Wielerronde in binnenstad en ringrijden worden hoogtepunten Deel SLF-terrein moet groen worden Boter hal van Waag vast bestemd voor tentoonstellingen Actief beleid om tandartsen naar Leiden te krijgen stad PROGRAMMA VOOR 3 OCTOBER-VIERING Direct tekort van 4 artsen Veertig werken geëxposeerd bij Langevoort OOK Wat u moet weten 197; PAGINA 3 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Vele tientallen jaren gingen met de feestvie ring heen. Maar toch heeft 3 oktober 1973 een eigen ge zicht. Tradities bleven gehandhaafd en sterke stukken, zoals Reveille en koraalmuziek kunnen onmogelijk op het programma ontbreken (of het zou geen echte 3 oktober moeten zijn). Toch zijn er dit jaar nieuwe elementen. We uuiken met u in vogelvlucht ~ver het bij uitstek Leidse feest heen en dan zien we als eerste originele feestonder- deel de „Wielerronde in de binnenstad". Dat wordt op 3 oktober een feest van kwart over negen tot half twaalf met coryfeeën zoals Joop Zoetemelk en Gerben Karstens, beiden lid van het Leidse Swift en internationale kampioe nen. We komen later dezer dagen op dit evenement terug. Een tweede onbetwist hoogtepunt van de Leidse viering lijkt ons het ringrijden met Friese sjezen, dat van half elf tot twaalf uur op de Breestraat zal plaatsvinden. Op het programma treft u verder aan: op de vooravond op 2 okto ber de machtig interessante grote Taptoe („Niet iedereen kan achter een muziekkorps lo pen", aldus bestuurslid van de 3 October Vereeniging, de heer H. de Wilde), de uitreiking van ha ring en wittebrood (op zaterdag Het onovertroffen stedelijk mu- 22 september van vier uur tot seum De Lakenhal stelt zijn acht uur 's avonds in De Burcht deuren weer open voor iedereen ..evergreen en eeuwig jeugdig Dolf del Prado. Natuurlijk is er het grote lunapark en het vuur werk, dat iedere oprechte Leide- naar die van knallen houdt tot de opperste verrukking kan brengen. de Leidse „achtergrond" na aan het hart ligt. De grote op tocht beslaat een „Muzikale Hutspot" met veel muziek, on geveer 1200 deelnemers en tien praal wag ns. We vliegen in vogelvlucht nog Tot en met 1969 vertoonde men in even met u de planning door: zich ervoor inschrij ven) en de inmiddels beroemde Koraalmuziek, waaraan dit jaar voor het eerst Leidse koren hun medewerking verlenen. onbetwist hoogtepunt lijkt verder „Ritmico Especial", een Zuidamerikaans muziek feest op de Korenbeurs van half cif tot half één 's middags onder de enthousiaste leiding van de Stadsgehoorzaal een cabaret voorstelling De belangstelling Bij de groep paarden en eigenaars, die 3 oktober in Leiden zullen optreden' 'zal ook de befaamde hengst Freark van A. Frankena zijn. was ten zeerste kwijnend. Dit maal heeft men Kick Stockhuy- zen uitgenodigd om met „Her- le vuur nader aan de schenen te in-show plaats met medewer- park van Europa op één terrein enkele onderdelen van het pro- ker.t u deze melodie?" een paar leggen. In de Groenoordhal king van Long Tall Ernie and staat weer opgesteld op het ter- gramma komen wij binnenkort bekende Leidenaars het muzika- vinaï 's avonds een grote drive- the Shakers. Het grootste luna- rein van de Groenoordhal. Op terug. Voornemen weth. Den Haan: Haan-Groen, wethouder van CRM, wil wat gaan doen aan „het nijpend tekort aan tandartsen in onze gemeen te". Daartoe moet de ge meente een actief „wer- bovenstaande conclusie na een gesprek over de situatie met de heren Kranenburg, geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid, afdeling tandhelkunde, de tandartsen vings" beleid gaan voeren. Mevr. Den Haan denkt aller eerst aan de noodzaak om alle mogelijke medewerking te verlenen aan tandartsen bij het verkrijgen van huis vesting (inclusief praktijk ruimte). Hierbij denkt zij vooral aan Leiden Zuid- West en de Merenwijk. Ver volgens zou naar het voor beeld van de gemeente Den Haag een commissie „jonge tandartsen" gevormd kunnen worden „teneiede hier bemid delend op te treden bij de werving van tandartsen. Tenslotte zou een adverten tiecampagne in het Neder lands Tandartsenblad de ves tiging van tandartsen in Lei- Bredero en De Bruyn en de directeuren van Leidse zie- Volgens mevr. Den Haan kan het tekort aan tandartsen in Leiden op 3 ii 4 worden ge steld. „Uit een oogpunt van objectieve behoefte aan tand heelkundige zorg zou er zelfs nig wel plaats zijn voor 7 tandartsen". De Leid- Kool. Men was van mening dat het tot de taak van de gemeentebesturen behoort om een actief beleid te voe ren teneinde de vestiging van tandartsen in hun ge meente aantrekkelijk te ma ken. Bloem en Beeld" OEGSTGEEST Op het terrein aan de Irislaan wordt t/m 24 september een expositie „Bloem en Beeld" gehouden. Deze expositie werd georganiseerd door de dames Vogel en Mun- ninghoff. Talrijke kunstenaars waaronder Agnes Berk, Pieter Biesot, Eric Claus, Evert van Gelder, Hans Goedefroy, Rien Groené, Jaap Hollanders en Pim van Moorsel exposeren een 'veertig kunstwerken, die te koop zijn. Een catalogus van de tentoonstelling is te krijgen bij de firma Caspari aan de Lijt- weg 18-20 in Oegstgeest. De expositie is zowel overdag als 's avonds vrij toegankelijk. LEIDEN De nieuwe brand weerkazerne moet in het indu striegebied De Waard komen. Dat is hat oordeel van de com missie stadsontwikkeling, die gisteravond vergaderde. Men verwierp het alternatief, dat door de commissie Algemene bestuursaangelegenheden ontangs was aangegeven, nml. de bouw van een kazerne op het SLF-ter- rein aan de Langegracht. stadsontwikkeling gaf op advies van wethouder Kret de voorkeur aan de Waard, omdat vestiging aan de Langegracht zou betekenen, dat een stuk van de geplande groe ne long aldaar zou worden afge nomen: „We zouden met de bouw van een brandweerkazer ne bij de Noorderstraat afwij ken van de lijn, die we ons voorstellen te volgen, namelijk dat we alle kansen moeten aan grijpen om groene singels te krijgen." De vestiging in het industriege bied de Waard komt brandweer- technisch beslist ook niet slech ter uit dan vestiging aan de Langegracht. De ontsluiting van de Waard met bruggen naar de Sumatrastraat en de Burggra- venlaan is weliswaar een even onzekere zaak als de doortrek king van de cityring naar de Koningstraat, maar als alle we gen- en brugplannen eenmaal zijn uitgevoerd is de brandweer in het industriegebied aan de rand van de stad waarschijnlijk het beste uit. Vrij langdurig praatte men ook over het voorstel grond in de Merenwijk te verkopen aan zes zelfbouwers. De gemeente mag van de commissie niet de bouw grond aan de groep overdragen, maar moet aan ieder afzonder lijk de grond verkopen. Kret maakte er uiteindelijk geen punt van: „Ik ben ortderdehand vrij laconiek geworden in dit Brandweer naar Waard soort zaken." De commissie stadsontwikkeling nam tenslotte met instemming kennis van een gewijzigd plan Morssingel. Er komt geen lang gerekt kantoorgebouw, zoals de flat langs het Stationsplein, maar een hoog kantoorgebouw in drie vleugels. Het nieuwe plan, dat door archi tect Groosman met een maquet te werd toegelicht, zal worden Leiden De belangrijkste agen dapunten ter vergadering van de Culturele Raad in het Waaggebouw waren dinsdagavond de uit te bren gen adviezen voor de Waag als „open kunsthuis", een cultureel be stemmingsplan voor de door de gemeente aangekochte Zeevaart school aan hef Noordeinde, en het gen chauffeur-besteller bij a(jvjes over de besteding van Vroom en Dreesmann is giste- ren onderscheiden mei de bron- d'e de opheffing van de zen medaille in de orde van Leidse kunstkring voor Allen als Oranje Nassau. De onderschei- subsidie beschikaar komt. ding werd hem uitgereikt door dr. J. P. Duyverman, wethouder van Leiden. De onderscheiding jen aanzien van het Waaggebouw Eremedaille voor V en D-er W. v. Meegen LEIDEN De heer W. van Mee viel de heer Van Meegen ten deel omdat hij veertig jaar in dienst is van V en D. Daarvoor werd hij gisteren ok door direc tie en collega's gehuldigd. Leiderdorp gaat tafeltennissen LEIDERDORP In de gymnas tiekzaal aan de Wilddreef worden morgen en maandag open tafel tenniskampioenschappen gehou- zal primair aan b. en w. worden voorgesteld een bedrag van 45.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van verwarming, en een bedrag van 3000 voor verlichting. Hiermede zou in eer ste instantie gestart kunnen wor den met de verwezenlijking van de plannen voor de boterhal als tentoonstellingsruimte. Voor even tuele andere bestemmingsplannen en voor de inrichting zal een na dere uitwerking worden gevraagd den gezegd van het andere ge bouw. Voor het uitbrengen van een advies is de zaak ter nadere bestudering aangehouden. Bij de opheffing van de Leidse Kunstkring rees de vraag of het Mogelijkheden Zeevaart school worden nader bestudeerd i de Sociaal Medische Dienst v - Driehuis. De Culturele den. De heer G. Lorsheyd, oud-aan dagelijks bestuur, tafeltenniskamp'oen zal optre den als toernooileider. De culturele bestemming voor de Ule Leiderdorpers, ouder dan 16 Zeevaartschool bleef vaag. Een jaar kunnen zich aanmelden. Er j punt van overweging was de han- wordt gespeeld in twee klassen, gende kwestie van de voormalige Eén voor competitiespelers en Remonstrantse Kerk. die nog één voor recreatiespelers. De steeds in behandeling is bij Gede- wedstrijden beginnen morgen i puteerde Staten. Wel was men om 19.30 uur. Voor de winnaars van mening, dat het gebouw van in de beide klassen is een wis- de Zeevaartschool een realiteit selbeker beschikbaar gesteld. 1 was, hetgeen allerminst kon wor- wenselijk was, deze concerten door een andere instantie te laten overnemen, en zo ja, door wie. K. en O. heeft zich hiervoor beschik baar gesteld. Men was van me ning dat de Stadsgehoorzaal voor kamermuziek geen geschikte ac commodatie bood en dat men deze concerten in de Lakenhal kon doen plaats vinden. Ook deze kwestie werd terug verwezen (naar de sectie muziek). LEIDEN In de Vroolijcke Arke wordt morgenavond door het PAK een hearing voor de Pieterswijk gehou den. Aanvang 20.30 uur. LEIDEN De Stichting Leid se Jeugdaktie (LJA) heeft voor het seizoen 1973/1974 een nieuw cursusprogramma opgesteld. Men kan zich o.a. inschrijven voor de cursus handenarbeid, volksdansen, groepswerk, problematiek. 142. LE'DEN Hengelsportver eniging „Forel" hield in sa menwerking met het bestuur van de speeltuinvereniging „Rondom de Maredijk" een jeugdviswedstrijd in de Haarlem mertrekvaart. Er namen 13 meisjes en 17 jon gens aan deel. Uitslagen: jongens: 1. Hans v.d. Bent: 9 stuks; 2. Nico Pardon: 9; 3. Wander Knol: 8. Meisjes: 1. Wilma le Mair: 5 stuks; 2. Marga v. Brakel: 4; 3. Lies- beth Ouwerkerk: 4. LEIDEN K. en O. opent de concertserie van dit seizoen met een optreden van het Rotterdams Philharmonisch orkest, onder leiding van Edo de Waart op donderdag 20 september om 20.15 in de Stadsgehoorzaal. uitgevoerd als de gemeente raad ermee akkoord gaat in opdracht van de Friesch Gro ningse Hypotheekbank. Het kantoorgebouw zal volgens de opzet van de heer Groosman 40 meter hoog worden. De Mors singel wordt een wandelweg, waardoor het mogelijk wordt in de bocht van de Morssingel een stuk af te graven. Het binnen terrein tussen de kantoortoren aan de Morssingel en de woon- flat van Stationsflat wordt een openbare parkeerplaats voor 230 auto's; er wordt ook een pauze- tuin aangelegd. De opdrachtge ver is ook bereid aan de achter zijde van het gebouw alvast te laten heien voor twee parkeer dekken (2 x 50 plaatsen), die gebouwd kunnen worden als het nodig zou zijn. Wethouder Kret, die het plan beoordeelde als een goed geïntegreerd stuk stads beeld, sprak de hoop uit, dat verder snel alle hindernissen genomen kunnen worden om te kunnen gaan bouwen. Commissie weet nog geen raad met demo cratisering LEIDEN In de gisteravond ge houden vergadering van de commissie voor het onderwijs is gedebatteerd over de democrati- serlngsnota. De schooladvies dienst kwam met een uitge werkt geheel van aantekenin gen. Een groot aantal personen uit de onderwijswereld toonde voor de vergadering bun be langstelling. De commissieleden headden hun interpretatieproblemen over kreten als ..interne- en externe democratisering". Ieder van de commissieleden gaf zijn visie op deze begrippen. Duidelijk hierna was dat ze allen in meer of mindere mate wel voor demo cratisering voelden, maar dat onder woorden bracht, hoe er gewerkt moest worden. Teke nend voor de avond waren de woorden van het commissielid mevrouw Geelkerken: „Willen we wel of willen wc niet De voorzitter voegde hier nog aan toe „en zo ja hoe"? In ieder geval is duidelijk dat ook wat betreft de democratisering veel zal afhangen van de hou ding van de schoolhoofden. Zij zullen het moeten zijn die ou ders gaan warm maken voor de school van hun kind. Bovendien als door de gemeente tot demo cratisering besloten wordt, en de schoolleiding voelt hier wei nig voor. dan kan het ook niet worden afgedwongen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3