Gemeenteambtenaren voelen niet veel voor stakingsrecht Vakbeweging in beginsel loyaal tegenover regering CONFLICT TUSSEN RIJKSPOLITIE EN SCHIPHOL-POLITIE Stichting Recreatie voelt niets voor tegenbegroting VVD NVV-voorzitter Vernier Palme van Zweden kan blijven Aardgas voor verwarming wordt 25 pet. duurder VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 enlijk vaste Van onze correspondent n iNSCHEDE Het stakingsrecht voor erlijk imbtcnaren hoeft van de Nederlandse Gemeente- Ambtenaren niet zo 0I rj. Bondsvoorzitter L. M. J. van Erp, Wgemeester van Loon op Zand, heeft 'tnmorgen tijdens het jaarlijkse en te- hier- >ens 80-jarig jubileumcongres van de j. 4BGA in de Twentse schouwburg in En- _n chede gezegd, dat zijn bond voorshands ngen 'an dit „ultimum remedium" wil afzien Indien althans reële waarborgen zouden vorden geschapen die een optimaal func- de ioneren van het overleg kunnen garande- >igen ttl. bis-wat de NBGA wel wil, is het instellen van Tgereffn permanente commissie die in conflict- nllen situaties een bindend advies uitbrengt. Met andere woorden: de Nederlandse Bond van Gemeente Ambtenaren wil het huidige overleg verbeterd zien. Pas als dat niet van de grond komt, zou over het toekennen van stakingsrecht aan ambte naren te praten zijn. Het thans door de regering ingenomen standpunt bevreemdt ons, aldus de heer van Erp, onze bond staat niet te trappelen van ongeduld om het stakingsrecht te verkrijgen. Deze opstellen, aldus de voorzitter van de NBAG, hangt ten nauwste samen met het feit, dat onze bond voorstander is van de ambtelijke status. De dienstbetrekking van de ambtenaar ervaren wij principieel anders dan die van de werknemer in het particuliere bedrijf. De overheid is niet een gewone werkgeefster, maar heeft pri mair tot taak het algemeen belang te be hartigen. Het is daar politiek verantwoor delijk voor. Daaruit vloeit het bijzondere karakter van de ambtenaarsverhouding automatisch voort, zei de heer van Erp. Over de toenemende vraag naar inkom stennivellering zei de voorzitter van de NBGA: Wij ambtenaren willen niet be voorrecht worden. Wij willen echter ook niet ten achter worden gesteld. Geef ons daarom het gemiddelde van hetgeen de werknemer in het particuliere bedrijf ten goede komt. Handhaaf dus ons trendsys teem. De heer Van Erp vroeg in dat verband speciale aandacht voor de amb tenaren van kleine gemeenten, waarvan de salariëring een stuk lager is dan van collega's in grotere plaatsen. Volgens de heer van Erp zijn de ambte naren 'lichtelijk gefrustreerd geraakt door enkele recente plannetjes van de minister van binnenlandse zaken. De vergoeding voor het gebruik van de eigen auto voor de dienst, en de vergoeding van telefoon kosten zouden moeten worden vermin derd, terwijl bovendien de aanvullende kindertoelagen voor het derde en volgen de kind zouden moeten verdwijnen. „Deze plannetjes zijn niet schokkend, ze zijn wel irritant en ontactvol. Ze zijn bij ons bij zonder slecht overgekomen. Maar al te licht kunnen zij vertaald worden als een uiting van bezuinigingsdrang ten koste van het overheidspersoneel", aldus de heer van Erp, die erop wees dat de „be zuinigingsvoorstellen" door de centrales in het Centraal Georganiseerd Overleg unaniem zijn afgewezen. itcen- Venk 'n het raam van de bevordering van het toeris- rafieï me naar Groot-Brittannië zal een Londense lodigd dubbeldekker een tocht vqn ruim 5000 kilome- nsteli ter d°°r 24 Europese steden maken. Op 24 september a.s. zal de bus via Rotterdam—Den HaagAmsterdamGroningenArnhem en Eindhoven door ons land rijden. Twee lieftal lige meisjes zullen de trip meemaken. Van onze correspondent LEEUWARDEN De nieuwe voorzitter van het NVV, de heer W. Kok, die gisteren in Leeu warden het voorzitterschap op zich nam tijdens een verbonds vergadering is na bestudering van de Miljoenennota tot de voorlopige conclusie gekomen, dat de vakbeweging zich in be ginsel loyaal kan opstellen te genover deze regering. „De re gering heeft met haar plannen geen onoverkomenlljke hinder palen gezet op de weg die zou kunnen leiden naar de afsluiting van een centrale overeenkomst met werkgevers inzake het ar beidsvoorwaardenbeleid. Hij liet er echter geen twijfel over bestaan, dat de onderhan delingen met de werkgevers niet gemakkelijk zullen worden. De vakbeweging wil het ar beidsvoorwaardenbeleid voeren in het raam van een stuk inko mensverdeling. Dit zal zijn uit- werking moeten vinden in een per cao te concretiseren verbe tering anders dan prijscompen satie. Het uitgangspunt van het NVV gaat uit van een in alle i collectieve arbeidsovereenkom- sten toe te passen minimum van 160 per procent prijsstij ging te financieren uit een na der gezamenlijk vast te stellen afbouw van die compensatie voor hogere inkomens. Volgens de nieuwe NW-voorzitter is de conclusie dat men zich in begin sel loyaal kan opstellen voorlo pig omdat uiteraard het parle ment het laatste woord heeft. j Eerder herinnerde de NW-voor- j zitter aan het gezamenlijke commentaar dat de drie vak bonden hebben gegeven op de Miljoenennota en wees erop dat op een aantal belangrijke gebie den van het overheidsbeleid on miskenbaar een nieuwe koers wordt gevaren." De mentaliteit die uit deze plannen spreekt sluit aan bij die van de vakbe weging." Als illustratie hiervan noemde hij het onderwijsbeleid, de samenstelling van het dek- k.ngspian (het niet doorgaan ven inflatiecorrectie) en defen sie. Hij somde echteT ook min der positieve punten op, zoals de inkomenspolitiek, waarvan minister Boersma gezegd heeft, dat een volledige openbaarheid van dc inkomens nog geen haal bare kaart is. Vaag noemde de heer Kok de passages met be trekking tot de zeggenschaps verhoudingen en de democratise ring van de ondernemingen. De discussies over de verhoging van het huurwaarde forfait voor de eigen woning noemde de NVV-voorzitter ondermaatse sch'mpscheuterij op het kabi net-Den Uyl. Hij meende dat er verschil is in eigen woningbezit. „Wij vinden wel degelijk dat het eigen woningbezit in de ver mogenssfeer geplaatst moet worden. De verzwaring van de lasten moet ook hier passen in de filosofie: wie het wat beter heeft kan ook meer missen. Hij wees erop, dat het de vakbe- wtging ernst ra met de inflatie- bcstrijding. „Wij zijn echter niet bereid om een anti-inflatie- beleid te steunen, dat de collec tieve voorzieningen in gevaar brengt of per saldo leidt tot een verdeling van het looninkomen en dus ten goede komt aan de winsten. De veronderstelde loon- en prijs ontwikkeling, zoals die in de macro-economische verkennin gen voor het volgend jaar zijn geschetst, noemde de heer Kok volstrekt niet realistisch Die prijsontwikkeling leidt volgens hem namelijk tot handhaving van de rendementen op het peil van 1973 en dat ligt tegen alle verwachtingen in op hetzelfde niveau als in 1972. Dit is, zo zei hij, een onaanvaardbare ontwik keling. (Van onze correspondent) JCHIPHOL Burgemeester C. Stam van Haarlemmermeer in wiens gezagsgebied Schiphol ligt, is gisteren irf geheim spoedberaad bijeen geweest met de veiligheidscommissie van de luchthaven nadat dit weekeinde een conflict was ontstaan over de maatregelen rond de f aankomst van de Pakistaanse premier Ali Bhoetto. Op Schiphol ge stationeerde Rijkspolitie weigerde toen medewerking omdat de luchthavendirectie zou hebben verzuimd haar bijtijds in te lichten. De achtergronden liggen echter veel dieper. •t hii voel? Schiphol woedt een prestige- slag tussen de rijkspolitie onder I leiding van majoor Gerritse. en da luchthavenpoütie. De eerste I wil de laatste niet erkennen en 'l heeft bijvoorbeeld bezwaar te- I gen het feit dat de uniformen van de luchthavenpoütie nage- noeg gelijk zijn aan die van d# jl Rijkspolitie Schipholdirectie van zijn kant staat op het standpunt dat de havenmeester wettelijk verant woordelijk is voor bepaalde vei- igheidsaspecten en dat het laarvoor aangewezen korps zijn Werk moet kunnen doen. De di rectie vindt zelf dat zijn politie mensen (die de volledige oplei ding hebben doorlopen) bewa pend zouden moeten zijn. Het conflict is- mogelijk geworden, aldus een woordvoerder, door het feit dat de gemeente Haar lemmermeer tot voor 1958 geen eigen politie had. maar het met Rijkspolitie moest doen. Die kreeg daardoor automatisch ook belangrijke taken op de luchtha ven. Daarin is verandering ge komen met als gevolg een grote onduidelijkheid in de taakverde ling. De Rijkspolitie blijft zijn bevoegdheden opeisen en wil in de luchthavenpoütie geen echte poüt:e zien - hoogstens een soort bedrijfsbeveiüg ngsdienst. iltffrOCKHOLM (DPA) De So il Ciaal-Democraten die bij de zon dag in Zweden gehouden alge mene verkiezingen samen met de communisten evenveel zetels behaalden als de gezamenlijke in oppositiepartijen, kunnen aan het bewind blijven omdat de grootste oppositiepartij, de Cen trum-Partij, er niet op aan zal dringen een regering te vormen, horbjoern Faelldin, de leider van de Centrumpartij, zei giste ren na een bijeenkomst van het Partijbestuur dat de sociaal-de mocraten van premier Palme volgens de geldende parlemen taire voorschriften zolang aan de macht kunnen blijven tot ze een nederlaag in de Rijksdag lijden. B i dc verkiezingen van zondag kregen de sociaal-democraten en de commun sten samen 175 zetels en de drie oppositiepartij en - de Centrumpartij, de Con servatieven en de Liberalen - samen eveneens 175 zetels. Hier van behaalde de Centrumpartij Kroonprinses Sonja van Noorwegen hield gisteren in de kapel van het koninklijk paleis in Oslo haar zoon. prins Haakon ten doop. Op de achtergrond koning Olav en prinses Astrid. Kroon prins Haakon werd een maand geleden geboren. Dc Ethiopische ambassade in Parijs heeft de berichten dat prins Iskander Desta, kleinzoon van keizer Haile Selassie, vorige week de keizer in een vliegtuig had willen gijzelen om hem te dwingen afstand te doen van de troon, ontkend. In Bonn is gisteren deze foto vrijgegeven van kroonprins Iskander Des ta (rechts) in gesprek met de nieuwe Westduitse ambassaduer Von Stackleberg fn Ethiopië. De foto werd vorige week donderdag gemaakt tijdens het bezoek van keizer Haile Selassie aan Bonn. In het midden een tolk. Experts van de 'bommcnplocg' in Londen zoeken naar sporen na de ontploffing van een zeer grote bom gisteren in een ka zerne aan Kings Road. Nog geen beslissing aanschaf straaljagers DEN HAAG (ANP) Nederland heeft de drie buitenlandse vlieg tuigfabrieken, die op 1 okto ber vorig jaar hun offertes voor de levering van straaljagers hebben aangeboden, verzocht die offertes uiterlijk een half jaar te verlengen. De geldig heidsduur van dc aanbiedingen van vorig jaar loopt 1 oktober a.s. af. De directeur materieel lucht macht. luitenant-generaal ir. H. K. Stokla, heeft de drie fabrie ken (de Zweedse Saab-Scania, de Franse Dassault-Breguet en de Amerikaanse Northrop) er opmerkzaam op gemaakt dat Nederland nog geen eventuele keuze heeft bepaald. Die even tuele keuze is o.m. afhankelijk van de uitkomst van de studie, door een werkgroep van de de fense planning commlsue van de NAVO. over een nieuwe ver deling van taken of specialisatie en over de mogelijkheden voor gemeenschappelijke aankoop van wapens door de lidstaten. Die studie is, op initiatief van mi nister Vredeling van defensie begonnen. De werkgroep heeft op 5 september haar eerste ver gadering gehouden. Zij is sinds dien elke week bijeen gekomen. Pionier-10 vast op koers MOUNTAIN VIF.W (Californlë) De Pionier-10 ligt zo precies In de juiste koers dat het ruimte vaartuig volgens rulmtevaart- funktionarlssen op 3 december op de minuut af bij de planeet Jupiter zal aankomen. DEN HAAG De Stichting Re creatie zou het betreuren, indien aan de in de tegenbegroting van de VVD geuite wens de CRM- bcgroting te besnoeien, tege moet zou worden gekomen. Di verse welzljnstaken zouden daaronder kunnen lijden. Dit standpunt werd gisteren in Den Haag verkondigd bij de presen tatie van het jaarverslag van de stichting. Dat die tegenbegroting van de VVD bij de Stichting Recreatie niet in zulke beste aarde is ge vallen, laat zich gemakkelijk il lustreren. De Stichting immers bleek gisteren lang niet ontevre den over de door minister Van Doorn gepresenteerde CRM-be- groting, waarin bijvoorbeeld voor natuurbehoud en open luchtrecreatie ruim vijf miljoen meer is opgenomen. Wensen blijven er natuurlijk al tijd bestaan. Daarom wijst de Stichting op het door het minis terie van CRM opgestelde twee de meerjarenplan voor de open luchtrecreatie, waarin voor ko mend jaar ruim 72 miljoen gul den is geraamd. En dat is altijd nog 20 miljoen meer dan nu in werkelijkheid door CRM wordt uitgetrokken. Men zou daarom graag willen weten welke in het meerjarenplan nodig geachte projecten niet ter hand zullen worden genomen. Verheugd is de Stichting over de aandacht van het ministerie voor üe recreatie in de woon kern, de in voorbereiding zijnde Varrpeerwet, die de rechtszeker- 1 eid van dr kampeerder ver- g»oot, het veilig stellen van na tuurterreinen in ruilverkavelin gen en het extra geld voor het tot stand komen van nationale landschapsparken en nationale parken. Teleurstellend vindt de Stichting het, dat geen post is opgenomen voor de kosten, die verband houden met het beheer en on derhoud van recreatiegebieden. Een lans werd gebroken voor de recreanten- die er in allerlei pu- blikaties van zijn beticht het landschap te ontsieren. Dat kan men niet die recreanten kwalijk nemen, maar wel de planolo gen, zo meent de Stichting. Tenslotte werd ook nog een sug gestie gedaan om tot een betere spreiding van vakanties te ko men. Een belangrijke verbete ring zou bereikt worden door het regionaal spreiden van schoolvakanties en het afschaf fen van de collectieve bedrijfs- vakanties. Het liefst zng men een vrij te kiezen vakantieperio de voor de schooljeugd, maor daarop is ons onderwijssysteem niet ingespeeld Overleg met de bonden van onderwijzend perso neel is dan ook dringend ge wenst. DEN HAAG (ANP) De Ver eniging van Gasdistrlbutiebe- drijven in Nederland (Vegin) zal haar leden in een nog deze maand te houden vergadering voorstellen een verhoging van de adviesprijzen voor aardgas te aanvaarden. De Vcgin heeft de onderhandelingen hierover met de Nederlandse Gasunie afgesloten en de toestemming van de minister van economi sche zaken verkregen. trale verwarming op aardgas ongeveer 25 procent. Zij gaat cp 1 januhTi a.s. in. Voor de kleinste verbruikers gaat de prijs minder omhoog. Voor deze afnemers, die gas alleen gebruiken om op te koken en voor de geiser, maar niet voor de centrale verwarming, be draagt de tariefsverhoging een cent per kubieke meter, terwijl daarnaast het vastrechttaricf en kleinigheid wordt verhoogd. Deze verbruikers behoren tot de tariefsgroepen voor ver bruik tot maximaal 2.100 ku bieke meter aardgas per Jaar. Voor de grotere verbruikers en dat zijn o.a. de gezinnen met centrale verwarming op aard gas met een maximaal ver bruik van 4.200 kubieke meter per jaar wordt de aardgasprijs verhoogd van acht tot elf cent. Tegelijkertijd wordt echter het vartrechttarlef zodanig ver laagd, dat de prijsverhoging voor deze groep neerkomt op ongeveer twee cent per kubie ke meter. Voor blokverwar- rning bedraagt de prijsverho ging eveneens twee cent.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11