Behoefte aan geld door revaluatie 816 min. groter 11' Terughoudendheid in commentaren op begroting BENOEMING DR. KISSINGER BEKRACHTIGD Onderzoek inkomsten medische specialisten Minister Duisenberg in Kamer: Noodweer in eist [jacht doden Massale amnestie voor guerrillaleiders Jordanië GDAGGVERS it» Woensdag 19 september 1973 LEIDSE COURANT S N (ADVERTENTIE) "'^SBEÜHS dagelijks 5 modeshows 150 attractieve stands 3 ideaal wonen huizen U BENT WELKOM van 21 september af HOUTRUST DEN HAAG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De financieringsbehoefte van het rijk zal circa 860 miljoen groter zijn dan eerder geraamd. Dit heeft minister Duisen- berg (Financiën) gistermiddag in de Tweede Kamer gezegd bij de plechtige overhandiging van de Miljoenennota aan de Tweede Ka- De heer Duisenberg, die de stand van 's rijks schatkist keurig had opgeborgen in een ivoorwit koffertje, zei dat de behoefte aan geld met 860 miljoen groter is geworden van wege de afgekondigde revaluatie van de gul den. De bewindsman zei dat het begrotings. tekort dat aanvankelijk geraamd werd op 2042 miljoen gulden door de revaluatie met de daarbij behorendo maatregelen is opgelo pen tot 2810 miljoen. Om het extra tekort te dekken hoeft echter geen beroep gedaan te worden op de open kapitaalmarkt. „De fi nancieringsbehoefte blijft binnen de beschik baar komende gelden krachtens de voorin- schrijfrekenlng voor het rijk". Over de revaluatie en over het prijsbeleid zal de Tweede Kamer volgende week worden ingelicht. De beschikking waarbij met on middellijke ingang de investeringsaftrek op bedrijfsgebouwen op 2 keer 5 procent wordt gebracht is gisteren in de Staatscourant ver schenen. De vergadering waarin de Miljoenennota aan de Kamer werd overhandigd vond plaats na dat de plechtige opening van de Staten-Gene- raal door koningin Juliana was verricht met het uitspreken van de Troonredo. Aan het begin van de eerste vergadering van de Tweede Kamer in het nieuwe zittingsjaar herdacht kamervoorzitter ir. Vondeling de in het weekeinde overleden Zweedse koning Gustaaf. Vondeling noemde Gustaaf een „president van koninklijke bloede en ons om die reden zeer sympathiek". De heer Vondeling zag in koning Gustaaf de personificatie van hoe goed een oude monar chie en een beproefde parlementaire, demo cratie elkaar in de praktijk kunnen verdra gen, ja zelfs versterken. Minister Duisenberg sloot zich namens de regering bij de heer Vondeling aan. Hij noemde Gustaaf een ech te democraat, die in tijden van nood een echte vriend is gebleken. De heer Vondeling werd met 110 stemmen van de 125 uitgebrachte stemmen opnieuw tot voorzitter van de Tweede Kamer ge kozen. DEN HAAG (ANP) „Het valt Troonrede en Miljoenennota ade- Teleurgesteld constateert de iME Een hevig noodweer ieeft gisteren In Italië aan ze- acht mensen het leven ge- Storm en slagregens ont- het trein- en luchtver- keer, veroorzaakten overstro mingen, branden en grondver schuivingen en richtten een nog niet te schatten grote schade Het érnstigste qrgeval deed zich voor dn het dorpje Baiano in de omgeving van Napels, waar drie kinderen bedolven werden onder de modder die na de on afgebroken regens uit de heu vels omlaag kwam. In Napels zelf werden twee pompbedien- Een kraan kwam terecht op een den gedood doordat een muur vrachtwagen, waarvan de tijdens de storm bezweek. chauffeur werd gedood. Im Pomezia, ten zuiden van In Rome werden de politie en de Rome, rukte de storm de daken brandweer 200 maal te hulp ge- van gebouwen en blies bij een roepen in verband met het on- -bouwwerk twee kranen omver. derlopen van kelders. Dreigement van IRA DUBLIN (UPI) Het (verboden) Ierse Republikeinse leger heeft gisteravond gedreigd Groot-Brit- tannië tot een grote puinhoop te maken als de Britse regering haar plannen, Noord-Ierland in het Verenigd Koninkrijk te inte greren, uitvoert. De militante „provisionals" van de IRA lieten deze dreigende taal horen als antwoord op een uitlating van premier Heath dat tot integratie zal moeten worden overgegaan als de Noordierse politici er niet in slagen een parlement voor Ulster samen te stellen. Hij zei dit gisteren tij dens een diner van de parle mentaire Gemenebest-vereni ging in Londen. ij op dat het kabinet probeert zijn beleid op te bouwen vanuit het overlegmodel. Daardoor staat de mogelijkheid van een dialoog met de regering over het beleid duidelijk open. Daar in past niet een vooruitlopen op de resultaten van het overleg met het bedrijfsleven, waardoor overeenstemming kan worden bemoeilijkt", aldus KVP-fractie- voorzitter Andrlessen In zijn commentaar op troonrede en Miljoenennota. Het is volgens mr. Andriessen bo vendien de vraag o# de regering niet teveel tegelijk wil door ge lijktijdig te willen verwerkelij ken: inflatiebestrijding, werk loosheidsbestrijding, Inkomens nivellering en vergroting van de collectieve bestedingen. De belastingdrukstijging is zwaar, meent mr. Andriessen. Zij is al leen maar aanvaardbaar, als de regering ernstig werk maakt ppR.fralitievoörzltter VVDM dat in de begroting niets te vinden is over een structurele weddeverhoging, ook niet in de opsomming van de door dit ka binet af te ronden zaken. De VVDM stelt dat de huidige rege ringspartijen zich al jaren voor men naar mijn indruk een geest van redelijkheid en gematigd heid uit. Terecht wordt erkend dat veranderingen slechts gelei delijk en In beperkte mate mo gelijk zijn, aldus het commen- van mr. W. Aantjes, voor-I^^^SVHHHHHIHHI zitter van de AR-fractie in de een structurele weddeverhoging Een tien met een griffel, is de be- Tweede Kamer. Hij constateert uitspraken. dat er accentverschuivingen zijn. maar dat var ren breuk De ANWB is ongenm over de met of een ingrijpende ombui- achtergrond van de aangevoer de motivering onbegrijpelijk. Binnen de EEG zijn de belastin gen op autorijden toch al het hoogst in ons land en bij aan vaarding van de regeringsmaat regelen zal de ongelijkheid nog groter worden. Ex-premier Lefèvre van België overleden BRUSSEL (ANP) In de nacht van maandag op dinsdag is op 59-jarige leeftijd de Belgische minister van staat en oud-pre mier, Theo Lefèvre, overleden. Lefèvre's dood kwam aan het einde van een ernstige en slepende ziekte. Een van Lefèvre's laattse functies, na een lange politieke carrière, was die van minister zonder portefeuille, belast met het wetenschapsbe leid in de voorlaatste regering, de regering-Eyskens. ging van het tot nu toe gevoer de beleid geen sprake is. De Tweede-Kamerfractie van de CHU betreurt het dat in de Troonrede geen1 aandacht is be steed aan de toegenomen ten dens tot agressie en geweldda digheid. Bovendien lijkt in de welzijnssektor onvoldoende per- (De verhoging van het benzine-ac- spectlef aanwezig, een uniforme cijns is voor de ANWB tegen de financiering terwllle van de effi ciency en het wegnemen plannen van de regering statiegeld te heffen op nieuwe auto's. De ANWB vindt de moti vering ervoor nogal verward en vraagt zich af of het gaat om oplossing van het wrakkenpro- bleem of om een nieuwe belas ting, die de naam niet mag heb- loning die het hoofdbestuur van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs de minister van on derwijs, dr. Van Kemenade, in het vooruitzicht stelt als hij zijn ambitieuze begrotingsplannen weet waar te maken. „Voor het eerst sinds jaren zien we een belangrijk deel van onze eisen terug in de regeringsplan- nen, met name waar het gaat om gelijke kansen voor iedereen en de verlaging van de leerliu- genschaal. WASHINGTON (AP) Do senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft gisteren zijn goea- van de herwaardering van over heidsuitgaven. De veelbelovende zinnen daarover in de miljoe nennota zijn wezenlijk voor het beleid, waar een ombuiging van de drukstijging nodig is. De bezitsvorming wordt helaas niet vermeld, constateert mr. Andriessen. Ik betreur dat. Wij zullen de gevolgen van het voor stel voor een verdubbeling van de huurwaarde voor de eigen woning kritisch beoordelen. Ons beleid bldjft gericht op een dui delijke stimulering van de eigen woning. De prioriteit voor onderwijs en welzijn heeft als zodanig zijn in stemming. Dat betekent niet, dat ik bij voorbaat elke voor rangskeuze van het kabinet on derschrijf. Een ontploffing in een koelhuis van een slachthuis in de Westduitse stad Baden-Baden heeft aan tien mensen het leven gekost. Elf personen werden ernstig gewond. De oorzaak van de ramp, die 3 mil joen gulden schade aanrichtte, is vermoedelijk een explosie in een tank met ammoniakgas. AMMAN (AFP) - Aboe Daoed, voor wiens vrijlating twee we ken geleden een vliegtuig was gekaapt, en andere Palestijnse guerrillaleiders die in Jordanië De gevangen zitten zullen vrijko men op grond van een amnes- tiebesluit van koning Hoessein. De maatregel werd gisteren be kendgemaakt in een brief van de koning asan premier Zaid el Rifai en aan de militaire gou verneur-generaal. In Hoessein's brief staat dat de amnestie be trekking heeft op allen die ver oordeeld zijn, gevangen zitten of gezocht worden wegens politieke misdrijven en dat zij geldt zo wel voor hen die in Jordanië verblijven als degenen die in het buitenland zitten." in politieke zaken zullen worden gestaakt. Onder de amnestie vallen 300 per sonen. onder wie een aantal Pa- koninklijke bekendmaking lestijnen, dat was gearresteerd tijdens de bloedige burgeroorlog van september 1970. volgt enkele dagen nadat de Jordaanse vorst in Cairo had gesproken met president Anwar Sadat van Egypte en president Aboe Daoed behoorde tot de 16 Hafez el Assad van Syrië over Palestijnse verzetsstrijders die terugkeer van Jordanië in het in februari waren gegrepen na- Arabische kamp. dat zij zouden gaan sa ve- Volgens goedingelichte kringen ren tegen de koning en dien betekent het besluit van koning Hoessein dat er vanaf vandaag geen politieke gevangenen in Jordanië meer zullen zijn en dat gerechtelijke vervolgingen gering. Hij werd in maart ter dood veroordeeld maar de ko ning begenadigde hem en Daoed werd een maand later gevonnist tot levenslange dwangarbeid. Gaay Fortman ziet in Troonre de en Miljoenennota een duide lijk nieuw beleid, gebaseerd op een mentaliteit die aanspreekt. In een reactie op de beleids voornemens van het kabinet- Den Uyl merkt de Gaay Fort man op dat de aanzienlijke stij ging van de CRM-begroting na jaren van afbraak in het wel zijnswerk, noodzakelijk is en in overeenstemming met de priori teit die de PPR geeft aan het cultureel en maatschappelijk welzijn. Zorgen maakt de PPR-lender zich over het feit dat andermaal een defensiebegroting is vastgesteld zonder visie op de rol van de krijgsmacht in de situatie van vandaag. Interne zaken als krijgstucht, haarlengte en groet- plicht blijven voor de PPR het kleinere werk. Maar een minis ter van defensie kan niet rege ren zolang een duidelijke visie op stopzetting van de bewape ningswedloop en beëindiging van de rol van de kerwapens ontbreekt. Voortaan geen pat-stelling in Zweden STOCKHOLM De Impasse In het Zweedse parlement, die dreigt te ontstaan wanneer de verwachte zetelverdeling van 175-175 definitief blijkt, kan in de toekomst niet meer voorko- Als de nieuwe grondwet van kracht wordt zal het parlement nog maar 349 zetels tellen in plaats van 350, zodat er automa tisch een meerderheid ontstaat. De nieuwe grondwet, die tevens de nog resterende bevoegdheden van de koning beperkt, is al eerder dit jaar goedgekeurd, maar moet nog in tweede lezing goedgekeurd worden. Hoge winsten bij verkoop librium DEN HAAG (ANP) Het PvdA- kamerlid Dolman heeft staatsse cretaris Hendriks (Volksgezond heid) en minister Lubbers (Eco nomische Zaken) gevraagd of niet de regering de groothandel in de middelen als librium en valium in handen moet nemen. In aan beide bewindslieden ge stelde vragen constateert hij dat sommige apothekers deze mid delen naar verhouding goedkoop in Engeland inkopen om vervol gens dit prijsvoordeel niet door te geven aan de consument. Met een str toezicht op de con- sumente s zou, naar de me- i ning var heer Dolman, een j stimulans voor de apothekers verloren gaan om extra goed koop in te kopen. Agnew niet van plan af te treden WASHINGTON (AFP/RTR) De Amerikaanse vice-president Spl- ro Agnew heeft niet de gering ste bedoeling af te treden. Dit heeft zijn woordvoerder meege deeld naar aanleiding van een bericht In de Washington Post. Volgens dit blad zou een van de leiders van de republikeinse partij hebben gezegd dat het zo goed als zeker was dat Agnew deze week nog zijn ontslag als vice-president zou Indienen. Agnew kwam begin vorige maand in Ihet nieuws in verband met een corruptieschandaal in de staat Maryland, waar hij tot eind 1968 gouverneur is weest. Hij zou geld hebben genomen van bouwondernemin gen in ruil voor het gunnen van werk door de overheid. De Justi tie in Baltimore is bezig met het bijeenbrengen van bewijs materiaal voor een grand Jury. Tienduizenden Zweden hebben gisteren afscheid genomen van hun overleden koning Gustaaf Adolf, wiens stoffelijk overschot in een rouwstoet van auto's werd overgebracht van Helsing- borg naar Stockholm. De overleden vorst ligt tot de begrafenis, a.s. dinsdag, opgebaard in de paleiskapel in de Zweedse hoofdstad. keuring gehecht aan de be noeming van Henry A. K;s- singer als de nieuwe Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken. Tegelij kertijd besloot de commis sie een onderzoek in te stellen naar het afluisteren van de telefoongesprekken van Amerikaanse staats burgers in verband met kwesties betreffende het buitenlandse beleid van de Amerikaanse regering. De stemmenverdeling over Kissin ger's benoeming was 16 tegen 1. Alleen senator George McGo- vern stemde tegen. Hij ver klaarde naderhand dat hij op deze wijze een symbolisch pro test had willen aantekenen te gen de onnodige verlenging van de Indochinese oorlog, de gehei me bombardementen op Cam- bodjaans grondgebied in 1969 en 1970, en de tragedie van Bang- ladesj in 1971. Verwacht wordt dat de kwestie van Kissinger's benoeming mor gen of vrijdag aan de senaat zal worden voorgelegd. De in Duits land geboren, vroegere hoogle raar van de Harvard universi teit, zal maandag de Ameri kaanse openingstoespraak op de nieuwe zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties houden. Alain Carncssecca, blindgeboren Frans pianist die door Alfred Cortot „een groot pianist van zijn generatie" werd genoemd, concerteert zondagmiddag 30 september in Diligentia. Hij speelt werken van Beethoven, Chopin, Schumann en Liszt. DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Hendriks van Volksge zondheid heeft positief gerea geerd op het verzoek van het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV om een onderzoek in te stellen naar diverse aspecten De vragen waren ondermeer ge- van de inkomensvorming bij baseerd op de kwestie van de medische specialisten. Bij de Eindhovense radiologen, die tót een goed oordeel kan ko men. Dit blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-kamerlid Heijmans (KVP). Ziekenfondsraad het Gemeen schappelijk overleg van zieken fondsorganisaties, de landelijke specialistenvereniging en minis ter Lubbers van Economische Zaken zijn gegevens opge vraagd, zodat de bewindsman hoge declaraties zouden hebben ingediend. Die kwestie, aldus de staatssecretaris in zijn ant woord, heeft dé Ziekenfondsraad aanleiding gegeven zich nader te beraden om an overleg met de Organisatie van Ziekenfond sen en medewerkers naar we gen te zoeken om een mogelijke verbetering en opLim£<t9fcving van de controle op ae declara ties wegens verrichtingen door aan de ziekenfondsen verbonden medewerkers te effectueren. De staatssecretaris heeft bij het Gemeenschappelijk Overleg Zie kenfondsorganisaties aangedron gen om reeds bij de totstandko ming van de overeenkomsten voor het komend jaar met de verbeteringen rekening te hou den. cUwc^AlleralIercBeSte keuze FRICANDEAU van de ham 500 ST 7JI I gram «f KATENSPEK ZONDEK ZWOI Itll 150 gram JL HAND SINAASAPPELEN net a ca. VA kilo »K BAMIPAKKET I GELDIG T/M ZATERDAG U vlndl «He andere VlVO-aanbledlngon op pagina 2an 3 van Uw di

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11