GEORGE GERSHWIN SAMENWERKING IS LEVENSNOODZAAK VOOR KERKEN VAN NOORD IERLAND ALTIST HET BESTE OP „DUIVENVOORDE Grafiek '73' viert eerste lustrum' KORTE METTEN 75 JAAR GELEDEN GEBOREN artiest die men zowel op Broadu ay als in Carnegie Hall kon ontmoeten Kapel West VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT Paus bepleit overeenkomst tegen kaping In een toespraak tot de deelne mers aan de IATA-conferentie (internationale luchtvervoers- organisatie) in Rome heeft paus Paulus gepleit voor een internationale overeenkomst, die een einde maakt aan de luchtpiraterij. Hij zei zich te verheugen, dat de veroordeling van luchtpira terij steeds universeler wordt. Maar - aldus de paus - veroor deling van die daden is niet voldoende. Men moet ook de oorzaken wegnemen, 'waarom wanhopige mensen tot die da den overgaan. Wanneer men dat niet doet blijft de strijd te gen de luchtpiraterij bij voor baat gedoemd te mislukken. De vliegtuigkapingen zijn ove rigens in geen geval te billij ken, want ,,het doel heiligt nooit de middelen". Zij moeten integendeel scherp veroordeeld worden, omdat zij onschuldige mensen treffen en de weg naar de vrede blokkeren. De kerken in Noord-Ierland zijn niet vrij. Lang geleden hebben zij haar integriteit en intellectuele onafhanke lijkheid verkocht aan politieke ideologieën in ruil voor de massale steun van de bevolking van Noord Ierland. Aldus stelt mgr. dr. Richard Hanson, tot mei van dit ,.jaar anglikaans bisschop van Clogher in Noord Ierland en thans hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Manchester, in een lang artikel in „The Guardian". Mgr. Hanson is van mening, dat de maatschappelijke kloof tussen protestanten en katho lieken in Noord Ierland zo diep is- dat buitenstaanders er een voudigweg geen idee van heb ben. De kerken delen in die verdeeldheid- ,De kerken heb ben aan die situatie zelfs aan zienlijk bijgedragen. En men kan inderdaad stellen, dat zij ervan profiteren", aldus mgr. Hanson. Hij wijst erop, dat de conventionele godsdienst in Noord Ierland bloeit en dat de kerken zowel van de kerkgan gers als van de niet-kerkgan- gers veel meer financiële hulp krijgt dan elders. Maar deze situatie duurt vol gens mgr. Hanson slechts zo lang als de geestelijkheid niet raakt aan de politieke ideolo gieën, die dierbaar zijn aan de bevolking van Noord Ierland. „De kerken zijn de hulpeloze slachtoffers geworden van poli tieke ideologieën, die ze niet durven aanpakken. Geen pro testants geestelijke durft iets van de organisten te zeggen. Geen r.k. priester durft in het openbaar te pleiten voor inte gratie van het onderwijs. Mgr. Hanson ontkent niet, dat de topleiding der verschillende kerken wel samenwerkt en dat er ook op lager nivau wel eni ge oecumenische initiatieven zijn, maar er moet volgens hem veel meer gebeuren. „Eerder of later zullen de ker ken van Noord Ierland zich moeten realiseren, dat het al ternatief niet alleen voor de christelijke gemeenschap maar voor geheel Noord Ierland is: samenwerking of dood". Prof. Hanson stelt enkele maatregelen voor om de ver deeldheid op te heffen. Het zou voor protestantse geestelijken verboden moeten zijn om lid te worden van het nieuwe parle ment teneinde op die manier te vermijden, dat godsdienst voor politieke doeleinden wordt misbruikt. De katholieken ad viseert hij een grondig gewe tensonderzoek zowel op het terrein van de onderwijspoli tiek als van het gemengde hu welijk. Volgens Hanson draagt het gescheiden onderwijs bij tot de verdeeldheid. Geschei den onderwijs is volgens dr- Hanson op het ogenblik niet al leen onjuist, maar In de huidi ge omstandigheden zelfs volko men immoreel. Dr. Hanson wijst er tenslotte op, dat de kerken van Noord- Ierland haar schuld moeten gaan inzien en gezamenlijk boete dienen te doen. De ker ken moeten gaan beseffen, dat haar geloofwaardigheid prak tisch nihil is geworden. „Niet het katholieke geloof of het protestantse evangelie staat momenteel op het spel, maar een waarachtig christendom". Duizenden Napolitanen barstten deze week in een eivolle kathedraal in tranen uit of applaudis seerden, toen geheel volgens de traditie, dat wat wordt aangenomen het bloed van de patroon heilige van de stad. St. Januarius.te zijn, weer begon te vloeien. Dit pleegt drie keer per jaar te geschieden, namelijk op de eerste zondag van mei, op 19 september en op 16 december. De Napo litanen beschouwen dit als een goed voorteken. De katholieke kerk heeft het gebeuren nooit offi cieel tot wonder verklaard. De primaat van de Angli caanse kerk en aartsbisschop van Canterbury dr. Michael Ramsey zal de oecumenische gemeenschap van Taizé een bezoek van vier dagen bren gen. Hij wil met prior Roger Schirtz en een aantal jongeren spreken over het jongerencon- cilie dat volgend jaar in Taizé wordt gehouden. In Taizé acht men zijn komst van groot be lang, omdat dit kan dragen tot duidelijkheid in de verhouding van de jongeren tot de officië le kerken. Ongeveer vijftigduizend kin deren in Bangla Desj zijn in de eerste zeven maanden van dit jaar blind geworden door voed selgebrek. Dit deelt de protees- tantse hulporganisatie voor blinden mee. Aan honderddui zenden door blindheid bedreig de kinderen worden nu genees middelen toegediend die hen voor blindheid moeten behoe den. Voor de vijfenzeventig miljoen inwoners van het land zijn maar twintig oogartsen be schikbaar. In totaal zijn er meer dan een miljoen blinden, van wie er driehonderdduizend te genezen zouden zijn. Pater dr. Josef Pfab (50) is gekozen tot generaal overste van de congregatie der paters redemptoristen. Hij is de eer ste Duitser, die in <le bijna 250-jarige geschiedenis van de congregatie in deze functie werd gekozen. De congregatie telt over de hele wereld mo menteel 7500 leden. De bisschoppenconferentie van Polen houdt een normali sering van de betrekkingen tussen kerk en staat in hun land voor onmogelijk zolang de rechten der kerk op een vrije uitoefening van haar zending niet worden gegarandeerd en zolang de gelovigen vanwege hun overtuiging worden gedis crimineerd. De bisschoppen klagen erover dat d,e staat veel te weinig bouwvergunningen voor nieuwe kerken afgeeft. Een ander punt van grote zorg is de onderwijshervorming, die het godsdienstonderricht sterk belemmert. De vereniging „Pro- Juven- tute" heeft opnieuw een Oran jekalender uitgebracht. Het is de zevenentwintigste, geheel in kleur en met verscheidene exclusieve foto's van de leden van het koninklijk huis. De ka lender, die incl. verzendkos ten zes gulden kost is te be stellen op giro 29.81.00 van de stichting Steun Pro Juventute, Sweelinckplein 6 te Den Haag. De opbrengst is bestemd voor het helpen van kinderen in moeilijkheden. Australisch episcopaat wil doordacht huwelijk De R.K. bisschoppen van Aus tralië hebben een gezamenlijk voorstel ingediend bij de vast» commissie van de Eerste Ka mer voor grondwettelijke civiel wettelijke zaken om de :^g( wachttijd voor het burgerlijkkmbt huwelijk te verlengen van ze. ïood ven dagen tot dertig dagen ol meer. De bisschoppen zeggen hier- mee jonge mensen zo goed mo- gelijk te willen vrijwaren van che(i „al te haastige beslissingen fr om te trouwen". Zij willen ..voorkomen dat de jeugd zich te haastig de gevolgen op de hals haalt van hun eigens- dwaasheid." Het is de bedoeling van de bis- Vat schoppen, dat die langere Wn 1 wachttijd gebruikt zal worden om jonge mensen met trouw- plannen raad en informatie te verschaffen over het huwelijk. Ook bepleiten de bisschoppen, dat na het huwelijk de gehuw- den nog vilf jaar lang aan cur sussen over het huwelijk deel nemen. KERK EN WERELD Schönberg en Stravinsky bewonderden hem (van onze muziekredactie) Op 26 september aanstaande is het vijfenzeventig jaar geleden, dat de Amerikaanse componist George Gershwin als tweede zoon uit een Russisch emigran tengezin te Brooklyn/New York geboren werd. De jonge Gersh win - hij noemde zichzelf graag een moderne romanticus - ont wikkelde zijn liefde voor de mu ziek door de toevallige omstan digheid, dat vriendjes van hem met grote ambitie viool speel den. Op zijn vijftiende jaar be gon hij met pianostudies, in het zelfde jaar, dat hij als „leer ling-toonzetter" in dienst bij een muziekuitgever te New York In dienst kwam. Dat is in de tijd, dat hij zijn eer ste liederen begint te compone ren, waaronder „Swanee". van 1919 daterende, dat hem in een slag. dankzij Ai Jolson, over de hele wereld populair maakte. Over de aard, de esthetiek ervan heeft wellicht Gilbert Chase ge zorgd voor de beste definitie, toen hij meende te mogen con stateren, dat „Gershwin zich van zekere trekken der Ameri kaanse muziek had meester ge maakt - door hem jazz genoemd - die hij in composities geba seerd op negentiende-eeuwse Eu ropese modellen, integreerde". Hoe 't ook zij. de jonge toonkunste naar streefde ernaar voor deze produkten ook een plaats in de concertzaal te veroveren. En met succes, getuige het feit, dat op een concert door de zangeres Eva Gauthier op 1 februari 1923 te New York gegeven, zijn naam op het programma figu reert naast die van Purcell, Bar- tok, Bellini, Schönberg... Zo geraakte Gershwin in alle kringen van 't Amerikaanse mu ziekleven bekend: was het een wonder, dat zijn Rhapsody in Blue door Paul Whiteman in de Aeolian Hall te New Yrk op 12 februari 1924 onder de naam van "Experiment in Modern Music" ten doop gehouden werd, kwam tot een erkenning van wat men noemt de officiële muziekwereld? De Academia Sancta Cecilia te Rome nam hem als lid aan en Arnold Schönberg achtte het niet beneden zijn waardigheid drie van Gershwins piano-prelu dia te orkestreren. Later, kort na Gershwins dood ln 1938, heeft Schönberg in een interes sante beschouwing nog eens te kennen gegeven, hoe hij over hem dacht, hoe hij hem als kun- GEORGE GERSHWIN Schönberg nam hem wèl au ser stenaar waardeerde: „Vele musici houden George Gershwin voor een componist die men niet au serieux kan ne men. Doch zij zouden moeten ziek leeft en alles, ernstig of niet, een componist is, dat wil zeggen een man, die ln de mu ziek left en alles, ernstig of niet, diepzinnig of oppervlakkig, door het medium muziek uit drukt omdat dit voor hem een aangeboren taal is. Er zijn tal loze componisten, ernstig (zoals ze zelf geloven) of niet (zoals lk weel), die geleerd hebben noten achter elkaar te plaatsen. Doch zij zijn alleen maar ernstig we gens het ontbreken van humor en geest". Wat Schönberg speciaal in het fe nomeen Gershwin treft? Zijn produkten wekken bij hem im mer het gevoel van improvisa ties en dat terwijl de melodie, harmonie en ritmiek een volledi ge organische eenheid vormen. Schör.bergs artikelen zijn tege lijk van een defensief en een of fensief karakter. Een pleidooi .voor werk, dat hij goed en zui ver acht: een aanval op hen, die hieraan twijfelen. Want men vergete niet dat het voor velen moeilijk was de waarde te beseffen van een ar tiest, die men zowel in Broad way als in Carnegie Hall kon ontmoeten, die het Pianoconcert in F, maar ook de opera "Por- gy and Bess", waarvan in 1937 dank zij het Guild-Theatre de prem ère ging, schiep... Het was tegen het einde van zijn wel kort aards bestaan, toen hij druk doende was zijn muzikale kennis in technisch opzicht te vergroten. Concreter gezegd: hij liep rond met het plan om compositielessen te gaan nemen en Igor Stravinsky, die hij goed kende, vond hij daarvoor de aangewezen persoon. Diens reaclie: „Hoeveel verdien je per jaar met je muz'ek?" „zo ongeveer 250.000 d'ia:". „Dan zou je mij eigenlijk les moeien geven...." Ongetwijfeld: 25C.000 dollar kon men gemakkelijker met Broad way dan met de "School der twaalftonigheid" verdienen. Drie artsen ter beschikking van Maria Callas MILAAN (AP) Maria Callas wordt wegens een oogaandoe ning te Milaan behandeld. Zij had aanstaande zaterdag in de Royal Festival Hall te Londen, die al weken was uitervekocht, zullen optreden. Op 4 oktober zou zij zingen in Amsterdam. Dit concert is op losse schroe ven komen te staan. Maria Callas, die vier dagen gele den in Milaan was aangekomen, vertoeft thans in de woning van een vriend, de Italiaanse tenor, Giuseppe di Stefano. Hij zou samen met haar de con cert tournee maken. De oog kwaal is het gevolg van span- ningen, aldus de tenor. „Maria maakte zich er veel zorgen ever, dat zij haar optreden te Londen heeft moeten uitstellen". I a Callas zelf verklaarde: „Ik heb r.u alleen maar rust en een goede behandeling nodig". Wat dat laatste betreft staan haar drie artsen ter beschikking. A's Maria weer geheel in orde is, zal zij op 25 oktober optreden in Hamburg, het concert te Londen zou dan kunnen worden gehou den op 26 november. De zangeres, Griekse van geboor te, Italiaanse van nationaliteit cn thans 49 jaar oud, had zich acht Jaar geleden uit de opera wereld teruggetrokken. Jazzmusicus Ben Webster overleden 1 AMSTERDAM De jazzmuzicus en tenorsaxofonist Ben Webster is donderdag op 64-jarige leef tijd overleden. De begrafenis zal plaats hebben in Kopenha gen. Ben Webster werd op 27 maart 1909 in Kansas City geboren. Zijn muzikale loopbaan begon hij bij het orkest van Fletcher Henderson. Later werkte hij in de orkesten van onder meer Count Basie en Duke Ellington en met Jazz at the Philharmo nic. In 1945 was hij solist ge worden en kwam geregeld in Europa. In 1964 vestigde hij zich definitief in Europa en woonde hij beurtelings in Am sterdam of Kopenhagen. De laatste paar jaar had hij domi cilie in de Deense hoofdstad. Ben Webster werd algemeen er kend als een van de grote tenor saxofonisten van de oude gene ratie klassieke jazzmusici. Hij speelde voor het laatst op 6 sep tember in Leiden. Een dag later werd hij ziek. Hij werd met trombose in de hersenen opge nomen in het ziekenhuis. Waar in hij donderdag is overleden. KUNST F.N KUNSTENAARS Het Schotse Nationale Orkest be zoekt volgende maand ons land ter viering van de 25ste verjaar dag van het Brits-Nederlandse Culturele Verdrag Er worden, twee concerten in Rotterdam (18-19) en één in Den Haag (21 oktober) gegeven o.l.v. Alexan der Gibson. Het Haagse pro gramma: Berlioz, Ouverture Beatrice; Tsiai-kowski. Viool concert (sol Miriam Fried uit Israel) Brahms Tweede sym fonie. Organist Ben Fey geeft zondag 30 september een concert in de Houtrustkerk aan de Haagse Beeklaan. Hij zal werken spelen van Bach, benevens zijn eigen Joodse Suite. Medewerking ver leent de cantorij van de kerk in een uitvoering van de Mis voor cantorij en orgel van Aart Smink. 155 55 ntoonstel één kun-i >0, mis DEN HAAG Op 10 november gaat gelijktijdig in kunstcen trum De Vaart te Hilversum, het cultureel centrum te Venic en de Krabbedans te Eindhoven de manifestatie „Grafiek *73" van start. Tien grafische kunstenaars zijn uitgenodigd elk vijf prenten te maken, het publiek kan op de tentoonstel! lingen in genoemde centra tien bladen kiezen (van één 1 stenaar hoogstens twee) tegen de prijs van 450, 90.— subsidie. De prenten krijgen een oplage van minimaal 40, maximaal 10C exemplaren. De deelnemende kunstenaars zijn: Ger Booster te Maastricht, Anneke Kuyper te Amsterdam, Geert Mols U Maastricht, Lode Pemmelaar te Waaxens, Ans Wortel te Ber-i gen NH, Arja van den Berg te Den Haag, Peter Bol te Eind<; hoven, Charles Donker te Amsterdam, Frans de Haas te Den Haag. Gerard Schöperkötter te Amstelveen. De hierbij afge beelde prent is van Frans de Haas. Vier musici en toch geen kwartet; want wie donderdagmiddag naar het Kasteel Duivenvoorde getogen was in de verwachting het Enesco-kwartet te horen, bleek zich te hebben vergist. Slechts twee leden van het kwartet werkten aan het kamer muziekprogramma mee: violist Maurits Bosnian en altist Todi- cescu; zij kregen medewerking van hun Hilversumse collega klarinettist Bas de Jong en van de Voorburgse pianist Peter Visser. Het aard-ge van hun program was, dat er werk aan de orde kwam dat met op elke kamer- muziekavond een kans krijgt: een triosuite van Darius Mil- haud, het „Kegelstatttrio" van Mozart een sonate met altviool van Nardini. Het programma was bovendien nog handig opgebouwd ook: Mil- haud en Mozart met de klarinet aan het begin en slot, als 2e en 4e nummer een compositie voor klavier en strijkinstrument en helemaal centraal voor viool-so lo Bach's bekende Chaconne in d-klein. Klarinettist Bas de Jong blies goed, violist Maurits Bosman bracht de „Vier kleine StUcken" van Anton von Webern redelijk over en begon in Bach's Cha conne zelfs zeer goed, zij het dat het hoge tempo hem aan het slot wat parten ging spelen, doordat de toon toen minder mooi en ook wat minder zuiver werd. maakte op ons de meeste in druk: hij produceert op zijn moeilijk instrument een prachti ge toon en bracht hiermee giste ren op Duivenvoorde vooral in de Nardini-sonate alle gewenste nuanceringen. Peter Visser was, zoals steeds, de begeleider die weet te dienen en tevens te inspireren: dit laatste ook in het inhoudelijk gecompli ceerde werk van Von Webern. G. v. L. Do Rotterdamse Kunststichting e raseert van 23 september tot 22 oktober in het Lijnbnancen- trur.i het fotoproject „Thuis in Rotterdam" van Michel Kryzo- nowski; 35 foto's van 2 x 2 m. van Rotterdamse Interieurs met begeleidende videotape. Muziek uit barok en renaissance Een concert voor fijnproevers: dat hebben de mezzo-sopraan Margreet van Glinsteren en de clavecinist Jaap Spigt de talrij ke belangstellenden in de Kapel West gisteravond geboden. Met hen maakten ze binnen vijf kwartier een reis door West-Eu ropa in de tijd van de barok en renaissance mede. De muzikale gidsen hadden voor waarlijk indrukwekkende mu ziek gezorgd: hoogtepunt in Ita lië vormde voor ons een aria u t Monteverdi's opera „Orfec". waar de zangeres, over pen res pectabele dosis technische mo gelijkheden en een summun aan goede smaak beschikkend, de muziek van dit Italiaanse genie precies de vereiste, ingehouden expressiviteit gaf. Doch oi w twijfeld heeft zij haar lui Tj| raars het diepst ontroerd di Purcells „Blessed Virgin's w postulation", omdat het hï| 're levend kinderlijk gevoels l|J ment bijzonder treffend tot F" recht kwam. Behalve Engei werd ook Spanje bezocht, w de „Cant de la Verge" kli van Maria onder het kruis L uit het zestiende-eeuwse My riespel van Elche met een b: 7 strenge waardigheid werd w gegeven. Jaap Spigt, al dit schoons begi dend, presenteerde als solist reeks van boeiende en afwil lende composities. De Sot r per il cembalo van de Haarl se organist Sybrandus Noordt van plus minus 1690 terend, mocht natuurlijk ontbreken, al ware het all TC reeds, dat men hier geconf 61 teerd werd met de wellicht di ste sonate op dit gebied. W a na heel wat ,.kle;n goed" di de: van de Fransen Lebequ( b Couperin (Le Grand), van o Engelsen Handel, van de hi dr anders een anonymus gi 1700. Me: een sonate in D ti de Spanjaard Sc'er besloot ,d zijn solistische bijd.agen: tissement op hoog niveau.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10