Ccidóc Sou/tont Werkloosheid daalt volgend jaar nog niet ijmaker wis» Soldaat enthousiast, maar ook slordig CENTRAAL PLANBUREAU Grote wrevel in Zoetermeer over Haagse huursubsidie [ogelijk revaluatie van mark en Belgische frank Collegegeld innen door de fiscus Arme Bobby... PRIÏNS BERNHARD: verdien 'n echte Strooigoed voor armen... prt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Hvertenties (excl. B.T.W.) 0.30 per mm. Telefoontjes ƒ2.75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2.15; kwartaal ƒ27.76;jaar ƒ108,20. - Losse nummers 35 cent 64e JAARGANG No. 119614 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I 19.05 uur De Wombels; 19.10 uur Arthur, tv-serie; 19.30 uur 'n Gulden de man, quiz; 20.21 uur Zevensprong; 22.00 uur The family Strauss. Ned. II 19.05 uur Heks Samantha. tv-serie; 20.21 uur Uilenspie gel, tv-spel; 21.40 uur Een leven in beeld, portret van onbekende Nederlandêr. WISSELVALLIG WEER In de nacht zwaar bewolkt met tijdelijk regen, overdag wisse lend bewolkt met enkele buien. Tot krachtig of matig afnemende wind tussen west en noord. Mini mumtemperaturen rond 12 gra den, maxima omstreeks 17 gra den. Morgen: zon: 06.2518.39; maan: 01.05—16.37. Schev. hoogw. 11.14 —23.51; laagw. 6.31—19.10. De 415 pillen, die Bobby Riggs volgens zijn zeggen dage lijks geslikt heeft om zich voor te bereiden op de tennis- partij tegen Billie Jean King, hebben de 55-jarige Ame rikaan niet kunnen helpen. Hij verloor de wedstrijd en daarmee een stevige weddenschap: de inzet van de partij was hohderdduizend dollar. Bobby Riggs, die een paar maanden geleden Margaret Court geen schijn van kans gaf, moest dit keer in het zwakke ge slacht zijn meerdere erkennen. Het enige wat hij aan de wedstrijd overhield was eeu bemoeidegend schouder klopje. De vroegere wereldkampioen half zwaar gewicht Archie Moore heeft ook een weddenschap verloren, maar hij is een goede verliezer: lachend lapt de bokser de ramen van zijn warme bakker, Sam Tringali, die op de achter grond meer reden tot lachen heeft; hij heeft de wed denschap over de uitslag van de bokswedstrijd tussen Ken Norton en Cassius Clay gewonnen. Moore gaf Clay geen kans en die verkeerde voorspelling komt hem te staan op het gedurende een maand twee keer per week lappen van de ramen van de bakkerswinkel in San Diego. (van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Het pakket maatregelen van de rege ring ter bestrijding van de inflatie en de werkloosheid zal volgend jaar geen da ling van de werkloosheid tot gevolg hebben, zo heeft het centraal Planbureau berekend. In 1974 zal het aantal wt^klozen er onge twijfeld door blijven. In 1975 kan er een daling van de werkloosheid met 4000 personen uit voortvloeien. Het planbureau kon in zijn op Prinsjesdag gepubliceerde ma- kro-economische werkenning nog geen rekening houden met het genoemde pakket. Het heeft thans als effect onder meer ge raamd, dat het prijspeil volgend jaar 1,2 procent minder sterk zal stijgen dan eerder werd aangenomen, de loonsom 1,7 procent, de uitvoer 0,9 procent. Daarentegen zal er waarschijnlijk 1,2 procent meer worden geïn vesteerd in nieuwe bedrijven dan aanvankelijk werd aangeno men. Het planbureau is er bij dit alles van uitgegaan, dat het vrij beschikbaar inkomen van elke werknemer niet verandert door het maatregelenpakket. Uit alle cijferopstellingen blijkt dat het echte effect pas in 1975 te verwachten is. Mossel-export lijdt onder de cholera BRU1NISSE (ANP) - De Neder landse export van mosselen naar Frankrijk heeft momenteel te lijden van de berichten uit Ilalibl dat de cholera-besmetting aldaar een gevolg is van het eten van mosselen. Het rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (rivo) neemt deze berichten niet serieus, maar heeft wel geconstateerd dat de Italiaanse berichten hun werk in Parijs en omgeving (een groot deel van de Nederlandse mosselen gaat hier naar toe) hebben gedaan. De Parijzenaar is bang voor de cholera en koopt minder mosselen, aldus het RIVO, dat de oorzaak van de cholerabesmetting in een an dere richting zoekt. kapperswinkels in Santiago. De militaire junta had gedreigd langharigen kaal te scheren. Vandaar (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG - Het gemeen tebestuur van Den Hnag mag een gunstiger regeling gaan hanteren voor de indi viduele huursubsidie aan de huurders van dure wonin gen. De muximale bijdrage per maand wordt verhoogd van 105 tot 150 gulden per maand. Dat heeft staatsse cretaris van Dam gisteren meegedeeld aan de bestu ren van de vier grote Ne derlandse gemeenten, die allen van deze regeling kunnen profiteren. Bij het gemeentebestuur van Zoetermeer is al grote wrevel ontstaan over deze toezegging, omdat de rege ling uitsluitend geldt voor woningen die in Den Haag zelf staan. ..Een volkomen onbegrijpelijke zaak, zeer onrechtvaardig", is de reactie van een woordvoer der van de gemeente Zoe termeer, waar men van mening is dat deze gunstige financiële regeling ook voor Zoetermeer moet gelden. „Wij bouwen hier tenslotte woningen omdat men er in Den Haag zelf geen ruimte meer voor heeft, wij bou wer, voor Hagenaars". De besturen van andere ag glomeratiegemeenten zijn minder verontwaardigd. Reactie van Rijswijk: „Wij zijn toch bijna volgebouwd, en bouwen praktisch alleen voor eigen inwoners". Van een onzèr verslaggevers MSTERDAM In de geldwereld doen sterke geruchten de ronde over een komende revaluatie van de Franse frank. t leidde tot een drukte van be lang op de onderscheidene geld markten waar, met name in Frankfort, volop dollars werden aangeboden. De geruchten zijn het gevolg van de opwaardering van de gulden. Waarnemers zijn jvan mening dat andere mun teenheden, zoals Belgische frank en Duitse mark niet zul len achterblijven. De Franse frank daarentegen is in de knel komen te zitten en de Franse centrale bank heeft het disconto verhoogd van 9,5 tot 11 procent om de toenemende inflatie tegen te gaan. De Nederlandse Bank heeft giste ren 593,5 miljoen Belgische franken verkocht om te voorko men dat deze munt boven het vastgestelde interventiepunt van 6,9995 zou komen. ..Machinist Duisenberg heeft door de reva luatie van de gulden de Europe se monetaire trein in beweging ezet', aldus het commentaar uit valutakringen. FIDEN Het college van Be stuur van de Leidse universiteit is voor een regeling van de col- legegeldproblematiek, zoals door de universiteit van Gronin gen is voorgesteld: alle finan- dent vastleggen in een bedrag, de aanslag en inning ervan over te laten aan de Rijksbelasting dienst en de universiteiten en hogescholen uitsluitend te belas ten met de inschrijvingsproce- drag van 250 voor. Over de hoogte laat Leiden zich anders uit. De door Groningen voorgestelde regeling zou de wezenvreemde incasso-opdracht van universi teiten en hogescholen, die ook de interne verhoudingen ver stoort, doen verdwijnen, aldus het Leidse college. Het college van bestuur van de Leidse uni versiteit meent, dat zijn princi piële bezwaren tegen het opwer pen van financiële barrières voor de toelating tot het onder wijs, zoals die in februari van dit jaar werden vastgesteld, nog steed;, van kracht zijn. Nu na de verkiezingen er geen meer derheid is om het collegegeld terug te brengen tot 200,- moet het voorstel tot verlaging van f 1.00C tot 500. in combinatie met de invoering van een promesseregeling, als het minst (Van een onzer verslagge vers) Lüneburger Heide De Ne derlandse soldaat doet, al dus prins Bernhard, zijn werk uitstekend. De prins heeft dit opnieuw kunnen zien tijdens zijn tweedaag se inspectietocht tijdens de grote militaire oefening in West-Duitsland Big Ferro „Maar", aldus de prins verder, „dezelfde Neder landse soldaat zal toch meer aandacht aan zijn li chaam en aan zijn uiter lijk moeten besteden. Hij moet in militaire dienst Ie ren om netjes te zijn. Want als hij straks in de burgermaatschappij terug keert, kijkt hem anders geen vrouw meer aan". Het was prins Bernhard ook opge vallen, dat de Nederlandse mili tair zijn wapens niet zo goed onderhoudt als bijvoorbeeld zijn Amerikaanse en Duitse collega. „Vroeger zei men, dat het ge weer de vrouw van de soldaat is. Dat moet toch al genoeg zeg gen", aldus de prins gister avond, na afloop van de grote oefeningen in West-Duitsland. Hij wilde echter niet onder stoe len of banken steken, dat hij bijzonder genoten had van de aktiviteiten en het harde werken van de Nederlandse troepen- De prins had bij zijn inspectie wel kunnen zien dat verschillende zaken bij de Nederlandse troe pen verbeterd kunnen worden. De benzine-opslagplaatsen bij voorbeeld. Hem was verder op gevallen, dat vergeleken met de andere deelnemende troepen het materieel bij de Nederlanders soms sterk verouderd is. Hij zal in een rapport aan de mi nister van Defensie en de leger eenheden zijn bevindingen vast leggen. *ur0 Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 Geen CDA in Zeeland GOES - De drie confessionele par tijen in Zeeland, AR, CHU en KVP hebben besloten tot nauwe samenwerking voor de komende statenverkiezingen in 1974. Tot het uitbrengen van een geza menlijke lijst zal het voorlopig rog niet komen, omdat dit bij verschillende onderafdelingen op bezwaren stuit. Wel wil men tie drie programma's van de af zonderlijke partijen in elkaar passen tot een sluitend geheel. Ook de verkiezingscampagne wil men gezamenlijk aanpak ken. Uitverkoop- voordeeltje op treinkaartjes UTRECHT (ANP) De prijthe- wuste reisconsument kan de laatste weken profiteren van een uitverkoop-voordeeltje op tie treinkaartjes. Het voordeeltje bedraagt in de meeste gevallen zelfs zo'n zeven procent. Dit komt door de treinkaartjes-au tomaten. die op een aantal sta tions in de Randstad staan. De ze automaten moeten omge bouwd worden om aan de laat ste tariefswijziging te voldoen, madr daar zijn vakmensen voor nodig, die er niet in zo grote ge- talen zijn. Vooral op het station Rotterdam was goed te merken dat de rei ziger ook prijsbewust is. Daar kwamen mensen geld wisselen aan het loket om vervolgens een kaartje te kopen uit de voordeli ger automaat. Onze rechtskundig adviseur houdt aanstaande maandag spreekuur van 16.00 tot 17.00 uur in ons ge- houw, Wagenstraat 37, Den Haag. Protest tegen vervoerstarieven De afdeling Utrecht van de P.P.R. ging, uit protest tegen de ver hoogde vervoerstarieven, met bakfietsen als taxi de straat op, om de inwoners van Utrecht gratis te vervoeren. Ajax wil Lund inlijven (Van onze correspondent) OSLO - De in Noorwegen op handen gedragen voetbalinternational uit de derdeklasser Lilleström, en een van de topscorers van iNoorwe- gen (28 doelpunten uit 16 wedstrijden) Tom Lund is in onderhande ling met Ajax. Zijn optreden in de laatste interlandwedstrijd van Noorwegen tegen Nederland heeft het bestuur van Ajax en trainer Knobel zoveel ver trouwen geschonken dat met Lund onderhandelingen zijn aange knoopt. Of de international naar Amsterdam zal verhuizen is nog een vraag, omdat hij met zijn familie de consequenties wil overwe gen. Een 'blijmaker' die helaas een tijd lang niet geleverd kon worden, maar die we nu gelukkig weer volop in voorraad hebben, is deze unieke gasaansteker. Voor één nieuw kwartaal-abonnement kunt u deze (navulbare) gasaansteker de uwe noemen. LONDEN (AFP) Een jonge vrouw heeft giste ren in Londen voor enige opschudding gezorgd door onder de uitroep „voor de armen van deze wereld" 160 biljetten van tien pond (ongeveer 10.000) in de lucht te gooien, die zij juist bij een bank had opgenomen. Er waren op dat ogenblik kennelijk wat armen ter plaatse. Volgens de politie werden tenminste slechts twintig biljetten aan de gulle geefster teruggegeven. Noteer m.i.vBON als nieuw kwartaal-abonnee: Stuur deze bon in open envelop. Naam- zonder postzegel, naar; Adres; antwoordnummer 349, Lelden. Woonplaats: Stuur een gasaansteker naar: LEIDSE SSS I:::::::::::::::::::::: COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1