„PRIJSVERLAGING MISLEIDEND VOOR KOPENDE PUBLIEK' Pater Thijssen in Chili veilig Nixon probeert van new af te komen Reusachtige bom geëxplodeerd in Londense kazerne Kabinet wekt verwarring Biesheuvel iveer voor Den Uvl VVD komt met tegenbegroting PARKEERGARAGE IN NEW YORK STORT IN Geruchten in VS-pers: Landing op kaaiman £eidae Soma/nt 64e JAARGANG No. 119613 DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 Ned. I. 19.05 uur Beertje Colar- gol; 20.35 uur All in the family; 21.00 Documentaire over China. TIJDELIJK REGEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, morgenmiddag enkele op klaringen. Matige tot krachtige wind tussen noordoost en noord west. Min. temp. rond 13 graden, maxima morgenmiddag om streeks 17 graden. De kiezer spreekt: Amsterdam - Als het erop aan komt heeft de Neder landse kiezer meer vertrou wen in oud-premier Bies heuvel dan in de huidige re geringsleider drs. J. den Uyl. Dit is de meest opval lende uitkomst van de in opdracht van Elsevier ge houden Nipo-enquête. Ge steld voor de keuze Den Uyl-Biesheuvel zou 36 per cent van de ondervraagden de weegschaal laten door slaan ten gunste van de anti revolutionaire oud-politicus, tegen 30 percent voor de huidige regeringsleider. Een jaar geleden, toen er alleen nog maar een progressief credo in de vorm van Keerpunt '72 op tafel lag en de beloften nog gerealiseerd moesten worden, scoorde Den Uyl met de vertrouwens vraag nog 38 percent tegen de toen zittende premier Biesheuvel 26 percent. Premier Den Uyl Belastingdruk kan minder (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD zal in alle hevigheid oppositie tegen het kabinet-Den Uyl voeren. Zij zal met een tegenbegroting ko men, waarin wordt aangegeven welke bezuinigingen volgens de VVD mogelijk zijn. De liberale partij vindt dat de belastingen veel minder omhoog moeten gaan. Het kabinet-Den Uyl wil de belastingdruk volgend jaar met 0,6 procent verzwaren. Volgens de WD is een drukverzwaring van 0,2 procent aanvaardbaar. Diverse belastingverhogingen zijn onverteerbaar. Als de VVD haar zin zou krijgen, zouden de be lastingen volgend jaar 600 tot 700 miljoen gulden minder op brengen. In dat geval zouden beperkingen in de uitgaven moe ten worden aangebracht. CRM en ontwikkelingssamenwerking moeten volgens de libera len drastisch worden verminderd. Voor het huur- en subsidiebe leid dienen andere maatstaven te worden aangelegd. De VVD acht het beleid inzake de collegegelden volstrekt onaanvaard baar. Een onverteerbare zaak is het dat de automatische inflatiecor rectie volgend jaar niet doorgaat. Felle bestrijding is verder te verwachten van het plan om de fiscale huurwaarde voor de ei gen woning te verdubbelen. DEN HAAG Het kabinet- Den Uyl is met zijn mede delingen over prijsverla gingen in verband met de revaluatie onverwachts op grote moeilijkheden ge stuit. Het produktschap voor Zuivel, bakkerij-in stanties en de Raad voor het Grootwinkelbedrijf ver bazen zich er namelijk over hoe het kabinet tot deze prijsverlagingen denkt te komen zonder an dere ook internationale re gelingen en prijsafspraken te overtreden en zonder lo nen te beheersen. De Raad voor het Grootwinkelbe drijf, waarin warenhuizen ver enigd zijn f weigert medewer king te verlenen aan enkele be palingen van de nieuwe prijscal- culatie-beschikking. Daarin woi at gezegd, dat het effect van de revaluatie ook doorberekend moet worden op voorraden, die reeds betaald zijn. Dit is vol gens de Raad een niet verant- wojrde eis, ook al omdat in voorgaande situaties bij opgaan de (stijgende) prijzen nooit de mogelijkheid is gegeven tot doorberekening in de verkoop- prrzen van bestaande voorra den." Het bestuur van de Raad heeft thans nadrukkelijk laten weten niet aan deze bepaling van de Wijnjaar van de eeuw De Duitse wijn bouwers hopen op het .wijn jaar van de eeuw". Nor maal gesproken had de oogst al moeten begin- - j nen, maar door de uitzonderlijk goede zomer is jgjV de pluk uitge- -~f~ steld. Op de jo- - Vice-president Agnew WASHINGTON (UPI) Volgens de Amerikaanse pers wil president Nixon zijn vice-president Agnew kwijt om hem te vervangen door John Connally, «le naar de republikeinen overgelopen ex-democraat. De geruchten, dat Agnew denkt over aftreden zouden dan ook af komstig zijn van functionarissen van het Witte Huis, hetgeen het Witte Huis evenwel ten stelligste ontkent. Nixon wil, volgens de geruchten, van Agnew af vóór deze formeel verwikkeld raakt in de corruptiezaak in Maryland, waar Agnew gouverneur is geweest. De resultaten van het gerechtelijk onderzoek zullen binnenkort aan een grand jury worden voorgelegd. De direct bij de zaak betrokkene i.e. Nixon en Agnew onthouden zich van ie der commentaar, maar Agnews vroegere woordvoerder Victor Gold opende gisteren een frontale aanval op Nixons directe omgeving en beschuldigde openlijk Nixons naaste medewerkers Meivin Laird en Alexander Haig ervan de bron te zijn van de geruchten over een ophanden zajnd aftreden van Agnew; dit om de aandacht van de Watergatezaak af te leiden en Agnew's moeilijkheden „warm" te houden. Zoals bekend zou Agnew, toen hij nog gouverneur van Ma ryland was, van bouwbedrijven steekpenningen hebben aangeno men. TAMPA Een kaaiman in het moerassige gebied van Tampa, in Florida, heeft op harde wijze kennis gemaakt met het moder ne luchtverkeer. Het dier zat zich te koesteren in het zonnetje op het vliegveld toen een Boeing 727 met 23 passagiers aan boord landde...op zijn rug. STAATSSECRETARIS HAZEKAMP Minder verplichte winkelsluiting (Van onze parlementaire redactie DF.N HAAG Staatssecretaris Hazekam; (Economische Za ken) wil in de nieuwe winkelsui- tingswet zo weinig mogelijk re gelen. Volgens hem kan worden volstaan met een verplichte winkelsluiting tussen 's avonds *es en tien uur met uitzonde- i'ng van een wekelijkse koop avond en een verplichte slui ting op zondagen. 'Coral in steden bestaat volgens de staatsecretaris de wenselij- heid dat sommige winkels ook 's avonds tien uur opn kun- jjen zjr.. Als het aan hem ligt, krijgen zij hiertoe de vrijheid. "6 wijziging van de winkelslui tingswet zal worden vastgelgd W een wetsontwerp, dat in de komende maanden bij de Twee- De voorzitter van het produkt schap voor Zuivel, ir. B. va Dam, geeft gisteren zijn grote verwondering uitgesproken over de mededelingen van het kabi net, dat de melkprijs zeer bin nenkort omlaag kan. „Het kabi net heeft hierbij vergeten, dat binnen het bij consumptiemelk gehanteerde systeem van zo mer- en winterprijzen (met in de winter hogere prijzen wegens hogere grondstofkosten) straks wer een prijsverhoging ver wacht kan v/orden," aldus ir. Van Dam. De vereniging van Meelfabrikan ten vindt de mededeling, dat de broodprijs met 2 cent omlaag kan, ergens op stoelt. Over de bloeinprijs, waarvan deze broodprijs afhangt, zullen over heid en bedrijfsleven, aldus de fabrikanten, binnenkort nog overleg plegen. „Een medede- De Nederlandse Bakkerijstichting ling als door het kabinet ge- wil eveneens het overleg over daan, kan misleidend zijn voor de bloemprijs afwachten, alvo- het publiek," aldus de vereni- rens een standpunt over de g'ng. broodprijs te bepalen. Ongerustheid over onderhoud militaire gehouwen UTRECHT (ANP) - Hel houfdbe. stuur van de Katholieke Vereni ging voor Militaire Ambtenaren ,,St. Martinus" ir ongerust over het plan van het kabinet-Den Uyl om uit budgettaire overwe gingen het onderhoud te beper ken van de gebouwen waarin militairen zijr. gelegerd. Het be stuur ziet hierin een verder gaande en onaanvaardbare aan tasting van het leefklimaat. St. Martinus vindt het verder be treurenswaardig dat het te voe ren beleid steeds afhankelijk wordt gesteld van te verschij nen rapporten of nota's. „Een noodzakelijk inzicht in ontwikke lingen bij detensie wordt hier door bemoeilijkt waardoor ade quate belangenbehartiging vrij wel onmogelijk wordt". MARIA GALLAS OOGKWAAL LONDON Maria Callas heeft bekend laten maken, dat zij door een oogkwaal genoodzaakt is haar eerste openbare optre den sinds acht jaar uit te stel- DEN HAAG -(ANP.) Pater Santiago Thijssen, die de afge lopen dagen werd gezocht door het Chileense leger, bevindt bevindt zich in veiligheid in de Nederlandse ambassade in Chili. Dit bericht bereikte gis teren het Centraal Missie Com missariaat in Den Haag. Over het lot van de zeven Ne derlandse priesters, die in Chi li werden gevangen genomen is nog niets bekend. Telefo nisch werd gisteren uit Chili vernomen, dat zij nog niet zijn vrijgelaten, ondanks de toezeg gingen die d.' Chileense minis ter van binnenlandse zaken zou hebben gedaan. De diplo maten van het Vaticaan zijn benaderd om "hun vrijlating te bespoedigen. de bisschoppen van Nederland hebben in een telegram aan de Chileense ambassadeur gezegd ernstig ongerust te zijn door de berichten over talrijke ar restaties in Chili, under meer van de missionarissen. Zij ver zoeken de Chileense autoritei ten de evangelische beginselen te eerbiedigen, te waken tegen elke schending van de mensen rechten en dc missionarissen in staat te stellen hun werk on middellijk weer op te nemen. Een afschrift is gestuurd naar kardinaal Silva, aartsbisschop van Santiago. WONING PRINSES ANNE NIET VEILIG Londen In de Duke of York-ka- zerne aan de King'- Road in Chelsea (Londen) is vanmorgen de grootste bom ontploft van de huidige terreurcampagne. Deu ren en ramen van de transport- afdeling werden weggerukt en een militair rijtuig werd com pleet vernield. Talrijke andere wagens liepen zware schade op. Vijf personen, onder wie vier jonge burgers werden licht ge wond. Deze kazerne in centraal-Londen is onder meer het hoofdkwartier van de vrijwillige landweer. Momenteel is er echter ook het derde bataljon van de para commando's ondergebracht. Deze troeoen zijn niet erg popu lair in Ulster. De kazerne werd niet vooraf ge waarschuwd. De gebouwen ston den gisteren open voor burger lijke bezoekers en men meent, dat de bom bij die gelegenheid achtergelaten werd, vermoede lijk in een geparkeerd militair voertuig. Afgelopen week liepen in dezelfde buurt van Londen vijf politiemannen verwondingen op bij een andere bomexplosie. Scotland Yard heeft de Britse be volking gewaarschuwd, dat een nieuwe reeks bombrieven op komst is. Commissaris Ernest Bond verklaarde; „Wij beschik- gen. De bombrieven zijn ver moedelijk al gepost en kunnen vanmorgen aankomen. Het is iedereen geraden grote voor zichtigheid in acht te nemen". Scotland Yard weet niet waar de bombrieven gepost werden. Een man met een Iers accent te lefoneerde gisteravond naar de redactie van The Guardian in Londen en zei: „Vijf firma's in centraal-Londen krijgen mor genvroeg een verrassing in de bus" .Hij voegde eraan toe, dat de Ierse post „nog meer verras singen" zou brengen. De politie maakt zich nu ook zor gen over de veiligheid van het militaire huis in Sandhurst, dat prinses Anne en kapitein Mark Philips voor acht pond per week zullen betrekken na hun huwe lijk in november. Een onder zoek heeft aan het licht ge bracht. dat deze woning niet be hoorlijk beveiligd kan worden, zelfs niet met alarm- en andere veiligheidssystemen. Vlak voor het huis loopt een open baar voetpad, zodat voorbijgan gers zo een bom naar binnen zouden kunnen gooien. Er staan bomen rond het huis, die gebruikt kunnen worden door sluipschutters, Buckingham Pa lace, de militaire overheid en de politie zullen dit veiligheids probleem verder onderzoeken en eventueel een andere woning uitkiezen voor het vorstelijke Handelaren in bloembollen ongerust over de revaluatie Hillegom - De Bond van Bloem- bollenhandelaren in Hillegom heeft in een telegram aan de minister van Landbouw cn Vis serij zijn ongerustheid uitge sproken over de verwachte na delige gevolgen van de revalua tie van de gulden op de afzet van bloembollen in het buiten land. 80 procent van de nationa le produktie van bollen is name lijk op de export aangewezen. De opwaardering van de gulden komt in een tijd waarin de groei van de afzet toch al stag neerde, aldus de bond In zijn telegram. Bovendien kwam de revaluatie op een moment waar op naar schatting 75 80 pro cent van de export achter de rug is. De fakturen zijn verzon den maar nog niet betaald: in de praktijk is gebleken dat het zeer moeilijk is in een dergelij ke situatie het revaluatiever-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1