Vleeswarenfabriek Van den Berg Co koopt complex van NV Nieuwenhuizen ARIE SMIT HEEFT A L 25 JAAR Z'N „LO PIE" BIJ STIKVOORT stad Wassenaars bedrijf wijkt voor rijksweg OOK Wat u moet weten P C ondergaat schoonheidskuur Deze week in de Leidse bioscopen Tart Cobra niet Liza The big boss Bergman 9?] PAGINA 3 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT 't- LEIDEN De Vleeswarenfabriek Van den Berg en Co. jn Wassenaar is met de N.V. Nieuwenhuizen tot overeenstemming ge komen over overname van de fabrieks- en opslaggebouwen aan de Morsweg in Lei den. De vleesfabriek wil volgend jaar al Het akkoord tussen de twee be drijven, dat onlangs met een voorlopig koopcontract werd vastgelegd, betekent, dat een groot aantal arbeidsplaatsen vcor Leiden behouden blijft. In de vleesfabriek werken op dit moment tachtig man, waarvan al velen met een langdurig dienstverband. Na het oVerbr»ngen van de pro ductie-afdelingen door Nieuwen huizen naar de grote nieuwe vestiging in Helden Panningen (Limburg) dit jaar hebbèn ver schillende bedrijven belangstel ling getoond voor het grote met de productie in Leiden starten. Het Wassenaarse bedrijf moet in 1975 het complex bij Maaldrift ontruimd hebben, omdat dan de werkzaamheden aan de rijksweg beginnen. Daarvoor is de grond van Van den Berg nodig. complex aan de Morsweg, dat gunstig is gelegen en over zeer goede parkeer mogelijkheden beschikt. Voor Van den Berg en Co. kwam het bovendien goed uit, dat de ruimten hoewel er toch wel het een en ander in wendig in verbouwd moet wor den op redelijke termijn zijn aan te passen Gebouwd moeten wel worden een aantal grote koelcellen en snijhallen. De definitieve overdracht van de gehouwen aan Vap den Berg en Co. wil men binnenkort doen plaatsvinden als de toekomstige eigenaar ook met de gemeente Leiden rond is voor de vergun- i ingen. Van gemeentelijke zijde zijn echter geen moeilijkheden te verwachten. De komst van een grote vleesverwerker wat de nodige inkomsten met zich meebrengt door de keurlonen is zeer welkom voor de exploita tie van het Leidse Slachthuis, dat enige tijd met sluiting is be- dieigd geweest wegens slechte financiële resultaten. Door het voornemen van de Rotterdamse exporteur Philip om in Leiden te gaan slachten is die dreiging echter afgewend. Het besluit van B. en W. van Leiden om De vleesfabriek van Van der het Slachthuis te laten voortbe staan werd mede ingegeven door de verwachting, dat men erin zou slagen naast Philip nog geweest. De fabriek wordt nog dagelijks geleid door de op richter, de thans 78-jarige heer L. A. van den Berg. Met de komst van Van den Berg ver- dwiint niet de naam Nieuwen huizen uit Leiden. Het ruim honderd jaar oude bedrijf blijft een verkoopvestiging in Leiden houden. andere vleesverwerkers Leiden te krijgen. Van den Berg en Co. gaat weliswaar niet zelf m het slachthuis slachten, maar het {vlees, dat naar het Leidse komt is wel onderworpen aan keuring door de dienst van het Slachthuis. De Vleeswarenfabriek Van den Berg en Co. bestaat 45 jaar en is altijd in Wassenaar gevestigd Op maandag 3 september zal aan de Leidse Universi teit het academiejaar 1973/1974 worden geopend met een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, waarop het woord zal worden gevoerd door achter eenvolgens prof. dr. P. Th. Oosterhoff en mr. K. J. Cath, respecteivelijk lid en voorzitter van het college van bestuur. De bijeenkomst begint om twee uur. LEIDEN zaterdag verzorgt de jongerengroep The Lord's Folks een eucharistieviering in de Jozefkerk aande He rensingel. Celebrant: Kape laan F. Verlaan. Aanvang: 7 Yarieté-avond t.b.v. Leidse Mytylschool binnenhof LEIDEN Ter gelegenheid van zijn 5-jarige bestaan organiseert de hulpgroep „Doe Wat" op 22 september a.s. een variété- avond t.b.v. de Leidse Mytyl school. Deze avond wordt gehouden in ge bouw Rehoboth aan het Rapen burg en de aanvangstijd is ge steld op 19.45 uur. Medewerken den zijn o.a. de Randstadspelers o.l.v. Bram Lambooy. De pre sentatie is in handen van Gé Heynekamp. Na afloop is er 'n loterij metveel prijzen en 'n bal tot omstreeks 2.00 uur. Kaart verkoop bij Aktiegroep ,,Doe Wat", Munnikenstraat 31, Lei den (eventueel per post). Indien de kaarten nog niet uitverkocht zijn, vindt er ook een verkoop plaats op 22 september aan de ZOETERWOUDE/LEIDEN Dit is het verhaal van een plakker. Een plakker in de bouw. Maak je in deze bedrijfssector niet zo veel meer mee: 25 jaar achter een heistellingen maken voor dezelfde baas. Welnu, Arie is zo'n blijver. Adrianus Smit van 64 heeft tijden gekend, dat-ie er gens anders rustig een paar tientjes méér kon vangen. Dat is toch niet mis. Maar Arie bleef de aannemers Stikvoort trouw. „Ik heb hier m'n lopie en dat wil ik nog een jaartje zo houden", zegt Arie Smit met overtuiging in zijn stem. De mannen van Stikvoorts Bouwbu reau dat oorspronkelijk in Voorschoten was gevestigd, maar nu al weer enige tijd vast domicilie heeft gekozen op het florerend werkterrein in Zoeterwoude, temidden van een fikse dorpsuitbreiding kunnen Arie's standpunt best waarde ren. Vanavond leeft hij in de glo ria, in Voorschotens sporthal. Een kleinere gelegenheid zou niet toereikend zijn, want ze ko men allemaal: familie, de pa troons en het hele personeel met bijbehorende dames. Dan wordt een feestje gebouwd, waar Arie het middelpunt van vormt en eigenlijk is hij daar als de dood voor. Van huis uit is Arie een Noordwij- ker, een bonk van een werker, rechttoe, rechtaan. Een prater is hij niet. Als hij dan toch per se z'n levensverhaal moet ver tellen, valt hij in herhalingen. Voor hem is de ene dag precies zoals de andere, 's Morgens om zes uur start hij de motor van het Volkswagenbusje en laat die warmlopen. Arie ife namelijk al lereerst chauffeur en om zeven uur heeft hij zijn makkers opge haald en op het werk afgele verd. Passagiers rijden doet-ie al weer elf jaar zonder schade of ongelukken: ,,ik heb de men sen altijd netjes thuisgebracht. Ik zou best 's morgens een half uurtje later <?p kunnen staan, maar als je auto met een lege band staat of er is een ander mankement, is het donderen ge blazen. Daar moet je rekening mee houden, want het volk moet op tijd op het werk zijn". In '33 trouwde Arie Smit. De hele wereld liep zonder werk. ,,Ik had wat loswerk op Friese mesttjalken op Warmond. Te hooi jen te gras. Ze komen het niet bij je brengen, maar waar een wil is, is een weg. Ook de oorlog scharrelde ik door, soms in de werkverschaffing in Noordwijk. Toen ben ik naar Leiden verhuisd, waar ik 31 jaar op de Oranjegracht heb ge woond. Heel plezierig, mag ik wel zeggen. Maar ik ben uitge- saneerd en huns nu aan de Schel penkade". Drie jaar was Arie vrachtrijder op Oegstgeest en in '48 kwam hij bij Stikvoort in dienst. Daar ging hij meteen opperen. Later werd hij steigermaker, stond aan betonmolens en reed stenen bij. Als passagierschauffeur is Arie ook altijd de aangewezen man op de „kapfeestjes", als „Zilveren" Arie Smit bij één van de betonmolens ergens op het werk weer een hoogste top is bereikt en de vlag erop wordt gespijkerd. Dan moet Arie het personeel rijden. Na zo'n feestje is het soms (het laat zich raden) een uitgelaten bende in de bus. Arie blijft er weer heelhuids thuifc. letterlijk en figuurlijk nuchter Adrianus Smit maakt geen dingen onder. Een borrel is er voor mee waar je versteld van staat: hem dan niet bij, ofschoon hij „Dat stuk staal draait wel overigens geen neutje ver- ,door", zegt-ie van z'n betonmo- smaadt. Arie brengt iedereen len. „Ik werk veel alleen; bouw steigers alleen en doe klusjes alleen. Ik weet precies wat ik moet doen. Als bouwer moet je opgaan in je werk. Dat heeft z'n aandacht nodig. Je moet er bij blijven en dat vind ik nou het leukste". Kalm z'n gang gaan. Dat is Arie Smit. De steiger is een belang rijke zaak in zijn leven: „een stuk erbij maken". Arie levert - een brok eerlijk handwerk. Een man die jo niet kunt missen. Dat weten de Stikvoorten heel goed en daarom gaan ze hem vanavond een pluim op de pet steken. De heer N. Stikvoort, een van de „bazen", kent Arie als z'n broekzak: „Arie zonder z'n Volkswagenbusje? Ondenk baar. Thuis regeert „z'n Neel", maar hij heeft alles te vertellen in z'n auto. Arie is gek op mo tors en machientjes. Hij tracht de naam Stikvoort hoog te hou den, in elk geval draagt hij die naam tot ver over de grenzen. Laatst was ik in Luxemburg en wat zie ik daar opeens staan? Juist: het busje van Stikvoorts Bouwbureau. Mag Arie best doen. Hij vertroetelt niet voor niets die wagen 's morgens vroeg en \s avonds laat. Tja, die Arie. Op onze kapfeestjes speelt hij ook voor ober en komt met stukken worst waarin een ferme draadnagel, die hij met een stevige dreun op tafel serveert. We zullen eens zien, wat er vanavond voor hem in het vat zit". Ton Pieters. BODEGRAVEN - De geluids hinder en de vele geparkeer de auto's in de smalle Bode- graafse Prinsenstraat beho ren tot het verleden. Het ga ragebedrijf Kempenaar heeft namelijk een nieuw complex betrokken in Broekvelden. BODEGRAVEN Over enke le weken zal de voorzitter van de Bodegraafse schaak club, de heer J. Bos, zich voor de zoveelste maal kam pioen van de gemeente kun nen noemen. Hij moet dan wel de resterende partijen tegen clubgenoot Van Beek winnen. Verwacht wordt, dat bij de komende jaarvergade ring veel nieuwe gezichten zullen verschijnen. TER AAR Morgen wordt op het TAVV-terrein een wed strijd gespeeld tussen TAVV er. Die Haghe. Aanvang 16.15 uur, OUD ADE - Uitslag PV „Het Oosten" vanaf St. Quentin, 274 km.: 1. W. van Klink, 2, 3 en 4, P. Juffer mans, 5 en 6 W. van Klink. 7. H. Poort, 8. D. Koet, 9. C. Se- lier, 10. C. Vesseur. LEIDEN Het P C-filiaal aan de Breestraat zal in de komen de maanden een nieuwe uiterlij ke opmaak krijgen maar onder gaat dan tevens en dat zal een ingrijpender zaak worden een interne schoomheidsbehande- ling. Deze renovatie zal tot half maart '74 duren. Een belangrijk gevolg hiervan zal zijn, dat P C het personeelbestand gaat uit breiden met 20 2i 25%. Hiermee zal de firma in Leiden dan zo'n 80 90 mensen werk verschaf fen. Deze personeelsuitbreiding Wanneer het filiaal op woensdag is weer een direct gevolg van 13 of 20 maart '74 zal worden het feit, dat de verkoop-vlocrop- heropend, zullen de kopers en- een stukje renovatie van een oude binnenstad". Men hoopt daarbij dat andere bedrijven deze impuls zullen versterken. Om de huidige economische functie van de binnenstad ech ter levend te houden moeten nog meer problemen worden opge lost. Zo bijvoorbeeld de kwestie „hoe blijft de binnenstad bereik baar?" In dit opzicht bieden de moderne winkelcentra een ge duchte concurrentie. LEIDEN Het Stadhuis stond gistermiddag weer vol met jonge korfballertjes. De reden was het hu welijk van Aad Rusman en Sanny Kromhout. Bij het verlaien van het stadhuis werden de jonggehuw den omstuwd door de junioren van korfbalvereniging „De Algemeenewaarbij de bruid jeugdleid ster is. Evenals de bruidegom tracht zij tevens haar vereniging in het eerste team aan zoveel mo gelijk doelpunten te helpen. pervlakte met 60% zal worden vergroot, alsmede het pakket aan confectie. „Leiden" is het 21e van de 26 filialen van de fir ma, die verbouwd wordt. Met déze nieuwe investeringen („een kostbare verbouwing") geeft P en r. te kennen, dat men vertrouwen heeft in de toe komst van de huidige binnen stadsfunctie als winkelcentrum. Het bedrijf meent dan ook „dat door nieuwe investeringen een Impuls gegeven kan worden aan kele opmerkelijke veranderin gen kunnen constateren. Zo zal het etalagefront meer naar vo ren worden gpbracht, waarbij de etalages in de Mnndenma- kerssteeg zullen verdwijnen. Er komt een 5,5 meter brede in gang. In het hart van de parter re komt een roltrap (alleen naar boven) en de trap. In het pand worden verder een Air conditioning aangebracht als mede een buizenpostsysteem voor een snellere betalings-af- wikkeling. LEIDEN Voor de derde keer heeft TRIANON de nieuwste Nederlandse productie „Frank en Eva" geprolongeerd. Deze film, van het duo De la Parra-Verstappen handelt over een paar dat elkaar het even zuur maakt, maar toch niet zonder elkaar kan leven. CAMERA komt deze week met vier oude films van de bekende Zweedste regisseur Ingmar Bergman. Voor de kinderen heeft het theater „De zonen der muske tiers" en de nachtfilm is „The arrangement Catharine De- neuve speelt een van de hoofdrollen in STUDIO. Zij is „Liza", een meisje dat verliefd wordt op een zich uit het leven terug getrokken hebbende kunstenaar. LIDO komt deze week weer met een karatefilm. Dit maal is Bruce Lee de grote held in „The big boss". Gangsters alom ziet men in LUXOR, waar de film „Tart de cobra niet", draait. REX tenslotte komt met „Bedgodinnen", een nogal onbenullig verhaaltje over een be langrijke zaak: vrouwenemancipatie. Voor de jeugd is er in dit theater „Pippi Langkous in Taku Takaland" te zien en de nachtvoorstelling is de in Leiden al eerder vertoonde „Slaap kamermazurka". Ijzing wekkende climax moorden LUXOR „Een gangsterfilm vol terreur". Dat is een on dertitel voor de Franse film „Tart de Cobra niet". Daar mee wordt nog maar zacht uitgedrukt, wat er aan gru welijkheden en moorden aan elkaar gewrocht is. Er zit een ijzingwekkende climax in de manier waarop de strijd om de macht in Mar seille wordt uitgevochten. Een onduidelijke politieke verkiezing staat er in de Zuidfranse stad op stapel. Dat is het teken voor de plaatselijke „partij en" om hun arsenaal aan onderwereldpraktijken aan te spre ken. Het is waarlijk een doos van Pandora, die opengetrok ken wordt. Men tracht één groep „uit te schakelen", de fami lie Orsini. en moet daarvoor helemaal naar Bangkok. De per soon in kwestie daar ontsnapt echter en komt naar de haven stad om een vreselijke wraaktocht te beginnen. Daartussen door zweeft „de politie"; machteloos, getuige de uitroep van de politiechef bij een woordenwisseling met een collega: „Ver ander de maatschappij". De enige verstandige uitspraak in REX Enkele goeduitziende dames vinden, dat het car rière maken het best kan ge schieden via de weg, waarop de heren fabrieksbazen het spoor graag bijster willen raken. De titel zegt al vol doende: Bedgodinnen, vrou wen, die een positie willen. Wasautomaat en „eman cipatie" centraal Minder intrigerende Ferreri STUDIO Een van de vreemdste vogels in de film- bijt is de Italiaan Mar co Ferrer. Zijn naam kwam men een dikke tien jaar ge leden voor het eerst tegen. Hij maakte toen films met een scheve, zwarte humor. De conditie van de mens, het zich onttrekken aan de be staande maatschappelijke orde. „Liza" schreef Ferreri samen met Jean Claude Carrière. Het handelt over een striptekenaar, die zich uit het woelige Parijs terugtrekt om een kluizenaarsbestaan te gaan voeren. Daar voegt zich Liza (Catharina Deneuve) bij hem (Marcello Mas- troianni). Zij neemt in feite de plaats in van zijn hond, die zij als haar concurrent heeft uitgerangeerd, Langzaam begint de tekenaar weer op te bloeien. Hij wordt teruggeroepen naar Parijs, waar de aanhankelijke Liza oog in oog komt te staan met zijn echtgenote. Het tweetal onvlucht opnieuw Parijs maar krijgen op het eiland te maken met indringers. Enfin, het bestaan blijft zijn proble men bieden. „Liza" is minder intrigerend dan de andere films van Ferreri, die door een rake economie van middelen, voortdurend de aandacht konden vasthouden. Bruce Lee zorgt voor veel actie LIDO Alleen zijn houding en bijpassende gelaatsuitdruk king is al een film waard. Persoon in kwestie is hier Bruce Lee, de ex-kelzer van de karatefilm. Ex-, omdat Lee op 32-jarlge leeftijd stierf, juist op het moment dat zijn films in het Westen uitgroeiden tot een nage. binnenhof In Leiden nu d eeerste film van Lee, de film die hem in Azië zo enorm populair maakte. En terecht, want hoewel de dia loog niet bepaald vlot loopt en ook de opnames nogal wat te wensen overlaten is het geheel toch een regelrechte knaller. Niet in het minst natuurlijk door de enorme actie, maar voor al door het voortreffelijke spel van de hoofdpersoon. Het verhaal is al oud: het gewone thema van recht contra on recht. Cheng gaat bij zijn familie wonen en raakt betrokken in een vreemd zaakje, want verschillende van zijn neven ver dwijnen. Ondanks het verbod van zijn moeder gaat Cheng zich ermee bemoeien en ontdekt een grootscheepse drugsmok kel. Hij ontmoet een bende die voor niets terugdeinst. Cheng laat zich echter noch door aantallen, noch door wapens en trucs afschrikken en slaat op zijn eentje minstens 40 man knock out of dood. Het klinkt nogal gruwelijk maar wie cr te gen zal zich niet ergeren aan een honderd liter schapen- bloed of daaromtrent. De liefde van het nichtje voor Cheng, loopt als een rode draad door het verhaal. CAMERA Drie weken lang worden in Camera de bekendste films van regisseur Ingmar Bergman gedraaid. Een goede tijdipg voor fans van deze „vrouwenregisseur". In kort be stek trachten wij een klein overzicht te geven van de films die deze week op het programma staan. De eerste film, „Les in liefde" heeft a lalle symptonen van een Bergman film. De hoofdrolspelers z jn op reis in een beslis sende fase van hun leven. Terwijl de toeschouwer zijn meeste informatie uit de flash backs moet halen. Hetzelfde gebeurt in „Wilde aardbeien", waar een doclor, op weg naar de uit reiking van zijn eredoctoraat zijn hele leven aan zich voorbij ziet gaan. In „Het zevende zegel" vallen de acteurs Van Sy- dov en Björnstrand op, de een als vertegenwoordiger van het verlangen om te geloven en de andere als scepticus met een bijna even hev g verlangen om niet te geloven. „Het gezicht" tenslotte is bedoeld als griezelfilm maar de griezeleffecten blijven uit. Het is een statische film geworden, meer intellec tueel dan emotioneel.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3