200 PAARDEN ONDERWIERPEN ZICH GEDWEE AAN TRADITIE Scholieren op schandalig toneel onthaald Klandestiene vuilstorterij door tarieven? Openluchtshow van „Matthias" streeknieuws Dit was dan DAT Jongen rookte jaren gratis „CLUB VAN CLAR4" VOLGENDE WEEK OPNIEUW VAN START PAGINA 6 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT Valkenburg we er getuige uitbundig handgeklap en- keurend geknijp -jt* 1 VALKENBURG De paardenmarkt van Valken burg blijft een bijzonder evenement. Net zo goed als elk jaar weer drommen toeristen zicb vergapen aan het bloemencorso in de Bollen streek, zo ock trekt Valkenburg elk jaar weer een massa belangstellenden, die wel eens van inabij willen meemaken hoe paarden van eige naar verwisselen. Als je het nuchter beschouwt is de handel in paarden nou niet bepaald een ge beuren waar je hikkend van het lachen naar staate te kijken. Maar in Valkenburg valt het gewoon beter, waarschijnlijk omdat in dit dorp al eeuwen lang de paarden van hand tot hand gaan op de tweede woensdag in september. De aanvoer op de gisteren gehouden 1029ste markt was ongeveer even groot als vorig jaar toen ook zo'n 200 paarden gedwee te kijk ston den langs de muur rond de hervormde kerk. Tot vroeg in de middag hing op het kerkplein tje weer de traditionele sfeer van uitbundig handgeklap, het gezuig aan grote, dikke siga ren, het gekletter van klompen op de straatste nen en het angstig gehinnik van de paarden, die voor de zoveelste maal zich het keurende ge- knijp in de flanken moesten laten welgevallen. me af" over het pleintje schallen. Paarden zijn echter erg kort van stof en bovendien zorgt een stevig touw ervoor, dat ze niet het naast het marktplein gelegen kermisterrein kunnen op schieten. Het enige uitje voor een paard op zo'n dag is als een eventuele koper ,,het benenwerk wel eens aan de gang wil zien". Het paard wordt dan naar een van de smalle zijstraatjes op het plein gedirigeerd waar er ten aanschouwen van de koper een flinke draf wordt ingezet; de baas draaft uiteraard mee. Zit die rit erop dan wor den de schoften beklopt, in de bek gekeken en het overige „koetswerk" aan een nauwkeurige inspectie onderworpen. Tot zover de verrichtingen van de handelaren. Het publiek speelt weer een andere rol. Als toeschouwer gaat men zich hooguit te buiten aan het op de paarderug tillen van een peuter of het in de handpalm aanbieden van een sui kerklontje. Voor de rest wordt er een eerbied waardige afstand gehouden tot de achterbenen van het paard. Een achterwaartse trap komt zelfs op zo'n feestdag in Valkenburg nog erg hard aan. Nee. dan stapt men in de smalle doorgang rond het pleintje liever kordaat in de paardepoep, een wat zachtaardig van de Valkenburgse paardenmarkt. LEIDEN Het Dokumentair Ak- tueel Theater (DAT) uit Am sterdam heeft zich gisteravond in het LAK in het kader vai S'.utofes gepresenteerd met een miserabele, ja zelfs schandalige vertoning, waarvoor de eerste de beste groep middelbare scho lieren zich nog de ogen uit het hoofd zou schamen. In een vol ledig chaotische voorstelling die meer weg had van een goedko pe kermisattractie dan var theater werd hier even in he! tijdsbestek van nauwelijks an derhalf uur een beeld geschetst van cnze wereld waarbij proble men werden aangesneden als: arbeid, milieuverontreiniging, verkeer, homosexualiteit, con sumptie enz. Dat hierbij een uitermate slechte vormgeving de inhoud (voorzover die er was) totaal overwoekerde, scheen het DAT totaal voorbij te gaan. Of beter gezegd: het interesseerde hen in het geheel niet. Dit was smakeloos dilet tantisch geklungel dat in feite neerkwam op een schandalige vorm van exhibitionisme. Grote problemen werden zonder blik ken of blozen gebanaliseerd of gebagatelliseerd en de volledige vrijblijvende wijze waarop dit gebeurde getuigde van een taliteit, die zelfs reactionair ge noemd kan worden. Wie deze voorstelling wil presenteren aan gereformeerde jongeren LTS-ers, het publiek waar DAT zo trots op is, lijdt aan een to taal gebrek aan zelfkritiek of aan totale gewetenloosheid. Dat de gebruikte teksten van o.a. Schierbeek en Kouwenaar deze zelfde jongeren volledig boven de pet gaan maakt de situatie alleen nog maar erger. Een werkelijk dieptepunt bereikte de voorstelling echter toen de fa meuze „Droom" van Martin Lu ther King werd misbruikt op een manier waarvoor ik alleen maar woorden kan vinden, die in een krant fatsoenshalve niet afgedrukt kunnen worden. Wie op een dergelijke manier de teksten voor een voorstelling bij elkaar raapt om ze vervolgens te verwerken in een presentatie die beneden elk niveau ligt, ont zegt zichzelf iedere bestaans grond en tot mijn grote vreugde las ik dan ook in het program ma dat minister Boertien een subsidie geweigerd heeft. Wel hebben zij een financiële onder steuning ontvangen van de NO VIB. Het blijkt dus dat de ont wikkelingsgelden niet alleen in het buitenland verkeerd besteed worden. PAUL KORENHOF NOORDWIJK Dankzij de oplet tendheid van een Noordwijkse politiepatrouille, heeft men een einde kunnen maken aan de praktijken van een 17-jarige ca rrosseriebouwer uit Noordwijk, die er op uit was zich gratis van rookgerei te voorzien. I Tijdens hun ronde viel het de poli tiemannen op, dat een groepje jongens zich verdacht ophield bij een sigarettenautomaat aan de Quarles van Uffordstraat. Toen de surveillancewagen stopte, namen de jongelui ijlings de benen. De patrouille slaagde er echter in enkele knapen in te rekenen en daarmee kwam de zaak aan het rollen. De carosseriebouwer, tevens de oudste van het gezelschap, bleek over een trucje te be schikken om zonder betaling si- garet'en en shag uit automaten te bemachtigen. Toen hij door de recherche over een en ander flink aan de tand werd gevoeld bekende de jongeman, dat hij reeds gedurende een paar jaar zich op deze wijze van rookge rei voorzag. Zelfs onttrok hij met deze kunstgreep shag uit de automaten uitsluitend om het bijgevoegde wisselgeld te kun nen stelen. Het geld gebruikte hij voor bioscoopbezoek, terwijl de shag in rioolputten werd ge deponeerd. WARMOND Ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van koningin Juliana houdt de Galerie Ut Hoekje bij de Pomp een expositie van kindertekeningen. Het thema van deze positie is: „Hoe kinderen de koningin zien". Al met al is 1 een leuke verzameling van (een vijftigtal) werkstukken, waa kinderen met viltstift, potloodverf en d.m.v. collages uitdruk king geven aan hun ideeën over de vorstin. De expositie is enige dagen te bekijken op de bekende openingstijden. KATWIJK In de bestuursvergadering van de Stichting Vuilafvoer Duin- enBollenstreek is gisteren de vrees geuit, dat het tarief voor bedrijfsvuil zo hoog is, dat door bedrijven „ergens een slootkantje zal worden gezocht". Bedrijfsvuilverwerking kost 35 per ton, waarbij het bedrijf ook nog de vervoerskosten moet betalen. De gemeentebesturen zullen nu ge wezen worden op de goedkopere mogelijkheden, die er nog zijn in Lisse en Noordwijkerhout. Tegen een aanmerkelijk lager tarief dan de Stichting moet berekenen, kunnen de bedrijven daar hun vuil kwijt. Men heeft gisteren nog niet kunnen besluiten een regionale ophaal dienst met één type wagen te gaan opzetten. Over een half jaar als men de nodige ervaringen' zal hebben met het afvoerbedrijf in Noordwijkerhout, zullen eventueel voorstellen worden gedaan. WARMOND Op maandag 17 september start de Warmondse hob by-club in de Burcht („De Club van Clara") met haar avondsen en middagen voor de Warmondse kinderen. De leiding is al enige weken bezig met het schoonmaken en opnieuw schilderen van de ruimte. Met financiële steiun van de jeugdraad is er een grote hoeveelheid nieuw gereedschap en materiaal aange schaft en de opbergruimte hiervoor is vergroot. Kortom: Alles is klaar om goed van start te gaan in het nieuwe seizoen. Het „rooster" is als volgt: op de maandagavonden van 18.30 tot 20.00 uur voor 8- en 9-jarigen, op de dinsdagavonden van 18.30 tot 20.30 uur voor 9- en 10-jarigen, op woensdagmiddagen van 13.30 tot 15.00 uur voor kinderen van 5 en 6 jaar en van 15.30 tot 17.00 uur voor kinderen van 6 en 7 jaar. De kinderen betalen evenals vorig jaar 50 cent per middag, of avond. Warmonders die er wat voor voelen om op een avond of middag be hulpzaam te zijn bij het begeleiden van de aktiviteiten, zijn van harte welkom. (Even een berichtje naar Clara Sikking, tele foon 3501. Vooral op de woensdagmiddag kan men nog wel wat hulp gebruiken. WARMOND Op veler verzoek en als afsluiting van het zomersei zoen zal de muziekafdeling van Matthias uit Warmond, op vrijdag avond a.s. wederom een grote openluchtshow verzorgen. De show die wordt gehouden op De Baan, omvat wederom moderne blaas muziek en optredens van drumband en majorettenkorpsen. Gezien het succes van de vorige keer, belooft het weer een gran dioze avond te worden en Matthias verwacht dan ook een grote pu blieke belangstelling. Gedurende het optreden zullen leden van Matthias loten verkopen voor de WAMA-aktie t.b.v. Warmunda en Matthias. Bij regen wordt de show tot een nader te bepalen datum uitgesteld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6