Osters IF treedt zonder hoop aan tegen Feyenoord Ontbreken Schrijvers stimuleert Dundee FC MAARTEN VINK WEG BIJ MVV IAN BOSKAMP NIET OP GESTELD Steraanvaller Duncan gooide hoofd in wind Bild: Ik hen te vroeg weggegaan FC Twente voor zware opgaaf Na geweigerde transfer naar Celtic Ruime zege FC Basel 1 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA fiXJö In het land waar de vlaggen halfstok hangen en in de zestigduizend inwoners tel lende provinciestad Vaxjö, waar in elke etalage de omfloerste beeltenis van de overleden Zweedse koning is uitgestald, gaat het leven normaal door. Ook voor de voetballers van östers IF die vanavond in het moderne stadion dat deel uit maakt van een fraai gemeente lijk sportcomplex voetbalvel den, hockeyvelden, overdekte ijshal, twee ballonhallen moeten aantreden tegen Feyen oord in de eerste ronde van het UEFA-cuptoernooi. onder bijster veel hoop om in dat toernooi verder te komen. Brengt Gustavsson, de trainer die 67 keer voor het Zweedse elftal uitkwam en zes jaar als prof. in Italië (Atalanta) speel de, laat geen overdreven opti mistische geluiden horen. Hij heeft Feyenoord in de competi tiewedstrijd tegen Haarlem ge zien en herinnert zich nog haar scherp: „Een technisch zeer goede ploeg die beslist beter moet kunnen spelen dan ik te gen Haarlem heb gezien". Ie ex-Feyenoorder Harry Bild, die in december 1965 naar Rotterdam kwam, anderhalf jaar later vertrok en niet naar zijn oude vereniging Norrkoping ging, maar in Vaxjö neerstreek in östers IF te gaan spe len, heeft hij slechts een labiel houvast. Bild volgt vanachter de toonbank in zijn sportartike- lenhandel wel de verrichtingen van de Rotterdammers, maat JAN BOSKAMP tegen Osters 1F iet van de partij er is zoveel veranderd in de ploeg sinds zijn vertrek dat hij meer inlichtingen vraagt dan kan geven. Uit nood gebles seerden heeft Gustavsson de ex-Feyenoorder die in decerber 37 jaar wordt, terug geroepen in zijn selectie. „Tegen zijn oude club", aldus Gustavsson, „zal Bild spelen, een halve wed strijd, ik weet nog niet of ik hem direct inzet of na de rust". Voor Bild een verrassende me dedeling want hij had zelf net verklaard geen plaats in het elf tal te zullen krijgen. De kwieke voorzitter Stig Svens- son, vader van Tommy Svens- son die in Standard Luik furore maakte, door droeve familieom standigheden zijn moeder overleed naar het ouderlijk huis terugkeerde en de gelede ren van östers ging versterken, doorkruiste enigszins het plan van Gustavsson om de Neder landse afvaardiging, onder wie een gering aantal supporters, maar dan wel de fanatiekste, iets wijs te maken omtrent de formatie. Met de losse pols schreef Stig •Svensson spelers en rugnum mers op. Hij wees speciaal op de naam Jan Mattsson, die als spits de opvol ger is van de naar PSV vertrok ken Edström. „Dit seizoen", zegt Mattsson, „heb ik in twin tig wedstrijden zeventien tnaal gescoord. Het is het eerste sei zoen dat ik als spits speel en ik hoop de aandacht op me te ves tigen". De 22-jarige Mattsson hoopt vurig buiten Zweden als fullprof in een topclub te kunnen spelen. Zonder blikken of blozen ver klaarde hij dat in het bijzijn van zijn teamgenoten, trainer en voorzitter, östers IF telt vier internationals: doelman Göeran Hagberg, rechtsachter Björn Andersson, Tommy Svensson en Jan Matsson. Middenvelder An ders Linderoth is een vaste keus voor de nationale ploeg onder 23 jaar. Tegenover de bepaald pittige trai ning die Gustavsson zijn disci pelen gisteren oplegde, stond de meer ontspannende training die Wiel Coerver zijn Feyenoorders in de avonduren liet ondergaan. Hij heeft besloten Jan Bos kamp, die afgelopen zaterdag tegen PSV een gele kaart op liep, na een ontoelaatbare char ge (kopstoot) tegen Rene van de Kerkhof, uit de ploeg te la ten. Coerver: „hij wordt zeker geschorst en kan dan zondag niet tegen Ajax uitkomen. Daar om geef ik er de voorkeur aan het elftal te laten spelen zoals ik dat ook tegen Ajax, onver wachte omstandigheden als blessures daargelaten, zal laten aantreden. Rijsbergen is gene zen van zijn blessure en hij speelt tegen östers als rechter verdediger." Tegen de Zweden, die in de op stelling vier-twee-vier zullen spelen en derhalve aanvallend tewerk willen gaan, komt Feyenoord uit met: doel: Treitel, achter: Rijsbergen. Schneider, Van Daele, Vos, mid den: Jansen, Van Hanegem, De Jong, voor: Wery, Ressel, Kris- tensen. Onder leiding van de Belgische, vrij onbekende, scheidsrechter Joseph Minnoy, geassisteerd door zijn landgenoten Roger Schillemans en Marcel van Lan- genhove laat Bengt Gustavsson de volgende formatie aantre den: doel: Hagberg, achter: Anders son. Nordenberg, Blomquist, Per Olof Bild (neef van Harry Bild), midden: Linderoth en Isaxon, voor: Ljunggren, Svens son. Mattsson en Fransson. Als Harry Bild in de aanval verschijnt wordt de formatie: Bild, Svensson, Mattsson, Ljunggren. HERMAN VAN BERGUM VaXJö Harry Bild is in Vaxjö nog steeds uiterst populair. De blonde Zweed is van mening dat hij te vroeg is weggegaan uit Nederland. Ik heb in Rotterdam goed verdiend als prof, maar wanneer ik nog twee drie jaar was gebleven had ik niet alleen meer verdiend, maar ook grote successen van Feyenoord meege maakt. Mijn vrouw wilde echter terug en wat moet je dan". Bild heeft het bij östers IF best naar zijn zin. „Je krijgt hier natuurlijk als semiprof nooit wat je in het buitenland als full prof kunt verdienen. De Zweedse clubs zijn niet rijk. Onze goe de voetballers worden allemaal weggekocht. Daarom ook staat ons clubvoetbal op een veel te laag peil. Aan ons nationale team is dat niet te merken omdat wij voor interlands meestal kunnen beschikken over de in het buitenland als prof spelende Zweden". Bild is bij östers IF aan zijn laatste seizoen bezig. „Nog zes wedstrijden voor de Zweedse competitie en nog twee tegen Feyenoord, dan is mijn carrière afgelopen. In december wordt ik 37 jaar en dan ben je voor voetbal toch echt al een oude man". i tegen Feyenoord. Trainer Wiel Coerver geeft voorkeur aan in het veld te ko men met het team, dat ook zon dag tegen Ajax in het vgld zal kingj 'undee John Duncan woont op een steenworp afstand van het Dens Park, waar Dundee FC domicilie houdt. Hij is in die buurt opgegroeid en heeft er oogd| uitsluitend vrienden, hetgeen niet verwonderlijk is, want Dun can is een bijzonder vriendelij- baar! ke jongeman. Toch zit hij te po pelen om zijn vertrouwde omge ving te verlaten. De koffers staan bij wijze van spreken ge pakt, het wachten is alleen op t 332! nste lant een club, die bereid is hem en Dundee .FC financieel tevreden te stellen. Vier seizoenen lang was John Duncan de gevierde vedette van de club, die in 1962 de hegemonie van Celtic en Ran gers doorbrak door de landstitel te veroveren. Maar daarna weer genoegen moest nemen met een plaats in de schaduw van de grote twee, in Schotland beter bekend als de „oude fir ma". flanagcr Dave White (foto) weigerde Duncan te laten vertrekken. omdat zoals hij zei hij bezig wa smet de opbouw van een team, niet i met de ajbraak. Het is juist die rol op het tweede plan, welke Duncan heeft over tuigd van de noodzaak te ver trekken. „Sportief gezien is er voor mij hier geen eer meer te behalen. Dundee FC heeft zijn top bereikt. Bovendien is nu voor mij de tijd rijp mijn slag te slaan. Ik weet zeker, dat ik bij Celtic of in Engeland een lu cratief contract kan afsluiten". John Duncan baseert die me ning op het feit. dat hij in het vorige seizoen Schotland's meest produktieve aanvaller was. In 41 wedstrijden ver deeld over competitie, League cup en Schotse beker scoorde hij 40 doelpunten. En in een ont moeting tussen elftallen, samen gesteld uit spelers van de Schot se en Engelse eerste divisie zorgde hij voor de treffers, waarmee de in Engeland wer kende profs op 22 werden ge houden. Een veelzeggende pres tatie, want bij de Engelsen vormden de international Booby Moore (Westham United) en Ray McFarland (Derby County) het centrum van de defensie. Duncan wil de in het afgelopen jaar vergaarde roem te gelde maken. Maar Dundee F.C. heeft tot dusverre geweigerd mee te werken. Een aanbieding van Celtic, dat het naar Schotse be grippen exhorbitante bedrag van 50.000 pond sterling voor Duncan wilde betalen, werd door manager Dave White van de hand gewezen, onder het motto: „ik ben bezig een elftal op te bouwen en en niet met de vernietiging ervan". Een reactie, welke voor Duncan aanleiding was de kop in de wind te gooien. Hij weigerde een nieuw contract te tekenen, liet geregeld verstek gaan bij de trainingen en deelde vorige week mee hinder te ondervin den van een rugblessure, ver oorzaakt door een speler van St. Johnstone, Duncan, die Dens Park acht jaar geleden als „schoolboy" binnen stapte, ver klaarde dan ook gisteravond met klem dat FC Twente van zijn kant geen gevaar hoefde te DUNDEE FC Twente is voor Dundee-manager Dave White volsla gen onbekend. Tijdens de training van de Enschedese ploeg gister avond in het typisch Britse Dens Park vroeg White aan Nederland se journalisten of ze hem Jan Jeuring, Dieter Schwemmler, Kick van der Val en Epi Drost wilden aanwijzen. „Ik vind", zei de 40-ja- rige Schot, „het toch wel een nadeel, dat ik Twente vooraf niet heb zien spelen. Omdat de wedstrijden tegen Ajax en MVV een dag werden vervroegd was ik niet in de gelegenheid om naar Nederland te reizen De informaties, die Ik van Nederlandse relaties heb ge kregen, zijn voor mij nauwelijks van waarde." Dave White is desondanks optimis tisch. De nederlaag tegen aarts rivaal Dundee United de eer ste op eigen veld sinds 17 maan den schijnt zijn spelers dus danig te hebben geprikkeld, dat ze zich vanavond zullen revan cheren. En de wetenschap, dat bij F.C. Twente een reserve doelman als sluitstuk van de de. fensie fungeert, heeft het ver trouwen op de goede afloop aan gewakkerd. White, zelf ooit actief speler bij Clyde (Glasgowd en van 1968 tot 1970 manager van Glasgow Rangers, heeft hert niet gemak kelijk in Dundee, waar hij de scepter zwaait over 28 full profs. De club heeft 16.000 toe schouwers gemiddeld nodig om quitte te spelen, maar er komen er zelden meer dan 8.000. Het gevolg is, dat bijna jaarlijks een of meer topspelers moeten wor den verkocht om rond te ko. men. „En dat", aldus White, „werkt frustrerend. Je probeert een elftal op te bouwen, dat kan wedijveren met Celtic en Ran gers, maar in feite is dat een utopie. Meer dan een incidenteel succes zit er voor ons niet in. Daarom is het Europa cupvoet bal voor ons zo belangrijk. Daarin hebben we meer kans om verder te komen dan op na tionaal niveau." De profs van Dundee verdienen gemiddeld minder dan hun col. lega's van FC Twente. Hert basis salaris bedraagt ongeveer 2.000 pond per seizoen (minder dan 13.000 gulden) en daar dan in to taal aan premies ongeveer 1500 pond bijkomen. „In Engeland", zegt White, „liggen de verdien sten aanzienlijk hoger. Goede Schotse spelers geven er dan ook de voorkeur aan daar te voetballen- al is er in eigen land bij Celtic en Rangers natuurlijk ook geld te maken >e in Motherwell geboren White is bezig aan zijn tweede seizoen bij Dundee, dat vanavond voor het eerst een Europa cupwed strijd onder zijn leiding speelt. „Een zaak van levensbelang", noemt hij de ontmoeting met FC Twente, dat niet alleen kan rekenen op de steun van 50 mee gereisde supporters maar ook op die van de aanhang van Dun. dee United. De 190.000 inwoners tellende stad, welke is gebouwd op de heuvelachtige oever van de Tay, is namelijk waar het voetbal betreft verdeeld in twee kampen. Dundee FC en het na 3 competitiedagen met Celtic ongeslagen bovenaanstaande Dundee United, leven constant op voet van oorlog, zoals dat in Glasgow, zij het op grotere schaal, uiteraard, ook het gevol is met Celtic en Ranger*. Beide clubs hebben op 100 motar van elkaar een eigen stadion aan de Tannedice street en in de nabijgelegen Rosebank- street bouwde United-aanvoerder Doug Smith enkele jaren geleden lokaliteiten waar de F.C. sup porters hun vrije uren plegen door te brengen. De politie van Dundee is daar niet zo gelukkig mee. want het gebeurde de laat ste jaren maar al te vaak. dat er moest worden ingegrepen na. dat whiskey en bier in grote hoeveelheden naar binnen waren gewerkt. FC Twente zal het in die broeiplaats van voetbalemo ties vanavond ongetwijfeld erg moeilijk krijgen. Voor het eerst wordt de ploeg in een Europees bekertoernooi geconfronteerd met een Britse tegenstander, en het moet worden afgewacht hoe de met oost en zuid Europese speelstijlen meer vertrouwde Enschedeërs daarop zullen rea geren. Ton van Dalen BASEL FC Basel heeft voor el- gen publiek met 50 gewonnen valn Frem Reykjavik (IJsland). Bij de rust was de stajnd 20. Het was de eerste wedstrijd in de ronde van de Europa Cup voor landskampioenen. -De vijf doelpunten van FC Basel tegen Frem Reykjavik werden gescoord door Balmer (2), Cu- billas. Hasler en Demarmels. Er waren 8.500 toeschouwers. Olympique Marseille won gister avond in 'Luxemburg met 50 van Union. Bij de rust was de stand 30. Het was de eerste wedstrijd in de eerste ronde van het UEFA Cup toernooi. De doelpunten werden gescoord door Kuzowski (3), Bigues en Hardt, die in eigen doel schoot. Er waren 2.500 toeschouwers. duchten om de doodeenvoudige reden, dat hij niet van dc partij zal zijn. Manager Dave White had enkele uren eerder bekend gemaakt vijftien spelers te hebben gese lecteerd en nog een plaatsje voor Duncan te hebben vrijge laten De gespannen verhouding tussen de topscorer en de manager Is het rechtstreekse gevolg van de belangstelling van Celtic. Dun can: „Het is gebruikelijk dat de manager na door een andere club te zijn benaderd, contact opneemt met de betrokken spe ler, maar ik heb uit de kranten moeten lezen, dat Dundee niet met Celtic over een transfer wenste te praten. Dat vind ik een incorrecte gang van za ken". John Duncan hij ontkent de rugblessure te simuleren om niet tegen Twente te moeten spelen, hoewel een wedstrijd in het UEFAcup toernooi zou bete kenen dat hij later in het sei zoen niet meer met Celtic in Europacup I kan uitkomen, toont weinig begrip voor de wei gerachtige houding van Dave White, die zelf ieder commen taar op de precaire affaire wei gert. Duncan: „Op de lange duur ga ik toch" Omdat hij publiciteit als prettig ervaart hoewel dit interview het enige was, dat hij gisteren aan een Nederlandse journalist wilde geven doet het hem er gens toch wel pijn, dat hij er vanavond tegen FC Twente niet bij zal zijn. „In het Europese bekervoetbal kun je ook de aandacht van het buitenland op je vestigen. Daar om hoop ik. dat die rugblessure snel geneest. Misschien kan ik over 14 dagen in Enschede mee doen. Als er tenminste voor die tijd geen overeenstemming over een transfer is bereikt. Ton van Dalen MAASTRICHT Maarten Vink zaü niet langer optreden als trai ner-coach van MVV. In een ge sprek tussen de 38-jarlge Vink. die in juni van dit jaar de naar Ajax vertrokken George Knobel opvolgde, en het bestuur van de Maastrichtse eredivisieclub zijn beide partijen tot de> conclusie gekomen dat het onder de gege ven omstandigheden gewenst is de bestaande arbeidsovereen komst te verbreiden. Vink stond tot eind van dit sei zoen onder contract bij MVV. Hij trainde voor zijn komst naaT Limburg gedurende vijf jaar de eerste divisievereniging Wageningen. MVV staat mo menteel met drie punten uit vijf wedstrijden op de voor-laatste plaats van de eredivisie. Bobbv Moore vertrekt niet LONDEN Bobby Moore blijft toch bij West Ham United. Dit verklaarde West Ham secreta ris Eddie Chapman, gisteren, die tevens vertelde dart Moore zelf niet om een transfer had gevraagd. De geruchten over een eventueel vertrek van Moore waren in de wereld gekomen nadat Derby County manager Brian Claugh had laten weten sterk geïnteres seerd te zijn in de aanvoerder van West Ham.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13