AJAX HEEFT PIET KEIZER NOG PSY rolde vijfmaal blunderend AZ op Feyenoord liet tweemaal de kans liggen DIE KLAP WAS RAAK Laakbaar Voor niets Te laat Interessanter Amsterdam Totale ontgoocheling, bijna ontreddering bij Feyenoord. De spelers liepen met sombere gezich ten naar de bus, trainer Coerver mompelde „ge schenk uit de hemel voor Ajax" en maakte zich ij lings uit de voeten. Een grafstemming bij de ploeg die tweemaal de kans had gekregen om het topduel tegen Ajax in zijn voordeel te beslissen maar er de macht niet voor had. Feyenoord vergiste zich deerlijk in het zeker niet briljante Ajax dat een uiterst zwak begin moest overleven, een achterstand ongedaan moest maken maar door twee onnavolgbare acties van Piet Keizer toch de volle winst greep. Ajax bezat een brein, een figuur die in de aanval slechts enige malen tot briljante acties hoefde te komen om de doorslag te kunnen geven. Feyenoord had ook zo'n speler, Wim van Hanegem, maar hij vertoefde op het middenveld en kon zijn aanval - en ijverige Ressel, een uitstekende Wery die bezig is zich naar het Oranje te spelen maar ook Kristensen die geen enkel nuttig aandeel kon leveren - niet de steun geven die zo hoognodig was. Op het mid denveld speelde Van Hanegem, hoewel hij over zich zelf niet zo bar tevreden was. een onvervangbare rol maar daarmee was Feyenoord er niet. In de perioden halverwege de eerste helft en nadat Ajax gelijk had gemaakt, had Feyenoord de kans een beslissing ten voordele te forceren. Het greep die kans niet. Eeist niet omdat de voorsprong van 1-0 de gedachte post deed vatten „ons kan weinig gebeuren want al maken ze gelijk dan nog hebben we het punt dat voor een uitwedstrijd voldoende is", na de gelijkmaker niet - Ajax drong evenmin aan op een zodanige wijze dat het uit was op de volle buit - omdat van die stemming bij de Ajacieden geen profijt werd getrokken. Het kostbare doelpunt van Ajax in twee fasen. Foto links Eddy Treytel wordt Joop van Daele probeerde nog het onheil te voorkomen maar Arnold Mühren heeft al ge schoten. Geheel rechts Wim Jansen die wel ter plekke was maar er niet in slaagde Mühren de kans te ontnemen. Foto rechts: Ontgoocheling bij Feyenoord, dolle vreugde bij Ajax. V.l.n.r. Johnny Rep, Gerrie Mühren die broer Arnold juichend omhelst, Eddy Treytel, Joop van Daele en de geheel terneergeslagen Wim Jansen die zich later dit doelpunt hevig aantrok omdat hij geen „krassere" maatregelen had genomen om te trachten het te voorkomen. Enige dagen tevoren leek trai ner Wiel Coerver een truc uit te halen. Hij maakte toen de opstelling voor het UE- FA-Cupduel met „östers be kend en zei er ongewoon openhartig bij: „Zo spelen we Qok tegen Ajax". Het was geen truc maar de waarheid. Ongewijzigd betrad Feyen oord het veld. Ajax ontbeer de de grieperige Horst Blan kenburg, op wiens plaats Schilcher speelde en Arnold Mühren completeerde op de rechtervleugel de ploeg. Ajax in de provisorische op stelling van Arnold Mühren, Rep en Keizer in de aanval, met Haan - het experiment Haan als spits had George Knobel niet doorgezet - in de middenlinie. Het liep niet bij Ajax, dat even bedachtzaam speelde als Feyenoord. De Rotterdammers evenwel schiepen zich kansen. Stuy moest Jansen stuitten, Stuy verliet eens zijn doel om ver buiten zijn gebied Ressel van boze daden af te houden. Me nigvuldig waren de foutieve passes, waaraan vooral Ajax zich bezondigde en aan Rot terdamse zijde Wim Jansen». Niettemin nam Feyenoord de wedstrijd in handen en de beloning kwam met een on geloofwaardig doelpunt. Henk Wery vuurde van grote afstand, Stuy stak hand noch voet uit en Feyenoord leid de. Wery: „Nee, er zat nie mand meer tussen, de bal ging er rechtstreeks in", Ty pisch een treffer zoals Stuy kan doorlaten. En al zou zijn uitzicht ietwat zijn belem merd, dan nog had hij van zo'n afstand kunnen en moe ten reageren. Door de straffe dekking - dit maal bracht van Dale rust in de Rotterdamse defensie - en 't feit dat Ajax niet tot slui tende combinaties kon komen leek de strijd toen al beslist. Leek, want Feyenoord verge noegde zich met de voor sprong en baadde in de ge lukzalige wetenschap dat het dit Ajax aan moest kunnen. Maar de daden, die in het clublied zijn verweven, ble ven uit. Op die ene keer na toen van Daele scoorde, maar Ressel tevoren in de combinatie buitenspel stond. De truc kwam van de kant van George Knobel, die in de rust het nutteloze had inge zien van de plaatsing van Arnold Mühren op rechts. Hij zette Keizer in de spits, Rep op rechts en Arnold Mühren op links. Eer Feyen oord zich daaraan had aan gepast - Rijsbergen bleef op Keizer spelen, Schneider verhuisde naar rechts - lag de gelijkmaker achter Trey tel. Met een grootmeesterlijk voetbeweging forceerde hij een gat in de Rotterdamse defensie, Gerrie Mühren ont ving de bal en schoot ineens met het rechterbeen onhoud baar in (1-1). Toen pas kwam er volop be weging in de Amsterdamse gelederen op de tribunes. De aanmoedigingen schalden over het veld. Men ver wachtte toch nog, hoewel het duel zeker het aankijken waard was ondanks het feit dat er behoedzaam werd ge speeld, het zinderende schouwspel dat in het verle den deze „derby van de gro ten" opleverde. Het bleef echter een vlakke ontmoe ting én een sportief duel waarin het pas een kwartier na de rust verzorger „Haan tje" vor het eerst en het laatst het veld moest opko men. Van Hanegem hierover na af loop: „Was er maar wat fel ler gespeeld, waren er maar meer overtredingen begaan". Feyenoord was naar zijn oordeel toch weer „te lief ge weest", had te weinig kracht ontplooid. Ook na de gelijk maker. Ajax drong niet aan, wilde niet het risico lopen dat inhaerent is aan het forceren van de zege. En weer, zoals in de eerste helft, kreeg Feyenoord de kans het duel naar zijn hand te zetten. Er kwam slechts een buitenspel- doelpunt uit, van Theo de Jong, hoewel de meningen daarover sterk uiteen liepen. Scheidsrechter Van Gemert keurde het evenwel resoluut af. Er ontstonden ook aan Amsterdamse zijde enige scoringsmogelijkheden. Trey tel keerde een kopbal van Haan, die even te voren de bal net voor de voeten van de schietklare Keizer had weggegleden. De aanval van Feyenoord was inmiddels ook gewijzigd: Ressel-Wery (om meer kracht te kunnen ontwikke- len)-Kristensen. Het sorteer de weinig meer effect dan tevoren, grotendeels ook om dat Kristensen geen effectief aandeel leverde. Feyenoord liet zich, ook na deze tweede kansvolle periode, toch nog inpakken. Piet Keizer lan ceerde Arie Haan op rechts, zo zuiver dat deze meteen kon voorzetten. Arnold Müh ren ontweek Wim Jansen, die zich later de haren wel uit het hoofd kon trekken (te lief geweest) en bracht Ajax de volle winst. Het had een gelijkspel moeten zijn, oordeelde men allerwe gen. Gezien het spedbeeld was dat rechtvaardig geweest maar de onomstotelijke waarheid is nog steeds dat de treffers tellen. Feyenoord had afstand moeten nemen vóór december. Ajax loert op de Noor Tom Lund, schijnt in contact te staan met de Duitser Jupp Heyn- ckes. Ongetwijfeld zal Ajax het hiaat, ontstaan door het vertrek van Cruyff - en dat blijft toch zonneklaar merk baar - zo goed mogelijk op vullen. Het heeft voorlopig nog Piet Keizer, die persoon lijkheid die Juist in dergelij ke wedstrijden de beslissing kan brengen. Hij deed het ook. Feyenoord, te behoed zaam en te weinig krachtig (zonder daarmee onsportief of extreem hard te bedoelen) liet tweemaal de gelegenheid voorbij gaan. De winst: dit Fevennord is opgewassen te gen dit Ajax. Een moreel ge lijkspel, dat echter geen pun ten oplevert. Scoreverloop: 31. Wery 0-1, 50. Ger Mühren 1-1,. 87, Arnold Mühren 2-1. Scheidsrechter: Van Gemert, toeschouwers: 59.000 (uitverkocht). Ajax: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Schilcher, Krol; Neeskens, Haan, Ger Mühren; Arnold Mühren, Rep, Keizer. Feyenoord: Treytel; Rijsber gen, Van Daele, Schneider, Vos; de Jong ,Van Hanegem, Jansen; Wery, Ressel, Kris- HERMAN VAN BERGEN EINDHOVEN Joop Brand, de trainer van AZ'67, speelde het goed. Glimla chend kwam hij uit de kleedkamer na de beschamende nederlaag van 5—1 die zlin ploeg tegen PSV had geleden. "Dit PS\ verdient een compliment voor het gewel dige spel." Daarmee verdoezelde hij de afschuwelijke blunders van AZ. De ne derlaag was meer te wijten aan die enor me fouten dan aan het inderdaad knaope spel van PSV. Blunder nummer één viel al na drie minuten. Kabel legde Van der Kuylcn neer, drie meter buiten het strafschopgebied. AZ trok 't muurtje op mear vergat Erdström, die er geheel vrij naast stond. Van der Kuylen schoof hem de bal toe en stond achter. Toen Van der Kuylen zich gruwelijk vergiste en Wildbret de bal toespeel de, kon de vrijstaande Kees Kist in stelling worden gebracht en was dc stand in evenwicht. Joop Brand: „Toen dacht ik, dat gaat lekker. Dat moet de jongens toch inspireren". Maar eer die inspiratie er was, lag de bal al weer achter doelman Vooys. Gele kaart Elunder nummer twee: dc gisteren ongrijpbare René v.d. Kerkhof ontving de bal op het mid denveld, schakelde over op zijn hoogste ver snelling, stoof iedereen voorbij, inclusief Vooys. De Alkmaarse doelman greep hem toen maar bij het been en de zwak leidende scheidsrechter Jonker oordeelde ditmaal juist: strafschop. Van der Kuylen belastte zich er mee: 21. Na dit doelpunt werd de strijd vinniger en Wild bret kreeg de gele kaart wegens een charge te gen René v.d. Kerkhof. Blunder nummer drie: hoekschop van Deijkers. Erdström plaatste zich vlak voor de doellijn en reikte met zijn hoofd hoger dan Vooys. Brand: „Natuurlijk had Vooys moeten stompen. Is je met 3—1 achter komt, is het hier helemaal ver loren." In de eerste twee minuten blunderde AZ nog eens tweemaal. Toen Wildbret treuzelde, ont- Anam Van der Kuylen hem de bal en bereikte Lubse: 4—1. Blunder nummer vijf kwam op naam van Kabel die een totaal foutieve pass zag onderschept door René v. d. Kerkhof wat 5-1 betekende. AZ mocht blij zijn dat PSV gas te rugnam. De Almaarders kregen zelfs nog twee kansen maar Vredenburg faalde beide malen. Scoreverloop: 4 Edstrm 10, 6. Kist 1I, Van der Kuylen 21 (strafschop), 36. Erdström 3—1, 46. Lubse 4—1, 47. René van de Kerkhof 5—1. Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 17.000. PSV: Van Beveren; Krijgh, Nordqvist, Van Kraay, Deykers; W. van de Kerkhof (Mulders), Strik, Lubse, R. v. d. Kerkhof (Schmidt Han sen), Erdström, Van der Kuylen. AZ '67: Vooys; De Vries, Suurendonk, Kabel, Vonk; Kist, Nygaard, Twisk, Wildbret, Vreden burg, Schaafstra. Ditmaal kan doelman Vooys redding brengen. Hij reikt hoger dan het hoofd van Edström. Geen ramp vix,r PSV want Vooys werd vijfmaal verslagen, waarvan twee neer door Edström. EINDHOVEN Tien mi nuten voor de rust van PSV-AZ raakte de club- arts van AZ, Jan Bruin, verwikkeld in een merk waardig incident. Bruin (30) had bij het begin van de wedstrijd plaats genomen op een stoel naast de dug out, omdat deze te klein was om de complete AZ-delegatie te herbergen. In de 35ste minuut stapte de 60-jari- ge PSV-suppoost Toon Kruize richting Bruin met de mededeling: „Sorry meneer, maar de poorten gaan open dus u zult van de stoel af moeten". Kruize trok de stoel onder Bruin van daan. Een seconde late» lag Jan Bruin op hel gras. ,.Toen ben ik opge staan en achter die man aangegaan om hem te vragen of dit de gewoon te is bil PSV. Hij pakte zijn stoel en slingerde die naar mijn hoofd. Ik dacht, verstandig zijn en wegwezen. Dus ik liep weg. Komt die vent achter me aan en wil me één klap geven. Nou speel ik al jaren water polo dus ik weet zo'n klap wel te ontwijken. Uit pure zelfverdediging heb ik toen teruggesla gen. Die slag was wel raak". En hoe, want het gehoorapparaat van Toon Kruize vloog in brokken. Jan Bruin: »,Toen ben ik maar hard weggelopen, want al dio andere suppoosten kwa men achter me aan". Jan Bruin heeft de twee de helft van PSV-AZ niet meer gezien. „Ik ben maar iets gaan drinken in de stad". Klaas Mole naar: „Ach, wat maakt het uit. Bij Philips heb ben ze gehoorapparaten genoeg". In de Nederlandse Bad minton Bond, die officieel nog steeds zonder bestuur zit, nadat b'jna een jaar geleden het college aftrad, blijkt het nog steeds een organisatorische warboel, De NBB blijk niet alleen financieel niet al te best geleid te worden maar in andere opzichten, even min. Vorige week begon de competitie, maar noch aan de start noch aan d^> resultaten daarvan blijkt de NBB waarde te hech ten. Het blijkt niet moge lijk om bij een centraal punt uitslagen en dergelij ke te verkrijgen. Een jaar na het uitbreken van de crisis heeft de NBB nofc steeds geen orde op zaken gesteld. En dat is voor een bond van ruim 20.000 le den toch wel een laakbare zaak. De leiding van de Haagse hockeyhoofdklasser HCC heeft niet zo'n beste beurt gemaakt. Hoewel de aan leiding weinig urgent leek, heeft HGC in een zeer vroeg stadium besloten de wedstrijd tegen Amster dam af te gelasten. Van wege het belang van dezt» ontmoeting was er nogal veel interesse. HGC oor deelde het niet nodig via de daarvoor geschikte ka nalen het nieuws van afge lasting te laten versprei den, hetgeen velen eon vergeefse gang naar het veld zou hebben bespaard. Een ander aspect van deze zaak is dat het veld gisteren, op enkele plek ken na, behoorlijk be speelbaar bleek. Én dat was voor de voor niets ge- kom en en 'n extra moeilijk te verteren zaak. Het is op deze plaats a! meermalen gesignaleerd, maar dit jaar is opnieuw gebleken dat de compeii- tie-planning van de honk balhond weinig gelukk'g is. Hoewel er deze zomet vrijwel gen afgelastingen voorkwamen, is men in de competitie nog met de be langrijkste fase (karn- pioens- en degradatie duels) bezig, terwijl de publieke- belangstelling zich grotendeels richt op het voetbalgebeuren. Dooi de drie achtereenvolgende overwinningen van Spar a is de „Holland Serie" nu achter de rug, maar vol gende week moet er nog een dubbel worden ge speeld. Dat is te laat en het zou te wensen zijn dat de bond dat ook eens on derkende. Het lijkt ernaar uit te zien dat Nederland dit seizoen een interessanter competi tie tegemoet gaat dan in vele jaren het geval was. eerstvolgende transfert'jd december kunnen ver schuivingen voorkomen die in vroeger jaren on mogelijk waren. Ajax zo wel als Feyenoord zijn kwetsbaarder geworden, PSV sterker, FC Twente ondanks het gelijke spel tegen De Graafschap inhoudsvoller. Daarbij komt nog dat hier en daar vinnige „uitschietertjes" voor onverwachte resul taten zorg dragen. Dit alles kan een competitie slechts ten goede komen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13