CHILI IN TEKEN VAN GROTE RAZZIA'S EN HUISZOEKINGEN Joodse Moskou m betoger gearresteerd £cidóe@ou/ia/n£ cotpoifn olie Wijziging een jaar geldstelsel vertraagd MISSIONARISSEN UIT CHILI OP WEG NAAR NEDERLAND Niet meer sast- arbeiders in Rijnmond Dode en gewonden bij steekpartijen Argenla" Super de lamp met meer licht optafel MAANDAG 24 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT SANTIAGO (Reuter-UPI) Chili staat in het teken van omvang rijke razzia's en huiszoekingen. Het grote voetbalstadion in de stad herbergt duizenden gevan genen. Volgens twee Zweden, die een week daar gevangen heb ben gezeten, is schoppen en slaan schering en inslag. Een Amerikaans wetenschappelijk echtpaar dat eveneens gevangen heeft gezeten had gezien dat 300 tot 400 gevangenen in groepen van -veertig werden doodgescho ten. De iunta ontkent dit alles ten stelligste. De huiszoekingen zullen zeker een week in beslag nemen. Duizen den soldaten zijn ingeschakeld. Huisdeuren werden, als niet on middellijk voldaan^ werd aan het bevel open te doen, ingetrapt. De bewoners van die huizen, die al doorzocht waren moesten ten teken daarvan hun beddelakens uit de vensters laten hangen. Terwijl de militairen het ene huizenblok na het andere door zochten, werden voertuigen aange houden en voetgangers gefouil leerd. De razzia's hebben de spanning in Santiago zeer opge voerd. Volgens diplomatieke kringen is er een toevloed van buitenlanders naar de onder scheidene ambassades, aange zien men zich niet meer veilig voelt. Opmerkelijk veel actie is Politiemannen gericht tegen buitenlanders. Tot grote woede van labour en libe ralen heeft Engeland het nieuwe Chileense regime erkend: '..Wij hebben grote belangen in Chili", zo verklaarde minister van bui tenlandse zaken. Douglas Home. De DDR, Roemenië en Bulga rije hebben alle betrekkingen met Chili verbroken. Een lid van de junta, generaal Leigh, heeft verklaard dat onteigende gronden en industrieën niet zul len worden teruggeven. Skylabbnit in Apollo HOUSTON DPA/UPI) - De be manning van het Amerikaanse ruimtelaboratorium Skvlab heeft gisteren de wetenschappe lijke buit van de expeditie in de ruimte overgebracht naar het Apollo-moederschlp. Alan Bean, Owen Garriot en Jack Lousma meldden gisteren 2 da gen voor hun terugkeer naar de aarde een geheimzinnig geluid, een soort „gorgelen" zoals zij het omschreven. Volgens een voorlopig rapport van de vlucht- leiding in Houston zou het ge luid, dat elke keer maar een paar seconden duurde, uit eèn koelleiding van het zonneobser- vatorium afkomstig zijn. Een oorzaak kon men nog niet aan geven. Twee maanden op omgeslagen zeilboot SAN FRANSISCO (AP) - Twee mannen, die ruim twee maan den op hun omgeslagen catama ran op de Stille Oceaan hebben rondgedreven, zijn door een Brits stoomschip gered. Robert Tinninenko en James Fis her vertelde hun redders, dat Tininenko's vrouw Linda op 11 augustus, een mand na het kap seizen van de 9.30 meter lange boot Tpton was overleden. De beide mannen hebben twee maanden en tien dagen geleefd van sardines, pindakaas en re genwater. Wellicht olie bij noordkust van IJsland MOSKOU (REUTER) - De Sov jet-geleerde prof. Gleb Oedint- sew heeft na terugkeer van een geologische expeditie de ver wachting uitgesproken dat er binnenkort grote voorraden olie en aardgas zullep worden ge vonden bij de noordkust van IJsland. Hij zei dit bij aankomst in de oostzeehaven Kaliningrad aan boord van een Russisch on- derzoekschip, waarop prof. Oe- dintsew met geleerden uit de Verenigde Staten, Japan, Oost- Duitsland en IJsland terugkeer de van een expeditie naar het noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan. Man rijdt door afsluitbomen Vi estersehelde in PF.RKPOLDER (ANP) - Een 41-jarige inwoner uit Hansweert is zaterdagmiddag om het leven gekomen, toen zijn auto door onopgehelderde oorzaak door de afsluitbomen van het veer in Perkpolder (Zeeuws Vlaande ren) schoot. Er lag op het mo ment van het ongeluk geen veerboot. De man verdronk in zijn auto. lij ongevallen elders in het land kwamen zeker nog twaalf men sen om het leven. aanhangers aangekomen gevangenen na da omvangrijke razzia's MOSKOU (UPI-Reuter-AP) In Moskou heeft de politie een joodse demonstrant, Arkady Sjpilberg gearresteerd, die voor het hoofdkwartier van het Cen trale comité van de Russische communistische partij protes teerde dat hij geen uitreisvisum krijgt. Een Amerikaanse jour nalist, die er een film van maakte werd enige tijd vastge houden; de film werd in beslag genomen. Sjpilberg heeft drie jaar gevange nis opgeknapt omdat hij betrok ken was bij een complot tot het kapen van een vliegtuig. Zijn familie krijgt wel een uitreisvi sum, maar hij niet, omdat hij destijds geen schuld had willen 'bekennen. De Russische kerngeleerde, Sa- charov, een van de opvallendste dissidenten in de Sovjet-Unie heeft een beroep gedaan op de wereldopinie, opdat Sjpilberg zijn uitreisvisum krijgt. Een Russische rechtbank heeft voorts voortgezete psychiatri sche behandeling gelast van de voormalige generaal-majoor Grigorenko, ook al hebben me dische' deskundigen verklaard dat Grigorenko psychisch niets mankeert Grigorenko was vo rige week uit een psychiatrische kliniek ontslagen. Grigorenko is een van de leidende figuren van de Russische dissidentenbewe- 'ging. Twee Russische geleerden, de wiskundige Sjafarevitsj en de cyberneticus Agoerski hebben een oproep gedaan voor steun aan de kunsthistoricus Baraba- nov die ieder moment door de KGB gearresteerd kan worden omdat hij manuscripten naar het Westen zou hebben gesmokkeld. De Nederlandse premier, de heer Den Uyl, heeft verklaard dat de bescherming van de burgerlijke vrijheden in de Sovjet Unie be langrijk zijn, maar dat de ont- spanningspolitiek daar niet aan opgeofferd moet worden. Broers wijzen overvallers hardhandig de deur AALTEN (ANP) Twee broers hebben in de nacht va»i vrijdag op zaterdag door moedig optre den drie overvallers de deur uit kunnen werken. Rond midder nacht werd er op de deur van dc afgelegen boerderij nabij Aalten geklopt. Een vaM de broers deed open en zag e€n man met een nylonkous over het hoofd, die hem gebood de handen omhoog te doen. De andere broer raakte echter slaags met de indringers, waar na ook de eerste zich niet onbe tuigd liet. De overvallers hadden daar ken nelijk niet op gerekend en na men de benen. De beide broers moesten zich in een ziekenhuis laten behandelen voor enkele lichte verwondingen. Een signa lement van het drietal konden zij niet geven, alleen dat een van hen met een Duits accent sprak. Er wordt niets uit het huis vermist. Bemanning Skylab morgen terug HOUSTON (AP) - Als' voorbereiding op hun te rugkeer naar de aarde hebben de astronauten van Skylab II vandaag wat huishoudelijke kar weitjes in hun ruimtesta tion verricht. Zij zullen morgen na een verblijf van 59 dagen ruimteschip verlaten en plaatsmaken voor de derde ploeg. Het ruimteschip blijft acht weken lang onbemand. Pas op 11 november ver trekt de derde ploeg. Morgen om 18.50 verlaten de drie astronauten het ruimtelaboratorium en ko men volgens schema om 21.20 in de Stille Oceaan, 375 kilometer ten zuid westen van San Diego, (Californië) neer. De lan ding van het ruimtesta tion Skylab wordt mor genavond alleen op de ra dio via Hilversum 3 uitge zonden. Hiervoor wordt het VARA programma wachten op middernacht tussen 23.15 en 23.30 uur onderbroken. Verslagge ver van deze directe re portage is Peter Schrö- der. Vakbonden ROTTERDAM (ANP) Het overlegorgaan Zuld-Holland-zuid van het NVV, het NKV en het CNV vindt dat de industrieën in het waterweggebied het aantal gastarbeiders in hun bedrijven niet moeten uitbreiden. In een brief aan de drie vakcen trales en aan de ondernemings raden van bedrijven die in en rond Rotterdam gevestigd zijn, schrijft het overlegorgaan, dat die uitbreiding niet op zijn plaats is, omdat het toelatings beleid voor buitenlandse werk nemers in Nederland op het ge bied van opvang, scholing en huisvesting nog te wensen over laat. Den Haag klaar in 1ste ronde DE HAAGSE CHRISTEN-DEMO- cratie een kop-van-jut geworden CRATEN (meestal niet haant- van het polarisatie-streven, dat je-de-voorste op het partijpolitie- de opmars van VVD en links ke terrein) hebben ditmaal ook kenmerkt. landelijk de vóórpagina gehaald Niemand garandeert dat KVP, door het met gezwinde spoed ARP en CHU gezamenlijk een eens te worden over gezamen lijk optreden bij en na de Ge meenteraadsverkiezingen. Dat KVP, anti-revolutionairen en CHU besloten hadden als één fractie op te treden in het ge- hoger stempercentage zullen ha len dan gespleten: maar alleen gezamenlijk leggen ze nog ge wicht in de schaal en alleen ge zamenlijk hebben ze. kans op een nieuwe toekomst. westelijk bestuur, was al goed Die toekomst heet christen-de- nieuws; dat men straks in de mocratie" welke moeilijkheden gemeenteraad onder de naam in eigen kring en afkeer bij an- van Christen-Democratisch Ap- deren daar ook tegen is. pèl als één club verschijnen IN DEN HAAG IS MEN NU wil, lijkt ons beter nieuws. KLAAR met de eerste ronde. Want bij die gelegenheid worden Proficiat!! Maar het is pas de de kiezers rechtstreeks inge- eerste ronde. Men zal, wanneer schakeld en krijgt de geïinte- het verwachte fiat van leden- greerde samenwerking haar kans om vanaf de hasis opge bouwd te worden. OM DIVERSE REDEN juichen we de beslissing van de Haagse partij-afdelingen toe. erbij de kanttekening makend dat om vergaderingen binnen is, onmid dellijk moeten gaan werken aan een reëel, maar krachtig plaat selijk verkiezingsprogram. Men zal bovendien moeten gaan zoe ken naar krachtige kandidaten alle drie de partijkringen. één van die redenen er eigenlijk Ervaren en jonge krachten die geen andere oplossing We doelen dan op de sterk-ver- zwakte positie, waarin de grote re confessionele partijen de laatste tien jaar via een reeks van steeds teleurstellender ver kiezingsuitslagen terecht geko- bereid en in staat zijn i plaatselijke politiek nieuwe im pulsen te geven: die weten hoe ze het hart van de burgers moe ten beroeren en hoe ze het ver stand van de kiezers kunnen overtuigen van hun inzet men zijn, met name in de grote De afbraak van de confessionele stedelijke agglomeraties. In partijen is in de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den begonnen het zou prachtig zijn, Haag (feitelijk ook in vele rand- als het réveil der christen-demo gemeenten) is de christen-demo- cratie daar ook begint. Weeroverzicht In Brussel is zaterdag op 79-jarige leeftijd overleden de Belgische premier Paul van Zeeland. Hij was, met Paul Hanri Spaak, een van de markantste figuren in de Belgische politiek. Voor de Belgen was Paul van Zeeland het symbool van de politieke strijd tegen de Belgische fascistenleider Leon Degrelle. Bij de door de rexislen in 1937 uitgelokte varkiezingen bracht Van Zeeland, gesteund door alle democratische partijen, Degrelle een beslissende nederlaag toe. Van Zeeland is behalve premier ook minister van buiten landse zaken geweest. DEN HAAG (ANP) F.en aantal Nederlandse priesters en zus ters, alsmede een broeder, wier namen niet bekend zijn ge maakt, is gistermiddag uit San tiago de Chili vertrokken naar Rio de Janeiro. Zij zullen waar schijnlijk vandaag of morgen op Volgens het ministen Schiphol aankomen, aldus meldt het Centraal Missie Commissa riaat in Den Haag. Het gaat onder meer om enkele missionarissen, die hun toe vlucht hadden gezocht in de Ne- Brit ontvoerd BUENOS AIRES (Reuter) Zes gewapende mannen hebben in Buenos Aires de Britse accoun tant David Heywood ontvoerd. Voor zijn vrijlating Is een los geld gevraagd dat tussen de 1.2 en 2 miljoen gulden ligt. derlandse ambassade, onder wie in elk geval de paters Thijssen die in tegenstelling tot andere meldingen de Nederlandse na tionaliteit bezit - Welling, de diaken Van Oosten. Th. Pieterse en J. v.d. Hulst. van buiten landse zaken zou een vrijgelei de zijn verkregen voor 11 perso nen, „voor wie het beter zou zijn. dat ze Chili zouden verla ten". Pater A. BasUaanse, van wie werd aangenomen, dat hij vrijdag zou worden vrijgelaten, bevindt zich nog onder arrest. Ook over de vrijlating van de overige vijf Nederlandse missio- nog niets bekend, n de Wereldraad van Kerken gaat in Argentinië en Peru besprekingen voeren over de mogelijkheid om vluchtelin gen uit Chili op te nemen. Ook onderzoekt de Wereldraad mo gelijkheden of vluchtelingen in andere landen, waaronder Zwe den, kunnen worden opgenomen. Het Vaticaan heeft ontkend, dat het het nieuwe bewind heeft erkend of de diplomatieke be trekkingen zou hebben verbro ken. Men acht het, zeker op dit moment, belangrijk, dat de kerk en de katholieken van Chi li contact blijven houden. HENGELO—AMSTERDAM. A.N.P. Bij een vechtpartij in Hengelo is zaterdagnacht een 26-jarige man dodelijk door een mes getroffen. De man raakte bij 'n ruzie tussen zijn vriend en een man uit Enschede betrok ken, toen de laatste moeilijkhe den had veroorzaakt, omdat hij nVet zijn auto niet kon doorrij den. De dader, die er na de vechtpartij met zijn auto vandoor gegaan was, kon enkele uren later in zijn woning gearresteerd wor-1 den. omdat het autonummer ge noteerd was. In Amsterdam ging. volgens zijn j j verklaringen, het pistool van een hoofdagent af, toen deze door een arrestant in de heup zwaai genomen werd. De mén werd „met niet ernstige ver- wondingen", in een ziekenhuis opgenomen. Het incident ont- i stond, nadat de politie vanwege een aggressieve houding van de man door buurtbewoners te hulp geroepen was. De inmid- i dels gearresteerde kwam pas tot bedaren, nadat de hoofd agent enkele waarschuwings schoten gelost had. Op weg naar de politie-auto ontstond echter het incident. Eveneens in Amsterdam stak za terdag om onbekende redenen een Surinaamse vrouw een an dere vrouw eveneens uit Surina me in de buik. Een derde vrouw die tussenbeide wilde komen werd eveneens door messteken gewond. zonnig mist 19 temperaturen toto luchtdruk in millibaren opklaringen hagel ttt warmtefront H hogo-drukgebied bewolking sneeuw t-t- kou-front lage-drukgebied tegen ^2 onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Het komende etmaal wordt rustig weer en slechts op enkele plaatsen een bui ver wacht. Gedurende het weekein de bepaalde een lage drukge- Amsterdam bied in de bovenlucht, gevuld jjeelen1 met koude lucht, het weer in Eclde West-Europa. De koude en on- SLndhHcid«r stabiele lucht veroorzaakte in Luchth CRtd. de Benelux en haar naaste om- Twente geving veel buien. Het luge- drukgebied in de bovenlucht Aberdeen neemt in betekenis af en zal Athene zich langzaam naar het oosten Berlijn0"11 verplaatsen. Hierdoor zal het Bordeaux aantal buien bij ons verder af- nemen. Gcnève Ook elders in Europa is het niet Helsinki warm. Alleen in het Middellar»- Kopenhagen sezeegebied komen de tempera- Lissubon turen boven de twintig graden. Maar ook daar komen plaatse- Luxemburg lijk buien voor, waarvan enkele Madrid heel erg zware. Malforca Vooruitzichten voor woensdag: Münche'n Wisselvallig met gematigde Nice temperaturen en vooral aanvan- Par°js kelijk af en toe regen. Rome Weersvooruitzichten in cijfers §P"U voor woensdag: Min. temp. 6-10 graden. Max. temp. 13-17 gra- Züri den. Kans op een droge periode i^Mboia™ van minstens 12 uur: 90 pro- Las Palmas cent. Kans op een geheel droog TeUAviv^ etmaal: 50 procent. Tunis WEERRAPPORTEN Stockholm Cosn Binnen unbew. voor dezelfde sfioomkoslen 5 PHILIPS NAIROBI In de hoofdstad van ming over de grondslagen moet Kenya, Nairobi, zijn vandaag hebben bereikt. Men gaat er in 35C0 afgevaardigden uit 126 lan- januari en maart volgend Jaar den de jaarvergadering van het verder over praten. Internationaal Monetaire Fonds De president van de Nederlandse begonnen, zonder dat een com- bank, dr. J. Zijlstra, liet welen missie van 20 ministers van dat de bijeenkomst weinig had financiën het eens is geworden bijgedragen tot de oplossing van dig inwisselaar kan worden, als in het nieuwe systeem wordt vastgelegd, dat onmiddellijk maatregelen ten aanzien van de waarde van een munteenheid genomen moeten worden, als er voor een munt een onevenwich tige situatie is ontstaan. nuttig een streefdatum sei. hebben". Een jaar geleden hoopte men op Een van de voornaamste knelpun- de geschillen, maar zei hij, „het De nieuwe directeur van het In- deze bijeenkomst de grote lijnen van een akkoord gereed te krij gen, maar tijdens voorbespre kingen in het afgelopen weekein de bleek dat geen haalbare kaart te zijn. Thans is afgesproken, dat men op 31 juli 1974 overeenstem ten is, dut de Verenigde Staten aanspraak blijven maken op een bijzondere positie van de dollur. De Amerikaanse minister van financiën, George Shultz, hand haaft het standpunt dat de dol lar in de toekomst alleen volle- ternationaal Monetaire Fonds, de Nederlandse oud-minister H. J. Witieveen. verklaarde dat het op zijn vroegst 1975 zal worden voor de hervormingen ingaan. Naast de problemen rond de dol lar zijn er nog talrijke andere moeilijkheden, die in feite alleen door politieke beslissingen kun nen worden opgelost.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5