Toewijzing bouwgrond werd struikelblok in de Noordwij kse raad VAN MAREN ZET STOMPWIJK AL 'N EEUW IN DE VERF bollen- vlietstreek Bedijn: Toewijzing ongedaan maken Meer zekerheid volkstuinders ^Monsters" vuilnis belt in raad bekeken zaalhandbal Pachter houdt schoolbouw op Uw mening PAGINA 7 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT Noordwij k In de Noord- wijkse raadsvergadering liepen de emoties gister avond hoog op tijdens een uitvoerig debat over dc toewijzing van een zestien tal percelen bouwgrond in het Duinpark. Deze perce len waren bestemd voor woningbouw in de vrije Rector (grondprijs 25.000 tot 60.000) doch de animo hiervoor bleek zo groot dat de adspirant-kopers bij io- ting waren aangewezen. p de keper beschouwd stond het onderwerp niet eens op de agenda, zelfs de lijst van ingekomen stuk ken gaf er geen aanleiding toe. Abcouwer (PvdA) maakte het aanhangig, na dat een brief ter sprake was gebracht van een der gegadigden, die buiten de toewijzing was gevallen. persoonlijke benadering in. La- werkelijke woningzoekenden er ter lichtte De Geus (prot. chr.) niét direct bij betrokken, toe. dat de op de grond te reali- Naar zijn mening had het college seren panden 150.000 en meer voldoende ruimte de gegadigden zoucen gaan kosten. Daar dit voor de bouwpercelen te bewe- geen sociale woningbouw ge- gen hun vrijkomende woning noemd kan worden, zijn ook de aan Noordwijkse ingezetenen te NOORDWIJK Bij de behandeling van een voorstel tot afkoop van de pachtrechten op grond nabij het gemeentelijk sportpark, brak Bedijn (PvdA), een lans voor de daar gevestigde volkstuinders. Er zijn mensen bij, die reeds voor de tweede maal moeten wijken. Hij verzocht het college eens te bekijken of er voor deze mensen geen ruimte was in het braakliggende middengebied aan de Nieuwe Zee weg. Wethouder Van Duijn (Prot. Chr.) was het met Bedijn eens. In het verzorgen van een volkstuin ligt een belangrijk stuk recreatie, en de overheid dient hieraan een actieve bijdrage te leveren. Daarom meende hij aan het bezit van de volkstuinen een permanent karak ter te moeten geven. Ambtenaren van de gemeente maakten reeds studie van deze zaak. Wel zal moeten worden gestreefd naar een net aanzien van do volkstuinen, meende de wethouder. tyen. Verschillende raadsleden meng den zich >n d* discussie en daarbij betreurde men in het bijzender, dat stj de toewijzing niet de conditie was gesteld, dat de vrijkomende woning uitslui tend aan Noordwijkers mocht woi den verkocht. Benschop (prot. chr.) had de indruk, dat het college te nonchalant was geweest. Zij had de lijst van ge gadigden meer kritisch moeten bekijken. Uit opmerkingen van Vogriaar (prot. chr.) en Schel vis (PPR) kon worden gecon cludeerd, dat het aan eenstem- pgheid in b. en w. had ontbro- Bij de stukken lag name- een lijst van de wethouder 'an volkshuisvesting, de heer Van Leeuwen (KVP) met de na men van gegadigden die naar zijn mening voor toewijzing van de grond in aanmerking dienden te komen. Deze lijst zou aan merkelijk verschillen met de 44 namen, waaruit B. en W. ten slotte hadden geloot. Burgemeester mr. J. M. Bonnike zette uiteen hoe de beslissing in het college tot stand was geko men. Bé en W. betreurden het dat niet de voorwaarde was ge steld, dat het vrijkomende huis alleen aan Noordwijkers mocht worden verkocht. De voorzitter voelde er vooralsnog deze ver plichting op te leggen. Van Leeuwen stelde bij voorbaat, dat de verstandhouding en de samenwerking in het college zonder meer goed is. De ojverige leden van het college hadden voor de toewijzing andere nor men aangelegd dan hij. De wet houder had daarover zijn teleur stel.ing uitgesproken en de eis Rtsteld, dat zijn lijst ook ter kennis van de raad zou worden gebiacht. Hij meende, dat deze lijst meer in overeenstemming zou zijn met het standpunt van de gemeenteraad. Wethouder Var Duijn (prot. chr.) gaf de zienswijze van de andere collegeleden weer. Er waren aanvragen uit alle lagen van de bevolking en bij de toewijzing wi'oe men niet te dirigistisch zijn en een zekere charme be trachten. Er zat ook een stuk |!et raadslid zei zéér teleurgesteld te zijn over de gang van zaken, us cl?;. maand en mej. Koopman (KVP) in een eerdere vergade ring nog had geïnformeerd naar de criteria, die b. en w. bij de toewijzing zouden aanleggen. Nu waren er bouwpercelen ten deel gevallen aan bezitters van een goede woning en als klap op oe vuurpijl kwam daar nog bij, dat een der reflectanten voor de bouwgrond, het hem in ligendom toebehorende huis, iM een paar jaar geleden 53.000 had gekost, thans voor 120.000 te koop aanbood. ibcouwer meende voorts dat het, om misverstanden te voorko men, beter was geweest, dat niet het college, maar de gega digden zelf het lot hadden ge trokken. De toewijzing stuitte bij de PvdA op zo grote bezwa ren, dat de Abcouwer verzocht dc toewijzing ongedaan te ma- Iverkopen. Het terugdraaien in de zin van het ongedaan maken van de toewijzing noemde De Geus niet elegant en Juridisch net haalbaar. Met dit laatste bitc-k wethouder Van Leeuwen het volkomen eens. Fel reageer de Bedijn (PvdA). Deze keuse achtte hij niet in het belang van de volkshuisvesting. Men ver krijgt de grond tegen fancy-fair prijzen. „Ik vind het maar niks" zei Bedijn. Naar zijn me ning was de raad met een kluit je in het riet gestuurd en hij stelde voor om alsnog de toewij zing ongedaan te maken. Wet houder Van Leeuwen voelde daar niets voor. De» mensen hebben de toezegging gekregen en wij kunnen alleen onze wen sen kenbaar maken. Schelvis en Abcouwer steunden Bedijn. Dit leidde tot een heftige reactie van Alkemade (KVP) De raad heeft destijds aan b. en w. machtiging verleend de bouw percelen toe te wijzen. Thans op de toewijzing terug te komen noemde de KVP-fractievoorzit- ler barre onzin en een raadslid onwaardig. Tot een stemming kwam het niet, omdat Bedijn op het laatste mo ment, kennelijk ontstemd over de uitlatingen van Alkemade zijn voorstel introk. De najaarsfeesten van Sassenheim begonnen gisteravond bij de jongste jeugd t.iv. bij dc kleuter scholen, waar volop aan spelletjes werd gedaan, zoals ringwerpen, s'kippy-bal. verkleedpartijen etc. Hiervoor waren prijsjes voor de jeugdige winnaars, bestaande uit speelgoed. Ook de tractatie werd niet vergeten. Om 8 uur 's avonds was er een enorme stoet van kinderen en hun ouders, al dan niet voorzien van een brandende lampion. Hieraan werd door ..Adest Musica", Drumband D.O.S. en de Harmoniekapel ..de Harpe Davids" uit Noordwijkerhout deelgenomen. De laatste kapel werd vooraf gegaan door keurige majorettes. Verder was er flinke belangstelling voor het Lunapark aan de PrinsHendriklaan. Marktberichten -•"0—7.90. BI 5.10—S.20. B II 3.10— <•60. C I 4.70—5,00. C II 2,60—3,80. A extra 7.70. B extra 8,40Bospcen II <17-60: Sla 6—25: Andijvie 25—36: Selderij IS: Tomaten I 1,00—3.40: Meloenen 1,40—1.60; Prnnkbonen 60: Snijbonen 2.30— 3.80; Prlnsessebonen UÓ—2.30: Radijs 22—34; Rode koi.l 14—34: Spitskool 52—67: Gele kool Groene kool 30; Boerenkool 23: «fepkpeen p. kist 1.80—5.40: Uien !*klst 2.20—6.20; Bloemkool: 6 1 46— 60. 6 II 21-92. 8 I 72—1,00. 8 II 21— •3. 10II 10-31. 12 1 65-66. - Aan voer: 170.000 kg waspeen: 13.000 Stompwijk Toen men in Stompwijk precies 100 jaar geleden een schilder nodig had om de bijna voltooide Laurentiuskerk op een artis tiek verantwoorde wijze in de verf te zetten, viel de keuze op Klaas van Maren, een nog jonge schilder uit het Npordbrabantse Boekei, telg uit een bekende kerk- schildersfamilie. Klaas kwam naar Stompwijk, startte met het schilderen van fladderende engeltjes en de- vor kijkende heiligen, werd en passant ook nog smoor verliefd op de huishoudster van de pastoor waar hij dan ook prompt mee in de huwe lijksboot stapte. „Blijf toch in Stompwijk wonen", zei de pastoor, „het is hier machtig leven. Klaas zei „ja" en vanaf die dag had Stompwijk een Van Maren in het bevol kingsregister. De Van Ma- ren's zijn nooit meer wegge gaan. Na Klaas kwam diens zoon Jacob, ook al zo'n ar tiest met hét penseel, al had het weinig gescheeld of deze was een andere richting in geslagen. Een aantal jaren deed hij in Stompwijk zijn best als leraar maar uitein delijk verloor ook hij zijn hart aan het schilderen. De zoon van Jacob, Toon, is het net zo vergaan, aanvan kelijk voelde deze meer voor een kunstschilderopleiding op de Academie maar toen Toon noodgedwongen toch in de huisschilderij terecht kwam kreeg ook hij de smaak flink te pakken. Dat ook Toon een rasschilder is bewijst onder meer het huzarenstukje dat hij een aantal jaren geleden in de Laurentiuskerk uithaal- de- De door zijn grootvader gemaakte muurschildering was in de loop van de jaren dusdanig aangetast dat van de originele kleuren en voor stelling weinig meer over Toon is toen heel stilletjes ach ter het altaar aan het schil deren geslagen, alleen gade geslagen door een grote groep in de kerk geschilder de heiligen. Toon gooide links en rechts wat kleurtjes door elkaar en startte het karwei. Het resultaat was verbluffend. Wat grootvader destijds had geschilderd kwam nu weer kleur- en pa- troonzuiver terug. Ja, de Van Maren's zijn arties ten met het penseel, geboren met een pot glansverf in de wieg. Geen wonder dan ook dat Toon zelfs op zijn vrije dagen nog dikwijls te vinden is in het knusse schuurtje achter zijn huis waar ook groatvader Klaas en vader Jacob honderden uurtjes heb ben doorgebracht. Toon heeft niets aan het schuurtje ver anderd. Alles is nog zoals vroeger. De grove zoldering, de getaande werkbank, de piepkleine verfpotjes in slag orde en de honderden verf kwasten. „Hier kom ik tot rust" zegt Toon. „Dit is mijn heiligdom". Dikwijls voelt de goedlachse Stompwijker dan de drang in zich opkomen om te gaan kunstschilderen, een hobby die hem nooit heeft kunnen loslaten. In zijn "atelier" hangt een groot aantal van zijn „voor studies". Een markante hoe kige tijgerkop, een waterge- verfde boot aanleunend tegen een forse bries en een rustig herfstlandschap. Elk voor zich opvallend door kleurge bruik en precisie. Ook het kunstschilderen heeft Toon van Maren in de vin gers. Daarom ook wil hij over een paar jaar de avondaca demie gaan volgen om later, als hij aan het huisschilde ren de brui heeft gegeven, toch zijn vakmanschap met verf en kwast te kunnen bot vieren. Deze week zullen de Stompwijkers Toon van Ma ren weinig in zijn verfjasje zien rondstappen. Hj heeft het veel te druk met feesten- Niet alleen is er die uitschie ter van 100 jaar verf maar bovendien is hij binnenkort 25 jaar getrouwd en bestaat de drogisterij, die momenteel door zijn vrouw en dochter wordt gerund, ook nog eens een halve eeuw. HERMAN VAN AMSTERDAM Noordwijk .Het stinkt er ver schrikkelijk", zei mevr. Van Nes (gem. bel.) Haar medede ling betrof de Katwijkse vuilnis belt aan de 's-Gravendljkseweg. gelegen binnen het Naordwijks* territoir. Zij had daar visafval zien liggen, maar ook snoep goed. Een kind vond op de belt een chocolaatje en at het op. Als bewijs van haiax beweringen had zij een zak met monsters" meegenomen naar de raadzaal. „Ook de snoepjes zitten er bij. - - voorzitter", lichtte mevr. Van Nes toe. Burgemeester rar. Boiv nike keek wat argwanend naar de witte plastic zak. „Tast toe. het Is van Teekens", stond er met grote letters op. „Wilt u het leegschudden?" informeerde de voorzitter. Dit gebeurde niet, maar wel verhuisde de zak naar de groene tatfel. De voor zitter haalde er een doosje uK. „Sardines?" vroeg hij argeloos. „Dat zijn juist de chocolaat jes", aldus mevr. van Nes. „Maar er zit ook vergil in". ,,Dan moesten wij het maar eens naarstig laten onderzoo- ken" vond de burgemeester. De Ridder (PPR) wilde in de vol gende vergadering graag de uit slag van het onderzoek horen. Uit de verdere discussie bleek, Z dat het druk was geweest op do - belt. Niet alleen mevr. van Nes. Z maar ook het college en de heer Vogelaar hadden daar een itt- - spectietocht gemaakt. Benschop (prot. chr.) maakte - melding van een schrikbarende Z toestand, maar b. en w. en ook de heer Vogelaar, bleken van - oordeel dat de toestand in het Z verleden vel erger was geweest. De belt was nog nooit zo goed af gedekt als thans en de gemeen-1 te Noordwijk zou er een voord beeld axin kunnen nemen, ver klaarde Vogelaar. De burge meester vond dat de aanwezig heid van de vuilnisbelt toch wel een groot leed voor de omwo nenden kon betekenen. Over on geveer zes weken wordt het vujj afgevoerd door de VAM en ho pelijk is dan de ellende afgelo pen. Aan de gemeente Katwijk zal worden verzocht de belt ge heel af te dekken. Kom kennismaken met dit snelle spel geschikt voor alle leeftijden op Donderdagavond 20 september In de 5-MEI HAL, van 19.00 - 20.00 uuri 8 t.e.m. 14 jaar: ven 20.00 - 21.00 uur: 15 t.e.m. 17 jaar; van 21.30-22.30 uur: vanaf 18 Jaar. TOEGANG GR ATIS I I 11 Neem uw sportkleren meel Leiding: Organisatie: Handbalvereniging SANOCEL H.V.L. HAZERSWOUDE De bouw van de openbare school In de Hazerswoudse wijk Rhynenburch wordt nog steeds op gehouden door de pachter van de gron den, waarop de school zal verrijzen. De pachter heeft di verse schikkingsvoor stellen van de ge meente Hazerswoude en van de pachtka- mer verworpen. Bur gemeester en wet houders menen: „op grond van nietszeg gende en ondeugdelij ke argumenten." De bij de pachtkamer gedeponeerde eis houdt in: ontbinding van de pacht per 1 mei 1974 en ontbin ding terstond en bij voorbaad uitvoerbaar van een gedeelte, be nodigd voor de bouw van een openbare school. Binnen 6 we ken verwachten B. en W. een uitspraak van de pachtkamer. Voor de aanleg van een pad vanuit de wijk Rhynenburch naar de Rhynen btrch-school aan de Rijndijk is meer g.ond nodig dan waarvoor pachtont- binding (zie boven) is gevraagd. „De mogelijkheid tot ver der minnelijk overleg zijn uitgeput in dit stadium van de pro cedure", aldus B. en W. desgevraagd door ARP-raadslld B. C. Poot. Op korte ter mijn zal het bereik baar maken van ge noemde school vanuit het uiden de wijk Rhynenburch niet kunnen plaats vlnd?n. Op langere termijn zal dit in verba-d met de p i.stants-christe- lijfce Rhynenburch- school niet meer no dig zijn. Ziezo, dat weten die volkstuinders dan maar in een avond. De Leidse raad boog voor wethou der Kret. Dus geen vergoeding voor de groep minst draag- krachtigen. De Leidse volkstuin der is net een nomade, maar dan een nomade, die men steeds laat bouwen en beginnen. En dan een pennestreek of een raadsbesluit en hij is er niet meer. Hoe lang moeten we nog zo doorgaan? Wanneer zal de tijd aanbreken dat alles wette lijk en landelijk geregeld zal zijn? Dat we niet aan de poli- Het gordijn is eevallen tiek zijn overgeleverd Of moet er eerst een andere samenstel ling van raad en kamers plaats hebben, voor de beslissing volks tuinen nog geen avond in beslag neemt? Terwijl als het om een mr of dr gaat men het over een jaar nog niet eens is. Ik wil besluiten met een woord van dank aan de DS'70-er Zun- derman voor de poging om mo reel recht te verkrijgen voor een kleine groep. De andere he ren bedankt voor de tegenwer king bij een zaak, waar zij blijkbaar geen notie van heb ben, M. den Hartog Formosastraat 46. Leiden. Klokken blijven luiden tijdens begrafenissen BODEGRAVEN In Bodegraven zullen de klokken blijven luiden tijdens begrafenissen. Het colle ge \an B. en W. wilden dit eerst afschaffen maar een groot deel van de raad was het daar tijdens de vergadering niet mee eens. Het college zwl%chtto en men besloot de klokken te lui den tegen een kleine vergoe ding. Tijdens de opening van de verga dering heette burgemeester Co- les wethouder H. v.d. Heyden welkom na zijn alnge afwezig heid door ziekte. De wethouder smak hierna zijn dank uit voor dc blijken van medeleven die hij gekregen heeft. Tijdens de .vergadering gebeurde de benoe- m'g van de leden van de Wonin gadviescommissie bij acclama tie aangezien er geen tegenkant didaten waren. De heffng van 10 gulden vor het doen schoy- wen van lijken voor vx crema tie was een hamerstuk evenals het invoeren van een container- syeteem voor het ohalen van be- drijfsyuH. Men zal als proef in Bodegraven en Nieuwerbrug be ginnen. ROELOFSAREÏTOSVREN. Bloemen. 18 sopt. 1973 Anjer» Rose, W|t. Keeter, Arthur. Hrve»t Moon. Car naval, Anne MA RIB, Shocking, Tan- irerlne. U «peren cr. Allee 1826i Idem Rooi, Telstar, Nora. Le R#ve. Lena. Yellow Dusty 19-33, Char meur 35—48, Rozen Gacnctle. Carol, Znrana. Carina 5—11. Sonlu. Super Star 16- -34. Esther Ofnrlm. PreclLlu. EvtTKuld, Belinda, Prominent 10- 14, Motrea 20—25, Ilona 33—50, La- :ic» 45—50, Alsiroomerl.'i 16-17. Gerhern 25- 27. Ncrlne 40-70. Ge- plozen «hryinnicn 11-27 p m Tro- «chrysanten 48—1,10. Idem JaarroiiT 1,10-1,25. Eikenblad 31- 60. Trosm* Jera 1.75—1.90. Gladiolen 90-1.75. Aster» 2065. Kr.-esla 95-1,70. As ters 20-75. Dahlia s 50-63, IrlMen 20—70. Montbretla 65—1,06. Ornltho- nalum 1.061,30. Llatrl» 1.98-3,40. StaUre 90—1.33 per bos.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7