Maria bleef achter om vee te bewaken; het werd haar dood „Windlust" krijgt kap van rubberroid Acht maanden voor flessetrekkerij streeknieuws Moord, die Hazerswoude schokte OOK Wat u moet weten Ursula bereidt eten in Leiden PAGINA 5 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT HAZERSWOUDE Op 10 juli 1856 vond op het plein achter het Gravensteen te Leiden de terechtstelling plaats van Adrianus Blom. Blom, 31 jaar, van beroep boeren knecht, had op 3 februari van datzelfde jaar op de boerde rij „De Kleyweg" te Hazers- woude-Rijndijk, nabij de grens met Alphen aan den Rijn, de achttienjarige Maria van Velzen vermoord. Ha- zerswoudes amateurhistori cus Cees Kroon heeft van de gebeurtenissen rondom de moord en de rechtspraak, evenals van de terechtstel ling een brochure samenge steld, die in een oplaag van 25 exemplaren dezer dagen is verschenen. Kroon, woonachtig in Leiden, had hiervoor een reden, zoals bij beweert: ,,Op de eerste plaats was hier prak tisch weinig over bekend". Daarnaast is hij ongeveer een maand, in zijn vrije tijd althans, met dit onderwerp bezig geweest, omdat: „Men van mening is dat Blom de laatste zou zijn die in ons land, waar de doodstraf in 1854 officieus werd afge schaft (en in 1870 officieel), in het openbaar werd te rechtgesteld'. Uiteraard intri- Laatste ophanging bij Leids Gravensteen geerde de zaak hem, des te meer, gezien het feit dat de moord, die Blom pleegde, in „zijn" Hazerswoude plaats vond. Daarnaast zetten inge zonden stukken in de diverse landelijke en streekbladen hem ertoe aan, om een gron dig onderzoek (de brochure telt 33 pagina's) in te stellen. Daarbij ontdekte Kroon, dat niet Blom de laatste is, die in ons lana werd' terechtge steld, maar ene P. Pijnac- ker. Deze vermoordde in Randwijk, bij Gouda, een boerin en werd op 9 juni 1860 opgehangen. Kroon gaat óók déze zaak terdege uitzoeken, want: „Het klinkt voor Ha zerswoude niet bijster vleiend, maar deze Pijnac- ker werd in Hazerswoude ge boren". Hetgeen dus bete kent dat binnen afzienbare tijd nóg een brochure zal verschijnen over een moord zaak, die in de vorige eeuw in de belangstelling stond. Het stoffelijk overschot van de achttienjarige boerendochter Maria van Velzen werd op 3 februari 1856 op de boerderij „De Kleyweg" (na de ver bouwing in 1908 thans be woond door de familie L. hem als een razende deed door Janus bezorgd. Zij raakte buiten bewustzijn, waarna Blom het lichaam in de koelbak legde en onder water drukte totdat Maria geen enkel teken van leven meer gaf. Blom legde enkele ogenblikken voor zijn dood door de strop op het Leidse terrein achter het Gravesteen nog de be kentenis af. dat hij de bedoe ling had gehad om Maria te vermoorden iets dat hij aanvankelijk dus niet had willen toegeven. Een .dom me man, deze Blom", aldus Hazerswoudes amateurhisto ricus Cees Kroon. Hij ging zes jaar naar school, zonder dat hij had leren lezen. En een adreskaartje zag hij aan voor...bankpapier. Het deed er overigens niet toe, in „die goeie ouwe tijd", want Janus werd op 11 april 1856 door het provinciaal gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot de dood met de strop, „te voltrekken binnen de stad Leiden". Er waren drieën twintig getuigen: mr. C. van Bell trad op als Bloms ver dediger. Deze mr. Van Bell merkte onder meer op, dat Blom „door een hevigen angst of vrees voor ontdek king werd bevangen, die „Een dom me man. deze Janus Blom" ■i van Gaaien, Rijndijk 273) aangetroffen. Zij bleek met een hard voorwerp op het hoofd te zijn geslagen en vervolgens in een in de stal aanwezige koelbak te zijn verdronken. De andere leden van het gezin van Velzen, dat later naar Zoeterwoude verhuisde, waren om 9.45 uur op die dag naar de R.K. kerk in het Zwaantje ge gaan. Maria was op de boer derij gebleven, aldus de „Acte van Beschuldiging", „ten einde het vee te bewa ken". Schepenjagersknecht hoorde haar om 10.15 uur nog vrolijk zingen, maar de Koudekerkse dienstmeid J. Munnik hoorde een kwartier later „O!, O!" roepen. H. van Heusden en H. Ph. Kiekens, vissers uit Koudekerk, zagen omstreeks 11.00 uur een manspersoon van ongeveer 30 jaar vanuit de richting van de woning van C. van Velzen een man in de rich ting Kopperenkade gaan. De zuster van Maria van Vel zen trof haar zus om 12.00 uur levensloos in de koelbak aan. Tijdens de zitting van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland verklaarde mejuffrouw C. van Velzen nimmer bemerkt te hebben dat er tussen haar zuster Maria en de verdachte Adrianus („Janus") Blom „eenige betrekking of ver standhouding" had bestaan. In de wpning van de familie Van Velzen werd n k de moord een gering bedrag aan geld, een zilveren siga renpijpje en een halsketting met kruis vermist. In de nacht van 5 op 6 februa ri dus twee dagen na de moord gaf de in Rietveld en De Bree (bij Woerden) gebo ren, maar in Hazerswoude woonachtige Janus Blom (31), nota bene de vroegere knecht van Van Velzen, zul ke verwarde antwoorden, dat de rechter-commissaris en officier van justitie meenden over voldoende bewijzen te beschikken, dat arrest wel degelijk op zijn plaats was. Blom verklaarde dat hij het huis was binnengegaan van de Van Velzens, om geld te stelen, dat hij nodig had ten einde in mei van datzelfde jaar met ene A. Z., het meis je waarmee hij verkering had, te kunnen trouwen. In de woning aangekomen werd hij door Maria van Velzen, de dochter van de boer die meestal twee personen tij dens kerktijd thuis liet om op de boerderij en het vee te passen, verrast. „Janus, Ja nus, ga maar heen, ik zal het geen mens zeggen dat ik u gezien heb". Janus Blom vertrouwde haar niet en heeft toen iets gezegd in de orde van: „Dat kost je je le ven!" Maria vluchtte naar de koestal, maar kreeg enke le zware slagen met een klomp op het achterhoofd, handelen", toen hij Maria van Velzen voor het eerst gewaar werd. Maria van Velzen werd op 7 februari 1856 begraven op het R.K. kerkhof achter de kerk van de H. Michaël in Hazerswoude-Rijndijk ('t Zwaantje). „Ik ben gevallen in de handen van moorde naars, die mij uitgeschud en wonden toegebracht hebben en zie ik sterf", staat onder meer op het bidprentje te le zen. Janus Bloms „meisje" A.Z., met wie hij na de moord nog een comedie in Leiden bezocht, werd door de gerechtelijke autoriteiten overigens nóóit gehoord. Ja nus Bloms begraafplaats is ook Hazerswoudes amateur historicus Cees Kroon niet bekend. „Waar hij na zijn te rechtstelling is heen gevoerd, is niet bekend", aldus Kroon. In de begrafenisregisters van Hazerswoude komt hij niet Kroon putte zijn gegevens voor zijn alleszins lezenswaardige brochure uit: „Leidsche Cou rant", „Weekblad van het Regt" en eigen archief. Een aantal bibliotheken heeft de brochure intussen al ontvan gen. WASSENAAR Veel Wassenaarders hebben dezer dagen met schrik geconstateerd, dat de kap van de molen „windlust" aan het molen plein bijna geheel verdwenen is. Er is echter geen reden tot pa niek: onder leiding van de zeer bekwame molenmaker H. J. Verbij krijgt de Wassenaarse molen een grondige opknapbeurt. Daarbi; hoort het vernieuwen van de kap. In detechnische rapporten ovNf de toestand van de molen, die enkele jaren geleden werden uitge bracht, onder meer door de vereniging „De Hollandse Molen" stond te lezen, dat de gepotdekselde houten kap veel regen door liet. aangebracht en er moest ook Er moesten bovendien in de vloe ren van de verschillende zol ders, die zich in de molen be vonden vernieuwingen worden ALKEMADE Aan de WASSENAAR - In de Technische school Veenstreek, Alkemadelaan 17, kunnen leerlingen zich la ten inschrijven voor de avondcursussen, n.l. met één lesavond per week voor elec- tirsgh lasse beginners, elek- missie midden- en kleinbe drijf komen a.s. maandag behalve de verkeersproble men ook het vraagstuk van de halvedagsluiting en de koopavond aan de orde. Aan vang 19.30 trisch lassen gevorderden. LEIDSCHENDAM - Aan- autogeen lassen beginners en gevorderden. Tevens voor twee lesavonden per week voor elektrisch lassen grond diploma N.I.L. ALKEMADE Met ingang van zondag 30 sept. a.s wordt weer begonnen met het geven van een filmpro gramma voor de jeugd. Tot 15 april 1974 zal er dan om de 14 dagen op zondag weer een film worden gedraaid. Vorig jaar was hiervoor steeds een grote belangstel ling. Er worden nog enkele staande vrijdag treedt de groep "Trash" op in jeugd centrum "Sater". Aanvang 20.00 uur toegangsprijs 3,—. LISSE - "Advendo" hield onlangs een viswedstrijd. Uitslag: A-groep: 1. Van Briemen, 12; 31' pt; 2. Spaar garen 9, 25 pt.: 3. Broekhof 8, 25 pt. 4. Duivenvoorden 18, 22 pt. 5. Van Noort sr. 4,13 pt, B-groep: 1. Jansen 25, 31 pt. 2. Van Dijk 6, 26 pt. 3. Van Werkhoven 11, 20 pt. 4. De Vos 7, 16 pt. 5. Van Noort 5, 16 pt. dames en heren gevraagd LISSE „De Oude Blauw- voor het houder van toezicht tijdens de filmvoorstellingen, waarvoor men zich kan op geven bij G. Elstgeest, Zuid einde 76. ROELOFSARENDSVEEN Evenals vorig jaar zullen er ook nu weer in de Alke burcht klaverjasavonden worden georganiseerd waar van de baten ten goede zul len komen aan het jeugdwerk. Deze kaartavonden worden wekelijks gehouden op dins dagavond en wel te beginnen op dinsdag 2 okt. te 20.15 ALKEMADE Het ligt in de bedoeling om de aan de Rembrandt van Rijnsingel in aanbouw zijnde nieuwe open bare kleuterschool op maan dag 1 okt. a.s. in gebruik te nemen. Middels een formulier kan men kleuters voor deze school in laten schrijven ter gemeentesekretarie. Ingaan de 1 okt. a.s. kan men deze kinderen welke reeds 4 jaar zijn of dit zeer binnenkort zullen worden opgegeven bij de hoofdleidster mej. A. C. Wingelaar. baard" hield de laatste wed vlucht vanaf St. Gislain. Uit slagen: Van Kesteren 1, 7, 9, 11, 25, 44, Zoet 2; Rooden- burg 3. 5. 20. 52, 53, 54; Docswijk 4,17,41; Van dei- Klauw 6. 13, 29, 40, 46 48. Eerste kampioen navluchten werden De Vos en Zuidhoek. Eerste duifkampioen werd Cppelaar. De koppelwed strijd werd gewonnen door het duo Balkenende-Van Kes teren. - LISSE - Uitslagen bij "De luchtklievers": Lemmers 1.37; De Vreugd 2,612,28,29; Van Leeuwen 3,4.15; Van der Zwart 5; De Vorst 7,17,25. Oude duiven: Van Diest 1, 2, 6; Doesburg 3;Lammers 5; Van Diest 8. SASSENHEIM De plaat selijke afdeling van de Chris ten Vrouwenbond organiseert de komende winter weer ver schillende cursussen. Zo zijn er cursussen volksdansen, bloemschikken en wandkle den. Het programma voor de lezingen is 25 sept. Grieken land; 23 okt. cabaretavond; 20 nov. De vergeten God en 20 dec. kerstwijding. iets gedaan worden aan de aan tasting van het houtwerk door houtworm, de bonte knaagke- ver, de huiszwam en bruinrot. De Wassenaarse raad heeft in 1972 een krediet van 46.800.- voor restauratiewerkzaamheden beschikbaar gesteld. 40 procent van dat bedrag komt in de vorm van rijks- en provinciale subsidie terug. De nieuwe kap van de molen zal worden voor zien van twee lagen rubberroid. Aan een ander euvel, namelijk de hoge vochtigheidsgraad in de molen, die schadelijk was voor het hout- en metselwerk, was al eerder iets gedaan. Sinds begin 1972 is de molen voorzien van een gasgestookte verwarmings installatie. De molen werd in 1961 door de gemeente Wasse naar aangekocht. In de loop van de volgende jaren werden de eerste restauratiewerkzaamhe den uitgevoerd. De keuken van de Ursulakliniek. die Bovendien was de indeling zodanig, dat sommige ruimten Het Nederlandse leger heeft hulp kunnen bieden. Een WASSENAAR dezer dagen het vijftigjarig bestaan viert, is tijdelijk buiten gebruik. De keuken dateert uit het jaar 1936, het jaar waarin de kliniek werd uitgebreid met een neuro logische en neuro-chirurgische afdeling. Het werkkli maat in de keuken, waarin dagelijks ongeveer 400 maaltijden bereid plegen te worden, was verre van ideaal door het ontbreken van een luchtverversingsin stallatie. i andere ruimten niet efficient bruikbaar waren. Dat was voor de directie van de kliniek aanleiding om aan de betrokken overheidsinstanties toestemming te vragen om de keuken aan te passen aan moderne eisen. De kosten daarvan bedragen niet minder dan 450.000,- de werkzaamheden zullen drie maanden, tot december, duren. Het grote probleem dat moest wor den opgelost was de voedselvoorziening voor patiënten en personeel in de periode, dat de keuken buiten be drijf zou zijn. keuken in de Morschpoortkazerne te Leióen, die niet gebruikt wordt, maar in stand gehouden wordt voor noodsituaties, werd beschikbaar gesteld. In die keuken wordt door het keukenpersoneei van de Ursulakliniek dagelijks het eten voor de patiënten bereid. De afstand per auto tussen de Leidse keuken en de Wassenaarse kliniek is niet meer dan 10 minuten. De patiënten hebben nauwelijks bemerkt, da. hun maaltijden niet in de «•- gc kliniek bereid worden. DEN HAAG Acht maanden ge vangenisstraf eiste de officier van justitie tegen een 27-jarige koopman. De man had zich in verschillende plaatsen in de Rijn- en Bollenstreek schuldig gemaakt aan flesse-trekkerij. In Bodegraven tankte hij regelma tig benzine zonder te betalen. Tevens werd op de rechtzitting de aankoop van benzine en olie ter waarde van f 827,- in Lisse en voor 2400,-- in Sassenheim vermeld. In Alphen „kocht" hij voor 3845,- aan kleding en in Sassenheim voor een bedrag van 750,—. In de laatste plaats eigende hij zich voor 1800,- aan meubilair toe en voor 7990,-- een geluidsinstallatie. Met al deze verworven goede- Een 44-jarige grondwerker had ren ging hij handel drijven. De zich te verantwoorden wegens rechtbank zal op 27 september gepleegde diefstallen. Het betrof vonnis wiizen. diefstallen in Voorhout, Lisse en Noordwijkerhout. In de laatste plaats had de man tevens een drachtig schaap doodgeschoten. „Het is eigenlijk een noodkreet van uw moeder", zei de presi dent. De bejaarde moeder had namelijk gevraagd haar zoon een tijdje op te bergen. De offi cier eiste dan ook drie maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk. Het von nis wordt op 27 september uit gesproken. Een 34-jarige Leidse monteur stond terecht wegens het aan randen van een 9-jarig meisje. De rechter veroordeelde ver dachte tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk en met af trek van voorarrest. Feyenoord bij Blauw Zwart WASSENAAR Feyenoord treedt j RIJNSBURG Het enige agen- a.s. dinsdag aan tegen Blauw j dapunt van de dinsdagavond gc- Zwart. Met deze wedstrijd wil de Wassenaarse ploeg geld bij eenbrengen voor uitbreiding en vernieuwing van de accommo datie. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Tevoren zal de jeugd van beide voetbalverenigingen een wed strijd spelen. Men kan vanaf half zeven op het terrein aan de Dr. Mansveldkade terecht. houden raadsvergadering in Rijnsburg vormde de benoe ming van een gemeente-secreta ris als opvolger van de heef Geelhoed. Op voordracht van B en W werd met algemene stemmen de heer S. Broekhuizen gekozen, sinds 1965 gemeentesecretaris in Berg ambacht. De heer Broekhulzen is 40 jaar, gehuwd, en heeft drie kinderen. Hij werd in Hardlnx- veld geboren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5