Pieterswijk kan geen 1 vijf jaar wachten op een bestemmingsplan .Muzikale Hutspot" op 3 oktober vol dans en beweging Leiden in de rij voor haring en wittebrood stad en randgemeenten OOK Wat u moet weten Deze week in de Leidse bioscopen Abattoir Vijf De vreemdeling zonder naam De veertien karate-vrouwen Drie weken Bergman PAGINA 3 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT Leiden - PvdA, D'66 en PPR, kortom het PAK, hebben gister avond samen met de bewoners van de Pieterswijk een hearing gehouden over de problemen van deze wijk, die legio zijn. Het belangrijkste punt, dat naar voren is gekomen is dat de Pie terswijk broodnodig een bestem mingsplan moet krijgen. Als er een bestemmingsplan aanwezig is, dan weten alle bewoners waar ze aan toe zijn. Bovendien is het mogelijk bepaalde subsi dies aan te vragen, maar wat belangrijker is, ze ook te krij gen. Bijna alle problemen in de Pie terswijk zijn terug te voeren tot het ontbreken van een bestem mingsplan. Daar moet bijvoor beeld in staan of een wijkge- deelte uitgaans- dan wel woon- centrum moet zijn. De PAK-le- den beloofden deze kwestie nog heftiger dan vroeger in de Raad naar voren te brengen. Het PAK-lid, de heer Oosterman, bracht wel naar voren dat een bestemmingsplan niet een, twee, drie gerealiseerd is. In een nieuwbouwwijk ligt dit een voudiger, zei hij, want dan is het „koeien uit de wei en huizen er in". Voor een oude bestaande wijk, die organisch gegroeid is, moet eerst een structuurplan opgesteld worden. Zelfs dit is nog niet aanwezig, zodat men zeker nog vijf jaar moet wach ten, alvorens een bestemmings plan, dat juridische waarde heeft aanwezig is. Maar zolang kunnen de bewoners van de Pieterswijk niet wach ten. Het is namelijk bijvoor beeld niet mogelijk een goede verkeersregeling te treffen zo lang er geen vaste leidraad ge volgd kan worden. Hetzelfde geldt voor het verstrekken van vergunningen aan bar- en res tauranthouders. Alles geschiedt uit de losse hand. „Vijf jaren wachten is te lang", aldus het aktiekorrtité Pieterswijk. „Er zijn zaken aan de orde. die da delijk aangepakt moeten wor den." Aktueel is bijvoorbeeld de riole ringsrenovatie. Er is in de Pie terswijk enkel en alleen een „enkel" rioleringssysteem. Het regenwater alsook het afvalwa ter „gaan" over één leiding. Dit wordt verbeterd, maar indi rect dragen de bewoners weer de hoogste lasten. „De gemeen te heeft een subsidie om het Leidse rioleringssysteem te ver beteren", aldus een huiseige naar. „Ik moet, zegt de ge meente in een brief van 12 sep tember aan mij, het hele riole ringssysteem in mijn huis gaan vervangen voor eigen kosten. Dit omdat waarschijnlijk het grondwaterpeil één meter bo ven het maximum zal gaan stij gen. Ik krijg geen cent vergoed en ik moet wel, anders loos ik, zoals zovelen in de Pieterswijk moeten doen, direct in de grond onder mijn huis", r is geen gemeentelijke vergoe ding mogelijk omdat dit bepaald wordt door een artikel in de bouwverordening. Maar archi tect Mulder merkte op: „Hoe kan nu een bouwverordening, die afgestemd is op de nieuw bouw, tot de laatste letter voor een oude stadswijk toegepast worden?" De heer Mulder en de heer Oosterman „weten" samen nog dat er misschien wel sprake van vergoeding mogelijk zou zijn, als er een bestemmings plan bestond. Er bestaat in Lei den zelfs geen kaartsysteem van het rioleringswezen. Sinds da: bij de brand bij de „Dienst Gemeentewerken" alle gegevens in 1928 verbrand zijn, is dit Een gedeelte van het publiek tijdens de hearing. Het nooit aangevuld. „Laat staan dat er op de leestafel een „be stemmingsplan Pieterswijk" ter inzage ligt". ge wat „zichtbaar" is, is dat het rioleringswezen op een kaart van de Hoogheemraad schap aangegeven wordt door een „grote gele vlek". Het was ieder der aanwezigen duidelijk dat er een bestemmingsplan moet komen voor de Pieters wijk. Zelfs een goed functione rend vestigingsbeleid is zonder een bestemmingsplan niet mo gelijk. Wethouder Kret, als wet houder - toen hij raadslid was wel, volgens Pak-lid Oosterman - is geen voorstander van het be stemmingsplan. Naar zijn zeg gen wordt alles veel te veel vast gelegd. In de afgelopen ja ren is er ook altijd van de kant van „Dienst Gemeentewerken" veel weerstand geweest tegen een bestemmingsplan. De enige, hiervoor aan te voeren reden kan zijn dat het ze te veel moei te kost, aldus de heer Ooster man. Als oplossing kwam naar voren dat het mogelijk moest zijn een „globaal" bestemmingsplan te ontwerpen. Dit zou dan een plai zijn zonder veel rechtsgeldig heid, maar toch een goede basis van waaruit men werken kan. Pippi Langkous komt het op t LEIDEN Zelfs tot op Hawaii is men er van op de hoogte dat 3 oktober voor het Hollandse Leiden de dag van de hutspot, de optocht en de haring en het wittebrood is. We hoeven dus werkelijk niets meer aan te bevelen. Toch Is er elk jaar wel weer een en ander te onthullen aangaande de typisch 3 oktoberse feestgave „Haring en Wittebrood". We weten allemaal nu wel, dat de Geuzen op 3 oktober 1574 onder de rauwe patriot De Boisot De Vliet op kwam varen met hun platboomde vaartui gen, beladen met etenswaren, d«e toen net zo welkom waren als de Nakies en het Zweedse wittebrood na de laatste honger winter in '45. Inmiddels hebben de Geuzen plaatsgemaakt voor de Leidse bakkers, die voor het ge keurde melkbrood zorgen, en een Katwijk- se groothandel, die een extra duik in de Noordzee heeft gemaakt om de Leidse lek kere honger te stillen. Het vorig jaar ver orberden 9500 feestgave-gangers zo'n 18.000 zoute haringen en 2700 melkbroden. Kat wijk levert opnieuw superkwaliteit vissen, die zoals men kan weten, niet meer ontzou- ten behoeven te worden en onmiddellijk te consumeren zijn. Vroeger was de methode tijdrovender met het gevolg, dat je met een reuzehonger na een dag je tanden in het ontzoute zeebanket zette. Het uitreiken van haring en wittebrood zal met interesse gevolgd worden door o.m. de Canadese minister van Culturele Zaken, wiens secretaris 20 jaar geleden uit Neder land emigreerde en zijn chef op de tradi tionele Leidse topper opmerkzaam heeft gemaakt. De minister komt geheel incogni to. De Leidenaars die op 3 oktober voor haring en wittebrood in aanmerking willen komen, kunnen zich daarvoor morgen, zaterdag 22 september, tussen 4 uur 's middags en 8 uur 's avonds opgeven in het restaurant Den Burcht. Leiclenaar bekent aantal inbraken Leiden De politic van Leiden heeft onlangs een 20-jarige Leid se kantoorbediende aangehou den inzake inbraak en diefstal van een auto en een autoradio uit een garage ergens in de stad. De auto was reeds te- recht; naar de radio, die een waarde had van ongeveer 700 gulden, wordt nog nasporingen gedaan. Tijdens het verhoor van de man kwamen nog een paar inbraak- jes aan het licht. Zo bekende hij 1 tenslotte drie maal ingebroken te hebben in tabakswinkels. Vo rige week vrijdag deed hij dat met een 17-jarige loswerkman. Uit een tabakswinkel in Leiden Zuid-West stalen zij voor 600 gulden aan sigaretten, shag, en zovoort. De loswerkman is ook aangehouden. Inzake heling van de gestolen goederen heeft de politie een 29-jarige bareigenaar en een 25-jarige koopman duch tig aan de tand gevoeld. Zij hebben reeds bekend. I Lisse —Wethouder A. de Kort van Lisse zal op zaterdag 29 september a.s. namens het gemeentebestuur het officiële sein geven voor het begin van de restauratie van de ruïne van de Ridderhofstad „dever" bij Lisse. Vooraf wordt door de Stichting „Vrienden van Dever" een bijeenkomst gehouden in de aula van hey Lab. voor blocmbollenonderzook om 14.zO uur. Lisse Tijdens de orëntatie- avond van het Fioretticollege werd de ouders van de leer lingen in de brugklas meege deeld dat het aantal niet-ka- tholieke kinderen op het col lege steeds groter wordt. Het aantal bedraagt nu ongeveer 30 procent. L sse In de Poelpolder te Lisse worden weer enk Ie cursussen gegeven. Dinsdag 2 oktober start het bloem schikken en op woensdag 10 oktober het handenarbeid met o.m. boetseren en lino- keumsnijden. Inschrijvingen bij B. Klijsen, Ooievaar straat 12. tel. 12371 en P. Waasenaar, tel. 12042. OEGSTGEEST De heer D. P. Harmsen is onlangs onderscheiden met de me daille van verdienste in zil ver. Jarenlang heeft de heer Harmsen het secretariaat van het Roode Kruis afd. Rijnland beheerd. I LISSE Speeltuinvereni ging „Wilhelmina" organi seert a.s. zaterdag een groot feest voor de kinderen. Wet houder Van Leeuwen zal om half twee de nieuwe naam bekend maken waarvoor een prijsvraag onder de jeugd uitgeschreven werd. LEIDEN Vele duizenden zullen ook dit jaar weer reikhalzend naar de kop van de grote 3 ok- tober-optocht uitkijken. De zin snede „ze komen eraan" zal on telbare malen herhaald worden. De „ze" die eraan komen zullen deze keer met veel vertoon een belangrijke sector van de mu ziekwereld vertegenwoordigen. Onder het motto „Muzikale Huts pot" werd een pakkend allerlei samengesteld op de tonen van beelden van opera's, operettes en musicals. De samenstellers zijn met veel fantasie- inventivi teit en luchtigheid en hier en daar een olijke knipoog ten be hoeve van het amusement - te werk gegaan. Wat daar straks langs u trekt zal ongetwijfeld de hutspot met klapstuk, die u en kele uren later kunt nuttigen, een ogenblik uit de gedachten bannen. De Hutspot die door de ontzette binnenstad gaat kronke len wordt een fleurig en klank rijk geheel van veel muziek, dans en beweging. Het begint al goed met de (zoals de 3 oktober-optocht-deskundige bij uitstek Han de Wilde Rzn het noemde) „geweldige babbel muts" uit de époque van de dui zend en één nacht „De Barbier van Bagdad". De componist Pe ter Cornelius (die ,o foei, volgens de Feestwijzer een Nederland geweest zou zijn, maar in feite een Duitser was en een vriend van Wagner) schreef deze opera in 1857. Door Leiden trekt deze Van Barbier tot de Aida kostelijke barbier met in zijn gezelschap o.a. twee weemoedi ge olifanten. In zijn kielzog ko men „De Showboat" van de Mississippi en de „Bloem van Hawaii", waarmee componist Paul Abraham de lichtere lite ratuur heeft verrijkt Achter het bestuursrijtuig fedelt een origi neel zigeunerorkest in de groep die „De Zigeunerbaron" uit beeldt, gevolgd door de onverge- 1 telijke „Tsaar en Timmerman" van Lortzing, omstuwd door Rus sen en ander volk. Wat ondeugend- in groene kousen, tippelt er „Irma la Douce"- Misschien dat ze haar ogen uit kijkt naar een typisch Leidse rosse buurt, maar ze wordt op het rechte pad gehouden door de fijne muziek van André Pre- vin. Daar is zowaar de kinder misleidster Pippi Langkous, verantwoordelijk voor zovele uitspattingen van onze vader landse kleuters. In de optocht is het een alleraardigst sproeten kind, dat meneer Nilsson, de uitgekookte aap en ander dierte bij zich heeft. De staart zonder venijn laat de „West Side Story" en de imposante „Aida" (compleet met olifanten en spuwende lama) zien en ho ren. De „zeer vele ruiters" 3 oktober sluiten de stoet. Tien praalwagens met muziek; onge veer 1200 deelnemers, waarvan 90 bereden. Groots wordt het, moet u maar eens opletten. Bij wijze van proef trekt dit jaar de Muzikale Hutspot weer i door de Morsstraat, waar alle bewoners lid zijn van de 3 Okto ber Vereeniging. Dat extraatje mag dan wel. Ook is de Oude Singel in het traject opgenomen in een eerlijke poging, eens t keer kop en staart van de stoet uit elkaar te houden. Alle groe pen showen en demonstreren op bepaalde punten in de route. LEIDEN Het is Herman Amptmeijer (PSP) onlangs ter ore gekomen dat de firma Sijthoff aan Doezastraat van plan is om waarschijnlijk eind 1973, een aantal huizen te slopen op de hoek Molen- steegVliet voor de aanleg van een parkeerplaats of parkeergarage. Amptmeijer noemt dat een regel rechte aanslag op het woonmilieu in een van de leukste buurten van Leiden. In een brief aan het college van B. en \V. stelt hij o.a. de vragen of het college er mee ens is dat der gelijke prakt-jken met kracht bestreden moeten worden en of het college bereid is maatregelen hier j tegen te. nemen. Amptmeijer denkt hierbij o.a. aan vordering van woonruimte, resp. het weigeren i ontrekking aan de woonruimtevoorraad. In het geval dat Sijthoff de panden onbewoonbaar maakt, j verlangt Amptmeijer van het Douw- en Woningtoezicht een anschrijving tot herstel, en zonodig de me-1 dedeling dat de geplande parkeersruimten door bepaalde maatregelen onbereikbaar zullen worden ge- maakt. Indien het college geen maatregelen wil nemen, vraagt Amptmeijer om spoedig bericht zodat de gemeenteraad tijdig in actie kan treden. LEIDEN Deze week slechts een prolongatie in de Leidse bioscopen. De nieuwste Nederlandse produktie „Frank en Eva" van het duo Pim en Wim trekt ook in Leiden weer veel mensen naar het TRIANON-theater. CAMERA komt deze week weer met vijf oude Bergmans. Het zijn „De Maagden bron", „Het oog van de duivel". „De Avondmaalsgasten", ,,Dc grote stilte" en „Wat betreft de vrouwen". Voor de kin deren heeft het theater Aladdin en de wonderlamp" en de nachtvoorstelling is „Superfly" Ook REX heeft een kinder voorstelling. Na in de zomervakantie haar intrede bij Trianon te hebben gedaan, draait „Pippi Langkous" nu al weer enige weken met succes in Rex. Als nachtvoorstelling vertoont het theater „Dagen van het geweld". En dagelijks is „De maagd in Zweden" te zien. Clint Eastwood speelt de hoofdrol in „High plains drifter", een film vol beklemmende spanning, die in LIDO draait. STUDIO komt deze week met „Abatoir 5". Het is het verhaal van een man, die na de oorlog niet goed meer kan functioneren in de Amerikaanse maatschappij. Het is Chinees vechten in het LUXOR-theater. Ditmaal ko men er strijdbare vrouwen aan te pas. „De 14 karatevrou- STUDIO - Billy Pillgrim heeft als Amerikaans soldaat de hel van de tweede wereldoor log in Europa doorstaan. Massamoorden, ijzingwekken de kou, verstikkende krijgs gevangenschap, weerzinwek kende dwangarbeid en ten slotte het bombardement van Dresden zijn hem niet be spaard gebleven. Na de oorlog verwerft hij zich een zeer hoge plaats in de Ame rikaanse maatschappij. Hij kan echter niet meer van het le ven genieten, want ieder geluid, ieder beeld, iedere situatie voert hem terug naar die gruwelijke oorlogstijd. Om aan deze vreselijke associaties te ontkomen vlucht hij in de toekomst. Hij creëert zich een verre droomplaneet, waar hij met Mon tana, zijn vriendin, probeert de onaangename momenten uit zijn leven uit te wissen en zich op de aangename te concen treren. Om normaal in de realiteit te functioneren is hij dan allang niet meer in staat; volkomen geïsoleerd van familie en vrienden bereikt hij zo zijn enige en laatste geluk: een zoon bij zijn geromantiseerde vrouwtje op die verre planeet. Oorlog leidt tot neurose LIDO - De vreemdeling zonder naam (High plains drifter). Hij is een man van weinig woorden, die Clint Eastwood. Althans In deze film van pro ducer Robert Daley. Regis seur is Eastwood zelf en men moet bekennen, nadat men de film gezien heeft, dat de rol van de koele, ge voelloze vreemdeling geknipt voor hem is. Heel anders als in de verscheidene spaghetti-westerns is de sfeer. Vanaf het begin overvalt de bezoeker een beklemmen de spanning, waaraan behalve het ijzige, berekenende figuur van de hoofdrolspeler ook de muziek debet aan staat. Stoffig komt vreemdeling Eastwood in het stadje Lago aan, zo begint de Mm. Uitgedaagd demonstreert hij zijn vakman schap met de revolver. De bewoners van de nederzetting ra ken hierdoor erg onder de indruk en „huren" hem als be schermer tegen drie killers, die binnenkort vrijgelaten wor den. En dan begint de ellende: de „vreemdeling" schijnt even gewetenloos als de verwachte schurken. Met zijn carte- blanche die hij van de bewoners gekregen heeft, gaat hij tot het uiterste. Maar daar zit meer achter. In de film wordt gebruik gemaakt van flashbacks waarin het noodlot van het stadje bepaald wordt. Een zeer beklemmende film met een goed verhaal. Het einde is schokkend. Zeer de moeite van het bekijken waard. Beklem mende spanning LUXOR - Dit keer zijn het de Chinese vrouwen, die in een karate-film mogen komen opdraven. Op allercharmant- ste wijze worden het sabel en de karatetrucjes gehan teerd. Grootmoeder aanvoerster van troepen Tijdens gevechten wordt Yang Tsung-pao gedood. Leden van de Yang familie, vechtvrouwen, worden woedend als ze horen dat de eerste minister niets heeft gedaan om de dood te voor komen. D» Yang's vormen een commandogroep en gaan on der leiding van grootmoeder She Tai Chun op weg naar het front. Wanneer ze denken de vijand verslagen te hebben, wacht hen nog een hinderlaag, die ontaardt in een bloedige veldslag. CAMERA Voor de tweede week worden er vijf Bergman films vertoond. Deze keer zijn het „Het oog van de duivel", „De Maagdenbron", „De Avondmaalgasten", „De grote stil- „De Maaedenbrcn", „De Avondmaalsgasten". „De grote stil- De eerste film is er een uit Bergmans „Bibi Andersson fase". Zij is dan ook de hoofdvertolkster. Aan „De Maagdenbron" ligt een middeleeuwse ballade ten grondslag. Meer dan in zijn andere films, geeft Bergman zijn spelers hier de kans hun eigen potenties te ontwikkelen. „De Avondmaalsgasten" luidde een nieuwe fase van Bergman in: het zich meer bloot geven. ..De hele openingsscène onderstreept de idee van ver vreemding van het verleden" aldus Robin Wood in een boek ovei de Zweedse regisseur. Ook „De Grote Stilte" behoort tot deze nieuwe fase. De dwergen vormen een extreem beeld van de realiteit van de Spin-God, als produkten van een wreed toeval van de natuur. De enige kleurenfilm, die Bergman ooit maakte is „Wat betreft de vrouwen". Ook wat betreft de in houd is dc film een vreemde eend in de Bergmanbijt: het is een filmkomedie.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3