijdens is de eerste ambts termijn van president Nixon Amerikaans ambassadeur in Luxemburg geweest. De nieuwe ambassadeur is tijden; de Tweede Wereldoorlog enige t:jd in Nederland gestationeerd ge weest. Hij is gehuwd er. heeft negen kinderen. sers in feite nog niet verder dan de helft van de onderwijs moge lijkheden gekomen zijn. Tegelijk betekent de titel, dat nog maar ruim de helft van de Nederland se Jongeren kan doordringen naar voortgezet, hoger beroeps- of wetenscnappelijk onderwijs. Dr. van Kemenade bewees dit vanmorgen aan de hand van tal van onderzoekingen. Do resulta ten daarvan tonen, aldus de mi nister, onomstotelijk aan. dat uit wat men noemt het lagere milieu nog maar weinig kinde ren de gelegenheid krijgen naar het voortgezet en hoger be roepsonderwijs te gaan: slechts 12 procent van deze Jongeren uit geschoolde arbeldskringen en 9 procent uit kringen van de ongeschoolden. En dit gezien los van geschiktheid en/of begaafd- hetid. Vijftig procent van de jongeren uit deze beide groe pen komt direct op de l.t.s. terecht en gaat daarna prak tisch niet meer verder leren. Volgens de minister is dit alles overigens een Europees ver schijnsel. Uit alle onderzoekingen blijkt steeds weer, aldus de minister van Onderwijs en Wetenschap pen, dat kinderen uit de andere milieus veel grotere onderwijs kansen hebben, dan de kinderen uit wat men noemt het arbei dersgezin. „En deze ongelijke deelname aan het onderwijs ls niet alleen een gevolg van de on gelijke spreiding van begaafd heid en/of geschiktheid. Zij wordt reeds bepaald bij het kleuter- en basisonderwijs, maar ook door factoren van het milieu waarin de kinderen wo nen en leven. Daarom zal een nadere studie nodig zijn om maatregelen op langere termijn te kunnen nemen. Daarbij moe ten zeker de sociaal-economi sche factoren betrokken worden en de „erflijkheids-milieudiscus- Maatregelen op korte termijn om dit alles nu reeds voor een deel op te vangen zijn: extra leerkrachten, experimenten met nieuwe basis-school en met de middenschool, samenwerking met volkshuisvesting en c.r.m. e.d. Om Jongeren en hun ouders beter wegwijs te maken in de vele mogelijkheden, die het Neder lands onderwijs aan iedereen biedt, is thans de brochure ..Pas op de helft" verschenen. Zij is bedoeld voor de zesde- klassers van de basisscholen en hun ouders, maar ook voor schoolbesturen, ouderorganisa ties e.d. als een ruime voorlich ting voor zoveel mogelijk men sen. Van o correspondent, Roger Simons LONDEN De ontvoeringen van Britse en Amerikaanse zakenlieden die vandaag de dag geregeld voorkomen, hebben geleid tot het ont staan van kidnap-polissen, uitgeschreven door verzekeringsagente! in Londen. Meer dan 1000 Amerikaanse en Britse firma's hebben d< belangrijkste personeelsleden verzekerd tegen ontvoering. Ze zijl gedekt voor een totaal bedrag van meer dan 100 miljoen pond. De premies variëren naar gelang de omvang van de betrokken firma, het aantal personeelsle den dat buitenlandse reizen on derneemt. De naties met het grootste risico vindt men uiter aard in Zuid-Amerika. Firma's die dergelijke verzekerin gen sluiten zijn over het alge meen zeer grote maatschappij en. Het aantal aanvragen voor kidnap-polissen neemt voortdu rend toe. Het gaat echter niet altijd on grtoe internationale bedrijven Zo heeft een kleine Britse ma chinefabriek onlangs de direc teur voor haar afdeling verkool voor 250.000 pond verzekerd te gen kidnapping, omdat hoj Bue nos Aires moest bezoeken. Dl premie kostte een paar honderl pond, maar de firam oordeelde, dat dit geld goed besteed was. Deze fraaie Artis-affiches zullen binnenkort een bekende verschijning zijn op de basisscholen in ons land. De eerste (kleuren)platen kwa men gisteren van de pers en dit werd onderstreept door een groep kinderen, enkele chimpancaes uit Artis en de scheidende directeur van Artis, de heer Jacobi. PARIJS (AP) -Mocht Eliza beth Taylor haar 69 karaat zware peervormige diamant een presentje van Richard Burton voor haar 40e ver jaardag willen verkopen, dan kan dat. Het befaamde Parljse juweliershuis Car- tier, waar Burton de dia mant kocht, is bereid hem voor 2 miljoen dollar terug te kopen. Het bod is uitgebracht omdat er geruchten gaan dat de uit ndia afkomstige edelsteeeen een twistpunt vormt bij de boedelscheiding van de Bur tons. Twee miljoen dollar is ongeveer het dubbele van de prijs die Burton voor de dia mant —genaamd de „Liz" heeft betaald. (Van onze correspondent) PARIJS Dinsdag is als gevolg van een sinds enige tijd opge laaid racisme voornamelijk te gen geïmmigreerde arbeiders uit Noord-Afrika, in Frankrijk een nationale dag tegen het ra cisme georganiseerd. De aktie was op touw gezet voornamelijk door de twee grote linkse vak bondcentrales CGT en CFDT, evenals de linkse studentenorga nisatie. Op de meeste scholen werd aan dacht besteed aan de rassendis criminatie, terwijl vrijwel alle dagbladen het onderwerp uit voerig behandelden. Intussen had de minister van Bin nenlandse Zaken bekendge maakt dat het aantal moorden tussen Europeanefl en Noorda frikanen in Frankrijk in 1972 en 1973 „niet op merkbare wijze is toegenomen", waaruit hij weer afleidde dat „dus" geen van beide gemeenschappen kan be weren dat de situatie verslech terd is. De nieuwe golf van rassendiscri minatie heeft in augustus vanuit Zuid-Frankrijk nagenoeg heel het land in mindere of meerde re mate overspoeld en de moord op een buschauffeur in Marseil le, bedreven door een geestelijk gestoorde Algerijn, had de storm, althans in het zuiden van het land, nog meer aangewak kerd. Eerste Kamer DEN HAAG (ANP) De Eerste Kamer heeft gisteren twee nieu we ondervoorzitters gekozen, te weten drs. G. M. Nederhorst (PvdA) en prof. mr. C. F. Po lak (VVD), de vroegere minis ter van Justitie. Tot nieuw lid werd beëdigd de heer G. A. W. C. Baron van Hemert tot Dings- hof, burgemeester van het Utrechtse Maarn. HIJ r.eemt de plaats in van dr. H. J. Witte- veen, die een benoeming aan vaardde bij het Int. Monetaire Fonds. Mcrapi werkt weer DJOKJA De 2911 meter hoge vulkaan Merapi op Midden-Java Is na een rustperiode van zes jaar weer gaan werken en heeft tot op 90 km afstand asregens veroorzaakt. Vier dorpen wor den door lava bedreigd. CHEVRON Olieprodukten POLITIEMAN GEDOOD IN BARCELONA Barcelona (AP) Een onder-ïrv- specteur van politie is gisteren tijdens een vuurgevecht met een groep gucrillastrijders in de Spaanse stad Barcelona om het leven gekomen. AMSTERDAM (ANP) Het Pasteur Instituut te Parijs heeft een vaccin ontwikkeld dat mensen immuum maakt voor alle bestaande en nog te ontstane varianten van de Hongkong- of A-griep. Het vaccin zal, behoudens goedkeuring donr het Rijksinstituut voor Volksgezondheid, waarschiin- lijk vanaf volgende week in Nederland beschik baar zijn in een beperkte voorraad van 50.000 ampullen dit najaar. Het ligt in de bedoeling dat deze voorraad gebruikt wordt voor mensen wier leven door het ODlonen van A-griep gevaar zou komen, zoals bejaar den en zieken. Het vaccin is niet bedoeld voor de onschadelijke B-griep. Prof. C. Hannoun, leider van de afdeling research van het Pasteur Instituut, verklaarde dat de ent stof „mutagrip" tot ongeveer 1978 zal kunnen dienen tegen de A-griep, omdat verwacht w-rdt dat tegen die tijd een nieuw griepvirus ontstaat, waarvoor een ander vaccin ontwikkeld zal moe ten worden. Eén van de grootste moeilijkheden bij het berei den van een werkelijk goed werkzaam vaccin te gen influenza is het fenomeen van veranderingen die het virus vertoont. Iedere 10 tot 15 jaar wordt een verandering waargenomen en het nieuwe vi rus versDreidt zich in 1 of 2 jaar over de hele wereld. In deze periodes van 10 tot 15 jaar vinden daarnaast bijna ieder jaar kleine veranderingen plaats. Deze veranderingen zijn cumulat ef en na 1 of 2 jaar is het verschil tussen het eerste en het laat ste lid van de virusstam groot genoeg dat een vaccin, gemaakt van de oudere stam. niet in staat is iemand tegen griep te beschermen. Zo'n virus gaat in zes veranderlijke gedaanten on geveer zestig tot zeventig jaar, een mensenleven, mee. In het systeem van het influenzavirus heb ben de elkaaropvolgende stammen een bijzon dere relatie tot elkaar. Elke stam is niet of bijna niet gevoelig voor het antilichaam van vooraf gaande stammen, maar is wel in staat om de aanmaak van een antilichaam tegen zijn voor gangers te stimuleren. Dit is het fenomeen van de „dom nerende stam". Een dom merende stam werkt altijd als een goed vaccin. Uitgaande van deze stelling heeft een on- ('"rzoekstecm van het Pasteur Instituut sinds 1969 het ..mutagrip" vaccin ontwikkeld. Volgens prof. Hannoun overlijden in Frankrijk (59 miljoen inwoners) gem ddeld acht- tot vijftiendui zend mensen per jaar aan A-griep. Bij griepepi demieën ligt het sterftecijfer veel hoger. In Ne derland overlijdt van de mensen boven 60 jaar 1 op 100 aan A-griep. ARNHEM Wordt de eenheid van de vakbewe ging w*er nodeloos op het spel gezet, omdat een verpolitiekt beleid moet worden gevolgd, waarbij regering en parlement er uit electoraal oogpunt al les aan gelegen is lief te zijn voor de vakbeweging, die zich juist politiek onafhankelijk zou moeten op stellen? Moeten het Wiegeiiaans (VVD) effect ener zijds en het Kokolaans (NVV) effect anderzijds zich meester gaan maken van de vakbeweging? Deze vragen stelde de voorzitter van de Unie BLHP, A. Hubben, gisteravond tijdens een regiona le kaderbijeenkomst in Arnhem van deze al enige tijd met de eigen vakcentrale en de industriebon- ien in onmin levende NKV-bond. De heer Hubben zei met ergernis en stijgende ver bazing kennis te hebben genomen van „een namens de vakbeweging afgegeven dictaat" van de nieuw® voorzitter van het NVV, Kok, dat de loyale opstek ling von de vakbeweging tegenover de regerinj Den Uyl vervalt als bij de algemene beschouwi® gen in de Tweede Kamer blijkt dat aan de plannen van het kabinet wordt getornd. De heer Hubben vroeg zich af, of het wel Juist Jj politieke tegenstellingen in het huis van de vakbe weging te halen, welke het denken in conflict»® sterk zal doen toenemen met alle gevolgen vandien voor economie en werkgelegenheid. De heer Hubben onthulde, dat zijn bond druk doem de is zich met name met de Industriebond NK& weer op gemeenschappelijke uitgangspunten te vil den. „Een conflictsituatie als dit voorjaar moü worden voorkomen", zo oordeelde de heer Hubbcft 4 HAAG Het letten op prijsovertreders blijkt zoden aan de dijk te zetten. Het Konsuraenten Kontakt is vorig jaar begonnen met een actie om te controleren of het bedrijfsleven zich wel aan de prijzen- beschikking houdt en deelt nu mee, dat deze prijsmeldlngsactie lang zaam maar zeker vruchten gaat a/werpen. Van de tot nu (oe door de Economische Controledienst onderzochte meldingen blijkt bijna eenderde te hebben geleid tot prijsverlagingen. Deze aan de onder nemers opgelegde prijsaanpassingen omvatten een prijsverlaging van gemiddeld negen pet. De moeder van de onlangs in Amerika geboren zesling, mevrouw Sta- nek, mocht gisteren het ziekenhuis verlaten in gezelschap van haar echtgenoot. De k nderen (één van de zesling ouirleed vorige week) verkeren in goede gezondheid en zullen over een week of zes naar huis mogen. K~rerrT- ijmihi HllUfll II 1m Sinds eind 1972 opereert een aan tal „prijsmidlngsstations" in het hele land om namens het Konsumenten Kontakt de prijs ontwikkeling nauwlettend in het oog te houden. In totaal leverde het aandachtig volgen van de prijsontwikkeling door deze sta tions ongeveer 900 verdachte prijsverhogingen op, die aan de Economische Controledienst werden doorgegeven. Tot nu toe zijn de resultaten von 35 ingestelde onderzoeken bij het K.K. bekend. Van die 35 hebben er elf geleid tot door de J I 7339 ÏN gair TJwQ^lller allefUeSte keuze SOtOIJDIHl KARBONADE 500 (lil gram AMSTERDAMSE LEVERWORST 200 1 19 gram COX'S ORANGE een fijne handappel. 2 kilo VERSE ANDIJVIE GELDIG T/M ZATERDAG U vindt alle andere VlVO-aanbledlngen op pagina 2 an 3 van Uw dameeblad. E.C.D. opgelegde prljsaanpas. slngen. Het Konsumenten Kontakt komt op grond hiervan tot de conclusie, dat prijsbewustzijn en het mel den van prijsverhogingen wel degelijk zinvol zijn. Het K.K. meent bovcdlcn uit de ervarin gen van de prljsmcldlngssta- tions te kunnen concluderen, dat nog lang niet all? ondernemers handelen in de geest van de prijsmaatregel. Producenten blijken soms hun maniertjes te hebben om doof dc mazen van het net te glip-* pen. Als voorbeeld wordt ge noemd de theefabrikant, die door toevoeging van een paar druppeltjes citroen aan gewone thee een zogenaamd nieuw pro- dukt op de markt bracht. De prijs van dat nieuwe artikel bleek Intussen wel 84 percent hoger te liggen dan de bestaan de thee. Ook proberen o-dernemers weT eens een verbod tot prijsverho ging te ontduiken door middel van een boekhoudkundig foefje: Door de trtikelnummers van bepaalde produktcn zodanig te veranderen, dat die produkter) een nummer krijgen dat bij een hogere prijs behoort. Met name in de confectielndustrle komt dit

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11