BS Leiden kwam i~ zag en overwon eerste winst tegen Kwiek ApoSlo grijpt KNS en DEVD zorgen samen voor monsterscore, 16-10 LSB heeft nu 1000 leden Eerste verlies van Danaiden MAANDAG 24 SEPTEMBER 1973 L4 LEIDEN BS Leiden kwam, zag en overwon. Dat „kwam" staat voor het totaal andere team, dat in vergelijking met verleden jaar zowel qua opzet als qua op stelling in het veld verscheen; dat „zag" staat voor de vrij nerveuze en afwachtende hou ding, die de ploeg in de eerste helft kenmerkte en dat „over won" staat voor de manier waarop Gerard de Lange BC in de tweede helft totaal aan flar den werd gespeeld. De eerste kennismaking met het Leidse publiek werd voor beide partij en een geweldig succes, zodat trainer-coach Rob de Wit na af loop kon verklaren, dat hij een tevreden man was. Niet dat er op de spelwijze van BS Leiden niets aan te merken viel er moeten nog heel wat schoon heidsfoutjes weggewerkt worden maar de eerste klap is ook bij basketbal een daalder waard. De gunst van het pu bliek is wat de hernieuwde uit gave van Bona Stars nodig heeft. Rob de Wit en zijn man nen ziin daar in elk geval in ge slaagd. Zoals gezegd ging BS T eiden in de eerste van een reeks van 40 competitiewedstrijden bijzonder onhandig en nerveus van start. Verklaarbaar natuurlijk, want behalve een compleet nieuw team, zit BS Leiden ook nog met de kinderziekten van de to tale andere aanpak. Dat heeft onwillekeurig zijn terguslag op het spel. De dwang om het van af het begin te moeten waarma ken, drukte eveneens zeer zwaar. Het ging bij BS Leiden dan ook bijzonder stroef, terwijl een al redelck ingespeeld Ge rard de Lange BC ex-Fiat Stars er onmiddellijk tege naan ging, stellig met de bedoe ling om de tegenstander geen kans te geven om zijn normale spel te kunnen ontplooien. Het team van Mike Rowland moet er ongetwijfeld vanuit zijn ge gaan, dat de enige methode om van dit op papier veel sterkere Leiden te winnen was, ervoor te zorgen, dat er vrij snel een groot gat tussen beiden gevallen zou zijn. Dit is niet gelukt. We liswaar nam De Lange een voorsprong, maar groter dan 6 punten werd die niet. Voorna melijk kwam dit door de sterke zoneverdediging van BS Leiden, waar bij voorbeeld de 2.10 m lange Breedlove nauwelijks te passeren valt. Aanvallend liet de Leidse ploeg het echter voor lopig nog afweten en slechts moeizaam kon gelijke tred ge houden werden. Dit was niet wat het publiek wilde zien en de ruststand van 38—34 toch in het voordeel van Leiden werd enigszins morrend in ont vangst genomen. De metamorfose na rust was een complete verrassing. Niet lan ger wilde BS Leiden de adem van de tegenstander in de nek voelen, maar fanatiek strijden trachtte BS Leiden zijn slechte inleiding ongedaan te maken. En opeens lukte alles. Onder leiding van Har Stol beter dan ooit werd de pass nauw- keruiger, de inzet verdubbeld en de schotvaardigheid opge schroefd. Na zeven minuten keek Gerard c.s. al tegen een steeds groter wordende achter stand op en voor de Amster dammers was er zelf geen door komen meer aan. Het publiek voelde dat er wat ging gebeuren en koos definitief partij, toen Butch Webster vermoedelijk de beste Amerikaan die er in Nederland en verre omstreken rondloopt losbrak. Deze bij zonder handige alleskunner kreeg iedereen op zijn hand. door met onnavolgbare acties punt op punt te scoren. Maar niet alleen Webster was ,.los" (volgens De Wit speelde hij nog duidelijk onder zijn kunnen- de hele ploeg vond de spirit en 'tik te geladen De Lange aan de kant. Zelfs de ster van Rowland verbleekte bij zoveel geweld en hij en Parker moesten hun toe vlucht tot persoonlijke fouten gaan nemen. Met enige specta culaire „dunks" kwam BS Lei den vlot op honderd en eindigde tenslotte met acht punten er over heen. Gerard de Lange BC bleef met 74 punten beschaamd achter. Het publiek had er, na toch al de nodige bijval te heb ben verleend, een laterend ap plaus voor over. De eerste ken nismaking was meer dan bevre digend verlopen. Scores BS Leiden: Webster 43, Heuts 20, Breedlove Ig, Stol 13, Petrici 8, De Jong 5, Schenker en Kop 2. Scores Gerard de Lange: Parker 30, Rowland 19 etc. AD VAN KAAM i geweldig optreden hij nam 43 punten 8-74 weggespeeld. if- Een schitterende actie uit de wedstrijd tussen de Algemene en Koog Zaandijk. Ros van de Algemene, onderneemt een doelpoging op de korf van de tegenstanders. LEIDEN— Quick Boys wist in deze wedstrijd zijn slag te slaan via uitvallen. In de 10de minuut van de tweede helft rondde Wim Sjaardema een voorzet van Ro nald v.d. Pot doeltreffend af: 1—0. Vervolgens scoorde Pan uit een vrije trap de gelijkma ker. Hierna ging UVS fel in de aanval maar de opgedrongen defensie moest drie minuten voor het einde zwichten voor een bcogbcl van de Knlwijkse rechtsbuiten, zodat de eindstand 1—2 werd. De stand luidt nu: ADO 58, Quick Boys 5—8, UVS 5—7, Excelsior 5—7, Feyenoord 36, Westlandia 5— 5, Roodenburg 43, Sparta 43, Husschen 5—3, CVV 4—2, GDS 4—1, DFC 5—1. Da Danaiden kan volgende week niet ongeslagen aan het karwei Ons Eibernest beginnen. De vol gelingen van trainer Bos verlo ren gisteren Amsterdam de ongeslagen status en de oorzaak was Rohda, dat vorige week ge klopt werd door de landskam pioen. De Amsterdammers had den een ijzersterk moment in de eerste helft, want nadat Nap en Boot twee goals tegenover het zelfde Rohda aantal hadden ge steld, wipte de hoofdstelijke for matie van 1-2 over de Danaiden heen en rende meteen de veilig heid in (6-2). De winst was vei lig gesteld, want de marge bleek voor de Leidenaars te groot. Nleske Bergsma en Si mon Boot manoeuvreerden hun ploeg wel weer in een Iets gun stiger stelling, maar na de pau ze verzuimde de Leidse ploeg de eerste goals te maken. Toen Rohda daarin slaagde en het bord 7-4 kon laten aanwijzen, was de blauw witte ploeg ver slagen. Niettemin bleef Flle- mons equipe geloven In betere tijden en terecht want Brugman deponeerde 7-5. Rohda vond wel snel het antwoord en 8-5, maar Capser van Nierop en wederom Nleske Bergsma brachte de fraaie positie van Rohda danig aan het wankelen. Het sterk uit gevoerde balbezltspel van de Amsterdammers handhaafde het verschil tussen de twee ploegen, dat er echter na negentig minu ten korfbal niet had hoeven te zijn. als de Leidse ploeg In het verloop van de strijd drie straf- worpen niet gemist had. De 8-7 was dan ook wel ferecht. FIDES PACTA—ALLEN WEER BAAR 7-7 Fides Pacta heeft de draad niet geheel kunnen opvatten na het verlies tegen Westerkwartier vo rige week. De zwartwitten lieten n.l. een sterke eerste drie kwar tier volgen door een mindere 2e serie van driemaal 15 minuten. De eerste helft was goed ver zorgd door de thuisclub. Onder water opende, waarna Wim Meyer zijn ploeg voor de 2e anaal de leiding bezorgde. Bij 2-2 ging de Leidse ploeg zich su perieur voelen en dat brachten Nandy van Helden en Ruud Niessing in de score tot uitdruk king. Ook na de wisseling bleef dat gevoel, maar wel voor even. want na de 2e goal van Dik On derwater uit een strafworp eiste Allen Weerbaar een kwartier voor zich op. Rigoreus trok het de zaken recht (5-5), waarna Fi des Pacta opnieuw toesloeg door acties van Nandy van Hei den en Wim Piket, maar hpt was allang duidelijk, dat Allen Weerbaar met een punt uit Lei den wilde vertrekken. En zo gebeurde ook. Het recht had zijn beloop gekregen. Wim Meyer: „Die 7-7 gaf de juiste verhouding goed weer. 'Bij 5-3 dachten we te kunnen doordruk ken. maar het schot was ineens zoek". DE ALGEMENE—KOOG ZAAN DIJK 6-9 De Algemene Incasseerde gisteren het vierde achtereenvolgende verlies en dit maal kan de jeug dige Leidse ploeg de hand ge heel in eigen boezem steken. In een uitstekende eerste helft werd Koog Zaandijk geheel stormrijp gemaakt, toen De Al gemene 5-3 voordeel greep. De ontgoocheling kwam echter na de rust. Tot 6-5 ging het nog be hoorlijk, maar daarna werd de debutant links en rechts door het veel geroutlneerdere Koog Zaandijk om de oren geslagen. Het falen van het aanvalskwartet met Ruud van Vliet, mede door het volkomen van „schot af" zijn van de blauw witte captain, was er debet aan dat Klaas Stark nog niet aan bod geko men, uit een vrije worp 7-45 neerzette en toen was droom van de eerste winst bij de Alge mene uit. Koog Zaandijk speel de de gedesillusioneerde Leidse Hout bewoners in de slotfase helemaal uit en 6-9 kwam dan ook hard aan. Aanstaande dins dag zullen spelers en technische commissie de koppen bij elkaar steken en dat is hard nodig ook. Voor de Leidenaars scoorden: Aad Rusman (3x), Jan Sjardijn en Wim van Vliet (2x). Ook de andere Leidse Hout inwo ner kwam er niet best af. On danks dat ook ZKV niet kon im poneren, was het verschil in deze wedstrijd de nuchterheid van de Zaandammers. De Noordhollanders speelden met een grote inzet en wilden voor elkaar werken. Dat ontbrak bij de Leidenaars, in de belangrijk ste periode. Flip v.d. Kooy had de zaken weer snel voor elkaar wat de aanvallende taak betreft '(2-0), maar toen ZKV langza merhand naderbij sloop en voorbij Pernix kroop, vloeide ook bij v.d. Kooy de inspiratie weg. Na de pauze scoorde Joke van Duyn met een 3-4, maar dat was meer een opkikker voor ZKV. Na 25 minuten spel leidde ZKV met 3-7 en niemand gaf meer veel voor Pernix'kansen. Daan Vreeken, Peter van Duyn en opnieuw v.d. Kooy deden dat wel en zowaar moest zxkv nog gaan oppassen. Dat deed het •koelbloedig en Pernix was ver loren (6-8). SPANGEN—ZUIDERKWAR TIER 7-7 Een ondubbelzinnige laatste krachtsinspanning heeft Zuider kwartier bijna nog de volle winst opgeleverd bij het dit jaar sterk opererende Spangen. Een spetter van Van Dam in de laatste seconden was bijna raak, maar de korf kon de bal niet verwerken. Overigens mocht Zuiderkwartier bepaald met ontevreden zijn met de 7-7, want steeds had Spangen een voorsprong. Het duo Vn Datai-Van Dam we/rkte 2-0 weg, maar bij de pauze waren de ge volgen van de eerste sterke Spangen helft bijna niet te over zien. Toen Kloos en Joep van Dam 5-4 verzorgden, was ZKW weer bij. Nadat een fraaie goal van De Groot geannuleerd was. ging Spanpen na een goal van Nico van Leeuwen de laatste 4 minuten in met 7-5. Ineke de Kreek en Gijs Kloos, na een ac tie van de voor Toos van Es in- gevalle Sary Solleveld, leverden tenslotte een verdiend 7-7 op. KNS—DEND 10-10 Bepaald moeite met kansen be nutten had KNS gisteren niet. De voor veldkorfbal zeldszame cijfers van 16-10 leverden de oranje hemden wel de 2e winst op. Vanaf het begin trok KNS fel in de aanval en doelpunten waren uit vooraaad leverbaar. Ook DEVD deed lustig mee. want nadat KNS op 6-1 was ge komen, kwam de Amstelveense ploeg toch goed terug (7-5). Rust: 9-6 Na de thee kwam KNS niet meer in gevaar. Via een 12-7 en een tussensprint, die 158 toch gevolg had, bereikte KNS de gigantische score van 1640, een behoorlijke opsteker voor de Oegstgeestenaren. Voor de monsterproduktie zorgden: Henk Brakel (5x), Hans Kluts (5x), Ton Bey (3x), Ruud Stey- ger, Mary Zirkzee en Janny Brakel. ELKV—CRESCENDO 4-2 Crescendo heeft he tin de eerste helft laten liggen bij ELKV en dat leverde de veel geplaagde groen witte club verlies op. Nu kon Ton Ouwerkerk van de lijst van deelnemers aan de Reis naar Etten Leur gestreept wor den wegens griep. Niettemin had Crescendo meer kunnen hebben als de afwerking ln de beginfase maar goed was ge weest. Drie strafworpen en veel kansen werden ongebruikt gela ten en dat ELKV dan ook op 4-0 kon komen, was logisch. Na de pauze konden Joke Schouten en Chris Driessen twee kansen be nutten. maar meer zat er voor de Leidenaars onder deze om standigheden met in. In de landelijke eerste klas boek ten de heren van Apollo de eer ste overwinning. Na en periode van acclimatiseren in deze klas se en Inspelen van nieuwe spe lers, gaat de Oegstgeestse for matie duidelijk beter draaien. Ook Bax/Foreholte herstelde zich goed van de nederlaag te gen Hellas en klopte nu het Haagse Kwiek Sport zeer gedeci deerd met 72. In de regionale klasse was Jong Ade vrij en had HVS een goede tweede helft bij Atomium in Rotterdam. Na een 1—1 ruststand werd met 1—6 I gewonnen. De dames van Northa gingen op bezoek bij Velo ln Wateringen en bleven met 5—8 aan de positieve kant van de score. In de afdeling brachf Nio de derby tegen San/HVL op zijn iraam en daarmee gaan de Ripsen fier aan kop zonder ver- liespunten. Bij de heren was minder succes voor de Leidse teams weggelegd. San/HVL, HVV en MMO verloren en al-> leen Warmunda zorgde voor winst. De eerste overwinning voor de Warmonders in deze competitie. BAX/Foreholte; In de stromende regen ging Bax/Foreholte van start tegen het Haagse Kwiek Sport. Een technisch goede maar nog wat jonge ploeg, die weliswaar handen vol werk gaf aan de Voorhoutse dames, maar toch routine en schot kracht mist om 't de rood-wit ten erg moeilijk te maken. Toch was de eerste Haagse aanval di- rekt raak. Voorzichtig schui vend op het natte veld liet de verdediging van Bax/Foreholte een gat vallen en het schot was net bulten bereik van Lia v. Kesteren. Na 4 minuten kwam het hemelwater met bakken uit de lucht en scheidsrechter v. Delft zag zich genoodzaakt de strijd te onderbreken. Toen na 20 minuten de hemel wat op klaarde en de putten het vele water hadden verwerkt, kon de strijd worden voortgezet met de 01 stand in het voordeel van Kwiek Sport. Van dat moment af beheerste Bax/Foreholte de strijd volkomen. Bij de rust leid den zij met 3—1 welke stand na rust vrij gemakkelijk kon wor den opgevoerd tot 7—2 waarbij de Haagse treffer als een ca deautje mocht worden aanfe- merkt. Een penalty kregen de Haagse dames toegewezen na blindelings op de Voorhoutse verdediging te zijn ingelopen en een fraaie duikeling. Bij Bax/Foreholte was Nora v. Nie- kerk, zij het voorzichtig spe lend. weer van de partij. Ellen Oostdam ontbrak door vakantie en ook Anuska Fontein was nog steeds afwezig. Haar vervang ster, Lia v. Kesteren was echter de grootste uitblinkster bi) Bax/Foreholte. De Voorhoutse doelpunten kwamen van Hannie Boskamp, Nora v. Niekerk en Ellie Hoek allen 2x, en Lenie Hoek lx. APOLLO: Het Oegstgeeste Apollo heeft de eerste overwinning ge boekt in de landelijke eerste klasse. Zonder keper Eric Vos en good old Thijs de Haan ging het spel goed gelijk op in Den Haag tegen Kwiek Sport. De van Her mes overgekomen Evert Theu- nisse scoorde maar liefst 7 tref fers. Het was dan ook volkomen verdiend dat Apollo ging rusten met een voorsprong van 5—7. Na rust eenzelfde spelbeeld. Een duidelijk beter draaiend Apollo bleef het beste van het spel houden en de Haagse ver dediging moest vaker aan de noodrem trekken. Merkwaardig genoeg liet Apollo echter vier maal een strafworp onbenut waardoor Kwiek Sport 5 minu ten voor het einde langszij kon komen: 10—10. Het laatste of fensief van Apollo, kon Kwiek Sport nit meer beantwoorden en verdiend namen de Zwarte Wol ven met 10—12 de puntjes jnee naar Oegstgeest. HVS: In Rotterdam speelden Dy namo en HVC aanvankelijk zeer behoudend. Lang combinerend duurde het tot halverwege de eerste helft dat Dynamo de lei ding nam. De gelijkmaker werd uitgesteld tot 2 minuten voor rust. Een treffer van Wil v. Rijn werd eerst nog afgekeurd maar Connie Lelieveld schoot raak: 1—1. In de tweede helft speelde HVS sneller en was er meer systeem in de aanvallen. Nu bleek het Rotterdamse team duidelijk aan conditie tekort te komen bij de jonge Stompwijk- se ploeg. Connie Lelieveld 3x. Sjanie v. d. Bosch en Ria v. d. Salm scho ten HVS naar een duidelijke 1 —6 overwinning. Hiermee blijft de groenwitte ploeg ongeslagen met 5 punten uit 3 wedstrijden. NIO-San/HVL: In Rijpwetering heeft Nio zich ongeslagen aan de kop van de ranglijst genesteld. Het Leidse San/HVL, dat de laatste tijd weer goed draait,' heeft het ze echter niet cadeau gegeven. De strijd ging volko men gelijk op en aan beide kan ten werd stevig verdedigd. Een verkeerde uitworp van de overi gens uitstekende Wil Schulte, werd door Ria Weenink attent onderschept en in een doelpunt omgezet. Gesteund door deze "meevaller" slaagde NIO erin nog een tweede goal te scoren, eveneens door Ria Weenink en met 2—0 te gaan rusten. Na rust nam NIO aanvankelijk ver der afstand. Ria Weenink scoor de haar hattrick, doch een strafworp van Wil Schulte en een fraai doelpunt van Gerda Stadt brachten de spanning weer volledig terug. Ria Wee nink werd aan banden gelegd en scheidsrechter Peters kreeg) handen vol werk. Vlak voor tijd( maakte Corrie Weenink aan alle onzekerheid een einde en bracht met een fraaie treffer de Ripsa; overwinning in veiligheid 42. MMO: In de eerste helft werd het Haagse HMSH door MMO volko men overdonderd. Binnen een paar minuten stond het 0—3 en MMO bleef komen. In een zeer hoog tempo werd HMSH geen kans gegeven zich te reorgani seren en toen het rustsignaal klonk kon de balans worden op gemaakt: 0—6, voor MMO. Na tuurlijk kwam de Haagse ploeg in de tweede helft beter besla gen ten ijs en een offensief moest door de Hoogmadese worden afgeslagen. Verder dan 2—6 kwamen de Haagsen dan ook niet en zelfs voegde MMO nog een treffer aan het totaal toe: 27. De doelpunten kwa men van Cobia Elstgeest, Mar- gré Elstgeest, Adrie v. Leijden allen 2x en Cobie v. d. Salm 1. De heren waren minder gelukkig, met hun schoten en vooral in de eerste helft niet opgewassen te gen het technisch betere Hercu les. Na 12<1 bij de rust, verlo ren zij verdiend met 20—11. De eerste overwinning van War munda is een feit. Tegen EHO 2 ging de strijd volkomen gelijk op met aantrekkelijk aanvals- spel. Onder de goede begelei ding van trainer Jonker zat er meer systeem in het aanvals- spel van de Warmonders. Een spelmoment uit de wedstrijd KNS—DEVD, die door KNS met een monsterzege werd afgesloten LEIDEN Vooral door het pro pagandistisch effect van de match Flscher-Spasski vergrotte de Leidse Schaakbond haar le dental van 840 naar zo goed als 1000 leden in één jaar tijd. Voorzitter Selier sprak tijdens de jaarvergadering de hoop uit dit jaar de 1100 te passeren. In het oepeningswoord feliciteerde hij de heren Grim en Hendrik- sen met het behalen vsan het examen Wedstrijdleider van de KNSB. Een in het najaar te houden loterij zal een deel van de kosten moeten opvangen die de KNSB bij het 100-jarig be staan gemaakt heeft. Nog edit jaar zal een drietal simultaan- gevers in het kader van het 100-jarig bestaan de strijd an-a binden met een even groot aan tal verenigingen uit de LSB. W edstrijdleider de Haas werd overladen met een aantal vra gen over het persoonlijk Leids KAmpioenschap. Vooral de r— uim drie maanden tijd dit dit kampioenschap in gaat nemen vormde een heet hangijzer. Voorstellen tot inkrimping van het Leids kampioenschap tot bij voorkeur 7 weken leverden in ieder geval voor de komende kampioenschappen geen resul taat op. Verder staan op het programma een Vierstedentoer- nooi. het gebruikelijke zestallen- toernooi en natuurlijk de V D simultaanséance. De jeugd neemt weer deel aan de Hut ton-wedstrijden en volgend jaar wordt een heugdafvaardiging van de Limburgse Schaakbond ontvangen. Een door de voor treffelijke jeugdleider Haasnoot opgezette jeugdcompetitie ziet dit seizoen haar levenslicht. Op vallend was dat vooral de grote verenigingen wat betreft deze jeugdcompetitie het volledig lie-1 ten afweten. Komende competi tie zullen 7 tientallen in de le klasse uitkomen, de overige 43 worden over de tweede en derde klasse verdeeld. Een korte dis-, cussie over de door de KNSS, voorgestelde nieuwe structuur., leverde als resultaat op dat een nieuwe vergadering zeker ndig is om dit bijzonder moeilijke, punt te bespreken. Na de rond- vraag werd de vergadering door de voorzitter gesloten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16