V rouwenadviescommissie timmert niet aan de weg Noorderwiek ging A officieel draaien V KERMIS IN PIETERS WIJK Meer renovatie minder flats Fancy fair bij VIOS Wat u moet weten Wat u OOK moet weten Raad gaat zich buigen over organisatie adviseur LEIDEN In dc raadsvergade- ring van a.s. maandag gaat de raad zich beraden over de eisen die gesteld moeten worden aan een aan te stellen organisatie adviseur. De gedachten gaan uit naar een functionaris die op het niveau zit van een secretarie-af delingschef. De begeleidingscommissie organi satie-onderzoeken heeft dn een nota enkele aspecten aange roerd waar de nieuw te benoe men functionaris mee te maken krijgt. Zo zijn er de technische, bedrijfseconomische en sociaal- psychologische aspecten. Hij zal deze drie wetenschappen moe ten kunnen toepassen. De com- missie stelt voor uit de kandida ten iemand te kiezen die de post- j academiale opleiding organisa- tiekunde in Rotterdam heeft ge volgd. Tevens wordt er van de kandidaten o.a. een praktische mensenkennis, een wetenschap pelijk niveau en een weten schappelijke belangstelling ver eist. MARKTBERICHTEN Anjers Sim Rose. Arthur. Keefer. Alt- CE. Esperence. Harvest Moon 16—26. Sim Rood. Lena. Yellow Dusty IS— 34. Sim Wit Nora Le Reve 1S-29 Sim Arthur Anne Marie G J. Sim Tangerine 17—22 Rozen Gamette Carol Zorlna Roswltha A De Pieferswijkbewonertjes op hun n Ilia 10—20, Ba. ra.' Ilona 45-52. Alstoemerla 13— a. Gerbera 34—26. Stn-lltzla 1.85- 2.05, Nerlnc 55—65. Lelies 29—65. Geplozen chrysanten 11—61. p.st. Troschysanlen 30—1.45. Idem jaar- rond 1.15—1.50. Eikenblad 50—65. Trosanjers 1.80-1.85. Gladiolen 1 05—1.55, Freesla'a 65—1.70. Statlce 1'00—1.05. Asters 1749. Montbretla 50—1.00. Llatrls 95—2.90. Irissen 25 —1.25. Dahlia's 25—80. Ornlthogalum 45—1,10 p.bos. LEIDEN Vroeger een parkeerplaats, nu een speelterrein", prijkte op een spandoek dat door enkele Pieterswijkpeuters werd gedragen. Zij bedoelden hiermee de overwinning die het wiikcomité, samen met de jeugdsociëteit ,,De vrolijkcke Arce", behaald heeft op de auto. Een groot deel van de onbebouwde hoek Pieterkerkgracht- Lokhorststraat is een leuk speelterreintje geworden met talrijke vermaaktmogelijkheden voor dat deel van de jeugd dat te klein is om een van de talrijke cafeetjes in deze buurt te bezoeken. Giste ren werd het feestelijk en officieel geopend door een grote horde peuters. Ter gelegenheid van de opening waren er een aantal kraampjes opgest?ld waar men kon touwtje trekken, speerties wer pen, hengelen, ballen gooien en al die zaken die net zo goed op een kermis hadden kunnn staan. Het speelterrein bestaat uit een groot bouwwerk van hout dat beklommen kan worden, een zandbak er- een rolschaatsbaan. In de winter zou dat eventueel een ijsbaan kunnen worden). Het ge- heel is nog niet voltooid: er zal nog enige bestrating komen en een aantal struikjes. Men kon echter de in gebruikname niet langer uit-1 stellen want de Pieterwijkjeugd hield het niet meer. ZOETERWOUDE De drum band VIOS gaat in het a.s. weekeinde een fancy-falr hou den in het Centrum. Daarom heen worden nog enkele activi teiten op touw gezet alles met het do«ü de kaspositie wat te verbeteren. De gestage groei brengt grote kosten met zich. Zo is deze opbrengst in het bijzon der bedoeld voor de aanschaf van instrumenten en uniformen vöor de nieuwe leden. Er wor den in het Centrum een groot aantal attrakties opgesteld waarvan het bekende lichtna- menspel wel de grootste trek pleister zal zijn. Zaterdagavond om zeven uur zal Jong Vios een rondgang maken door de dorps kern waarna om half acht de opening zal plaatsvinden door burgemeester Detmers. Men kan terecht tot 11 uur waar na op zondag van 11-13 uur de fancy fair geopend zal zijn. Voor de jeugd van 0-12 jaar (in gedeeld in drie leeftijdsgroepen is er een tekenwedstrijd waar van VIOS het onderwerp moet zijn. De tekeningen kunnen van af zaterdagavond tot zondag middag 2 uur worden ingele verd. De jury-beoordeling zal 's avonds om 7 uur bekend wor den gemaakt. Bovendien daagt het organisatie-comité alle vrou welijke inwoners uit om deel te nemen aan de grote cake-bak- wedstrijd. Inleveren van de produkten even eens zondagmiddag tot 2 uur waarna twee banketbakkers de beoordeling voor hun rekening nemen. Om 9 uur wordeg,de prijswinnaars bek®nd"er.makt maar de cake wordt e.gendom van Vios. Al met al Is er 'veel gezelligheid te verwachten in het Centrum in de komende da gen. nctilmmA ob nav -i LEIDEN 8 Alle oudere bewo ners van hofjes krijgen zaterdag tussen 14.00 17.00 uur in de bloemetjes gezet. Deze worden hen geboden door de leidse bond van amateur tuinders. LEIDEN Op zaterdag 15 september a.s. houdt Vogel vereniging Avbus een grote vogelmurkt in het Vijfhoven- huis. Hoflaan 169, in Leiden. De markt is geopend van 13 tot 17 uur. LEIDEN Een bewoonster aan de Mariiinpoelstraat gaf aan een scharenslijper 6 ta fel- en 6 ontbijtmessen, een brood- en een aardappelmes mee. De schrensliep zei z de middag turug te komen brengen. Hij liet echter niets meer van zich horer.. De zil veren messen hadden een waarde van ongeveer 150 gulden. Mr. A W. Kist benoemd tot wetenschappelijk medewer ker le klas in vaste dienst met ingang van 1 september 1973 bij de Faculteit der Rechtsgeleerdheid, Mevr. Dr. A. C. Gittenber ger-de Groot benoemd tot wetenschappelijk medewer ker le klas (halve dagtaak) in vaste dienst met ingang van 1 augustus 1973 bij de Faculteit der Geneeskunde, Drs. D. van der Horst be noemd tot wetenschappelijk medewerker le klas in vaste dienst met ingang van 1 sep tember 1973 bij de Faculteit der Letteren, Drs. G. Stafl u benoemd tot wetenschappelijk 9©§tlc ker.Ja.Jcias in vasfe diénst met ngang van 1 full 1973 bij de Faculteit der Sociale We- tensirfft^pen, n ZOETERWOUDE Morgen opent de K.P.J. het nieuwe seizoen. Om 20 uur is er een Eucharistieviering in het Don Boscohuis. Daarna zal het bestuur het winterpro- gramma aan de leden voor leggen. Zondag organifeeert het district een autoralley. ZOETERWOUDE Zaterdag is er in het cultureel cen trum Babel een avond welke geheel gewijd is aan de „blues". Er zullen platen worden gedraaid welke een beeld zullen geven van deze muziekvorm. Verder wordt er een film gedraaid met de titel „Chicago Blues". NOORDWIJK De 42-jarige mevr. Nachtegaal-Boier uit Haarlem reed op het provin ciaal rijwielpad in de duinen van het Langeveld met haar bromfiets tegen een paal op. Zij kwam te vallen en brak haar pols. Het slachtoffer werd naar het Gasthuis in haaar woonplaats overge bracht. LEIDSCHENDAM Morgen avond wordt de jaarvergade ring van de afd.Leidschen- dam van de L.T.B. gehouden in het Paus Johannescen- trum in wijk Prinsenhof. Af tredend en herkiesbaar zijn de heren W. P. Hendriks en C j. van Bohemen. Aanvang 20.00 uur. Omstreeks 20.45 uur zal het tweede kamerlid P. van der Zanden fcpreken over het onderwerp „Zelf standigen in de knel". Ook leden van de C.N.T.B. en de Hollandse Maatschappij van Landbouw zijn hartelijk wel kom. PAGINA 3 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT stad LEIDEN „Wij timmeren niet zo erg aan de weg". Aan het woord is mevrouw Noordman, voorzitster van de Vrouwenadviescommis sie. Samen met nog zeven vertegenwoordigers van de verschillende vrouwengroe peringen tracht zij het woon- en leefmilieu in Lei den te verbeteren. Zonder al te veel in de openbaar heid te treden, adviseert de commissie architecten en volkshuisvesting over nieuwbouw- en renovatie plannen. „Meestal worden ze wel opgevolgd. Bij Volkshuisvesting is het al bijna een normale gang van zaken dat er naar on2e mening gevraagd wordt. Daar zijn we erg gelukkig mee." is niet altijd zo geweest. Toen zo'n zeventien jaar geleden de commissie werd opgericht uit onvrede met het bouwbeleid van de vijftiger jaren, werden de adviezen praktisch nooit „au se- rieux" genomen. Men be schouwde het ontwerpen van huizen nog als louter „mannen Dat werk". Hier is in de loop der jaren verandering in gekomen. Hoewel er nog bijna uitsluitend mannelijke architecten zijn, is de inspraak van vrouwengroe pen steeds groter geworden. „Terecht", vindt mevrouw Goe- koop, een ander lid van de com missie. „Een vrouw heeft dag in-dag uitt e maken met onvol- komendheden, die door de ar chitect over het hoofd zijn ge zien." Inspraak in mannenwerk' Ook nu nog kampen nieuwbouw met onpraktische ontwerpen. Zo zijn sr in De Mors keukens met een naar binnenslaande deur en gasaansluitingen precies onder het raam, zodat het brandge vaar groter wordt. Om dergelijke onvolkomendheden tegen te gaan, brengen commis sieleden vaak een bezoek aan bewoners van de nieuwe huizen. „Het is vaak niet op een teke ning te zien. hoe het een en an der precies zal uitvallen. Zo zijn wij eens gestuit op ruiten van spiegelglas in toiletten, die ach teraf natuurlijk van matglas hadden moeten zijn", aldus de voorzitster. Om de blik te ver ruimen maakt de commissie vaak excursies naar modelwo ningen en woningtypen, die in een nieuwbouwplan opgenomen zijn. „Ook hebben wij eens ee rondleiding gehad in een fa briek, die aanrechten maakt. We zagen daar dat de aanrech ten in allerlei gezellige kleurtjes werden geverfd. Dit bracht ons op het idee om de gemeente te adviseren gekleurde aanrechten te nemen", zegt mevrouw Schoenmaker, secretaresse van de commissie. „Op onze excursie komen we vaak voor gekke dingen te staan, zoals pas in Delft. Daar kregen we een modelwoning te zien. die een ontzetten stijl en smal trappetje had naar een vertrek, dat bedoeld was als 1 jongens- of meisjeskamer. Dan zie je jezelf al elke dag met de stofzuiger de trap op gaan". Behalve een meer efficiënt maken van de woningen, streeft de commissie er naar ieder een zo groot mogelijk woongenott e ge ven. Als het aan de acht VAC- vrouwen lag, zou geen enkele Leidenaar tegen zijn zin in een flatje hoeven te wonen. Dit bleek al uit een brief die van adviescommissie onlangs uit liet gaan naar b. en w., waarin zij ernstig bezwaar maakte tegen een geplande corridorflat in het Morskwartier. Mevrouw Noord man: „Dat is vragen om moei lijkheden. Zes gezinnen krijgen dan een gemeenschappelijke gang. Kijk maar eens naar de problemen die er zijn op één portiek, waar dan nog maar Bovendien neemt de vraag naar flats voortdurend af. Een spre kend voorbeeld hiervan is de „Boerhaaveflat", die al meer dan een jaar voor driekwart leegstaat. „Het bouwen van flats was vroeger voor de stad een statussymbool, maar voor ons hoeft net niet meer", is de algemene overtuiging van de woordvoersters. Mensen raken in een isolement in een flat, terwijl aan de andere kat men toch weer veel meer drie gezinnen bij elkaar wo nen", vult mevrouw Goekoop aan. Een ander bezwaar tegen de corridorflat: hij krijgt twaalf woonlagen, wat inhoudt dat last van elkaar heeft dan wan neer men in een eengezinswo ning zit. Tevens is de speel ruimte voor flatkinderen veel meer beperkt. de daar reeds gebouwde eenge- Ook de renovatie heeft alle aan- zinswoningen alle uitzicht ontno- dacht van de vrouwenadvies- men wordt. commissie. „Twee jaar geleden werden wij al betrokken bij de plannen voor renovatie", aldus mevrouw Noordman. „Nu nog worden wij vaak gevraagd om reeds gereedgekomen woningen te bezichtigen en eventueel commentaar te geven." Twee leden zitten in de adviesraad grote schaal renoveren. Me- voor de binnenstad, waarin ze grote pleiters zijn voor een op vrouw Goekoop: „Het gaat er maar om hoe de overheid de wenken en voorschriften voor renovatie hanteert. Zo is er een bepaling dat er een verhouding moet zijn tussen raam- en vloe roppervlak. Wanneer je daar te streng aanhoudt, kun je een he leboel huizen in de binnenstad wel opdoeken." Mevrouw Noordman heeft zich vanaf het begin verdiept in de problemen rondd e Merenweijk. „We hebben op een gegeven moment de verhouding flats eengezinswoningen van 8020% kunnen terugbrengen naar 60— 40%. Ook hebben wij in deze wijk gestreefd naar een zo groot mogelijke keuze voor de toe komstige bewoners. Een nieuw project waar de wonin gadviescommissie zich mee be zighoudt is dat van de stichting „Eigen Huis" in het noordelijke deel van de Merenwijk. Er is een excursie ondernomen naar het Leiderdorpse Binnenhof, waar dezelfde typen huizen al gereed zijn. „Ons grote bezwaar hierbij is dat je te maken hebt met in de fabriek voorgemaakte wanden, waar de elektrische knoppen alleen aan de boven kant kunnen worden bevestigd. Het gevolg is dat alleen contact gemaakt kan worden via touwt jes". vertelt de voorzittser. „Waar de kinderen natuurlijk aan gaan hangen." Zo langzamerhand wordt er van gemeentewegen waarde gehecht aan de mening van de vrouwe nadviescommissie. „Wanneer iets, dat wij willen, niet door gaat is het meestal omdat het te veel gaat kosten". Misschien dat de inbreng van de VAC ook kan leiden tot het niet verwe zenlijken van de plannen voor de Stevenshofjespolder. „Met het oog op een steeds dalende Leidse bevolking, geloven wij niet dat die nieuwbouw nog in een behoefte kan gaan voorzien. Het is veel belangrijker dat de renovatie eens goed op gang De leerlingen van Oe "Noorderwiek" onthullen hef wandkleed dat zij zelf gemaakt hebben. LEIDEN „De Noorderwiek" is gistermiddag officieel gaan draaien. Door een sleutel uit een wiek van een symbolische molen te halen liet mej. G. A. v.d. Kwast, inspectrice van het Huishoud en Nijverheidsonderwijs, de wieken en daarmee alle raderen van deze nieuwe school voor middelbaar beroepsonderwijs in beweging komen. Deze handeling sloot het formele gedeelte van de opening af en daarna konden de genodigden een rondgang maken door het complex, dat zo'n 350 leerlingen (waaronder 3 jongens) onderdak gaat bieden. Voor een klein aantal is er zelfs de mogelijkheid open voor interne bewoning. In haar openingstoespraak legde mej. V.d. Kwast vooral de nadruk op de toekomstige ontwikkeling van het middelbaar (welke term ze liever verving door „secundair) beroepsonderwijs: „Dit gebouw is nu klaar maar de bouw van het onderwijs moet nog komen. Een structuur is hard nodig. De lijnen daarvoor worden nu aangegeven in de nota onderwijsbeleid 1973 van de regering." Over de toekomst van „De Noorderwiek" in het bijzonder merkte zij op, dat de lera resopleiding niet zal blijven wegens een te verwachten integratie met hogere vormen van onderwijs: „De school zal in de toekomst dus alleen maar gebruikt worden voor het middelbaar beroepson derwijs". Een zeer belangrijk facet vond mej. v.d. Kwast dat er in de opleidingsduur van 2 of 3 jaar „eenbredere persoonsvorming in gecalculeerd", wordt. Mevr. Th. W. Noordman-v. Mechelen, de directrice van de school die 15 jaar in samenwerking met het schoolbestuur en architektenbu- reau Van Oerle en Schrama aan de verwezenlijking van „De Noor derwiek" heeft gewerkt, hoopte „dat de Noorderwiek een even gro te parel op de kroon van het bestuur zal zijn als het Galgewater". Mej. M. C. Visser, directrice van de naast De Noorderwiek gelegen Chritelijke huishoudschool „Boshuizen", beklaagde' 'zich er als buurvrouw over, dat haar school nu van het unieke uitzicht (op houtzaagmolen de Heesterboom van de firma Noordman) beroofd was: „We hebben uw school als naaste buren als maar groter zien worden, waardoor de molen nog maar half zichtbaar is. En we dachten al dat het onze molen was". Iet de toespraken kwamen ook geschenken te voorschijn. Zo onthul den een aantal leerlingen onder leiding van mevr. Rother, lid van het oudercomité, een enorm groot wandkleed, waaraan zij gezamen lijk twee weken gewerkt hadden. Namens de docenten bood de heer A. H. v. Dijk aan de directie en het bestuur een piano aan. „Geen nieuwe, want dan hadden we als leraren een toontje hoger moeten zingen". De woordvoersters van de Vrouwen Adviescommissie.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3