POLITICI ZIJN BEST AARDIGE MENSEN" Israël haalt dertien Syrische Migs neer MEER SPECIALISTEN IN RANDSTAD DAN IN ZUID-NEDERLAND ZeidM<2owant Napraten over kabinetsformatie Rusland stopt storingen van westerse radiostations 197.1 VRIJDAG 14 SEP1 EMBER 1973 LEIDSE COURANT Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Gerda Brautigam Jarenlang journalist en tien jaar lid van de Tweede Ka mer voor de PvdA heeft een boekje samen gesteld over de laatste kabinetsformatie. .Gedo gen schreef hij gaat van au" heet het boekje, in een parafrase op een dichtregel van Leo Vro- man. Uitgeverij Contact gaf de vaardig schrij vende Gerda Brautigam opdracht de opmerke lijke brieven van kabinetsformateur mr. Jaap Burger te bundelen en van verbindende teksten te voorzien. Gerda Brautigam heeft die brieven ook voorzien van een inleiding, waaruit de poli tieke leek duidelijk wordt hoe het kwam dat die kabinetsformatie zo moeizaam is verlopen en zo lang heeft geduurd. Uitgangspunt is dan „de nacht van Schmelzer" in oktober 1966, toen het kabinet-Cals ten val werd gebracht. Maar voor dat de schrijfster haar aanloop tot de kabinets formatie neemt, geeft zij in gemakkelijk Neder lands een wegwijzer in het politieke jargon. In het boekje is vooral het laatste hoofdstuk bij zonder aardig: napraten met formateur Burger en de confessionele fractieleiders Andriessen, Aantjes en Tilanus. Burger zegt over de confessionele fractievoorzit ters: „Aantjes heb ik altijd graag gemogen. Naar mijn indruk is dat een eerlijke vent en dat spreekt me altijd geweldig aan. Ik wil best met iemand hard in de clinch liggen, maar ik wil weten wat ik aan hem heb. En Andriessen? Hij heeft altijd een half dozijn formele voorbe houden bij de hand, als hij ze denkt nodig te hebben. Maar krijg je de andere Andriessen te zien, dan is dat ineens een hele bruikbare en niet onprettige vent Maar hij kan altijd anders. Eigenlijk een typische KVP-er. Je moet goed begrijpen, ik ben van goéd vertrouwen als ik met iemand praat. En dan steeds tegenover ie mand te zitten van wie je moet denken: welke Andriessen heb ik vandaag? Dat vond ik wel een moeilijke zaak hoor. Had ik te doen met ie mand die nog steeds serieus rekening hield met een kabinet met de WD erin? Of zat daar een man die zei: nee, ik heb gekozen voor de ande re groepering, maar ik zit met een paar moei lijkheden en jij als formateur moet me helpen om daar uit te komen want daat zit je voor. En Tilanus. ja. Tilanus. laat ik nou eens aannemen dat hij een aantal dingen niet heeft begrepen nou, dan irriteert me dat eerlijk gezegd, want ik vind dat je op die post de din gen wel moet begrijpen Dan is dat misschien niet mooi van mij, maar ik vind het wel, als je na die uiterst preciese informatie van Ruppert waarbij is gebleken wat er niet kan, al maar moeilijkheden blijft maken en dan blijft roepen dat je echt wel wilt. Maar je wilt alleen maar wat niet kan dan noem ik dat niet willen". Burger zegt dat hij in de formatie wel eens lijn recht tegenover den Uyl heeft gestaan en hem voor het blok heeft gezet. Maar ook heeft hij er „versteld van gestaan" hoeveel werk Den Uyl kan verzetten. „De energie die die man heeft en de kennis die hij steeds paraat heeft het is formidabel, het is bijna onwaarschijnlijk dat er mensen zijn die dat kunnen". Van Mierlo is voor Burger „de loyaliteit zelve. Een voortreffelijke vent". Ook met Bas de Gaay Fortman had de formateur „de meest aangename ervaringen". Uit het boek blijkt dat ook de confessionele fractievoorzitters bewondering hebben voor de knappe wijze waarop Burger er in de kabinets formatie uit gehaald heeft wat erin zit. Andries sen vindt Burger geen „rotvent", al had hij op een aantal punten wel ernstig kritiek op de for mateur. Andriessen vindt nog steeds niet hele maal eerlijk te zijn behandeld, voordat de for mateur de KVP-er niet juist had geciteerd. Maar Andriessen moet toegeven dat Burger een „knap en zuiver politicus" is en formatiewerk heeft geleverd dat anderen nauwelijks aange kund hadden. „Toch wel een aardige baas. Als het kabinet een verstandig beleid voert, geeft Andriessen het een reële kans. Aantjes geeft het vier jaar. Tilanus anderhalf of vier jaar. De grote vuurproef voor het kabinet-Den Uyl komt in het najaar -'74 zegt Tilanus. Aantjes vindt Burger aardig en vertelt de vol gende anecdote: „Ik heb grote sympathie voor Burger en dat dateert van 1959, toen ik pas lid van de kamer was. Ik moest visserij doen in de A.R. Fractie, niet helemaal wat ik me had voorgesteld toen ik kamerlid was. Mijn eerste speech was bij de begroting en ik trof het erg ongelukkig. De eerste spreker ln de avondver gadering, iedereen was nog eten, ook mijn ei gen club. Er zat anderhalve man en een paar- dekop in de kamer. Alleen visserijdeskundigen, en Burger. Hij kwam naar me toe toen ik uitge praat was en zei: best verhaal hoor. Ik vond dat erg aardig van hem en zei dat ook. Hij zei dat hij het tot zijn taak rekende om er te zitten als iemand zijn eerste speech hield en goed te luisteren. Dat is toch geweldig. Het is een afge zaagde uitdrukking maar bij hem gaat dat hele maal op: ruwe bolster, blanke pit. En weet je wat ik helemaal aardig vond? Ik had in mijn zenuwen 's middags de rits van mijn broek stuk getrokken en die had ik met een veiligheids speld een beetje aan elkaar gezet. Burger zei: „Als ik iets fouts zie, leg ik anders nog wel eens een briefje op de katheder. Maar ik heb nou maar geen briefje neergelegd met: Aantjes, je rits staat open, want daar zou je maar ner veus van geworden zijn". Tilanus vertelt dat hij eerst ziekenfonds-arts in Den Haag was geweest en later provinciaal di recteur voor het Maatschappelijk Werk in Gel derland, waarbij hij zich o.a. met de planning van bejaardenhuizen, dorpshuizen enz. bezig hield. „Dat was structureel heel wat belangrij ker dan verbandjes leggen op een spreekuur", zegt Tilanus, die tegen zijn zin fractievoorzitter van de CHU was geworden. Gerda Brautigam: „Weet je wat ik geloof? Jij had in dat werk moeten blijven. Je had nooit de politiek in moeten gaan". Tilanus: „Ja maar, nou was het ongeluk dat lk al die dingen voorbereidde, en dan moest er na tuurlijk geld komen. De gemeenteraadsleden en statenleden zaten aan de kraan en die draaiden ze soms dicht. Ik dacht, verdorie, ik moet zien dat ik aan die kraan kom. Toen werd me ge vraagd of ik kamerlij wilde worden en ik dacht: dat is de grootste kraan van het hele land". Gerda Brautigam: „Erg ver heb je hem niet opengekregen. Zo zie je uit zo'n boekje maar weer eens: politi ci zijn ook maar mensen. En Tilanus is een van de aardigste mensen in dat merkwaardige poli tieke wereldje. Net als Burger, die vond dat Ti lanus in de politiek verdwaald was. Tip voor Den Uyl en zijn schatkistbewaker DE VOORPAGINA VAN VERSCHILLENDE KRANTEN heeft de nieuwe voorzitter van de Raad van Arbeid gehaald met één para graaf in zijn installatierede. „Laat de overheid de A.O.W.-premie niet langer vrij maken van fiscale lasten en in plaats daarvan de A.O.W.-uitkeringen wel" was globaal de strekking van die para graaf. Een belangstellende lezer informeerde dezer dagen bij ons waarom we niet onmiddellijk adhesie betuigden aan deze suggestie. Ja. waarom niet? Een steekhoudend contra-argument kan natuurlijk niet zijn, dat de overheid dan op diverse onderdelen de wet en ko ninklijke beschikkingen moet veranderen. Daarvoor schrikt tegen woordig geen kabinet meer terug, tenzij het daarmee voor zichzelf politieke hinderlagen uitlokt. DE GRONINGSE RAAD-VAN-ARBEID-MAN geeft als het ware een goede tip voor premier Den Uyl en de bewindsman van zijn schat kist om uit de financiële problemen te komen die de uitvoering van een voortvarend regeringsprogram bemoeilijken; het belasten van A.O.W.-premies zou de belasting per jaar een heel fors bedrag op brengen en door de A.O.W.-uitkeringen belastingvrij te maken geeft men de maatregel nog een leuk sociaal tintje. Er zitten evenwel diverse scherpe kanten aan het voorstel: menigeen spaart namelijk wel voor de A.O.W., maar komt helaas nooit zelf aan het genot van die uitkeringen toe. Een kabinet dat nog meer belastinggeld wil hebben, zou vervolgens wel eens op de gedachte kunnen komen ook andere betalingen voor oudedagsvoorzieningen te gaan belasten. En als een minister van financiën dan helemaal krap komt te zitten, zou het later de oudedagsuitkeringen op de een of andere manier toch weer in de greep van de fiscus kunnen gaan brengen. DE MAATREGEL KAN OP DE DUUR dan wel eens een a-sociale uitwerking krijgen. Want ook regeringen zijn instituten bij wie de geest meestal gewillig, maar het vlees vaak zwak is. Het lijkt ons beter eerst maar eens te wachten op een doorwrocht rapport over het gehele systeem van onze sociale voorzieningen en hun consequenties. Bij het onderwijs zijn door te fragmentarisch te werk te gaan door de wetgever al fouten genoeg gemaakt. TEL AVIV (AP) Straaljagers van de Israëlische en de Syri sche luchtmacht hebben giste ren boven de Middellandse Zee nabij de Syrische kust een fel gevecht geleverd. Volgens Is raëlische berichten werden 13 Syrische vliegtuigen en één Is raëlische straaljager neerge haald. Syrië verklaarde echter dat het acht toestellen had ver loren terwijl vijf Israëlische vliegtuigen werden neergehaald. Een Israëlische helicopter redde de piloot van het neergehaalde Israëlische vliegtuig uit zee en pikte ook een Syrische piloot op. De helicopterpiloot verklaarde later op een persconferentie dat bij verder geen Syriërs in het water had gezien. De bevelhebber van de Israëli sche luchtmacht, generaal Bin- yamin Peled, zei dat de Israë lische vliegtuigen „een routine patrouille boven zee" uitvoerden bp ongeveer 240 km ten noorden van de Israëlische havenstad Haifa, toen zij werden onder schept door een aantal Syrische Mig-21 straaljagers van Russi sche makelij. De generaal wees een Syrische bewerirg als zouden de Israëli sche toestellen het Syrische luchtruim hebben geschonden, van de hand: „Wij bevonden ons boven internationale wateren toen het gevecht begon". Peled zei verder dat de patrouille, die bestond uit 12 Mirage- en Phantom. straaljagers en een aantal ondersteuningsvliegtui gen, nabij de Syrische haven stad Tartous, ongeveer 35 km ten noorden van Libanon was, toen zij op tegenstand stootten. Het in Londen gevestigde instituut voor strategisch onderzoek heeft deze maand opgegeven dat de Syrische luchtmacht beschikt over 326 in de Sowjet-Unie ge bouwde gevechtsvliegtuigen, waarvan 200 Mig-21 onderschep pingsvliegtuigen, 80 Mig-17 aanvalsvliegtulgen, 30 SU-7 jachtbommenwerpers en enkele lichte Ujoesjin-bommenwerpers. LEIDSE SPAARBANK Interpol waarschuwt voor aanvallen Palestijnen TEL AVIV (RTR) - Interpol heeft de politie in alle delen van de wereld gewaarschuwd dat een groep Arabische guerrilla strijders Libanon heeft verlaten om aanvallen te plegen die moeten samenvallen met Israë litisch nieuwjaar eind deze maand, 27 september. Dit heb ben de Londense corresponden ten van de Israëlische kranten Maariv en Yediot Aharonot ge meld. Tegen Israëlitisch nieuw jaar is er veel luchtverkeer naar Israël. Maariv schreef dat de Australi sche politie vernomen had dat een groep van 28 man van plan was een vliegveldbus op weg naar een luchthaven te kapen. Een verdachte was al gearres teerd in Australië. De politie in Londen hield woens dag acht Arabische passagiers aan die per bus uit Londen op weg waren naar het vliegveld Heathrow om aan boord te gaan van een vliegtuig van Air Fran ce naar Parijs en Cairo. Scot land Yard had .nlichtingen ont vangen dat zij misschien van plan waren de bus te kapen. De Arabieren bleken echter geen wapens bij zich te hebben en werden vrijgelaten. Van Agt klikt niet over gesprek Den Uyl op Haags tuinfeest DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt van Justitie vertelt het tweedekamerlid Honig van den Bosche (BP) niet, wat premier Den Uyl en de Haagse hoofd commissaris van politie dr. C. N. Peijster tegen elkaar gezegd hebben tijdens het feest in de tuin van de Indiase ambassade te Den Haag ter gelegenheid van de viering van de 26ste ver jaardag van de onafhankelijk heid van India een maand gele den. „Gepraat is over vakantie-erva ringen", aldus minister Van Agt. Het registreren en bekend maken van privégesprekken op dergelijke bijeenkomsten kan in het algemeen reeds in strijd worden geacht met hetgeen in het maatschappelijk verkeer be tamelijk is. Het kamerlid had zijn vragen ge baseerd op een kranteverslag. waarin het gesprek zou zijn weergegeven. -$- zorrwj mist 19 temperaturen toto luchtdruk in mültaaran eist opklaringen hagel -w-w wamtefront H hoge-drukgebied .Sg» bewofchq -ja» sneeuw w-r kou-front L lage-dnAgebied 0^ regen onweer windrichting verptaatsngsnehting De rokende wrakstukken van een van de Syrische straaljagers, die gisteren in een kort maar hevig lucht gevecht door Israëlische gevechtsvliegtuigen werd neergeschoten. De Syriërs verloren, volgens Israë lische opgave, dertien vliegtuigen en de Israëliërs 1. Volgens Syrië verloor Israël vijf toestellen en wer den acht Syrische vliegtuigen getroffen. Van onze correspondent. Moskou De Sovjet Unie is plot- seling opgehouden de radiopro gramma's van de BBC, de Stem van Amerika en de Westduitse Deutsche Welle te storen. De eerste aanwijzing dat de storin- I gen minder werden kwamen 1 maandagavond. De laatste con- troles van de radiouitzendingen j woensdagavond door de Britten, j Amerikanen en Westduitsers toonden aan dat uitzendingen op de korte golf, inclusief nieuws- uitzendingen, duidelijk en luid in de Sovjet Unie te beluisteren 1 zijn. De politieke betekenis van het Russische besluit is nogal groot. Het besluit is genomen een paar dagen voordat de tweede ronde van de Europese Veiligheids Conferentie volgende week dins dag in Genève begint. Een van de belangrijkste kwesties die besproken zullen worden is de vrije uitwisseling van ideeën tussen Oost en West Europa. Het kan daarom nauwelijks toe vallig zijn dat de Sovjet Uniet besloten heeft om de zenders die de afgelopen vijf jaar voort durend de westerse stations stoorden, te stoppen. Men kan aannemen dat deze daad goedge keurd is door Breznjev en zijn collega's van het Politburo. De uitzendingen van Radio Liberty en Radio Free Europe, blijven echter door de Russen gestoord worden. Deze organisaties, die gefinancierd schijnen te worden door partikulieren meest Amerikan:n zijn de laatste twintig jaren in Zuid-Dultsland gevestigd. Het Kremlin is zeer verbolgen over het materiaal dat ze uitzenden, en dat verza meld wordt door vluchtelingen die precies weten wat er in de Sovjet Unie en andere Oostblok landen gebeurt. Er is grote druk uitgeoefend op kanselier Brandt om hen te sluiten als on derdeel van zijn overeenkomst met Moskou na de onderhande lingen over de Oostblokpolitiek in 1971-'72. Maar hij kon deze druk weerstaan en de twee sta tions bleven uitzenden. Er zijn nu aanwijzingen dat de Russen hopen, dat ze de Europese Vei ligheids Conferentie kunnen ge bruiken om tot een verdrag te komen waardoor deze twee sta tions zouden moeten stoppen met uitzenden. Als dat zo is, dan zullen ze waarschijnlijk teleur gesteld worden omdat de Duit sers evenals de meeste andere NAVO-landen ervan overtuigd zijn dat het recht van vrije uit zendingen gehandhaafd moet blijven als onderdeel van iedere overeenkomst tussen Oost en West Europa. Copyright the Guardian DE BILT Het hogedrukgebied boven de noordelijke Noordzee verandert maer weinig van plaats. Het weer ln het weekein de zal er nog grotendeels door worden bepaald. Depressies tiekken via Noorwegen naar Finland. Alleen de fronten ko men nu en dan dicht bij of over ons land. De activiteit is echter in onze omgeving gering, het passeren wordt alleen merkbaar door een tijdelijk toenemen van de bewolking. Des te groter is de activiteit van de depressies in Finland en Rusland, waar vanmorgen weer natte sneeuw buien vielen. In het zuiden van Europa houdt het zomerweer aan. In Spanje en Portugal val len echter hier en daar regen buien, soms met onweer, onder invloed van een stationaire de pressie boven de Golf van Bis- caje. Vooruitzichten voor zondag, droog en vrij zonnig nazomerweer. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: aantal uren zon: 4 tot 12, min. temp. 7 tot 11 gra den, max. temp. omstreeks 19 graden, kans op een droge pe riode van minstens 12 uur 95 procent, Kans op een geheel droog etmaal 90 procent. WEERRAPPORTEN Deelen Eelde Eldhovtn Den Helder Luchth. Kir. Twente VUüIngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn jech bew. 1.' bew! 1. bew. Helsinki Kopenhagen Stockholm Wenen ZUruch Casa Blanca Iiuuiboel Tel-Avlv La* Palma* UTRECHT (ANP) De medi sche specialisten die In algeme ne, academische en categorale ziekenhuizen werken zijn onge lijk verdeeld over het land. Hun aantal varieert van 22 per 100.000 inwoners In het gebied Maastricht tot 57 ln het gebied Leiden. Dit blijkt uit het rap port „medische specialisten ln Nederland" dat het nationaal ziekenhuis Instituut heeft uitge bracht in opdracht van het cen traal college voor de erkenning en registratie van medische spe cialisten. Het instituut verwacht, dat het aantal specialisten zal toenemen van 5.700 op 1 januari 1972 tot 7.150 in 1977 en minstens 8.400 In 1982. Per 10.000 Inwoners komt dat neer op een stijging van 4,4 in 1972 tot 5,3 ln 1977 en minimaal 5,8 in 1982. Van alle specialisten werken er 1059 uitsluitend buiten zieken huizen of inrichtingen. In de groep jonger dan 45 jaar werkt 10% uitsluitend extramuraal, in de groep 60-65 is dat 32%. De „specialistendichtheid" ligt ln de zuidelijke provincies beneden het landelijk gemiddelde en met name in de randstad er boven. De verschillen houden onder an dere verband met de aanwezig heid van academische zieken huizen met bovenregionale funk- en de aanwezigheid van zieken huizen met bovenregionaale funk- ties. Vredeling had met De Koster moeten praten DEN HAAG Minister Vredeling heeft de tweede kamerleden Wiegel en Vonhoff (beiden VVD) in antwoord op vragen meegedeeld dat er wel sprake is geweest van een misverstand maar niet van een misslag rond een toezegging van z!)n voor ganger De Koster (VVD) om militairen bruggen te laten slaan In verband met het w> reldkampioenschap hockey in Amstelveen. Minister Vredeling weet nu dat minister De Koster de hockey- bond heeft geadviseerd zich in verbinding te stellen met de garnizoenscommandant om te zien of de militaire bijstand technisch te realiseren was. De Koster heeft zijn toezegging echter niet aan een van zijn mi litaire of burgerfunctionarissen meegedeeld. Bij latere briefwis seling over militaire bijstand voor het wereldtoernool hockey is nimmer meer gerept over de bruggen. De nieuwe minister was daardoor niet op de hoogte van de toezegging. Het is jammer dat er niet even contact is geweest met ex-mi nister De Koster, dan was het misverstand voorkomen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9