Engeland en Frankrijk akkoord over Kanaaltunnel Onderzoek naar bloedbad bij Deep Levels-mijn Zniclafrikaanse aanval op regering en op koningin Solzjenitsin verwijt Westen huigelarij 11 SHOT5Ê2 Al begin maart protest tegen massamoord in Mozambique Ir. C. Staf overleden DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 LONDEN (AP) Groot Brittannië en Frankrijk heb ben gisteren beloofd een historisch plan te zullen steu nen voor de aanleg van een 51 kilometer lange ka naaltunnel tussen beide lande. Hierdoor zou Parijs slechts 3 uur van Londen per trein verwijders liggen. Een door beide regeringen samengesteld witboek schat de kosten van dit al 100 jaar oude prjekt op on geveer 5,4 miljard gulden waarbij rekening is gehou den met de inflatie en rentes. Het besluit om met de tweede etappe van start te gaan, het laten zinken van de tunnelschachten en de proefnemingen, werd gelijk- tijdigig in Londen en Parijs aangekondigd. De Britse regering zegt dat oj de Kanaaltunnel, die nu reeds de bijnaam De tunnel heeft gekregen, otpimaal te kunnen exploiteren er een moderne spoorweg tus sen de havenstad Cheriton in het graafschap Kent en het centrum van Londen moet worden aangelegd. De totale kosten hiervoor zijn geraamd op 810 miljoen gulden. Soortgelijke verbeteringen tussen de Franse haven plaats Fréthun, banij Calais en Parijs zullen het be gin betekenen van een goede service aan de passa giers tussen beide hoofdsteden in luchtgekoelde bus sen die de reis uiteindelijk zullen terugbrengen tot twee uur en veertig minuten. Dat zal dan neerkomen op een verkorting van de reisduur met een uur. In minder dan een uur kan men momenteel per vliegtuig van Londen naar Parijs vliegen. Maar de ritjes naar en van de luchthavens plus de wachttijden verlengen de reisduur tot ongeveer vier uur. Er zllen drie tunnels van elk 51 km lengte waarvan ongeveer 37 kilometer onder de zee worden aange legd. Door de twee hoofdtunnels komt een spoorbaan te lpen met hier en daar een zijspoort om er voor te zorgen dat wanneer er een gedeelte uit de dienst moet worden genomen het teinverkeer in de tunnel niet wordt stilgelegd. De derde tunnel zal midden on der de twee spoortunnels komen te liggen, met om de 22 kilometer een verbindingsgang. De geraamde kosten voor de aanleg van de tunnel zijn door de devaluatie en de inflatie met ongeveer 25 pro cent gestegen. Het projekt zal worden fefinancierd door zowel de staat als partikuliere ondernemingen die op een unieke basis met elkaar zullen gaan sa menwerken. De onlusten bij de Dee Levels-goudmiln in Zuid-Afrika waarbij elf zwarte mijnwerkers door dc politie werden doodgeschoten en een door eigen mensen om het leven werd gebracht, heeft vooral bij het zwar te voilksdeel diepe indruk gemaakt. Inwoners van Johannesburg lezen, met spanning op het gezicht, over het drama in de krant. Niet alleen grote schepen varen onder Panamese vlag. In IJmuiden werd dit scheepje vol sportvissers opgemerkt, dat onder die vlag het zeegat koos. Het was kennelijk wel wat vol op de Dolfijn met zo'n 35 man aan boord. Of dat onder alle weersomstandigheden wel dol-fijn is, blijft een vraag. Haardracht moet „bedrijfs- veilig" zijn DEN HAAG (ANP) In de richtlijnen voor de vrije haardracht zijn ook duidelijk beperkingen op genomen. Die beperkin gen hebben onder meer betrekking op de bedrijfs veiligheid, de operationele inzetbaarheid en de groepshygiëne, aldus de marine-voorlichtings dienst naar aanleiding van de klacht van de Ver eniging Van Dienstplichti ge Militairen, gestuurd aan staatssecretaris Mommersteeg van defen sie. De VVDM verzocht de be windsman maatregelen te treffen om te voorkomen dat marine-officieren de dienstplichtigen dwingen naar de kapper te gaan. De voorlichtingsdienst ont kent dat de nieuw opgeko men mariniers gestraft worden voor het dragen van lang haar. Geëist wordt wel dat een militair een verzorgd voorkomen heeft. DEN HAAG (ANP) De South African Finamcial Gazette heeft een felle aanval gedaan op de regering-Den Uyl voor haar „onvoorwaardelijke hulp" aan terreurbewegingen in zuidelijk Afrika en op koningin Juliana die als „een uitzonderlijk on handelbare en rechtlijnige dame" wordt omschreven. Op 7 september, toen in Nederland het regeringsjubileum van ko ningin Juliana werd gevierd, publiceerde het blad onder de kop „Nederlandse exporteurs bezorgd over steun voor ter reur" een artH.el over de „steeds koeler wordende be trekkingen" tussen beide lan den. Het meest ontstellende voor de Afrikaners was de gift van koningin Juliana, in februa ri 1971, aan de Nederlandse pressiegroep aktie „betaald ant woord". voor overdracht aan de Wereldraad van Kerken in Ge- nève ten behoeve van de „vrij- heids"strijders (wier „christe lijk" gedrag jegons onschuldl- gen welbekend is). Het bedrag werd niet officieel meegedeeld. Maar het is bekend dat het 30.000 rand is geweest (ca. 150.000 gulden). De ironie wil dat het grootste deel van de enorme rijkdom van de Neder landse koninklijke familie oor spronkelijk afkomstig is van „koloniale uitbuiting", aldus het blad.„De regering-Den Uyl" zo gaat het blad verder, „en de militante linkse vakbonden I MOSKOU (Reuter) De Russi sche schrijver en Nobelprijswin naar Alexander Solzjenitsin heeft het Westen beschuldigd van huichelachtigheid door de ogen te sluiten voor het sociale geweld in de totalitaire landen. Hij waarschuwt dat het leven in de Sovjet-Unie toont wat de mensheid te wachten staat. Zijn standpunten zijr. neergelegd in een document van 3.000 woor den, dat gisteren aan buiten- 1 landse correspondenten ter be schikking is gesteld. Solzjenitsin valt er onder meer de leider van de Britse labourpar- tij, Harold Wilson, de Ameri kaanse democraten en de ;voor- ma'ige Amerikaanse minister van justitie. Ramsey Clark, in aan. Hoofdthema van het docu ment is dat, zelfs waar vrede heetst, in bepaalde landen dage- li|ks de sociale principes wor den verkracht en dat het Wes ten laf en huichelachtig nalaat zich daartegen te verzetten en aan de kaak te stellen. Het dccument besluit met het for mele voorstel dr. Sacharow voer te dragen voor de Nobel prijs voor de vrede. Solzjenitsin is zich er blijkbaar niet van be wust dat volgens de bepalingen een Nobelprijsdrager slechts personen die op zijn eigen ge bied werkzaam zijn voor de No- bc-.pr.js kandidaat kan stellen. De .Nobelprijscommissie heeft zoals gemeld de kandidaatstel ling van Sacharow ongeldig (ver klaard. eparnnen zich tot het uiterste io om de Nederlandse Immigratie naar dit land onmogelijk te ma ken. De regering-Den Uyl be pleit tevens scherpere sancties tegen Rhodesië, terwijl haar be trekkingen met Lissabon aan zienlijk zijn verslechterd vanwe ge Den Haags vijandige houding t.o.v. het lid blijven van Portu gal van de NAVO. Alles wijst in dc richting van nog slechtere betrekkingen tussen enerzijds Zuid-Afrika, Rhodesië en Partu- gal, en anderzijds Den Haag." ARNHEM (ANP) - In Arnhem is op 68-jarige leeftijd overleden ir. C. Staf, oud-minister van De fensie en voormalig president- directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij. Op Euro pees gebied heeft hi jveel baan brekend werk verricht voor het totstandkomen van de EEG. In 1940 werd ir. Staf directeur van de Heidemij. Hij was te vens directeur van het zoge naamde Bureau Ontruiming. In 1946 werd de heer Staf waarne mend directeur-generaal van de landbouw en in 1947 volgde zijn beoeming tot directeur-generaal van de arbeidsvoorziening. Deze laatste functie verruild ehij in 1951 voor het ministersschap van Defensie. In 1952 trad hij op als informateur, waarna dr. Drees hem in zijn derde kabinet weer als minister van Defens e aantrok. Ook in het vierd ekabi- net-Drees vervulde hij deze funktie. Daarop volgend was hij lid van de Eerste Kamer voor I de CHU. Ir. Staf keerde in 1961 terug naar de Heidemij als president-driec- teur en ging in 1970 met pen sioen. Carletcnville (AP) De Zuidafri- kaanse premier John Vorster heeft gisteren bekend gemaakt dat een gerechtelijk onderzoek zal worden ingesteld naar het incident bij de Deep Levels goudmijn waarbij dinsdag twaalf mijnwerkers zijn gedood. De slachtoffers vielen toen de po litie het vuur opende op een me nigte van enkele honderden zwarte arbeiders die in opstand gekomen waren omdat hun eis tot hoger loon was afgewezen. Elf mijnwerkers werden door de politie gedood. Een twaalfde arbeider werd, volgens de poli tie, door zijn eigen collega's om het leven gebracht. Op het congres van zijn nationa listische partij in Pretoria ver klaarde Vorster dat er geen re den was om in paniek te gera ken, „hoe alarmerend het ge beurde ook was" De premier zei dat hij persoonlijk betreurde dat er slachtoffers ge vallen waren en betuigde zijn leedwezen aan de nabestaanden van de gedode mijnwerkers. Hij beweerde dat de politie had ge toond doorgaans in dergelijke gevalien „met de grootste om zichtigheid" op te treden. Amerikanen slikken 22 ton valium Utrecht (ANP) —De Amerikaan se artsen hebber, vorig jaar 12 ton valium en 10 ton librium voorgeschreven, een hoeveelheid die neerkomt op 20 capsules per inwener van de VS. Het blad Nature meldt, dat deze twee (pijnstillende middelen) nu ook in de Verenigde Staten enigszins aan banden zullen worden gelegd. Tot nu toe kun nen recepten voor valium en li brium er onbeperkt worden her haald, maar het is de bedoeling het aantal keren dat dit moge lijk is wettelijk te beperken tot vijf. Record-produktie DEN HAAG (ANP) —Het Jaar 1972 leverde Nederland een re- cordproduktie aan woningen op. I Er kwamen 152.272 woningen j gereed en er werd met de bouw van 158.211 woningen begonnen. Het jaarverslag van de centrale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid meldt dat beide cijfers een record beteke nen. Het Amsterdamse gemeenteraadslid Roel van Duyn is niet langer Kabouter". De kabouterfractie in de raad maakte gisteren bekend dat van Duyn inmiddels is overgestapt naar de PPR. President Pompidou in gesprek met de voorzitter van dc Chinese c munistische partij, Mao Tse-toeng. President Pompidou brengt mo menteel een officieel bezoek aan de Chinese Volksrepubliek. LISSABON (AFP) De bisschop pen van Mozambique hebben al op 5 maart schriftelijk geprotes teerd bij de Portugese gouver neur-generaal tegen dc massa moord, die In december 1972 te Wiryarau, in de streek Gandall, is gepleegd. Gedeelten van de brief circuleren momenteel Clandestien in Lissabon. In dc brief, die namens de bis schoppenconferentie van Mo zambique werd ondertekend door mgr. Francisco Nunes Teixeira, bisschop van Quelima- ne, schrijven de bisschoppen: „Wij hebben kennis genomen van details over de incidenten, die plaatsvonden in december 1972 in de streek Gandali. waar bij honderden personen, van wie een aantal volmaakt onschuldig was, het leven hebben verloren door het optreden /van het le ger" Op 3 april heeft de gouverneur-ge neraal de bisschoppen geant woord dat cr een onderzoek wordt ingesteld. Momenteel be vinden bisschop Nunes Teixeira van Quelimane en bisschop Au- gusto Cesar Alves Ferreira da Silva van Tete zich in Rome, waar zij door de paus zullen worden ontvangen. WASHINGTON (AP) De Wa- gergate commissie van de Ame rikaanse Senaat heeft besloten de resterfnde hoorzittingen te houden over een periode van weken tussen 24 september Vijf in één bij maatschappelijke dienstverlening göa's-HERTOGENBOSCH (ANP) Vijf landelijke levensbeschou welijke samenwerkingsorganen op het terrein van de maat schappelijke dienstverlening zijn een fusie aangegaan. Hun dienstenpakket voor het alge meen maatschappelijk werk is in één landelijke organisatie ge bundeld: stichting maatschappe lijke dienstverlening 's-Herto- genbosch. Bij de organisatie be vindt zich het katholiek lande lijk centrum voor maatschappe lijke dienstverlening in 's-Herto- genhosch. Tot directeur is be noemd drs. H. G. Ras. Verspreid over vierhonderd instel lingen zijn 1500 maatschappelijk werkers en 160 leidinggevenden werkzaam in het algemeen maatschappelijk werk. Teruggang van werkloosheid Zuid-Holland DEN HAAG ANP - De werkgele- genheidssituatie in Zuid-Holland is in augustus in lichte mate verbeterd en geeft reden tot voorzichtig optimisme, aldus de hoofdinspecteur-Directeur van de Arbeidsvoorziening in de pro vincie Zuid-Holland in een toe lichting op de arbeidsmarktcij- fers over augustus. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen is in augustus met 655 of 3,6 pet gedaald. Dit is een gunstige ontwikkeling In vergelijking met augustus 1972. daar de geregistreerde arbeids- de geregistreerde arbeidsreser ve daarmee onder het peil van het vorige jaar komen te liggen. De teruggang van de werkloos heid heeft zich voornamelijk voorgedaan in de sectoren bouw en metaal. en 1 i Markezinis premier Griekenland ATHENE President George Papadopoelos heeft de hlstorlcua cn politicus Spyros Markezinis uitgekozen als premier van de eerste Griekse burgerregering sinds de militaire machtovernc- ming in april 1987. Volgens het doorgaans de mening van de regering weergevende blad Kosmos zal de nieuwe mi nistersploeg van Markezinis op 3 oktober worden geïnstalleerd. De voornaamste opdracht van het nieuwe kabinet zal het voor bereiden en uitvoeren van nieu we algemene verkiezingen zijn. P.P.R. weigert federatie met P.v.d.A. - D'66 Van onec pari. redactie DEN HAAG - Het PPR-bestuur heeft de PvdA laten weten dat het op dit moment weinig heil ziet in een nauwere samenwer king met PvdA en D'66. Bij de PPR is men bang dat de grote PvdA in zo'n federatie te veel de overhand zal voeren, waar door het eigen karakter van de PPR in het gedrang zou kmen. Daarbij komt dat de PPR gokt op stemmenwinst bij de Staten- en Raadsverkiezingen in 197'. OmJ die stemmenwinst te bere.ken.l zou de PR zich zo onafhankelijk] mogelijk moeten opstellen. Het was overigens al lang bekend, dat het tussen de PvdA en D'66' enerzijds en de PPR anderzijds —niet zo botort.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7