Rijk kan niet meer terugkomen op belofte Shell ITALIË ZOEKT NAAR SCHULDIGEN CHOLERA Mgr. Simonis: voor onderwijsgevenden geloof noodzakelijk STAATSSECRETARIS: Voetganger moet koning weer worden Tuinders telen minder groente en meer bloemen Dag- en nachtwacht advokaten Agrariërs leverden vijftien ton gif in VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG De regering kan volgens staatsse cretaris aVn der Schee niet terugkomen op de be loofde kwijtschelding van kapitaalbelasting aan Shell, bij omzetting van haar Canadese dochter maatschappij in een Nederlandse vennootschap. De toezegging is nu eenmaal gedaan door de vo rige regering, aldus de staatssecretaris. Hoe groot het bedrag is waar het om gaat zei de heer Van der Schee niet te weten. „Ik weet alleen dat het om zeer hoge bedragen gaat." Om achter het juiste bedrag te komen een wens van verscheidene Kamerleden zou een tijdro vend onderzoek naar de activa en passiva van de maatschappij nodig zijn. De Kamerleden De Vries (PvdA) en Imkamp (D'66) vonden dat de regering toch wel zal moeten weten hoeveel mil joenen worden kwijtgescholden. Volgens de staatssecretaris gaat het bij het betrokken wets ontwerp louter om de rechtstoepassing en komt het financiële belang op de tweede plaats. De toezegging aan Shell is zijns inziens conform de wet en op juiste gronden gedaan. Op verzoek van Kamerlid De Vries is het verdere debat tot volgende week verdaagd. i Een aantal leden van de vaste Kamercommissie voor defensie heeft t legeroefening „Big-Ferro" in Noord-Duitsland. Op de foto, in een bezet dorp, een overste in gesprek met de Kamerleden Boertien (ARP), Bas de Gaay Fortman (PPR) en mevrouw Van Leeuwen (ARP). i bezoek gebracht DEN HAAG De teelt van groenten onder glas is dit jaar met 5 procent ingekrompen; die van bloemen onder glas is met 17 procent toegenomen. Volgens een in mei verrichte telling door het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het areaal kasgroenten toen 4976 hectare en de oppervlakte bloemen 2530 hectare. Bij de kasgroenten verloren de to maten 9 en de komkommers 7 procent, terwijl van bloemiste rijgewassen de rozen met 12 procent toenamen, de anjers met 19 procent en de jaar- romdohrysanten met 36 procent. De oppervlakte bloembollen en -knollen steeg van 12.503 tot 13.241 hectare. De lelieteelt toonde een opvallende stijging: van 353 naar 440 hectare. De oppervlakte groenten in open grond nam met 5,5 procent toe tot 40.963 hectare, vooral we gens uitbreiding van contract teelt. Het areaal appelbomen daalde met 4 procent tot 21.992 hectare en de peren daalden met 497 hectare tot 7.173 hecta- ROME Nu de cholera-epide- mie in Italië aan het afnemen is wordt gezocht naar de schul digen. Regering en lokale overheden beschuldigen elkaar van te laks optreden. D$ mi nister van volksgezondheid Gui Is kwaad op de autoriteiten in Napels omdat men de regering in het ongewisse had gelaten over de cholera. De regering vernam het nieuws over de ziekte pas na enkele dagen uit radio- en kranteberichten. In Napels heeft een advocaat een aanklacht ingediend tegen alle ambtenaren in de stad die verantwoordelijk worden be vonden voor een te langzaam optreden tegen de cholera. Minister Gui verklaarde weer dat de epidemie spoedig voor bij zal zijn: dat betekent vol gens hem niet dat de gezond heidsautoriteiten op hun lauwe ren kunnen rusten. De epide mie heeft bewezen, dat er nog grote tekortkomingen zijn. De gemeenteraden van Napels en Bari hebben besloten de re gering te vragen het innen van belasting voorlopig te staken opdat de economie in deze ste den zich kan herstellen van de geleden verliezen. In Bari gin gen gisteren de kerken weer open. Het aantal doden als gevolg van de cholera bedraagt nu 23. Er zijn 239 besmette personen opgenomen. Veertien miljoen mensen werden tot nu toe in- Nixon wil extra heffing wegens inflatie WASHINGTON President Nixon overweegt om een tijde lijke extra heffing van tien pro cent op de inkomstenbelasting in te voeren, om de gevolgen van de inflatie te kunnen be strijden. Als de economische toestand het toelaat zal de hef fing later worden terugbetaald. De tien procent zou betrekking hebben op de heffing zoals die nu wordt berekend, en niet op het belastbare bedrag. Een be lastingbetaler die nu twintig procent inkomstenbelasting be taalt, zou dan 22 procent gaan betalen en niet 30 procent. Akkoord in Laos getekend (IENTIANE (AFP) De Lao- daanse regering en de commu- nstisch gezinde Pathet Lao heb ben vandaag in Vientiane de overeenkomst getekend die een einde moet maken aan bijna, twintig jaar strijd. De overeen komst omvat politieke en mili taire protocollen aanvullend op de bestandsovereenkomst die 21 februari werd bereikt. Woens dag hadden beide partijen de overeenkomst al geparafeerd. De overeenkomst voorziet in de vorming van een coalitierege ring en een politieke raadgeven de raad die later verkiezingen jnoet organiseren. Ook de gebie den die de partijen controleren fijn gedemarkeerd. Er zijn re gelingen getroffen voor de neu tralisering van Vientiane, de ad ministratieve hoofdstad, en Loeang Prabang, de koninklijke hoofdstad. Werkers in de wijngaard gevraagd PARIJS De uitzonderlijk war me zomer heeft in heel Frank rijk een uitzonderlijke druiVen- opbrengst veroorzaakt, althans wat de kwaliteit betreft, zodat wel aangenomen mag worden dat ook de kwaliteit van de daaruit te persen wijn opmerke lijk zal zijn. Het grote probleem voor de Fran se wijnbouwers is evenwel het oogsten van de druiven, waar voor de arbeidskrachten ten een beroep gedaan wordt, vooral op jongeren in binnen- en buitenland om tot 15 oktober en in het zuiden vermoedelijk tot bet eind van die maand druiven te plukken. Men kan de tijds- UTRECHT In Utrecht start op duur van het plukken zelf bepa len, men verdient per dag 40 tot <5 frank (ongeveer 26 tot 28 gul den) krijgt kost en huisvesting België kent nog een heuse hoef- smidschool. De school, in Brus sel, bestaat al sinds 1904 en geeft een cursus van twee jaar. Na het slagen voor het eind examen verkrijgt men het wet telijk erkend diploma voor hoef smid. Behalve hoefsmid wordt de leerling ook een bekwaam ijzerwerker. Dé school telt 150 leerlingen, waaronder veel bui tenlanders uit onder meer Ne derland, Spanje en Frankrijk. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Mgr. Simonis, bisschop van Rot terdam, zal zeer binnenkort in een brochure die naar alle katholieke onderwijsgevenden in het bisdom wordt toegezonden, nader ingaan op het vraagstuk van het katholiek onderwijs in deze tijd. de reiskosten worden goed (in beginsel vanaf de Franse grens). Portugese officieren deserteren Copenhagen (dpa) Drie officieren van een Portugees 'regat dat in de haven van Ko penhagen ligt, zijn van Dene marken naar Zweden gereisd De juridische bijstand, *>ar zij om politiek asiel heb- ben verzocht. drie hebben verklaard dat zij gedeserteerd zijn, omdat zij vrezen in Portugees-Afrika te *moeten dienen. Zij hadden niet in Denemarken om politiek asie! •illen vragen, daar óit land ovenals Portugal lid van de i NAVO is. 19 september een piketdienst van advocaten, zodat verdach ten die door de politie worden aangehouden en die in verzeke- ring worden gesteld, op ieder D® bisschop deelde dit mede bij gelegenheid van de dag of de nacht het eeuwfeest van de Rotterdamse Vereniging voor Katholiek Onderwijs, dat vandaag in Rotter dam is gevierd. Hij hield daarbij een preek, waarin hij inging op het probleem van de katho liciteit van de katholieke school. De katholieke school, aldus mgr. Simonis moet er ook in deze tijd aan meewerken, dat aan de leer lingen het geloof wordt meegegeven als een ba ken bij het begin van de eigen zelfstandigheid. De school zal hierbij echter meer dan vroeger een beroep moeten doen op de totale mens en op andere vermogens dan het intellect alleen. In de katholieke school zal de leerling de aardse wer kelijkheid ook moeten leren kennen vanuit de ge lovige visie. Daarvoor is dan echter nodig, dat de onderwijsgevende zélf gelooft. Meer dan vele anderen, aldus mgr. Simonis. moet hji zich de vraag naar zijn geloof stellen, omdat ou ders hem hun kinderen toevertrouwen, niet al leen om hen te onderwijzen, maar mede om hen op te voeden. De onderwijsgevende zal altijd zijn eigen overtuiging en levenshouding naar voren talen op de rechten en mogelijk- j brengen. heden wordt geweren. De politie Mgr S.monis noemde in dit verband plur formiteit waarschuwt, als een verdachte I 10 de Sdoofsbeleving op zich een goede zaak. dat wil, de dienstdoende advo- m.aar 10 h": "B'J de» veelvormigheid in ge- beroep op de hulp van een ad vocaat kunnen doen. Aan deze regeling werken 60 advocaten op vrijwillige basis mee. Het is de bedoeling dat deze „ser vice" op den duur wordt uitge breid tot het gehele arrondisse ment Utrecht. Voorlopig kunnen verdachten van buiten de stad Utrecht alleen een beroep op de advocatendienst doen als ze worden voorgeleid voor de rech- zowei Nederlanders als buiten landers gebruik kunnen maken, kost de verdachten niets. Op de politiebureaus worden formulie- j ergelegd waarin in tien loofsbeleving moet ik echter als bisschop toch benadrukken, dat die pluriformiteit aan grenzen gebonden is. De katholieke school als deel van de katholieke gemeenschap zal zich dienen te con formeren aan dat wat de gelovige gemeenschap belijdt. En ieder weet dat de grenzen daarvan uiteindelijk door het kerkelijk leergezag de bisschopppen samen met de paus worden vast gesteld." „Een katholieke school", aldus mgr. Simonis. „moet op basis van d e visie een eigen identiteit zien te vinden, waarbij de katholieke geloofsover tuiging uitgangspunt, inspiratiebron en motivering is en tegelijkertijd norm voor een christelijk mensbeeld, waarnaar allen die bij de school be trokken zijn in handel en wandel zich richten. Wie in geweten meent dit niet te kunnen doen, zal zich ernstig moeten afvragen of hij in een ka tholieke school wel op zijn plaats is." Mgr. Simonis vroeg nog eens bijzondere aandacht te wijden aan de katechese op de scholen. Hij noemde het van het hoogste belang, dat iedere docent zich verantwoordelijk weet voor het ge loofsonderricht. dat op een katholieke school als normaal verondersteld mag worden. Mgr. Simonis besteede ook aandacht aan de andere werkzaamheid op de katholieke school, die voor de onderwijsgevende betekent, dat hij zich los maakt van het idee, dat kennis macht is. „Op de katholieke school moet niet onderwezen worden in de sfeer van zelfzucht en egoïsme en van on beperkte concurrentie, maar dienen waarden als solidariteit, gelijkwaardigheid van alle mensen en zorg voor de ander te worden geleerd en be leefd", aldus de bisschop. DEN HAAG Ongeveer honderd leden van voetgan gersverenigingen uit tien landen hebben vandaag een tweedaags congres in het Europahotel in Scheve- ningen beëindigd. Op dit congres, dat door staatsse cretaris J. P. M. Hendriks van Volksgezondheid en Milieuhygiëne werd ge opend, belichtten diverse deskundigen de oorzaken van verkeersongelukken en wat daaraan te doen is. Het congres wordt mede gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de internationale fede ratie van voetgangers. Het congres wordt in Neder land gehouden omdat de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers 20 jaar bestaat. Staatssecretaris Hendriks rele veerde het toenemen van het aantal verkeersongelukken: in 10 'aar 60 procent meer doden en 50 procent meer gewonden in Nederland. Met de toeneming van het aantal doden kwam Ne derland op de tweede plaats in het rijtje Europese landen, dat de heer Hendriks de congressis ten voorhield. De percentages voor andere landen waren: Frankrijk 81, België 40, West- Duitsland 33, Italië 25 en Enge land 8. Prof. Reichow uit Hamburg meende, dat de inspanningen voor bescherming van de voet gangers, die het meest in ge vaar verkeren, slechts spora disch en dan nog geringe resul taten hebben opgeleverd. Hij achtte het verantwoord onder de reclame-achtige leus „de voetganger moet weer koning wi rden" hierin verandering te brengen. De Engelse stedebouwkundige Eric Claxton stelde, dat be staande steden kunnen worden aangepast om verkeersopstop pingen te voorkomen en ver keersongelukken te verminde ren. Ongeveer tien procent van het wegennet var een oude stad bestaat uit hoofdwegen. Dit maakt het mogelijk bepaalde routes te kiezen waarop fietser en voetganger voorrang hebben en die dwars door de gehele stad lrpen: van de buitenwijken naar het centrum, van woning naar werk of recreatiegebied. UTRECHT (ANP) Tijdens de actie Schoon Schip is in de pro vincie Utrecht vijftien ton aan verboden bestrijdingsmiddelen opgehaald. Men had gerekend c.p het inzamelen van tien ton aan oude restjes en voorraden verboden stoffen. De actie was bedoeld ais generaal Pardon voor land- en tuinbou wers die nog restanten van in middels verboden landbouwbe- strijdingsmiddelen in bezit had den. Daartoe waren aan ruim 9000 Agrariërs oproepen ver stuurd om aan de actie mee t® doen. Aangekondigd was even eens dat na het beëindigen van de actie streng opgetreden zal woraen tegen het ongeoorloofd in bezit hebben en gebruiken van gevaarlijke middelen. Volgens een opgave van de pro vincie is 0,5 ton van de ingeza melde 15 ton gevaarlijk spul, kwikhcudend. Onderzocht wordt of in samenwerking met andere provincies die een dergelijke ac- t»e gevoerd hebben of nog zullen voeren, de kwikhoudende stoffen kunnen worden vernietigd. De overige stoffen zullen tot no vember opgeslagen blijven in fort Herwijnen in Asperen om daarna in de nieuwe vuilver brandingsinstallatie in de Rijn mond vernietigd te worden. EPE Gistermiddag is de dader aangehouden van de wurgmoord op het 15-jarige meisje Roosje Muller uit F.pe. Speurwerk van de samenwerkende politiekorpsen van Heerde. Epe en Apeldoorn onder leiding van hoofdinspecteur Woltjer uit Arnhem hebben geleid tot de arrestatie van de 38-jarige onderhoudsmonteur A. E. uit Apel doorn. Hij heeft bekend het meisje om het leven gebracht te heb ben. De man bleek sexuele motieven te hebben. Gebleken is dat het meisje al stierf tijdens de worsteling met de man. Hij heeft het lichaam een eind het bos ingetrokken, waar het later door voorbij gangers gevonden werd. (ADVERTENTIE) CHEESE UIT HET VUISTJE Hoewel de toevloed buitenlandse toeristen weer langzaam begint af te nemen, is er nog menig leuk plaatje te schieten. Op de kaasmarkt in Alkmaar trof onze fotograaf twee wel heel typische Amerikaanse reizigers aan. Op het verzoek "Say cheese" grijnsden de beide yankees breed en toonden - niet eens zo verbazingwekkend want wie lust het niet - elk een fors stuk kaas uit het vuistje. Very good! (NZB-foto) Edieard Kennedy: CONGRES MOET NIXON MAAR AANKLAGEN WASHINGTON Senator Ed- ward Kennedy heeft gisteren verklaard, dat het Congres niet veel anders kan deen dan presi dent Nixon in staat van beschul diging stellen als hij eer. bevel van het hooggerechtshof om de geluidsbanden over Watergate in te ieveren niet zou nakomen. Kennedy's aanval is de eerste In de senaat op de houding van Nixon in deze kwestie. „De cri sis die wc nu om Watergate hebben verbleekt in vergelijking met de crisis die we zouden kr.jgen wanneer de president het gerechtshof zou tarten." al dus Kennedy. „Als iets in dit land belangrijk is, don is het W'-l het principe dat geen mens boven de wet staat." Een federaal hof van appèl heeft voorgesteld, dat president Nixon. zijn advocaat en de spe ciale a.-nklager Archibald Cox ender elkaar dienen uit te ma ken welk deel van de bandopna men aan de Watergate-jury kan worden voorgelegd. Een derge lijke methode zou een frontale botsing vermijden tussen het hof er. de president. Als het compromis niet tot stand zou komen, zou het hof de zaak zelf moeten aanpakken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11