ficidóc Soiwant Ruime zege voor Peron en echtgenote in Argentinië Energie uit oude autobanden en afgewerkte olie ijmaker VEEL KRITIEK OVER EIGEN WONINGPLAN De Kuip: burcht van somberheid Aanvulling troonrede1 Negen schoten gelost op kinder tehuis C.H.U. zet zich af tegen A.R.P. Knaap aan de haak verdien 'n echte 64e JAARGANG No. 119616 MAANDAG 24 SEPTEMBER 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,30 per mm. Telefoontjes 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal f 27.76;jaar ƒ108,20. Losse nummers 35 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned I: 18.45 uur Kirl de clown; 19.05 uur Toppopfestival 1973; 20.21 uur Sportkwis; 21.40 uur Televizier met Mary Cairns en gehandicapten in Engeland. Ned. II: 19.05 uur KRO-cineac; 20.21 uur op leven en dood, doe. RUSTIG WEER Half tot zwaar bewolkt met op enkele plaatsen regen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Minimumtemperaturen van 9 tot 5 graden, maxima rond 16 gra- deen. Zwakke tot matige wind, eerst uit uiteenlopende richtingen, later uit zuid tot zuidwest. Den Haag Nog dagen zal er een sombere stemming heer sen in en om de Kuip. De strijd tussen de grootmachten had In het voordeel van Feyen- oord beslist kunnen worden, maar op de daartoe geëigende momenten cmtbeierde de ploeg de macht en de kracht. Twee briljante acties vara Piet Kei zer deden Feyenoord de das om en tilden Ajax naar de top van de ranglijst, die er na de oerste weken gelukkig nog niet zo „onrustbarend" uitziet als in voorgaande jaren meestal het geval was. Er d3cmt gelet te worden op o.a. PSV, dat er weer lustig op los scoorde. Inmiddels wordt door sommige clubs al driftig aan versterking gedacht. Go Aheads manager Hans Kraay woonde gisteren de interland Noorwegen—Dene marken bij, in Trondheim. Hij had al contact gehad met de Noor Tom Lund, maar tosn bleek dat Ajax op het vinke- touw zat en Lund de Amster damse equipe als nummer een op zijn lijstje had staan, haak te Kraay af. Hij vloog ijlings naar Kopenhagen, waar hij on derhandelde met twee Deense internationals, van wile hij de namen niet bekend wilde ma ken. Activiteit in en om de competi tie, die voor de voetballers nog lang duurt, maar voor de honkballers ten einde loopt. Sparta tooide zich met de lands titel, Storks moet een stap te rug doen. Hierover en vele an dere sportgebeurtenissen in de „Sporttribune". SOEST (ANP) Het ontbre ken van de naam van God in de laatste troonrede is voor de autohandelaar A. Luijben uit Soest aanleiding geweest om via een pagina-grote adverten tie ln een regionaal dagblad er met tien verzen* uit Jeremia 17 de mensen op te wijzen, dat er nog altijd een God bestaat. Hij heeft daarvoor rond twee duizend gulden moeten beta len, „maar dat is niet belang rijk. Veel belangrijker is, dat men God kennelijk niet meer nodig heeft", aldus de heer Luijben, die dertien jaar ou derling is geweest van de Her vormde kerk, maar thans tot de Vrije Evangelische gemeen te behoort. „U moet de adver tentie zien als een antwoord op wat wij in de troonrede hebben gemist", aldus de heer Luij ben. De zeer opvallende advertentie heeft inmiddels al tientallen mensen ertoe gebracht, adhe sie te betuigen met de waar schuwing van de heer Luijben. De Peronisten zijn uitgelaten van vreugdt vroegere president Juan Peron is, na een tijd van afwezigheid, weer machthebber gentinië. Een onbekend gebleven persoon heeft zaterdagmorgen vroeg om streeks half vijf negen schoten gelost op het Haagse kinderte huis Christina. De schoten ^er- den afgevuurd op de ramen van een slaapkamer op de eerste eta ge, waar op dat moment vijf kin deren sliepen van acht en negen jaar. Geen van de kinderen werd gewond. Enkele ruiten sneuvelden. De ko gels vlogen hoog over de kinde ren heen en kwamen merendeels terech t in de deurposten achter in de kamer. Een onderzoek van de politie wees uit dat de kogels moeten zijn afgevuurd vanaf de overkant van de Esdoornstraat, waar het tehuis staat; daar derden de huizen teruggevonden. Er werd geschoten met een Flo bertgeweer 22. De kinderen die huidend de kamer uitvluchtten werden elders in het huis ondergebracht. De directie vindt 't niet verantwoord om de geschrokken kinderen de ko mende tijd te laten slapen in deze kamer. Alle ouders van de kinderen die in het tehuis ver blijven zijn op de hoogte gsteld. Over de motieven en de dader van de geloste schoten tasten zowel de politie als de directie van het tehuis in het duister. De directie houdt het er op dat „het een of andere malloot ge weest moet zijn".. Frankrijk Winst voor socialisten in regionale verkiezingen PARIJS (AP) De socialistische partij heeft grote winsten ge boekt in de eerste ronde van de verkie?ingen voor de regionale raden Frankrijk. De gaullis tische m 'erheid verliest dui delijk terr, Toen de uitsl. n uit 996 van de 1.926 district binnen waren hadden de soc <ten 23,4 pet. van de stemma -on 14,7 pet. in 1970. De comi.i stische par tij liep terug van 23,8 naar 19,7 pet, terwijl de gaullisten 10,7 pet. van de stemmen had den gekregen tegen 15,6 pet' drie jaar geleden. De partners van de gaullisten, de Republikeinse onafhankelijken van de minister van financiën Valery Giscard d'Estaing, kwamen van 5,1 op 5,3 pet. BUENOS AIRES (AP) Juan D. Peron (77) is gisteren opnieuw tot president van Argentinië gekozen. Dat gebeurde precies achttien jaar nadat hij door militairen werd afgezet. Zijn vrouw Isabel Martinez wordt de eerste vrouwelijke vice-presi dent in de geschiedenis van Latijns-Ame- rika. Schreeuwende, juichende menigten verzamelden zich voor het Casa Rosada op de Plaza de Mayo om de herverkiezing van Peron te vieren. Op die plaats overleden honderden door een bombarde ment bij het begin van de staatsgreep, die leidde tot de afzetting van Peron in 1955. Uit de tot dusverre binnengekomen uitslagen (offi ciële en niet-officiële) blijkt dat de 77-jarige Pe ron ruimschoots 50 pet van de stemmen heeft, die nodig zijn voor een verkiezing zonder tweede ronde. Toen bijna negentig procent van de stemmen was geteld verklaarde de belangrijkste tegenstander van Peron, Ricardo Balbin, dat de generaal de verkiezingen had gewonnen. De verkiezingen zijn in 't algemeen rustig verlopen. Bierfestival Het grootste bierfestival ter wereld is geopend: het Münchener OktoberfestOm alle aanwezigen zo snel mogelijk te voorzien van het schuimende nat is vak manschap der obers gewenst. Twaalf pullen in één keer Russen pogen zachte landing op Mars MOSKOU (Reuter) De Sovjet- Unie, heeft bekendgemaakt, dat tenminste een van haar vier Marsvoertuigen zal proberen op de planeet te landen. Arabische ontvoerders voor gerecht KOEWEIT (UPI) - De vijf Ara bieren die begin deze maand bij een overval op de ambassade van Saoedi-ArabiS in Parijs vijf diplomaten van dat land in gij zeling namen en pas na enkele dagen in Koeweit vrijlieten, zul len binnenkort ter berechting aan de Palestijnse bevrijdings organisatie worden overgedra gen. Dit heeft de plaatselijke leider van deze organisatie in Koeweit, Ali Jasin, na bespre kingen met de Koeweitse minis ter van binnenlandse zaken ver klaard. Gisteren werden de verkiezingen in Argentinië ge houden. Belangrijkste kandidaat en winnaar Juan Peron, brengt hier zijn stem uit. cv UTRECHT/DEN HAAG. Het wordt steeds duidelijker, dat het kabinet-Den Uyl het belastingonderdeel over de ge fixeerde huurwaarde van de eigen woning vermoedelijk niet ongeschonden door de Eerste en Tweede Kamer zal halen. Behalve de V.V.D., die dit onderdeel zonder meer afwijst, hebben ook de C.H.U en de A. R. P. ernstige be denkingen tegen de voorgestelde regeling. heel overeenkomstig het chris- Plannen Gelders Electriciteitsbedrijf Arnhem (ANP) Bij de Provinciale Gelderse Elec- triciteitsmaatschappij 'n Arnhem en „Pollutex Mi lieutechniek B.V." in Riis- wijk (Z.H.) bestaan verre gaande plannen om uit oude autobanden en afge werkte motorolie energie te gaan putten. Men wil daartoe een niet meer in gebruik zijnde machine van de electriciteltscentra- le van Nijmegen aanpas sen. Volgens de directeur van de P.G.E.M., ir. A. E. Lindo, gaat het plan ervan uit, dat Jaarlijks vijf miljoen autobanden kunnen worden verwerkt. „Het steeds groeiende overschot aan auto banden wordt in de toekomst een groot probleem, aldus ir. Lindo, die met deze nieuwe plannen een aanzienlijk deel van dat probleem hoopt op te lossen en er tevens een energie bron bij creëert. Samen met de vijf miljoen auto banden zullen zeventig miljoen liter afgewerkte motorolie wor den verbrand ln de speciaal daarvoor omgebouwde installa tie. Hierdoor verkrijgt men dan stoom voor het aandrijven van een turbine. De centrale kan volgens Ir. Lindo uit de autobanden en de olie voldoende energie halen om een kleine provinciestad van energie te voorzien. Als alles goed gaat kan men al over twee Jaar star ten. Agnew niet bij beëdiging Kissinger WASHINGTON (Reuter-DPA) Henry Kissinger is zattrdag op het Witte Huis beëdigd als Ame rikaans minister van buiten landse zaken. President Ntxon en Kissingers familieleden woonden de plechtigheid oij. Niet aanwezig was echter de Amerikaanse vice-president Spi- ro Agnew. Dit gaf nieuw voed sel aan de speculatie dat zijn aftreden op handen i*. Inmiddels heeft een onderzoek uit gewezen, dat 55 percent van de Amerikanen van oordeel Is dat Nixon zijn functie als president niet naar behoren uitoefent; 35 Percent van de Amerikanen is wel tevreden over de president en een op de tien Amerikanen zegt geen oordeel te hebben. Ruit bij inbraak Wassenaar Uit een radio- en televisiezaak aan het Stadhou dersplein in Wassenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor 6.000 gulden aan grammo foonplaten en radio en tv-appa- ratuur gestolen. De dieven kwa men binnen door hat glas uit de deur te halen. Zullen de geruchten waarheid bevatten Wordt Lady Jane Wel- lesley dochter van de hertog van Welling ton d# verloofde van Prins Charles van Engeland? Feit is, dat men ze herhaalde lijk in eikaars gezel schap ziet. De Unieraad van de CHU bleek afwijzend te staan tegenover de verdubbeling van de huurwaar de van de eigen woning, terwijl de A.R.P zich „uiterst kritisch" erover uitliet. Daarnaast staan ook de vakcen trales op het standpunt, dat de voorgestelde regeling te onge nuanceerd en in deze opzet daarom onaanvaardbaar is. Tijdens de Unieraad van de C.H.U. zaterdag in Utrecht bleek verder, dat de CHU-fracties in de Eerste en Tweede Kamer zich zo zelfstandig mogelijk als oppositiepartij zullen opstellen. De Raad sprak zijn verwachting uit, „dat de fracties van de C.H.U. erin zullen slagen, ge- tendemocratiscn program van de K.V.P., A.R.P en C.H.U. te handelen en dienovereenkomstig haar positie te bepalen". Voor vele politici is dit een veel betekenende opmerking, omdat velen in de C.H.U. vaststellen, dat K.V.P. en A.R.P. door deel te nemen aan deze regering hun programma niet hebben nageko men. Vooral de A.R.P. kreeg hierover zaterdag veel kritiek te verduren van de Unieraad van de CHU. Vier gewonden bij slippartij LEIDSCHENDAM Op Rijksweg 4 onder Leidschendam is vrij dagavond een personenauto met vier jonge Chinezen geslipt en in een sloot beland. De bestuur der, de 25-jarige C. C. H. werd met snijwonden aan gezicht en hals in het Antoniusziekenhuis opgenomen. De drie anderen werden licht gewond. WOUBRUGGE De verstokte hengelaar P. van Tol slaagde er vrijdagmiddag in, voor zijn wo ning aan de Van Hemessenkade 30 in de Woudwetering (met als aas een stukje aardappel)een spiegelkarper aan de haak te slaan met een gewicht van 16 pond en een lengte van 73 cm. Overigens voor hem geen zeld zaamheid, daar hij als zeer ge duldige hengelaar er al eens eerder, bijna op dezelfde plaats, in slaagde een bijna twee maal zo zware karper op de wal te slepen. Een 'blijmaker' die voor tal van doeleinden gebruikt kan worden, is deze bijzorjder praktische 'shopping-meter'. Een handig appa raatje, waarmee u snel kunt optellen en aftrekken. Niet alleen goed bij het winkelen, maar ook b.v. een leerzaam hulpmiddel voor uw kinderen. Ook Ierland heeft zijn muur. Het Britse leger heeft deze barrière opgeworpen in het stadje Pettigo op de grens van de Ierse republiek en Noord-Ierlcmd om ongewenst verkeer van en naar de Republiek te voorkomen. Wrak vermiste Scheveilingen 31 gevonden DEN HA,*G ANP Duikers van de koninklijke nen" waren zaterdagavond al met duiken begon- marine h*:bh®n gistermiddag ongeveer zes mijl nen. De naam van het schip, „Alida", was duide- ten westen van Katwijk het wrak van de SCH. 31 lijk leesbaar op de romp. De „Alida" ligt op een gevonden. diepte van ongeveer negen meter. De lijken van de twee opvarenden waren al eerder aange- De duikers, die opereerd n vanaf Hr. Ms. „Dru- spoeld. Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar: antwoordnummer 349, Lelden. LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1