Henk Pijper: "Wat moest ik anders, marchanderen soms" PSV WINNAAR OP KANSENMOYENNE NA DE „HEL VAN BREDA" Coerver decreteerde fanatisme na de rust DOFFE ELLENDE $fir Lief-hard Zelfstandig Opsparen Merkwaardig BREDA Taktisch dom, anders kan het optreden van scheidsrechter Henk Pijper in de allerlaatste seconde van de zo enerverend verlopen wedstrijd NAC-Ajax (uitslag 2-3) niet omschreven worden. Toen Barry Huls- hoff een duw in de rug kreeg en de Brabander Van Dijk het volgende moment scoorde, floot de Vlaardinger. af. Je hield het niet voor mogelijk maar het was waar. Henk Pijper wees met zijn vinger op zijn horloge en maakte aanstalten om het veld te verlaten. 3reda stond daarna op zijn wachten op de „sensatie" en cop. Zo afgaan was vragen om toen een droom realiteit werd, moeilijkheden. Tweemaal drie zou het te laat geweest zijn. cwartier had het publiek in Dat konden de toeschouwers sidderende spanning zitten maar moeilijk verwerken. Was nou uitgerekend deze seconde het einde. De ijzeren hekken rondom het NAC-veld werden nog net niet afgebroken, maar voor de rest namen de emoties een grote vlucht. Tien agenten schoten toe om Pijper veilig in de kleedkamer te brengen. En het publiek, dat in grote getale achter de hekken bij de kleed cabine bleef wachten, werd door twee politiemensen te paard uit elkaar gejaagd. Zelfs de gummiknuppel kwam daar aan te pas. Gelukkig luwde de emotionaliteit na verloop van tracht Van Dijk en een uur enigszins en kwam Pijper toch nog goed weg, al was het dan met politiebegelei ding. Daarbij deed zich nog een probleem voor. De aftocht moest plaats vinden roet een aan de overkant van het veld gereedstaande politiewagen. Pijper spoedde zich daar hard lopend heen. De deur van de politiewagen bleek evenwel niet open te gaan, zodat een andere vluchtauto gecharterd moest worden. Waarom moest dit zo aflopen? Waarom gaf Pijper geen aan wijzing aan het publiek, dat in zijn woede tijdsoverschrijding als hoofdzaak bleef zien, maar dat was niet zo. Pijper zei later: „Hulshoff kreeg een duw in de rug en toen floot ik af. Dat hoorden de spelers van NAC kennelijk niet, want ze scoorden nog. Maar dat feit deed niet meer ter zake. Ik had voor free-kick gefloten". Op dat moment beging Henk Pijper zijn grote blunder. In plaats van een vrije trap te la ten nemen en daarna af te sluiten, zaaide hij verwarring bij iedereen door de bal op te pakken en naar de zijlijn te wandelen. Tijd en afeelopen. zei hij resoluut tegen de woe dende Brabanders, die dachten dat het fatale schot precies in het laatste fluitsignaal was ge vallen. Was dit rechtvaardig en juist? Hadden ze daarvoor alle energie uit hun lichaam geperst om zo van een koude kermis thuis te komen? Het was sneu en de toeschouwers lieten het er niet bij zitten. Pijper zelf: ,,Ik vind het ver schrikkelijk. Echt, geloof me. Maar wat moest ik anders. Ge- Het vervelende voor NAC was dat deze veelbesproken „ge lijkmaker" tegen Ajax eigen lijk nog verdiend geweest zou ijn ook. Want net als in de eerste competitiewedstrijden heeft de Amsterdamse forma tie weer niet kunnen afrekenen met het complex „Cruyff te Aanvankelijk liep dat allemaal nog zo'n vaart niet, want Ajax dolde maar wat en kreeg al snel in de gaten hoe zwak NAC defensief was. Dat gaf de burger moed en het was dan ook doelman Jan de Jong, die met katachtige reddingen voor lopig de score dubbelblank hield. Maar Ajax bleef druk ken en na een half uur werd de rekening opgemaakt. Felix Muilder wilde een schot van Neeskens hard naast schieten maar moest tot zijn ontstellen de schrik ervaren dat de bal precies in de uiterste hoek vloog. Vlak na deze „meeval ler" voor Ajax produceerde Mühren in combinatie met de nieuwe spits Haan de tweede treffer. „Dat had de beslissing moeten zijn", zei Ajax-trainer Georg WÊ^KBÊÊKÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Knobel later. „Maar dit elftal zit vastgeroest in het stramien ,.en nu zijn we er wel". Dat zal nog heel wat hoofdbrekens vormen voordat deze fout uit het Ajax-spel zal zijn verdwe nen". Een andere verklaring had Knobel er niet voor. „Als er nou spelers in lichamelijke moeilijkheden zouden zijn ge weest dan zeg je: daar zit het hem in. Maar dat is niet zo. Ik weet zeker dat dit een mentale kwestie is. Precies dezelfde als ons tegen NEC en FC Twente parten speelde". Met dit verschil echter Jat Ajax ditmaal een vernedering fortuinlijk genoeg ontliep. Maar vraag niet hoe dat in zijn werk ging. Eerst liet Stuy in de tweede helft de bal na een hoge voorzet vallen. Via Brouwers had Van Rooy voor het inschieten. Hij treuzelde te lang. Bertus Quaars, de getalenteer de middenvelder van NAC, liet niet veel tijd voor deze teleur stelling over. Na een één-twee met Vreyssen schoof hij de bal simpel in het net: 1-2. Daar zat weliswaar een buitenspel luchtje aan, maar Quaars zelf revancheerde zich daarvoor. De tweede helft was pas twin- ROTTERDAM Tussen de eerste, door René v.d. Kerkhof, gemiste kans en het falen van Ben Schmidt Hansen drie minuten voor het einde, lag voor PSV tóch een poel van ellende en voor Feyenoord een zee van ge luk. Ook al juichten de Eindhovenaars toen de strijd voorbij was, zij waren bij nader inzien niet zo bijster tevreden. Trainer Kees Rijvers namens allen na af loop: „Je bent tevreden omdat je hier een punt hebt weggehaald maar ontevreden omdat er veel te veel kan sen werden gemist". „Ze hadden met de rust al op 2-0 kunnen staan", oordeelde Wiel Coerver, Feyenoords oe- fenmeester. Aanvoerder Dick Schneider verbeterde: „3-0 was zeker mogelijk geweest". PSV, in de eerste helft opmerkelijk rustig, gedegen en beweeglijk spe lend, gaf in die merkwaardige drie kwartier de winst uit handen door falende schutters. Er bleef voor de ploeg, die eindelijk naar hogere regionen lijkt te stij gen, niet meer over dan het ene punt en een winst op kansenmoyenne. Gigantische verkeersstremmin gen duidden al ver voor het begin van het duel, zaterdag avond in de Kuip, op een ou derwetse belangstelling. Feyenoords zege in Utrecht en PSV's jarenlange investeringen waren goed voor een vol sta dion. Het bleek al ras dat PSV hoog boven het niveau van FC Utrecht uitstak. Geen greintje ontzag voor Feyenoord, het ei gen concept uitvoerend en de greep op het duel steeds meer verstevigend, werd Feyenoord, dat opvallend voorzichtig speelde Coerver later: „Te lief zelfs want er werd in de eerste helft niet eenmaal ge tackeld" naar verdedigen gedrongen. De schrik zat er bij de Rotterdammers al na de eerste Eindhovense hoekschop in toen Edström hoger sprong dan de handen van Treytel konden reiken, tegen de lat kopte en René v.d. Kerkhof vervolgens naast het doel mik te met het hoofd. Dick Schnei der onderkende het grote ge vaar dat in de switchende snel le aanval van PSV school, ge steund door de sterk opkomen de Van Kraay en Deijkers. Hij vroeg Coerver om een andere tactiek. Coerver: „Inderdaad, maar omdat de zaak achter niet goed georganiseerd was, liep het fout. Ik had de keus tussen De Jong en Van Hane- gem, zoals in Utrecht, in de laatste lijn. Ik koos De Jong. Misschien had Van Hanegem toch meer rust gebracht". Onvoldoende Het gemakkelijk spelend PSV schiep meer kansen, daarbij af en toe gesteund door een vol komen onvoldoende scheids rechter Vervoort die de onge looflijkste blunders beging op het punt van buitenspel en vrije schoppen. Hij zag o.a. een buitenspelgeval van Lubse radicaal over het hoofd maar de PSV'er schoot onbeheerst naast. Toen René v.d. Kerkhof bij een yrije kans nog eens te lang treuzelde, had PSV het aantal schone maar gemiste kansen op drie gebracht. Eerst toen moest Van Beveren, aar zelend bij hoge voorzetten en hoekschoppen, redden bij een doorbraak van Kristensen. Half uur gespeeld: strafschop voor Feyenoord omdat Deij kers, niet eens zo hevig, Wery tegen de grond duwde. Kei hard schoot Schneider naast. Schneider: „Ik voelde me on zeker, ook al omdat Van Beve ren voor me stond. Maar nie mand wilde de strafschop ne men en dan moet je als aan voerder wel. Ik ben blij dat ik later nog die kans kreeg om gelijk te maken". Maar daarvoor had PSV de pech dat de bal tegen de paal was beland, de uitblinkende Van der Kuylen tijdig door Treytel van boze daden kon worden afgehouden en Lubse dan toch uit een vrije schop van v.d. Kuylen, zo krom dat Van Hanegem het niet had kunnen verbeteren, PSV op 1-0 gebracht. Terecht, gezien het spelbeeld, Meer dan eens greep Jan van Beveren vertwijfeld naar zijn hoofd, als zijn ploegge noten weer een kans hadden gem>si. Eid/ Tre/tel hoefde niet zo veel een wanhoopsgebaar te i naken. Ditmaal wel, toen L/ick Schneidz- de straj- oc'.op had ge nisi. dat evenwel na de rust veran derde. Coerver had straffere maatregelen geëist, fellere at taques. Feyenoord verhoogde het tempo, speelde fanatieker en toen de defensie van PSV bleef staan bij een verre vrije trap van Van Daele, beheerst en resoluut in de defensie evenals Harry Vos, dook eens klaps Schneider op. Voor het eerst was hij naar voren ge gaan. Over de uitlopende Van Beveren heen plofte de bal in het doel (l-l).De heksenketel brak meteen los met als triest hoogtepunt een onvervalste kopstoot van Boskamp (nadat hij vrij grof was geattaqueerd) die René v.d. Kerkhof volko men velde. Vervoort trok het boekje en dat kost Boskamp, die nog een voorwaardelijke schorsing heeft lopen, zeker de wedstrijd van zondag tegen Ajax. Ogen dicht Boskamp was door het dolle heen. Hij werd voor de rust niet gezien maar dook erna overal op. zijn eigen en ander mans ledematen in gevaar brengend. Rijvers: „Door die rommelige situaties na de rust raakten mijn spelers de kluts kwijt. Ze hadden niet op die intimidatie moeten ingaan. Er werd eensklaps onrustig ge speeld". De Eindhovense de- tig minuten oud, toen hij weer uitstekend vanuit de tweede lijn opkwam en nu Van Dijk op maat bediende: 2-2. De sfeer voor een sidderende ontknoping was geschapen. Vloeiende aanvalsgolven, van uit beide kampen opgezet, ga ven een boeiend karakter aan deze wedstrijd. Zelfs toen Wim Suurbier een hard schot loste, dat van richting werd veran derd waardoor doelman De Jong kansloos was, bleef de spanning hoogtij vieren. Tot de laatste seconde. Daar weet ie dereen in Breda nu van. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 33. Neeskens (via Muller) 0-1, 3G. Ger Müh ren 0-2, 63. Quaars 1-2. 70. Van Dijk 2-2. 77. Suurbier 2-3. Scheidsrechter Pijper. Toe schouwers: 20.000. NAC: De Jong, Blom, Van Dijk, Graaumans en Van den Dries: Dierckx, Muller (Bouw meester) en Quaars: Vreijs- sen, Van Rooy (Bouman) en Brouwers. AJAX: Stuy; Suurbier, Blan kenburg, Hulshoff en Krol (Schilcher), Neeskens en Ger Mühren (Arnold Mühren); Rep (Van Dordt) Haan en Keizer. fensie was de zelfverzekerheid kwijt en Van Kraay moest de bal van de doellijn koppen bij een lepe inzet van Kristensen. Rijvers: „Toen heb ik René v.d. Kerkhof gewisseld. Na die gemiste kansen en die kopstoot zat het er toch niet meer in dat hij beter zou gaan spelen". Schmidt Hansen verving hem en hij was de man die drie mi nuten voor tijd de bal zo feil loos door Edström Rijvers: „Toch te weinig gebruik ge maakt van zijn lengte" kreeg toegeschoven dat hij met de ogen dicht van vlakbij had kunnen scoren. Waarschijnlijk had hij inderdaad zijn ogen stijfdicht want hij richtte ver naast. PSV's laatste gemiste kans, waardoor slechts de winst op kansenmoyenne res teerde. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 45. Lubse 0-1, 54. Schneider 1-1. Scheidsrechter: Vervoort, toeschouwers: 65.000. Feyenoord: Treytel; Schnei der, Van Daele, De Jong, Vos; Boskamp, Jansen, v. Hane gem; Wery, Ressel, Kristen sen. PSV: Van Beveren; Krijgh, Nordqvist. Van Kraay, Deij kers; Willy van de Kerkhof, Strik, Lubse; René van de Kerkhof (Schmidt Hansen), Edström, Van der Kuylen. rPwee maanden voor het be- langrijkste treffen ii| voorronden van het toernooi om de wereldtitel heeft Neder land nog steeds geen nationaal elftal. Er is zelfs nauwelijks een kern te bespeuren. De (nood)greep van twee kapi teins op een schip bleek geen gouden te zijn. De opvattingen van beide coaches, al blijft Fadrhonc de verantwoordelijke man, botsen. Dat was te voor zien want Fadrhonc is een „lieve coach" die de mond vol heeft van „intermenselijke verhoudingen' en Van der Hart is een harde, die lak heeft aan de man, wie ook, en resultaten wil zien. Die resultaten blijven uit. wordt wel gewonnen vraag niet hoe. Van de vijf tot nu toe gespeelde wedstrijden waren er ten minste drie „niet om aan te zien". Wellicht ziet het tweetal kans vóór de 18e november tegen België vuur in de selectie te pompen. Een selectie, die best eei der gezicht zou kunnen krij gen. Fadrhonc was zaterdag bij FeyenoordPSV. Misschien heeft hij gezien hoe briljant Van der Kuijlen actief, technisch sterk, schuitter van groot formaat wat hij toonde hoewel van te grote afstand, uitstekende passes speelde. En Willy van der Kuijlen speelt al de gehele (nog korte) competitie uitstekend. TToe nodig het is dat de sec- tie betaald voetbal zelf standig wordt, is weer bewé zen met het vage communiqué dat naar aanleiding van de kwestie-bondscoaches is uitge geven, vorige week. Door het bondsbestuur opgegeven re den: eerst moet de sectie ten wat er is gebeurd en be sproken en geconcludeerd. Ook daar blijkt dat twee kapiteins op het schip van het betaalde voetbal een weinig aantrekke lijke formule is. TXet toernooi om de Europe- -LJ-se juniortitels volleybal is mede financieel (geen publiek) een debacle geworden omdat de eigen leden verstek lieten gaan. Men zou kunnen denken dat volleyballers(sters) ouder dan 21 jaar wat kunnen opste ken van juniorteams uit landen waar het volleybal op een aan zienlijk hoger peil staat dan in Nederland. Maar de „ouderen" lieten het afweten. Spelers en speelsters, die in Europese toernooien nooit wat bereiken, willen blijkbaar niets meer le ren. Als de volleybalbond het nutteloos bestede geld voor uit zendingen naar toernooien waar Nederland toch een po ver figuur slaat in de eerstvol gende jaren in kas houdt en opspaart, kan het deficit daar- worden afbetaald. merkwaardige beslissing geno men. De Nederlandse kam pioen, die dit jaar liet weten bereid te zijn in bondsdienst te treden met alle konsekwenties van uitzending vandien, mag van half oktober tot half ja nuari deelnemen aan een toer-^ nooiencircuit in India. Daar mee heeft de bond voorlopig een dienstverband met Hordijk op de lange baan geschoven. Enerzijds heeft de KNLTB met de uilzending naar India aan getoond Hordijk de kans te willen geven, maar roept tege- Ujker:ijd de vraag op welke waarde daaraan wordt toege^ kend. Hordijk had zelf liever naar Australië willen gaan. In India lijkt er zelfs voor een speler van het kaliber-Hordijk weinig eer te behalen. Of heeft de bond geredeneerd dat India dichter bij Nederland ligt dan Australië. En daardoor goedko per is.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 20