E33SBÜ55Ü „EEN EUROPEES KAMPIOENE MOET VEEL GELUK HEBBEN" St Leger nu veor Queen of Roses S Uren Amsterdam' groot spektakelstuk ÏLPF Amatrice Marijke de Kat: Topschaatsers trainen weer speedboatfestijn op de Amstel Ali-Lubbers gaat door Tips MAANDAG 17 SEPTEMBER 1973 A3 (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Voor het eerst in de geschiedenis van de rensport is een Nederlandse amatrice kampioen van Eu ropa geworden. Gistermiddag lukte dat de 34-jarige moe der van twee dochters, de Wassenaarse Marijke de Kat, rijdster van het paard African Boy. Zij behoefde in deze laatste wedstrijd voor het Europese kampioenschap slechts rekening te houden met de nummer twee in het klassement de Noorse Roes Hegard, met Dizi. Marijke de Kat kwam met haar paard als achtste over de eindstreep, de Noorse werd tiende en de overwinning ging naar de Duitse kampioene, mej. Herzog, met Astrologer. Kolenel met Wim van Dalen kwam zaterdagmiddag op Duindigt ten val. gard. Als zij had gewonnen was ik geen Europees kampioen ge worden." Marijke de Kat na de overwin ning in de sooiëteit van de Was senaarse baan Duindigt: „Het is een enorm iets om Europees kampioen te worden en ik ben SpOrtlGf er dan ook erg blij mee. Maar Marijke de Kat (3x kampioen van aan de andere kant komt er bij zo'n kampioenschap wel een grote geluksfaktor om de hoek kijken. Het paard moet het na tuurlijk doen. Zonder een goed paard kom je er echt niet. Ik had het geluk in Boedapest en Zürich goede paarden te mogen rijden en won daardoor, het le verde me veertig punten op. In andere rennen verzamelde ik geen enkel punt. De paarden kwamen steeds in de achterhoe de binnen. Wat deze race be treft: het was natuurlijk leuk geweest dat ik juist vandaag in de strijd om de Gouden Speld gewonnen had met mijn paard Nederland) staat op de Wasse naarse baan bekend als een zeer goede rijdster en ook als een bijzonder sportieve amatri ce. Ze stond er ook op dat haar concurrente uit Noorwegen aan de start zou verschijnen. Ze wil de tot aan de laatste dag strijd leveren voor de Europese titel. Ruim twaalf jaar zit ze nu in de rensport. Door wijlen haar va der is ze tot de sport gebracht. Ze heeft nu het vaste voorne men in de sport door te gaan tot haar oudste dochter kan rij den. Dat is pas over negen jaar. Marijke de Kat hoopt nu al op een duel tegen haar dochter. (Van onze paardensportmedewerker) WASSENAAR Hoogtepunten waren er genoeg op Duindigt het afge lopen weekeind. Marijke de Kat greep de titel Europees kampioen bij de lamatrices, Robor Wetemans zegevierde met Queen of Roses S in de op een na grootste klassieker de St. Leger, en Henk van der Kraats zegevierde voor de 500ste maal In zijn loopbaan in Neder land in een vlakkebaanren. Hij deed dit met Melisse en zondag boekte hij zelfs al een extra overwinning met Master Philip. African Boy. De laatste twee- De nieuwe Europese kampioene maal won ik met de hengst. Maar het paard is moeilijk aan kop te rijden. Toen dc start boxen open gingen was ik goed weg en moest de kop nemen. Lang heb ik de hoop gehad dat ik door het lage tempo de kop kwijt zou raken. Toen dat ge beurde was het in feite al te laat. Het enige wat ik nog kon doen was het lichtblauwe shirt in het oog houden van Roes He- AMSTERDAM Ook al omdat de kijkers gratis langs het parcours plaats kunnen nemen, kan de organisatie van de (zevende) „Drie Uren van Amsterdam" zonder blikken of blozen aankondigen dat op zijn minst 150.000 toeschou wers op 23 september langs de boorden van de Amstel zullen staan. Daar wordt het jaarlijkse speedboatfestijn gehouden waarvan de wedstrijd-secretaris Arie de Boom, ook al zonder blikken of blozen, zegt dat nog nooit zulk een imposant deelnemersveld op het Hollandse water is verschenen. Het wemelt van de wereldkampioenenen, ex- titelhouders, nationale topfiguren en buitenlandse cracks die hun sporen in de speedboatracerij al lang en uitge breid hebben verdiend. Tussen Berlagebrug en Miranda- paviljoen zint Cees van der Vel den uit Boxtel op revanche op Renato Molinari, die onver slaanbaar leek in de „grote 'klasse" maar zijn wereldtitel toch (even) aan de Nederlander kwijt raakte. Pure pech was oorzaak dat Van der Velden op de zevende september geen rol kon spelen bij het verdedigen van zijn titel. Toen had hij in de eerste en tweede van de vier heats op de Moezel bij Broden- bach een reëele uitgangspositie veroverd, wilde in de derde te veel en voer zijn boot total-loss. Renato Molinari zette zijn hege monie na een korte onderbre king voort. In de strijd om de trofee mengen zich om en nabij dertig speed- boatcoureurs, bij wie de wereld top: wereldkampioen Renato Molinari, de Amerikaan Bob Hering (2e in w.k.), de Britten Tom Parcival en Bob Spalding (resp. 3e en 4e w.k.), de Neder lander Hans Pelster (5e w.k.) en de op revanche beluste Cees van der Velden plus een aantal niet te veronachtzamen „boat- jockeys" als Georgio Molinari (It), Cesare Scotti (It), de Brit James Beard. Voorts de Neder landers Joop Linnenbank en Piet Kuilenburg. Zij starten al len in de klasse ON (formule 1 tot 2000 cc) die tegelijk vaart met de Ol-klasse (formule II tot 1500 cc). Ook daarin de wereld top: wereldkampioen André Dierckx (België), Jan Koch (Nederland, 2e in w.k.), Joop Haymakers (Ned., 3e in w.k.), Henk Scheen (Ned., vorig jaar winnaar op de Amstel). Om 14 uur is de Le Mansstart. Apart gaat het er straks aan toe in de „Drie Uren van Amsterdam". De speedboatcoureurs zullen boord-aan-boordduels moeten leveren om de hoofdprijzen te verdelen. Tevoren wordt van 12 tot 13 uur een voorwedstrijd gevaren voor de lichtere klassen; tot 700 cc, 700-850 cc, 850-1000 cc. In het verleden werden beide races ge combineerd maar uit veiligheids overwegingen en om techni sche redenen starten lichtere en zware klassen ditmaal voor het eerst apart. Niet minder dan ruim veertig in schrijvingen bereikten de orga nisatie, die in handen is van de Nederlandse Speedboat Club. Voor de lichtere klassen geldt een vliegende start. De met hun .waterboliden" voortrazende pi loten zijn omgeven door een uit gebreid net van veiligheids maatregelen. Wim Dijs, lid van de NSC, bezit een drijvend dok dait hij ter beschikking heeft ge steld. Lek geslagen boten kun nen snel worden verwijderd en voor zinken worden behoed. Een primeur is ook de aanwezigheid van vier monitoren, beschikbaar gesteld door de NOS, waarmee vrijwel het gehele parcours kan worden „afgeloerd". Portofoons, hulpboten, duikers en kwistig opgestelde brandblusapparaten vervolmaken het arsenaal van veiligheidsvoorzieningen. Er blijft een „opening" van een uur tussen de race in de SD-, SE, SF-klassen en de zware ka nonnen. Die tijd wordt gevuld met een demonstratie van de eerste wankel-buitenboordmotor (een Europese primeur) en een botenshow. Daarna het grote spektakel: wie van de wereldtoppiloten legt in de „Drie Uren van Amster dam" de grootste afstand af, want voor hem is de Heineken Trophy, de belangrijkste prijs van het razendsnelle speedboat- evenement. in de rensport beleefde bij de huldiging op de baan nog een minder prettig avontuur. Toen ze voor de ceremonie met haar paard African Boy de baan op kwam en de krans om gehan gen kreeg, sloeg haar paard op hol. Marijke moest er vanaf springen en kwam er met een wondje in haar gezicht goed af. Het paard maakte een extra ronde voor het publiek over de Duindfgt grasmat. Marijke de Kat (60 kilo licht): ..Ik voelde mij wel afgaan. Dat zoiets juist nu moest gebeuren." De Nederlandse en Europese kampioene gaat rustig door. Ze heeft veel voor haar sport over. Ze loopt veel hard, zit veel op de fiets en denkt om haar ge wicht, want ze heeft aanleg om dik te worden. En dat is zeer nadelig in de rensport. Het is wel leuk te weten dat verleden jaar haar neef Nico Smit Euro pees kampioen bij de amateurs is gewörden. Nico heeft nog de titel, maar hij zal hem binnen kort moeten afstaan. ARTHUR VAN RIJSWIJK DEN HAAG De Indonesische promotor Soemantri heeft be richt ontvangen van de Ameri kaanse advocaat Robert Arum, dat de bokswedstrijd Moham med AliRudi Lubbers op 20 oktober in Djakarta, doorgang kan vinden. Er was enige onze kerheid ontstaan, omdat Ali bij zijn laatste gevecht tegen Ken Norton zijn hand blesseerde. Naast deze hoogtepunten ook een dieptepunt. Na het pijnlijke inci dent met het zeven centimeter te lange rijstokje van verleden week, kwam de rensport weer in opspraak door het feit dat in de strijd om de Gouden speld het deurtje van de startbox van nummer 14 van Snooty Fox met de Oostenrijkse Mej. Von Pretz niet open ging. Er was een moer afgebroken bij het ingaan van de box en daarom veran derde er niets toen de starter het sein „wegwezen" gaf en kon Snooty Fox niet vertrekken- Wonderbaarlijk genoeg werd de start niet ongeldig verklaaid doordat de starter het te laat ontdekte. Protest De eigenaar van het paard Johan Savelkouls diende bij het renco- mité een protest in. Hij wilde ook de eerste prijs hebben. Het was zijn schuld niet dat de startbox niet open ging. Leuk is verder te weten dat Sa velkouls lid van het hoofdbe stuur is van de Stichting Neder landse Draf- en Rensport en te vens voorzitter is van de Ko ninklijke Nederlandse Harddra verij en Renvereniging. Als voorzitter daarvan is hij mede verantwoordelijk voor het feit dat de startbox kapot was. Weer een fijne zaak in de Ne derlandse rensport. Insiders geloven echter wel dat Savelkouls het protest zal win nen. Nu, laten de heren van het rencomité de behandeling van het protest over aan het hoofd bestuur van de Stichting Neder landse Draf- en Rensport. Te recht vragen velen zich af. waarom is dat ook verleden week met de rijstok van Henk van der Kraats niet gedaan? Trainer Joep Dekkers van Queen of Roses S en zijn jockey Rober Wetemans hadden voor de koers verteld dat de merrie niet meer de vorm van de derby had. Wetemans na de ren van de St. Leger met een eerste prijs van bijna veertienduizend gulden: „De merrie is enorm meegeval len. Ik ben blij dat zo ongesla gen is gebleven. Ze heeft het achteraf niet moeilijk gehad. Je moet niet vergeten dat /e sinds de derby stil heeft gestaan. Eigenaar Ger de Kroes: „Ik weet nog niet of ik de merrie volgend jaar laat lopen. Ik speel met de gedachte het paard de fokkerij in te sturen. Ongeslagen de fok kerij in. ik geloof dat zoiets nog nooit eerder is gebeurd. Ze heeft dit jaar een half ton ver diend Heel erg blij ben ik met de tweede plaats van Panta Rei en de vierde van Hopeful Futu re S". Stal de Kroes won het af gelopen weekeind totaal: bijna vijfentwintigduizend gulden. Het is de superslager gegund. Volk«WBfenprlJ«: Life Plgh H, Ken sington en Karosa H. Vol* oprij»Jungfrau D, Ida S en Joy- aitavaprlj»Leonard, King Westlandla en lenrus Signal. VauxhiillprlJ»: Lola Hollnndla, Leo Signal. II. v. Wlekev onrt Crommrlln Mrm Jojo Buitenzorg, Kolja T VaoxhallprIJ» II: Lucle Roodno-t Lord Rodney H en Lovlta Warthurgprlja IIJo Roodnoot. Jaspor i het paard de dochter van Kees Verkerk heeft de WISO mondeling toegezegd het nieuwe seizoen te tekenen. ROTTERDAM In het Kralingse Bos in Rotterdam zijn Ard Schenk, Kees Verkerk en Jan Bols gisterochtend met de voorbereidingen van het nieuwe schaatsseizoen begonnen. Onder leiding van Cor Nederveen en Piet Zwanenburg werkten de schaatsprofs aan hun conditie, waarop in de komende wintermaan den weer de nodige aanslagen zullen worden gepleegd. In wiens dienst dat zal zijn is en blijft nog een vraagteken hoewel de WISO (World Ice Skating Organization) zegt de beste papieren te bezitten. Jan Klok, directeur van schaatscentrum De Uithof, en voorlopig voor zitter van de WISO: „We zouden zaterdag een bijeenkomst gehad hebben, maar deze moest op het laatste moment worden geannu leerd omdat van diverse schaatsers de papieren van bedrijfsvereni gingen waarbij zij zijn aangesloten nog niet bij ons binnen waren. Onze juridisch-financieel adviseur mr. Van Eindhoven heeft het juister geacht om de besprekingen uit te stellen. Wel hebben we al schiftelijke aanmeldingen van de Finnen Linkovesie, Haeninen, de Noren Tveter, Eriksen en Grönvold, en de Amerikaan Blatchford. De Nederlanders hebben mondeling hun toezegging gedaan. In feite is het zo dat de hele groep van de ISSL, tot de WISO zal toetreden, dus ook Boerjes, König, Höglin en Keller. Van Wiliy Olsen is het lidmaatschap nog onzeker omdat in het contract dat we opgesteld hebben een clausule staat dat iedere profschaatser bij een evene ment aanwezig moet zijn, op straffe van 2500,- gulden. Olsen is on derwijzer en het is hem niet altijd mogelijk om aan midweekse wedstrijden deel te nemen". De WISO die verwacht volgende week met de schaatsers rond te ko men, denkt deze week contracten met sponsors te kunnen sluiten. Voor de, WISO is het lidmaatschap van Ard Schenk in deze een be langrijke factor. „Ard had oorspronkelijk de wens te kennen gege ven met schaatsen te willen stoppen, hij had enkele lucratieve aan biedingen uit het bedrijfsleven gekregen. Hij heeft echter de voor keur gegeven om zijn carrière als schaatser nog even voort te zet ten, trouwens hij wil graag dat een proforganisatie van de grond komt" aldus Jan Klok.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 19