dj Ê^eoïïocmt' olpom olie Begrotingsbehandeling toetsteen voor houding confessionelen uit Inflatieprikkel het buitenland kan nu verminderen Terughoudend en kritische 3 reacties op revaluatie NIEUWE KOERSEN VAN BUITENLANDSE VALUTA'S Piloot at rauwe kikkers PvdA-congres in Amsterdam "HAANDAG 17 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 achJ-a en i een, ,(Van een onzer verslaggevers) door een beleid, gericht op extra matiging van de loon- en prijsont- ecj DEN HAAG - Niet alleen in werkgeverskringen maar ook van de zij- wikkeling. Of dit het geval is zal morgen uit de miljoenennota en ®vetl de van de vakbeweging is met enige terughoudendheid gereageerd troonrede moeten blijken, aldus het VNO. :ze'4 op het besluit de gulden op te waarderen. Algemeen secretaris Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond constateert dat werk- P.J.J. Van Hout van het KNV verklaarde niet geheel gerust te zijn over de negatieve effecten, die de revaluatie op de werkgelegenheid zal hebben. De overheid zal door een gericht beleid negatieve gevol gen zo veel mogelijk moeten tegengaan, aldus de heer Van Hout. De komende NW-voorzitter W. Kok acht het een logische consequen tie, dat de werkgelegenheid wordt bevorderd, waarbij vooral aan dacht zal moeten worden besteed aan bedrijven, die sterk op export zijn gericht. Zijn CNV-collega J. Lanser meent dat de concurrentie positie van ons land op de internationale markt in het oog moet worden gehouden. De revaluatie kan de inflatoire druk uit het buitenland weliswaar enigszins verzachten, zo constateert het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), maar daar staan zeer negatieve gevolgen voor de concurrentiepositie en daarmee voor de werkgelegenheid te genover. Die nadelige gevolgen kunnen alleen worden tegengegaan gelegenheid en investeringen worden bedreigd, als de regerings maatregel niet gepaard gaat met ingrijpende vermindering van de binnenlandse kosteninflatie en van de loonstijging. De fractie van de Christelijk Historische Unie in de tweede kamer acht de beslissing tot revaluatie een bijzonder gevaarlijke maatre gel. De verbetering van de betalingsbalans lijkt van onvoldoende structurele betekenis om deze maatregel te rechtvaardigen. Het prijspeil van onze exportgoederen zal hierdoor beduidend stijgen, waar de concurrentiepositie van gevoelige bedrijfstakken verslech tert. De CHU betwijfelt, of die bedrijfstakken dat kunnen dragen. Een nadelig effect op de werkgelegenheid moet nu worden gevreesd. De werkloosheid in ons land vertoont thans duidelijk structurele trekken. Aantasting van de werkgelegenheid is daarom juist nu een erg gevoelige zaak. De CHU verwondert rich er over dat dit kabi net - Den Uyl een dergelijk belangrijk risico durft te lopen. ot Oorzaak in gevolg van de opwaardering Dieren gestolen CHICAGO (AP) - Uit de Lincoln park-dierentuin in Chicago zijn een jong sneeuwluipaard en een jonge gorilla gestolen. De goril la, oud negen maanden, had kortgeleden een hersenoperatie ondergaan en blijft medische hulp behoeven. De waarde van het luipaardje wordt geschat op 10.000 dollar. De Franse president, Georges Pompidou, heeft bij zijn officieel bezoek aan China ook de Yunkang-grotten bezocht. Hier passeert hij met ijn Chinese gasten een enorme Boedha. valuta's bekendgemaakt De minister van financiën heeft h'erop alleen geantwoord dat door het totale pakket maatre gelen, dat morgen bekend wordt, de weroosheid per saldo toch zal afnemen. De regering hoopt van circa 120.000 mensen tot onder de 100.000 eind 1974. •eedse kroon Franse frc. 106,98 45,45 62,615 (Van onze financieel-economische redactie) DEN HAAG De opwaardering - van de gulden, waardoor de Ne derlandse munt met ingang van vandaag vijf procent duurder is geworden vergeleken met bui- tenlands geld, roept drie, vragen op: waarom deze revaluaüe, RC^kop£re ^voer moet waarom nu en wat zijn de g nfwu4iiirt<>n rv>k vnoi volgen. Het waarom moeten wij ten dele zoeken in het handels- en dien stenverkeer met het buitenland. Dit loopt tegenwoordig zo goed dat er bij het lopende betalings verkeer zeer grote overschotten ziln. In het eerste kwartaal een over schot van ruwweg 1000 miljoen gulden en in het tweede kwar taal van circa 1800 miljoen gul den. Dit betekent dat wij over het eerste halfjaar ongeveer 2800 miljoen van het buitenland te vorderen hebben, doordat onze uitvoer groter dan onze invoer is geworden, door een overschot uii het dienstenverkeer ((ver voer. reisverkeer, transitohan del enzovoort) en door opbreng sten van in het buitenland beleg de kapitalen. Vooral de sterke stijging der uitvoer is frappant. Onze ondernemers hebben dus kans gezien hun verkopen in het buitenland op te voeren. Door de toestroming van buiten lands geld wordt onze geldcircu latie groter en zal de inflatie in cns land dus versterkt worden. Als de regering de inflatie wil bestrijden kan zij dus óók pro beren die toestroming van bui tenlands geld in te dammen. We zeggen met nadruk ook, om dat de minister van financiën in zijn toelichting duidelijk heeft gezegd, dat de opwaardering een onderdeel is van maatrege len, die morgen bij de indiening van de miljoenennota bekend worden gemaakt en die met el kaar tot doel hebben, het tempo van de prijsstijging af te zwak ken en dus de inflatie te bestrij den. De overheid hoopt door die serie maatregelen de prijs stijgingen in 1974 van 8 procent naar 6 procent te kunnen terug dringen. Het nu plotseling revalueren van de gulden houdt dus verband met de miljoenennota, die op de derae dinsdag van september wordt ingediend De genomen en voorgestelde maatregelen moeten als één geheel gezien worden. In hoeverre zij effect zuilen sorteren zullen we na- tuuilijk pas in de loop van het komende jaar merken. De gevolgen van de opwaardering kunnen niet los gezien worden van de oorzaken. Door onze gul den duurder te maken worden onze produkten en onze diensten in het buitenland duurder: het buitenland moet bij aankoop meer van zijn geld voor onze gul den geven- waarbij wij er natuur lijk van uitgaan dat onze expor teurs het zelfde bedrag in gul dens willen blijven ontvangen als voorheen. Door het duurder worden van onze produkten en diensten zal onze-export en ons dienstenverkeer bemoeilijkt worden en zullen de opbreng sten terug lopen. Het duurder worden van de gul der. heeft ook tot gevolg dat de invoer zal toenemen. De buiten landse exporteur krijgt bij in wisseling meer geld voor een gu den en hij kan dus goedko per leveren en toch eventueel geld als voordien ontvangen. De gevolgen zullen dus een grote re invoer en een kleinere uit voer kunnen zijn, waardoor er per saldo minder geld naar ons land zal stromen en de inflatie 'uit die hoek dus minder of geen prikkels zal krijgen. Een grotere en goedkopere invoer betekent uiteraard een zwaarde re concurrrentie voor de binnen landse bedrijven en de bedrijfs takken die dezelfde produkten maken. Tast dit het bestaan van die bedrijven nie' aan en daar door ook hun werkgelegenheid? De overheid kan dit niet ontken nen: dit zit er indderdaad in. aantal produkten ook voor de consumenten goedkoper kunnen maken, waarbij vooral aan le vensmiddelen wordt gedacht. Hier zien we dus de revaluatie als een middel om de prijsstij ging van grondstoffen op te vangen. Om de zekerheid nu zo groot mogelijk te maken dat de verlaging van de invoerprijzen ook in de consumptieprijzen tot uiting komt, is tegelijkertijd thars de prijsbeschikking gewij zigd, waardoor de greep van de overheid op de prijsontwikkeling weer groter zal worden. Tot slot nog de vraag waarom de opwaardering van de gulden nu precies Vijf procent is. De mi nister van financiën heeft ver kaard dat dit percentage is ge kozen omdat als er geen re valuatie was geweest volgend jaar een stijging van de invoer prijzen van vijf procent werd verwacht. Die stijging wordt door de revaluatie dus teniet ge daan waardoor de buitenlandse prijzen de inflatie in ons land dus niet meer kunnen verster ken. Althans volgens de theo rie. Of dit in do praktijk ook zo zal uitkomen zullen we moeten afwachten. Revaluatie met een gokje ER ZIJN DIVERSE ARGUMENTEN die pleiten voor de revaluatie van de gulden: het overvloedig saldo op de nationale betalingsba lans, de inflatie, de internationale verhoudingen in het geldverkeer, om er enkele te noemen. Minister Duysenberg heeft bij de presentatie van het kabinetsbesluit voor de televisie vooral twee doeleinden genoemd welke hij op het gebied van de nationale economie wil bereiken: bijdrage tot betere prijsbeheersing en bestrijding van de werkeloosheid op wat langere termijn. Voor de druk op de prijzen bracht hij een aannemelijk verhaal; zijn argument werkeloosheidsbestrijding maakte minder indruk en de bewindsman zelf gaf toe dat in dat opzicht pas eind 1974 de reva luatie geëvalueerd zal kunnen worden. BOVENDIEN BLIJFT HET EEN VRAAG in hoeverre de revaluatie onze export gaat bemoeilijken en dus in bepaalde bedrijfssectoren de kans schept op meer werkloosheid. Volgens minister Duysen berg zullen troonrede en miljardennota de tip van de sluier der re geringsverwachtingen verder oplichten. Men zij benieuwd; maar op het eerste gezicht werkt op dit punt het kabinet-Den Uyl met weinig zekerheden en met de risico's die altijd aan een gokje gepaard gaan. Als na het totaal verdwijnen van de sluier eind 1974 maar niet blijkt, dat de werkgelegenheid in haar hemd heeft moeten blijven staan Eigen gezicht GEEN DONDERSLAG BIJ HELDERE HEMEL is het. dat het PvdA-congres het bestuursvoorstel, om nu aan een federatie met D'66 en de PPR te gaan werken, afgewezen heeft. Wanneer de aan staande partners koel doen en in de eigen club velen sceptisch zijn, kan je moeilijk een juichende reactie verwachten. Maar wat wel een beetje verraste, is dat André van der Louw in de RAI met zijn bestuursvoorstel geen voet aan de grond kreeg en na gebleken meerderheid voor de tegen-motie van afdeling Groningen snel de plaat poetste. Op het punt van vertraging bij pogingen tot integratie zullen de socia listen de confessionele partijen voorlopig niet veel meer te verwij ten hebben. HET PIKANTE Is. dat vele socialisten zich op het partijcongres te gen de federatie uitspraken, omdat dan „het eigen gezicht" verlo ren zou gaan. Precies het argument waarmee in de PPR en D'66 door tegenstan ders van de federatie of de éne Progressieve Volks Partij tegen de te innige omarming,van de Partij van de Arbeid stelling genomen wordt. Dus toch een bepaalde vorm van roerende eensgezindheid! Wat niet wegneemt dat de reacties bij de adspirant-partners uiteen lopen. Bij de PPR is men blij; de vrijblijvende gesprekken welke de partijtoppen voortzetten, zullen geen sta-in-de-weg vormen voor een verdere krachtige ontwikkeling van de eigen partij en de PPR volledige bewegingsvrijheid op het politieke terrein gunnen. Bij D'66 zit het bestuur daarentegen helemaal in de put; wat de PvdA op het RAI-congres gedaan heeft, betekent koren op de molen van partijleden die nog losser willen van Van der Louw c.s. en mis schien ook een beetje van Den Uyl en zijn kabinet. HET „EIGEN GEZICHT" is er dus een met veel aspecten, het lijkt zelfs een beetje op het gezicht waarmee velen in hun kleuterjaren het visuele verschil tussen leuk en vervelend hebben geleerd: „Jan tje lacht" naast „Jantje huilt". Beroep van Sacharov op VS-congres MOSKOU (Reuter UPI) De Russische dissidente natuurkun dige dr. Andrej Sacharow heeft zaterdag in een open brief het Amerikaanse Congres verzocht een amendement te steunen dat aan de Sowjet Unie de handels- status van meestbegunstigde na tie ontzegt als geen vrije emi gratie wordt toegestaan. Wanneer het Congres geer. poli tiek van voor wat hoort wat met de Sowjet Urne zou voeren zou dat een „capitulatie van de democratische beginselen te genover afpersing, bedrog en dwang" betekenen, zegt hij ir de brief, die zaterdag aan wes telijke journalisten is overhan digd. Volgens het Duitse weekblad Der Spiegel zou Sacharow bereid zijn naar Amerika te gaan en een leerstoel te aanvaarden aan de universiteit van Princeton. Princeton had hem een aanbod gedaan, aldus het blad. MONTROSE (AP) - Een Ameri kaanse piloot die vier dagen al leen In de bergen had doorge bracht nadat zijn vliegtuigje was neergestort, zegt dat hij zijn leven heeft te danken aan de militaire training voor over leving. De 35-jarige Richard G.Tabor, die zaterdagochtend vroeg werd ge red, verklaarde dat hij rauwe kikkers en wilde bessen heeft gegeten en water uit beken heeft gedronken. Het opleidingsvliegtuig waarmee hij vloog, kwam terecht in de bossen in de bergen ten westen van Montrose in Colorado. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Toen premier Den Uyl zaterdagavond het F»vdA-congres in de Amsterdam se RAI kwam sluiten deed hij dat, zoals hij zelf toegaf, „met een klem op zijn tanden"- Hij kon zijn nieuwsgierige leden niets onthullen over wat er mor gen op Prinsjesdag uit het mil jardenkoffertje zal komen. „Ik voel me als een koopman met een zak vol mooie spullen die ik niet open mag maken", zei hij, U zult me moeten geloven op mijn eerlijk gezicht". Premier Den Uyl sprak als zijn overtuiging uit dat zijn rege ringsploeg redelijke kansen heeft om een programma voor maatschappijhervorming uit te voeren. „Er is geen enkele re den" verklaarde hij, „om grote zaken als een rechtvaardige herverdeling van inkomen, ken nis en macht, te laten liggen. Mocht dat wel zo zijn, dan moet dit kabinet niet blijven zitten. Ed van Thijn, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de PvdA verdedigde tegenover het congres het gevoerde beleid ten aanzien vn de kabinetsformatie. Hij deed het met succes, want enkele moties die het beleid aan vielen, werden met grote meer derheid weggestemd. Ed van Tijn zei ondermeer: „De verhouding tot de vakbeweging zal onze toetssteen zijn voor wat dit kabinet bereikt met een wer kelijk nieuw beleid. Van de con fessionele partners in de rege ring eisen wij een keuze met betrekking tot wat zij willen van dit kabinet met name of zij willen toegroeien naar een progressieve meerderheid en daarbij een brugfunctie willen vervullen. In dat geval is het ontoelaatbaar dat ieder wets voorstel wordt uitgekleed, ge halveerd en ontkracht. De be grotingbehandeling wordt de toetssteen voor de toekomst van het kabinet en verdient een fai re kans. Belangrijk Voor ons zn! het defensiebeleid zijn. Het is onverteerbaar wanneer de plannen van Keerpunt '72 in de Kamer stranden". ken van en stemmen over een vloedgolf aan resoluties, amen dementen en mot-es. De veelbe sproken omroeönota van de commissie-Nagel haalde het royaal, waarmee de Tweede Kamerfractie van de PvdA en de socialistische bewindslieden de opdracht kregen te gaan werken aan premier Den Uyl bloemen i de omroepwet die er bijvoor beeld op gericht is het lidmaat schap los te koppelen van het programmablad, de NOS min der zendtijd te geven, en om roepverkiezingen mogelijk te maken. wijziging van Aan het begin van de tweede con- tvatie. gresdag nam de vergadering nog een resolutie aan. waaarin besloten werd de komende ver kiezingen voor staten, geweste lijke raden en gemeenteraden de samenwerking met D'66 en PPR voort te zetten, afhankelijk van de regionale en plaatselijke i Amsterdam gehouden, kreeg omstandigheden. De voorkeur ging uit naar gemeenschappelij ke iracties. Als dat niet moge lijk is, moet gestreefd worden naar gezamenlijke minimum programma's. In gezamenlijke kandidatenlijsten zag het con gres geen heil. zonnig F= mist 19 temperaturen luchtdruk in millibaren edï opklaringen hagel -w-w warmtefront H hoge-drukgebied bewolking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied f&Zf regen onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Doordat de hoge- drukgebieden zich wat meer naar oostelijk Europ hebben te ruggetrokken, kunnen oceaande pressies hun invloed nu en dan tot over onze streken uitbreiden. Zo bracht een storingsgebied van een lagedrukgebied ten zui den van IJsland gisteren een plaatselijke regen- of onweers bui. Een nieuwe storing bevond zich vanmorgen boven westelijk Frankrijk. Deze storing zal, op nieuw vergezeld van enige neerslaggebieden, de komende nacht over ons land trekken, De overwegend zuidwestelijke tot zuidelijke stroming, die door de aangeduide drukverdeling over ons land in stand gehouden wordt, houdt de temperaturen op een voor de tijd van het jaar normaal niveau. Belangrijk be stendiger maar tevens belang rijk koeler weer wordt in de Scandinavische landen aange troffen. Vooruitzichten voor woensdag: veranderlijk met plaatselijk een bui. Daling van temperatuur tot rond het gemiddelde voor deze tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1—8. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bill Deelen Eelde Eldhoven Den Helder Luchth. Rlr. Twenia Vllsslngen Zd. Limburg Bordeaux Frankfort Mnllorca München Nice Oslo Parlja ZUnich Casa Blanca Istanboel TVI-Avlv Las Palmas New York Aanslag op hoofdkwartier MöNCHENGLADBACH - Op het terrein van het gemeenschappe lijk hoofdkwartier van de Duit se. Nederlandse, Belgische en Britse NAVO-strijdkrachten bij Mönchengladbach zijn in de nacht vun zaterdag op zondag op 500 meter van het stafge bouw twee tijdbommen ontploft. Niemand werd gedeerd. In een onbewoond huis is enige schade aangericht. De bommen waren gemaakt van drie kilo zware, Duitse butaflessen, die door mid del van een uurwerk tot ontplof fing zijn gebracht. Executies in Pretoria PRETORIA (Reuter) - In dfl hoofdgevangenis van Pretoria zijn vijf Afrikanen opgehangen. Zij waren ter dood veroordeeld op beschuldiging van het plegen van moorden. Vuurwerkfabriek ontploft NEW DELHI (AP) Dertien men sen werden gedood en twee ge wond toen er gisteren in de stad Imfal (India) een vuurwerkfa briek ontplofte. De fabriek wal gevestigd in twee huizen die ge heel in vlammen opgingen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5