„EEN JEUGDLEIDER IS NIET VOLDOENDE IN GEMEENTE OEGSTGEEST' Jeugdcentrum „De ;Lindehoeve" kan gaan draaien MARKTEN Bert Rigtering: Reddingsbrigade eindigt het seizoen met vis Noordwijkse duinen behouden voor recreatie ER_1« PAGINA 3 MAANDAG 17 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT St3Cl 611 r3ndCieme6nten Ds. J. Irik weg uit Oegstgeest OEGSTGEEST Twaalf Jaar stond dominee J. Irik te Oegst- geecl als hervormd predikant van de wijkgemeente Noord. Gisteravond was echter, omdat hij een betrekking te Utrecht heeft aanvaard, het moment van afscheid aangebroken. Voor het laatst ging ds. J. Irik voor in een kerkdienst, welke werd gehouden in de geref. Mauri tskerk. Vele honderden woonden de dienst bij. Na de kerkdienst vond een af scheidsreceptie plaats. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik ds. Irik persoonlijk de hand te drukken. Onder meer waren bijna alle Oegstgeester pas'ores aanwezig van gerefor meerde, hervormde en r.k. zij de. Voorts waren burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga en echtgenote, de wethouders J. E. Temmink en N. v. d. Voet, de directeur gemeentewerken, de hepr J. van Gorkom en leden van kerkeraad etc. aanwe zig- Mevrouw Oorthuis kondigde namens de hervormde ge meente een geldelijk cadeau aan. Het betrof een fiks bedrag. Een zeer geestige speech werd voorts gehouden door de heer Heeren, namens de herv.-geref. bijbelkring Hij bood een boe- kenbon aan. Wellicht dat u er een exemplaar van „Terug naar Oegstgeest" voo. koopt." Na mens het ministerie van predi kanten bood ds. J. Th. Heems kerk een fraaie ets van kasteel Oud-Poelgeest aan, zoals het er in vroeger jaren uitzag, alsme de een oude kaart van de stad Utrecht. Zeeverkenners in Wassenaar bestaan 12V& jaar WASSENAAR De zeeverken- nersgroep Van Woesik, die haar ..wachtschip" heeft in enkele ruimten van de voormalige tramremise, heeft zaterdag het 12'^-jarig bestaan herdacht met een bijzonder geanimeerde re ceptie, waar de leden van het bestuur van de stichting Groepscommissie van Woesik en schipper M. F. J. Spicrings tal van gelukwensen in ont vangst mochten nemen. De voorzitter van het stichtings bestuur, de heer D. B. Wisbrun, schrijft daarover in een spe ciaal jubileum-blad van de groep, dat zaterdag aan alle be zoekers werd uitgereikt: „De Van Woesikgroep is druk bezig mef voorbereidingen voor een nieuw troephuis. De secretaris van de groep schrijft zijn vin gers blauw om vergunningen, de penningmeester telt nog eens zijn kas na en maakt begroting na begroting." Gehoopt wordt dat een terrein ge vonden kan worden aan de Zijl watering. Er worden allerlei ac ties gevoerd, onder meer een verkoopactie van glazen en vele ouders hebben al aangeboden werkzaamheden te verrichten als metselen, timmeren en schilderen. Uitslagen volksspelen in Voorhout 'OEGSTGEEST De Raad van Kerken te Oegstgeest heeft eni ge jaren geleden het initiatief genomen om door onderling overleg te komen tot een brede re opzet van het jeugdwerk in deze gemeente. In die tijd was het jeugdwerk nog een kerkelij ke aangelegenheid en iedere kerk had zijn eigen jeugdcom missie. Oegstgeest kende toen de Centraal Hervormde Jeug draad, de Gereformeerde Jeug draad, de Stichting Katholieke Jeugd en Jongeren Commissie, Scouting Oegstgeest en de Stich ting Open Jeugd- en Jongeren centrum. Het heeft drie jaar ge duurd eer men de statuten had opgesteld maar op 1 september 1973 was de bundeling van het jeugdwerk een feit en kon de stichting Jeugd en Jongeren werk Oegstgeest in het gemeen tecentrum aan de Lijtweg gaan draaien, met als doelstelling de ontplooiing van de jeugd op educatief, sociaal, pedagogisch maatschappelijk gebied- „Een hele mond vol" vertelt jeug- de werkleider Bert Rigtering. „Toen ik anderhalf jaar geleden door de Centraal Hervormde en Gereformeerde Jeugdraad aan getrokken werd, was mijn eer ste taak de opzet en de uitbouw van de Stichting en de begelei ding van het reeds bestaande open jeugdwerk. Het kerkelijke werk wordt nog steeds door de kerken zelf georganiseerd. Hier onder vallen o.a. de kinderkerk diensten, de jeugdkapel en de jeugdkerk. Ik ben een groot voorstander van het bundelen van de kerkelijke jeugdraden. Trouwens, ik merk aan de oude re kinderen, de tieners, dat zij ook een scheiding van de ver schillende kerken niet meer zien zitten. Het is daarom gunstig dat de kerken de verantwoorde lijkheid op zich nemen voor een stuk algemeen jeugdwerk. Bert Rigtering wordt als enige jeugdleider geassiteerd door zo'n vijfhonderd vrijwillige me dewerkers. Deze jongens en meisjes die gevonden worden in de leeftijdsgroep 17 tot 25 jaar, hebben allen hun eigen taak, hetzij in het dagelijks clubwerk, hetwij in het kampwerk, de so ciëteiten en de muziek. ,Het clubwerk omvat het meeste werk" weet de heer Rigtering. ,,Er zijn 45 vrijwilligers nodig om dit werk zes dagen van de week te begeleiden. In totaal hebben wij 23 clubs. Door de centrale ligging van dit gemeen tecentrum lopen de medewer kers gemakkelijk in en uit. Dit schept een bepaalde prettige sfeer. Het kost me dan ook to taal geen moeite om vrijwillige medewerkers te vinden. Geluk kig maar." )e in Oegstgeest wonende Bert Rigtering kreeg zijn opleiding aan de sociale academie Nijen- burgh te Baarn- Daarna beklede hij drie jaar lang een kerkelijke functie in Bussum. Nu is zowel de kerk als de overheid zijn werkgever. Ongeveer 40% van zijn salaris wordt door de ge meente Oegstgeest betaald; de kerk lapt de rest erbij. Trou wens, de drie grote kerken staan borg voor eventuele tekor ten ongeacht op welk gebied van het jeugdwerk die ontstaan. Op het ogenblik zijn er onder handelingen gaande met het Rijk over subsidies. „Beslist no dig" vindt Bert Rigtering. „Het zou een enorm gunstige ontwik keling voor het jeugdwerk in Oegstgeest zijn indien er een tweede kracht bijkomt. Aan een aantal onderdelen zoals de so ciëteiten en de muziek, kan ik niet genoeg aandacht besteden. Met een tweede jeugdleider zou den wij kunnen komen tot uit breiding en intensivering, effi ciënter werken en een betere coördinatie. Bovendien voor komt men hiermee dat, zoals geregeld gebeurt langs elkaar heen gewerkt wordt. Indien het Rijk meedoet zou de totale ge meentesubsidie eventueel opge trokken kunnen worden van 35 naar 80 procent." Overigens is de samenwerking met de gemeente Oegstgeest uitstekend. De goede werksitua tie tussen de Stichting Jeugd en Jongerenwerk en het gemeente bestuur heeft er o.a. toe geleid dat de onlangs georganiseerde kindervakantieweek 1973 zo voorbeeldig verlopen is. Gedu rende 5 dagen zijn toen ruim 300 kinderen op allerlei gebie den van sport en spel bezigge houden. Met de gemeente Lei den heeft de Stichting vrijwel geen contacten. De oorzaak hiervan is waarschijnlijk het feit dat daar de kerk in veel mindere mate participeert in het jeugdwerk dan in Oegst geest het geval is. Volgens Bert Rigtering heeft in Oegstgeest 85 procent van de inschrijvers op kerkelijk te zijn- Ook speelt het karakter en mentaliteitsverschil tussen de Leidse en Oegstgees ter jeugd een grote rol. „De Oegstgeester jeugd heeft een groter individualisme" zegt jeugdleider Rigtering, „en heeft hierdoor meer behoefte aan groepsvorming. Veel kinderen komen haast nooit op straat en hebben weinig vriendjes of vriendinnetjes. De jeugd in Lei den daarentegen heeft voorna melijk pedagogische begeleiding Bert Rigtering in zijn domein in het gemeentecentrum aan de Lijtweg. nodig. Daar gaat men veel meer met elkaar om op straat. zjen Maar zoals gezegd, heb ik Dit is ook bij de ouderen het ge- hiervoor een tweede man no- val. De mensen in le leeftijds- dig", groepen 15 t/m 20 jaar komen graag naar de sociëteiten en De groepsvorming is een zeer be- daarom wil ik vooral dat deel langrijk punt op het programma van het jeugdwerk gestimuleerd van de Stichting. Men dient van jongst af aan te leren rekening te houden met elkaar. Een kele jeugdleider krijgt dat, danks zijn vele vrijwilligers me dewerkers, niet voor elkaar. Arnold Hendriksen 1LEIDEN - 2 zware wagens moes- i ten er zaterdag aan te pas komen om de wrakkenhoop op de Rijnsburger weg uit elkaar te trekken nadat een onder in vloed rijdende Leidenaar de macht over het stuur had ver loren. De man reed met grote snelheid tegen twee geparkeer de wagens. De drie wagens kwamen tot stiltstand tegen een lichtmast. De bestuurder van de wagen brak zijn enkel en liep snijwonden op evenals een vrouw, die bij hem in de auto zat. NIEUWVEEN Met een buiten gewoon geslaagde „Stuif uit 1973" heeft zwembad „Aarwei- de" afscheid genomen van dit seizoen. Burgemeester H. J. v.d. Poel reikte de diploma's A en B uit, welke diezelfde mor gen nog door „afzwemmen" waren behaald. Om twaalf uur namen de onderdelen van de feestelijke sluiting een aan vang. De behendigheidsspelen op het grote veld oogstten dermate ..Aarweide" sluit seizoen af niet wedstrijden volbrachten de wedstrijd- en prestatielopen. De Josti-band en Hell's Session verhoogden muzi kaal de feestvreugde. Tien fami lies namen deel aan de fami lie-estafette en de afvalrace moest beslissen over ruim twee honderd deelnemers. sukses, dat zij, gezien het grote aantal enthousiasten, meerma len moesten worden herhaald. Enkele honderden deelnemers Het gehele programma, waarvan de leiding van het zwembad de regelmaat fantastisch in de hand wist te houden temidden van de overweldigende drukte, verliep geheel zoals gepland. ILEIDEN Leden van de Leidse Bond van Amateurtuinders hebben iaterdagmiddag in alle Leidse Hofjes, waar nog bejaarden wonen. voor een grote verrassing gezorgd. De volkstuinders hebben gezemen- ilijk een massa najaarsbloemen, potplanten -en fruit verzameld, die aan de ouden van dagen werden uitgereikt en uiteraard in dank werden aanvaard. Ook deelden nog drie Leidse bejaardentehuizen Hngej in de bloemenvreugde. WASSENAAR De Wassenaarse Reddingsbrigade heeft zaterdag avond het strandseizoen 1973 in de strandpost aan de Wassenaarse Siag besloten met een ,vis-fuif" Vroeger werd het slotfeest altijd op geluisterd met oliebollen; de laatste tijd echter is de brigade ertoe overgegaan haar gasten op het slotfeest te trakteren op zee-banket, 'hieer in overeenstemming met het werk van de brigade. pen werden, bijvoorbeeld met vervoer naar huis. In het zand werden twee projectielen ont dekt. De brigade kan op een welbesteed seizoen terugzien. Om 5 uur 's middags werd begon nen met een aanslag op de enorme voorraad vis. Commis saris van politie G.J. Boven en iZjjn echtgenote, vertegenwoordi gers van het Rode Kruis, en vele anderen lieten zich het ge- bakken of gezouten zeebanket voortreffelijk smaken. Nqmens het bestuur werd door de heer J.J. Zoutendijk een over zicht gegeven over de activitei ten in het afgelopen seizoen. De brigade ontfermde zich over 185 kinderen die hun ouders waren kwijt geraakt en hield toezicht op 17 groepen schoolkinderen die een schoolreisje naar het strand in Wassenaar maakten. Er werden 18 personen uit zee gered waaronder 14 beman ningsleden van een marinevlieg tuig. Bovendien werd een hond gered. Er werd 376 uren pa trouille gelopen en 22D uur pa trouille gevaren. In ruim 200 ge vallen werd eerste hulp ver leend, terwijl 12 keer strandbe- zoeiiers op andere wijze gehol- VOORSCHOTEN Voorschoten heeft een nieuw jeugdcentrum in de oude boerderij „De Lin- denhoeve". Zaterdagmorgen is met veel feest en toespraken de boerderij overgedragen aan de Stichting „De Lindehocve", die als beheerder van dit jeugdcen trum de exploitatie zal gaan voeren. kwamen de Jazz-pel- grote stal. De harmonie Lauren tius 'liet de eerste fanfareklan ken in de stal horen en om 12 uur was burgemeester J. van der Haar de eerste Voorschote naar die het woord voerde. De burgemeester constateerde dal met de inrichting van de boer derij „De Lindehoeve" twee vliegen in een klap geslagen werden. Het monument „De Lindehoeve" werd opgeknapt en bewaard voor het nageslacht en de niet-georganiseerde jeugd kreeg een behuizing. Omdat de jeugd altijd en door de jaren heen eigen ideeën had, mag men een veranderde zienswijze tussen ouderen en jeugdigen niet afdoen met het woord „jeugdproblematiek". Weder zijds begrip doet veel moeilijk heden wegvallen en voor dit be grip is o.a. „De Lindehoeve" een ideale kweekplaats. De burgemeester dankte wethou- der T. C. Esselaar, die zich bij Wethouder Esselaar tapt het eerste biertje. NOORDWIJK Het plan omin de noordduinen een autoweg en een parkeerterrein aan te leg- Een dergelijke ingreep in het landschap zou te zeer indruisen tegen de hedendaagse opvattin gen omtrent natuur- en land schapsbehoud. De geprojecteer de zeeweg in het duingebied zal nu als rijwiel- en wandelpad worden uitgevoerd. B. en w. de len dit mede in de toelichting op een voorstel om het duingebied van de vroegere golfterreinen voor recreatie te gaan inrich ten. Dat het college zijn stand den Noordwijkers en ook velen buiten de gemeente tot voldoe ning stemmen. Vorig jaar orga niseerde de Vereniging voor Vo gel- en Natuurbescherming Noordwijk een handtekeninge nactie tegen de aanleg van de autoweg en toen kwam reeds de suggestie naar voren haar te vervangen door een wandelpad. De actie kreeg ongekend grote bijval en er werd massaal gete- kend. Eveneens van principiële beteke nis is de beslissing om het ge- projeteerde parkeerterrein ten westen van de oudeoorlogsweg nabij het zwembad (Golfbad) niet aan te leggen. Daarbij gol den dezelfde overwegingen van natuur- en landschapsbehoud. Dat het gemeentebestuur deze belangen inziet, is voor een na tuurrijke gemeente als Noord- wijk bijzonder belangrijk. De mogelijkheid tot het bouwen van een hotelcomplex binnen Het ligt in de bedoeling het ge hele gebied van de noordduinen, zowel aan de zuidzijde als aan de westzijde bij de oude oor- logsweg. alsook aan de zijde vande Duinweg, te ontsluiten. Voor recreatieve doeleinden is een gedeelte, midden in het ge bied, gereserveerd. Daar bevin den zich reeds de trimbaan en de zgn. maanlander.Men denkt aan deze attributen nog enkele elementen toe te voegen. Ook zullen enkele uitzichtpunten kunnen worden bijgeplaatst. Binnen dit gebied zullen voor de bezoekers schelpenpaden wor den aangelegd op de reeds be staande looplijnen. Op deze wij ze tracht men het groen zo lang mogelijk te behouden. Buiten de paden bevinden zich gedeelten met een meer gevarieerde be groeiing, die daardoor van natu re al iets minder toegankelijk zijn. Om deze vgetatiegebieden verder te beschermen, zal waar mogelijk -een gaasafrastering worden aangebracht. Afzettin gen met prikkeldraad worden zoveel mogelijk vermeden. Het ontwerp is In nauw overleg met Staatsbosbeheer tot stand gekomen. Een gedeelte van de noórdduinen is namelijk in han den van Staatsbosbiher geble ven en het ligt in de bedoeling om ook de uitvoering synch- room te laten lopen. De totale kosten worden geraamd op 48.100. zonder ingespannen heeft vooi de nieuwe behuizing van de jeugd en nadat de sleutel van de boerderij overhandigd was aan de voorzitter van de Stich ting kreeg deze het gebouw offi- cieel in bruikleen. Wethouder Esselaar benadrukte in zijn toe spraak dat de Lindehoeve niet aan de Stichting aangeboden zou zijn, indien er niet dringend behoefte geweest was aan een goed jeugdhuis. De wethouder tapte de eerste drie pilsjes. De direkteur van de Provinciale Jeugdraad, de heer Kouwenho- ven, bracht 15.800 mee als provinciale subsidie. De heer Van Stralen, inspekteur Jeugd zaken C.R.M. beloofde de rijks subsidie en sprak de wens uit dat dit gebouw een langere le vensduur zou hebben dan tal van in de loop van de laatst» jaren geopende jeugdhuizen. Zaterdag was er verder de gehele dag een grote bedrijvigheid, 's avonds traden op de Dirty Darling" en „Super Sister", in de middag was er volksdansen, kunstenaarsexpositie en kreati- viteitmogelijkheden voor oud en jong. Voorschoten heeft een prachtig jeugdhuis, dat iedere dag ge opend is en open staat voor ie dereen. Het bedrag voor restau ratie en inrichting is mogelijk geworden door een gemeentelij ke subsidie van 120.000 en zelf werkzaamheid van o.a. werk groep „Shunt".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3