NSF TEVREDEN MET BEGROTING VAN CRM Nieuwe competitie-indeling tafeltennis in vooruitzicht Best en Manchester United sloten toch nieuw huwelijk A AC organiseert 50-kil ometerloop WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT DEN HAAG Gezeten achter een brede tafel straalde dr. Wim van Zijll voldoening uit. Die bracht hij gistermiddag in Nieuwspoort ook onder woorden. De algemeen secretaris van de Nederlandse Sport Federatie verklaarde ingenomen te zijn met de begroting van CRM. „Deze begroting ademt een nieuwe geest", aldus Van Zijll. „Boven dien gaat binnenkort de lotto draaien. Deze twee facetten stemmen ons optimistisch en vol vertrouwen." De tevredenheid van de NSF, ver woord door Van Zijll, stoelt op ten verruiming van middelen waarin de begroting van mr. H. W. van Doorn (CRM) voorziet. In tegenstelling tot onder de [vo rige regering, die aanvankelijk een drastische inkrimping voor stelde. maar door amendemen ten gedwongen vrijwel hetzelfde niveau aanhield als het jaar daarvoor (14.665.900 gulden), hetft de NSF voor het komende jaar een bedrag van 18.249.300 gulden toegewezen gekregen. Dat betekent een totale verho ging van 3.583.400. maar de NSF" gaat ervan uit dat er rekening houdend met inflatie correctie een netto „winst" van ongeveer een miljoen gul den overblijft. De Nederlandse Sport Federatie, het lichaam dat de gelden [van CRM onder de betrokkenen ver deelt. is niet alleen blij met een verruiming van de middelen, maar heeft met vreugde vastge steld dat de regering oog heeft voor de sportnota '70. „We vin den". aldus Van Zijll, „in de be groting beleidspunten uit deze nota terug. En dat is een plezie rige constatering. We zien in dezo begroting bovendien de aanze' tot een nationaal sport beleid." Eind vorige week hebben verte genwoordigers var de NSF een gesprek gehad met minister Van Doorn. Daarin kwam onder meer de brief van maart dit jaar ter sprake waarin de NSF de overheid aanbood te komen tot .jverbreding en verdieping" van de samenwerking. „De mi nister is er nog niet helemaal uit", deelde Van Zijll mee. ..maar er zal tussen betrokken partijen nog overleg worden ge pleegd." Voornaamste punt van discussie zal zijn de verdeling van de op brengsten van de onlangs goed gekeurde lotto, waarvoor de sportverenigingen de acquisitie verzorgen. Er moet worden ge zoem naar een verdelingsme chanisme. De op tafel gekomen begroting voorziet voor het eerst in de geschiedenis in een subsidie (90.0UU gulden) [voor het technisch leidinggevend ka der. terwijl het bedrag voor sportieve recreatie verhoogd is van 300.000 tot 816.500 gulden. De begroting laat voorts zien dat voor de sportbonden 7.96D.400 (was 6.454.000) gulden bescnikbaar is en voor accom modaties 9.092.000 (7.670.000) gulden is uitgetrokken. Da NSF ziet met hoge verwach tingen het tot stand komen van de lotto tegemoet, waarvan wordt verwacht dat deze even als de voelbaltoto in het begin van haar bestaan een grote be langstelling van het publiek zal ondervinden. De voetbaltoto be weegt zich al geruime tijd op hetzelfde niveau, hetgeen gezien de waardevermindering van de gulaen voor de groeiende sport wereld een relatieve achteruit gang betekent. „Het slaat voor ons vast", aldus Van Zijll, „dat df.or de lotto een verruiming van de middelen ontstaat. En dqardoor de mogelijkheden Van de NSF worden vergroot." FRANK WERKMAN De Argentijnse wereldkampioen boksen in het middengewicht Carlos digen in een door de Franse filmster Alain Delon georganiseerde Monzon gisteren na aankomst uit Buenos Airos op het vliegveld van wedstrijd tegen Jean Bouttier. Monzon is overigens van mening dat Rome. Monzon zal op 29 september in Parijs zijn wereldtitel verde- Bouttier het hem niet al te lastig zal maken DEN HAAG Het hoofdbestuur, i.e. de hoofdcompetitieleider van de Nederlandse Tafeltennis- bond, heeft besloten om, in ver band met het grote verschil in speelsterkte tussen de teams in de ereklasse en die in de pro- Uitslagen Hilversum Sportwereld HAVANNA Tijdens de wereld kampioenschappen gewichthef fen in Havanna heeft de Rus Dito Shanidze de titel veroverd in het vedergewicht. Hij bracht in totaal 272,5 kg omhoog. Tweede werd de Bulgaar Niri- kian met 267,5 kg en derde de Pool Wojnowski met 257,5 kg. AMSTERDAM De Flying Dutchmanequipe Fred Imhoff en Wilco de Groot ds weer opge nomen in de trainingsgroep voor de Olympische Spelen in 1976. Beide zeilers werden door de algemene voorbereidings commissie van het KNWV eer der dit jaar buiten de selectie gezet, omdat ze niet alle trai ningen konden bijwonen. In we derzijds overleg is hiervoor een oplossing gevonden. LOS ANGELES (De Zuidafri- kaan Pat Craimer heef tin het toernooi van de Zuidwest Paci fic voor een verrassing gezorgd, door in de eerste ronde de Wüm- bledonkampioen, Jan Kodes van Tsjechoslowakije uit te schake len; 76, 6—3. Profboksen in Rotterdam ROTTERDAM Maandagavond 1 oktober zullen in de sporthal Schiebrock te Rotterdam vier profpartijen worden gebokst. Aad Jansen (Rotterdam) treedt in tien ronden aan tegen de Belgi sche kampioen weltergewicht Jan van Torre, de Utrechter Joop Verbon komt uit tegen de Luxemburgse kampioen zwaar- ■weltergewicht Louis Drijver, eveneens over tien ronden, Stan v. d. Driessche (Rotterdam) bokst tegen Gilbert Cnudde uit België in een zwaarwelterpartij j over acht ronden en Gerard 'Bok (Rotterdam) treft de Belgi sche lichtgewicht Ove George i Haeck over zes ronden als te genstander. (Van onze correspondent) LONDEN Toen George Best (27) een einde gemaakt had aan een vierde breuk met Manchester United, zoende hij <op het kan toor van deze voetbalclub de twee lieftallige secretaresses en be loofde ze met de hand op het hart: „ik laat jullie nooit me«r in de steek". De vierde come-back van Manchester United's verloren zoon. veroorzaakte hysterische vreugdekreten bij duizenden vrouwelij ke Britse teeners, van wie Georgie Best het idool is. Zijn terug keer veroorzaakte ook grote tevredenheid in kringen, die zich be zig houden met de commerciële exploitatie van voetbalsterren en iij verarmde clubs van de eerste afdeling, die wanhopig uitkij ken naar geschikte middelen om het grote publiek te lokken. De rest van de Britse voetbalwereld nam Bests terugkeer na aegen maanden afwezigheid nogal sceptisch op. Ze beschouwt George als een talentrijke, maar onvolwassen voetballer, die al to vaak weggelopen en telkens met de staart tussen de benen weergekeerd is, naar Old Trafford, waar hij steeds opnieuw be looft dat hij „nooit meer" ondeugend zal zijn, dat bijna niemand geloof hecht aan zijn woorden. Best interviewen, terwijl de weergekeerde verloren zoon zich voorbereidt op nieuwe voetbalwedstrijden. „Laat hem met rust", bedelt Dochety, „ik behandel hem geliik een gewone voetballer en doe alsof hij nooit afwezig geweest is". Maar de persjongens vragen zich af, of een dergelijke houding wel in de smaak zal vallen bij een gewezen voetbalster, die ge woon is meteen op een vcetbalstuk geplaatst te worden. Best be zit nog steeds een dure witte Rolls Royce en laat zich op zijn avondjes uit vergezellen door een aantrekkelijke blonde jongeda- Alleen om de poen? Twijfel Êelfs Tommy Dochety, manager van United, die nu moet probe ren George Best het nodige verantwoordelijkheidsbesef aan te kweken, zodat hij zich zou gedragen als om het even welke ande re beroepsvoetballer, koestert twijfel. Dat is geen wonder, want Dochety's voorgangers, sir Matt Busby Wilf McGuinness en Frank O'Farrell zijn allemaal mislukt in de zelfde opzet. „Ik denk. dat hij het ditmaal goed meent"., zei Tommy Dochety voorzichtig. „Maar alles hangt af van de ma nier waarop nij zich gedraagt op het oefenveld." „Ditmaal meen ik het", beweert George Best zelf. De laatste match die Best gespeeld heeft voor United, was tegen Southamp ton in november. Sindsdien is Georgie tien pond te zwaar gewor den. Hij probeert de overtollige kilo's nu zo snel mogelijk weg te oefenen. Manager Dochety wil niet, dat de persjongens George Als hij weer een voetbalvedette wil worden, moet George Best flink trainen. Van zijn prestaties op het oefenveld hangt het af, of United deze maand in Portugal zal spelen. Boze tongen beweren, dat de nieuwste inspanningen van George Best om weer een ster van Manchester United te worden, uitslui tend ingegeven zijn door een groter verlangen naar geld. Er is een tijd geweest, dat Best 150.000 pond per jaar verdiende. Zijn afwezigheid van negen maanden heeft hem een klein fortuin ge kost. Ken Stanley, de agent van Best in Londen, beweert al, dat Geor gie weer op het punt staat een massa geld te verdienen. Best en zijn partners hebben dezer dagen een blauwtje gelopen in de hoofdstad waar ze een nachtclub, de Jumbles" wilden openen. De vergunning die ze hiervoor aangevraagd hadden, werd hen niet toegekend. Ze geven het echter niet op en zullen achter de schermen aan touwtjes trekken om uiteindelijk toch met de „Jumbies" te mogen beginnen. Berouw Volgens sommige schattingen heeft de periode van de breuk tus sen George Best en Manchester United de Noord Ierse voetbal ster tenminste 50.000 pond gekost aan lonen en commerciële op brengst. Best en United hebben nu een nieuw huwelijk afgeslo ten, omdat zij vastgesteld hadden, dat de scheiding een financiële ramp werd. George Bes't in de starthouding George Best wil een ..gewone" voetballer worden. Wel eentje die nog steeds in het bezit is van een Rolls Royce. motie-ereklasse, deze laatste groep te halveren, zodat met in gang van het tweede competitie gedeelte in 1974 er slechts één promotie-ereklasse zal zijn en niet zoals tot dan twee groepen. De zuiver piramidale opbouw wordt daarmee verlaten en dat betékent voor de huidige promo tie-ereklasse een harde degrada tieregeling, die in alle lagere klassen doorwerkt en wordt op gevangen door het instellen van een nieuwe promotie-overgangs klasse. Niettemin hebben de meeste, direct betrokken clubs zich destijds positief opgesteld tegenover dit voorstel. Zodat, als aanstaande zaterdag de competitie weer begint, de strijd vooral in de promotie-ere klasse bijzonder hevig zal zijn- In de ereklasse lijken de kaar ten al geschud. Tempo-Team moet ongetwijfeld in staat wor den geacht de landstitel zonder veel moeite te kunnen prolonge ren, hoewel het eveneens Am sterdamse Deltalloyd met Leo Lucas in plaats van de toch wel te zwakke Rob Meijer, voor verrassingen kan zorgen. Ov;rigens heeft de Hagenaar Ton Hoefnagel (zoals bekend ex-bondstrainer), sinds vorig seizoen coach van de verzeke ringsmensen, nu ook de training van Deltalloyds eerste team op zich genomen Over de vooruit zichten van zijn ploeg wil hij zich nauwelijks uitlaten. „Onze heren moeten hun best maar doen", maar hij wil wel kwijt dat het damesteam van Delta lloyd vrijwel zonder slag of stoot de titel moet kunnen grijpen. En met de versterking van Ver- onique van der Laan, die het bij De Treffers niet meer „zag zit ten", moet dat zeker kunnen lukken. De „staartploegen" in de ereklas se en dat betreft alle andere teams dan Deltalloyd en Tem po-Team ontlopen elkaar zeer weinig in kracht, zodat in die gelederen de strijd tegen het de gradatiespook hevig zal zijn. Op papier lijkt Sanocel-Scylla, met Gerard Bakker (die inmiddels gedeeltelijk is overgestapt op anti-topspinrubber) Bert Onnes en Anton-Will van Zoelen het meest geroutineerd, terwijl het de vraag is of Iduna zich met de komst van good-old Jan Gompelman voldoende heeft kunnen versterken. Maar wie er ook uitgaat, het Schiedamse Bruynzeel Keukens komt vrij wel zeker terug in het tafelten- niswalhalla, want de sterke jeugdspelers Hans Lingen (dé verrassing van de NTTB-Cup) en Hans v.d. Broek zullen wor den gesecondeerd door de Joe goslaaf Mitbad Ustovic, die in zijn geboorteland onder de beste tien spelers werd gerekend. Mag de tafeltenniscompetitie voor het komende seizoen weer „ge regeld" zijn. op bestuurlijk ni veau zijn er binnen de NTTB nog wel enkele noten te kraken. Zo is het bijvoorbeeld lang niet zeker dat bondsvoorzitter Dou- *5 we de Vries aan zal blijven. Omdat zijn werkkring langduri ge verblijven buitenslands nood zakelijk maakt (hij is momen teel weer voor vier maanden naar de Verenigde Staten), voelde hij zich al eerder be zwaard en wilde zijn zetel ter beschikking stellen. Zijn mede bestuursleden menen echter dat zijn aftreden niet noodzakelijk is en willen het o.m. zoeken in een herstructurering van h£t hoofdbestuur en de benoeming van een vice-voorzitter met vol macht, waardoor de taak van de voorzitter aanmerkelijk ver licht zou kunnen worden. Reden waarom De Vries zijn besluit tot aftreden voorlopig heeft op geschort. Den Haag Ook dit seizoen zal in Den Haag weer weinig tafeltennisroem AMSTERDAM De Amsterdam- sche Athletiek Club (AAC) die idertifln jaar geleden de stoot gaf tot de organisaties van strandlopen met de langzamer hand legendarisch geworden 11 kllometerstrandloop van IJmui- den naar Bloemendaal en terug, heeft nu een nieuw evenement op het programma staan. De 11 kilometerloop, die bij de dertiende editie zo'n 8000 enthou siastelingen op de been bracht, kreeg overal weerklank, zodat ■men nu in de wintermaanden bijna wekelijks een strandloop aantreft. AAC, reeds jaren be zig met een nog grootser, nog aansprekender evenement, komt nu met een 50 kilometer strand loop. De eerste zal worden ge houden op zondag 28 oktober a.s. en gaat van IJmuiden naar Nooriwijk vice versa. Slechts zij die een keuringsbewijs kun nen overleggen, dat niet ouder is dan drie maanden, krijgen een startbewijs. Er zal voor vol doende medisch toezicht langs het parkoers worden gezorgd. De duur over de afstand is maximaal zeven uur. Ja-inschrijving is niet mogelijk. worden vergaard- De residentie it geen enkeie ereklasser meer rijk en ook de beide hoofdklas- seploegen, resp. van Wibats en Steeds Hoger/TSB zijn zwakt. Wibats zag kopman Ger Geerling vertrekken en schoof de talentvolle maar wisselvalli ge Tsong Ho Chen naar het top- team door. Met Theo Wijnberg en Piet de la Fontaine is goede eindklassering mogelijk, maar of de eerste of tweede plaats haalbaar is (noodzakelijk om een plaats in de nieuwe hoofdklasse te veroveren) lijkt twijfelachtig. Steeds Hoger/TSB heeft grotere problemen. Peter Joëls is doorsnee wel goed voor twee of drie partijen, maar of de assis tentie van de weliswaar sterke ex-jur.ior Jacques Kuypers (17) er de 18-jarige, uit het derde team afkomstige, André Roos voldoende zal blijken, is voor alsnog twijfelachtig. Na de te leurstellende beker-nederlaag tegen het „tweede" van Wibats. zag Peter Joëls het met André Roos helemaal niet meer zitten, want deze liet na zijn eerste ne derlaag het hoofd geheel han gen. Positieve geluiden eigenlijk alleen van het 25-jarige Salamanders. Rob Joëls wordt in het nieuwe seizoen bijgestaan door zijn vroegere clubgenoot Ton Hoek en André Klein, die heel v: ger furore maakte in de jeugd van Batswingers, maar het la ter zocht bij het Voorburgse Gossima en Amroba in Rotter dam. Deze ploeg moet in staat worden geacht de competitie af te sluit m met promotie naar de hoofdklasse. Maar door de crea tie van *én promotie-ereklas seafdeling, moet dan wel in bei de comp titiehelften beslag wor den gelegd op de eerste plaats. WIM BOUWENS

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14