CeidócSomont AARDGAS! ETDINOEN VOL HAARSCHEURTJES fblijmaker v.d.wiel ÉT PvdA congres tegen progressieve volkspartij Minister van Doorn maakt haast met invoeren Lotto Meer dan 10.000 vreemde extremisten in Chili Ernstig ongeval in Noordwijk v.d. wiel verdien 'n echte «rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. dvertentles (excl. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes f 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18,00 tot 19,00 uur). - Abonnementen per week f2,15; kwartaal f 27,76;jaar f 108,20. - Losse nummers 35 cent. 64e JAARGANG No. 119609 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag. Ned. I: 7.00 uur AVRO-jubileum; 16.35 uur Wille- ke cr was eens; 20.30 uur Seth Gaaikema; 22.15 uur Voor wie de klok luidt, film. Ned. II. 19.05 uur Voor een brief kaart; 21.05 uur Last night of the Proms. Zondag Ned. I: 16.30 uur Partridge family; 19.00 uur Andreia van Schaick, piano; 19.30 uur Ironsi de; 20.25 uur Soldaat Schwejk. Ned. II: 19.05 uur Thierry la Fronde; 20.20 uur Aeneas (6). VRIJ ZONNIG Droog weer met vrijwel overal zon. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Maxi mumtemperaturen omstreeks 21 graden. Keizer Haile Selassie van Ethiopië en zijn dochter zijn gisteren veilig in Addis Abeba terug gekeerd na een bezoek van vier dagen aan West-Duitsland, geheel onkundig van de berichten over een poging het vliegtuig waarin het keizerlijk gezelschap reisde, te kapen. De minister van buitenlandse zaken. Minasse Haile. die met de keizer meevloog, toonde zich verbaasd over de berichten betreffende een kaping. Hij zei een normale vlucht te hebben gehad. Gisteren deden berichten de ronde dat iemand in de cockpit van het toestel op de verkeer de knop zou hebben gedrukt en daarmee een alarmsignaal zou hebben gegeven. De beman ningsleden van het vliegtuig zeiden dat zij nergens van wisten. VOLGENS MILITAIRE JUNTA: 10RDWIJK Een 54-jarige pensionhouder werd gisteren ernstig gewond bij een verkeer songeval op de Koningin Wilhel- Boulevard. ij het bezorgen van een ochtend blad, reed hij van het trottoir de rijbaan op. Hierbij werd hij gegrepen door een juist nade rende Ford-Transit, bestuurd door een 30-jarige Katwijker. Het slachtoffer werd met zwaar hoofdletsel naar het Academi sche Ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Mgr. Gij sen inspireert Britse priesters IOERMOND (ANP) Bisschop J. Gijsen van Roermond heeft van het Engelse priestergenoot schap een brief ontvangen, waarin dit genootschap verze kert daf het geïnspireerd wordt door het voorbeeld van bisschop Gijsen. Iet genootschap, dat een aanhang tegt te hebben van 2000 pries ters, spreekt zijn grote bewon dering uit voor de wonderbaar lijke moed, ,,die u hebt getoond en blijft tonen in uw eenzame strijd ter verdediging van de ware leer van het katholieke ge- Het genootschap schrijft over Nederland als „uw geliefde land dat zo diep geschokt wordt door een ongekende geloofscri sis". leeft 'n vrouw van 40 t gezicht van 30 met 'n bril van'73! Kwestie van kijk op de vroi»w hebben En verstand van mode monturen. Weten dat 'n 'noodzakelijk kwaad' 'n 'plezierig goed' kan zijn. Vakkundig aangepast aan t aangezicht. op die manier tovert v.d. Wiel dagelijks zonnige Qezichten. Vertrouwd adres... weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 lelden. SANTIAGO (AP) De mill- taire junta van Chili heeft gisteren gezegd dat de strijdkrachten de regering van de socialistische presi dent Salvador Allende ten val hebben gebracht omdat meer dan 10.000 extremis ten uit andere landen Chili waren binnengekomen. De „verklaring, die werd uitgege ven door de minister van bin nenlandse zaken van de junta- generaal Oscar Bonilla, was de eerste waarin de militaire machthebbers hun redenen voor de staatsgreep tegen Allende be kend maakten. De strijdkrach ten moesten tussenbeide komen om de toekomst van het land, die ernstig werd bedreigd door extremistische elementen, te be schermen, aldus Bonilla. De ex tremisten waren afkomstig uit Mexico, Cuba, Honduras en Ar gentinië- Ook waren er leden van de Uruguese Tupamaro guerrillabeweging onder, zo verklaarde de generaal. Het mi litaire bewind had eerder be kend gemaakt dat het begonnen was met de deportatie van gro te aantallen extremisten uit Chi li. Generaal b.d. Carlos Prats heeft gisteravond berichten tegenge sproken volgens welke hij met een opstandige Chileense leger eenheid zou optrekken tegen de nieuwe Chileense militaire jun ta. In een korte verklaring voor de televisie, zei de generaal: „Ik leid geen enkele, de rege ring vijandige groep. Duizenden burgers zijn gisteren, toen in de hoofdstad Santiago het uitgaansverbod tijdelijk werd opgeheven, de straat opge gaan om de verwoestingen te bekijken die zijn aangericht tij dens de staatsgreep. De uit vier man bestaande mili taire junta, die zijn intrek heeft genomen in het gebouw van het ministerie van defensie, bleef gisteren bezig met het leiden van vuurgevechten tegen gewa pende aanhangers van net be wind van de afgezette president. In verschillende wijken van de stad werden zo nu en dan scho ten gehoord. NOS-voorzitter teleurgesteld HILVERSUM (ANP) NOS-voor zitter E. A. Schüttenhelm is ui termate teleurgesteld over de houding van minister mr. H. W. van Doorn van CRM ten aan zien van de' financiering van de nachtuitzendingen op Hilversum 3. Volgens de NOS moet iedere zendtijduitbreiding gepaard gaan met het beschikbaar stel len van meer geld. De NOS vindt dat dit geld van de over heid moet komen, maar minis ter Van Doorn heeft het NOS- bestuur laten weten, daar niets voor te voelen. De minister vindt dat de kosten voor de nachtuitzendingen >n het niet vallen op het totale be grotingsbedrag van 340 miljoen gulden. De bewindsman vindt dan ook, dat in de begroting voor dit jaar maar ruimte voor de nachtuitzendingen moet wor den gevonden. „De opvatting van de minister zou doen vér- moeden, dat wij ruim in ons jasje zitten en bovendien de ge loofwaardigheid van de begro ting aantasten", aldus de heer Schüttenhelm, gisteren in de vergadering van het NOS-be- stuur. Enkele bestuursleden betwijfelden het nut van nachtuitzendingen en stelden dat naar de behoefte daaraan nooit een onderzoek is ingesteld. Ook programmacom missaris mr. W. J. Wage naar noemde de nachtuitzendin gen „nu niet direct een alterna tief voor de zeeschepen, waarin wij ons met enthousiasme schik ken". Bemanning Skylab te ijverig KAAP KENNEDY (RTR) Ge zagvoerder Alan Bean, dr. Owen Garriott en Jack Lousma in de Skylab zijn zo ver op hun programma voor geraakt dat de vluchtleiding op aarde slechts met moeite nog iets extra's voor hen te doen kan vinden. De drie mannen zijn al begonnen aan wetenschappelijke experi menten die aanvankelijk be doeld waren voor de volgende bemanning, zodat het trio meer tijd vrij zal hebben voor het maken van foto's van de ko meet kohoutek. Bean en zijn metgezellen keren op 25 september naar de aarde te rug, na een recordverblijf van 59 dagen in de ruimte. Tot die datum hopen zij zoveel experi menten te doen als maar moge lijk is. Miljoenestrop voor gasbedrijven (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Recente onderzoekingen aan langdurig gebruikte hoofdleidingen van de aardgasnetten in ons land, hebben aangetoond dat het op grote schaal toegepaste materiaal P.V.C. (polyvinyl chloride) wordt aangetast door bepaalde in het aardgas inminimale boeveelheden aanwezige stoffen. Deze stoffen, zoals benzolen en aroma ten, veroorzaken microscopisch kleine haarscheurtjes in het buismateriaal. Hoewel de onderzoekingen door het Gas Instituut nog niet geheel zijn beëindigd is wel komen vast te staan, dat een gebruiksduur van 25 jaar, zoals werd verondersteld en berekend, moeilijk haalbaar zal 2ijn. Zeker is dat na 20 jaar deze buizen moeten worden vernieuwd door duurder materiaal. Dit betekent voor de gasbedrijven een strop van miljoenen guldens. Deze ontdekking werd in april van dit jaar bekend gemaakt aan de gasbedrijven die daar over een Vertrouwelijk schrijven ontvingen. In de algemene ver gadering van het Gasbedrijf Nooroost Friesland in Dokkum werd gisteravond door de direc teur van het bedrijf de heer J. Befhiehem uit de doeken gedaan hoe deze scheurtjes ontstaan. Het onderzoek naar het buizen materiaal door het Gas Instituut we.d gedaan naar aanleiding van vragen van de heer J. Beth lehem. In eerste instantie wordt het materiaal onderzocht door het TNO te Delft. Dit insti tuut had geen afwijking gevon den tijdens proeven die met de PVC waren genomen. Onder druk van hst gasbedrijf Noord l-'riesland heeft het n/us Insti tuut toch proeven genomen met dit plastic materiaal. Bij de la boratoriumproeven nam men buizen die 15 jaar in de grond hadden gelegen en nieuwe onge bruikte leidingen. Aan het aard gas voegde men benzolen en aro maten toe met een hogere dose ring dan normaal gebruikt wordt. Onder bepaalde omstan digheden bleken kleine haar scheurtjes te ontstaan die met het blote oog niet, maar onder de microscoop 100 maal ver groot wel zijn te zien. Kortgele den heeft de vereniging van gasfabrikanten een lezing aan gehoord over dit verschijnsel, dat uitmondde in een uitspraak waar duidelijk werd geadvi seerd geen PVC meer toe te passen en op de lange duur over te stappen op ander mate riaal. Er zijn nog geen proble men geweest, maar men is nu wel gewaarschuwd. De voorzit ter dan het dagelijks bestuur van het gasbedrijf Noordoost Friesland, burgemeester W. van Mourik meende dan ook dat men nog niet in angst hoeft te leven dat op een gegeven mo ment de boel de lucht in gaat. Het tweedaags congres van de Partij van de Arbeid in Amsterdam wordt bijgewoond door o.a. van links naar rechts minister Duysenberg financiënminister Van der Stoel (buitenlandse zaken), mevrouw Den Uyl en premier Den Uyl. Van o correspondent AMSTERDAM Het als tam aangekondigde veertiende congres van de partij van de Arbeid, heeft gisteravond in de Amsterdamse RAI tegen het sluitingsuur van de eerste dag alsnog voor een milde sen satie gezorgd. Besloten werd dat het huidige bestuurlijke samenwer kingsverband met de andere progressieve partijen als de beste vorm van samenwerking dient te worden aangemerkt. Dit betekent dat een voorstel van het partijbestuur om voort te gaan met de po gingen om een federatie te bewerkstelligen tussen PvdA, D'66, PPR en eventueel PSP, van de tafel werd geveegd. Er waren 30 sprekers over dit ontwerp en niemand had er een goed woord voor over. Eerder had partijvoorzitter André van der Louw (gisteren bij ac clamatie herkozen) een vurig pleidooi gehouden voor een der gelijke federatie die in verder verschiet de vorming van een progressieve volkspartij tot ge volg zou kunnen hebben. „Af wijzen van de resolutie betekent verstarring", riep hij uit. Een analyse van de eerste Pleidooi voor nationale raad verkeer Mevrouw Hortensia Allende-Bussia, weduwe van president Salvador Allende van Chili, heeft gisteren verklaard dat ze er niet aan denkt Chili te verlaten en politiek asiel te vragen in Mexico. Mevrouw Allende en twee van haar dochters hebben tijdens de staatsgreep van dinsdag hun toevlucht gezocht in de ambassade van Mexico in Santiago. DEN HAAG (ANP) De rege ringen moeten nationale raden voor de verkeersveiligheid in stellen. Het zijn organen, die ge vraagd en ongevraagd, advise ren. Alle takken van verkeer en verkeersorganisatles dienen er in te zijn vertegenwoordigd. Deze resolutie heeft de Interna tionale federatie van voetgan gers, die in Den Haag congres seerde, aangenomen. Zo'n nationale raad kan volgens de voetgangersfederatie effi ciënt strijden tegen de huidige epidemische verkeerstoestand met zijn vele doden en gewon den, onder wie het ernstigste worden getroffen: voetgangers en fietsers en daarbij kinderen in het bijzonder. Zweden, Wcst- Duitsland en België kennen al een nationale raad voor ver keersveiligheid. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Van Doorn (CRM) wil haast maken met het Invoe ren van een Nederlandse Lotto naast de Sporttoto, nu ook de Eerste Kamer ak koord is gegaan met de door de Kamer leden Geurtsen en Van Schaik voorge stelde wijziging van de wet op de kans spelen. Formeel moet de ministerraad zich ook nog uitspreken over deze kwes tie, maar de bewindsman van CRM ziet daarbij geen enkel probleem. Daarom ook begint de minister meteen al met het overleg met de betrokken or ganisaties. De minister heeft zoveel haast, omdat hij van de invoering van de Lotto een verdubbeling van de op brengst voor Lotto en Toto samen ver wacht. Hij rekent erop dat de huidige jaaropbrengst van alleen toto van 63 miljoen gulden na invoering van de lotto op meer dan 100 miljoen gulden zal ko men. De minister wil een motie-Kaulingfreks (KVP) volgen. In deze motie wordt voorgesteld een nieuwe instantie in het leven te roepen, die de opbrengst van Toto en Lotto over de betrokken instan ties verdeelt. De bedoeling hiervan is dat de overheid over deze verdeling kan meespreken. Daarom hoopt de minister te komen tot een stichting Nederlandse sporttotalisator „nieuwe stijl", waarin naast de huidige verdelers van de Toto opbrengst (sport, culturele en maat schappelijke organisaties), de overheids instanties en ona Ui ankelij ka deskundi gen worden betrokken. Op deze manier ook denkt de minister de geldstromen voor de sport in goede banen te leiden, zodat een aanzet kan worden gemaakt met een gecoördineerd sportbeleid. De minister zei zich hardnekkig te zul len verzetten tegen verlaging van de CRM-begroting als de opbrengsten uit Toto en Lotto extra meevallen. Als het alleen aan de minister van CRM zou liggen, dan zou de lotto op 1 januari een feit kunnen zijn, maar bij de voor bereiding van de uitvoeringsmaatrege len zijn ook andere ministeries betrok ken, zodat de m nister niet verder durf de gaan dan het uitspreken van de hoop dat de lotto „begin volgend jaar" zal kunnen worden ingevoerd. den; „Het Amerikaanse impe rialisme is de schuld van de fascistische staatsgreep. De dood van Allende is een militaire moord. Voor de rest echter wns het tweespalt wat de geduldig voort- draaiende klok sloeg. Zo nam het Congres met grote meerder heid van stemmen een voor het PvdA-bestuur en de PvdA-ka- merfractie onaangename motie aan waarin teleurstelling werd uitgesproken over het feit dat in de huurnota Korte termijn van minister Gruijters en zijn staatssecretarissen het beleid Udink slechts wordt afgezwakt en dat de Tweede Kamerfractie door zijn standpuntbepaling de bij de verkiezingen gewekte verwachting niet heeft waar gemaakt. gresdag leert da< de partij cn Tenslotte kwam er nog een zijn bestuur eigenlijk maar in één opzicht eensgezind waren: in hun deelneming met de ge beurtenissen in Chili. Voor de RAI hingen de rode vlaggen halfstok. De Chileense radicale politicus en diplomaat Carlos Parra oogstte als gastspreker 'n staande ovatie met zijn woor- scherp afkeurende uitspraak over het gevoerde beleid inzake de gratieverlening aan de ver oordeelde leden van de Vereni ging voor dienstplichtig militai ren. „Dat was nu eenmaal een verloren zaak", klaagde het par tijbestuur. Maar het tamme con gres liet zich niet temmen. Een zeer persoonlijk geschenk voor het aanbrengen van een nieuw kwarlaal-abonnee is wel een kunstlederen agenda 1974, waarop uw eigen naam of voornaam in goud gedrukt. U kunt kiezen tussen een dames- of herenagenda. BON Woonplaats: Stuur deze boh In open envelop, zonder postzegel, naar: antwoordnummer 349, Lelde'. Adres: Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1