Sovjet-Unie hanteert auteursrecht als wapen tegen schrijvers £eidócSomant morgen vrij Australisch meisje terug naar stam Tweesoortige mode van Edgar Vos geslachtsziektfT nu kinderziekte Stijgende vraag naar klompen Vier paters in Chili wellicht Voorlopig geen lagere vleesprijs Beatrix in geïe trui 973 BIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Gods naam -Qr zomg mist 19 temperaturen ton luchtdruk in millibaren opklaringen hagel warmtefront H hoge-dni<gebied bewcfcrg <c=y» sneeuw -r-r kou-front i. lage-drukgebied regen onweer windrichting verptaatsngsnchting Bij geboorte al uitgehuwelijkt Weer 4 jaar geëist tegen schietende adjudant RNHEM De auditeur-militair bij de Krijgsraad in Arnhem, mr. J. van der Berkhof, heeft gisteren tegen de 44-jarige ad judant-onderofficier J. W. uit Waddinxveen wederom 4 1/2 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst gevorderd. Begin april, toen deze zaak voor het eerst diende, eiste hij dezelfde straf. Op verzoek van de verdediging werd de zaak toen aangehouden om enkele medische getuigedes- kundigen te horen. De onderofficier wordt ervan be schuldigd in de nacht van 7 ok tober vorig jaar op het terrein van de Frederikskazerne in Den Haag met zijn dienstpistool drie schoten op mess-bediende Ro nald van der Vliet te hebben ge lost. Twee maanden na het fata le schot was de mess-bediende aan zijn verwondingen bezwe ken. De raadsman, mr. C. H. B. Winters uit Arnhem, had na in gewonnen medisch advies geop perd dat de jongeman overleden was aan een infectie ten gevol ge van niet verwijderde kruit- resten in de won<(. De getuigedeskundigen, prof. dr. H. W. Brummelkamp, te Am sterdam en Dr. H. Kluvers te 1 Bussum, verklaarden gisteren dat de dood van de mess-be diende waarschijnlijk niet het gevolg was van het schot in de buik. Zij achtten het niet onmo gelijk dat bij de behandeling van de patiënt in het ziekenhuis ovorzichtsfouten waren ge maakt. Wel wilden zij aangete kend zien, dat hun verklaringen niet waren bedoeld als een ver wijt aan de behandelende art- Uifspraak op 4 oktober. Strijd over stadion van Real Madrid "HADRID (UPI) Een door Amerikanen gesteund plan om bi het hart van Madrid het hoogste bewoonde gebouw van Europa neer te zetten stuit on der de inwoners op scherp ver- ïe< en heeft al tot verwoede twistgesprekken geleid. 'et gaat om het voetbalstadion Bernabeu, het stadion van Real Madrid, de club die zes maal Europees cupwirmaar is ge weest. 'e voetbalclub is al jaren van Plan het stadion te verkopen en io buiten de stad een ander te bou wen dat misschien de wereld- a kampioenschappen voetbal van 1982 naar Spanje zou kunnen halen. De gemeente heeft echter bepaald dat het terrein, „groen" moet blijven en voor de sport i bestemd is. I BINNENKORT ZOU DE RIJKSMUNT wel eens guldens moeten gaan slaan met een gewijzigd randschrift: na ampele discussies in i de ministerraad heeft premier Den Uyl dan besloten, dat „God zij i met ons" beter vervangen kan worden door „Mogen wij allen bijge- staan worden", omdat zó elke Nederlandse burger voor zich kan uitmaken van wie die bijstand komen moet. Wanneer hij dan ter verantwoording wordt geroepen in de Kamer, zal drs. Den Uyl ongetwijfeld opmerken, dat door dit amendement ie ders gevoelen ontzien wordt, terwijl bovendien God's naam niet misbruikt wordt op een stukje metaal, waarmee in de wereld zoveel onrecht wordt begaan. WAARMEE WE MAAR WILLEN ZEGGEN dat het besluit van het kabinet om de traditionele slotzin van de Troonrede te veranderen een verstandelijk wel verklaarbare zaak is, maar daarom nog geen verstandige beslissing. Het besluit is misschien met de beste bedoelingen (door een meerder heid van de ministers?) genomen, maar het verraadt de mentaliteit van iemand, die het graag anders wil doen dan anders en dan ver geet erover na te denken, hoe zijn vernieuwingsdrang bij anderen overkomt. In casji bijvoorbeeld bij het staatshoofd. Ongunstige reacties op dit stukje progressief beleid zijn er niet alleen gekomen uit de hoek van de christelijke partijen. Toen premier Den Uyl dinsdag, bij een poging de nieuwe tekst in de troonrede-epiloog te verdedigen, van een schare welwillende televisiestudio-gasten een applausje kreeg, had hij met zijn verklaring naar ons gevoel bij an dere burgers de zaak nog minder acceptabel gemaakt. De oppositie na die verklaring lijkt zelfs groter dan daarvoor. (Van onze mede-redactie) AMSTERDAM Op de collectie van Edgar Vos kan men op twee manieren reageren: wegzwjmelen van verrukking of inne- lijk verzet plegen. Beide reacties hebben te maken met het type vrouw dat door deze kleren weer tot leven wordt gewekt. Het varieert van echte damesachtige dame tot en met uitsters geraffineerde vamp. Men kan het zalig vinden om weer eens een dame te mogen wezen (liefst met en dosis verleidelijkheid) en man kan, vooral als men erg jong en opzettelijk stoer is, zeggen: nee, ik wil niet. Een feit is, dat Edgar Vos met behulp van enorme metrages zwarte crepe een reeks modellen heeft gecreeerd, die een gelukkig huwelijk belichamen tussen de stijl van de jaren dertig en die van vijftig. De schouders zijn recht, de tailles sma„ de rokken soepel, de decolletés genereus, de vossenstola's zeer talrijk. Dit geldt uiteraard voor de societykleding. Bij de meerdaagse of sportieve kleren eigenaardig, ook die hebben een geklede al lure meegekregens eveneens iets uit het verleden opge diept en wel uit de riddertijd, namelijk de alije"% ,een wjde broek met twee plooien voor het been. Hij verschijnt in het kort (even over de knie) en in het lang. Het model is leuk en zal wel ingang vinden, de aanm zla een vermoedelijk plaats moetenmaken vor het vertrouwder broekrok. HET VREEMDE KAN NATUURLIJK worden, dat we eerlang mis schien in Nederland wel weer een kabinet krijgen dat in de Troon rede de vermelding van God als bron waaruit men zegen hoopt te krijgen op prijs stelt. Gaat dan de persoonlijke instelling van de premier of van een meerderheid van bewindslieden beslissen? In elk geval had het kabinet, als het terzake iets wilde wijzigen, op de grote grondwetsherziening moeten wachten die het zelf heeft aangekondigd. Bij de discussies hierover had men een voornemen als dat waaraan nu gevolg is gegeven, beter kunnen aankondigen. In elk geval behoeven opvolgers van het kabinet-Den Uyl zich door het nu gegeven voorbeeld niet gebonden te achten. GOES De geslachtsziekte gonorroea lijkt een ziekte te worden die ook kinderen van 13 tot 16 jaar bedreigt, terwijl de bestrijding er van een trieste aangelegenheid is. Het is droevig te moeten consta teren, dat de directe bestrijding van deze aandoening zo weinig kans krijgt. Dit zegt de districtsverpleegkundige van de commissie zedelijke volksgezondheid in Zeeland in het jaarverslag van de „Stichting het Zeeuwse Kruis". Als de gonorroea dan toch in een „kinderziekte" dreigt te ontaarden, lijkt het nuttig tenminste te proberen de jeugd op de hoogte te brengen van het bestaan van deze ziekte. Alle mo gelijkheden moeten worden benut om een entree te krijgen bij on derwijs en vormingsinstituten, vindt de verpleegkundige zuster N. van Beveren. Weeroverzicht Evenals de rokken kèkervorming of geplooid, en uit eenlopend van lengte tussen knie en kuit worden ze vaak gecombi neerd met een lange blousson. Ook de combinatie kokerrrok strak omgode driekwart jas, komt nogal esn voor. De wonwer per bedoelt ze feitelijk als deux piec, die door toevoeging van een uitgesneden glanzend bloesje meteen kunne n worden ge bruikt om te gaa. Daarbij moet men meteen gewezen worden op het gebruik van zilver lurex bij feestkleding, ook in combi natie met glanzende grijze Shetland. Merkwaardig is, dat er voor de mantels meestal zijden stoffen, vaak Iacqué worden gebruikt. Een echte warme mantelstof was er nauwelijks bij. Daarentegen heel veel leer en suède, waar voor Edgar Vos sa menwerkt met Vico. Als opmerkelijkste stukken uit de leercol- lectie moeten genoemd worden een heel lange en wijde cape van zwarte suède, met vierkante schouders en een garnering van grote rechthoeken glanzend zwart en rood leer, en onge voerde hemdblouses van soepel handschoenenleer. Naast het vele zwart zien we roestig bruine tinten, een bruinig oranje, olijfgroen, beige, wit. EINDHOVEN „Steeds meer mensen gaan klompen dragen. Per jaar worden in Ne derland 3 miljoen paar gemaakt waarvan ongeveer tien procent geëxporteerd wordt. Naar schatting 25 procent komt terecht in de toeristenindustrie". Dit vertelde de heer O. Jansen, bestuurslid van de Nederlandse Bond van Klompenfabrikanten gisteren ter gelegenheid van de 46ste klompenbeurs in Sint Oedenrode. Voor die 3 miljoen paar klompen wordt 60.000 m3 hout verwerkt waarvan meer dan de helft als afval wordt afgevoerd. Momenteel zijn studies gaande om na te gaan of dit afval gebruikt kan worden bij de papierfabricage. De Brabantse klompenbeurs, die gehouden wordt in een grote tent op het marktplein van Sint Oedenrode, is uniek in Nederland. Op 5 oktober zal de beurs, die duurt tot en met maandag 8 oktober worden geopend door burgemeester J. Werner. Maandag zal de beurs speciaal gericht zijn op de handel. Op die dag zullen inkopers van winkels en grootwarenhuizen, ziekenhuizen (chirurgen blijken vaak op klompen te lo pen) en andere belangstellenden hun jaar bestellingen doen. De nieuwe president-directeur van de KLM, de 52-jarige Sergio Orlandini (rechts), en zijn voorganger, dr. G. van der Wal, hebben gisteren tij dens een receptie in Amster dam n et alleen elkaar de hand geschud, maar ook een lange rij belangstellenden, die afscheid kwamen nemen van de een. en de ander kwamen verwelkomen. De receptie nam uren in beslag. DEN HAAG (ANP) Ondank* het feit dat de prijzen van slachtvee de laatste maanden aanzienlijk gedaald zijn, zal deze prijsdaling voorlopig nog niet voor de consument doorbe rekend worden. Dit verklaart het ministerie van Fconomlsche Zaken op mededelingen van het Konsumenten Kontakt, dat het vlees veel goedkoper zou kun- „A1 sinds april van dit jaar zijn de slachtveeprijzen gedaald, maar de consumentenprijzen zijn blijven stijgen of stabiel gebleven, zoals de laatste drie maanden", aldus Konsumen ten Kontakt. Zo goed als de prijsstijging van het slachtvee niet direkt door de slagers is doorberekend, zo goed doet zich nu een vertraging in de doorberekening van de da ling voor, zo antwoordde het ministerie. MOSKOU (AP) De Sov jet-Unie heeft donderdag een „auteursrechtenbu reau" opgericht dat de re gering straffe controle geeft over de publikatle van Russische auteurs in het Westen. Sovjet-schrijvers zoals Solzjenitsin kunnen thans wettelijk aanspra kelijk worden gesteld voor elk nieuw werk van hun hand dat an het westen verschijnt. In de aankondiging van Tass wer den slechts weinig bijzonderhe den gegeven over opzet en werkwijze van het nieuwe bu reau. Maar duidelijk werd aan gegeven dat een Sovjet-auteur zich blootstelt aan strafvervol ging zodra hij het monopolie van het nieuwe staatsbureau ontduikt. De eerste belangrijke krachtproef voor het nieuwe staatsbureau zou kunnen komen op het mo ment dat Solzjenitsin besluit zijn volgende boek in het Wes ten te laten verschijnen. Vorige maand vertelde de nobel- prijswinnaar 1970 in een inter view met de Moskouse corres pondent van AP dat hij alle j nieuwe wetten die publicatie1 van zijn werken in het buiten land verhinderen naast zich neer zou leggen zolang de Rus sische uitgeverijen hem als on belangrijk blijven beschouwen. ASSEN Prinses Beatrix heeft gisteravond de gele trui gekregen van de stichting „Drenthse Rijwiel Vierdaagse". Zij kreeg deze onderschei ding omdat zij tijdens de fietstocht donderdag middag van Assen naar Taarloo als eerste in Balloo aankwam. De trui werd haar overhan- digd door de voorzitter van de stichting, gede puteerde D. Huizinga van Drenthe tijdens het diner dat haar en prins Claüs in Gieten werd aangeboden ter gelegenheid van hun driedaags werkbezoek aan Drenthe. SYDNEY (AP) Nola Garanamba, een 7-jarig australisch meisje dat als acht maanden oude baby van een vader en moeder die tot de oorspronkelijke bevol king van Australië behoorden, m een blank australisch gezin terecht is gekomen, moet terug de wildernis in. Prinses Beatrix en prins Claus soepel in de bocht tijdens het fietsend efgelegde gedeelte van hun werkbezoek aan Drente. De reden hiervoor is dat de man aan wie zij bij haar geboorte is uitgehuwelijks, eindelijk wel eens wil weten of Nola echt be staat. Nola kwam als een acht maanden oude zieke baby bij het echt paar Athol en Ann Brown, die hadden aangeboden haar te ver zorgen nadat ze een oproep vor hulp in een plaatselijke krant hadden gelezen. Ze hadden verwacht dat Nola on geveer een half jaar bij hen zou blijven om vervolgens terug te keren naar haar stam. Het werd echter zes jaar. „Zij is een zusje van onze eigen zes kinderen geworden", zo vertelde de 45-jarige mevrouw Brown. „Wij waren haar vader en moe der". Twaalf dagen geleden is Nola bij de familie Brown weggehaald door een functionaris van het federale department voor do aangelegenheden van de oor spronkelijke bevolking. Ze werd teruggebracht naar haar eigen ouders, die nog in primi tieve omstandigheden en in stamverband in Noord-Australië leven. Zij moet nu blijven wonen bij ou ders die ze niet kent en met de wetenschap, dat ze zal trouwen met een stamgenoot van mid delbare leeftijd. Bij haar ge boorte was zij immers al uitge- huwelijkt. Direkteur mr. J. van Gennip van het Centraal Missie Commissa riaat hoopt, dat de Nederlandse paters uiterlijk morgen worden vrijgelaten. Hoe de gearresteer de paters Dieles, De Jong Brinkhof het maken, is onbe kend. Behalve pater Santiago Thijssen hebben nog twee Nederlandse missionarissen de gastvrijheid gezocht in de Nederlandse am bassade: pater dr. M. Welling van de congregatie van Mill Hill en de diaken Theo van Loon, beiden uit Doesburg. DE BILT Een kleine, maar zeer actieve depressie, bevond zich hedenochtend nabij Calais. In een smalle strook over Zui- doost-Engeland en het zeegebied tussen Calais en Cherbourg ver oorzaakte hij zware noorder- storm en buitengewoon hevige regenval. Binnen enkele uren noteerde Manston aan de Engel- Daarbij kwam het frekwent tot onweer. Ook voor de depressie uit regent het flink: Delen meldde vanochtend al 14 mm, terwijl het nog een aantal buien te wachten stond. Inmiddels komt een rug van hoge lucht druk boven de oceaan geleide lijk naderbij. Voor morgen moet dat tot een meer noordwestelij ke stroming leiden, waarmee onstabiele lucht wordt aange voerd. Naast opklaringen zullen ook verschillende buien voorko men. De temperaturen blijven nog dicht bij de normale waar de voor deze tijd. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder dag om 18 uur: Wisselvallig met normale tempe raturen Weersvooruitzichten In cijfers: Aantal uren zon: van 2 tot 8 uur Min. temp: omstr. 10 gr. Max. temp: omstr. 17 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent WEERRAPPORTEN Amsterdam regenbui Vllsalngen Zd. Limburg Miillorca MUnchen Nice Olio Parijs Stockholm Wenen ZUrtch Het zevenjarige Australische meisje Nola Garanamba hier nog samen met haar pleegouders, van wie zij inmiddels is weggehaald. DEN HAAG (ANP) - Vier Ne derlandse missionarissen, die gevangen zitten in he4 stadion van Santiago verkeren in rede lijke gezondheid. Het zijn de pa kers Wijfjes, en Bastiaanse van de priesters van he< H. Hart en de paters Ablaten Schram en Bolk. Kardinaal Silva Henrrquez en Nuntius Sanz VidlaJba Sotero houden zich persoonlijk bezig met het lot van de gevangen Nederlandse missionarissen, naast de zeer intensieve bemoeie nissen van de Nederlandse am bassade.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9