IJSSELSTREEK AFGANG VAN BENADRUKTE WIELERPR0FS Memoriaal voor Neapel JOHN GRAVETTE WIERP STAUF UIT HET ZADEL Leeglopende accu bracht winnaar Van der Velden even aan het schrikken Leo Canjels opvolger van Vink Noodweer trof na-Braassem Burglinde Pollak record vijfkamp Merckx sloeg aanvallen af in Fournies MAANDAG 24 SEPTEMBER 1973 A5 (Van onze sportredactrice) MAASTRICHT Leo Canjels is de opvolger van de vorige ■week bij MVV ontslagen trai ner Maarten Vink. Canjels te kende gistermiddag kort voor de wedstrijd MVV-NAC «en contract en zat 's middags op de spelersbank. Canjels was voor de competitie al kandidaat voor de vacature bij MVV, die ontstond na het vertrek van George Knobel naar Ajax. Toen werd Vink be noemd. Spelerseisen leidden ertoe dat MVV, dat gisteren zijn tweede zege behaalde, weer con:act zocht met Can jels, d'ie eerder NAC en FC Brugge onder zijn hoede had. DRONGEN Het beeld was karak teristiek voor de situatie in de Ne derlandse wielersport op d:t moment: Amateurs zijn sterker dan de profs. In de meedogenloze, soms beangstigende rechtlijnig, heid van de open Flevopolder, waar de wind de deelnemers aan de natonale clubkampioenschap pen met niet-aflatende kracht pe selde en alleen moed. kracht en karakter meetelden, leden de ne- derlandse profs hun zoveelste ne derlaag. Toen in het gemeen schapscentrum De Meerpaal da titel algemeen clubkampioen van Nederland werd weggegeven, kwamen er vier renners naar vo ren, die volgens de normen van de KNWU amateur zijn, al is twijfel over de liefhebbersstatus van een van hen (Fedor den Her tog) alleszins gerechtvaardigd De vier, tesamen met team van de IJssel- streek vormend, versloegen met ruim verschil (2 min. en 23 sec.) de geheel uit profs bestaande formatie van de toer* tweejarigen (1.21.8) Monty Bui tenzorg niet van de partij was. Zijn eigenaar sloeg bij het slaan van nieuwe hoefijzers het paard met een nagel in het vlees en kon daarom niet starten. Een duur nageltje zonder meer. Sjeng Hendrikx kan zich er nu alleen nog op beroemen dat hij Van der Kraats vierde met White (lover de snelste tweejarigen in ons land bezit allertijden. Als pleister op de wonden behaal de Hendrikx later op de middag een fraaie overwinning in de Grote KLM-Prijs met de import Aiglon. Door deze overwinning behaalde de Limburger zijn 100 ste eerste plaatsen in tien jaar eigenaar/rijder. Hij mag nu van de Stichting Nederlandse Draf roepstrainer worden. Deze kans grijpt de man met beide handen ROELOFARENDSVEEN On teer, regen, harde wind en geen wind hebben het sluitstuk van het zeilseizoen 1973, de Na- Braassem, bepaald. Vele uitsla gen waren navenant: Grillig in schrille tegenstelling tot de gevestigde reputaties. Overeind bleven Jan van Staveren (Re genboog), Rolf von den Baumen (Valken), Dirk Coster (solo) en Hans van der Kooy (16 kwadra ten). Onder de hoofdprijswinnaars en hun secondanten was dan ook veel de kreet „ervaring, tech niek en heel veel geluk" te be luisteren. Zo kwam bij de Pam- pussen onverwacht Leo de Wit sterk naar voren. Tijdens het Pampus-kampioenschap was De Wit nergens, maar op de Brs sem haalde hij zaterdag alles uit zijn schip en won met ruim twintig minuten voorsprong. De Amerikaan Bert Serra was in de drie uren van Amsterdam de grote pechvogel. Zijn Molinari raakte een stuk hout, sloeg lek en zonk. Hij stapte in het reddingsbootje over. AMSTERDAM Drie uren gie rend moltorgeweld op de Amstel tussen de Berla|ge- en Utrechtse brug niet tot slot het Wilhel mus»: ziedaar helt verioop van de zevende drie uren-speedboot- races van Amsterdam, waarin Cees van der Velden, die veer tien dagen geleden in Duitsland zijn wereldtitel kwijtraakte, en ziin Amerikaanse co-equipier Bill Seebold de «verwinning be haalden. Al m de beginfase lapte de Neder- j landse radio- en televisiehande laar, aan het stuur van zijn I splinternieuwe zes-cylinder Mo- I linari/Mercury, het hele veld, om nadat de grootste concur renten, Bob Hering en wereld kampioen Renato Molinari, met een lekgeslagen boot nog net de kant hadden kunnen bereiken het stuur over te geven aan Bill Seebold. Deze zorgde in de laat ste tien minuten voor enige on gerustheid in de pits door radio grafisch te melden dat zijn accu «leegliep. Hij moest wat vaart minderen, iets wat de anderen ook moesten doen, aangezien een hagelbui het uitzicht belem merde. Hij finishte misleiden de bombarie van de speaker ten spijt tamelijk onbedreigd. In de Ol-klasse viel Jan Koch bij na twintig minuten stil, maar kon nog juist op tijd zijn motor weer aan de gang krijgen om toch de eindzege in deze klasse te grijpen. Van het verwachte gevecht tussen Van der Velden en Renato Moli nari, de man die hem veertien dagen geleden op de Moezel de wereldtitel ontnam, kwam niet veel. Al in de beginfase voer Molinari's teamgenoot Bob He- ring tegen een stuk wrakhout, waarna hij er nog maar net in slaagde half zinkend het dok bij de gasfabriek te bereiken. De zevende drie uren-race verliep zonder ongelukken. Wel was het aantal uitvallers groot. Hans Pelster, de Amsterdamse favo riet, kwam aanvankelijk goed mee. Hij verspeelde echter een schroefblad, werd in het dok uit het water gehesen omdat de Amerikaan Bert Serra in zin kende toestand verkeerde en dus grotere rechten kon doen gelden op het ene plaatsje in het dok dan hij, belandde na omstreeks twintig minuten weer in het water en zette de race voort om uiteindelijk als zeven de te eindigen. Na afloop maakte <Se organiseren de Nederlandse Speedboatclub de balans op: bijna 100.000 (gratis) kijkers, 8000 verstookte liters super-benzine en het scheepvaartverkeer op de Am- stel drie uur opgehouden. De uitslag ls (baanlengte 3200 meter): Molinari 133 ronden. 4. Bob Spalding en Tom Perclval (GB) met Molinari 133 ronden. 5. Georglo Mo linari (It.) en Gary Peacock (VS) met Molinari 133 ronden. Ol-klasse 1. Jan Koch (Ned.) met Molinari 106 ronaen. 2. Henk Scheen (Ned) met Sehulze 105 ronden. 3. Joop Hayma kers (Ned.) met Molinari 101 ron- sar (Ned.) 26 ronder Klasse SE: 1. Michael Werner (W.Dld.) 32 ron den, 3. R. Torrance (GB) 31 ronden. Klasse SF: 1. Stefan Loyo (W.Dld) 27 ronden. Klasse OF: 1. Tony Williams (Ned) 32 ronden, 2. Alois Busdorff (W.Dld) 28 ronden, 3. Bert Huff ener (Ned.) 24 ronden. BONN Oost-Duitsland bij de dames en Polen bij de heren zijn de winnaars geworden van de eerste finales om de Europe se vijf- en tienkampbeker. Za terdag verbeterde de Oostduitse Burglinde Pollak het wereldre cord op de vijfkamp tot 4932 punten. Het oude record stond sedert 12 augustus (voorronde in Soifia), met 4831 punten reeds op haar naam. De prestaties van Burglinde Pol lak (22) waren: 100 meter harden 13.21; kogelsto ten 15.85; hoogspringen 1.78; verspringen 6.47; 200 meter 23.35. Verlies Door de slechte weersomstandig heden m Bonn vic" de presta ties op de tienkamp tegen. Een uitzondering vormde de Zweed Lennart Hedmark. De zilveren medaillewinnaar bij de Europe se kampioenschappen van Hel sinki (1971) kwam als enige van de in totaal veertig deelnemers boven de 8000 punten, 8120. Hed- mark had dat hoge totaal voor namelijk te danken aan zijn voor een tienkamper fantasti sche speerworp van 81.14 meter. Het was de beste prestatie ooit in een tienkamp geleverd. Een vrijwel gelijke prestatie leverde de Pool Kazakiewicz bij het polsstokhoogspringen, <fte 5.1® meter haalde. De uitslag bij de heren was: I 1. Polen 23.578 pnt.; 2. Rusland 23.434; 3. Oost Duitsland 22.732; 4. Frankrijk 22.578; 5. West Duitsland 22.321. In Brussel eindigde Nederland za terdag als laatste in een drie- landenwedstrijd snelwandelen. Spanje won met 22 punten, 2. België 14, 3. Nederland 10. Ras was in de individuele rangschik king de beste Nederlander met de vierde plaats. Bij de junioren werd dezelfde eindstand bereikt. In Amsterdam ontmoetten de jeugdatletiekploegen van Neder land en Westfalen elkaar. De Nederlandse meisjes (15 en 16 j>aar) wonnen met 56%47% maar de jongens verloren met 82-35. en wielerclub Maastricht, de winnaar van de A-klasse. Het was overigens niet de eerste afgang van de profs, want vo rig jaar was de situatie niet anders. Het enige excuus dat de profs konden aanvoeren, was dat de wind tijdens „hun optreden" wat harder blies. De IJsselstreek veroverde zijn vijfde kampioenschap in de b-klasse (ama teurs) en er zal heel v/at moeten gebeu ren om de ijzersterke Veluwse ploeg volgend jaar van de algemene clubtitel af te houden. De IJsselstreek was zaterdag niet te stui ten. Met Fedor den Hertog als de nim mer haperende motor, Dries van Wijhe als niet moe te krijgen doordouwer en „sfeermaker", Nidie den Hertog als zeer sterke derde man en de vrijwel on bekende. maar verschrikkelijk dappere Jan van Lith als vierde schakel, daver de de perfect werkende Veluvyse tempo machine onweerstaanbaar op de titel af. Jan van Lith handhaafde zich voor treffelijk in het uit louter tempobeulen bestaande gezelschap, al deed hij uiter aard weinig kopwerk. Dat hoefde hij trouwens ook niet te doen, want onder de impulsen van vooral Fedor den Her tog en Dries van Wijhe hield de IJssel streek wel zoveel vaart dat alles en ie dereen zich gewonnen moest geven. Als voorlaatste gestart, denderde de IJs selstreek in zo'n vaart over de kaars rechte wegen van de open vlakte. Dat de Almelose zwaluwen, een van de kan didaten voor de titel na 60 km werd in gehaald nadat de Almelo-ers op hun beurt de Noordwesthoek uit Hasselt al waren gepasseerd. Keihard Op dat moment had de IJsselstreek al vier minuten goed gemaakt op de Al melose formatie met Herman Ponsteen, Henk Poppe, Henk Boom en Jan Les- ker. In de laatste twintig kilometer gin gen de Veluwebewoners zo keihard door, dat de Almelose Zwaluwen hen moesten laten gaan. Voor Herman Ponsteen zal een onhandige manoeuvre van de agenten onprettige gevolgen hebben. Hij maakte zich zo kwaad op een van hen, dat hij enig mondvocht in zijn richting zond. De agent nam dat niet en beklaagde zich later bij de jury. Ponsteen werd op het matje geroepen. Er werd hem niet di- rekt een straf opgelegd, maar die werd wel in het vooruitzicht gesteld. Pon steen: „Ik was op dat moment van plan om af te stappen. Toen heb ik ge spuugd. Honderd meter later had ik er al spijt van". WASSENAAR Willy Stauf was vol goede moed naar de Wasse. naarse renbaan Duindigt geko men om te starten met zijn -paard John Gravette dat nog niet zolang aangekocht was in Engeland en slechts een ren in Duitsland achter de rug had. In de eerste de beste bocht wierp het paard zijn jockey rond de 50 kilo uit het zadel en liep door. Er gebeurde gelukkig niets. Het paard liep zijn concours uit en kwam rustig binnen. Hij liep Amersfoort De beroeps wielerploeg van Kedl tapijt houdt op te bestaan. Hoewel de directie beslist niet onte vreden is over de verrichtin gen van zijn fietsende werk nemers is toch besloten, niet' verder te gaan. Geconclu deerd is namelijk dat met de opbouw van een grotere na tionale ploeg die ook op be perkt internationaal niveau kan meetellen, te grote be dragen zijn gemoied. Derge-. lijke investeringen blijken* echter noodzakelijk te wil aan het als experiment aan gekondigde wielerjaar 197» in 1974 een follow-up worden gegeven. ook de anderen niet in de weg, doordat hij als laatste paard doorkwam. Jockey's commen taar: Gelukkig was de baan niet hard zodat ik er met wat pijn toch goed van ben afgeko- Het veld van renpaarden in actie, terwijl de losgebroken John Gravette zonder jockey verderstormt Fourmies Eddy Merckx heeft zijn zaterdag veroverde eerste plaats in de grote prijs van Fourmies behouden, ondanks twee overwinningen van de nieuwe Belgische prof Pol Lan- noo op de slotdag. Lannoo won- namelijk ook de afsluitende tijd rit over 20 kilometer. Lannoo maakte een tijd van 28 minuten en 13 seconden, Merckx ge bruikte 2 seconden meer. Joop Zoetemelk, die als tweede ein digde in het totaal klassement werd derde in de tijdrit met 28.53. AMSTERDAM Mej. B. J. M. Graas uit V/ormerveer is zater dag damkampioene van Neder- Fedor den Hertog trekt zijn teamgenoten voort, op weg naar de totaal- land geworden. Uit zeven wed- zege in het clubkampioenschap. I strijden behaalde zij 12 punten en werd daardoor onbereikbaar VOOP aan. De Dag van gisteren op Duindigt stond in het teken van de Nationale luchtvaart, de KLM. De direkteur De Boer deelde met vlotte hand prachti ge ereprijzen uiit. Kampioensjoc key Henk van der Kraats kreeg voor zijn 500 ste zege een paar prachtige sporen. En natuurlijk, zoals gewoonlijk, was er weer een gelukkige uit het publiek die een vliegreis won op een lot. Het was de Rotterdamse me vrouw G. S. van T' Hof die haar contra strookje van het lot kwijt was, maar op vertoon van haar rijbewijs toch de prijs kreeg. Dinsdagavond zijn er weer draverijen op de baan ln Hilversum. De eerste start van de tien draverijen ls om De tips: Macan-PrLisKarson, Karin W en King Baker. Arsiaprijs: Love Song. Lily Spencer en Larlne T. Sauternesprljs: Letlno Quick. Linda en Letty's 'boy Barsacprijs II: Ge neraal Scotch. Java en Kid D. Bom- mesprljs I: Karei Duke. Don Faune en Hlggens. Preignac-PrljsIron Buitenzorg, Lenle Bloemlust en Jos N. Bommesprljs (tweede afdeling): Junlbus B, Henry Belwln en Josje VV. Farguesprijs: Lady Heieen V, Karla Pluto en Kermlta B. Barsac prijs I: Impuls VV, Idool Vredehof en John Buitenzorg. St Lairentprijs: Mission, Marinus Carlos en Michael Spender. WASSENAAR Het Westduitse paard Neapel met de Duit ser Gutkass heeft gistermiddag ruim veertien duizend gulden zonder al te veel moeite op de Wassenaarse baan weggehaald. Hij versloeg in de eindstrijd om de Baron van Tuyll van Serooskerken Memoriaal de oud-derby win naar Sascuatch met Durr en de verrassend voor de dag komende Manolito met Tonny Carter. Op de vierde plaats de eerste Nederlandse jockey Henk van der Kraats met White Glover. Van der Kraats had van de Stich ting Nederlandse draf- en ren sport voor die ren al geschen ken gehad gedurende een grootse huldiging waarin zijn vrouw, .schoonmoeder, schoonvader en beroepstrainer Bertus Riem ook in de hulde mochten delen. 'Henk van der Kraats werd in het zonnetje gezet voor het feit dat hij verleden week als eerste Nederlandse jockey zijn 500ste overwinning behaalde tijdens vlakkenbaanrennen. De voorzitter van de Stichting Ne derlandse draf en rensport, de heer Piet van Binsbergen had ~een prachtig lijstje samenge steld van de vele fraaie succes sen van Henk van der Kraats. Zo won hij volgens de NDR 51 klassieke rennen, 5 maal de derby, 7 maal de St. Leger en werd in totaal 14 maal kam pioen van de Wassenaarse baan. De vijftiende titel wacht hem aan het eind van het sei zoen. Met zijn overwinningen op de horden en in het buitenland moet Henk van der Kraats vol gens Piet van Binsbergen aan een totaal komen van ruim 600 eerste plaatsen. Bij de dravers was er voor de tweejarigen een laatste klassie ke treffen. Manus Bouwhuis greep zonder moeite in de pro- duktendraverij de eerste prijs van bijna zestienduizend gulden met Mirko Buitenzorg, voor Marco van IJmuiden en Markn van Echten. De Hilversumse trainer- pikeur had natuurlijk het geluk aan zijn kant dat de Limburger Sjeng Hendrikx met recordhouder der

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11