Prins Bernhard bezoekt Big Ferro I Dissidenten hopen op Westelijke steun ÊeidócSou^citit Junta Chili dreigt met uiterste strengheid tegen buitenlanders AIJTOIOZE UREN VI S STRAFMIDDEL m Nato-oefening blijft voorspoedig verlopen Bondsrepubliek n DDR YN-leden Europese veiligheidsconferentie OENSDAG 19 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze speciale verslaggever) ENHOLZ „Wij moeten de dag niet prijzen voordat u avond valt", zei een niet-tevreden, maar uiterst-tevre- Yin commandant van de grootscheepse legeroefening Big erro, E. F. Meijnderts. De generaal gebruikte tweemaal tie treffer, gistermorgen tijdens een un«eke dropping i het 16de Bravo-infanteriebataljon, 15 km achter de Ijandelijke linies en gisteravond tijdens een briefing die f omdat de tweede fase van de oefening om 12 uur middags was beëindigd. De troepen kregen ook toen fen rust omdat de voorbereidingen getroffen moesten orden voor de derde fase, die vanmorgen om 04.00 uur in start ging. roepen te velde krijgen van- ig opnieuw hoog bezoek, ns Bernhard zal in zijn func- van inspecteur-generaal van koninklijke landmacht de ipen bezoeken. De prins arri- nde vanmorgen om tien uur het bezoekerscentrum, waar werd ingelicht over het ver- de oefening. Morgen idag om 15.00 uur vertrekt weer naar Nederland. De de fase van de oefening zal worden bijgewoond door de Ie staatssecretarissen van snsie Mommersteeg en Ste- rdink. gisternacht de groene aan- irs met stormkracht tien de defensieve linies heen idelden. en bekend werd dat het commando van de Lste Duitse brigade compleet overmeesterd, waardoor de se Nato-broeders als blinde ken werden geserveerd op de den van de Nederlandse aan- lers, werd opnieuw een op- rkelijk tactisch gebeuren be id. Een compagnie, deel uit- kend van de 13de brigade, hoewel normaliter toebehorend aan het Amerikaanse leger, was op onverklaarbare wijze, maar in ieder geval la Patton, tot 15 20 km achter de linies terecht gekomen. Om half elf gister morgen dropten dertig heli's van het Duitse leger het in re serve gehouden 15de infanterie bataljon Bravo uit Oirschot. Deze gebeurtenis kon net op tijd worden gadegeslagen door enke le VIP's waaronder de generaal Meijndert zelfs. Generaal Meijnderts, die in alle lagen van de deelnemende mili tairen als sympathiek wordt omschreven, somde twee facto ren op die hem tot een tevreden mens hadden gemaakt: het goe de ^eer en veel geluk. De com mandant vond dat er tijdens deze oefening noch onverwacht snelle gebeurtenissen hadden plaats gevonden, uitgezonderd dan de luchtdropping, noch on verwachte traagheid in het ver loop. Hij zei: „Gebaseerd op de verwachtingen die we hadden is het verloop van deze oefening wonderwel overeengekomen In het ruige leven van de soldaat op legermanoeuvre lijkt ook al de klad te komen. Bij de NATO-oefening Big Ferro beschikken de heren zelfs over een keurig overdekt ligbad. Het is wel het enige (zo lang het niet gaat stortregenen tenminste). Het maakt deel uit van een veldhospitaal en mag alleen benut worden door patiënten, onder toezicht van een verpleger. met de doelstelling. Grote pro blemen hebben zich niet voorge daan. Er zijn militair-tactische en andere fouten gemaakt maar er zijn ook verrekt goede din gen gebeurd. De fouten die ge maakt werden, waren voorna melijk terug te halen in de beoordelingsfactoren." De generaal hoopt op een bijzon der gunstig verloop van de rest van de oefening, maar wil de dag niet prijzen voor de avond gevallen was. Over de presta ties van de soldaten had hij niets dan lof. Gevraagd naar een eventuele compensatie zei de zich altijd tactisch opstellen de generaal: „Compensatie of een compensatie-regeling is een zaak van de minister. Wel kan ik beslissen over prestatieverlof, naar aanleiding van deze oefe ning. Dat verlof overweeg ik te geven, maar het is nu nog te prematuur om daarover een be slissing te nemen". Deserteur hij legeroefening Big Ferro MUNSTER Tijdens de grootscheepse NATO-oefe- ning Big Ferro is het orde van de dag wanneer eenheden manschappen zoek zijn of manschappen naar hun eenheden zoe ken. Kampioen wegblijver Is tot nu toe een soldaal utt Rotterdam, die na en kele dagen in zijn woon plaats kon worden opge pikt nadat hij zijn vlucht- middel, 'n zestom.er, net jes had gestald op de ka zerne te Nunspeet. Gisteren kwam een ser geant van het 102de ver- kennings bataljon niet meer opdagen. Met de sergeant waren een drie tonner, een korporaal en acht soldaten de mist in. Vermissingen komen iede re dag voor. Het is bijna vermakelijk om tijdens de ritten in het oefenge bied af en toe een wagen of jeep te ontmoeten waarvan de bemanning totaal niet meer weet waar hun eenheid zich moet bevinden. In een be zoekerscentrum arriveer de gisteren een rokende lbenzinewagen. De chauf feur wist niet waar hij vandaan kwam, waartoe hij behoorde en waar hij heen moest. Het feit dat er iets aan de motor mankeerde hoorde wel tot zijn wetenschap. fTIAGO (AP-Reuter) militaire junta in ChiH eft aangekondigd dat ga ngen „buitenandse ex misten" zullen worden recht door militaire chtbanken. Dat betekent t in veel gevallen dood- raf zal worden uigespro- unta stelde het aantal bij de atsgreep omgekomen mensen 95; er zijn 300 gewonden en arrestaties. Het hoofd van junta, generaal Pinochet zei de militaire rechtbanken iterste gestrengheid" zullen tónen met de buitenlanders. icio Alwin, leider van de fisten-democraten, beschuldig- Allende er van dat hij van plan was een communistische dictatuur te vestigen en voegde er aan toe dat de reacties uit het buitenland weinig begrip voor de werkelijke toestand in Chili" toonde. Volgens de voormalige Chileense ambassadeur in Mexico Hugo Vigorena, is president Allende op 11 september gesneuveld toen hij zijn paleis tegen de aanvallers verdedigde. De Nederlandse regering heeft gis teren verklaard verontrust te zijn over de gebeurtenissen in Chili. Het wordt in politieke krin gen in Den Haag .niet onmoge lijk geacht dat minister Van der Stoel de gebeurtenissen in Chili in de algemene vergadering van de VN aan de orde zal stellen on der verwijzing naar de rechten van de mens. w YORK (AFP-DPA) De èslduitse Bondsrepubliek en DDR zijn gisteravond lid ge- orden van de Verenigde Na ts. De resolutie, waarin de dating van de twee Duitse n van de Bahama-eilan- tn werd voorgesteld, is bij ac- lamatie aangenomen en werd »or de assemblee met een don- trend gejuich begroet. tct voor het aannemen van te resolutie vroeg de Israëli- he ambassadeur Josef Tekoah tvoord om mee te delen dat land zich verzet tegen het maatschap van de DDR. Zijn legatie verlangde echter niet ;er een afzonderlijke hoofde- ke stemming over de toelating *de DDR. Israëlische ambassadeur her- nerde eraan dat nog maar decennia geleden zes ir.il- joden door Duitse schuld het leven zijn gekomen. Dat »den de joden niet vergeten, de Verenigde Naties mogen niet vergeten. De Bondsre- hliek had echter haar verant- tordelijkheid erkend en her- !|hetalingen verricht. „De an- W Duitse staat negeert daar- te6en nog steeds de histori- M verantwoordelijkheid van J,tsland voor de massamoord de daaruit voortvloeiende "fcle verplichtingen", aldus Tekoah. Eerder had de vergade ring de Ecuadoriaanse diplo maat Leopoldo Benites tot voor zitter voor deze zittingsperiode gekozen. Jongeren verbijsterd DEN HAAG (ANP) De bestu ren van de jongerenorganisaties van ARP, CHU en KVP zijn verbijsterd over de verklaring, die het Christen Democratisch Appèl, waarin KVP, ARP en CHU samenwerken, uitgegeven heeft naar aanleiding van de militaire machtsovername in Chili. In een verklaring veroordelen de jongeren de hypocrisie van de CDA-verklaring, waarin solida riteit wordt uitgesproken met enerzijds de slachtoffers van de coupe, het Chileense volk en an derzijds met de medeveroorza kers daarvan, de zogenaamde .christendemocratische vrien den". „De rol die de Chileens christen democraten hebben gespeeld, is ons inziens onbegrijpelijk- Het zijn de christendemocraten ge weest, die met steeds klemmen der kracht een militaire invloed hebben bepleit. Ze hebben zich tenslotte niet verzet tegen de aanslag op de democratische beginselen van het Chileense volk", aldus de jongeren organi saties. «musplein De 49-jarige ^fietser J. F. R. uit de Ger- witsestraat is gistermiddag het Erasmusplein in Den tegen een lantaarnpaal lrWen. De man werd met «fdletsel opgenomen in het venhuis Leyenburg. Bobby Riggs bereidt zich serieus voor op de tennispartij tegen Billie Jean King, waarvoor 100.000 dollar op het spel staat. De 55-jarige Amerikaan, die enige maanden geleden Margaret Court geen schijn van kans gaf. wil tegen Billie opnieuw schitteren. Riggs neemt per dag 415 pillen in, die hem zoals hij zegt kracht geven en zijn geest xherpen. Wie heeft er recht op de munten, die toeristen naar oud gebruik met gulle hand in de Trevi-fontein gooien, omdat ze daardoor een goede kans zouden maken nog eens naar Rome terug te keren? Als schoonmakers van de gemeente aan het eind van de week de fontein uitkammen, halen ze er in het toeristisch hoogseizoen soms wel voor tienduizend gulden aan munten uit. Vandaar dat bij die schoonmaakoperatie niet allen toeristen belangstellend toekijken, maar ook een politie agent (rechts). In de Romeinse kranten is een felle strijd ontketend tussen voor en tegenstanders van het standpunt van de gemeente, die meent het rechte te hebben zich de muntenschat toe te eigenen. MOSKOU (AFP) De dissiden ten in de Sovjet-Unie stellen hun hoop op krachtig optreden van het Westen op de Europese veiligheidsconferentie die giste ren in Genève herbegonnen is en niet op de „discrete diploma tie" van Henry Kissinger of de sympathie van Willy Brandt, al dus de Russische schrijver Ana toli Martsjenko in een gisteren gepubliceerde boodschap. Martsjenko is bekend door een in het West gepubliceerd boek waarin hij zijn ervarin gen van acht jaar con centratiekamp onder Kroetsjev heeft beschreven. Sedertdien heeft hij nog een jaar gevange nisstraf uitgezeten vanwege zijn protest tegen de inval in Tsje- cho Slowakije in 1968. Met uw hulp kan bereikt worden dat de Sovjet-Unie dichter bij de be schaafde wereld komt te staan, aldus Martsjenko in zijn bood schap, die hij aan buitenlandse correspondenten heeft gestuurd. De tweede fase van de conferentie over de veiligheid en samenwer king in Europa is g'Steren in Genève met commissievergade ringen begonnen. Al spoedig bleek dat men nog niet veel dich ter tot elkaar is gekomen. In de codrdmatie-commissie d;e zich moet uitspreken over de al of niet deelneming aan de confe rentie van de niet-Europese lan den om de Middellandse Zee, bleken de standpunten nog steeds ver uiteen te liggen. Joe- go-Slavië hield er aan vast dat overeenkomstig de in Helsinki gemaakte afspraak, eerst Alge rije en Tunesië de gelegenheid krijgen hun standpunt nader toe te lichten en dat daarna pas over de behandeling van de an dere gegadigden, Israël, Egyp te, Syrië en Marokko, beslist kan worden. De meeste delega ties waren het hier niet mee Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het ligt in de bedoeling dat automobilisten en bestuurders van andere motorvoertuigen die zich ernstig in het verkeer misdragen op bepaalde uren van de dag of gedu rende het weekeind een ontzegging van de rijbevoegdheid zul len krijgen. Dat zegt minister van Agt (Justitie) in de begro ting voor 1974. De minister kondigt hierover een wetsontwerp aan dat op korte termijn bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Onder de rgeling moeten vallen automobilisten die hun wagens persé niet kunnen missen voor de uitoefening van hun beroep. En kele voorbeelden zijn: dronken rijders die naar blijkt voortdurend op zaterdagen en zondagen met een borrel op tegen het verkeer zondigen wordt de rijbevoegdheid ontzegd voor speciale avonduren, of andere uren van de dag. i de officier van justitie kan iemands rijbewijs innemen, zon der dat de rechter daar bij te pas komt. intrekking van de rijbevoegdheid voor bepaalde soorten voertuigen. Noodzakelijk: réveil katholiek onderwijs TUSSEN DE VEELHEID van de in de week van Prinsjesdag gebrui kelijk commentaar door, ook aandacht gevraagd voor een zaak wel ke even belangrijk de levensbeschouwelijke kant van het onder wijs. Menigeen \indt het ouderwets, enkelen zelfs onmaatschappelijk, om nog over onderwijs te praten in relatie tot geloofsbeleving en chris tendom. Gelukkig heeft mgr. Simonis vorige week degenen die dat wel noodzakelijk vinden, een hart onder de riem gestoken. Met wat andere argumenten als de bisschop van Rotterdam gebruikte, deed de directeur van het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs, mr. L. Struik, dat bij dezelfde gelegenheid ook. Hopelijk zijn dat klaroenstoten welke een tijd inzetten welke gericht gaat worden op een réveil van het katholiek en christelijk onder wijs. Dat is broodnodig in een tijdsbestek, waarin uniformisten en unitaristen het hoge woord gekregen hebben; weerbaarheid is te meer nodig omdat na een staatssecretaris die van samenwerkings scholen alleen maar de goede kanten zag, nu op O. en W. een ka tholiek minister het beleid bepaalt, van wie bekend is dat hij twij felt aan het nut van het voortbestaan van het bijzonder onderwijs. MR. STRUYK WAAkSCHUWDE met klem - en terecht - tegen de stortvloed van onderwijsreorganisaties welke de overheid aan het handje van hele en halve pedagogen probeert over ons scholensy steem uit te storten. Het streven naar een gelijke kans voor allen gaat immers gepaard aan een ongelooflijke druk tot rationalisatie en uniformiteit; aan een behoefte om computers de rol van persoon lijke Invloed te laten overnemen. Onderwijs met eigen accenten op belangrijke, principiële punten wordt bij dit streven als een sta-in-de-weg ervaren; mr. Struik heeft terecht ervoor gewaarschuwd, dat het geruisloze proces dat nu aan de gang is, op den duur tot een fataler resultaat kan leiden dan vroegere openlijke acties ten behoeve van openbaar onderwijs. Rotterdams bisschop legde een nog pijnlijker wonde bloot: of bij het katholiek onderwijs de onderwijsgevenden wel voldoende in staat en bereid zijn een op Christus georiënteerde overtuiging en levenshou ding naar voren te brengen. Mgr. Simonis verzweeg niet dat hierbij de omstreden kwestie van de grenzen van de pluriformiteit in de geloofsbeleving een groot prak tisch probleem oplevert. Maar aan de essentie van zijn betoog, doet dat weinig af. Die essentie hebben we als volgt samengevat: Bij het katholiek onderwijs moet de geloofsovertuiging uitgangspunt, inspi ratiebron en motivering zijn; maar tevens de norm waarnaar allen die bij deze school betrokken zijn (van leiding tot ouders) zich rich ten. DE GOED VERSTAANDER mag uit deze stelling niet afleiden, dat de bisschop geen vurig voorstander is van een school waar gelijk waardigheid van alle mensen, solidariteit boven pure prestatie gaat. en de vorming belangrijker is dan naakte kennis. Wel dat wie, in welke vorm dan ook. voor katholiek onderwijs opteert, aan bepaal de voorwaarden die hierbij essentieel zijn, heeft te voldoen. Wie reëel denkt, moet erkennen dat zowel bepaalde onderdelen van het onderwijsbeleid (door autoriteiten en organisaties) in strijd zijn met genoemde uitgangspunten; maar ook de mentaliteitsverande ring bij menigeen op wie het katholiek onderwijs moet steunen. Noodzakelijk is een réveil van het katholiek onderwijs; niet in een vorm die tot een nieuwe schoolstrijd leidt; wel een welke zo nodig persoonlijke offers tot consequenties hebben zal. Consequenties zeker cok voor het overheidsbeleid. Waarmee we aan het slot van dit commentaar toch weer teruggekomen zijn op het politieke terrein. Weeroverzicht •#- zomig =mst 19 temperaturen luchtdn* in minibaren opklarngen hagel -w-w warmtefront H hoge-drukgebied ^^bewoWng *a» sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebed regen 2^3 onweer windrichting verplaatsingsrichting De Bilt Vanmorgen bevond zich het centrum van een actie ve oceaandepressie met een luchtdrukwaarde van 990 mbar boven Zuidoost-Engeland. Het bijbehorende frontensysteem bracht enkele millimeters re gen, terwijl de wind aan de kust enige tijd tot hard of stormach tig toenam. Het lagedrukgebied koerst in de loop van vandaag al opvullend langzaam over het zuidelijk gedeelte van de Noord zee naar Zuid-Noorwegen. Aan de achterzijde van de depressie voeren noordwestelijke winden koude lucht via de Britse Eilan den naar ons land. Het weer zal de komende dagen een wissel vallig beeld te zien geven. Vooruitzichten voor vrijdag. On standvastig en temperaturen aanhoudend boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag. Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp: van 11-15 graden, max. temp: van 19 - 24 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam regen De Bilt regen Deelen regen Eelde zw. bcv Eindhoven regen Den Helder regen Luchth. Rtd. regen Twente *w. bet Vlliilngtn zw. bet VA Limburg regen Berlijn Bordeaux Helsinki nnxbrueck Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Casa Blnnca Islnnboel Lat Palmaa New York Rijnmond-bestuur EZH houdt informatie achter over kerncentrale ROTTERDAM (ANP) Het da gelijks bestuur van Rijnmond blijft van mening dat het Elek triciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) opzettelijk informatie heeft achtergehouden over de eventuele bouw van een kern centrale op de Maasvlakte. De EZH heeft het bestuur van Rijnmond gevraagd om een rec tificatie van antwoorden die R jnrnond heeft gegeven op vra gen van een raadslid. Deze had gevraagd naar de relatie die er zou bestaan tussen de 380 Kilo- volt lijn van de EZH en een eventueel te bouwen kerncentra le op de Maasvlakte. „Wij zijn niet van plan een rectificatie te geven, omdat de vragen correct zijn beantwoord", aldus een ge- comitteerde van Rijnmond.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9